Kerk en School. Uit de Staatscourant. Gemengd Nieuws. Koloniën. Finantiëel. T isseherij. Scheepvaart. Handel. burgemeester der gemeente Duizel en Steensel, toe stemming verleend om tot 1 October 1898 te Éersel te blijven wonen. Bij kon besluit zijn benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den raad van beroep voor de personecle belasting te 's-Hertogcnbosch jhr. inr. F. X. A.Ver- beijen aldaar; te Breda nir. A. P. L. Nelissen aldaar; te Arnhem mr. L. U. de Sitter aldaar; te Tiel mr. A. Pijuacker Hordijk aldaar; te Zutphen mr. J. B. Soloer aldaar; te Rotterdam mr. A O. H. Teilegen Bzn. aldaarte 's-Gravenhage jhr. G. K. van den Santheuve! aldaar; te Leiden mr. E. de Vries aldaar; te Dordrecht J. Leis, te Alblasserdamte Amsterdam J. Couinek Westenberg aldaar; te Haarlem G. J. van Dieren Bijvoet aldaar; te Alkmaar mr. F. II. G. van der Hoeven aldaarte Hoorn H. J. Calkoeu te Edam te Utrecht mr. A. W. van Beeck Calkoen aldaar te Leeuwarden mr. W. Kolft'aldaarte Zwolle mr. A. J. Dijckmeester te Deventer; te Hengelo L. E. Hofkes te Almelote Groningen G. Wouters Jr. aldaar; te Assen mr. Joh. Linthorst Homan aldaar en te Roermond 31. X. J. Haan te Nieuwstad (Limb.). Bij Kon. besluit van 9 November 1897 no. 26 is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indié R. van Wijk, ter zake van lichaamsgebreken, met 1 December eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensisen. Neb. Herv. Kerk. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn tot de evangeliebediening toegelaten de hoeren A. H. Scholte, theol. doets., en Th. H. Ph. van Papendrecht, theol. caDd. aan de universiteit te Leiden, Door het Prov. Kerkbestuur van Overijscl is toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk G. H. Locker te Elspeet. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen het beroep te St. Anna Parochie door den heer P. Oosterbaan, cand. te .Makkum. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Doctoraal examen in de rechten Ri chard Janisen. Leiden. Candidaatsexamen godgeleerdheid, eerste gedeelte, F. De Haan. Middelbaar Onderwijs. Aan mej. C. 31. G. de Wijs, leerares aan de mid delbare school voor meisjes tc Leeuwarden, is op verzoek eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. Lager Onderwijs. De academie „Minerva" te Groningen, bestaande uit de bekende teeken-aeademie cn zee'aartschool, herdacht gisteren haar eeuwfeest. Deze inrichting kan er op bogen de schilders Jozeph Israels cn Mesdag onder hare leerlingen te tellen; zij zijn thans ecre- leden. Gisterenavond werd het feest in de groote Har monie-zaal gevierd. Onder de sprekers behoorde ook jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekensteiu, lid der Eerste Kamer. Behalve muziek had er eene vertoo ning plaats van lichtbeelden van de portretten der pioniers dezer academie en van hunne standaard werken. Volgens het thans verschenen jaarverslag van de vereeniging Barnabas tot Steun van Weduwen en Weezen van Cristelijke Onderwijzers in Nederland," is het getal werkende leden geklommen tot 655. Door de vereeniging worden nu 55 weduwen en 71 weczen ondersteund. Met dankbaarheid wordt melding gemaakt dat de vereeniging in staat werd gesteld op den ingeslagen weg voort te gaan, terwijl in het jongste vereeni- gingsjaar, behalve een gift van f100 en een van f 200, de vereeniging nog werd verrast, doordien zij door tusscbenkomst van mevr. de wed. de Bock-van Zei te Amsterdam de aanzienlijke gift van f3000 ontving. Bovendien werd door wijlen mej. A. M. D. de Greuve te Renkum een legaat vermaakt, groot f1000, doch onder vruchtgebruik, terwijl op 27 April het bestuur nog werd verrast door een bijdrage, groot f 200, namens H.II. 31.31. de Koningin en de Koningin-Regentes, met de vermelding, dat die som geschonken werd om tot feestgave bij gelegenheid van het 24-jarig bestaan der vereeniging te dienen. De financieeie toestand der vereeniging is niet ongunstig te noemen. Het vaste kapitaal is thans gestegen tot f 103,107.65, terwijl voor het 26ste boek jaar in de verdeelingskas een bedn g van f 17,944.47% beschikbaar is. gezet of het zeil ten deele werd ingehaald. Bij het nieuwe zeil, het cycioonzeil, zooals het in Engelsche bladen wordt genoemd, is dat be zwaar vermeden. Het is zoo gesteld, dat de diukking opwaarts werkt als bij een vlieger en dat de resultante der krachten zich vertoont in de richting van den scbuinstaanden mast. Daar deze beneden in de boot is bevestigd zonder steun van ter zijde, wordt er niet meer kracht uitgeoefend op den éénen dan op den anderen kant der boot. Het is een elliptisch zeil, waarvan de horizon tale as de langste is en als een paiapluie is het over een raam getrokken, terwijl het kan samengevouwen worden aan beide zijden van de kortste middellijn. Gewoonlijk maakt het zeil een hoek van ongeveer 45 graden met den horizon, maar bij sterkeu wind kan de hoek veel kleiner zijn. Daar de eenige drukking, die de boot zou kunnen doen omslaan, in 't gewicht van den mast is gelegen, kan, zoo daaraan een tegenwicht wordt gegeven, de zwaarste storm worden getrotseerd, tenzij natuurlijk de ophef fende kracht zoo groot werd, dat de boot geheel uit het water werd getild. Er is wel meer sprake van geweest de zeilen als vliegers te doen werken en indien de verwachting der uitvinders, de heeren Percy Pilcher van Londen en Wilson van Dublin, vervuld wordt, kan dit zeil tot ge wichtige resultaten leiden, daar misschien zelfs reddingsbooten er gebruik van zouden kunnen maken. Een natie zonder dierlijk voedsel. De Japaneezen eten geen vleesch en drinken geen melk de koe is in Japan dus voor de huishouding van niet het minste nut. De be woners van Japan houden er geen paarden op na hunne tweeraderige voertuigen worden ge trokken door daarvoor betaalde liedendeze belasten zich ook met het vervoer der draag stoelen. Er zijn in Japan geen muilezels, ezels of andere lastdierendaarentegen vee! honden, maar in het wild. Deze worden evenwel door de Japaneezen niet afgericht voor de jacht of als waakhonden. Een getarnde hond is een zeld zaamheid, en behoort die steeds aan een vreemdeling. Schapen, geiten of varkens worden door de Japanneezen niet gefokt. De wol, die hun de schapen zouden kunnen verschaffen wordt ver vangen door zijde, die zeer goedkoop iszij diagen dan ook gpen enkel vvolleu kleedingstuk. In een Japansche huishouding ziet men zelden kippen; eenden en duiven zijn nog zeldzamer; men lokt deze vogels alleen ter wille van de vreemdelingen. Enkele grondeigenaais in de omstreken van Jeddo houden er runderen op na, welke evenwel niet gebruikt worden bij den landbouw deze dieren zijn alleen bestemd, om voor de lijkkoets gespannen te worden, wanneer een der leden van de familie van den Mikado overlijdt. Een middel tegen zeeziekte. Zou eindelijk een afdoend middel tegen zee ziekte gevonden zijn Bij een overtocht iri zeer onstuimig weder, van Ostende naar Dover werd door een geneeskundige geconstateerd, dat allen, die door de ziekte aangetast waren, herstelden door een drank, vervaardigd van rum en uit- heemsche planten. Dr. Yan den Bril, genees kundige van de Belgische Staatsspoorwegen, heeft omtrent dit pieparaat een rapport inge diend aan den minister van koophandel» Laatst genoemde heeft persoonlijk met het middel genezingen verkregen, terwijl ook nog andere voorbeelden aangehaald worden tot staving van de gunstige uitwerking. Ik. iJawel, mijnheer, door mijne moeder en zuster, maar deze mochteu niet verhoord werden, als staande in te nauwe familiebetrekking." Men zou vertrekken en (zij) waren al builen mijne cel, toen ik hem toevoegde, iMijnheer, wij zitten hier als slachtoffers van eene rechter lijke dwaling; de heeren hebben gedwaald en bezitten de eerlijkheid niet, dat te erkennen." Toen kwam hij weer terug en zeide »Ge- dvvaald zegt U? maar waarin bestaat die dwa ling Ik. sNamelijk hierin, dat men ons heeft veroordeeld op valsche verklaringen. Ik vertelde hem de geschiedenis van K. S., zijne moeder enz. en dat die zulks onder eede wilden ver klaren. Hij was niet zoo heel nieuwsgierig eu ik denk dat zulks hem wel bekend was. Het was een groote man met donkere snor en baard, met eenigszins giijs gemengd. Meteen vriende lijk, innemend voorkomen, uit wiens oogen de grootste gulheid spiak." Daarna handelt de brief, waarin vrij wat te lezen staat, over tal van andere onderwerpen, maar toch komt Marten nog eens op het onder houd met den minister tei ug. Ik citeersik had wel gewild, dat ik geweten had, dat het de minister was (geweest); ik had dan meer ge zegd en gevraagd. Wel zag ik dat het een man uit den aanzienlijken stand was, uit zijn geheele houding en voorkomen. Maar hij vroeg mij niet wie ik was, en ik meende dus niet het recht te hebben te vragen wie hij was." „Vergunning." Te Rotterdam had gisteren een vergadering van afdeeiingsbesturen der vereeniging «Ver gunning" plaats. Vertegenwoordigd waren de afdeelmgen Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Arnhem, Schiedam, Breda en Den Helder. De voornaamste punten van behandeling wa ren: mededeelingen van het hoofdbestuur om trent een audiëntie bij den minister van financiën naar aanleiding van de nieuwe wet opdeper- soneelc belasting. Voorts: een andere wijze van samenstelling van het hoofdbestuur; tot dus verre was dit het bestuur der afd. Amsterdam; voorgesteld werd, het saam te stellen uit de bestuursleden van alle afdeeiingen. Ten slotte nog een bespreking, ingeleid door de afd. Den Helder, over de ongemotiveerde heffing door de gemeente daar ter plaatse van een belasting op het gedistilleerd a 15 cent per liter. Stappen zullen gedaan worden hierin veran dering te brengen. Bij de rondvraag had o. a, nog een discussie plaats over de waarschijnlijke wijziging der drankwet in 1901. Als plaats voor de volgende vergadering in Februari of Maart 1898 werd Breda aangewezen. De Haagsche bakkers. Gisterenochtend vroeg reden van de fabriek »De Volharding" voor de eerste maal de wagens met brood uit, gebakken door de nieuwe onder neming »De Toekomst," gevormd door de ont slagen gezellen der Brood- en Meelfabriek. Naar het comité heeft medegedeeld, leverde de aanbieding van het brood aan de woningen der ingezetenen een slecht resultaat op. Daartegenover geeft de toevloed van bestel lingen reden tot tevredenheid. De directeur der Brood- en Meelfabriek, de lieer Eussen, zal mmgenochtend gouden remon toirs met opschriften, als belooning van 25-jarige trouwe dienstvervulling, uitreiken aan de ge zellen A. Wasserman en P. v. d. Wacht, behoord hebbende, tot de Zaterdagavond ont slagen werklieden, die korten tijd daarna weder zqn teruggekeerd. Gratificatiën, verbonden aan tienjarige onaf gebroken werkzaamheid aan de fabriek, zullen tegelijkertijd worden uitgereikt aan de gezellen Eysbertse (niet ontslagen geweest) en Leeuwen berg en B. Vink (beiden ontslagen geweest). De pachter der buffetten en spijszaal van de Nieuwe of Litteraire Sociteit te 's-Gravenhage heeft de levering van het brood, tot dusver op gedragen aan de Brood-en Meelfabriek, aan eene andere firma gegund. Ditzelfde is gedaan door den gérant van een der groote hotels en cafe-restaurants. Naar het Vaderl. verneemt, zijn de pogingen van onzen commissaris-generaal voor de wereld tentoonstelling te Parijs aanmerkelijk meer plaatsruimte te verkrijgen voor Nederlandsche inzendingen, dan aanvankelijk was toegestaan, met gunstig gevolg bekroond. Generaal-majoor C. B. Th. Wiggers van Ker- cliem, eenoud-opperofficier, bij zijne kameraden en vrienden algemeen bemind, door zijne min deren zeer geacht, is gisteren in de residentie in den ouderdom van 75 jaren overleden. De overledene, die ais eenvoudig soldaat begon, heeft een zeer eervolle militaire loopbaan achter zich. De teraardebestelling is bepaald op Zaterdag a.s. op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den Raad van beroep voor de perso- neele belasting te Rotterdam mr. A. C. H. Telingen Bzn. aldaar. Bij Kon. besluit is aan Edgar Roose, te Scheeps- daelc (België), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefe ning der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Bij Kon. besluit is aan A. P. H. J. Verhoeven, 'Be Prins van Oranje." Gisterenavond heeft er eene vergadering plaats gehad van de werklieden en ambtenaren en gepensionneerden van de Maatschappij de Ijzer gieterij sde Prins van Oranje" te 's-Graven hage, om eene regeling te treffen in zaken de zieken- en pensioenkas. De door de commissie der werklieden en ambtenaren ontworpen regeling, welke vast gesteld werd in overleg met de liquidateuren, werd door alien, ook door de gepensionneerden, aangenomen. De hoofdzaak van deze regeling is dat ieder, die op het oogenblik nog aan de fabriek verbonden is, en ook z(j die na I Augustus, wegens gebrek aan werk ontslagen zijn, in aanmeiking komen om uit deze kas te trekken. Ieders recht wordt bepaald naar het aantal jaren dat hij in dienst is, in verhouding tot het hoogste loon door Item genoten. Ook voor de gepensionoerden geldt deze berekening. Inbraak. Gistermorgen ontdekte men op het kantoor van de firma Van Gend en Loos te Zwolle, dat de lessenaars van den directeur waren opengebroken en dat daaruit plm. f60 was ontvreemd. Men vermoedt dut men door de remise is binnengekomen daar er aan de bui tendeuren of ramen geen sporen van inbraak te bekennen zijn. Te recht of te onrecht werd een der verdachte knechten ontslagen. Een nieuw zeil. Een der bezwaren, verbonden aan het ge bruik der gewone zeilen is, dat een deel van den winddruk boot of schip doet overhellen tot op een punt, dat zij zouden omslaan, indien niet het vaartuig tegen de windrichting in werd Lombok. Aan een schrijven uit Ampenan dd. 4 October in het Socr Handelsbl. ontleenen wij Meldde ik u in mijn laatste schrijven, dat de operalies op Sa leh (ten N. van Praja) reeds afge- loopen waren, thans kan ik u mededeelen, dat wellicht in 't Z. van Piaja de mobiele colonne over een tijdje ook eens schoon schip onder de bevolking zal houden. De toestand aldaar moet alles behalve rooskleurig zijn; men hoort nog steeds van roofpartijen door de kwaadwilligen op de bevolking, terwijl de controleur Engelenberg met zijn gewapende politie dienaren niet in staat is de muiters te vanen. De mobiele colonne te Sadeh zal dan ook zeker weer te Praja gevestigd worden zoodra baai- taak 't bosch kappen in Ela Djoering zal zijn volbracht. Ook hier op Ampenan denkt men er in de verste verte niet aan, dat de bezetting te Mataram zal worden opgehevenwel is waar heeft men die benteng de bronzen vuurmonden en de artilleristen ontnomen, doch de eersten zullen wel heel gauw vervangen worden door de hier pas aangebrachte 7 cM. stalen achterlaadkanonnen, die ook gedeel telijk bestemd zullen wezen voor de benteng te Ampenan. Eenige dagen geleden, was bij de mobiele co lonne het bericht gekomen, dat II. Ali met 100 man Praja wilde overvallen en in de ach leggen. In de richting van Praja werden toen twee hin derlagen gelegd, doch niets werd gezien. Zouden de gidsen weer zoo gedienstig geweest zijn, om H. Ali tijdig genoeg te waarschuwen, dat zijn plan bekend was Waar H. Ali zich bevindt, weet niemand met zeketheid te .zeggen; dat echter het bosch Ela Djoering nog niet geheel door de roovers is ver laten blijkt hieruit, dat een detachement tot dek king der boschkappers bij het huiswaarts keeren op pl. m. 600 31 van den boschrand hevig werd beschoten door den brutalen muiter, die zich heele- maal niet gedekt opstelde; de kerel wist goed gebruik te maken van zijn wapen, want op 600 M. repeteervuur af te geven meteen.... revolver en dan geen doel te treffen is niet aan iedereen over te latenEnkele schoten onzerzijds waren dan ook voldoend» den kwaadwillige 't nuttelooze van zijn handeling te doen inzien. De schrik na 25 Sept. zit er nog zóó in, dat de kwaadwilligen zich uit 't bosch niet meer ver- toonen en eerst aan 't bereiden van hun eten denken, wanneer de troepen van 't boschkappen terug zijn. Op den dag van 25 Sept. toch, stond de gekookte rijst nog op 't vuur; toen de luitenant Van Nieuwland bun nest binnendrong en nog juist den lijd had op een roever te laten vuren, die nog even van de gelegenheid gebruik maken zijn hand in een pot kokende rijst te steken en zijn mond to rullen. Het kwam hem echter duur tb staan, want hij kon bet hazenpad kiezen met een verbranden mond en een schot in zijn zitvlak, zoodat hij met de eene hand voor zijn mond en de andere voor genoemd vlak al schreeuwende wegliep. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdb. h. B. B. tot conti. Ie kl., jhr, W. A. van Baders, ambten, op non-act,, met bep. dat hij gepl. wordt in de res. Zuider en Oosterafd. van Borneo tot hoofdeomm, bij het Dep. van B. B., J. A. v. Arckentot hulponderw. mej. M. Ch. v. Overvest, onderw. op wachtg. Ontslageneerv. de gew. ondervrs. 2e kl. A. P. L. Lux geb Van den Hamen de gew. hulponderwsn. R. R. van Nooten geb. Kuipers enS. J.Japiksegeb. Cramer; eerv., uit zijne betr. de comm. 3e kl. bij den post- en tel.dienst W. Moodijop verz., eerv., als lid b. d. krijgsr. der schutt. te Soerakarta, F. H. A. Barend. Militair Departement. Overgeplaatst: in Atjeh, de le luit. der cav. R. J. van Soelen; naar Magelang, deleluit.-kwart.W. Speltienaar Atjeh, de magazijnm. A. D. de Berg de le luit. T. F. M. Büekerin de le mil. afd. op Java te Batavia, de le luit. der gen. H. W. Fischer bij d. gew. en plaats, genied. to Pontianak, als chef, de le luit. d. gen. N. Piantenga; te Mr. Cornell's, de kapt. d. inf. P. F. L. C. Lach de Bere. Ontslagen: eerv. de gew. klerk bij de art.-con- strncticw. te Soerabaja, C. F. de Fisher; op verz., eerv. met pens. de init.-kol. van den gen. staf, H. D. H. Bosboom, onder dankbet. lopogr. dienst bew. diensten. Faillissementen. Geëindigd: het faillissement van H. G. Z. Pool, te Amsterdam en van H. S. C. Imming, te Apeldoorn. SCHEVEN1NGEN, 10 November. De aanvoer van versche visch was heden ook weer zeer klein en hé- stond uit 10 kisten makreel en 1 mand kleine tarbot. Een Zandvoortsche bomschuit kwam haar vangst aanbrengen. De vischprijzen waren: tongen 40 tot 80, tarbot per stuk fl tot f2.25, makreel 6 tot 17 c., rog 40 tot 75 c. per stuk en kleinschol per mand f2 tot 4. IJMUIDEN, 10 November. Heden kwam hier aan de markt de stoomtrawler BetHe en bracht 110 mandjes sehelvisch, 80 mandjes schol en een partij tong en tarbot; verder kwamen binnen 2 kotters met 130180 tongen, enkele tarbot griet, 1012 mandjes midd. schol, 25—30 mandjes kl. schol en schar. Ook kwamen nog 60 botters binnen met 530 tongen, 38 mandjes schol en schar, en enkele tarbot griet en rog. Er werden de volgende prijzen besteed: groote tong 70a 90 c,, kl. en midd. tong 25 a 50 c., tarbot f 6 a 9.75, kl. tarbot griet f2 a 3 25, rog 70 c. a fl, alles per stuk; mid. schol f4 75 a 7, kl. schol f2.20 a 2.65, schar f 1.70 a 1.85, alles per mand Hoogwater te Schiedam. Nov. 12 v.m. 5.32 n.m. 5.44 13 t 6.05 j 6.15 Hoogte in M. N. A. P. van het Hoogw, te Hoek-van-Holland. Nov. 12 v.m. 0,84 M.n.m. 0.86 M. j> 13 0.8-2 0.85 Zon en Haan. Zonsopgang Nov. 12: 7.16 v.m. ndergang 4.11 n.m. 13; 7.18 4.10 Laatste kwartier 17 Nov. Nieuwe Maan 24 Nor PARIJS, 10 November. Tarwe. Loopende maand fr 29.30, Dec. fr. 29.30, Jan,/Mrt. fr 29.35, 4 eerste maanden fr. 28.85, vast. Rogge. Loopende maand fr 17.90, Dec. fr. 17.75, Jan./Mrt fr. 17.75, 4 eerste maanden fr 17.75, vast. HAMBURG, 10 November. Petroleum loco 4.75, brief, dito -.geld. Spiritus per Nov./Dec. 20%, Jan./Febr. 20%.Stemming: kalm. BUDAPEST, 10 November. Tarwe zonder zaken. LONDEN, 10 November Aanvoer van Engelsche Taiwe 200 qrs., vreemde 20,800 qrs. Tarwe kalmer, Eng. 6 p. lager, vreemde alleen tegen lagere prijzen verkoopbaar. Gerst en Mais vast. Amerikaansche Goederenmarkt. NEW-YORK, 10 November. Tarwe. Nov. Dec. Jan. Febr. Maart. Mei. 10 Nov. 96 96% OTi/g 93Vs 9 94% 94% 95 92% 8 95% 96% 963/4 93% Mai s. Nov. Dec. Jan. Febr. Maart. Mei. 10 Nov. 32 32 35% 9 311/3 31% 35 8 31% 35

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6