^ramïïntcïïo7" 51"° jaargang. Donderdag 28 October 1897. IN". 9460. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgever" h j c roelants. BUITENLAND. BINNENLAND, Abonnfmkntsprijb voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nomttierso.O'J BPRE.trROTEKSTR IAT ÏO. Tclephoon Ko. 123. AnvF-HTENTrepRusvan 1—5 gewone regels met inbe grip van ccne Courant. Iedere gewone rege! racer Bij abonnement wordt korting verleend. f 0.52 - 0.10 Algemeen overzicht. Schiedam, 27 October '97. De Amerikannsche gezant te Madrid beeft eindelijk het antwoord der Spaanscbe regeering ontvangen op de nota van het gouvernement te Washington, De inhoud van dit antwoord is niet met zekerheid bekend, maar het spreekt vanzelf dat men tocli een en ander er uit weet mede te deelen, Eerst later zal blijken of die kennis juist was. De nota van antwoord dan, een lijvig docu ment van meer dan dertig bladzijden, moet in krnchtige woorden vervat zijn en gelijke strek king hebben als de aan maarschalk Blanco ver strekte instructies, schoon de inhoud der nota niet geheel met die instructies overeenstemt. Spanje hoopt, dat de opstand spoedig zal zijn gedempt, dank zij de autonomie en het achter wege blijven van ondersteuning der Cubanen door Amerikanen. Generaal Woodford heeft zich vergenoegd mof kennis te geven van de ontvangst van liet antwoord en aan zijn regeering nieuwe instruc ties te vragen. De nota zelf zal niet gepubliceerd worden. Alles hangt er nu slechts van af of de Ame rikannsche regeering eerst nog eens wil afwach ten, welke resultaten Blanco op Cuba weet te verkrijgen. Zij heeft daarvoor den tijd, want eerst in December komt het Congres bijeen. De Spaanscbe regeering nu koestert de hoop, dat de toestand vóór dien tijd aanmerkelijk zal zijn verbeterd. Zij is vast besloten krachtig voort te gaan met haar nieuwe politiek, Mindjr geruststellend daarentegen is een bericht dat de Imparcial uit Washington ontving. Naar dit bericht verzekert, wordt in een officieuse nota te kennen gegeven, dat de pre sident der Vereenigde Staten zich genoodzaakt zou zien tot het nemen van strenge maatregelen indien Spanje zich ongeneigd mocht toonen de tusschenkomst der Vereenigde Staten te aan vaarden. Daarentegen wordt uit New-York gemeld, dat Mc. Kiniey's houding ten opzichte van Spanje en zijn boodsctiap aan het Congres zullen afhangen van de pogingen, die maarschalk Blanco zal doen tot uitvoering der beloofde hervor mingen. Te Parijs is men op het ministerie van buitetiiandsche zaken wel eenigszins verbaasd, zegt de olficieuse Lihertê, over de wijze, waarop deEtigelsche regeering zich gedraagt ten opzichte der Niger-conferentie, waartoe èn Frankrijk èn Engeland hebben besloten, om de grenzen vast te stellen van liet achterland van Dahomey en Lagos. De conferentie zou den 20sten bijeenkomen, aldus was bepaaldmaar ofschoon de twee Engelsche gedelegeerden zich te Parijs bevinden, hebben zij er nog niet van gesproken, met hun Roman door Pierre Loti, lid der nAcadémie Franpaise". 26) Thans, nu zij voor goed het geluk, dat hun aangeboden werd in de veiden van Amerika had den afgeslagen, scheen het hun het verkieselijkst om Ramuntcho's vertrek naar het leger te ver haasten, opdat ook zijn terugkeer zoo gauw moge lijk zou geschieden. Daarom hadden zij besloten dat hij zou vragen eerder te nragen opkomen en geplaatst te worden bij de marinier», het eenige korps, waar men niet langer dan driejaren behoefde te dienen. Omdat zij een vasten tijd wenschten te be palen, om zekerder te zijn dat hun de moed niet zou ontbreken, hadden zij het vei trek vastgesteld op het einde van September na de groote kaats spelen. De lange scheiding van drie jaren beschouwden zij overigens roet een volstrekt vertrouwen in de toekomst, zoo zeker geloofden zij zich van elkaar, van zich zeiven en van hunne onvergankelijke liefde. Maar toch was het een wachten, waarvoor hunne harten beefden dat wierp een onvoorziene droefgeestigheid ook op de rneest gewone dingen op het voortspoeden van de dagen, op het naderen bttinsefie collega's bijeen te komen over de zwevende «jimevtie te be-preken. Dezen Wachten nu sedert den SOslen, wan neer liet den hoeleil Kngelschen 'zal behagen, de ondei handelingen te beginnen. Middelerwijl gaan de EngeNdion in West Afrika voort zich toe te rusten. De Niger- Company doet de inboorlingen door baar oftl eieren van wapens en ammunitie voorzien. Dientengevolge hebben de Fran«cbe troepen in Daliomev en Senegal bevel gekregen, zich zoo spoedig mogelijk naar liet binnenland te begeven. De Libert,' vraagt nu niet geheel ten onrechte, of de wederopvalting der diplomatieke onder handelingen niet eenvoudig een zet der Engelsche regecring is, die ten doel heeft de Fransehen zich in bedriegelijke zekerheid te doen wiegen en, nadat het noodige '<>r plaatse i.s geregeld, het masker af te werpen d.w.z. evenals in liet voorjaar de onderhandelingen af te breken. Men vertrouwt evenwel te Parijs, Jat de regeering een dergelijke tactiek zal weten te verhinderen. In liet Britsche wereldrijk, waar de zon niet ondergaat, is altijd op een of ander punt strijd, en vooral Afrika is bet geliefkoosde terrein voor Engelsche krijgsverrichtingen. Op het oogenblik is het in de eerste plaats Soudan, dat uit dit oogpunt de aandacht vergt. De opinai'sch is begonnen. Vooraf gaan kanon- neerbooten den Nijl op, om de stellingen van den vijand te verkennen. Die stellingen schijnen zeer sterk te zijn. Een kamp van Derwiscben is ver vooruitgeschoven, en vandaar uit werden op de t-anonneerbooten schoten gelost. Een colonne is op Osman Digma afgezonden, die waarschijnlijk zich nog steeds aan de Atbara ophoudt. lubooihngen, die van Metemneh te Bei bei- zijn aangekomen, verzekeren dat de generaal der Derwi-clien Mehmoud bevel heeft gekregen in die stad stand te houden en slag te leveren. In de streek tusschen Berber en Metemneh zijn groote verwoestingen aangericht door ge vechten tusschen Dervvischen en Jahalins. De Derwiscben hebben mannen, vrouwen en kinderen vermoord en tal van jonge meisjes buitgemaakt. Gisteren was president Kruger in denTians- vaalschen Volksraad aan liet woord bij de be handeling der voor-tellen van de sub-commissie over de dynamiet-quaesije. De President verklaarde niet te zullen dulden, dat de dynarniet-iiiaatscbappij de mijnindustrie tegenwerkte, maar evenmin dat de mijnen de dynamiet-indusirie 2ouden ondei drukken. Hij verklaarde zicli niet gezind tot het ver nietigen der dynamiet-concessie zonder vol doende oorzaak. Eerst wanneer de belangen van bet land zouden worden geschaad, zou een nauwlettend onderzoek plaats hebben, en wan neer mocht blijken dat de maatschappij tekort was geschoten in haar verplichtingen tegen- van 'rat dgende jaargetijde, op het uitbloeien van sommige planten, op alles wat den snellen voortgang van hun laatsten zomer aankondigde. Hoofdstuk XXIII. Reeds hebben de St. Jansvuren gebrand, vroolijk en helder in den blauwen nacht, en de Spaanscbe bergen schenen als een stroobunde! in brand te staan, zooveel van die vuren waren er op de hellingen aangestoken. Zoo was dan dat jaarge tijde van licht, van warmte en van storm aange broken, tegen het einde waarvan Ramuntcho zou vertrekken. De zon, steeds feller brandends, verhitte de hoofden en deel de hartstochten opwakkeren ter wijl in Spanje om dezen tijd de groote bloedige stierengevechten aanvirigenj was het hier het tijd stip van groote kaatspartijen en dansuitvoeringen des avonds in de open lucht. De warme schittering van de Juiimaan 1 in het Zuiden is aangebroken de golf van Biskaye ligt daar blauw en vlak en de kust van Cantabriê heeft voor een tijdlang de vale kleur van Marokko of Algiers aangenomen. Zware donderbuien wisselen af met liet heer lijkste zomerweer, met klare luchten. Alles wat een weinig verwijderd is, sciiijnt als verzadigd van licht boven het woud en het dorpje Etchézar steekt de Gi/.une scherp af tegen den hemel, waar langs, om dien nog blauwer te doer schijnen kleine witte wolkjes met vergulde randen voort drijven. De beekjes vloeien minder overvloedig en zijn over liet lijk, znu do concessie worden inge trokken. De Times verneemt uit Pretoria, dat Wtd- mamn» in den Volksraad heelt voorgesteld om een crediet van f 7)0,000 p. st. te votoeren om hulp te verleonen aan Boeren, die gebrek lijden en hulp waard zijn. («emengde itlcdcdccilngcn. Deri stakers in Engeland wordt van ver schillende zijde steun geboden. Zoo beeft de burgemee-ter van Calais hun medegedeeld, dat de daar gevestigde kant- werkers de Engel-ebe werklieden zuilen steunen met een vvekelijkscbe bijdrage van 500 francs, zoolang de staking duuit. De mijn wei kers van Wales, 130.000 in getal, zuilen wekelijks G pence per hoofd voor de stakers afstaan. De vereeniging van «poonvogmacliinUten zond 4000 p. st. als renteloos voorschot. De Fransche Kamer heeft zich gisteren bezig gehouden met de ongevallenwet. Oe algemeene beraadslaging liep af en de artikePgevvijze behandeling werd tot Donderdag uitgesteld. De commissie voor de invoerrechten heeft bet wetsvoorstel onderzocht, strekkende tot wij ziging der rechten op boter of margarine. De Koningin-Regentes van Spanje is licht ongesteld. Binnenkort is er, volgens de Correspondencies, een nieuwe uitgifte van Spaanscbe schatkist biljetten te wachten. 't Schijnt, dat er reeds stappen ter verzoening plaats vinden in bet geschil tusschen den Czaar en het hof te Darmstadt eener-, en liet hof te Karlsruhe anderzijds. Waarschijnlijk staat daarmede ook in ver band. dat prins Adolf van Schaurnburg-Lippe en diens gemalin riaar Baden-Baden zijn ver trokken. De Oostenrijkscbe Kamer heeft de aanklacht tegen de ministers wegens de voorvallen te Eger verworpen. Dr. Kathrein heeft het voorzitterschap der Kamer neergelegd. Naar de Daily Telegraph, uit Weenen ver neemt, verzet de Porte zich tegen de benoeming van kolonei Schilfer tot gouverneur van Kreta. Te Petersburg noemt men weer den naam van den prins van Battenberg voor het weinig bpgeerenswaardige ambt. De correspondent der Times te Weenen wil weten, dat er nooit over de voorstellen der Porte ten opzichte van Kreta door de mogend heden van gedachten is gewisseld. In het dorp Khmeleff, in het district Kosloff (Rusland) weerklonk tijdens den middagdienst in de keik het geroep van »Brand 1" Bij de paniek, welke daardoor ontstond, werden 54 personen gedood en 80 gewond. smaller, en langs de wegen gaan de ossekarren, gemend door slechts half gekleede mannen, lang zamer voort. In dit jaargetijde leefde Ramuntcho overdag het drukke leven van een pclolari gedurende den ganschen tijd van de wedstrijden en hij trok met Arrocbkoa van dorp tot dorp oro kaatspartijen te organiseeren. Maar in zijne oogen bestonden slechts de avon den. De avonden in de geurende duisternis van den tuin, naast Gracieuse te zitten, zijn arin om haar heen te slaan en aldus lang te blijven zitten zonder een woord te spreken, daarin ging hij geheel op. Hij voelde, dat zij zich thans geheel vertrouwend aan hem overgaf, in hare liefde ging hij geheel op. Hoofdstuk XXIV. Ondertusschen verbaasde zich Franchita over de onzekere houding van haren zoon, die naar het scheen Gracieuse nimmermeer zag en die toch daarover met geen enkel woord sprak. Terwijl bij haar zelve het veidriet over zijn zoo spoedig ver trek voor den krijgsdienst zich opstapelde, lette zij stilzwijgend en geduldig op haren zoon. Eens op een avond, een van de laatste avonden, dat hij er nog zou zijn, toen hij geheimzinnig en gehaast, lang voor het uur van nachtelijke smok- keltoohten vertrok, ging zij voor hem stam en zeids, hare oogen op de zijne vestigende Waar ga je heen, mijn zoon Volgons berichten uit Simla, bad bot e-coi te van oen lour.igooronile ahbvling Maandag 1.1. een herige --cheriniitseliiig met de opstande lingen in den omtrek van het kamp van Karappa. Op /.ijn terugtocht leed het eskorte tranige verliezen. De opstand-dingen vuren aanhoudend op bet kamp van Karappa en maken daardoor nog al gewonden. Generaal Lockbart berichtte, dat de vijand zich op de heuvels rondom geducht beeft ver sterkt. Verkiezing te Enkliuizen. Bij do gisteren gebonden bei stemming voor een lid van de Tweede Kamer weiden uit gebracht G941 geldige stemmen, waaraan werden uitgebracht op den beer 11. Haat (R.-Kuth.) 30G0 en op den beer A. Kool (lab.) 3.881 stemmen, zoodat is gekozen de lieer Kool. Verkiezing te Simc-k. De door de Sneek-ciie Kain»rverkiezing be kend gewoiden kiezer W. Cnossen te IJ 1st, die zich op 25 Juni zonder oproepingskaart op liet stembureau aanmeldde, vereenigde, naar men van daar aan de IN. B. Ct. schrijft, alle eigen schappen in zich om hem zoo goed als onbe kend te doen zijn; nog maar een jaar of wat woont bij buiten de kom der plaats op een verwijderde hoeve, die bij slechts bij hooge noodzakelijkheid verlaat. Toen hij zich dau ook op 25 Juni op bet stembureau vertoonde, was er niemand van de op dat oogenblik aanwezige leden van het stembureau, die den man kende of herkende. Daar nu voor de juiste beoordee ling van het hier gebeurde dit feit zeker niet zouder beteekenis is, hebben de leden van het slembureau, welke op bedoeld noodlottig oogen blik zitting hadden, besloten zich alsnog per adres tot de Tweede Kamer te wenden, ten einde deze omstandigheid zooveel en zoo goed mogelijk toe te lichten. Visscherij. Ingevolge de besluiten van de algemeene ver gadering van de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij zijn door liet hoofdbestuur de volgende veizoekschriften nader vastgesteld en verzonden a. Aan den minister van justitie een her nieuwd en dringend verzoek om ten spoedigste te willen overgaan tot indiening van een ge wijzigde wet op de binnerivisschei'ij afgescheiden van de thans nog vigeerende wet op de jacht en visscherij b. aan de administratie van de Holl. IJzeren SpoorwegMaatij. en aan die der Maat ij. tot exploitatie van de staatsspoorwegen met ver zoek toe te staan dat versche visch als ijlgoed mag verzonden worden met witten vrachtbrief tegen nachtgoederen tarief evenals dit geschiedt op de spoorwegen door geheel Duitschland. Primo omdat dit lager tarief voornamelijk ten goede komt aan de minder fijne visehsoorten En toen zij hem het hoofd blozend zag afwenden, kreeg zij plotseling zekerheid. Het is goednu weet ik hetja nu weet ik het. Zij was bijkans nog meer ontroerd dan hij bij de ontdekking van het groote geheim. Dat het niet Gracieuse was, maar een ander, daarvan was de gedachte bij haar zelfs niet opgekomen, daar voor had zij te helderen bliken in haar ont waakten hare christelijke gewetensbezwaren en haar bewustzijn schrikte terug voor het kwaad, dat zij beiden hadden kunnen bedrijven. Het stilzwijgen tusschen beiden duurde voort; steeds bleef zij voor hem staan Wat hebt gij samen gedaan 7 besloot zij einde lijk te zeggen. Zeg mij de waaiheid, Ramuntcho, wat voor kwaad heb je bedreven Kwaad? beelemaal geen kwaad, dat zweer ik u. Hij antwoordde zonder eenige aarzeling op hare vraag en doorstond den blik zijner moeder met zijne openhartige oogen. Het was waar, zij geloofde hem. Maar, toen zij nog voor hem bleef staan, de hand op de klink van de deur, hernam hij met matte heftigheid U ztilt mij ten minste niet verhinderen ts gaan, wanneer ik over drie dagen moet vertrekken. Toen, tegenover zijn jeugdigen wil en zijn be slistheid, boog de moeder, in haar eigen hart den opstand van tegenstrijdige gedachten onderdrukkend, het hoofd en zonder een woord te zeggen, ging zij ter zijde om hem voorbij te laten. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1