STADSNIEUWS. Uit de Staatscourant. y YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. R e c li t z a lc e n. lemmei'meei'puIiliH' niet vreemd zijn :ian hel gebeurde hij de Lijnden, dan heelt bedoeld polderbestuur vermoedelijk gemeend eeno recht matige handeling te doen verlichten en zich beroepen op het meer dan eens betwiste punt, of de lelephoon wel valt onder de telegraaf wet van 185:2. Als echter het Kijk zijn telephoondraden vóór 1 Oct. jl. eigendom van de Hell-Telo- phoon Maatschappij, thans ook gebruikt ids telegrimhiration, dan stelt ieder, die daaraan schade toebrengt, zich daardoor bloot aan eene strafvervolging volgens art. 851 Wet boek van Stialrechl, hetwelk eeue gevange nisstraf van ten hoogste drie jaren bedreigt. De llooge Raad heeft in 1892 leeds beslist dat telepboonleidingen besehei md worden dooi de bepaling van vermeld ait. 351. De zaak vau Gebr, Hoogerhuis. De Centiale Raad van den Socialisten bond wenseht vóór de behandeling der begrooting van justitie in de Tweede Kamer een bewiging van het Nederhuidsclie volk op touw te zetten, om b'j de regeering aan te dimgen op invi yheld- stelling van Gebr, loogei huis. De Centrale Raad noodigt daarom alle be- stureri van politieke-, vak- en andeie landelijke vereenigingen in Nederland uit, ter bijwoning eener gecombineerde bestuursvergadering, om te bespreken liet houden eener nationale piotest- meeting tegen het gevangenhouden der Gebr. Ilooaei'liuis op Zondag '28 November. De gecombineerde vergadering zal plaats heb ben Viijdag 5 November, des avonds half negen in bet gebouw »Constantia", Rozengracht 152, Amsterdam. Besturen, die huiten Amsterdam zijn gevestigd en daardoor niet op de vergadering kunnen komen, woiden verzocht een schrijven te richten aan den seeretaiis van den Socialistenbond, J v. d. Burg, Kinkerstraat 186, Amsterdam. Wij vreezen, dat deze meeting niets zal uit werken. Kan men de juiste gegevens verstrek ken, waaruit de onschuld der gebroeders II. blijkt, men is daaitoe ook zonder me ting in staat. Bene rrotie, de vrijlating eischende, die, gelijk men vooraf al kan zeggen, naluui lijk zal aangenomen worden, kan geen effect hebben. Slechts feiten, niets dan feiten kunnen liter baten. verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het be stuur van het fonds Weldadig en Zorgvuldig", en tot lid van het bestuur van dat fonds benoemd jhr. mr. li l'h. de Beaufort, burgemeester van 's-Graven- lmge. Bij Kon. besluit is, aan R. E. do liaan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van en ieeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Win terswijk. Bij Kon besluit is de duur van de detaeheering hij de landmacht in West-Indie van den officier van gezondheid der 2e klasse J. E. Mnschart, van het personeel van den genceskund jen dienst der land macht, met drie maanden verlengt en alzoo nader bepaald op drie jaren en drie maanden. Bij Kon. besluit is in zijneu rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Ncd.-Indie, de tweede luit. J. P. Weegewijs, van het le reg. inf.; met bepaling, dat de anciënniteit van dien offi cier, als tweede-luit. der inf. bij genoemd leger, zal rekenen van de dagteekening van genoemd besluit. De heer A. Piebl, bij Kon. besluit vau 9 Juni 1897 no. 33 benoemd tot consul dor Nederlanden te Arnoy, buiten bezwaar van 's lands schatkist, is in die hoe danigheid door de Chiucesche regcering erkend. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de vergoe ding voor den voorzitter en de leden der commissie voor de hei ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen zal zijn in het district Schiedam, voor dec voorzitter wanneer hij rijksambtenaar is, ressorteerende onder bet departement van finantiën f 1000, anders 12800; voor den voorzitter en de leden als vergoeding voor reis- en verblijfkosten wordt in het district Schiedam f500 uitgetrokken. Voor het examen vrije- en ordeoefeningen gymnastiek is geslaagd de heer P. van Dijk, alhier. De burgemeester van Arnhem jhr. D. J. A. A van La wick van Pabst van Nijeveit, heeft met een zeer vleiend schrijven, namens II. M. de Koningin-Regentes, een zeer goed gelijkend portret van H. M. de Koningin ontvangen, ter herinnering aan het bezoek aan die gemeente op 28 Augustus 11. Het portret draagt de hand - teekening van Koningin Wilhehnina met bijvoe ging van den datum, en is gevat in sierlijke lijst. Reeds bij de audiëntie, die H. M. de Koningin- Regentes bij het bezoek van 16 dezer aan autoriteiten gaf, ontving de burgemeester, naast de dankbetuiging voor de hartelijke ontvangst van Arnhem's ingezetenen, de toezegging van dit vorstelijk geschenk. Bij de gehouden verkiezing voor twee leden van het hoofdbestuur van de sBroederscliap van Ontvangers", is gekozen de heer R. van der Feen te Eindhoven, terwijl .oor een tweede vacature eene herstemming moet plaats hebben lussclien de heeren 0. B. Bentlort, te Zwijn- dreeht, en P. A. de Rocbefoit, te Diachten. Kapitein Schmidt auf Altenstadt is te Making door den beer Wilken, een planter, gedood. (A7. Cl.) DELFT, 1 Nov. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer F. M. lc Vries van Heyst in functie trad als burgemeester dezer gemeente. Om dien dag waardig te vieren heeft zich destijds een commissie gevormd, tot het aanbieden van een huldeblijk. De feestviering vangt aan te 12 uur, met een aubade gebracht door het uitvoerend comité voor het woonhuis van den jubilaris met de muziek der schutterij; te halftwee openbare Raadsvergadering, waarna receptie in de vergaderkamer van Burg, en Weth. Het huldeblijk der burgerij en het geschenk der gemeente-ambtenaren zal alsdan worden aangeboden. Inmiddels heeft een muziekuitvoering op de Groote Markt plaats. Om 6 unr diner ten Raadhuize den burgemeester en zijn echtgenoote aangeboden door dcleden van den Raad. Na atloop daarvan zullen drie serenades worden ge bracht, een door officieren en kader van de dienst doende schutterij, ecu door verschillende vereenigingen en een door het Duitsche Studentencorps. Den ge- heelen avond muziekuitvoeringen op de Markt gas verlichting van het Raadhuis en ontsteking van Bengaalsch vuur vau de Nieuwe Kerk. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ambtenaar van het openb. ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Ticl, voor de kantons T'icl cn Gelderiualsen, ter standplaats ïiel, mr. II. II. A. Sluis, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procu reur, tevens werkzaam bij den ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Assen, wonende te Meppel. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rechter-plaats- vervanger in de arr.-rechtbank te Leeuwardenmr. J. Tjebbes, advocaat en notaris aldaar, en mr. C. Beekhuis, advocaat en procureur, thans kanton rechter-plaatsvervanger aldaar. Bij Kon. besluit is aan C. W. O. T. Visser, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Bols- ward en is benoemd tot kantonrechter-plaatsvcrv. in het kanton Bolsward jhr. J. F. van Bcyma thoe Kingma, ontvanger der registratie eu domeinen te Bolsward. Bij Kon. besluit is G. P. C. baron Mulert benoemd tot burgemeester der gemeente Werken en Sleeuwijk. Bij Kon. besluit is aan mr. A. J. Roest, op zijn Do voropmcing ïOianjevtun" uit personeel steur ine-kaarsen fabriek s/vpul! dei steli! met hel oog op de a.s. kroningsfeesten, bad gisterenavond een gezelliger] avond geor ganiseerd. lie led >n kwamen ia »Musis Sacrum" bijeen waar voordrachten werden gehouden en op andere wijze weril bijgedragen om den avond recht gezellig te maken. Dergelijke avonden zijn zeker wel geschikt om de contribueerende leden bijeen te houden en verdienen ook uit dat oogpunt beschouwd alleszins aanbeveling. De zoo ongelukkig verbrande vrouw Korpel, is Zon lag in het Ziekenhuis overleden. Wij vernemen omtrent deze ongelukkige geschiedenis de volgende bijzonderheden van de buren. Kort nadat men een harden slag had ver nomen in de woning van Korpel, later gebleken veioorzaakt te zijn door dat het petroleumtoestel met een ijzeren pot tegen den grond viel, kwam vrouw Korpel naar beneden de straat op loopen, terwijl haar kieeren geheel in brand stonden; zij werd gevolgd door haren man, die het kind op zijn arm droeg. Kermende van pijn en over liet geheele lichaam met brandwonden overdekt, op sommige plaatsen het naakte lichaam reeds zichtbaar, vluchtte zij in de loods van de daarachter zijnde woning, waar oen toesnellend man haar de nog brandende haren doofde; de kieeren waren toen reeds voor het grootste deel ge doofd, doch werden later nog met kitten water door brandersknechts overgoten. Korpel bracht nu tipt kind Hïi de buurvrouw waar zijn ongelukkige vrouw was binnengesneld, waarop onmiddellijk geneeskundige hulp werd gehaald. Korpel was inmiddels een vracht kolen weg gaan brengen. Toen hij terug kwam, werd hem toestemming gevraagd om-zijn vrouw naar bet Ziekenhuis te brengen, een toestemming die hij zeer ge- reedehjk gaf. Voordat K. zijn hulpbehoevende vrouw alleen liethaar overlatende aan de hulp van vreem den, verklaarde hij aan omstanders, dat hij zijn vrouw niet in brand had zien geraken. Binnen is hij echter niet gekomen. Dat de buurt over het gedrag van den man weinig gesticht is laat zich denken. Door het postkantoor alhier zijn over de eerste helft der maand October de volgende brieven verzonden, geadresseerd aan onbekenden Brieven. 1. W. van Ieperen, Albasserdam. 2. T. Versluis, Amsterdam. 3. Eskes, Dordrecht. Briefkaart. 1. Mevr. Baumhem, Amsterdam. Gedurende de maand Oct. 1897 is ten post kantore te Schiedam in de Rijkspostspaarbank ingelegdf 3939.51 Vs. terugbetaald- 3724,04. Het laatst uitgegeven spaarbankboekje droeg tot nummer 1821. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 30 October. Notaris: W. J. A. Roldanus. I. Een heerenhuis met tuintje, gang en erve, aan den Singel, nr. 98, kadaster Sectie I nr. 931, groot 1 Are 45 Centiaren, in veiling f 4000. verkocht voor f 4000. II. Een heerenhuis met open plaatsje en erve, ingericht en voorzien als het vorige perceel, aan den Singel, nr. 102, kadaster Sectie I nr. 929, groot 1 Are 45 Centiaren, in veiling f3000, verkocht voor f5800. III. Een pakhuispand, bevattende drie zolders, met kantoor, stalling, gang of poort, ruime open grond en erve, aan de Korte Ilaveu, nr. 11, kadaster Sectie C ars. 288 en 903, groot 2 Aren 52 Centiaren, iu veiling f 1575, verkocht voor f 1085. IV. Een buis, met open grond en erve, aan de Yis-chersstraat no. 20, kadaster Sectie L nr. 877, groot, 52 Centiaren, in veiling 1 545, ver kocht voor f605. V. Een huis en erve, in de Prinsensteeg no. 15, kadaster Sectie A nr. 1188, groot 35 Cen tiaren. in veiling f425, veikocht voor f425. Notaris mr. H. M. C. Poortman. I. Een woonhuis, verdeeld in beneden- en bovenwoning en schrijnwei kerswerkplaats, met overdekte poort en erve, aan de Lange Nieuw- straat no. 91 kad. L 508, groot 94 vierk, ellan en ged. no. 522, in veiling f 3960. II -XIV. Dertien woningen en erven met open grond, staande en gelegen achter perceel I en door voormelde poort in- en uitgang heb bende van en naar de Lange Nieuwstraat, nrs. 89'89i0, kad. L 509521 en ged. 522, te zamen groot pl.m. 746 vierk. ellen, in veiling II f800, III 1910, IV f820, Vf 830, VI f810, VII 1310, VIII f810, IX f820, X f820, XI f 820, XII I 820, XIII f S30, XIV f 930 Alles gecombineerd verkocht voor f '15395. BURGERLI! KE STAND. Geboren 29 Oct. Petrus Theodorus Antonius, zoon van A. Groenendijk en J. van Litsenburg, Botter- damsche dijk. 30 Oct. Hendrik, zooti van A. van der Kraan en H. Pijpers, Oostsingel. 31 Oct. Petrus Maria, zoon van L. J. van Potten en A. M. de Hoog, i/een vaartuig. Overleden: 29 Oct. Elisabeth Johanna Rothert, oud 15 jaar, Oude dijk. Ale Jause, oud 77 jaar, Ged. Broersvest. 31 Oct. Jannetje Wijmerslager, oud 6 jaar en 7 maanden, wede. van W. Teeuvven, Dwars straat. Flora Johanna Schreit, oud 1 jaar en 1 maand, Noordmolenstraat. 1 Nov, Johanna Rijnhout, oud 1 jaar en 1 maand, Bakkersstraat. In het a.s. seizoen zullen in de Ledenver gaderingen van het Departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen alhier, op treden 10 Nov. '97 Ds, J. van Loenen Martinet, van Amsterdam 10 Dec. '97 Prof. Dr. ,T, ten Brink van Leiden; 21 Jan. '98 de Heer en Mevrouw Poolman van Rotterdam en 25 Febr. '98 Dr. H. Y. Groene wegen van Rotterdam. Met de Volksvoordrachten vanwege genoemd Departement hebben zich belast 19 Nov. '97 Mej. E. Knappert van Leiden 17 Dec. '97 de beer S. Rippo van Rotterdam 14 Jan. '98 Ds. M. van Kleelï van Leiden; 4 Febr. '98 Piof. Mr. B. H. Pekelharing van Delft; 18 Febr. '98 de heer P. H. van Abshoven van alhier. Vlaardingen schijnt thans gekozen te zijn als terrein door heeren inbrekers, althans tusschen Vrijdag en Zaterdag is ingebroken bij de wed. Baksteen in dc Dwarsbleekstraat, A. van Haften Gedempte Waal en bij de weduwe Riedijk, Yeerplein. De eerste ontmoette den inbreker bij haar thuiskomst, doch kan van hem geen signalement opgeven. Bij den tweede is een kast opengebroken, terwijl bij de laatste een bedrag van f50 is meegenomen. Alhoewel de politie ijverig bezig is om de daders op te sporen, is bet echter, tot op lieden, niet mogen gelukken de ongenoode gasten te treffen. Gisterenavond maakte een clubje Schiedam mers, in abnormalen toestand verkeerende, het op de Hoogstraat wandelend publiek en ver volgens de politie, zeer lastig. Toen zij aan de herhaalde aanmaningen om bedaard hun weg te vervolgen, niet voldeden, werden twee belhamels, onder hevig verzet, doch met krachtdadige hulp van de burgerij, in ar rest gebracht. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen, doen te wetendat ter visie is gelegd het ver zoek van Gebr. K'yne alhier orn vergunning tot oprichting van een brood bakkerij aandeSpoor- stiaat in het perceel wijk R no. 35ct, kad. sectie B no. 4240: dat Zaterdag den 43 November 1897, ten laadhuize, des namiddags ten een ure gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichting bezwaren in te brengen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 30 Oct. Cornelia, dochter van M. van Yperen en E. Kornaat, Hofjesstraat. 31 Oct. Aaltje, dochter van J. Groen en J. van Oudheusden, Westnieuwland. 1 Nov. Willem, zoon van W. van Loon en J. Voogd, Niewsteeg. Overleden 1 Nov. Geertje Lokker, oud 25 jaren, echtg. van P. Kastelein, Arnold Hoogvlietstraat. Maria Schepp, ond 37 jaren, echtg. van P. de Zeeuw, Hoogstraat. Door een 70tal dames en heeren te Enschede zal iu het laatst van December of begin Januari uitge voerd wórden Alaert Bcijling, woorden van M. A. Caspers, muziek van F.*R." Brands Buys. 9 Nov. zal Royaards voor 't eerst weder in Neder land optreden bij bet gezelschap van Le Gras en Haspelsdat op dien datum „De Roovers" van Schiller voor 't eerst zal opvoeren. Bij de uitgevers Wenk Birkhoft' te Rotterdam zijn van do hand vau den heer W. Brouwer, hoofd eener school te Schiedam een drietal jongensverhalen verschenen. „Volharding Bekroond", „DeReizen van Columbus" en „Eind goed, al goed" zijn de titels. In voor jongens uiterst bevattelijken toon geschre ven, met opmerkingen hier en daar eens extra gecur siveerd, die tot nadenken kunnen stemmen, boeiend van schrijfwijze en aardig van inhoud zullen deze vertellingen niet nalaten bij het jonge publiek, waar voor ze bestemd zijn, in den smaak te vallen, terwijl de noodige leering als van zelve den lezers toevalt. Het eerste verhaal, dat met het laatste punten van overeenkomst heeft, is wel het aangenaamst om door te lezen; misschien zijn de beschouwingen over het door meergegoeden voorthelpen van energieke jongenszonder hulpmiddelen in dezen tijd wat erg idealistisch; zoo zelden komt het voor dat bur gemeesters zich het lot van straatmuzikanten aan trekken nog wel onder bijstand eener gansche ge meente. Men hoede zich voor overdreven optimisme bij kinderen, die straks den zoo moeilijken strijd om het bestaan moeten aanvaarden. Ebers geeft hiervan in zijn „In den blauwen Snoek" een waarschuwend voorbeeld, waar hij een keizer zich overdreven doet interesseereu voor een koorddanseres, slechts door edele motieven gedreven. Slechts eene tusschenopmerking is dit echter; van lectuur in en buiten de school, met ophelderende werkkringen hier en daar van onderwijzer of ouders is het boek van den heer Brouwer] een dankbare lectuur, zonder pretentie, met een kleine tendenz, boeiend en vloeiend. Bij de firma's E. J. Brill te Leiden en Emrik en Binger te Haarlem zal een prachtwerk verschijnen over het Paleis te Amsterdam. De firma Brill, nadat de Koningin haar volmacht had gegeven om ten dienste van het uit te geven boekwerk van de archieven van het Paleis op den Dam gebruik te maken en in het Paleis zelf zooveel photographische opnamen te inaken afs noodig zoude blijken, vond den heer C. T. J. Louis Rieber, secre taris van de Maatschappij tot bevordering van Bouw kunst, bereid den tekst van de uitgave te verzorgen. Zij droeg het teekenen van een titelprent en boek band op aan den beer Gips te Delft, die zich op kundige wijze van zijn taak kweet, terwijl de firma J. Brandt en Zoon, op 't Rusland te Amsterdam, een fraaicn band leverde. Het polisboek bevat allereerst het wapen van de Koningin naar een nieuw ontwerp. Dan volgt een kapitale ets naar het portret dat David Bics van H. M. de Koningin heeft geschilderd en vóór de inleiding is een groote lichtdruk naar een ets die den bouwheer Jacob van Campen voorstelt, ingevoerd. Groote lichtdrukken vertoonen nu achtereenvolgens de verschillende zalen van ons schoonste bouwwerk, de troonzaal, de burgerzaal, enz. Deze lichtdrukken doen de ateliers van Emrik en Binger eer aan zij zijn schier volmaakt en bij wie het Paleis ook maar vluchtig kent, roepen zij de herinnering aan veel rijkdommen en veel kunstschoon wakker. Tusschen den tekst zijn tal van zincografische af beeldingen van verschillende schoone onderdeden opgenomen, basreliëfs, beeldhouwwerk, festrenen, kapiteelen enz. De liberale Nederlanderbevat het volgende „bericht" "van het bestuur der N. O. Expl. Mij. van Dag en Weekbladen „Tot ons leedwezen legt Mr. Brooshooft, die naar Indië terugkeert als hoofdredacteur der Semarang- Locomotief, met dit nummer de redactie van de Nederlander neer. In zijne plaats treedt wedcrop de vorige redacteur, de heer J. Hoogendijk Jnr." Daaronder leest men van de hand van den heer Hoogendijk „In verband met bovenstaand bericht deelt de onder- geteekcude mede, dat hij het blad evenals vroeger zelfstandig en onafhankelijk zal redigeeren, gesteund door eene commissie van medewerkers uit de vier bier te lande bestaande vrijzinnige democratische partijen en wel de heeren (alphabet): mr. E. Fokker, lid van het hoofdbestuur der Liberale Unie, C. V. Gerritsen, lid van het hoofdbestuur van den Radicalen Bond, B. H. Heldt, lid van het hoofdbestuur van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond. De naam van den vertegenwoordiger van de Neder- landsche Volkspartij zal worden medegedeeld zoodra de gedachtenwisseling over deze keuze tusschen het hoofdbestuur van die partij en ondergeteekende be vredigend is afgeloopen. Met ingang van 1 November zal de naam van hot weekblad JDe Nederlander worden veranderd en dan luiden: Vooruitgang, Vrijzinnig Democratisch Week blad, en wel omdat met dien datum twee andere tijdschriften van Vrijzinnig Democratische richting zich met met ons blad vereenigen en het derhalve wensehelijk bleek, van alie drie deze bladen den ouden naam te doen vervallen. Tot deze naamsverandering heeft ook bijgedragen de omstandigheid, dat het orgaan van de anti- revolutionnaire fractieLohman denzelfden naam draagt tot heden als dit blad, hetgeen herhaalde malen tot misverstand bij Let publiek heeft aanleiding gegeven." De heeren A. M. van Drongelen en L. H. Murray, beiden te Klaaswaal, zijn, wegens eenvoudige he- leediging van den hoor D. Kluifhoofd, burgemeester van Klaaswaal, door de arrond.,-rechtbank te Dor drecht veroordeeld tot het betalen eener boete van f20 ieder, sub. 5 dagen hechtenis en tot het betalen der kosten, die tot op de uitspraak evenwel niets bedragen, terwijl gelast werd, dat op hunne kosten het vonnis aangeplakt moest worden o-a-n het gemeen tehuis te Klaaswaal. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft de eige nares van een mantel-magazijn daar ter stede, wier naaisters na acht uren in het atelier werkzaam waren bevonden, tot welk overwerkc de patrones echter geen last had gegeven, veroordeeld tot 2 geldboeten van f3 ieder en tot fl wegens een verzuim betreffende de arbeidslijst. Wat betreft het overwerken is, blijkenB het vonnis, do veroordeeling niet uitgesproken wegens het doen voortduren van den arbeid der meisjes tot 8 ure 25 minuten des avonds, aangezien de kan-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2