sport: Kerk en Scliool. Landbouw en Yeeteelt. Gemengd Nieuws. L a t s t e Nieuws. Beurs Tan Amsterdam. T e 1 e g r a m 111 e n. tonrechter den daartoe door de patrones gegeven last, overeenkomstig door het gemachtigd aangevoerde, niet bewegen oordeelde, maar wel wegens het feit dat zij dien arbeid niet ten 8 ure heeft doen eindigen, hetgeen in de dagvaarding subsidiair ten laste was gelegd. Vrijdagavond deed de raad van Tucht uitspraak in de aanvaring der Bittern en Ustmom. voor zoover betreft den gezagvoerder van laatstgtnoemdeu bodem kapitein Parlevliet. De raad overwoog, dat geen daad of nalatigheid van den gezagvoerder gebleken is, waardoor de aan varing enz. is veroorzaakt. Al is er op de LTdroom verkeerd gemanoeuvreerd het geschiedde niet op commando des gezagvoerders, die het was goed weer het commando had overgedragen op den lsteu stuurman. Evenwel had de gezagvoerder toen de aanvaring had plaats gehad niet op de Bittern behooren over te gaan. Zijn plicht ware ge weest, zoolang zijn schip niet gezonken was, op eigen bodem maatregelen te nemen tot redding van scheepsvolk en passagiers, wat nu den lsten stuurman bleef overgelaten. Dit overgaan op de Bittern zou misdraging op leveren tegenover scheepsvolk en passagiers en met schorsing moeten worden gestraft, bijaldien deswege bij den Raad v. Tucht een klacht ware ingekomen. Wel is van de reederij een verzoek ingekomen tot onderzoek der zaak maar geen bezwaren op ver moedens aangevoerd omtrent vorengemeld punt. Overwegende, dat door het overgaan op de Bittern de zeeramp niet is veroorzaakt en niet gebleken is, dat het verlies aan menschenlevens zon zijn voor komen, indien de gezagvoerder op zijn schip ware gebleven, zijn er voor den Raad geen termen kapi tein Parlevliet te schorsen in zijne bevoegdheid om als schipper op een Ned. schip te varen. Neb. Herv. Kcbk. Beroepen: teEngelum,N,WestendorpBoerma, cand.te Ransdorp en Schellingwoude, A. G. la Grand, to EoendorlooElburg, IJ. Dooruveld, te Den Ham: to Tjerkgaast, W. J. Aalders W.J.Gz., te Buiksloot. Bedankt: voor Schermerhorn, door 31. J. F. Schonfeld, cand.voor Hiaurc c. a., door W. Stoel, te Aalsnm. R. K. Missie in onze Oost. Op het einde van 1896 waren in de Missie van Nederl. Oost-Indie, behalve de apostolische vicaris (mgr. Staal, sinds overleden} werkzaam 49 priesters, op 22 statiën. Voor zijn verscheiden heeft mgr. Staal dit jaar nog twee nieuwe statics opgericht op Java. In het begin dezer maand vertrokken naar Indie de eeriv. heeren W. v. d. Kun en A. v. Velscn. Voor he. missiewerk en onderwijs werden do priesters bijgestaan door 20 broeders en 229 zusters van verschillende congregatiën. Op 19 plaatsen waren einde '96 een of meer (ia Minahassa zelfs veertien) scholen gevestigd, met een totaal van 4402 leer lingen. Twaalf scholen zijn internaten waar niet alleen onderwijs, maar ook huisvesting, voeding en kleeding gratis verstrekt worden. De katholieke bevolking van Indie bedroeg met inbegrip der militairen, 49,072 zieleu. Hoooer Onderwijs. Amsterdam. Door de geneeskunkige staatscommis sie is bevorderd tot arts de heer Joh. P. Schouten en toegelaten voor het le gedeelte de heer W. A. Betz. Candidaats-examen in de rechten E. W. F. Gerth van Wijk. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer E. Lenneman, geb. te Sneek met acad. proefschrift get.: „Het vermogensrecht bij latere huwelijken met het oog op de regeling daarvan in het ontwerp der Staats-commissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek"; tot doctor in de rechts wetenschap de heer J. A. de Meyier, geb. te Batavia, met stellingen. Doctoraal examen in de rechten C. A. Beekhuis en J. Nieuwenhuizen. Examen volgens artikel 86 der wet op het hooger onderwijs, N. A, Scutterbeim. Utrecht. Kerk voorber. ex. B. Klein Waseink. Luik. Aan de technische faculteit vaude universi teit alhier zijn gedurende de examenzitting van October 1897 verscheiden Hollanders voor het diploma van ingenieur electricien geslaagd nl. do heer G. Kniphorst van Rotterdam, luitenant, ter zee 2e kl. (met de hoogste onderscheiding) C. van Rijn van Zwolle, gepens. luitenants ter zee le kl (metgroote onderscheiding) G. J. Cassa van 's-Gravenhage, kapt. der genie O.-I. leger, N. M. Henri Doppeler van 31aastricht officier der artillerie, Cornell's van Aspe- ren, gepens. luit. ter zee 2e kl. van Batavia, P. van Husschenbroek oud-luit. ter zee 2e kl. van Java. Middelbaar Onucewsjs. Zaterdag overleed te AsseD de heer H. W. Sanders, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool aldaar. De heer Sanders had eene opleiding ontvangen voor predikant, maar vervulde dit ambt slechts zeer korten tijd. Van moderne richting legde hij ter wille van zijne overtuiging het ambt neder en werd in 1869 benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Assen, om les te geven in Hoog- duitsche taal en later ook in staatswetenschappen. In 1890 werd hij tot directeur der school benoemd en gaf daarna les in Ncderiandsche taal en staats wetenschappen. De heer Sanders bereikte den leeftijd van 58 jaar. TTflVl rwijl men omtrent het gehalte der beet wortelen niets dan goeds hoort en deze met bijzonder gunstig weer gerooid en naar de fabrieken vervoerd worden, begint echter, althans te Bergen op Zoom, het gevaar meer en meer te dreigen, dat, als er niet spoedig regen komt, de fabrieken wegen» watei gebrek met geregeld zullen kunnen blijven door werken. ILi ld tb ito og in., van de sportwereld. Zaterdag had te Amsterdam cene vergadering plaats van 22 heeren, vertegenwoordigende de Ncder iandsche Sportwereld, daartoe uitgenoodigd door een voorloopig Comité, bestaande uit vier bestuursleden van den Ned. Voetbal-Bond, onder voorzitterschap van den heer W. J. H. Muiier, eere-voorzitter van dien Bond. Het doel was een bespreking van hot aanbieden aan 11 M. de Koningin in 1898 van eeu huldeblijk der Ncderiandsche sportwereld, met welk plan o a de A. N. W. B Jc Nederl. Jacktver. „Nimrod", do Nederl. Cricketbond, dc Nederl. Athletiekbond, het Nederl. Gyriinnstiekbond, enzalle in beginsel in stemming hadden betuigd. Door den voorzitter werd o.a. medegedeeld dat in Amsterdam het geheele feestprogram reeds was vast gesteld, zoodat aldaar geene betooging kon plaats hebben. De commissie in Den Ilaag had het voorloo pig aanbod, om deel uit te maken van een optocht, aangenomen. Behalve het plan van een optocht, stelde het voor loopig comité voor een adres in albumvorm aan II. M. aan te bieden, waarin iedere boud b. v. door een toepasselijk aquarel vertegenwoordigd zou kun nen zijn. Een der aanwezigen vond ecu optocht onmogelijk, tenzij inen over duizenden zoude kuouen beschikken, daar dan iedere Bond door een nllegoriscben wagen zoude vertegenwoordigd moeten zijn. Een hulde-adres in albumvorm verdiende z. i. verre dc voorkeur. Na eenige besprekingen, werd met nlgemeene stemmen besloten geen optocht te honden. Het plan van een adres in album-vorm werd niet algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van een dor aanwezigen werd besloten dat het voorloopig comité zal aanblijven. Aan aide .qiortvereenigingea in ons land zal van het besluit dezer vergadering mededeeling worden gedaan, met verzoek om bij dc volgende vergadering een afge vaardigde te zenden, waar het plan dan zal worden vastgesteld en een definitief bestuur gekozen. Een der aanwezigen bracht hulde aan de vier heeren, voor hun uitmuntend initiatief. Gisteren werd Cordang, die lid is van de Rotter- damscho wielrijdersvereeniging T. H. 0. R. door het bestuur en de leden met hunne dames een feest dag bereid. Des morgens had cene reünie plaats in den Doele, alwaar eene photograpkische opname gedaan werd van de clubleden. Vervolgeus had een gezellige clubtoclit met dames plaats naai Restaurant Ricke te 's Gravcnkage, alwaar geluncht werd. Een feestdiner werd des avonds gegeven, waar aan Cordang namens de vereeniging een gouden medaille werd aangeboden, te dragen aan den hor logeketting. Aan de eene zijde der medaille prijkt het club insigne in goud en aan de keerzijde een opdracht aan het clublid „31. Cordang". Voorts werd hem aangeboden het clubinsigne ge borduurd door eene der damesleden op een vierkanten el zwart laken, te dragen op den rug bij de races, alwaar bij onder de kleuren van T. H. O. R. rijdt, en werd hem namens het Bondsbestuur een herinne- ringmedaille van den „Algcmeenen Nederlandschen Wielrijdersbond" toegezegd. Een en ander ging natuurlijk vergezeld van spee ches, die getuigden van de sympathie voor den kra- nigen rijwiel-kampioen. Gisterenmiddag had te Amsterdam een talrijk be zochte vergadering plaats van do Ncderiandsche vereeniging „De Rijwiel-Industrie". Als voorloopig bestuur werd gekozen de heer J. Leonard Lang te Amsterdam, voorzitter; de heerP. Leeuwenberg te Amsterdam, secretarisde heer J. J. Ott. Bultman te Amsterdam, penningmeester. Naar wij vernemen, bestaat ook te 's Hage het plan in het voorjaar van '98 in bet Sportgebouw aldaar een Rijwielen en Automobielententoonstelling te organiseeren. Het nieuwe geweer. Tijdens schietoefeningen van de infanterie te Helder is bij het afvuren van een geweer (model 1895) de loop er van aan het boven einde gesprongen, wat men meent aan de minder goede patronen te moeten wijten. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Be diefstal te Rotterdam. Men meldt ons uit Rotterdam, dat niet de ontvang- en betaal&os Drooglever Fortuyn, maar het ontiang- en betaal kantoor van dien naam, voor f 1500.werd bestolen. Deze beide inrichtingen hebban niets met elkaar te maken. De Onderneming" Vrijdag weid het lichten der stoomboot Onderneming met vernieuwde eu meerdere krachten aangevangen. Reeds in den namiddag was het stoomschip genoeg gelicht, om weg te sleepen, doch bij de N.W. ton raakte het weder aan den grond. Zaterdag werd liet lichten voortgezet. De Onderneming wordt benoorden Urk langs ge voerd, om haar bij de Staat op de ondiepte te biengen. Er is kans, dat deze weldra beieikt zal worden, om er het water uit liet schip te pompen. Nader bericht men: De stoomboot zit thans op de Vorm. Het ledigpompen vordert langzaam, door een defect aan de pomp. Het stoomschip wordt vermoedelijk iqoripppQf>hf jn rin hsv£ü £übr?.rlit. In den jachttijd. Te Lichtenvoorde werden in twee dagen met 7 geweren 113 hazen, 2 houtsnippen eu 2 kor hoenders geschoten. Valsch bankbiljet. Donderdag vervoegde zich ten postkantore te Haarlem een werkman om een bedrag van f 100 in te leggen bij de postspaarbank. Daartoe was hij in het bezit van een bankbiljet van 1 100, dat hij aan den ambtenaar, belast met die administratie* overhandigde; deze ontdekte al spoedig dat dit baukbiijet vulaCli was. De man verklaarde dit biljet ruim 3 jaren geleden op straat gevonden te hebben en van zijn ge lukkige vondst aangifte te hebben gedaan bij de politie, zonder aan deze dat biljet te laten ziftn. die hem echter had gezegd, dat hij het volgens de wet drie jaren moest bewaren voordat hij het als zijn eigendom kon be schouwen. welke opgave overeenkomstig de waai beid i» gebleken, zoodat de man tei goeder trouw heelt gehandeld. Hen gevaarlijke schutter. Een jager te Tilburg, met toestemming der Tiappisten jagende op hunne gronden, loste een •-ehot op eeu vlucht pairijzen, met het gevolg, dat een der kloosterlingen, die zich in de nabijheid bevond, geUolïen werd. Hoewel bet schot hoofd en zijde trof, is het niet doodelijk. Ilardloopers en polit'e. Stond vóór koiten tijd de politie dikwijls machteloos tegenover de zoogenaamde haid- loopeis, thans is dit, naar de Z. Ct. meldt, veranderd, voor zoover de politie althans ge bruik maakt van het rijwiel. Woensdag pro- beet de zoo'n hardlooper, die geen vergunning had om eene voorstelling te Warnsveld te ge ven aan de handen der politie te ontkomen. Met behulp van de fn ts weid hij echter door een veldwachter acht haald en aangehouden. Dit is in korten tijd de tweede hardlooper, die op deze wijze werd aangehouden. Andrées pooltocht. De burgemeester van Fromso heeft van den Nooi weegschen minister van binnenlandsche zaken last ontvangen om op staatskosten een schip uit te rusten, ten einde naar spitsbergen te gaan om de expeditie van Andiée ter hulp te komen. Binnen diie dagen zal dit schip met zes maand pioviand van Frormsu vertrekken. Terwijl men, waarschijnlijk teiecht, weinig of geen beteekenis schijnt te hechten aan de berichten uit Siberië, waarin melding wordt gemaakt van een nog zwervenden ballon, die Andiée's ballon »wel zou kunnen ziju", wordt de aandacht nu weer in beslag genomen door de eenigszins plechtstatig afgelegde ver klaring van wal vise hvaarders uit de wateren van Spilsbeigen te Tromsó terruggekeeid. Men meende, xooals men weet, zoowel An drées ballon gezien te hebben (drijvende), als misschien Andiée en zijn metgezellen gehoord te hebben. Wal vise hvaarders passeerden den 22n September de Danmanso aan den in gang van de [JsijnrJ, en meenden lieshaalde- lijk hujpgeroep te houren. Daar hun schip in slechten staat was, en er een hooge zee ging, kon geen onderzoek ingesteld worden. Het schip verging dan ook kort daarna, maar aan boord van Malygen, uit Tromsó, werden de schipbieu- kelmgen opgenomen. De kapitein van Mahjgen hoorde, toen hij koit daarna langs dezelfde plek kwam, zulk geschreeuw ook, maar meende dat het vogels waren en wilde zich niet ophouden. De vier zeelieden, in de poolzee bevaien, houden echter hun meening stellig vol. Terzelfder tijd ongeveer werd door de be manning van den walvischvaarder Riskeren op eenige mijlen van Danmansó het bruine voor werp gezien dat voor Andrée's ballon gehouden werd. De Vossische Zcitung maakt de opmeiking dat 't moeilijk aan te nemen is dat Andiée en zijn metgezellen langen tijd in nood zouden verhoeren nan de Westkust van Spitsbergen, die tot in het begin van Augustus zelfs door een geregeiden stoombootdienst in verbinding staat met Noorwegen, terwijl walvischvaarders er tot in October vaak vooikoen. Sveidrup en Ekholm achten het ook zper onwaarschijnlijk dat deze betichten op Andiée betrekking hebben; Nordenskjold is echter wel eenigszius geneigd, dat te gelooven, en uit Vardó wordt nu gemeld dat de poolvaarder Biaktno met de Schrómann naar Spitsbergen zal gaan om een onderzoek in te stellen. (AT, li. Ct.) At joh. 3'an den Gouverneur-Generaal werd heden aan het departement van Koloniën het volgende telegram ontvangpn: Weg naar Selimoen gereed. Aldaar is een tijdelijk kampement gevestigd, dat telephoniscb met Kola-Radja is vei bonden. Het kampement te Gleieng wordt vervangen door een rnare- chaussée-post. Gemeenteraad van lïotltel en Spalnnd. Vergadering van SO October 1891. Voorzitter de burgemeester, de heer Jlazel. Tegenwoordig zijn alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn Schrijven van Ged. Staten dezer provincie, d.d. 28 Sept./l Oct. 1.1., geleidende de goedgekeurde rekening over 1896 Schrijven als boven, houdende en terugzending van een goedgekeurd raadsbesluit. Deze stukkeu worden voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter doet voorlezing van een ver zoekschrift, ingediend dei H. Stahlie, aannemer te Vlaardingen, tot terugbekoming van een som groot f 120 welke door B. cn W. van ziju aauucnüugs- som was afgehouden voor te late afleveriug van de door hem aangenomen dokterswoning in deze ge meente. Door den Voorzitter worden de redenen uit eengezet waarom deze som is ingebonden en door hem medegedeeld, dat B, en W. te dezer zake geen advies weuscheu uit te brengen aangezien de wel willendheid vuil de leden moet beslissen of al dan c iet goedgunstig op het verzoekschrift zal worden beschikt. Na eenige discussie wordt met zes stemmen tegen drie besloten op het verzoekschrift gunstig te beschik ken. Tegen stemt de heer C. v. d. Eyk. Vervolgens wordt voorlezing gedaan van een ver zoekschrift van A. Visser, onderwijzer aan de O. L. S. alhier waarbij deze eervol ontslag verzoekt uit zijn betrekking benevens uitkeering van een gedeelte zijner gratificatie. Op voorstel van B. en IV. wordt dit ontslag eer vol verleend met ingang van 1 Januari 1898 of zooveel eerder als B. en IV. dit zullen dienstig oordeclen en wordt besloten een gedeelte der jaar- ijjkseke gratificatie aan hen uit te keeren. Daarna worden B. en W. gemachtigd een oproe ping te doen van sollicitanten voor de opengevallen vacature van een onderwijzer tegen een jaarwedde van f600, welke niet fóO zal verhoogd worden bij hot verkrijgen der hoofdakte. Aan de orde is de vaststelling der begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1897. De voorzitter doet voorleziug van een schrij ven van de leden van den raad der gemeente, be noemd in do vergadering van 29 Sept. 1.1. tot on derzoek dezer begrooting. Naar aanleiding van dit schrijven tot goedkeuring adviseerendc wordt met algemeene stemmen besloten de begrooting van inkomsten en uitgaven dienst 1898 vast te stellen tot een bedrag van achttien duizend zeshonderdzestien gulden, zes en twintigen een halve cent in ontvangst en uitgaaf en het batig saldo alzoo te brengen op nihil. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. AMbf'LKDAM, October. Rogge op leveling willig Maart f132, f 133, f 132, f131, f132; Mei f132, f131. 1 November. STAATSLIXNINGEN. Nederland. pCt Ce it. Ned. W. Schuld 2% Hongarije. Oblig. Goudl. 1870 5 Italië. Insehr. 1862/81 5 Oostenrijk. Obl. Pap Mei/Nov5 Zilv. Jan./Jnh5 Portugal. Obt. inet ticket3 dito dito 4% Rusland. Oblig. in goud 18845 Spanje. Buit. Pp. pes. 60004 dito pes. 12 24000 4 Turkije. Leening 1SS85 PROV. en STEG. LEUNINGEN. Amsterdam 18613!/s dito 1886/1890 .3% Schiedam 1S9è3 HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Hyp Bk. Pbr4 Holi. Ilyp, Bk. Pbr4l/s Rott. Hyp. Bank Pdbbr. 4% West!. Hyp. Pandbr4 HANDELS- en CULTUUR- ONDERNEMINGEN. Cult. Mij. Vorstenlanden Aand. Nederl. Handelmij. resc. Deli Cult Mij. Aand Senembah. Mij. Aand Mij. t. Expl. Petr.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand SPOOR WEGLEEN1NGEN. Holl. Uz. Spoorw. Aand Expl. S.S. Aand Baltische Sporen3 Ath. Top. Volg. C. v. A dito Alg. Hyp. Obl4 Adjust Obl.4 Atl. Pnc. C. v. Trustb Cent. Pac. Aand4 Denv. Rio Gr. C. v. A Fl. Centr en Pen. G. v. A B v. en A. Ned Mij. Sub. Belt Railr. Comp Miss. K. en T. G. v. A. ex. 2de Hyp. Obl dito 1ste Hyp. Obl.4 dito 2de dito dito4 W. N. Y. Pens. C. v. A W. N. Y. Mnrtg. Bonds 3 TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramw. Aand Westl. Stoomtr. Aand LOTEN. Theissloten Oostenrijk Staats!. 1851 dito 1860 Boden Credilloten. Loten Madrid 1868. Tuiksehe Spoorwegloten KOERS VAN HET GELD. Prolongatie 4 pCt. Koers van het Geld Beleeng. pCt. Vorige koeis. SYhi/ie 10! (s SGVs 83% 85l/4 20 S/io 291/4 1047/, 58 50% 95 100% 1001/4 97 101 1021/4 102% 101 473/4 137% 139 475 630 503/4 110% 101% 05'/id 133/4 85 57% 170 g. 14% 1 Vb 67/16 03 133/li5 83 58% 413/lC 45 2061/4 118 4 117% 4 133% 5 120% .1 1017/, 3 34 3 2t>9/,6 Heden. Laagste koers. 87K/,a 10211/„ 8513/i6 Söi/4 201/4 29% 1041/2 101 475 618 39 H07/g DHVls 85 547/, «B/„ lt'%6 63% 12% 4% 32% 22% I'rijKcn van Coupons. Amsterdam, 1 November. Met. Pap. p. 11.21 f 21.02% Russen 111 G. R.. f Zilv.Jan. 21 21.0775 Engelsche per 11 53 Eng. niet affid. ..ui 1.93 Portugeesehe Fransche47.50 Belgische47.50 Oiv. in Reieh«m.58.73 Mainb.'-Bussen.v 1.22 1 90 1.25% Russen in L. R. Polen p. Zilv. R. Spaansehe buitl. 111 franken p. Juli 47.75 jSpaansehe binnl. 111 piasters1.63 'Ametik. Doll. G. 2.46% Mex. Dollar 1.05 BELGRADO, 1 Nov. Gisteren aan het diner tea hove dronk koning Alexander op de ge-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3