51*'c jaargang. Woensdag 10 November 1897. N°. 9471. RAMUNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverThTX c. roelants. BUITENLAND. FEU TT iLETON. Asktcibmbhtspbus voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. 1.05 franco per poet, p. kwartaal. - 5.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUBOTERSTKAAT ÏO, Teleplioon No. 123. ADVEnTEirTiEPMJSvan 1—5 gewone regels mot inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 9 November '97. De gespannen verhouding tusschen Engeland en Frankrijk naar aanleiding der gebeurtenissen in het achterland van Lagos en Dahomey wordt er nog niet beter op. Thans weder publiceert de Times een opzien barend artikel, waarin de uit Dahomey vertrok ken Fransche expedities openlijk beschuldigd worden van een reeks handelingen, die volgens den schrijver een bewuste of onbewuste schen ding opleveren van alle bepalingen van inter nationaal recht en van de forrneele verdragen, die tusschen beide landen zijn gesloten. De Franschen aldus wordt In dit artikel gezegd hebben meer dan twaalf steden verbrand, die onder Britseh protectoraat ston den. Andere steden zijn met geweld bezet, ondanks de met Engeland gesloten verdragen. Er zijn inboorlingen gewapend en opgezet tegen hun hoofden, wier trouw aan Engeland we! hekend was. Dank zij de Franschen heerscht er anarchie in het gebied van Boussa en Borgou, waarop Engeland aanspraak maakt als op het shinter- land" zijner bezittingen. De Times zegt tot nog toe het geheim dezer dingen te hebben bewaard om geen gedachte wisseling uit te lokken en de moeilijkheden met Frankrijk nog te vergrooten, maar gaat dan voort j Het beginsel der feitelijke bezetting is de negatie van al wat in de laatste jaren door de diplomatie is gedaan om de kansen op een oorlog tusschen de Europeesche volkeren naar aanleiding hunner Afrikaansche bezittingen te verminderen. Zij bevat in zich een terugkeer naar barbaarsche gewoonten. Wij ontzeggen Frankrijk ten cenen male het recht het achter land van onze koloniën in West-Afrika te veroveren." Het City-blad somt dan op de verdragen door de Niger-Company gesloten, die, wat de Fran schen er ook van mogen zeggen, deel uitmaakt van het Britsche rijk. Al de door de Niger- Company gesloten speciale verdragen zijn dooi de regeering geratificeerd en bevestigd door nieuwe verdragen en nieuwe verklaringen der Britsche regeering. Men heeft gezegd, dat Engeland zich niet zou mogen beroepen op het in November 1894 door kapitein Luggard met Kishi gesloten verdrag, zegt de Times ten slotte. Dit verdrag stelt het geheele gebied van Kisohi onder protectoraat der Niger-Company. In aanmerking genomen dit verdrag en de afkondiging van het Britsche protectoraat, kun nen wij de handelingen der Franschen slechts beschouwen als een bewuste of onbewuste schending van het volkenrecht. Tot zooverre de Times. En de conferentie, die te Parijs is bijeen gekomen? Roman door Pieuke Loti, lid der «Académie Frangaise". 36) In dat oogenbük zag Ramuntcho langs zijne oogen voorbijgaan de groote Verschrikkelijke, die van fflensch en dier, dezelfde Vreeselijke voor allen. Geloovig, dat was zij we!, vooral practiscl) geloovig, zooals de andere vrouwen rondom haar heen, nauwgezet hare kerkelijke plichten vervullend, maar zonder duidelijk begrip van een ander leven, zonder lichtvolle hoop. De hemelal die schoone beloften na dit leven ja misschien, maar toch het koude graf kwam nader, zeker nader, waarin zij moest vergaan. Wat zeker was, wat onherroepelijk kwam, was, dat zij nooit meer oog in oog Ramuntcho aan zou zien dan, in haar twijfel of haar ziel het stoffelijk hulsel wol zou ontvlieden, in haar angsten droefheid om tot niets weder te keeren, stof te worden, wilde zij door haren zoon worden gekust en zij klampte zich aan hem vast gelijk schipbreukelingen zich plegen vast te klampen, wanneer zij in het donkere, diepe water ronddrijven. Hij begreep dat alles, wat hare oogen, waar uit het licht week, zeggen wildenen zijn teeder medelijden, dut reeds sprak door het gerimpelde 't Is waar, den 20sten October hebben de l<ran=ehe en Engelsehe gedelegeerden hun eerste vergadering gehouden. Sedert dien tijd hoort men er niets van, en schoon uit den aaid de arbeid^ der gedelegeerden geheim blijft, is dit stilzwijgen toch, tegenover den toon, dien vooral de Engelsehe bladen aanslaan, in zekeren zin beangstigend. In Frankrijk houdt men zich nog altijd bezig met de zaak-Dreyfus, schoon de half-officieuse verklaring der regecring de gemoederen er wel eenigszins tot kalmte heeft gestemd. 't Meest de aandacht verdient thans de stern, die uit liet radicale kamp komtvan den oud gouverneur van Indo-China, de Lanessan. Deze verklaart in de Rappel niet te weten of Dreyfus schuldig of niet schuldig ismaar hij brengt hulde aan den moed van Gabriel Monod en Scheurer-Kestner, al verkeeren zij wellicht in dwaling. Een gansch anderen toon slaat natuurlijk de Libre Parole aan. Ifet antisemietische blad wil liefst, dat de regeering thans de zaak om keert en Scheurer-Kestner en Monod zal ver volgen wegens belastering van den krijgsraad. Velen, onder hen Clémenceau, dringen er op aan dat de ondervoorzitter van den Senaat met bewijsstukken zal komen. En inderdaad, dit is noodig, niet alleen om een revisie van het vonnis mogelijk te maken, maar ook in de eerste plaats ter geruststel ling der publieke opinie. Een andere onverkwikkelijke geschiedenis wordt weder eens opgehaald door den oud minister Baihaut, die in het eerste Panama proces, op grond zijner eigen bekentenis vooral, veroordeeld is. De man heeft nu uitgegeven sKerkerstudies", waarin de namen Carnot, Casimir-Përier, Ray- nal, Floquet, en niet het minst Burdeau, op weinig vleiende wijze worden genoemd. 't Boek schijnt een bedekte wraakneming. De heer Goblet, radicaal afgevaardigde van het eerste arrondissement van Parijs, oud minister van onderwijs en buitenlandsche zaken, heeft een hoogst ehauvinistisch-radicaal speechje gehouden. Ilij betreurde het, dat de inhoud van het Fransch-Russisch Verbond niet bekend was en zou het nog meer betreuren, wanneer de woorden «recht en billijkheid", die van weers zijden waren uitgesproken, niet ook op een «smartelijk verleden" werden toegepast. De Daily Chronicle weet weer van een nieuwe statengroepeering te spreken, nu niet zooals in de Nuova Antologia was beweerd een Engelsch-Italiaansche entente, maar een Engelsen - Oostenrij ksch - Italiaansche overeen komst tot handhaving van den status quo aan de Middrfllaridsehe Zee. Daarom stelt Engeland veel belang in het bezoek van graaf Goluchowsky aan koning Humbert te Monza, zegt het blad. gelaat en de vergrijsde haren zijner moeder, werd in zijn jong hart in diepe beroering gebracht hartstochtelijk beantwoordde hij de roepstem der oude vrouw. Kort slechts duurde het. Zij had nimmer be hoord tot diegenen, die lang verteederd blijven of het ten minste laten schijnen. Hare armen werden slap, haar hoofd viel neer, zij sloot de oogen, thans bewusteloos. En Ramuntcho, haar niet langer durvend aan raken, schreide zonder gerucht, en heete tranen stroomden er langs zijn wangen, terwijl van verre de klok het avondgelui begon te klepelen, het vredige geluid van het stille dorp, boscbermend, vol goede hoop voor hen, die nog een volgenden morgen hebben. Den volgenden ochtend, na gebiecht te hebben, o.crleed ztj, stil en kalm, terwijl de kerkklok beneden haar het doodsbed zong. En des avonds bevond Ramuntcho zich alleen aan de zijde van dat kille iels, dat men nog gedurende enkele uien bewaart, om het dan in de aarde ter ruste te leggen. Hoofdstuk VIII. Acht d.igen later. Dij het vallen van den avond, terwijl een harde beigwind de takken van do hoornen deed kraken, trad Ramuntcho zijn verlaten huis binnen, waar de dood overa! scheen rond te waren. De winter was reeds een klein beetje nader gekomen en had het land met een ijslaagje bedekt en een eind gemaakt aan den schijn-zomer van de Want Oostenrijk heeft ook een afspraakje ge maakt met den C/.aar over den Balkan, en nu moeien die twee onderhandsche accoordjes met elkaar in overeenstemming worden gebracht. Of dit de reden is van het bezoek tan den Oostenrijkschen staatsman aan Italië, of wel zijn bezoek eenvoudig moet beschouwd worden als een beleefdheid van de zijde van den eenen bondgenoot jegens den anderen, is moeielijk te zeggen. Zeker is het, dat èn de Oostenrijksehe én de Italiaansche èn de Duitsche bladen met voldoening over dit bezoek spreken, en dat de ontvangst zeer luisterrijk is geweest. Zelfs is graaf Goluchowsky «neef' van koning Humbert geworden, daar hij door Z. M. met de Annunciata-orde is begiftigd. Wat er te Monza is verhandeld, is niet bekend. Van avond keert graaf Goluchowski naar Weenen terug. Ferdinand van Cobtirg staat weer voor een lastig dilemma. Men zal zich herinneren, dat de vorst bij zijn bezoek aan den Czaar beioofd had ver scheiden Russischgezinde officieren, die wegens hun veel op landverraad gelijkende vriendschap voor Rusland indertijd het land hadden moeten verlaten, weer in hun rang in het leger te herstellen. Dit is nog niet geschied, en wel voornamelijk, omdat het Bulgaarsche leger er weinig op gesteld is, die heeren weer in zijn midden te zien. Daarom heeft de minister-president Sto'iloff er nooit sterk op aangedrongen, dat de belofte aan den Czaar werd nagekomen. Maar nu is de militaire attaché van het Russisch gezantschap te Konstantinopel, kolonel Peckhof, te Sofia aangekomen, en wel naar gezegd wordt, om vorst Ferdinand te herinneren aan zijn forrneele belofte. Wat zal Ferdinand nu doen? Verzaakt hij zijn belofte, dan stoot hij den Czaar voor het hoofd. Zet hij tegen den zin van het leger het herstel der bannelingen in hun rang door, dan loopt hij kans zijn troon van zijn hechlsten steun te berooven. Waarlijk een lastig parket Van de onafhankelijk-verklaring van Bulgarije heeft men verder nog niets vernomen, schoon de Sultan de erlangde berats niet heeft ver leend. Kemcngde Mededccllngcn. De secretaris van het werklieden-syndicaat te Londen verklaarde Zondag op een meeting, dat binnen eenige dagen de patroons niet alleen te strijden zullen hebben tegen de metaal werkers, maar tegen alle trade-unions uit het Vereenigd Koninkrijk. Officieus wordt medegedeeld, dat de Duitsche Decembermaand. Voor de deur van Franchita begonnen do geraniums en dalia's af te sterven, en het voetpad naar het huis, dat nu niet meer verzorgd werd, veidween onder de dichte blader massa. Ramuntcho was deze eerste week van rouw bezig gehouden door allerlei zorg, die zijn smart dempte. Trolsch als hij was, had hij gewild, dat alles uit een ruime beurs zgj plaats vinden vol gens de oude gebruiken van het kerspel. Zijne moeder was begraven in een lijkkist, bekleed met zwart fluweel en van zilveren spijkers voorzim. Hij had zielemissen laten lezen, waaraan de buren in hunne rouwgewaden in groote getale hadden deelgenomen en dat alles had een groot gedeelte van zijn geld gekost, want hij was arm. Van het geld, dat eens bij zijne geboorte door zijn onbekenden vader was gegeven, bleef hem slechts zeer weinig over, daar het meeste vroeger al door een ontrouw notaris was zoek gemaakt. Thans moest hij zijn Iiuis vei laten en de meubelen, waaraan hij zeer gehecht was, verkoopen, ten einde zooveel mogelijk geld bij elkaar te kunnen krijgen, om de reis naar Amerika te kunnen maken. Ditmaal trad liij met een buitengewone ont roering binnen want hij ging iets doen, wat hij al van dag tot dag had uitgesteld en waarover zijn geweten hem geen rust liet. Hij had alles onderzocht, wat aan zijne moeder had behoord, maar het doosje, dat hare papieren en brieven bevatte, had hij nog niet aangeroerd en dezen avond zou hij het misschien openen. Hij was er bij zich zelvon niet geheel zeker van, Rijksdag 30 November a. s. /al bijeenkomen en dan de begrooting. het marine-ontwerp en het ontwerp der militaire strafvordering ter behandeling zal vinden. In de Oostenrijksche Kamer keurde de vice- president Abrnkamowicz gisteren ten sterkste de uitdrukkingen af, die in de laatste ver gadering waren gebruikt en hij verzocht het Huis een fatsoenlijker toon aan te nemen. Eeriige leden bestreden daarop de verklaring van den minister van financiën in de budget- commissie, waarop de geheime vergadering van 4 November werd voortgezet. De Fransche Kamer wordt zoo langzamer hand een fraai beeld der natie Nu gaat ook een leeuwentemmer zich candi- daat stellen. De Spaansche ministerraad heeft een amnestie voor Cuba en de Philippijnen uitgevaardigd. Generaal "Weyler heeft de reis naar Spanje weer voortgezet. De Spaansche conservatieve leider Romeo Robledo heeft in een, vergadering heftig hot bestuur der conservatieve partij aangevallen en een lofrede gehouden op generaal Weyler. De eenige politiek, welke tegen Cuba moet gevolgd worden, is een oorlog en hij zal dan ook generaal Weyler gaan toejuichen. Een nieuwe bijeenkomst is uitgeschreven om te protesteeren tegen de vervanging van gene raal Weyler en een nieuwe partij met een programma te vormen. Het Hof van Cassatie te Rome heeft het hooger beroep behandeld van den oud-premier Crispi tegen het vonnis van het Ilof van Appel te Bologna, in raadkamer vergaderd. Crispi beriep zich nl. op de incompetentie de/er recht bank, om kennis te nemen van de tegen hem ingestelde vervolging. Het Plof van Cassatie heeft vonnis geveld in dien zin, dat de gewone rechter in deze incompetent was en heeft dientengevolge zonder verder verhaal het uitgesproken vonnis ver nietigd. Sedert eenige dagen is de Vesuvius aan het werken en werpt veel lava uit. Het vredesverdrag tusschen Griekenland en Turkije, dat aanvankelijk uit PB artikels bestond, moet ingedrongen zijn tot 16 artikels. Twaalf dier artikels zijn reeds goedgekeurd. Van de vier overige artikels heeft het eerste artikel betrekking op de capitulatie, het tweede op het verleenen van schadevergoeding aan particu lieren. Het protocol omtrent den terugkeer der Tlies- saliërs is geteekend. Behalve de bekende voor waarden zal een zeker voorloopig recht van den oogst moeten worden betaald. De terugkeer der ontslagen reservetroepen is verbodenmeer kan 16000 vluchtelingen zijn reeds naar hun haardsteden teruggekeerd. Het Delyannistische blad de Proïa acht den val van het ministerie zeker, wanneer het de zoo als velen denken, dat de dood aan de achter- bhjvenden het recht geeft om de brieven te lezen van hen die zijn heengegaan, en door te dringen in hun geheimen. Alles te verbranden zonder liet in te zien, scheen hem eerbiediger en correcter, maar dan zou ook voor goed het middel zijn vernietigd om hem, van wien hij de vei laten zoon was, terug te vinden. Wat moest hij dus doen, en van wien zou hij raad nemenhij kende immers niemand ter wereld. lltj stak achter in het vertrek bij den grooten schoorsteen het licht aan, vervolgens haalde hij van de bovenkamer de bnwuste doos en plaatsto die op de tafel dicht bij het vuur naait de lamp toen ging hij zitten om er nog eens over na te denken. Bij deze bijna geheiligde papieren, waaraan hij eigenlijk niet raken mocht, maar die hij toch zou onderzoeken en welke de dood in zijne handen had gesteld, kreeg hij in dat oogenbhk de bewust heid, in eene mate meer verscheurend dan vroeger, van het onherroepelijk heengaan zijner moeder; tranen kwamen hem weer in de oogen en in stilte weende hij lang. Eindelijk opende hij de doos. Zijn hart klopte luid. Onder de boomen buiten, in de sombere duisternis, meende hij schimmen te zien, die vasten vorm aannamen en door het ven ster keken. Hij zuchtte telkens en voelde, dat men achter hem ademhaalde, schaduwen rezen om hem op en schenen er belang in te stellen wat hij ging doen. De kamer vulde zich met geesten {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1