Uit tie Staats courant. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. en clie het meest worden gevangen, terwyl tie hooge vrachtkosten deze viscli dikwijls waarde loos maken. Secundo omdat men in Duitscli- land reeds sedert lang van dit tarief profiteert en men van daar op een witten vrachtbrief wel naar onze maiktplaatsen kan verzenden terwijl men gehouden is naar onze eigen markten en België aan hot gewone ijlgoederen-tai ief Ten deze zou toch iets kunnen worden ge daan tegen buitenlandsche concurrentie. 3o Aan de besturen der gemeenten Vel/en (iJmuidoif), Maassluis, Noord wijk, Vlaardingen, Katwijk, Den Maag (Schevenineen), waar handel gedreven wordt in haring, bij verordening te willen verbieden verkoop van haring niet voor de consumptie geschikt. 4o. Aan den rijks-adviseur in visscherij, zijn oordeel viagende over de mogelijkheid tot uit roeiing van voor de haritigvisscherij nadeelige zeehonden en voor de zalmvisscherij der otters. 5o. Aan den minister van marine het verzoek tot het plaatsen van een baken lo. aan den uitersten hoek van het buiten land genaamd de Nes, gelegen ten N.O. van Uitdam bij de invaart van de Goudzee; 2o. aan de overzijde op de Zuid-Westpunt van Marken, daar bij hoog water de schepen alsdan op het land, dat dan onder water staat, loopen en bij het vallen van het water op het lar-id blijven vastzitten bij gemis aan voldoende aanduiding van het vaarwater. 60, Aan den minister van waterstaat een verzoek, dat tot keuring van haring en viscli in aanmerking komen onafhankelijke personen, daar thans bij voorkeur tot de functie worden aangewezen kuipersbazen, die óf zelf reeder zijn óf aandeelhouders in reederijen. 7o. Aan tienzelfden minister een verzoek om eenige verbeteringen alsnog te willen laten aan brengen aan de haven te IJmuiden. Netlerlantlsche Protestantenbond. Gistermiddag te 2 uur weid de 27ste alge- meene vergadering in de sConeert- en Gehoor zaal" te Middelburg geopend door den voorzitter prof. dr. II. Oort vari Leiden. Spreker herinnerde aan den gemeenschap- pelijken ai beid van de leden van den Neder landsehen Protestantenbond en aan de samen werking met andere gelijkgezinde vereenigingen, waarbij hij hulde bracht aan de Vereeuiging tot bevordering van zelfstandig godsdienstig leven te Amsterdam, die in dit jaar het 25-jarig bestaan vierde. Na goedkeuring van het verslag der vorige algemeene vergadering werden de verslagen van het hoofdbestuur en de commission over '1890/97 aangevuld en behandeld. Uit die verslagen bleek, dat de Ned. Protes tantenbond in liet afgeioopen jaar met het her rezen Iliüegom 10 nieuwe afdeelingen gewon nen heeft, nl. Stadskanaal, Peperga, Rolde, Donkerbroek, Nieuw-Buinen, Maarsen, Ömrae- landei v'jk, Zuid wending, Beifpn en Oostereud op Texel, welke te zamen 590 leden aanbrach ten dat éen afdeeling, nl. Tjummarum met 35 leden te niet gingdat de bestaande afdee lingen met ruim 200 leden vooruit gingen en er alzoo in het geheel een aanwist is vau bijna 800 leden. De Protestantenbond bestaat thans uit 161 afdeelingen, 13 correspondeetschappeu te zamen met 58 verspreide leden, tellende ongeveer 19.000 leden tegen 18,200 in het vorige jaar. In de verslagen wordt vooral geroemd de werk zaamheid te Schiedam en gewezen op de Zon dagsscholen, die 3>de roem van onzen Bond" genoemd worden, terwijl de wijkverpleging met grooten lof vermeld wordt. Bij de behan deling der verslagen sprak de heer W. Bax van Zaandam 0. a. den wensch uit, dat de Commissie van Maatschappelijke belangen de afdeelingen zou opwekken om te strijden tegen den nachtarbeid van de bakkersgezellen, en ontspon zich eene uitvoerige discussie over het Gymnasiumfonds. De rekening en verantwoording van het Hoofdbestuur, nagezien door eene commissie en sluitende met een batig saldo van f 3252.01 Va, werd goedgekeurd. Hierbij werd echter opge merkt, dat het saldo bij dat van het vroegere jaar, toen het f 5719.427a bedroeg, was iuge- krompen, en dus de geldelijke toestand niet roo.-kieurig is. Dit bleek ook uit de begrooting voor het volgend dienstjaar, waarbij de toe lichting was gevoegd, dat deze niet stuitend kon worden gemaakt tenzij over een post van f 1300 aan giften en legaten werd beschiktJ De penningmeester drong dan ook aan op" vermeerdering van inkomsten. 1 Na vrij wat discussie, ook over de geldelijke verhouding tusschen de afdeelingen en de alge meene kas, werd door dr. A. Brutning liet voor stel gedaan, om op de begrooting f100 uit te trekken voor bekendmaking van liet Gymnasium fonds. welk voorstel werd aangenomen. Hierna werd ile begrooting, sluitende met f 28,517.907s in ontvangst en uitgave, goedgekeurd. Een voorste! van het Hoofdbestuur tot wijziging van art. 27 Alg. Regl. voorkomende op den Beschrijvingsbrief, werd door het Hoofd bestuur ingetrokken; dat tot instelling van eene vaste commissie voor de Postcolportages met aigerneene stemmen aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd. Tegen Dierenmishandeling. Bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan in het volgende jaar zal de Vereeniging f"gen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken een nationaal congres aldaar houden. Het openingswoord is toevertrouwd aan dr. E. Laurillard, zeer zeker daarvoor de aange wezen man; daarna wordt gesproken door mej. Marie Jungius te VGravenhage, over Kinder handen en Ilumanitarisme" door den lieer M. J. llöiigeveld GJ/.n. distriets-veearts te Haarlem over site wijze van doodeti van huis-zoogdieren niet voor consumptie bestemd" door den heer D. F. van Esvohl, leeraar aan's Rijks Veeartse nijschool te Utrecht over »het dooilen van slachtvee" door tien heer jhr. L. J. Quarles van UlTord, onder-voorzitter van het hoofdbe stuur der Ned. Ver, tot bescherming van Dieren over »Is de hond geschikt om als trekdier te worden gebruikt op de wijze, waarop zulks hier te lande plaats vindt door den heer mr. 11. Pb. de Kanter, advocaat en procureur te Haar lem, over de vraag»zijn de bestaaude wette lijke bepalingen voldoende tot bereiking van ons doel V Ilct congres zal plaats hebben in 't begin van Mei 4898. Het bestuur bestaat uit de heeren A. van dor Voort Azn., voorzitterA. Beernink, secretaris; ,1, C. Peereboom, penningm,dr. II. J. Calkoen, mr. C. Joh. Prins, C. L. van hen nep en dr. II. L. van Linden van den Heuvell. Dinsdagavond per trein 6.40 arriveerden te Apeldoorn HH, DD. EIIIde vorst eu de vorstin van Benlheim. HH. MM. de Koninginnen ontvingen II.D. bloedverwanten aan het station, alwaar mede ter ontvangst waren de hofdigniiaiissen, jhr. van Pabst en jhr. van Test, de hofdames baronesse Rengers eu gravin van Limburg Stiriim, beuevens de jagermeester en de burge meester. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 29 October 1897 niet plaats hebben. Naar men aan het "Vaderland mededeelt, zou de oorzaak van de storing op de intercommunale telephoonlijnen toegeschreven moeten worden aan het opzettelijk vernielen in de Watergraafs meer van niet minder van vijf der zes lijnen van liet intercommunale net. Het herstellen zal vermoedelijk eeu paar dagen vorderen. Naar het Volksdagbl. verneemt zal in de vergadering van het hoofdbestuur der Ned. Vereen, van Spoorwegambtenaren, op Zondag a. s. te Amersfoort te houden, de vraag be sproken worden, in hoeverre de oprichting van een Bestuuriiersbond van vereenigiugen van spoorwegpersoneel wenschelijk en mogelijk is. OVERSCHIE, 27 October. Gisterenavond werd door de zangvereeniging „Excelsior" baar vijfde jaarver gadering gehouden. Uit bet jaarverslag van den secre taris bleek, dat bet aantal leden van 23 tot 25 is gestegen en bet aantal begunstigers van 28 donateurs en 1 donatrice tot 31 donateurs en 4 donatrices. Door ontstentenis van den penningmeester werd de toestand der linaneien niet bekend. Tot penning- reeester werd gekozen de beer A. Buijtendorp, ter wijl de overige bestuursleden werden herkozen. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het Departement vanJustitietot raad-adviseur, mr. B. Ort, thans officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam, en tot referendaris, mr. A. D. W. de Vries, thans hoofdcommies bij gemeld Departe ment. Bij Kon. besluit is benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. J. C. baron Baud, thans officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Alkmaar. Bij Kon. besluit is benoemd .ot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oosterhout J. H. Voerman, thans te Vlaardingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter-plaatsver- vanger in de arrondissements-rechtbank te Utrecht, mr. 41. van Regteren Altena, advocaat en procureur aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de rijks koogere burgerschool te 's-Hertogenbosch, dr. J. H. Wakker te Amsterdam. Bij Kou. besluit zijn benoemd: tot gezworen voor den polder Klinkerland, onder Nieuwe Tonge, Her- kingen en Melissant, C. van der Veldetot dijkgraaf van den polder Waal en Burg, op Texel, J. Jacobszoon Roeper; tot dijkgraaf voordeuHerdijkte Zwartepolder, B. J. Doens; tot heemraad voor het waterschap Schouwen, 41. Locker de Bruyne; tot gezworen voor den polder van Alstein, J. J. Bouwens. Gisterenavond hield in »Musis Sacrum" het 'departement Schiedam van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen eene niet talrijk be zochte huishoudelijke vergadering, die dooi den voorzitter, den heer A. A. Beekman, geleid werd. Nadat de notulen gelezen en goedgekeurd waren, werd medegedeeld, dat in zake twee werklieden, die om hun aantal dienstjaren bij éen patroon in aanmerking kwamen voor een diploma van wege het departement, een onder zoek was ingesteld, hetwelk tot een bevredigend resultaat heeft geleid, en dat in de eerstvol gende vergadering deze diploma's zullen worden uitgereikt. Voorts werd medegedeeld, dat éen lid wegens vertrek had bedankt en een ander zich van een ander departement wegens vestiging hier ter stede had laten overschrijven. Voorgelezen werd een missive van het hoofd bestuur, waarbij auteurs opgewekt worden tegen honorarium copy in te zenden voor de 2M ets. volksgeschriften, tot welker uitgave besloten is op de jongste algemeene vergaderingde hoop werd uitgesproken dat talrijke inwoners dezer gemeente hun geesteskinderen mogen opzenden. Naar aanleiding van dezen brief merkte de heer Lodder op, dat het aanbeveling verdiende dergelijke geschriften niet alleen onder de leden te verspreiden, die daar misschien weinig be hoefte aan hadden, maar juist onder liet volk. Er wordt besloten zich met het bestuur van het Volkshuis in contact te stellen ter even- tueele verspreiding aldaar van bedoelde ge schriften. Hierop werden bij acclamatie twee ingezetenen aangenomen tot leden van het departement, waarna de afgevaardigde ter algemeene ver gadering, de lieer P. van Gi oningen, het verslag omtrent hei daar verhandelde uitbracht. De rekening over liet vorige jaar werd goed gekeurd. Hierop biacht de voorzitter den kwijnenden toestand van de Nutsbevvaarscholen ter sprake, die door verschillende omstandigheden veroor zaakt wordt, waarin thans nog weinig hoop op verbetering vult aan te wijzen. Alvorens zich omtrent deze aangelegenheid om subsidie of steun tot den gemeenteraad te wenden, wenschte de vergadering een nader onderzoek uitgelokt te zien. Tot dit doel wordt op voorstel van den voorzitter eene commissie van drie leden be noemd, welke zoodra mogelijk en in elk geval binnen het jaar haar rapport zal uitbrengen, waarna men zal beslissen wat er gedaan moet worden. Tot leden dier commissie worden be noemd de heeren dr. C 'J. Vinkesteyn, A. A. Beekman en mr. Lodder. Bij de rondvraag van den voorzitter of nog éen der leden iets in het midden heeft te brengen, wijst de beer Henkemans er op, dat den 30sten November a. s. het departement zijn 100-jarig beslaan viert. Spr. vraagt of men, zonder er eenigo notitie van te nemen, dit feit onherilacht zal laten voorbijgaan. De voorzitter deelt mede, dat dit jubileum bij bet bestuur nog niet een punt van beraad slaging is geweestdaarbij het minder opge wekte leven van het departement moedigt tot feestvieren niet zeer aan, terwijl ook voar de beide volgende maanden de spreekbeu, ten al zijn vastgesteld misschien zou er over te den ken zijn om in Januari, mits met weinig kosten, eene feestveigadeiing te houden. Door sommige leden werd er op gewezen, dat juist een herdenkingsdag als thans in het ver schiet ligt er toe zou kunnen strekken om het departementale leven weer wat op te fleuren. Het bestuur aanvaardde daarna de opdracht om over deze zaak met naiftre voorstellen te komen. Nadat nog een punt van zuiver huishoudelijk en finantieel belang was besproken werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Wij herinneren onze stadgenooteri er nog eens aan dat morgenavond de tooneelvereenigirig sThaiia" in de Officieren-Vereeniging haren wedstrijd in uiterlijke welsprekendheid ter vie ring van het twintig-jarig bestaan dier ver eeniging, houdt. Behalve den verplichten wedstrijd, bestaande uit het voordragen van »Paardengang" van dr. E. Laurillard, hebben de elf deelnemers, waar onder bekende namen, een keur van voor drachten uitgezocht voor den vrijen wedstrijd. Wij hopen en verwachten dat morgenavond de zaai der Officieren-Vereeniging van de toe juichingen der talrijke aanwezigen zal daveren. Door de politie hier ter stede werd gister middag een partij vleesch, die hier per boot was aangevoerd, als verdacht van ongeschikt te zijn voor de consumptie aangehouden. Door den keurmeester, den heer Van Velzen, werd het vleesch onderzocht en een deel er van afgekeurd. Hedenmorgen te 5 uur viel de wisselwachter P. Dijkman, wonende Spoorstraat alhier, van het perron van het station. De gebrekkige verlichting was volgens zijn zeggen de oorzaak van zijn val. De man kreeg een bloedende wonde aan het hoofd hij het rechteroor waarvoor hij genees kundige hulp moest inroepen. BURGERLIJKE STAND. Cehutvd 27 October. A. van der Hoeven, 25 jaar, en J. L. Boekestijn, 22 jaar. Geboren 24 October. Hermanus Mariazoon van W. H. P. den Brinker en C. M. Swinkels, Qerrit Verboonstraat. 25 October. Maria Elisabeth, dochter van C. C. van der Heijden en L. S. van der Heijden, Qroote Markt. 26 October. Hendrikus, zoon van S. N. Gouka en C. M. de Veld, Villastraat. Overleden 26 October. Wilhelmus Hickendorff, oud 1 jaar en 7 maanden, Broersveld. Voortgezette zitting van Woensdag 27 October 1897, 's nam. te 2 uur. Voorzitter de burgemeester, de hoer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 17 leden. De heeren van Buysen en Prins hebben kennis gegeven, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen, terwijl dr. d e B r u ij n van de waar schijnlijkheid daarvan heeft bericht gezonden. Voorts is afwezig de heer Klein. Onmiddellijk wordt aangevangen met de behan deling der begrooting. UITGAVEN. Hoofdstuk I. De heer Elzevier Dom vraagt naar aanlei ding van het voorstel 0111 het traktement van den directeur van gemeentewerken te verhoogen. welke traktementen in andere plaatsen worden gegeven. De hoer Visser antwoordt, dat een vergelijking met andere plaatsen niet is geweest de aanleidende oorzaak. Leiden betaalt f 4000. Rotterdam f 6000. Aanleiding is echter geweest dat de directeur geen werk voor derden kan doen, omdat hij het daarvoor te druk heeft. De heer Elzevier Dom meent, dat een ver gelijking met die plaatsen niet opgaat. Ook blijkt uit de toelichting van B. en W. dat die vergunning uiet geheel wordt ingetrokken. Bovendien is de titif- laris hier eerst drie jaren. Er bestaat dus volgens spr. geen aanleiding tot verhooging in elk geval niet 0111 eeu jaarlijkschc verhooging tot f 3000. De heer Visser wijst cr op dat niet do verge lijking hee.t aanleiding gegeven tot het voorstel van verhooging. De wijziging in de instructie laat alleen de mogelijkheid om den directeur gelegenheid te geven 0111 particulier werk te verrichten, wanneer dat is in het belang der gemeenta. Post 64, gewijzigd als door B. eu W. is voor gesteld, met opklimmende verhoogiug tot f3000, wordt in stemming gebracht. De hoer mr. W. H. Jansen meent dat het niet aangaat om zich te verhinden voor de toekomst. De Voorzitter zegt dat hij in dat goval wenscht voor te stellen het traktement van f3000.Het geldt hier niet den directeur der gemeentewerken, maar den heer Zoetmulder, directeur daarvan. De heer mr. IV. II. J a n s e n dankt den voorzitter voor het antwoord. In stemming gebracht wordt dc post als was voor gesteld aangenomen met 15 tegen I stem. De heer N 0 1 e t houdt zich buiten stemming. In post 65 wordt bet traktement van den commies gebracht van f1000 op f1100. Wordt zonder stem ming goedgekeurd. De heer D i e n s k e vraagt of post 73 niet moet worden verhoogd met het oog op de noodig ge worden assistenten aan de brug bij do Varkenssluis. De bezoldiging voor do Hoofd- en Willemsbrug is in vergelijking bij de andere bruggen het meest stiefmoederlijk. Wat de werkzaamheden betreft, deze brug is het gemakkelijkst te vergelijken met de Oranjebrug door welke hoogstens de helft der schepen passeercu terwijl de bediening f 100.meer kost. Spr. stelt daarom voor Af de bezoldiging te verhoogen Af zoo dat niet gaat, zijn ongeschikt geworden vrouw te pensioneeren. De heer Elzevier Dom is het met den hoer Dienske volkomen e.-ns. De heer Visser wijst er op dat B. en W. zich bereid hebben verklaard den brugwachter een toelage te geven voor de bezoldiging van een assistent De heer Loopnyt vraagt of die brugwachter dus zelf mede moet bijdragen in dat traktement. Do Voorzitter antwoordt toestemmend, maar geeft in overweging voorloopig den post onveranderd te laten. Bij post 80 geeft de heer Elzevier Dom in overweging dien uit te trekken voor memorie evenals bij de ontvangstwaarschijnlijk zal toch de Inkom stenbelasting niet blijven. Wordt besloten hierover nader te beslissen. Hoofdstuk I wordt daarop gewijzigd goedgekeurd. Hoofdstuk II. Post 103 lc en 2e onderdeel f16500 en f600 worden overgebracht naar een volgend hoofdstuk. Bij post 99 maakt do heer Elzevier Dom bemerking op den toestand der straat tusschen Tuinsingel en Korte Singelstraat. Dit punt zal door den voorzitter in het college worden ter sprake ge bracht. Post 104. Hierbij wordt een schrijven van den beer Prins voorgelezen, waarin hij voorstelt te besluiten tot ontbinding der oommissie voor de water- veryerscbing die sedert 1893 stilgezwegen heeft. Er wordt door den heer Elzevier Dom be zwaar gemaakt dat een afwezig lid een voorstel indient. Aangezien het reglement voorschrijft dat voorstellen 8 dagen moeten ter visie liggen, vraagt de heer De Groot dadelijke behandeling. Hiertoe wordt besloten. Het voorstel van den heer Prins wordt daarna aangenomen. De Voorzitter zegt dat het hierbij caus enfendu is, dat de leden den dank der vergadering door hunne werkzaamheden hebben verdiend. Van deze commissie zijn 2 leden gestorven, 2 leden zijn wethouder, terwijl 1 lid afwezig is. De beer L 0 0 p u y t brengt bij dezen post dank voor bet antwoord van B. en W. en stelt voor dat stappen worden gedaan bij de waterschapsbesturen om overeenstemming te verkrijgen in zake het water- verversching-plan Beyerman. De beer mr. W. H.Jansen meent dat de zaak vau te groot gewiekt is om reeds nu dadelijk te beslissen. De heer De Groot daarentegen dringt aan op dadelijke behandeling. Dc heer Kranen ook meCDt dat do nieuwere leden niet voldoende op de hoogte zijn yan het plan- Beyerman. De Voorzitter acht de aanneming van het voorstel-Loopuyt een logisch gevolg van de zooeven gevallen besluiten. De heer mr. W. H. Jansen stelt uitstel van be handeling voor, welk voorstel aangenomen wordt met 10 togen 6 stemmen. De heer N 0 1 e t vraagt of reeds van Ged. Staten antwoord is ingekomen omtrent de vraag van assis tentie bij de uitdieping van de Schie. Het antwoord van den Voorzitter is ont kennend. De heer N 0 1 e t vraagt spoedige behartiging van dit punt. Hoofdstuk II wordt goedgekeurd. Hoofdstuk III. Bij post 109 en 110 worden respectievelijk f200 en f700.geschrapt in verband met het besluit van gisteren tot het nemen der reinigingsdienst in eigen beheer. Hoofdstuk III wordt goedgekeurd. Hoofdstuk IV. Hoofdstuk IV wordt goedgekeurd. Hoofdstuk V. Bij punt 126 vraagt de heer Elzevier Dom wanneer de nieuwe verordening ep de brandweer zal komen. De heer Visser antwoordt dat de verordening gereed ligt maar dat men nog op enkele punten wacht. De Voorzitter voegt hierbij dat die verorde ning 0. a. ook wacht op de bouwverordening. Hoofdstuk V wordt goedgekeurd Hoofdstuk VT. Hierbij wordt door B. en W. voorgesteld alléén

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2