BINNENLAND. STADSNIEUWS. De voorgestelde gouverneur, kolonel Scliiifcr, is Vrijdag te "Weenen door den minister van buitenlandsche zaken ontvangen. O CScmengde JHcdertccllngcn. Volgens de Daily News heeft alleen het Jgtrekken der Fransehe troepen in het ach- te. land van Lagos een conflict tusschen Engeland en Frankrijk voorkomen, daar de troepen, dooi den gouverneur van Lagos naar Saki gezonden, de opdracht hadden meegekregen zich door niets te laten weerhouden van bezetting van het door de Fransehen wederrechtelijk in bezit genomen gebied. De Transvaalsche Volksraad beeft de regee ring met algemeene stemmen gemachtigd om met de Portugeesche autoriteiten de komst van Kaffers naar de goudmijnen te regelen en ge makkelijk te maken. Naar aan de Standard, and Digger News uit Johannesburg werd bericht, heeft de Volks raad bovendien den Uitvoerenden Raad opge dragen, een reglement op te stellen waardoor het in dienst nemen van inlandsche werklui aan de mijn maatschappijen gemakkelijker wordt gemaakt. Dit gevolg van het bezoek van Leyds te Lorenyo-Marquez is zelfs, naar beweerd wordt, van meer beteekenis dan de vernieti ging van de dynamiet-concessie. Alle beperkende bepalingen naar aanleiding van de veepest zijn ingetrokken. De Times verneemt uit Johannesburg, dat de uitslag van bet dynamietdebat in den Volks raad daar ongunstig is ontvangen. Men twijfelt aan den ernstigen wil van de regeering om de concessie aan de dynamiet-inaatschappij in te trekken of den prijs flink te verlagen. De conservatieve leden van den Volksraad blijken het aangenomen besluit Dinsdag in de woning van den President te hebben vastge steld. De beraadslaging in den Volksraad eindigde met eer scène, waarin de conservatieven aan Joubert verweten dat zijn verzet tegen het dynamietmonopolie slechts een poging was om stemmen te winnen bij de aanstaande presi dentsverkiezing. De Britsch-Indische troepen zullen wellicht hun winterkwartieren opslaan in de Tirah- vallei. Met het oog daarop worden reeds op metingen gedaan. Verscheidene stammen willen zich onder werpen alleen de krijgslustige Afridi's niet. De begrafenis van den vermoorden minister van oorlog van Brazilië werd door meer dan 20,000 personen bijgewoond. President Morraes, die het lijk naar het kerkhof vergezelde, werd geestdriftig toegejuicht. Liberale Dnle. Te Amsterdam werd Zaterdag onder leiding van mr. E. Fokker de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden der Liberale Unie. Door den Voorzitter werd een openingsrede gehouden, waarin hij- herinnerde aan het tot stand komen der beide programma's der L. U., die in de liberale partij geen scheidirg ver- tuekien, doch slechts de noodzakelijkheid van scheiding constateerden. In deze besluiten zat voor, vertrouwen in de toekomst, die niet is beschroomd geworden, immers er had eerie op schuiving plaats naar links en het getal geest verwanten in de nieuwe Kamer is grooter dan het in de oude was. De uitkomst bewees dus dat de L. U. juist had gezien, ook al ontstond er veel strijd van oude en nieuwe tegenstanders. De uitslag der verkiezingen had teu gevolge het optieden van het huidige kabinet, waarin het vooruitstrevende element sterk vertegen woordigd is en dat daarom ongetwijfeld door u met sympathie is begroet. Een kabinet toch, uitsluitend bestaand uil geestverwanten van de L. U., was met 't oog op den uitslag der verkiezingen, nu deze niet de meerderheid in de Tweede Kamer hebben, niet te verwachten. De iioop is echter levendig, dat het Kabinet ten nutte van het land, vruchtbaar en krachtig werkzaam zal zijn, dat het op sociaal gebied veel tot afdoening zal kunnen brengen, wat reeds lang oplossing verbeidt. Leerplicht en sveerplicht, beider aankondiging is met voldoening vernomen, beider invoering wordt met ongeduld tegemoet gezien, evenals de andere ontwerpen in de troonrede aange kondigd. De taak der L. U. aldus eindigde de heer Fokker schijnt duidelijk aangewezende L. U. blijve propaganda maken voor haar pro gramma, ook wat het kiesrecht betreft dat bevredigende oplossing nog allerminst heeft gevonden, met handhaving dus van de te dien aanzien ten vorige jare genomen besluiten. De L. U. zij dus werkzaam, getrouw aan hare roeping die van te zjjn: voortstuwende kracht. He bestuur deelt hierna mede dat het ter voorziening in de vacatures der aftredende en niet-herkiesbare bestuursleden, de heeren mr. H. Goeman Borgesius, mr. G. A. van Hamel, mr. R. Macalester Loup, en mr. P. Rink als dubbel tallen stelt de heeren mr. J. Kruseman te Am sterdam en Bas Vetli te Dordrecht; mr. H. Krabbe te Groningen, en H. Snijders te Mid delburg M, Boogaerdt Rzn. te Krimpen a/d. Lek en H. J. Vonk te Alkmaar; C. A. Zolverderte Utrecht, en L. G. Maaldrink te'Zutfen. De heer C. de IIoll, van Enkhuizen, kreeg daarna het woord tot het doen eener inter pellatie. Zijn bedoeling is het bestuur een vraag te doen omtrent zijn houding tegenover de Centrale Kipsvereeniging ter gelegenheid der jongste verkiezing te Enkhuizen. Die houding heeft zeer veel teleurstelling gewekt, door de propaganda, die door de L. U. gemaakt is voor den lieer Gerritsen, die toch geen kans had. Bij de discussie bleek, dat de L. U. zich als zoodanig niet met deze verkiezing had ingelaten, doch de heer Kerdijk als particulier ten gunste van den lieer Gerritsen het woord gevoerd had, waarop de inlerpellant zich tevreden verklaarde. Na de pauze werd medegedeeld de uilslag der gehouden verkiezing van vier leden in het bestuur. Uitgebracht zijn op de heeren mr. J. Kruseman, 28, Bas Veth 9, M. H. Krabbe 27, H. Snijdeis 10, M. Boogaerdt Bzn. 29, H. J. Vonk 5, C. A. Zelvelder 34 en I,. G. Maaldrink 3 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren Kruseman, Krabbe, Boogaerdt en Zelvelder. Uit het jaarverslag bleek dat bij de Unie thans zijn aangesloten 79 kiesverenigingen met pl. rn. ÏOOOU leden; daaronder zijn drie centrale kies verenigingen met 40 afdeelingen. De Unie is vertegenwoordigd op 120 plaatsen des lands. Daarna kwam aan het woord de heer J. W. C. Teilegen, lid van het bestuur en directeur dei- openbare werken te Arnhem, die inleidde de bespreking van het woningvraagstuk, ah onder werp van wettelijke regeling. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede het voorzitterschap Ie zullen nederleggen, daar hij dit niet vereenigbaar acht met het lidmaatschap der Tweede Kamer. De vergadering wordt daarna gesloten. Nachtarbeid der bakkers. Zaterdagavond heeft de directeur der brood- en meelfabriek aan liet Groenewegje te 's Gra ven liage, den heer P. J. Eusseri, toen het werkvolk de fabriek verliet, aan alle gezellen van deze fabriek en van de succursale fabriek Borneo- straat 82, te zamen, medegedeeld dat zij ont slagen zijn en zuiks op grond dat geen overeenstemming is te vei krijgen tusschen den directeur en gezellen omtrent de quaestie van gedeeltelijke afschaffing van den nachtarbeid. De directeur verklaarde dat degenen der ont slagen gezellen, die bereid zijn onder handhaving van den bestaanden toestand weder in dienst te treden, gelegenheid hebben zich daartoe aan te melden aan de fabriek gisterenochtend van 10 uur af. Wegens verwacht wordende demonstratie bewaakt de politie thans de fabriek. Naar aanleidingg van bovengenoemd besluit bleef het plaatselijk comité dat de afschaffing- beweging daar ter stede leidt, den gansclien nacht van Zaterdag op Zondag waakzaam om toe te zien of soms vreemde werkkrachten in de fabriek werden toegelaten, hetgeen niet het geval bleek. Zondagochtend halftien had in een vergade- ringslokaal in de Konninginnestaat een bijeen komst plaats van de ontslagen gezellen, waar van er 05 aanwezig waren. In die bijeenkomst werd allereerst een comité van 3 man uit de uitgestotenen benoemd om uit naam van de gezellen waar noodig op te treden. Voorts werd na vrij kalm debat be sloten dat geen der aanwezige gezellen gebruik zou maken van de door den directeur der fa briek opengestelde gelegenheid om dien ochtend ten 10 uur zich bij hem aan te melden met het vei zoek weder in dienst te treden onder de bestaande arbeidsregeling. De gezellen be krachtigden dit besluit door hunne handteeke- tiingen. Ter vergadering werd nog medegedeeld dat de banketbakkers der fabiiek heden, indien zij althans niet geweerd worden, aan den arbeid zullen gaan, doch dien zullen neerleggen indien de directeur hun werkkracht vordert voor het bakken van brood. De vergadering ging kalm uiteen. Inmiddels hield de directeur, de heer Eussen, in de fabriek zitting tot het inschrijven van hen die zich weder kwamen aanmelden Te 11 uur hadden zich 9 ontslagen gezellen aan gemeld. Des middags was weder een vergadering belegd in de Hoogduitsche Schouwburgzaal, ter bespreking van den algemeenen stand der quaestie van afschaffing van den nachtarbeid. De vergadering, die echter uit den aard der zaak verband hield met het ontslag der ge zellen van de Brood- en Meelfabriek, werd door een 400-tal gezellen bijgewoond. Ook waren tegenwoordig leden van het dames-comité, het lid der Tweede Kamer de heer Kerdijk eo leden van den bakkersgezellenbond uit Am sterdam, Rotterdam en Leiden. Nadat de vraag van algeheele staking be sproken was, stelde de heer mr. A. Kerdyk, die de vergadering bijwoonde, voor een com missie van afgevaardigden te zenden naar den heer Eussen, die dien heer mededeelde de lyst van namen van hen die ongeneigd zijn den arbeid te hervatten onder de bestaande regeling, maar hem tevens te verklaren dat zij daartoe wel bereid zijn onder de wederz^idsche voor waarde lo. dat de directeur zich onthouden zal van aanwerving, op welke wijze dan ook, van ander personeel behalve op den dag van den 17en januari 2o. dat van de zyde der gezellen de ver klaring wordt afgelegd dat zij den nachtarbeid niet zullen staken vóór den 17en Januari 1898. De heer Kerdijk meende dat het aanbeveling zou verdienen dat .lie deputatie zich naar den directeur begaf vergezeld van een man die zich bereid vei klaarde om met zijn woord en naam in te staan voor de waarheid van het verhandelde tusschen d<-n directeur en de af- geiaardigden. Hiertoe werd besloten en gekozen liet 's och tends door de gezellen benoemde comité, zijnde de gezellen Hoek, Rang en De Bouter, terwijl de heer Kerdijk zelf, op verzoek, zich bereid verklaarde de commissie te vergezellen in qualiteit van onpartijdig peruoon die voor de waarheid van het verhandelde bereid zou zijn iri te staan. Inmiddels werd de vergadering geschorst tot aan de terugkomst der deputatie. De vergadering heropend zijnde, deelde de heer Kerdijk mede dat de heer Eusseu gewei gerd had de drie ontslagen gezellen te ontvan gen en slechts met hem wilde onderhandelen. Hij stond dus den lieer Kerdijk te woord eu verklaarde niet in het hierboven omschreven drieledige voorstel te kunnen treden, wenschende hij den bestaanden toestand betreffende den nachtarbeid te bandhaven, niet slechts thans maar ook voor de toekomst. Deze mededeeling werd met teekenen van afkeuring ontvangen. Eindelijk, na nog vele besprekingen, die in hoofdzaak bleven looperi over een al dan niet te proclarneeren staking, werd besloten de stemming over deze vraag uit te stellen tot een bijeenkomst, den volgenden te drie uur te houden in hetzelfde gebouw. De ontslagen gezellen herhaalden echter voor het sluiten der vergadering hun onwrikbaar besluit om zich niet weder aan te melden, terwijl weder, evenals in den nacht van Zater dag op Zondag, surveillance zou worden uit geoefend op het in dienst nemen van vreemde werkkrachten in de Brood- en Meelfabriek. Van 5 uur af tot laat in den avond bewoog zich een gemengde menigte van ontslagen ge zellen en nieuwsgierigen voor de fabriek die van elders gekomen gezellen tot teruggaan noopte. De politie moest eanige malen chargeeren. De Zwolsche Courant deelt mede, dat de heer J. Boom, oud-veearts te Delden, op de vergadering van de Landbouwmaatschappij te Hengelo (O.), Zaterdag gehouden, de bewijzen zou overleggen, dat hij in korten tijd mond en klauwzeer kan genezeD. Gisteren heeft de R. K werklieden-vereeniging »St. Joseph" te Utrecht, haar gebouw achter de Kapelstraat betrokken. De plechtige inwijding geschiedde door den aartsbisschop van Utrecht, mons. v. d. Wetering, in de avondvergadering. Dr. H. J. A. M. Schaepman sprak de feestrede uit, waarin hij de werklieden- vereenigingen en hare gebouwen vergeleek bij de kloosters door H. Willebrordus (wiens jaardag gevierd werd) gesticht. Het gebouw is ruim en gemakkelijk inge richt. Haarlem zal nu toch waarschijnlijk eerlang een nieuw station krijgen, althans de bij den Minister van Waterstaat ingediende plannen zijn nu in handen gesteld van den raad van toezicht op de spoorwegen. Te 's-Gravenhage is ovet leden, 78 jaar oud, de gepensioneerde schout-bij-nacht W. C. Klis, ridder der Militaire Willemsorde en vau den Nederlandsehen Leeuw. ROTTERDAM, 8 Nov. Do heer De Monchy sedert jaren voorzitter van de Kamer van Koophandel, heeft naar gemeld wordt te kennen gegeven zich bij zijn aftreden in Dee. a.s. niet weder herkiesbaar te stellen. t R. K. Volksbond. Gisteren werd in den R.-K. Volksbond de (jaardag van St. Willebrordus, patroou van den bond, feestelijk herdacht. Des morgens werd daaraan een mis gewijd, terwijl des avonds een vergadering werd ge houden in de zaal der Officieren-Vereeniging, waarin als spreker optrad de heer Poelhekke, pastoor der O. L. V. Visitatie-kerk. In een zeer fraaie rede deelde spr. mede zijn bezoek aan de Kathedraalzijn bewondering voor de pracht die daar was opgehoopt, voor de kunst die daaraan was besteed. Spr. wees er op dat de bouw van al dit schoons tyden had geduurd, maar alles wat werk voor eeuwen is, vereischt een langen tijd voor den opbouw. Ook verbeteringen in den socialen toestand vereischen langdurigen arbeid en onbezweken volharding. Samenwerking en volhardende ai beid, dat zijn de beide hefboomen die, steu nende op het ware geloof, iets groots en big vends tot stand kunnon brengen. Het woord van den Paus: vereenigt u" bracht spr. in herinnering en wees op den plicht van den Bond om aan den stryd dien de nieuwe toestanden voeren tegen de oude, deel te nemen. Maar daarbij moest worden getrouw gebleven aan God en den godsdienst, daar alleen daarbg zegen op den stryd te verwachten is. Luide toejuichingen loonden den spreker voor zijne rede, die door een talrijke schare met de meeste belangstelling was gevolgd. Bond van Nederlandsehe Ouderwijzers. De afdeeling Schiedam van den Bond van Ned. onderwijzers hield Zaterdagavond in het Volkshuis alhier een vrij druk bezochte ver gadering. De Voorzitter opende te ongeveer 75/i uur de vergadering en gaf onmiddellijk het woord aan den heer J. G. Van de Vijver, van 's-Gra- venhage, mede-redacteur van De Bode, tot het houden zijner lezing overDe onderwijzer en de zgn. humoristische pers. De heer Van de Vijver dankt het bestuur dat hem gelegenheid is gegeven ook hier deze lezing te houden en deelt verder mede, dat zijn lezing in onvervalscht Kollewjjnsch is ge schreven, zooals van hem te verwachten was, en dat hij enkele dingen heeft ontleend aan het boek de Courant, aan de VoUcsschullehrer en aan een boekje van Koenen. Spr.'s bedoeling is het niet inleiding te geven tot debat, maar hij zal toch hem, die het wenscht, te woord slaan. Spr. begint daarop met een algemeene be schouwing over de pers, haar invloed, het beeld dat zij geeft van een natie en van de sport, waarop een volk staat op de ladder der bescha ving, hoe verder ook ten onzent de dagbladpers zich in de laatste tijden heeft ontwikkeld, en hoe de bladen alleen kunnen leven doordat thans een ieder leest. "Wie heeft evenwel van het laatste de ver dienste De volksonderwijzer, antwoordt spr. Spr. critiseert scherp de houding, die de vrome" pers inneemt jegens den onderwijzer, die niet van haar kleur is en haalt daarbij aan verschillende buitenlandsche bladen, terwijl hij opmerkt, dat 't bij ons te lande wel niet zoo erg is, maar dat toch ook bij ons herhaal delijk in clericale bladen heftige aanvallen te vinden zijn op den openbaren ouderwijzer. De waardeeren is daartegenover de houding der vooruitstrevende pers; maar veel kwaad doen aan den anderen kant de zgn. humoristische bladen, die door duizenden in den lande, ook door kinderen, gretig worden gelezen. Spr. stelt zich de vraag, waaraan dit te wijten is en heeft daarvoor twee redenen ge vonden. De eerste is gebrek aan waardeering, zoowel van den stand als van den arbeid des onder wijzers. Daarvan ligt de schuld hierin, dat de onder wijzers geen staatsambtenaren zijn en slecht gesalarieerd worden. Zelfs de letterkundigen minachten den onder wijzer. Ten bewijze haalt spr. ecnige citaten aan van Lindo, zelf eens onderwijzer en later schoolopziener; Jonathan (Waarheid en Droo- men); Van Koetsveld, dr. Heye. Over Jan Holland wil spr. liever zwijgen. Een tweede reden hebben de onderwijzers te wijten aan hun voorgangers. Spr. wjjst daartoe op de onderwijzers uit de eerste helft dezer eeuw, die wel vroom en kerksch, maar ook pedant waren en de kinde ren veel ranselden. Denk ook aan Muitatuli's Meester Pennewip, zegt spr. en geeft daarbij een opsomming van de tallooze en verscheiden baantjes, die de onderwijzer er bij op na hield, vooral ook dat van dichter voor alle mogelijke gelegenheden. Spr. vraagt of het wonder was, dat de onder wijzer van vroeger een voorwerp van spot werd en dat de sanecdotenfabrikanten" zich met geheel hun hart op dit voorwerp voor hun geestigheid wierpen. Maar spr. neemt het hun kwalijk, dat zij, toch zelf ontwikkelde mensehen, du nog den onderwijzers, die zulk een nuttigen stand vormen, door hun z.g.n. geestigheden zooveel kwaad doen. Spr. heeft eens gesnuffeld in de z.g.n. humo ristische bladen en daarin een reeks anecdoten gevonden. Deze anecdoten kunnen tot vier rubrieken worden gebrachtóf zij zijn boosaardig óf zjj spotten met de armoede van den onderwijzer óf met diens pedanterie óf zij stellen het werk des onderwijzers voor de klasse, vooral het ge bruik van tuchtmiddelen, in een belachelijk daglicht. Zelfs de onderwijzeres wordt daarbij niet gespaard. Spr. haalt aan een artikel van Maurice Tal- mert, in de Bevue des Deux Mondes, die tot de gevolgtrekking komt, dat vele onderwijze ressen op het slechte pad komen door den over vloed van vrouwen, die een diploma als onder wijzeres bezitten. Daarby voegt spr. echter tegelyk de afkeu ring, die een Duitsch blad uitsprak over dit artikel. Spr. citeert tal van anecdotes ook uit vroegere tijden, en laat niet na, er op te wijzen, dat vooral ook in de illustraties de onderwijzer wordt belachelijk gemaakt. Ten slotte wijst spr. nog op een vrij geestige plaat in den Spectator, waarin de spot wordt gedreven met de examenwoede onzer dagen, maar waarin ook weer onderwijzer en exami nator worden voorgesteld als figuren uit ver vlogen tijden. Wat is tegen dit bespottelijk maken te doen, vraagt spr. Boycotten acht spr. hiervoor minder ge- wenscht. Beter acht hjj het de dienaren der Koningin der Aarde er op te wijzen, zoo de gelegenheid zich er toe voordoet, dat ook zij leeraren zqn, die niet de onderwijzers belache lijk mogen makendat op tal van anderen, dokters, advocaten enz., evenveel of meer is aan te merken dan op de onderwijzers, en dat hun zgn. geestigheden door duizenden in het land, ook door kinderen, worden gelezen. Maar vooral zou spr. het van de daken willen

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2