II 51"'" jaargang. Dinsdag 2 November 1897. N°. 9464. FEUILLETON. RAMUNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER": H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. -1,30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTERSTRAAT ÏO, Tcleplioon Mo. 123. AovERTEtmEPRijsvan 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.59 Iedere gewone rcge! meer- 0.10 Bij abonnement w^rdt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 1 November '97. Zaterdag meldden wij met een enkel woord, dat het antwoord vai< den maehinistenbond op de voorsteilen van den Board of Trade in Engeland gepubliceerd was. Daaruit blijkt, dat de stakers bereid zijn met de vereenigde patroons te onderhandelen op de basis, als dit door de regeering is voorgesteld. Echier maken zij de volgende reserves lo. zij willen de beteekenis van het non-interventie- recht, d. w. z. van het recht der arbeiders verenigingen om zich in de zaken der patroons te mengen, waar dit niet arbeidsaangelegen- heden betreft, door een onpartijdig scheids rechter zieri uitgelegd 2o. wanneer de staking wordt opgeheven, dienen alle bepalingen van de andere zijde gemaakt omtrent de uitsluiting onmiddellijk te vervallen; 3o. de door den minister van Handel voorgestelde conferentie zal gepresideerd worden door een onafhankelijk man, met wiens keuze zich beide partijen kun nen vereenigen. Men ziet derhalve dat de arbeiders aldus inerkt de Independence Beige op bereid zijn tot verzoening en niets liever verlangen dan een einde te maken aan den rampzaligen toestand, waarin zich de Engelsche industrie door deze lange staking bevindt. De patroons schijnen echter niet met dezelfde gevoelens bezield te zijn. Hun vereeniging heeft aan de Board of Trade geantwoord, dat zij geen enkele beperkende voorwaarde aannam. In elk geval wenschen zij geen nadere onder handelingen aan te knoopen dan indien zonder eenige restrictie de eisch tot het invoeren vau den achturigen werkdag wordt teruggenomen; hangende het onderzoek over dit viaagstuk wordt de lock out niet geschorst. In Engeland zelf gispt men deze handelwijze der patroons ten zeerste, omdat daardoor een vergelijk al weer op de lange baan geschoven en niet waarschijnlijker gemaakt wordt, immers het is niet te verwachten, dat de arbeiders aan dezen eisch gehoor zullen geven. De strijd zal dus vermoedelijk tot het einde gestreden worden, en in aanmerking genomen den krachtdadigen steun, die de stakers zoowel van binnenslands als van buitenslands ontvangen, kan men nog volstrekt niet vooruit zeggen, aan welke zijde ten slotte de overwinning zal zijn. Het valt ten zeerste te betreuren, dat in het stadium, waarin de strijd langzamerhand ge komen was en met het oog op den zucht tot schikking van de zijde der machinisten, het einde nu weder niet te zien is. Keizer Frans Joseph is weder in de Oosten- rijksche hoofdstad teruggekeerd na een vrij langdurig verblijf in de Hongaarscbe. De toe stand, dien hij bij zijn terugkeer aantrof, was Roman door Pierre Loti, lid der ïAeadémie Franpaise". 30) Vervolgens bij Bayonne, had hij van aandoening gesidderd, toen hij dicht bij de grenzen de eerste B.iskische baretten had gezien en weder voor het eerst de pijnboomhouten huisjes had opgemerkt. En te Saint-Jean-de-Luz, toen hij uitgestapt was, had hij zich gevoeld als een dronken man. Voor het eerst, na de nevelen en de koude, die reeds in het noorden van Frankrijk begonnen waren, kreeg hij hier eensklaps den indruk van een warm klimaat alsof hij een serre binnenkwam. De zon schitterde dien dag heerlijk en de zoele zuidewind waaide, ter wijl de Pyreneeën in heerlijke kleurenpracht tegen den hemel afstaken. Jonge meisjes kwamen voorbij en haar lach klonk ®et Baskische bevalligheid maar plotseling ver zonk bij weder in eigen gedachtenwaarover peinsde hij om zich aldus door de bekoring hier te laten betooveren, wijl dit terug gevonden oora altijd ledig zou blijven Zooals hij reeds voorzien had, was de diligence, die eiken dag van Etchezar afrijdt, sedert twee uren vettrokken, maar zonder bezwaar kon hij zelf dien langen weg afleggen, die hem zoo goed be niet bijster opwekkend en onmiddellijk heeft de Keizer dan ook gisterenmiddag een kabt- netsiaad samengeroepen. Wat er in dezen ministerraad is besloten, is nog onbekend misschien zal de Reich&rath ontbonden worden, misschien ook zal de Grond- wet_ worden geschorst of wel kan ook het ministerie worden heengezonden, welks optre den een crisis in het leven riep. De laatste oplossing is misschien wel het verstandigst en het meest rationeelvooral bij de Duitseh-gezinde groepen heeft deze regeering zich door haar tactloos en ruw optreden uiterst gehaat gemaakt. Of keizer Frans Joseph echter geneigd zal blijken om een minister naar huis te zenden, in wien hij al zijn vertrouwen had gesteld, is eene andere vraag, welker beantwoording in nauw verband staat met de wijze, waarop men in Oostenrijk den keizer en het door hem aan gestelde pleegt te beschouwen, n.l. als eene autoriteit, die ongeveer onschendbaar is. Juist hierom wordt het voir Frans Joseph zoo uiterst moeilijk te bekennen, dat hij zich in de keuze zijner personen heeft vergist, waarop het feitelijk zou neerkomen. Indien Badeni gehandhaafd mocht blij ven, zou inderdaad de toestand zeer ernstig worden iu Oostenrijk, niet nog zoozeer om het verdrag met Hongarije, als we] om de onverzoenlijke vijandschap, die de Duitsche stammen dezen bewindsman toedragen. Gelijk de Correspondence politique opmerkt, zal het met Hongaiije bestaande compromis geen oorzaak zijn van het wankelen der monarchie; maar wat deze zou kunnen bedreigen en voor welks slagen zelfs de dynastie niet vei lig zou zijn, zou het gevoel zjjn in Bohemen, in Tyrol ert in Neder-Oostenrijk opkomende, dat hunne belangen bij de Kroon, de natuur lijke beschermster van hunne rechten en privi legiën geen voldoende zekerheid zouden vinden en afhankelijk zouden worden van de willekeur van een ras, dat hen ten eenenmale vijandig is, de Czeehen en de Polen. In een zoo in deelen en deeltjes gesplitst rijk als Oostenrijk kon de politiek slechts bestaan in een billijke verdeeling van den invloed, in een voortdurend in evenwicht houden van de verschillende volksstammen. Dit evenwicht heeft de averechtsche politiek van graaf Badeni verbroken, en het zou ge tuigen van weinig inzicht, indien men voort ging tegen den verklaarden wil van het meest ontwikkelde deel der natie in eene zoodanige staatkunde te volharden. Aldus zijn de beslissingen, gisteren te Wee- nen genomen, van groot belang voor de ont wikkeling van de Oostenrijk-Hongaarsche monar chie. Met buitengewone spanning worden ze dan ook allerwege afgewacht. Misschien komen er hedenmiddag nog tele grammen, die nader licht verspreiden, waar wij eventueel naar verwijzen. kend was en hij zou zelfs dien eigen avond voor het invallen van den nacht nog aankomen. Hij ging dus een paar beigschoenen koopen, het schoeisel van zijne vroegere tochten, en met zijn snellen stap der bergbewoners begaf hij zich dade lijk op weg, langs die wegen, welke zoovele her inneringen in zijn gemoed opwekten. November eindigde warm, zooais het hier in de buurt der hooge bergen steeds placht te zijn. Reeds sedert dagen was <le heme! blauw en klaar geweest, zich welvende boven de bijna o itbladerde bossehen en de rossige berghellingenlangs de wegen bloeiden de geraniums als in de Meimaand, en vlinders, die de dood nog enkele weken had gespaard, vlogen van bloem tot bloem. Hier en daar kwam een aardig Baskisch huisje boven de boomen uitsteken, en overal hingen op de houten balkons trossen snijboonen te drogen en overal hingen langs de muren als koraal-snoeren lange rissen Spaansche peperallemaal dingen, die hem herinnerden aan zijn oude land. Na zijn verblijf in het nevelachtige Noorden, wekte de helderheid van de lucht, de zuidelijke zon, en iedere bijzonderheid van dit iand, in zijn ziel een samenloop van gedachten, dia hem oneindig weemoedig aandeed. Het is in dit late seizoen, dat men de vacht der wollige kudden pleegt te scheren en groote ossenkarren, die met wol gevuid waren, rolden langzaam voort naar de eenzame hoeven, op hun weg den reuk van hun inhoud achterlatend. Zeer langzaam gingen zij met hunne lading op de berg wegen vooruit; zeer langzaam onder het klinken der klokken. De ossen, loom en sterk, met diQ Du EngeLchen gaan voort in Engelsch-Indië veroveringen te maken. Bij liet nemen van <le Sempighnpas, waar van wij Zaterdag melding maakten, zijn volgens nadere telegrammen vier dooden gevallen, ter wijl twintig man gewond werden. Onmiddellijk rukte generaal Lockhart voort; nu naar de Aranghapas, welke gisteren even eens met onbeduidende verliezen werd geno men de vijand werd verjaagd uit zijne stel lingen door een dicht artillerie-vuur. Lockhart begeeft zich thans naar Tirah. In een brief aan den diptomatieken agent van Engeland zegt de Emir van Afghanistan, dat hij een deputatie van Afridi's en Orakzaï's den '17en October te Kaboel ontving en dat hij hun verzocht had, verschooniog te vragen aan de Engelsche regeering en de voorwaarden te vernemen, waarop zij genade zouden krijgen. De Emir geeft toe, dat de oproerige stammen verdienen getuchtigd te worden en hernieuwt zijn vriendschapsbetuigingen tegenover de En- gelsclien. In een anderen brief aan den onder koning zegt hij. dat hij het als zijn taak beschouwt, Hadua Mullah tegen te houdeu. (Gemengde tlcdedecllngcn. De Spaansche regeering heeft thans het rap port van de overheid te Barcelona goedgekeurd, waarbij 25 anarchisten in vrijheid gesteld wor den, met dien verstande echter, dat zij onder politietoezicht zullen blijven; van de overigen zullen er 73 buiten het land worden gezet. Te Madrid heerscht een algemeene werksta king onder de bakkers, zoodat de bevolking zich slechts met de grootste moeite van brood kan voorzien. De Spaansche Bank heeft ter beschikking van het gouvernement gesteld: 80 millioen peseta's ten behoeve van Cuba en 30 millioen voor de Philippijnen, Een telegram uit Key-uest zegt, dat er heftige manifestation hebben plaats gehad naar aanleiding van het vertrek van generaal Weyler, die aan de manifestanten zou verklaard hebben, dat hij vervangeu werd, omdat men voor de rebellen en voor de Vereenigde Staten ging bukken. Volgens eene depêche uit Havanna is maar schalk Blanco gisteren aldaar aangekomen en heeft hij onmiddellijk het gezag overgenomen. Generaal Weyler, zijn voorganger, moet vol gens geheime berichten vlak voor zijn vertrek talrijke deputaties ontvangen hebben, voor welke hij heeft uiteengezet, dat de voorgestelde her vormingen niet met zijne meening strookten. De orde is te Havanna niet gestoord. De contróle-commissie der Grieksche financiën te Athene heeft onder voorzitterschap van den minister van financiën gisteren een bijeenkomst gehouden. De Duitsche consul woonde de zitting bij. Er werd beraadslaagd over de basis, waarop eigenaardige huidskleur, die hen op bisons of oerossen doet gelijken, trokken de zware wagens, waarvan de raderen zonder spaken zijn als karren uit de oudheid. De drijvers, met den langen stok in de hand liepen vooruit op hunne bergschoenen zonder eenig geruisch te maken, de boist half ontbloot, de jas over den schouder geslagen en de baret over het glad geschoren gelaat getrokken. Dan kwamen er weder oogenblikken van stilte, gedurende welke men niets hoorde dan het gonzen der vliegen iu het verwelkende loof aan de boomen. Rumuntcho zag de enkele voorbijgangers, die zijn weg kruisten aan, zich er over verwonderende, dat hij nog geen bekenden ontmoette, die hem staande hielden, maar hij zag geen enkel bekend gezichthij had geen gelegenheid om met oude teruggevonden vrienden te spreken, niets dan een vage begroeting van lieden, die een oogenblik bleven staan, mee- nende hem vroeger gezien te hebben, maar zich het niet meer goed herinnerden en dan ook spoedig doorliepen, en sterker dan vroeger voelde hij het verschil tusschen hem en deze arbeiders. Van beneden komt ondertusschen een wagen beladen met hooi, dat zoo uitsteekt, dat hij de takken der langs den weg staande eikenboomen raakt. Vooruit loopt de voerman met een gelaat waaruit stille berusting spreekt, een groote, kiach- tige jongen, ruw als zijn voertuighij loopt op nonchalante wijze, gelijk zijne voorouders, arbei ders en ossendrijvers als hij, eeuwen lang geloopen hebben. Bij het naderen van Ramuntcho houdt hij met een gebaar en een koit bevel zijn span in, ver volgens treedt hij op den reiziger toe, de handen de financieele controle zal moeten worden uit geoefend. Bij keizerlijk besluit wordt bekendgemaakt, dat de Turksclie consuls te Athene, Piraeus en Patras, benevens die op de eilanden Corfu, Syra en Negropont zich onmiddellijk naar hun posten terug moeten begeven. De commissie, welke geroepen is om den terugkeer der vluchtelingen in Thessalië te regelen, heeft bericht ontvangen dat de terug keer verboden is te Pharsalus, Velestino en Domokos, welke als militaire centra worden beschouwd. Het trekken naar Larissa is vrij. Er is definitief besloten, dat Kassala door de Egyptische troepen bezet zal worden. Dr. Leyds beeft voldoende schikkingen ge troffen met het Portugeeschc bestuur te Dola- goabaai betreffende een overvloedige voorziening van inlandsche werkkrachten voor de mijnen aan den Rand tegen verminderde prijzen van vervoer. Henry George was Donderdagavond, na in verscheiden vergaderingen gesproken te hebben, tegen elven naar huis teruggekeerd, en kort daarop naar bed gegaan. Tegen half vier 's nachts hoorde mevrouw George haar man steunen, er werd een dokter gehaald, maar George werd spoedig bewusteloos en kreeg zijn bewustzijn niet meer terug. Als oorzaak van zijn dood wordt algemeen beschouwd dat hij zich over werkt heeft in den verkiezingsstrijd. George's zoon heeft zich nu candidaat gesteld, maar zal wel geen g oot aantal stemmen op zich vereenigen. Pensionneering van werklieden. De heer C. Pijnacker Hordijk schrijft in liet Yad. dat het bericht omtrent beslissingen, die door de Staatscommissie, welke sedert Juli 1895 zich bezighoudt met een onderzoek betreffende de pensionneering van werklieden met geldelijke hulp van den Staat, niet afkomstig kan zijn van iemand die vertrouwen verdient, daar de beraadslagingen en beslissingen der commissie volgens het voor ledental en secretaris bindend regiement van orde een vertrouwelijk karakter hebben. Intercommunale Teleplioon, In verband met het eenige dagen geleden voorgekomen feit, dat in den Haarlemmermeer- polder bij de Lijnden Rijkstelephoonkabels door gekapt en een kokerpaal ontgraven is, verdient 't de aandacht, dat de intercommunale tele- phoondraden, welke sedert 1 October jl. een onderdeel uitmaken van het algemeen Rijks- telegraafnet, tevens gebezigd worden voor het overseinen van telegrammen. Als dijkgraaf en heemraden van den Haar- naar hem uitstrekkend Florentinomaar een Florentine geheel veranderd, thans geheel man ge worden, met iets beslists in zijne houding. Beide vrienden omhelsden elkaar; vervolgens zagen zij elkaar stilzwijgend aan, plotseling geheel overmeesterd door den stroom van herinneringen, die bij hen beiden opkwamen en waaraan zij geen uitdrukking wisten te geven: Ramuntcho evenmin als Florentino, want zoo hij ook al welbespraakter is, de diepte en het geheim zijner gedachten zijn ook evenzeer meer on loorgrondbaar. Het kwelt hen, dat zij dingen in hun hoofd hebben, die zij onmach tig zijn om uit te drukkendan vestigen zich hunne blikken verstrooid op het zware span ossen ze zijn van mij, weet je, zegt Florentino. Sedert twee jaar ben ik getrouwd, mijne vrouw heeft haar eigen weik, en zoo beginnen wij het bij ons vrij aardig te krijgen. Ja, voegt hij er bij, ik heb nog een ander span ossen thuis, net als deze. Vervolgens zwijgt hij, want hij denkt aan den eenzamen terug keer van Ramuntcho, aan zijn gebroken geluk, aan zijne bruid, die daar ginds bij de nonnen hare gelofte heeft afgelegd, aan zijn stervende moeder, en bij is bang om over zijn eigen geiuk te spreken, omdat het voor Ramuntcho te wreed kan zijn. Opnieuw komt er een oogenblik van stilte, zij kijken elkaar met een glimlach aan, geen woorden kunnende vindendaarenboven is er tusschen hen beiden in de laatste drie jaar als 't ware een afgrond van gedachten gekomen. En Florentino, zet zijne ossen weder in beweging, terwijl hij krachtig de hand van zijn ouden vriend schudt. Wij zien elkaar nog wel eens weer Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1