BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en Schooi. Ned. Herv. Kerk. Indische begrooting 1S98: In zijne Memorie van Antwoord op iiet voor- loopijr vetoing verzekert de minister van koloniën, dat hij met ernst zal overwegen welke nuttige hervormingen in IndiG belmoren te worden tot stand gebracht en dat hij ook al Zijn kracht zul wijden aan het tot stand komen van die maat regelen, welke rijp zullen zijn voor beslissing. Omtrent eene herziening van het regee ring s r e g 1 e m e n t, zegt de minister, dat aan den gouverneur-generaal in Jur.i eene nadere voorbereiding opgedragen is met uitnoodiging om, telkens wanneer een of meer artikelen op de aanbevolen wijze behandeld zijn, de daarop betrekking hebbende stukken met zijne be schouwingen en voorstellen herwaarts te zenden. De minister zal die voorstellen, zoodra zij ont vangen zijn, in behandeling nemen, om, naar gelang hij met die behandeling gereed komt, de medewerking der wetgevende macht in te roepen. Inmiddels zal hij ook overwegen of het wen- schelijk is de herziening voor een deel hier te lande voor te bereiden. Partieele herziening van het regeeriDgsreglement is naar zijne overtui ging de be.-te wijze om spoedig de daarin nooiiig gebleken verbeteringen tot stand te brengen. Een voorstel omtient decentralisatie tan het bestuur kan de Minister thans nog niet doen, evenmin omtrent de reorganisatie van den Raad van N e <1 e r 1.-I n tl i Nadere voorbereiding is vooraf noodig. Met opheffing van persoonlijke lasten zal, zoolang de Atjeh-oorlog groote offers blijft eischen niet zoover kunnen worden gegaan als wel wenschelijk ware. Handhaving van het tegenwoordig stelsel in Atjeh acht de Regeering doeltreffend. Beëindiging van den Atjehoorlog door benoe ming van een Staatscommissie, acht ook de Regeering een illusie. De goede gezindheid van den Minister'jegens de Christel ij ke Zending heeft in geen enkel opzicht verandering ondergaan. Hand having van de bepaling omtreut de toelating van Christen leeraars, piiesters en zendelingen in eenig bepaald gedeelte in Nederl. Indië acht de Minister gewenscht. Herstel der differentieele rechten in Nederl. Indië of invoeiing van teleenheid tusschen Nederl, en Nederl.-Indië zou uit een politiek en oeconomiscb oogpunt den Minister zeer bedenkelijk voorkomen. Voor een verplaatsing vati den gewestelijken bestuurszetel vau Bali naar Lombok bestaat geen reden. De positie tvan den consul te Djeddah wordt zooveel in liet vermogen der Regeering is versterkt. Vei bod tegen de bedevaart naar Mekka gaat zoowel uit een politiek oogpunt als voorzichtigheidshalve bezwaarlijk, Een spoedige afdoening van de aanhangige voorstellen lot regeling van den toestand der inlandsche Christenen en in Ned.- Indië kan niet in het vooruitzicht worden gesteld. De Minister hoopt in het volgende zitting jaar maatregelen te kunnen voorstellen om aan de duitenquaestie een einde te maken. Verlaging van de pensioenen der In dische officieren acht ook de Regeering niet wenschelijk. Voorstellen tot reorganisatie van het binnen- landsch bestuur op J a v a en Madura zijn bij het dep. v. kol. in behandeling genomen. Op geleidelijke afschaffing van heeren diensten blijft de aandacht der Regeeririg gevestigd. Voor het verplichtend stellen van subsidies voor bijzondere scholen io Indië be staat geen enkele reden evenmin om daarvoor hoogere bijdragen op de begrooting aan te vra gen. Omtrent de reorganisatie der scholen voor zonen van hoofden en andere aanzienlijke inlanders zal de minister inlichtin gen vragen aan den Gouv.-Generaal. wij de namen van Heinriuh Heirie, prinses Soltikow, Armand Marrasts, terwijl ook op het groole kerk hof in 't zuiden van Parijs, Montparnasse, tal van bekende Fransche namen te vinden zijn. Even druk, ja nog drukker worden de nieuwere kerkhoven van St. Ouen, Pantin en Bagnenx be zocht; deze zijn echter veel eenvoudiger en bezitten minder bekoring voor den vreemdeling. Vermeld behoort nog te worden de kleine be graafplaats van Picpus, die voor den ouden iegi- timistischen adel sedert de Revolutie van groote beteekenis is geworden, alsmede het treurige Champs des navels of de la responsabilitézooals het kerk hof van Ivry vaak ironisch wordt genoemd. Hier worden ter dood gebrachte misdadigers, de talrijke onopgeèische gasten der Morgue en de overblijfselen der snijkamer begraven. Hier is de toeloop natuurlijk riiet groot; de omtrek is ook tamelijk verwaarloosd. De voorname kerkhoven daarentegen worden op Allerheiligen en Allerzielen door ongeveer een milliosn personen bezocht. Siaan wij nu een blik in het verleden. In do ondste tijden werden de Parijzenaars meestal in tuinen, aan de wegen of ook op naburige volden begraven. Later trok de Kerk het begraven naar zich toe, en spoedig ontstonden er zoovele kerkhoven als er kerken waren. Destijds was een der grootste dat der Pehls Pèrcs, op de Place des Mdoires, dicht bij de plaats waar thans het ruiteistandbeeld van den Roi Soleil staatmaar het was ook een der beruchtste, want het lag vlak bij den nu verdwenen Cour des Miracles, bet vroegere paradijs der die- Een specifieke opgaaf van üe uitgaven in 189G gedaan uit den post Dsubsidiëu" aan kerk ton d s e n kon de Reg. niet geven daar zij die niet uit Indië ontvangen heeft. Overwogen zal worden of er aanleiding be staat om behalve hetgeen van Regeeringswege reeds gedaan wordt, geldelijke subsidie te geven aan de zending te M o d j o w a r n o. Maatregelen tot voorziening in de behoefte aan bekwame verloskundige hulp en gynaecologische behandeling zijn in behandeling. Plannen tot oplichting van een krank zinnigengesticht te Lawang zijn ont vangen. liet plan is de oprichting van dat gesticht gepaard te doen gaan met de afschaf fing der huipgestichten te Samarang en Soera- baya. Omtrent den uitslag der proefneming met de briquetteering van zout kan uog niets worden medegedeeld. Een beslissing omtrent de watervoor ziening te Soerabitya zal zoo spoedig mogelijk genomen worden. De bescheiden betreffende de defensie zullen der Kamer worden toegezonden. Wat de samensmelting der officiers korpsen aangaat, meent de Minister tegen overvreden verwachtingen te moeten waar schuwen. Uitzending van 2000 man suppletie- t roepen per jaar voor het Ind. leger wordt voldoende geacht. Zekerheidshalve is dit cijfer met 500 man verhoogd. Er behoeft geen vrees te bestaan dat de nieuwe formatie der oorlogsvloot voor Indië in 1902 baar beslag niet zal krijgen over het denkbeeld om de wachtschepen in Indië te vervangen door kazernes aan wal zal met de Indische regeering in overleg wor den getreden. Het ligt in de bedoeling de drie nieuwe recherche-vaartuigen voor Indië in Nederland te doen aanbouwen. De som van f 100.000 waarop de kosten der offieieele deelneming van Nederi.-Indië aan de in 1900 te Parijs te houden wereldten toonstelling zijn geraamd, houdt verband met de uitgaven, die in 1883 te Amsterdam noodig zijn gebleken. Maatregelen omtrent betere kazerneering der kol. reserve te Nijmegen zijn in overweging. Accountants, De uitslag van het te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van liet diploma als lid 2e klasse van het Nederlandsch Instituut van Accountants is als volgt: Voor het eerste ged. (Handelsaardrijkskunde* Handelsgeschiedenis, Nederlandsch, Fransch, Engelsen en Duitseh) werd de eenige candidaat afgewezen. Voor het tweede ged. (handelsrekenen, sta tistiek, crediet-, munt-, bankwezen en handels recht) slaagden van de vijf candidaten de hee- reu: C. T. H. Hierneiss, te 's-Gravenliage; C. G. Meeder en W.J. Hartman, te Rotterdam. Voor liet 3e ged. (accountancy) slaagden van de vijf candidaten de beeren J, Groot en D. N. Steenveld, beiden te Amsterdam. De intercommunale felephoon. Door de justitie is een instructie geopend tegen liet bestuur van den Haarlemmermeer polder, in zake het doorsnijden der internationale telefoonlijnen. Gehoord werden: de ingenieur Elink Sterk; de heemraad Evelein en de man die de lijnen had doorgesneden. De volgende week komen de andere heem raden aan de beurt. Cauisiusfcest te Nijmegen. Den 19den 20sten en 21sten December a. s. zal te Nijmegen het derde eeuwfeest van den sterfdag van Petrus Canirius kerkelijk herdacht worden. Everwei zal deze feestviering zich niet uitsluitend tot de kerk bepalen. Eene com missie heeft zich gevormd om te trachten eene meer openlijke feestviering te organiseeren, van ven, moordenaars en ander uitvaagsel van Parijs. liet gi ootsfe was het aan de rue St. llonoré, dicht bij de tegenwoordige hallen gelegen keikhof der St. Innocents. Hier zijn meer dan tien genera ties, van den tijd van Karei den Groote af, begraven baronnen, ridders, krijgers, waardigheidsbekleders van Staat en kerk, wier overblijfsels ten slotte de gansche stad dreigden te verpesten. In 1786 werd al het gebeente overgebracht naar de bekende catacomben. Tegelijkertijd werden de drie beroemde begraafplaatsen in het Oosten, het Noorden en hot Zuiden der stad gesticht, die tbans op hun beurt bijna overvol zijn. Gemiddeld toch sterven te Parijs elke week 1000 a 1200 menschen, afgezien van buitengewone tijd perken, zooals gedurende den winter der belegering, toen het wekelijksch sterftecijfer tot 6000 klom. Tegenwoordig beslaan de kerkhoven te zamon een oppervlakte van 322 H.A., waarvan de helft op rekening der nieuwe begraafplaatsen van Bagneux, Pantin en St. Ouen komt. Men overweegt in den laatsten tijd het plan, om een nieuwe, reusachtige doodenstad te stichten, zooals reeds Haussmann, de beroemde prefect van Parijs onder Napoleon III, wenschte. Daar zou dan iedere afgestorvene een gelijk, bescheiden recht hebben op eenige vierkante meters grond voor den tijd van minstens 10 jaren, opdat de fosses communes, waarin 60 tot 70 lijken naast en boven elkaar worden bijgezet, eindelijk eens verdwijnen. De kosten zijn wel is waar groot; maar men wil goedkoopen grond op een ftinken afstand der stad nomen en daarheen een zoo goed koop mogelijken spoorweg aanleggen. Tegenwoordig welke commissie de heer F. Th. J. H. Dobbel- mann het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Op eene in de sociëteit »de Vereeniging" te houden feestelijke vergadering zal een voertal en instrumentaal-concert worden gegeven en tevens eeoige groepen levende beelden vertoond worden. Aan den heer Albert Roothaan is de leiding van het vocale gedeelte toevertrouwd, terwijl aan de kapel van liet 5e reg. inf. ver moedelijk het instrumentale gedeelte zal worden opgedragen. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag 10 November aan staande niet plaats hebben. Naar wij vernemen, is de Staatscommissie voor de marine comptabiliteit gereed inet haar rapport, dat dezer dagen aan de Koningin- Regentes zal worden aangeboden. Binnen kort wordt de benoemiDg tot lid van den Raad van State (vacature-Van der Hoeven) verwacht van den oud-minister van koloniën Bergsnoa. OYEIISCHIE, 6 November. Gisterenavond gaf de Christelijke zangvereeniging „Asafalhier, hare 7de uitvoering in de School met den Bijbel met wel willende medewerking vau een strijkkwartet der vereeniging A. D. V. E. N. D. O. te Rotterdam. Onder de op het programma vermelde nummers muntten uit„Leidens strijd en zegepraal", een Cantate voor Kinderkoor, Sopraan- en Baritonsolo, Avondcantate" eu Morgenhymne", benevens „Largo" en ,,Lied am Sonnensehein", beide voor strijkkwar tet, „Berceuse" voor Vioolsolo en „Keik-aria" voor Violoncelsolo. OVERSCHIE6 November. Hedenmorgen om ongeveer 12 nur schrikte het paard van den land bouwer G. Ileiusbroek uit Ketkel van een in aanbouw zijnd pand aa de Dorpsstraat en ging op hol. De bejaarde weduwe Beek had het ongeluk onder den wagon te geraken, ten gevolge waarvan zij een bloedende wond aan het hoofd kreeg en bij haren schoonzoon Th. Tilly werd binnengedragen. Gelukkig werd het paard oogenblikkelijk gegrepen, terwijl de wagen omkantelde; de voerman kwam met den schrik vrij. Burgerlijke Stand van Overschie. Getrouwd: 4 Nov. J. Moscr jm. 27 j. en E. J. Oosthoek jd. 23 j. Geboren: 30 Oct. Hendrika Hillegonda, d. van C. v. d. Kruit en M. van Dijk. 31. Diderica, d. v. J. S. Theuniszen eu S. H. M, v. d. Berg. Govert, z. v. G. Littel on W. Terlouw. Overleden: 28 Oct. W. Klapwijk, 7 j. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement, Tiel, ter standplaats de gemeente Geldermalsen, H. Kuyk, cand.-notaris aldaar. Bij beschikking van den Minister van Binnenland- sehe Zaken zijn benoemd tot leden van de plaatse lijke commissie van toezicht op de Rijkslandbouw- winterschool te Leeuwarden: mr. W. B. Bmna, lid van de Friesche Pachtcommissie en van het bestuur der Friesche Tuinbomvvereeniging te Huizum; dr. J. Ariëus Kappers, directeur van de Rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden; mr. H. D. vanKetwich Verschuur, curator van het gymnasium te Leeuwar den. D. van Konijnenburg, voorzitter van de Friesche Maatschappij vau Landbouw, te Leeuwarden, en H. van Staa, distrietsveearts voor Friesland, te Leeuwar den. Bij beschikking van den Minister van Binneu- landache Zaken is bepaald dat de commissie tot het exaininccrcn van ben die eene akte van bekwaam heid wenschen te verkrijgen tot het geven van middel baar onderwijs in Nederkndsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staathuishoudkunde en statistiek, staatsinrichting en schoonschrijven, voor het jaar 1897 zitting zal houden te 's-Gravenhage: zijn benoemd tot lid en voorzitter dier commissie, dr. AV. B.J. van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage; tot lid en ondervoorzitter, dr. C. M. Kan, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam; tot leden; dr. P. L. Maller, hoogleeraar aan do Rijks-universiteit te Leiden; mr. J. de Louter, hoog leeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht mr. W. A. Reiger, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen; dr. J. tc Winkel, boogleeraar aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam dr. A. Kluy- ver, mede-redacteur van het Woordenboek voor de bedragen de kosten voor onderhoud der genoemde begraafplaatsen jaarlijks 250,000, die van het be graven 1,300,000, de inkomsten daarentegen slechts 900,000 francs. De lijkenvorbranding, die reeds in 1789 werd toegestaan, maar later weder werd verboden, wil er te Parijs nog niet goed in. In de laatste jaren zijn er in het crematorium op Père-Lachaise. het eenige te Parijs, slechts 123 lijken verbrand. Daarentegen neemt het aantal burgerlijke begrafe nissen sterk toe en bedraagt reed3 gemiddeld 20 pCt. liet columbarium, d, i. de zaal waar de urnen worden bijgezet, wordt om de curiositeit steeds druk bezocht. Nog verdienen vermelding de catacomben, die in den zomer eveneens een groot aantal vreemde lingen en Parijzenaars tot zich trekken. Deze reusachtige, onderaardsche knekelhuizen liggen in het zuidelijk deel der stad. De hoofd ingang is bij de Gare des Sceaux. Lasciale ogni speranza! (Laat alle hoop hier achter!) zooals Danto zegt, Een donkere, sombere ingang Een wandeling door deze treurige, droefgeestige ruimte, waar het gebeente van millioenen regel matig en symmetrisch is opgestapeld tot straten, koepels, gewelven, maakt meestal op den bezoeker een pijnlijken indruk, en men is blijde, wanneer men in de me Tombe d'Issoire weder de steile trappen is opgeklommen en zijn lantaarn uitblaast. In deze verlaten ruimte houdt zich veel gespuis op, dat hier zijn woonplaats kiest. Soms houdt de politie razzia's, waarbij zij angstig zorgt zelf niet te verdwalenmaar de bewoners, die veel beter Nederlandsche taal te Leiden; dr. G. W. Kernkamp, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; P. R. Bos, leoraar aan do Rijks-hoogere burgerschool te Gronin gen; K. E. van Rijsinge, hoofd eener lagere school te 's-Gravenhage. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken, is benoemd tot assistent aan het Rijkslandbouwprocfstation te Maastricht, dr. R. H. Rcinders, te Goes, en is hem eervol ontslag verleend als assistent aan het Rijkslandbouwproefstationjte Goes tevens is benoemd tot assistent aan het Rijksland bouwproefstation te Goes, dr. Hofman, te Wageningen, wien eervol ontslag is verleend als assistent aan het Rijkslandbouwproefstation te Wageningen. Door den Minister van Koloniën ziju de hoeren J. U. Kruyt, P. Spoelstra en P. van den Bos gesteld ter beschikking van den Gouv.-Generaal van NederL- ludië, de eerste oin te worden benoemd tot derde stuurman bij de gouvernements-marine aldaar, en de twee laatstgenoemden met bestemming om, ter plaatse door den Landvoogd te bepalen, werkzaam te zijn voor de voorziening in de godsdienstige behoeften van de minder gegoede leden der Christelijke ge meenten in Ned.-Indië en van de militairen in de garnizoenen daar te lande. Bij Koninklyk besluit is aan H. Wortraan inge nieur van den waterstaat, wonende te 's-Gravenhage, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder 4de klasse der orde van de Kroon van Siam. hem door Z. M. den Koning van Siara ge schonken. Bij Koa. besluit is H. Prins benoemd tot machinist aan het Rijksstooingemaal aan den Arkelschen dam. Prof. Rud. Stang heeft eenigen tijd op 't Loo ver toefd en daar een portret van H. M. de Koningin in crayon vervaardigd. Naar dit crayon-portret dat, naar men ods mede deelt, uitmuntend geslaagd is, vervaardigt prof. Stang thans een ets, welke in Mei '98 door Frans Buffa Zonen zal worden in den handel gebracht. Koningin Wilhelmina is voorgesteld, den langen kroningsmantel dragende. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur van den Bond van Chr. Zangverecnigingen in Nederland heeft de heer .1. Wagenaar', Organist van de Domkerk te Utrecht, zich bereid verklaard als muzikaal adviseur van dezen bond op te treden. Van wegc de Maatschappij tot Nut van het Alge meen is thans verschenen dc kleine éénstemmige uitgaaf van het Nederlandsch Volksliederenboek, door Daniel de Lange en dr. G. Kalff samengesteld in noten- en cijferschrift. Daarin vindt men de aloude kinder- en historie- liedjes, van „Koppestok" en „Chassé" en „In Hol land staat een huis", naast het „Wilhelmus" enz. Een onbetaalbare schat is dit werkje, dat ongeveer niets kost. Bij de Haagscho Boekhandel- en Uitgeversmaat schappij zal binnenkort verschijnenEen hriezis, blijspel in vier bedrijven, door Marcellus Emants. De Hooge Raad besliste gisteren in strijd met eene beschikking van den president der rechtbank te Amsterdam in kort geding en een arrest van het Hof aldaar, dat, bij eene onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap, een scbuld- eischer van den erflater niet bevoegd is ter uitvoering van een door hem tegen de erfgenamen verkregen vonnis, executoriaal beslag op de goederen der na latenschap te leggen. Beroepen: te Broek in Waterland, A. A. Cremer Rz., te Twisk. Bedankt; voor Niehoven, door M. J. F. Schon- feld, cand. Door het prov. kerkbestuur van Friesland zijn tot de evangeliebediening toegelaten: de heeren J.Bol- mnn IJz. te Harlingen en J. D. R Idsiuga te Elburg, beiden candidaten in de godgeleerdheid aan de univer siteit te Utrecht. Het prov. kerkbestuur van Noord-Holland heeft toe gelaten tot de evangeliebediening de beeren P. J. R. Roscam Abbing en P. A. R. van Meurs, candidaten in de theologie te Utrecht en te Leiden. Geree. Kerken. Bedankt: voor Haamstede (Zeel.), door J. M. Laatsman, te 's-Gravenmoer. R.-K. Kerk. De bisschop te 's-Hertogenbosch beeft dr. J. P. Ie georiënteerd zijn, weten doorgaans te ontkomen. In den omtrek der stad had men vroeger nog de zgn. «nsacabre" kroegen en spelonken, waar van tot kort vóór den laatsten oorlog die op de catacomben van Versailles bij Chenaux wel de meest beruchte was. Men zong en danste daar op mooie zomeravon den, dronk er goeden, goedkoopen landwijn en at onder den grond. Celui qui ferme celle porte est mort (Wie deze deur binnentreedt, is dood), stond met groote let ters op de deur, die door een geraamte door mid del van een mechaniek achter den binnentredende werd gesloten. Uit alle hoeken en nissen, van achter alle deuren en kasten, grijnsden geraamten den bezoeker toe. Ze zaten aan de tafels en noodigden de gasten uit tot het edele kaartspel en tot een flinken dronk. Hier stonden skeletten als kok en keukenjongen aan den haard, ginds als ke'Jners met een flesch en oen glas in de hand, In één kamer zag men zelfs een zieke te bed liggen, en naast hem meester Purgon met zijn groote spuit, bekend uit Molière. Elders zag men den dood als kanselredenaar, als gendarme, als rechter gekleed. En dit alles pour faire la chair dc poule, om diegenen kippenvel te bezorgen die gaarne eens wil den leeren rillen. Over den smaak valt nu eenmaal niet te twisten.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6