Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Ned. Protestantenbond. Gï e m e n s (1 Nieuws. Reeds vroeger werd van deze zaak melding ge maakt, terzake van de door den ged. opgeworpen exceptie van onbevoegdheid die door de rechtbank werd verworpen. Men herinnert zich, dat de eischers voor een be paalden tijd in dienst waren genomen, doch dat na de tweede reis bleek, dat het vaartuig niet meer zeewaardig was, volgens 't oordcel der bemanning, die dan ook weigerde opnieuw aan boord te gaan en aldus zouder werk was. Een minnelijke schikking tot tegemoetkoming was mislukt, zoodat de schippers zich tot het bureau van Consultatie wendden, het welk mr Hartogh toevoegde. Voor de tegenpartij trad op mr. Derinout. Beroepen: te Kuilenburg, G. A. Lolcama, te Boskoopte Oosterhanie, W. J. Aalders W.J.Gz., te Buiksloot Bedankt: voor Dordrecht, door J. F. dc Klerck, te Charlois en Kateudrecht; voor Iïeneake en Noord- wellc (Zeel.), door J. Brink, te Dongjum: voor Sint Annaland, door W. M. Engelberts, te Bergschen- hoek. B.-K. Kerk. Dc Paus heeft benopnsd. tot proost van het Kathe draal Kapittel van Haarlem den heer mgr. A. J. Brouwer, geheim kamerheer van Z. H., kanunniken regeut van het seminarie Hageveld, eu tot kanunnik van hetzelfde Kappittel den heer N. F. Taverne deken en pastoor te Rotterdam. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pas toor te Amsterdam (HH. Petrus en Paulus) den heer A. J. F. J- de Bontertot rector van St. Jacob te Amsterdam den heer dr. H. van Aarsen tot kape laan te Amsterdam (H. Anna) den heer G. W. van den Burg; tot id. te Amsterdam (H. Willibrordus buiten) den heer Cb. J. B. Olifiers; tot id. te Goes den heer J. D. M. Meijer; tot id. te Westwoud den heer J. J. M. Eomboutstot id. te Wateringen den heer J. J. M. van Vnstenhoven, en tot assistent te Koordwijk den heer J. G. van Baaren. De laatste twee hoeren zijn 15 Aug. 11. priester gewijd. De provincie dor paters Minderbroeders Conven- tucelen. gevestigd in Belgie on Nederland, wordt zwaar beproefd door het verlies van haar minister provinciaal, den pater Hyacinthus Intholt, geboren te Leur-Bcrghaven en overleden in het klooster te Leuven den 29en Oct. jl. {Tijd.) In de vergadering van den Nederl Protestanten bond te Middelburg gehouden, stolde dr. J. van den Bergh uit Zwolle de vraagof de Protestantenbond kan voldoen aan de behoefte, als de modernen op deze of geene plaats gemeentevorming wenschen. De behoefte aan gemeentevorming bestaat z. i. bij de modernen, en daaraan kan de bond voldoen. Men behoeft, zcide spreker, niet zijn toevlucht te nemen tot andere kerkgenootschappenmen kan als afdee- ling van den Protestantenbond blijven voortleven. Die meening werd, blijkens de discussies, in hoofd zaak door de vergadering gedeeld. In de des avonds daarop volgende openbare bij eenkomst voerde de ecre-voorzitter, dr. W. C. van Manen, hoogleeraar te Leiden, het woord, bij welke gelegenheid" bij zijn hoorders op het harte drukte alles te doen wat de vrije vroomheid in de Ned. Herv. Kerk kan levendig houden en die groote volkskerk niet te verlaten. Een gevolg daarvan is het volgende protest, in het jongste nummer vim De Herv. afgedrukt. „De oudergeteckenden betreuren ten zeerste de wijze, waarop prof. Van Manen als cerevoorzitter van den Protestantenbond op de openbare samenkomst te Middelburg in verband met de houding, door dc vrijzinnige Hervormden in den kerkdijken strijd aan te nemen, over de roeping van den Protestantenbond heeft gesproken. Prof. Van Manen heeft zijn persoonlijke meening betreffende het verlaten van do Ned. Herv. kerk voorgedragen als een onbetwistbare waarheid. Bo vendien heeft hij zich niet ontzien de meening van andersdenkenden geestverwanten eri bondsleden op kwetsende wijze te bestrijden, terwijl hij het zwijgen bewaard had toen des middags op do algemeenc vergadering de zaak in discussie kwam. Wij protcstecren tegen dit misbruik van de macht des Eerevoorzitters. Dr. I. van den Bergh. S. Lulofs. Dr. It. Y. Groenewegen. F. W. N. Hngenboltz Jr." Wij sluiten ons aan bij dit protest, zegt do redactie van De Hervorming. Hooger Onderwijs. Groningen. Doctoraal examen in de artsenijbereid- kundc (eum laude) mej. A. Iluizinga, candidaats- exainen in de godgeleerdheid (2e gedeelte) II. E. Knappert. Utrecht. Cand, ex. Theol. 1S. A. de Vries. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer R. W. J. C. de Hcnthon Bake, gob. to Almeloo, op Stellingen. Te Delft is even als in andere universiteits-plaatsen een studentenbond van niet-corpsleden opgericht. Een ruim 100 tal zijn als leden toegetreden. Op de reeds vastgestelde statuten zal de Kon. goedkeuring worden aangevraagd. Het bestuur bestaat uit dc hoeren S. G. Viskcr, prneses, Van Haren, vice-president, P. J. Stigtcr, secretaris, A. J. Blok, penningmeester, R. Wigersma, vice-secretaris, G. J. Brouwer enRonker, leden. Lager Onderwijs. Door den Min. van Koloniën zijn de bh.: G. de Groot. S. Voorzanger, S. Hulst, J. A. Schot, O. Cla- son, P. W. Hamtnans, C. B. Velds, H. Heimans, B. J. van Hardenberg, H. A. Clorx, W. F. Brocrsma en II» A. van Oosten gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indie, om te worden be noemd tot onderwijzer der derde klasse bij het open baar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkstelden in Ned.-Indié (Sf.-Ct.) De uitslag der verkiezing van twee leden in het hoofdbestuur van bet Nederl. Onderwijzersgenootschap is dat 208 afdcelingen aan do stemming deelnamen en een stombriefje van onwaarde verklaard werd. Uitgebracht zijn voor de vacature-G. Kappenburg Pz. 2829 geldige stemmen, blaneo 25, onwaarde 4, zoodat de volstrekte meerderheid 1420 stemmen was. Daarvan bekwamen J. J. Eckmann 49, A. H. Ger hard 1522, A. J. Schreuder 60 en J. Stamperius 1204 stemmenallen aanbevolen door het hoofdbestuur. Voorts waren enkele stemmen op andere verdeeld. Gekozen is alzoo do heer A. H. Gerhard (Am sterdam). Voor de vaeatnro-L. Gerhardt (Utrecht) waren uitgebracht 2851 stemmen, waaavan 20 blanco cn 1 van onwaardevolstrekte meerderheid alzoo 1426. Ditgebracht worden op de boeren J. J. Dikker 1373. Thoden van Velzen 496 en H. Wuitc 982 stemmen. \oor 13 Dec. a. s. moet herstemming plaats heb ben tusscheu de hceren J. J. Dikker eu II. Wuite. De Prins van Oranje Door aaudeelhoudets der ijzergieterij »De Prins van Oranje" in den Haag is besloten, tot ontbinding der maatschappij over te gaan. Dit is een ware ramp voor eeri aantal ge zinnen, zegt de llaagsche Ct., wanneer er niets op gevonden kan worden om de zaken voort te zetten. De iabriek toch had in 't vorige jaar gemid deld ruim 225 werklieden in dienst, voorzag dus in 't onderhoud van een 1100 a 1200 per sonen - en liet door haar uitbetaalde aiheids- loon was circa f 140 000. Daar de weiktuigen enz, door denPrins van Oranje" in het vorige jaar afgeleverd, nog vrij aanzienlijk in getal waren, is de kans misschien niet gering, dat 't nog wel tot voortzetting van de zaak op andere wijze zal kunnen komen. Naar het blad verneemt zijn reeds een aantal werklieden afgedankt, in de laatste weken een 30 a 40, en zijn er nog een lOOtal aan den arbeid, die echter alleen het thans onderhanden werk zullen afmaken, daar geen nieuw werk wordt aangenomen, en die dus achtereenvolgens bnilen verdiensten zullen komen. Intusschen is een comité uit de werklieden bezig met het organiseeren, zoo mogelijk, van eene coüpeiatieve inlichting tot voortzetting van het bedrijf. Men zegt, dat daarvoor iiet noodige kapitaal beschikbaar ismaar of de pogingen zullen gelukken, is nog onzeker. Brand te Botterdam. Gisteravond ontstond brand in een creosoot- fabriekje aan den Feijenoorddijk te Rotter dam, toebehooremle aan mevr. de weduwe Mirandolle. Vermoedelijk door het vallen van een petroleumlamp is het vuur ontstaan, dat intusschen door de werking van een stoom- en drie handspuiten binnen een uur was be dwongen nadat het ketelhuis geheel was uit gebrand. Van een der mede aanrukkende stoomspui ten viel een geaffecteerde, waarna het ge vaarte hem over beide beenen ging. Ernstig gekwetst, werd hij naar het Ziekeuhuis ver voerd. De s> Onderneming" De stoomboot Onderneming, welke den 17en September ten Westen vau Urk zonk en sedeit dien tijd gevaarlijk was voor de scheepvaart in dat deel der Zuiderzee, is de vorige week voor rekening van assuradeuren door den heer Van der Wal van Vlieland, gelicht en gisteren te Amsterdam aangekomen, om heden naar Rotterdam te vertrekken. Moorden. Ir. Nieuw Dordrecht bij Emmen is een reeds bejaard man vermoord. Hij moet overleden zijn aan zware verwondingen, hem aan het hoofd toegebracht. De politie doet ijverig navorschin- gen, en moet iemand, van de misdaad vei dacht, hebben aangehouden. Hedennacht werd te Meppel, na afloop van een zilveren bruiloftsfeest, in een steegje aan de Groote Oeverstraat aldaar, zekere J. P. Mast door J. T. zwaar verwond aan den linkerpols en het dijbeen, wat veel bloedverlies ten gevolge had. Hij werd door dr. Stoffels vet honden, die de wonden gevaarlijk acht. De dader is aange houden. {Zio. Ct.) Veesmokkelen. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Zaterdag heerschte er een groote drukte op de aanlegplaats te Walsoorden. Dien dag kwamen er ruim 120 koeien met de boot Walsoorden Vlake mede, die daarvoor twee extra-reizen moest doeri. Deze beesten waren, mompelde men, voor België bestemd. En velen dachten, hoe zal men die over de grenzen krijgen. Zondagnacht is weikelijk een gedeelte aangehouden onder de Belgische gemeente Slekeue. Een 50 man, een 20-tal koeien geleidende, stiet op eene afdeeling ambtenaren, die onbevreesd optraden. Een ge deelte tier smokkelaars sloeg op de vlucht, terwijl de koeien, opgeschrikt door het lawaai en de revolverschoten, her-en derwaarts liepen. Zeven koeien werden aanstonds in beslag ge nomen, terwijl later, op den dag, er nog een moet gevangen zijn. Twee smokkelaars, die men insgelijks vast had, wisten zich los te rukken en in de duisternis te verdwijnen. Vertraging. De boot van Londen naar Hoek van Holland had gistermorgen door den zwaren mist zooveel vertraging, dat de zuid-exprestrein naar Duitsch- iand eerst om 41 uur te Rotterdam arriveerde, waardoor de reizigers moesten wachten tot 's middags 3 uur 14 m., alvorens die trein verder kon gaan. Inbraak en diefstal. Gisterennacht zijn te Oosterbeek door inbraak uit den winkel van den heer D. van Gils in de Weverstraat ontvreemd 51 portemonnaies, 70 fantaisie-broches,eenige stellen manchetknoopen, een diadeem, een aantal eau-de-cologne-flesdijes, zakmesjes, penhouders, potlooden benevens eenig geld. Een uur na den diefstal werden deze goederen reeds door de poliiie te Arnhem in beslag ge nomen en de vermoedelijke dader, zekere 11. 11 gearresteerd. Aan het snelle optreden van den burgemeestr en den rijksveldwachter is het te danken, dat men den dader zoo spoedig ontdekte. Een oplichter. Voor ongeveer een maand kwam een wel bespraakt, net gekleed lieer hij een hei bergier in den Van Remoorterepolder te Terneuzen, onder de gemeente Sas van Gent, voorgevende te zijn de zoon van zekeren P. de Vos van Geeruerdsbergen (Belgie). Hij kwam de men- schen spreken over hun ziek dochtertje, dat na lang geneeskundig te zijn behandeld, onge neeslijk verklaard is. Met mooie woorden wist het heerschap het vertrouwen der menschen te winnen, ook door het noemen van eenige personen, die werkelijk door bovengenoemden De Vos van kanker enz. schijnen te zijn ge nezen. Hij haalde hen over om met hem een contract te sluiten, bepalende dat aan hem terstond fr. 250 moest worden betaald, waar voor hij medicijnen voor het kind zou leveren. Was het kind na 20 dagen niet radicaal ge nezen, dan zou hij de fr, 250 teruggeven, be nevens nog fr. 1000 schadevergoeding. Hij schreef en ondei teekende een stuk, dat natuurlijk toch waardeloos was, maakte de medicijnen gereed, en vertrok, na de fr. 250 te hebben ontvangen. Nadat de paar flesschen medicijnen verbruikt waren, had het kind geen beterschap onder vonden. Toen de herbergier daarop met zijn dochtertje zich te Geeraerdsbcrgen hij De Vos aanmeldde, bleek het dat deze nóch zijn zoon van iels wist, en dat de herbergier door een oplichter bedrogen was. Naar men meent, zit de sluwe oplichter reeds in België in de gevangenis, en moet hij meer zulke zaken op zijn kerfstok hebben. Verlakt. De bewoners van sMaison Diefenthal" op het Damrak te Amsterdam ondervonden gisteren wat het zeggen wil, verlakt of vernist te zijn. Toen zij om 7 uur opstonden, was n.l. de groote winkelruit van hoven tot berieden bedekt met een dikke, taaie laag, bruine lak of ver nis, die zich in het begin met geen mogelijkheid liet verwijderen. Alles wat in iruis maar eenigszins tot krabben in staat was, werd te voorschijn gehaald men bestreek de ruit met petroleum, huurde als laatste hulpmiddel een mannetje, bedreven in het schoonmaken, maar toch was de morgen reeds verstreken, eer men in den winkel vol komen kon zeggen dat het dag was. Een reiziger die vanochtend om 5 uur naar den trein moest, heeft verklaard dat toen de ruit nog onbesmet was. De bewoners van het huis verklaren aan een wraak van concurrenten te gelooven. Vanmorgen was een politiepost voor het huis aanwezig, om de nieuwsgierigen tot door- loopen te manen. (Ji.) Gebruikte postzegels. Wij deelden gisteren mede, hoe de heer .ludels er in de Avondpost tegen opkwam, dat gebruikte postzegels van de kostbaarste soort door- liet rijk worden ingepalmd zonder dat het daarop recht heeft, doordat het de kaarten be boerende bij de postpakketten behoudt. Naar aanleiding hiervan schiijftde heer Ronk uit Dordrecht thans in dit blad »Men is niet verplicht de postzegels ter frankeering van postpakketten op de daarbij gevoegde kaarten te plakken. De wet op de pakketpost van 21 Juni 1881 Staatsblad no. 70) zegt in art. 2. »Het port wordt bij vooruitbetaling, door midJel van postzegels, door den afzender op de postpakketten vast te hechten, gekweten. Hieruit volgt dus, dat men de bevoegdheid bezit de pakketten zélf te plakken, wanneer- men er prijs op stelt in hef bezit der postzegels te komen. De postambtenaar bezit dus het recht niet een zoodanig pakket te weigeren." Kinderzegen. Te Welir bij Sittard heeft de landbouwer Dunckel aangifte gedaan van de geboorte \an zijn 28sle kind. 24 er van zijn in het leven. Tegen brandgevaar. De politie te Berlijn heeft ter voorkoming van brandgevaar, aan de eigenaars enz. van groote hotels, koffiehuizen, vergader- en concert zalen de uitnoodiging gericht, geregpld door deskundigen de gasleiding en de electrisclic leiding te laten nazien: bepaaldelijk of alle gasvlammen bij vermindering van druk gelijke lijk doorbranden dan wel uitgaan en of de buizen en afsluitingen voldoende zijnbij electrische leidingen of de draden door hout of langs balken loopen. Aardbeving. In het westen van Saksen en noordelijk Bohemen heerschte Vrijdag en Zaterdag groote ontsteltenis. Aardschokken werden bij her haling waargenomen, vooral Vrijdagavond tegen 8 uur hadden heftige schuddingen plaats, bij helderen hemel, met sterk gerommel als van kanonschoten. Ongelukken worden niet ge meld. Avonturen van schipbreukelingen. In het stadje Stavangei in Noorwegen is dezer dagen de bemanning van het voor twee jaren in den Stillen Oceaan vergane schip Seladon aangekomen, wier avonturen levendig aan die van Robinson Crusoë herinneren. Het schip, dat eene bemanning had van 1G man en met eene lading hout naar de Delagoa- baai bestemd was, verliet in 18115 Zweden en ging van de Delagoabaai naar Australië, van waar het in Juli 1896 een reis met eene lading steenkolen naar Honolulu op de Sandwicheilan den ondernam. In Augustus liep het schip tijdens een storm tegen een hliudo klip, waartegen het weldra verbrijzeld werd. Het was een donkeie nacht en de manschappen moesten zich, slechts van enkele Kleedingslukken voorzien, in de heide booten tedden. Door de groote haast kon men slechts weinig proviand en eenige flesschen water niedenemen, die over de heide booten werden verdeeld. Aan zeevaartkundige instrument en had men behalve een kaait slechts een ktein kompas, dat echter onvoldoend werkte. Weldra deed liet klimaat hier in de nabijheid van den aequator zijne werking voelen. Overdag zond de zon hare gloeiende sttalen neer, en des nachts was het zeer koud, zoodat men veel te lijden had. Ieder kreeg des morgens en 's avonds slechts zes lepels water, doch slechts de omstandigheid, dat er een paar malen wat regen viel, dien zij in zeilen opvingen, maakte dut de schipbreukelingen niet van dorst omkwamen. Desniettegenstaande verergerde hun toestand meer en meer: hun gelaat werd door den gloed der zon als verbrand, hun huid liet los, de tong zwol op en hunne lippen werden samengekleefd. Een stuurman werd krankzinnig en moest vastgebonden worden. De kapitein stierf op den Sisten dag. Onder tusschen was de boot geken terd, waarbij twee man verdronken. Aile schip breukelingen gingen nu in de overgebleven boot, die bedenkelijk werd overladen. Ieder moest uiterst stil zitten om omslaan te voorkomen. Ondanks hun ijverig uitzien zag men geen zeil, geen eiland, terwijl een aantal haaien het vaartuig volgden. De proviand liep ten einde en zes vreeselijke dagen volgden rru, want ieder bekwam maar acht lepels water daags. Eindelijk na een vaart van 29 dagen in de eenzaamheid van den Stillen Oceaan, kwam een eiland in het gezicht. De branding scheen het lande onmogelijk te maken doch men moest het in elk geval probeeren. De boot verongelukte doch alle 14 schipbreukelingen spoelden aan landenkelen waren bewusteloos en kwamen eerst later weer bij. Het eiland, dat het Sophia-eiland bleek te zijn en in de buurt van de Fid-je-eilanden lag, word door twee wilden met hunne familie, in het geheel tien peisonen bewoond. Zij behoorden tot een Polynesisch ras. Van de heide mannen sprak de een een weinig Engelschmet welwillendheid werden de on- gelukkigen opgenomenen werden hun bananen en cocosnoten medegedeeld. Bij hen werd een geschreven stuk gevonden, voor eenige jaren door een Engelsch oorlogs schip daar achter gelaten, waarin den bewoners verzocht werd op te geven, wanneer zij het eiland eventueel verlieten of hun dood voelden naderen. Tevens was in dit stuk de breedtegraad van het eiianil vermeld, opdat schipbreukelingen, die hier mochten stranden, wisten waar zij zich bevonden. De Noorsche matrozen, van wie er een spoe dig na aankomst stierf, hielpen de inboor lingen bij hun veldarbeid, waarvoor zij een varken en eenige hoenders in ruil kregen. Op een hoogen palmboom werd een vlag geplant, doch het duurde volle tien maanden eer zij van het eenzame eiland weg konden. Eene gelukkige omstandigheid was liet, dat gedurende een half jaar schildpadden tegen het strand opkropen om eieren te leggen, lederen dag vingen zij een schildpad, die zij toebereidden, terwijl zij ook de eieren ver orberden. Door hard tegen elkaar wrijven van hout verschaften zij zich vuur, terwijl zij zout uit zeewater bereidden. Na tien maanden en tien dagen kwam een schip in zicht, dat liet eiland naderde en de schipbreukelingen naar Tidsji bracht, van waar zij met een ander schip gelegenheid vonden om naar Sydney te komen. Vogels op hoeden. Dames, rukt tocii die vogeltjes van uw hoed naai er linten en strikken op zooveel en zoo hoog ge er maar op kunt bergen, maar help niet mee aan het vermoorden van die diertjes! Praat maar toe. Tegen een mode vechten is een werkje zonder eenige redelijke hoop op succes, adres aan de liooge hoeden en „ersetten. Noem doorslaande argumenten zooveel ge wilt, het blijft stukknijpen van water; ge komt er wel door maar het laat geen spoor na. En de hooge hoed bljjft met zijn tergende hardheiden leelijk- hehl waar hij is, de corsetten blijven om de lichamen der dames gekneld en de vogeltjes worden bij millioenen vermoord en op de hoe den der dames gezet met uitgespannen vleugels, als een overtuigingsstuk van de gruwelijke j wreedheid der menschen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3