'J P 5P jaargang. Zaterdag 6 November 1897. N°. 9468. RAMUNTCHO. m FEUILLETON. BUITENLAND. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. f r Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers- 0 02 Algemeen over richt. Schiedam, 5 November '97, De werkstaking in het machine-rak in Enge land duuil reeds bijna achttien weken, en nog is het einde van dezen socialen strijd niet te zien. Ondanks de pogingen van den minister van handei om een overeenkomst tot stand te bren gen, blijven patroons en arbeiders op hun stuk staan. Het gaat om den achturigen werkdag, maar het gaat om de organisatie der arbeiders allereerst. De stakers ontvangen steun van verschillende zijden, ook uit het buitenland, maar zij hebben zooveel noodig, dat het de vraag is of de gelden wel voldoende zullen blijven vloeien. In een manifest verdedigt het syndicaal der trade-UDions zijn gedrag en vraagt tegelijk aan de andere aibeiders voor de stakenden weke lijks op te brengen het kolossale bedrag van 10.000 p. st., zegge f 120.000. Tot na tot zijn de gelden voldoende toege vloeid, maar ten nieuwe groep van fabrikanten heelt zich aangesloten bij het patroonsverbond en dientengeiolge is er weder een aantal sta kers bij gekomen, die mede hun deel vragen uit liet ondersteuningsfonds. Zoodoende gaat de werkstaking allengs bet karakter aannemen vau een klassenstrijd, en niet zonder ernstige bezorgdheid slaat men het gade, hce nog steeds de strike zich uitbreidt in omvang en tijd, zonder nog te spreken van de oeconomische gevolgen van deze weerga- looze crisis. En dan, een nieuwe werkstaking op groote schaal dieigt te zullen uitbreken naast die der metaaibewei kers. De katoenindustrie maakt een crisis door, en de groote fabrikanten hebben een loonsverlaging met 5 tegen het eind dezer maand aange kondigd. Dat deze aankondiging de gemoederen der katoenwerkers in beroering heeft gebracht, is begrijpelijk, en de patroons hebben zich dan ook gehaast te verklaren, dat zij bereid zijn den toestand voor te leggen aan een scheids gerecht. Maar zullen de werklieden zich aan het oordeel dier arbiters willen onderwerpen, indien dat luidt tot vermindering der loonen met 5 "la 1 Breekt evenwel eene staking uit ook in de katoenindustiie, dan zouden de '140.000 stakende katoenwerkers het aantal broodelooze ai beiders doen aangroeien tot 240.000. Berekene wie het kan de gevolgen van zulk een opstand in het oecouomisch leven van het Engelsclie volk! De quaeslie», waarom het gaat bij de vraag eener revisie van het proces tegen den ver rader' Dreyfus, worden thans weer zoo dooreen- Roman door Pierre Loti, lid der sAcadêmie Franpaise". 33) Het weer wordt buitengewoon prachtig; de hemel is zeldzaam doorzichtig en de lucht heeft die eigen aardigennajaarsgeur van afvallende bladeren, door de zon op den grond verwarmd. Na de volstrekte kalmte van den ochtend, steekt de herfstwind een beetje op en kondigt den naderenden winter aan een zuidelijken winter, dat is waar, zeer zacht, nauwelijks den veldarbeid onderbrekend. In de tuinen en tegen de oude muren bloeien de rozen nog. Eerst spreken zij onder het drinken van den nieuwen wijn over onverschillige zaken, over de reizen van Ramunlcho, over wat er in zijne afwezigheid is gebeurd en over de huwelijken die zijn gesloten en ontbonden. Eindelijk komt Arrochkoa op het onderwei p, dat hen beiden reeds lang heeft bezig gehouden. Als je in het iand gebleven waart, zou dat niet gebeurd zijn. En thans nog, als ze je terugzag. Ramunteho ziet hem steeds aan, huiverde van de gedachte die bij hem opkomt Thans nogl "Wat bedoel je daarmee? Wel, mijn waarde, de vrouw men weet nooit wat men er aan heeft! Ze was verbazend op je gesteld, daar sta ik je voor in, en het heeft baar BUREAU: ROTERSTKAAT ffO, Teïephoon Wo. 133. Advertentieprijs van 1—5 gtrwono regels mot inbe grip van eene Courantf 0.59 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. gehaspeld, dat het de moeite loont er enkele woorden aan te wijden. Op twee documenten, heet het, steunde de aanklacht tegen Dreyfus. Het eene, een schrijven zonder ondei-teekemng, bewijst het oveigeven van vijf militaire geheimen. Van dit stuk, dat uit het Duitsche gezantschap zou zijn ontvreemd (noch de beklaagde noch zijn verdediger konden te weten komen, hoe het in handen van het Openbaar Ministerie was gekomen I) van dit stuk nu verklaarden drie deskundigen, waarvan er een later wegens een groote vergissing als onbetrouwbaar werd ontslagen, in tegenspraak met twee anderen, dat het van Dreyfus' hand afkomstig was. Toen de rechters op grond van dit bewijs stuk niet overtuigd bleken van Dieyfus' schuld, zou hun, naar men zegt, zijn voorgelegd de photografie van een tweede document, dat door den militaiien attaché van het Duitsche gezant schap te Parijs aan zijn Italiaanschen collega of bedoelt men misschien zijn collega te Rome zou zijn gezonden en waarin deze zin voorkwam Décidément eet animalde D. devient trop exigeant. (Die ellendige D. woidt wat al te veeleischend.) Zij die een revisie van het vonnis verlangen, steunen dien eisch op deze gronden. Zij hebben het eerste bewijsstuk laten onder zoeken door andere deskundigen, die verklaard hebben, dat liet niet door Dreyfus is geschreven. Terwijl dit eerste document door facsimile's in de bladen bekend is gemaakt, weet men van het tweede absoluut niets, zelfs niet of het wel bestaat en den rechters is voorgelpgd. De advocaat van Dreyfus, Me Demenge, die vast aan den onschuld van zijn cliënt gelooft, twijfelt ook thans nog aan sde gruwel, dat aan rechters bewijsstukken zouden zijn medegedeeld, die men den beklaagde en zijn verdediger ont houden heeft." Aan de andere zijde liet een der rechters, thans niet meer in staatsdienst, zich dezer dageri aldus uit: ïWanneer wij al niet volkomen overtuigd waren, toen wij de raadkamer be- tiaden, wij waren het gewis, nadat men ons zekere stukken had medegedeeld. Thans heeft, geheel gescheiden van de pogin gen die Dreyfus' familie nooit heeft gestaakt om dea onschuld van den ongelukkige te be wijzen, een man, aan wiens eerlijkheid ieder hulde brengt, zich voor deze zoo uiterst delicate zaak gespannen, de senator Sclieurer-Kestuer. Moge het hem gegeven zijn in deze zaak, zoo belangrijk voor de eer der Fransclie natie, volle klamheid te brengen. Uit Salzburg kwam te Weenen het verzoek te willen meiden of het waar was, dat graaf Badeni zich voor het hoofd had geschoten. Te gelijk wilde men te Praag bijzonderheden ver nemen over het ontslag van den minister president, en nog tal van andere sensationeels berichten deden de ronde, ook in Weener bladen. heel wat moeite gekost En er is immers geen enkele wet, die haar terughoudt. Geen enkele. Ramunteho wendt het hoofd af en vestigt zonder hem te antwoorden zijn oogon op den grond. Gedurende de stilte die volgt op deze onheilige gedachte, die hij nauwelijks bij zich zelf had durven koesteren, scheen zij hem langzamerhand minder hersenschimmig, minder onverwezenlijk, bijna ge makkelijk. Het zou inderdaad wei niet zijn toe te staan, maar Arrochkoa, haar eigen broeder, was bereid er de hand toe te leenen. Welk een nieuwe verwarring, waarin zijn ziel gebracht werd. Droogjes vroeg hij: Waar is zij? Ver van hier? Ja een heel eind. Ginds, dicht bij Navarre, vijf of zes uur rijden van hier, zij is al een paar keer van klooster verwisseld. Ze woont op het oogenblik in Amezqueta; wij zijn er eens op een nacht voorbij gekomen met Itchoua, je herinnert je bet mis schien nog. De kerk gaat uit; groepsgewijze komen de kerk gangers voorbij, vrouwen en jonge meisjes, met elegante bewegingen, maar Gracieuse bevindt zich niet onder haar. Allen wenden zich om, om naar de beide jonge mannen te zien aan het venster van de heiberg, terwijl de wind, die een weinig op gestoken is, om hun glazen de neergevallen bladeren der platanen doet dansen. Een reeds oude vrouw, met een manteltje van zwart laken gekleed, werpt een boozen blik naar binnen. Ah, zegt Arrochkoa, dat is moeder. Ze heeft een mooi werk verricht, daar kan zij zich op beroemen. Zij is de eerste die er voor gestraft wordt, zij zal een verlaten ouderdom hebben Er is evenwel geen enkele verandering ge komen in den toestand. De mini<ter-president is Zondag en Maandag en de onder-voorzitters der Kamer zijn gister morgen door den Keizer in gehoor ontvangen. Fians Jozef wenschte de laatsten geluk met de wijze, waarop zij het debat hadden geleid en nam zeer hartelijk afscheid van hen, Gistermoigen omstreeks 12 uur is de Kamer weer bijeengekomen onder vooizitterschap van Abrahamowic/, die verklaarde dat het bureau dei Kamer voort zal gaan het reglement toe te passen. Het, zal zich niet laten ovet bluffen, in de overtuiging dat het om de belangen van natie en constitutie gaat. Na een vijftal stemrniogen werd de openbare vergadering geschorst om de notulen der laatste vergadering vast te stellen. Om half vijf werd weder de openbaie ver gadering geopend, en de meerderheid besloot alleeu het vergelijk met Ilongarye te behan delen. Natuutlijk was de linkerzijde daarmede niet content. lievig lawaai en getier gedurende de stemming en ook later maakte liet den ver schillenden sprekers onmogelijk zich te doen verstaan. De vergadering moest dan ook worden op geheven. De Ilongaarsrhe Kamer heeft weer eens zich moeten bezighouden met het antagonisme jegens Rumenië. De regeering werd n.l. geïnterpelleerd over het verleenen eener Rumeensche ridderorde aan een Hongaarseh raadsheer. In zijn antwoord verklaarde baron Banfly, dat er geen vijandschap tussclien Hongarije en Rumenië bestond, wel tussclien het Hongaarsche volk en Rumeensche agitators. Van welke verklaring de Kamer acte nam. Te Madrid is een hoogst belangrijke minister raad gehouden. De minister van marine zette den toestand der vloot uiteen. Hij zal met zijn collega van oorlog een memorie bij het kabinet indienen. Besloten werd tot vergevensgezinde maat regelen voor de Philippijnen, alsmede voor de politieke gevangenen op Porto-Rico. De minister van financiën gaf een résumé van den ftnancieelen toestand, en die van bui- tenlandsche zaken gaf rekenschap van de zaak van den Competidor. Verder besloot de ministerraad een kort a twoord te geven op Woodford's bericht van ontvangst van de Spaansche nota, omdat opatije in de eerste nota de autonomie niet uitdrukkelijk heeft beloofd, terwijl Woodford volhield dat de belofte in de woorden der nota besloten lag. Spanje zal in bezadigde termen te kennen geven, dat het doen zal wat het geschikt acht te doen. Van generaal Weyler zal bij zijn aankomst in het vaderland rekenschap worden geviaagd van de woorden, door hem bij zijn vertrek van Havanna gesproken. niemand is er die haar meer gezelschap houdt dan Catherine uit Elzagarray, die hare huishouding doet. Een stem achter hen onderbreekt hun gesprek, terwijl een zware hand op den schouder van Ramunteho gelegd wordthet is Itchoua, die zijn liturgie gezongen heeft. Ilij is niets veranderd, nog altijd heeft hij het zelfde figuur, nog altijd de zeilde diepliggende oogen ook zijn karakter is hetzelfde gebleven, in één oogenblik in staat om een moord te bedrijven en een keiklied te zingen. Zoo, zegt hij op een toon, die welwillend wil schijnen ben je ook eindelijk eens terug, Ramunteho Wij kunnen nu samen weer aan het werk gaan. Het gaat zoo'n gangetje met de zaken in Spanje, maar wij hebben behoefte aan een paar krachtige armen. Je komt weer bij ons, nietwaar Misschien, zegt de aangesprokene, ik weet het nog niet. Wij kunnen daarover ons nog wel eens nader verstaan. Sedert enkele oogenblikken wijkt de gedachte om naar Amerika te vertrekken bij hem op den achtergrond liever wil hij in het land blijven en zijn leven van vroeger weer opvatten hij wil er in eik geval nog eens over denken. Thans weet hij tenminste waar z ij is, in Amezqueta, vijf of zes uur vitn hem vandaan en in zich zelf koes tert hij allerlei hciligschennende plannen, waaraan hij tot op dat oogenblik niet heeft durven denken. Hoofdstuk IV. Tegen den middag ging hij naar zijne afgelegen woning om zijne moeder op te zoeken. Sedert den ochtend was da koorts door kunstmiddelen een weinig minder geworden; zij verzekerde hem, dat Aan de bevolking van Santander werd toe gestaan een betooging te zijner eere te houden, mits binnen de wettelijke grenzen. Generaal Blanco seinde aan do regeei ing, dat zijn gunstige indruk van den toestand op Cuba voortdurend wordt bevestigd. Naar uit Havanna te .Madrid werd vernomen, is het waai ccliijuliik, dat Biuzon en Vasallo, twee bekende autonomisten, benoemd zullen vvotdon tot piefect te Havanna en te Puerto Principe. Volgens een telegram uit Key-West zou het stoomschip Dauntless twee expedition op Cuba aan land gezet hebben uit den schoener Silver Deels, de eene bij de Comagupy-eilamlen, de andere in de provincie Santa-Clara. De vrijbuiters zijn reeds het land ingetrokken. Gemengde MededecIIngcn. De Grieksche Kamer is tegen '12 November bijeengeroepen. Heden worden de Turk«che consuls op ver schillende plaatsen terug verwacht. Ilun exequatur is reeds gisteien geteekend. De Grieksche regeering heeft aan haar ver tegenwoordigers een nota gezonden, waarin geklaagd wordt over den langzamen voortgang der vredesonderhandelingen. Eeistdaags woidt van den Kroonprins een rapport verwac.'t over de gebeurtenissen in den oorlog. De Piins verzekert, dat vele zijner bevelen niet door de verantwoordelijke officieren zijn uitgevoerd. Waarschijnlijk zal er een enquête-commissie worden benoemd. De correspondent der Daily Chronicle te Berlijn en zijn collega van de frankfurter Zeitang te Konstantiuopel hebben vei nomen, dat Bulgarije aan Turkije een ultimatum heeft gezonden over de bisschopsberats. Indien die niet vóór Woensdag a. s. definitief zijn toegestaan, zou Bulgarije zich onafhankelijk verklaren. Prins Mohamed Ali, broeder van der. Khedive, wil, naar de Times uit Kano verneemt, in het huwelijk treden met een Amerikaansch meisje. Om de toestemming van zijn broeder te ver krijgen, heeft hij aangeboden afstand te doen van zijn rechten als vermoedelijk troonsopvolger, maar zoowel de Khedive als zijn moeder zijn sterk tegen het huwelijk. Het agentschap van Reuter verneemt, dat zoodra bekend werd, dat een Fransche expeditie de grenzen van Dahomey bij Lagos o erschreden had en Sahi had bezet, ecu Engelsche troepen macht van uit Lagos gezonden werd door den gouverneur. Op de aaukomst van de Engelschen, trokken de Franschen zich terug. De Fransche macht bevindt zich nog steeds te Kishi. De minister van koloniën Lebon zou heden zij zich beter voelde worden, en in haar vrees om hem mismoedig te zien, dwong zij hem om naar het kaatsplein te gaan ten einde deel te nemen aan de Zondagsche paitij. De wind, die uit liet Zuiden kwam, begon weder warm te worden 't was niet meer de koude van den ochtend, integendeel een zon en een tempera tuur als des zomers. Maar langzamei hand werd do hemel bedekt met dichte wolken, die van achter de bergen opkwamen, als waren zij daar opgetast om op hetzelfde teeken te zamen te verschijnen. De verschillende partijen voor den kaatswedstrijd waren nog niet verdeeld en men was in heftige woordenwisseling, toen hij op de kampplaats ver scheen. Men ging om hem heen staan en maakte hem complimentjes, terwijl ieder hem uitnoodigde om aan zijne zijde te komen en de eer zijner gemeente te verdedigen. Hij durfde het niet, want hij had in geen drie jaar gespeeld en zijn arm was dus volkomen ongeoefend. Eindelek zwichtte hij echter en begon zijn jas uit te trekken. Maar aan wie moest hij die thans in bewaring geven Het beeld van Gracieuse verscheen plotseling weer voor zijn geest, zooals zij daar gezeten placht te zijn op de voorste banken, de handen uitstrekkend om de jas aan te vatten. Aan wie moest hij die nu vandaag toewerpen Gewoonlijk vertrouwt men deze toe aan iemand waarmede men bevriend is, gelijk de toiéadors doen met hun zijden mantel. Op goed geluk wierp hij hem weg, 't kon hem niet scheien waar hij op de granieten banken terecht kwam. (Wordt vervolgd t V A ■5

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1