N°. 9467. 51"<e jaargang. Vrijdag 5 November 1897. Eerste Blad FEUILLETON. RAMUNTCHO. gsa Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C ROELANTS, BUITENLAND. STADSNIEUWS. ABOKNEMKNTapsijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers- 0 02 BUREAUBOTEK9TRAAT TO, Telephoon Wo. 133. Adyt.mehtieprijs; van 1—5 gewone regel» met inbe grip van ceno Courantf 0.58 Iedere gewone regal meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 4 November '97. De uitslag der verkiezing voor het burge meesterschap van New-York beantwoordt ten volle aan de verwachting. Gekozen is Van Wijck met 235,181 stemmen. De andere candidaten verkregen: Seth Low 149,873, generaal Tracy 101,823, George Jr. slechts 20,727 stemmen. De beruchte vereeniging »Tammany Hall" die sinds jaren beschikt over alle openbare ambten te New-York waarlijk niet steeds ten voordeele van het algemeen heeft dus andermaal met haren candidaat een overwinning behaald. 't Behoefde niet zoo te zijn. Een vereeniging der minderheden tegen »Tammany Hall" zou gemakkelijk de overwinning hebben bezorgd aan den oppositie-candidaat. De man, wien thans een zoo belangrijk ambt, wellicht het belangrijkste na dat van den pre sident der Yereenigde Staten, wacht, is 47 jaar oud en staat bekend als een jurist van groote bekwaamheid. Voor acht jaren werd hij tot rechter benoemd. Als velen zijner landgenooten zijn naam duidt bet reeds aan is Van Wijck van Ne- derlandsche afstamming. Omstreeks 1650 emigreerde zekere Cornelius Barents, afkomstig uit het plaatsje Wijk, naar Nieuw-Amsterdam (thans New-York, waar hij in 1680 huwde met een dochter van Johannes Theodorus PoIhemus,den eersten Nederlandsehen hervormden predikant in Amerika. Aldus werd Cornelius Barents van Wijck de stamvader van een geslacht, dat tal van uit stekende juristen, ambtenaren en soldaten aan zijn nieuw vaderland zou opleveren. Door huwelijk traden de Van ""jek's in den loop der tijden in verbindin^ met ver scheiden andere aanzienlijke families vanNeder- landsche afkomst, als de Reusselaers, de Cort- landts, de Beekmans, de Van Veehtens, alle namen die ons veitrouwd in de ooren klinken. De thans gekozen burgemeester Van Wjjck en zijn broeder August, rechter in het Hoog gerechtshof te Brooklyn, zijn bestuursleden der sHolland Society" en toonen daardoor, dat ook zij het land hunner vaderen niet hebben vei- geten. Daarom is het jammer te moeten getuigen, dat het schoonste deel van Van Wijck's car rière thans voorbij is. De candidaat van sTammany Hall" gekozen als burgemeester van New-York, dat wil zeggen, dat een schandelijke plundering der stedelijke kassen gedurende vier jaren aanstaande is, zooals de wereld, neen zooals New-York (wat veel meer zegt!) nooit heeft gezien. Roman door Pierre Loti, lid der sAcadéraie Franpaise". 32) Hoofdstuk II. Den volgenden morgen dwaalde Ramuntcho zijn dorp door, verwarmd door de stralen der zon, die door de nachtwolken had vermogen te diingen. Na zijn toilet wel verzorgd te hebben, wandelde hij met opgestreken knevel, kranig op goed geluk af, om te zien en gezien te worden, kinderlijk en ernstig, gelukkig en wanhopig. s Morgens had zijn moeder hem gezegd, dat *>j zich beter voelde, en hij had moeten gaan wandelen op haar verzoek, omdat het Zondag was. De voorbijgangers draaiden zich om naar hem ta zien om, en zij bleven een oogenblik staan om straks het nieuws rond te vertellenDe zoon yan Franchita is in het land terug, hij ziet er «est uit. De zomer bleef nog nawerken, hoewel het reeds duidelijk merkbaar was, dat het naar het einde an het jaar spoedde. Somber lagen daar de velden togen da hellingen van de Pyreneeën aande plantenwereld scheen in afwachting van den doet. De krommingen der wegen, de huizen, de hoornen, oat alles herinnerde Ramuntcho aan de uren van vroeger, 'in de nabijheid van Gracieuse doorgebracht. Tntusschen gaan de verkiezingen ook in andere Staten hun gang. fn den staat Ohio, waar Mc. Ivinley thuis- behoort, is de poging om Mark FJanna, den ijverigen aanhanger van den President der Ver- eenigde Staten, weder in den Senaat te brengen, mislukt. De democraten, met Coxey, den beruchten ïgeneraal der werkloozen" aan 't hoofd, be haalden de overwinning. Na het antwoord der Spaansche regeering op de nota der Vereenigde Staten is er zekere ontspanning ingetreden in de verhouding tus- schen beide -landen. Uit nadere inlichtingen over dat antwoord blijkt bet dan ook zeer handig te zijn gesteld. Terwijl Spanje elke tusschenkomst afwijst, betuigt het daartegenover ten zeerste prijs te stellen op behoud der vriendschappelijke en hartelijke betrekkingen met de Yereenigde Staten. Zelfs wordt het Amerikaansche gouverne ment dank gezegd voor zijn goeden raad, die overwogen zal worden, zoodra de Vereenigde Staten dien nauwkeurig zullen formuleeren, altijd onder voorbehoud van de zelfstandigheid van oordeelen van Spanje. Door dit handige antwoord paralyseert de Spaansche regeering bij voorbaat elke poging van de zijde der Yereenigde Staten om den toe stand te verscherpen. Men hoopt dan ook te Madrid, dat de Ame rikaansche regeering zich in den eersten tijd wel voor directe of indirecte bemoeiing in zake Cuba zal wachten. Aldus heeft Spanje den tijd de gevolgen af te wachten der thans in te voeren hervormingen. Die hervormingen zijn echter wel geschikt de Cubanen over het algemeen tot tevreden heid te stemmen. Gladstone's veelgeprezen ontwerp van Home Rule voor de Ieren ging waarlijk niet veel verder. Intusschen is het eiland nog bij lange niet gepacificeerd. Aan den Imparcial wordt uit Havanna be richt, dat in de provincie Pinar nog 1000 met remingtons gewapende en goed van amu- nitie voorziene insurgenten z\jn, onder bevel van Perico Diazmaar zij worden door ziekte gedecimeerd, terwijl er gebrek aan genees kundigen is. Tusschen het Westen heerscht oneenigheid Maarschalk Blanco heeft zich nog eens uit gelaten in denzelfden geest als waarvan de door hem uitgevaardigde proclamatie blijk geeft, en wel tegenover Amerikaansche journa listen. De maarschalk verklaarde dat de nieuwe politiek, die Spanje tegenover Cuba volgt, niet van buiten af is opgedrongen. De bladen van Jacksonville, in Florida (Ver. de insurgenten in het Oosten en En bij iedere nieuwe herinnering, bij iederen pas kwam het onder een nieuwen vorm weer in zijn gedachten terug, onophoudelijkHet is gedaan, voor altijd zu! je alleen zijn; Gracieuse is je ont nomen en opgesioten. Door zijne herinneringen werd zijn hart opnieuw verscheurd, en in zijn binnenste komt voortdurend dat zelfde gevoel weer boven, die zelfde angst, dat zijne moeder, die zeer ziek is, in doodsgevaar ver keert. Hij ontmoet lieden, die hem staande houden met welwiiienden en vriendelijken blik, die het woord tot hem richten in zijn dierbare Baskische taal steeds zoo welluidend ondanks de onberekenbare oudheid; deze oude grijsaards vonden er een genoegen in met den bekwamen speler nog eens weer te spreken over de oude kaatvpartijen en dadelijk nadat de eerste woorden van welkom zijn gewisseld, kouten zij vroohjk onder den blauwen hemel, dam bij zorgvuldig vermijdend over Gracieuse of over Franchita te spreken. Het bloed steeg hem plotseling naar het gelaat toen hij van verre Doloiès het huis zag binnen treden; zij zag er niet gelukkig noch voorspoedig uit. Zij had hem stellig ook herkend, want zij wendde met een levendige beweging haar hoofd, dat met een rouwsluier gedekt was, af. Hij voelde zich door medelijden aangedaan, omdat hij haar daar zoo ontdaan weerzag; hij dacht er aan, dat zij thans alleen stond in haren ouderdom tot haren dood. Op het plein vond hij Marcos Iragola, die hem vertelde, dat hij ondertusschen getrouwd was evenals Florentino, met een vriendinnetje uit zijn jeugd. Ik heb geen dienst behoeven te doen in het regiment, verklaarde hij, omdat wij zooals je weet Staten), publiceeren een telegram uit Key-West, mededeeiende dat volgens geruchten de Engel- sche autoriteiten derBahama-eilanden een vrij buitersschip zouden hebben in beslag genomen en de bemanning in hechtenis gesteld. regeering denkt er over de nog niet bijeen te roepen, te verdagen tot den 15den De Grieksche Kamer vooreerst maar haar zitting December. Zoodoende houdt de regeering eenigen tijd de handen vrij en kan zij zich ongestoord bezig houden met de voorbereiding van een wets ontwerp, waarop een leening ter betaling der oorlogsschatting zal moeten gebaseerd worden. Intusschen is het onderzoek begonnen in de zaak der voor gebruik ongeschikte torpedo's. In deze zaak is de verantwoordelijke man kapitein Rassopoulo, die voor een raad van discipline terechtstaat. Sommige bladen keuren dit af en wenschen een krijgsraad met de behandeling dezer be schuldiging te zien belast. De Turksche regeering van hare zijde peinst ook op verbetering der financiën. Den Sultan wordt het voornemen toegeschreven le dien einde een commissie te willen benoemen, die belast zal worden met de organisatie der Turksche geldmiddelen. Een ingrijpende maatregel heeft de Porte ge troffen tegenover de buitenlandsche pers, die veel te goed naar haar zin is ingelicht over belangrijke besluiten, troepenverplaatsingen enz. Een keizerlijk iradé verbiedt nu aan alle openbare ambtenaren de clubs, de café's, ja zelfs de straten van Pera te bezoeken. Zoodoende worden ontmoetingen met nieuws gierige persmannen vermeden Of 'tveel zal helpen? Gemengde Mededeellngen. In een te Glasgow gehouden redevoering verklaarde de secretaris van koloniën Chamber lain, dat de betrekkingen van Engeland met Zuid-Afrika thans gunstiger zijn, dan zij langen tijd geweest waren. Hij gaf als zijn meening te kennen dat de vooruitzichten voor een sVereenigd Keizerrijk" nu een quaestie van practische politiek wordt. Een gevolg der groote crisis in het machine vak in Engeland is, dat de drie kuisers type- Canopus, die op stapel staan, niet, zooals beloofd was, in 45 maanden zullen kunnen voltooid worden. Aldus verzekert de Times ten minste. De Figaro wil weten van nieuwe diploma tieke verplaatsingen die aanstaande zijn en waarbij o. a. ook het gezantschap bij de regee ring van Venezuela zou worden hersteld. Eenige Fransche afgevaardigden hebben een Guipuzcoaus zijn, uitgeweken uit Frankrijk, daarom is het ons geoorloofd eerder te trouwen. Hij was een en twintig jaar, zij achttien, zij hadden geen van beiden een stukje grond of eenig geld, noch Marcos noch juffrouw Pilar, fn r blijde waren zij in het huwelijksbootje gestapt, als twee musschen die hun nest maken. Zijn vader had het zoo gewild, en dus had hij het gedaan, want wij zijn met ons veertienen zooals je weet. O, die eenvoudige en natuurlijke menschen In hunne eenvoudigheid waren zij volkomen gelukkig! In haast verliet Ramuntcho hem, zijn hart zoo zeer gebroken, dat hij bijna niet kon spreken, maar hem toch van harte gotukwenschte in zijn klein huishouden. Hier en daar zaten de menschen voor de deur, in een soort voorhof gevormd door het looverdak, gelijk het hier in alle landhuizen is; en door de bladeren der platanen viel het zonlicht op hen neer. Ramuntcho voelde op zijn lange wandeling meer en meer dat de banden die hem aan dit plekje grond vasthielden, van buitengewone kracht waren, ook al stond hij hier bijna verlaten, zonder vrienden, zonder echtgenoote, zonder moeder. Thans begon de klok te luiden voor de mis. De geluidstrillingen brachten hem in buitengewone ontroeringvroeger was dit hem zoo bekende ge- klep de oproeping voor oen feestdag. Hij blijft stilstaan, hij aarzelt, ondanks zijn wrok tegen dezo kerk, die hem zijn verloofde heeft ontnomen. Het geluid schijnt hem heden op bij zondere wijze uit te noodigen om binnen te treden, met een vleiende stem vol berusting: kom, kom, Iaat u ais uwe voorvadeien hier te ruste leggen, arme verlatene. wetsontwerp uitgewerkt tot verandering van de berekening der zetels in de Kamer, zoodat er niet meer éen zetel zou zijn op 400,000, maar op 25.C00 inwoners. Volgens dit ontwerp zou de Kamer 56 leden meer gaan tellen. De departementen zouden over meer zetels beschikken dan thans, terwijl Parijs 14 leden minder zou afvaardigen. Een ontwerp dat wel nooit tot wet zal worden Keizer Frans Jozef heeft gistermorgen een langdurige audiëntie verleend aan den minister president Badeni. In een christelijk-sociale vergadering te Weenen, die door 2000 personen werd bijge woond, verklaarden prins Liechtenstein en andere partij-leiders, dat zij tegen bet voorloopig verge lijk met Oostenrijk zouden stemmen. Uit vertrouwbare bron verneemt de Times dat generaal Kitchener-pacha met een troepen macht van 2000 man Kassala zal bezetten. Vrijdag a. s. zal het tractaat over de robben vangst in de Beringh-Zee geteekend worden door de gedelegeerden van Amerika, Rusland en Japan, die daarvoor tot den rang van buiten gewone gezanten en gevolmachtigde ministers zullen worden verheven. Een telegram uit "Washington, voorkomende in de Londensche bladen, meldt, dat op de robben-conierentie nog besloten is, de regee ringen van de Vereenigde Staten, Rusland en Japan aan te bevelen de Engelsche regeering door een nota te verzoeken, gedurende zekeren tijd de robbenvangst te schorsen. Patrimonium, Het vereenigingslokaal in de Tuinlaan, dat ^Patrimonium" voor eenige weken door aan koop verkreeg, werd gisterenavond feestelijk ingewijd. Eenige liederen werden vóór de opening der bijeenkomst aan allen, die binnengekomen waren, rondgedeeld, waarop de voorzitter, de heer W. van der Most Phz., den aanwezigen ver zocht het eerste lied te willen zingen onder begeleiding der muziek van het fanfarecorps. Vervolgens werd door hem gelezen psalm 103, waarna hij de bijeenkomst met gebed opende. Spr. riep daarop den leden en buitengewone leden, benevens den afgevaardigden van andere vereenigingen, een hartelijk welkom toe en be sprak daarop met een enkel woord de geschie denis der afdeeling gedurende haar 5-jarig be staan. Hij releveerde hoe vóór 3 jaren de wenschelijkheid in woorden was gebracht om een eigen vereenigingslokaal te verkrijgen hoe daarop een sbouwfonds" werd gevormd, waaruit thans dit gebouw was aangekocht. Met innigen dank werd door spr. ook melding gemaakt van het ^ondersteuningsfonds". Slechts weinige uit- Onbesloten, nog steeds weerstand biedend, gaat hij naar de kant van de kerk toen Arrochkoa er in de verte aankomt. Arrochkoa, wiens snorrebaard langer is geworden en wiens scherpe gelaatsuitdrukking nog scherper is geworden; hij loopt hem met uitgestrekte handen te geraoet, met een vriendelijkheid, die hij niet verwachtte, maar die voortsproot uit oprechte be wondering voor dezen oud-sergeant, die het lint der eeremedaiile draagt en wiens heldendaden hem in het land beroemd hebben gemaakt. Zoo, Ramuntcho! sedert wanneer ben je terug gekomen Als ik 't had kunnen verhinderen, ik zou 't niet gelaten hebben, maar de oude was op dat punt onvermurwbaar. Heb ik 't je al niet ge zegd, ik heb sedert twee maanden een aardigen kleine jongen; ik heb je zooveel te vertellen, mijn armen vriend, zooveel. De klok beiert voort, en blijft de lucht vervullen met zijn welluidende klanken, tevens ernstig en indrukwekkend. Gr je niet mee? vraagt Arrochkoa, terwijl hij naar de keik wijst. Neen, antwoordt Ramuntcho somber. Welnu, laten we dan samen eens de nieuwe landwijn gaan drinken van dit jaar. In de herberg van de smokkelaars gaan zij zitten, dicht bij het venstar, zooals zij vroeger plachten te doen en zij zien naar buiten en deze plaats, deze oude banken, deze vaten op rijen achter in het vertrek geplaatst, roepen in Ramuntcho's ge dachten de heerlijke tijden van vroeger terug, toen hij hier zijn overwinningen vierde. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1