51"c jaargang, ondag 31 October en Maandag 1 November 1897. N°. 9463 Eerste Blad. RAMUNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FE tJILLETON. UITGEVER! H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. wwi Asosnemhstspbijb voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOYKÏSSTRAAT ÏO, Tclcphoon ïo. 123. ArvEnTENrrEPMjs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Conrant. f 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 30 October '1)7. De Oostenrijkscherijksraad heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag niet om 1 uur zijn zitting geëindigd, zooals uit het telegram in ons vorig nommer kon worden opgemaakt. Immers, latere telegrammen deelen ons mede, dat de vergadering eerst gistermiddag om zes uur werd gesloten. Zij had toen zeven en twintig uur geduurd. Van die zeven en twintig uur was dr. Lecher er alleen twaalf aan liet woord. Om half zes gistermorgen eischte de socialisten sluiting dei- zitting ten behoeve der stenografen, en de linkerzijde steunde dit verlangen, en wel zoo rumoerig, dat de - president de zitting even schorste. De zitting duurde toen nog voort tot zes uur 's middags, herhaaldelijk onderbroken we gens het geweldig rumoer. Een der leden scheen zich een weinig te schamen over het gedrag van den Rijksraad en stelde voor de vergaderingen geheim te verklaren. Dit werd aangenomen, en het pu bliek moest de tribunes verlaten. Opnieuw is het aldus de oppositie gelukt door haar obstuctionisme de afdoening van het ver gelijk onmogelijk te maken. Dat Badeni intusschen nog steeds zich in de gunst van keizer Frans Jozef mag verheugen, blijkt hieruit dat hij ter gelegenheid van het huwe lijk zijner dochter Donderdag 1.1. van den Keizer een allerhartelijksten gelukwensch mocht ont vangen. In Hongarije gaat 't met de staatszaken wat heter. Nu heeft ook het Huis der Magnaten het voorloopig vergelijk met Oostenrijk, de voor- loopige begrooting voor het volgende dienstjaar en de verlenging voor een jaar van het finan- cieele vergelijk tusschen Hongarije en Kroatië aangenomen. In den laatsten tijd is in Frankrijk weer herhaaldelijk de naam Dreyfus genoemd. Nog altoos zijn er zeer velen, die niet ge- looven aan het landverraad, waarvocr de ex- kapitein thans op Duivelseiland moet boeten. Vooral zijn familie beijvert zich steeds om zijn onschuld staande te houden en op een nieuw, openbaar onderzoek aan te dringen. Een niet geringen steun vinden thans die pogingen bij den onder-voorzilter van den Senaat, Scïieurer-Ketner, een zeer geacht man, die niet alleen zegt van Dreyfus' onschuld overtuigd te zijn, maar ook de bewijzen daarvoor in handen te hebben. Reeds op 14 Juli bij de groote legerrevue had Scheurer-Kestner aan een senator zijn Roman door t Pierre Loti, lid der tAcadémie Franpaise". 29) Zij had wel eene zware verantwoordelijkheid op zich geladen, door zich met waardigheid en trots tegen hare vijandin te verzetten. En misschien had zij dezen avond reeds ongeluk over hem gebracht terwijl hij wegging, vol vertrouwen in de vreugde van een gelukkigen terugkeer. Dat zou zond«r twijfel voor haar de zwaarste kastijding zijn Zij geloofde in haar ledig huis als het ware dat drei gement te hooren klinken, en zij voelde de lang zame, maar zekere nadering daarvan. Toen begon zij voor hem gebeden op te zeggen, haar hart geheel in opstand, omdat hare gods dienst, zooals zij dezen opvatte, haar zonder troost liet, zonder vertrouwen of verteedering. Raar wan hoop en hare wroeging waren op dit oogenblik van zulk een somberen aard, dat weldadige tranen niet wilden vloeien. En hij, op dit eigen oogenblik, vervolgde zijnen weg, terg afwaarts langs duisteie dalen, naar het vlakke veld, door de spoortreinen doorsneden de menschen verre brengende. Nog een uur ongeveer, dan zou hij in het Baskische land zijn, dan zou alles zijn afgeloopen. Op zijnen langen weg ontmoette hij enkele ossenkarren, die overtuiging te dezen opzichte uitgesproken. Maar thans eerst treedt hij eenigszins stellig op om op herziening van het vonnis aan dringen. De bladen lachen om de stellige beweringen van den senator, sommige zien er zelfs een aanleiding in om op zeer onheusche wijze van hem te spreken. En de regeering Het heet dat zij volkomen gerust is en zelfs weet, dat Scheurer op een dwaalspoor is gebracht door een persoon, die thans in Zwitserland vertoeft, en die verklaart, dat hij, niet Dreyfus, de misdaad heeft gepleegd, waarvoor deze boet. Volgens de Temps daarentegen, weet de re geering niet, op welke gronden Seheurer's be weringen steunen. De onderhandelingen over den vrede en wat daaraan annex is, worden zoo te Konstantinopel als te Athene en in Thessaliü regelmatig voort gezet. Zelfs zou de Sultan aan zijn bevolmachtigden last hebben gegeven nog vóór Woensdag a.s. den vrede te teekenen. Te Athene heeft de commissie voor de finan cieels controle besloten regelmatig te verga deren. Zij heeft medewerking verzocht van eenige Grieksche ambtenaren om haar van verschillende dingen op de hoogte te stellen. De Russische commissaris, die nog niet te Athene is aangekomen, wordt tijdelijk vervan gen door een secretaris van legatie. Met den arbeid der commissie voor den terugkeer der Thessaliërs naar hun land schiet het nog niet erg op. Rusland en Duitschland hebben nu ook hun gedelegeerden in die commissie benoemd, zoo dat men mag aannemen, dat er thans wat schot in zal komen, Intusschen doet Duitschland moeite om de andere mogendheden te bewegen, de diplo matieke betrekkingen tusschen Griekenland en Turkije te doen herstellen nog vóór het sluiten van den vrede. Engeland heeft groote plannen in Oost- Afrika, althans te oordeelen naar de Speaker. Volgens dit liberale blad zou de Britsche regeering aan niets minder denken dan Soudan zoodra dat veroverd zal zijn te beschou wen niet als een Egyptische provincie, maar als een gebied, dat rechtstreeks staat onder de Engelsehe heerschappij. I)e Speaker zet de theorie van het Foreign Office te Londen aldus uiteen. Egypte, nl. het Egypte der conventies en der Europeesche diplomatie, strekt zich uit tot Wady-Halla. Van dit punt af heeft Engeland de handen vrij en wordt het niet meer gehin derd door de internationale verplichtingen, die het in eigenlijk Egypte binden. Met het oog op die vrijheid van handelen zou altijd volgens het liberale blad door hun dioomerig voortgaan hem aan de rust van zijn vroegoren tijd herinnerde, of vage men- schengestalten, dis hem bij liet voorbijgaan op die oude wijze begroetten, die hij morgen niet meer zou hooren. En beneden hem. aan zijn linkerhand, strekte zich Spanje uit, Spanje dat voor langen tijd zijn nachtrust hem niet meer zou ontnemen. TWEEDE DEEL Hoofdstuk I. Drie jaren zijn snel verlonpen. Franchit» ligt in hare woning ziek te bed, bij het vallen van den Novemberdag. Het is de derde herfst sinds het vertrek van haar zoon. In hare van koorts brandende handen houdt zij een' blief van hem, een brief, die enkel vreugde, zonder eenige wolk had moeten brengen, omdat die van zijn terugkeer spreekt, maar die haar in tegendeel groote smart veroorzaakt, want liet geluk van hem weder te zien, wordt thans vergiftigd door verdriet, door grove ongerustheid vooral. Ja, zij had wel een juist voorgevoel gehad van den somberen toekomst, op dezen avond toen zij na hem weggebracht te hebben in haar huis terug gekeerd was met groote vrees, na het gekijf, dat zij met Dolorès midden op straat had gehadHet was waar, wreed waar, dat zij op dien avond de toekomst van haren zoon had verspeeld. Maanden wachten in oogenschijnlijke kalmte waren op dien avond gevolgd, terwijl Rainuntelio ver van zijn vaderland zijn krijgsdienst vervulde. Eens op een dag had een rijke partij aanzoek gedaan, om de hand van Gracieuse en deze had, dat wist het geheeie dorp, beslist geweigerd, ondanks het aandringen van Dolorès. Toen waren zij beiden Engeland zich voorstellen op het gunstige oogenblik de stelling te verdedigen, dat liet grondgebied, aan gene zijde der oude Egyptische grens, dat in de tegenwoordige campagne kan worden veroverd, niet moet worden beschouwd als een deel van het rijk van den Ivhedive, waarop de verschillende Europeesche staten in zekere mate een indirecte controle hebben. Men mag verwachten, dat ingeval deze the orie inderdaad die van liet, Foreign Office blijkt te zijn, er heel wat geschreeuw, vooral in Frankrijk, zal opgaan. Maar Engeland zal zich daar, evenals vroeger, wel bedroefd weinig aan storen. Blaffende honden bijten immers niet! Ocmcngde Mcdedeellngcn. Op 73-jarigen leeftijd is te Londen overleden lord Rosmead, vroeger sir Hercules Robinson. Aanvankelijk opgeleid voor den militairen dienst, trad hij in 1846 over bij den burgerlijken. In 1880 werd hij voor'teerst tot gouverneur der Kaapkolonie en regeeringscommissaris in Zuid-Afrika benoemd. Als zoodanig leidde hij in 1881 na den oorlog de onderhandelingen met Transvaal. Zijn verdienste in deze betrekking werd be loond met den baronetstitel. In 1888 trok hij zich uit het publieke leven terug, maar in 1895 viel de keuze der Engel sehe regeering nogmaals op hem om onder hoogst moeilijke omstandigheden weder naar Zuid-Afrika te gaan. Zijn naam is bekend ook uit den Ja meson rooftocht waarvan hij evenwel niets heeft geweten. Het antwoord van den machinisten bond op de voorstellen van den Board of Trade is gisteren gepubliceerd. Er wordt geen melding in gemaakt van een afzien van den achturigen werkdag. Wolf's bureau te Berlijn verneemt, dat de Bondsraad, zoodra hij zijn vergaderingen heeft hervat, het ontwerp tot herziening der militaire strafvordering in behandeling zal nemen. Het is daardoor zeker geworden, dat het ontwerp bij den Rijksdag zal worden ingediend. De Czaar en de Czarina zijn gisteren uit Darmstadt vertrokken. De Koningin-Regentes van Spanje ontving gisteren, ondanks ltaar ongesteldheid de minis ters ten gehoore. De Spaansche conservatieve partij heeft be sloten een verldezings-comité te benoemen, waarin alle fractie's vertegenwoordigd zullen zijn- De ex-premier van Italië Crispi zal in de Nineteenth Century een artikel doen ver schijnen over het Drievoudig en het Tweevoudig Verbond. plotseling vertrokken, de moeder en de dochter, onder voorwendsel van aan hunne betrekkingen een bezoek te brengentnaar de reis had langer ge duurd dan eerst het plan was geweestmet buitengewone geheimzinnigheid vermeed men elke mededeeling over deze afwezigheid,en eensklaps verspreidde zich het gerucht, dat Gracieuse als novice in het klooster van de Heilige-Maria-Rozen- krans was getreden, waar eene oud-inwoonster van Etchézar abdis was, Dolorès was alleen in hare woning teruggekeerd, stom, boos en troosteloos. Niemand wist, welken invloed er op het jonge meisje was geoefend, noch hoe de lichtende poort van het leven voor haar gesloten was gewordenmaar zoodra dit volgens de reglementen was geoorloofd geweest, had zij, zonder dat zelfs haar broeder haar had kunnen bezoeken, hare belofte afgelegd, terwijl Ramuntcho, steeds in de koloniën verblijf houdend, zijne sergeantsstrepen verwierf en zijne militaire medaille. Franchita had vrees gekoesterd, dat haar zoon nimmer in het land zou terugkeeren maar eindelijk zou hij dan toch komenTusschen hare verma gerde en van koorts gloeiende vingers hield zij den brief, die haar zeide Overmorgen vertrek ik en Zaterdagavond ben ik terug. Maar wat zou hij doen, wanneer hij terug was, wat zou hij aanvangen, nu zijne omstandigheden zulk een droevig varloop hadden gehad. In zijne brieven had hij er in verhard daarover niet te spreken. Daarenboven alles had zich tegen haar gekeerd. De boeren, hare huurders hadden Etchézar ver laten, en de stal stond ledig en het huis bleef Volgens het resumé, dat de Trihuna er reeds van geeft, noemt hij het eerste een verbond voor den vrede, het laatste een van oorlog. Hij kant zich zeer sterk tegen Frankrijken drukt de hoop uit, dat het Tweevoudig Verbond hetzelfde lot zal ondervinden als dat tusschen Napoleon I en den Czaar in 1808. Naar de Times uit Kaïro verneemt, stroopen Abessinische Christenen, verbonden metMoham- medaansehe Galla's, onder bevel van Ras Makonnen, Itaüaansch Somali-land af en be dreigen de Engelsehe grens. In den Transvaalschen Volksraad werd liet debat over de dynamiet-conressie hervat. Gene raal Joubert sprak tegen liet monopolie. Spr. herinnerde er aan hoe hij reeds vijf jaren ge leden de regeering den raad had gegeven de dvnamiet-industrie niet meer te beschermen. De leider der conservatieven in den Volksraad beantwoordde generaal Joubert, en critiseerde in zijn antwoord diens politiek en zijn rede. Dr. Leyds is gisteren naar Lorenco-Marqucz vertrokken om met den koninklijken commis saris regelingen te treffen tot de vergemakke lijking van het vervoer van kaffers, die uit het Portugeesche gebied komen om te werken in de Transvaalsche goudmijnen. De Johannesburger pers werpt het denkbeeld op, dat in het binnenlaud Portugeesche ambte naren moeten gevestigd zijn, teneinde de Por tugeesche kaffers te beschermen. Generaal Lockhart heeft gisteren den Sempa- gha-pas genomen. De vijand deed niet veel moeite om de Britsche troepen tegen te houden, daar bij veel te lijden had van zes dicht opeengeplaatste batterijen. Tot nog toe is slechts het verlies bekend van 1 officier, die gedood, en een die gewond werd. Heden zou generaal Lockhart Arhanga aan tasten. Naar aan de Daily Chronicle uit Washington werd gemeld, brengt de nota der Spaansche regeering de regeering der Vcreenigdo Staten in moeilijkheid, omdat zij uitgenoodigd wordt op Cuba tusschenbeide te komen ten einde de Cubanen over te halen Sagasta's voorstel tot autonomie aan te nemen. Mc Kinley schijnt het met zich-zelf oneens, hoe de nota op te vatten. Een zijner hoofdambte naren heeft haar sarcastisch en impertinent genoemd. De Vereenigde Staten, Rusland en Japan zijn ter robbenvangst-conferentie te Washington overeengekomen de geheeie vangst in volle zee te sluiten, indien n.l. Engeland en Canada daarmede instemmen. De bekende oeconoom en landnationalisator Henry George is gistermorgen te New-York aan een beroerte overleden. Hij was candidaat voor het burgemeesterschap van Groot-New- eenzaam, terwijl natuurlijk hare reeds karige in komsten vee! waren verminderd. Bovendien had zij door eene onvoorzichtige belegging een ge deelte van haar geld verloren. Inderdaad zij was wel een slechte moeder, dat zij aldus het geluk van haren zoon Ramuntcho, dien zij zoo liefhad, weggooide of liever zij was eene moeder, op wie de gerechtigheid thans de fout, die zij vroeger had bedreven, verhaalde. En dat alles had haar geknakt, en 't had die ziekte verhaast en ver ergerd, welke de vee! te laat geroepen dokter thans niet meer vermocht te genezen. Zoo lag zij daar dan thans, den terugkeer van haren zoon af te wachten, uitgestrekt op het bed en brandende van hevigen koorts Hoofdstuk II. Hij keerde terug, Ramuntcho, na drie jaren af wezig te zijn geweest, nadat hij eervol ontslagen was uit het leger in een der steden van het noorden waar zijn regiment in garnizoen lag. Zijn nog jong gelaat was gebruind door de felle zon; zijn lange snorbaard gaf hem een kranig uiterlijk op zijn civiel-costuum was het eerelint zijner medaille aangebracht. Te Bordeaux, waar hij na een nacht reizen was aangekomen, had hij reeds in een zekere spanning plaats genomen in oen trein van Irura, die recht streeks naar het Zuiden gaat, door eentonige vlakke streken. Hij zat aan de rechterzijde van een der portieren om de golf van Biskave te kunnen over zien en de bergen van Spanje, die in de verte opdoken. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1