51s'0 jaargang. ondag 14 en Maandag 15 November 1897. N°. 9475. Eerste Blad. FEUILLETON". BAMUNTCHO. -szm. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: HJ. C. ROELANTS. Kennisgeving. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommersq qo BUREAUj BOTEKST11AAT 70, TclcpSioon Ko, 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbo- grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt, korting verleend. Dit nummer bestaat uit drie bladen, Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen dat door den raad dier gemeente, in zijne openbare vergadering van den 12den dezer, benoemd zijn tot iedeu der commissie, belast om burgemeester en wet houders bij te staan in het beheer van de gemeente- reiniging, onder voorzitterschap van een lid van liet d.igelijksch bestuur, de heeren J. li VAN WESTENDORP JD-/., C. VAN DER VLIES, P. LOOPÜYT en YV. A. BEUKERS. En is hiervan afkondiging geschied, waar iiet be hoort, den 13den November 1897 Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 13 November '97. Lord Salisbury sprak in zijn redevoering in Guildhall de hoop uit. dat de strijd tusschen ondernemers en arbeiders in het machine-vak door de bemoeiingen van den Board of Trade thans wellicht zou worden bijgelegd. Op dien dag toch had juist het departement van handel van de strijdende partijen antwoord gekregen op nieuwe bemiddelings-toorstellen. Beide partijen hebben zich nu bereid deel te nemen aan een conferentie, maar stellen daarbij eenige condities. De ondernemers zeggen uitdrukkelijk, dat het aannemen dezer confe rentie hun oordeel over een vermindering dei- week van 54 op 48 uur volstrekt niet omstoot. De arbeiders wenschen aldus begrepen te worden, dat de aankondigingen van lock-ouis en van stakingen te Londen teruggenomen worden, en de quaestie der wei-kuren mede een onder werp van beraadslaging zal uitmaken. De arbeiders hebben daarentegen laten vallen de formeeie voorwaarde, dat een onpartijdig persoon de vergadering zal lelden; thans is uitgemaakt, dat de onderhandelingen zullen worden gevoerd tusschen de voorzitters of ande1 e vertegenwoordigers der strijdende partijen en dat voor geval men het niet eens kan worden over een gerneenschappelijken leider, iedere partij haar eigen leider zal hebben. De taak dezer conferentie nu zal een drie ledige zijn. Roman door Pierre Loti, lid der «Académie Fran paise". 40) Ramuntcho had reeds voorzien, dat zijn mede werking hem duur zou kosten, daar Itchoua een man was van de kerk, wiens geweten bij zou moeten knopen en geheel in de war, met gloeiende wangen, spreekt hij met hem af, dat hij duizend francs zal krijgen. Het kon hem immers niets schelen of hij veel geld overhield en het was er hem slechts om te doen zooveel over ie houden, dat hij met baar naar Amerika zou kunnen gaan de rest kon hem niets schelen. En thans nu zijn geheim ook door Itchoua gekend wordt, thans nu zijn dierbaar plan in de hersenen van dien siuwen smokkelaar wordt uitgeweikt, schijnt het hem toe, dat er een beslissende stap zal gedaan worden, om tot de uitvoering te geraken, die hem nu zeer nabij schijnt. Dan, te midden van de schrilheid van deze plaats, te midden van al deze mannen, die minder dan ooit zijn gelijken zijn, zondert hij zich vol hoop op de toekomst af. Men drinkt nog een laatste glas te zamen, en klinkt met de glazen dan vertrekt men, onder het vallen van den regen in den sükdonkeren nacht, maar thans langs den grooten weg, gezame- lijk onder vroolijk gezang. Geen lasten drukken de Allereerst heeft zij na te gaan hoe er uit voering kan worden gegeven aan de verklaring der patroons, dat zij niet bedoelen zich te be moeien met den rechtmatiger, arbeid der trade- ttnions, en aan die der laatste, dat zij hun neus niet in de zaken der ondernemers willen steken. Dan moet de conferentie de middelen over wegen om voor den vervolge arbeidsoorlogen te voorkomen. Eindelijk komt dan het vraagstuk van den ar beidstijd aan de orde. Zoodra deze conferentie tot een overeenkomst heeft geleid, zal de arbeid worden hervat. Voorloopig hangt nu alles hiervan af, wat de partijen verstaan onder rechtmatige inmen ging in den arbeid der trade-unions en in de leiding van den arbeid. Dal niet de achturige werkdag, is het brandpunt van den strijd. Hoe de uitslag zal zijn, is moeilijk te zeggen; maar voorloopig zijn dc berichten, die tot ons komen, nog geenszins geruststellend. In het Oostenrijksche Huis van Afgevaar digden wordt de strijd nog met steeds gelijke hardnekkigheid voortgezet. De Duilschers gaan onvermoeid met hun obstructionisms voort, en in waarheid, zij mogen meesters in deze treurige kunst worden ge- heeten. Nog steeds is aan de orde de derde aan klacht tegen de ministers, wegens de uitvaar diging der taai verordeningen voor Bohemen en Moravië. Ten onrechte was medegedeeld, dat ten op zichte dezer derde aanklacht het Huis was overgegaan tot de orde van den dag. Eerst gisteren is die beslissing gevallen. Vooraf was gegaan de verkiezing van een president, waartoe met 186 van de 318 uit gebrachte stemmen werd benoemd de onder voorzitter Abrahamowicz. Deze aanvaardde zijn weinig benijdenswaar dig ambt met een toespraak. Hij verklaarde, dat liet zijn eerste plicht zou zijn er toe bij te dragen, de parlemen taire instellingen tot haar volle recht te doen komen. Een vernietiging van het parlemen taire stelsel zou geen genezing van het kwaad brengenintegendeel den stand van zaken verergeren. Een vreedzame overeenkomst achtte hij noodig. De linkerzijde, die natuurlijk met deze ver kiezing niet is ingenomen, had voor deze toe spraak de zaal verlaten. Aan de orde kwam daarop weer de aanklacht tegen de ministers. Graaf Badeni nam nu het woord om te ver klaren, dat de regeering de taalquaestie ter hand zal nemen en alles zal beproeven om een einde te maken aan de twisten tusschen Duit- schers en Tsechen. Het middel daartoe zou zijn een vergelijk, schouders meer aR een gezelschap, van een wandel tocht teruglteerend, stapt men voort. In de achterhoede, een weinig van de zangers verwijdeid, loopt Itchoua, zijn hand op Rdinuntcho's schouder leggend. Belangstellend en begeerig naar den goedon uitslag, nu het bedrag, dat hij zal krijgen bepaald is, fluistert hij hem zijn bevelenden raad in de ooreri. Als Arrochkoa wil hij, dat men zal handelen met overweldigende brutaliteit, onder den indrnk van eene plotselinge ontmoeting des avonds, zoo laat als de kloosterregelen dat zullen gedoogen, op een onbepaald uur, als het dorp, be neden het kleine klooster zal zijn ingeslapen. En voor alles, mijn jongen, zegt hij, toon je niet voor wij den slag slaan. Laat ze je niet zien, en niets van je terugkeer in het land weten, andets mis je het vooiaeel der verrassing. Terwijl Ramuntcho luistert en in stilte nadenkt, zingen de anderen, die vooruitloopen, maar al door, en op de maat van het lied stappen zij vooit. Zoo komt men terug in Landachkoa, het Frattsche dorp, en gaat over de brug van de Nivelle, vlak lungs de Spaansche gienswachlen. Deze hebben er geen begrip van, wat op een zoo laat uur, die druipnatte mannen, op hun ge bied hebben gedaan Hoofdstuk X. De winter, de koude winter strekte zich lang zamerhand over het Baskische iand uit, nadat enkele koude ochtenden reeds de laatste planten" hadden doen afsterven, en den bedriegelijken aan blik van de velden had gewijzigd. Langzamerhand had Ramuntcho al de gewoonten aangenomen van een verlaten manin zijn huis, lot stand gekomen in overeenstemming met beide partijen. "Wellicht geven mijn woorden te verstaan -ging de minister-president voort dat dc regeering en ik niet op het punt staan van te verdwijnen; maar ik kan het niet helpen, wanneer gij dit onaangenaam vindt. Daaraan voegde graaf Badeni nog toe, dat do regeering rechtvaardig wil zijn jegens alle partijen, terwijl hij ten slotte verklaarde over tuigd te zijn, dat de oppositie geen slechte be doelingen itad, maar door nationalistisch ge stemde kiezers werd aangezet. Het eind der geschiedenis was, dat het Huis met 177 tegen 171 stemmen ten opzichte dezer aanklacht overging tot de eenvoudige orde van den dag. Zes stemmen meerderheid dus slechts. En der regeering wacht nog de bestrijding van drie nieuwe aanklachten De opwinding in de Vereenigde Staten over Spanje en Cuba is tot bedaren gekomen en men verwacht geen nieuwe uitbarsting, voordat het congres bijeenkomt of generaal "Weyler in Spanje is teruggekeerd. De teruggeroepen generaal heeft zich ie Gi- bara op Cuba nog als gouverneur laten hul digen, waarvoor de plaatselijke autoriteiten door maarschalk Blanco te recht met afzetting zijn gestraft. In Amerika ziet men in het gebeurde te Gibara een malum omen; de Spaansche regee ring toch verwacht gelijke betoogingen ter eere van Weyler bij diens aankomst in het vaderland. Daar nu die aankomst waarschijnlijk zal vallen kort voordat het Amerikaansche Congres bijeenkomt, wordt het gevaar voor verwikke lingen ernstiger. De vredelievende politici in de Vereenigde Staten zijn zeer bezorgd over de vijandige stiooming in de openbare meening. Een hunner, de senator Calïery uit Louisiana, heeft tegenover een verslaggever zijn vrees uitgesproken, dat de Amerikaansche jingo's" in vereenigirtg met Spaansche gekken" een oorlog zonder eigenlijke oorzaak zouden uit lokken. De senator achtte Cuba een oorlog volstrekt niet waard. De Senaat zou, aldus meende hij. wanneer de zaak iD liet Congres aan de orde werd ge steld, zonder zich om de gevolgen te bekom meren, de opstandelingen als oorlogvoerende partij en Cuba als onafhankelijken staat er kennen. Van Cuba zelf is het nieuws schaarse® Alleen verneemt men dat maarschalk Blanco een van de New-York Herald uitgaande inza meling, ten behoeve der Cubanen, heeft ver boden. In Spanje spreekt de ministerieele pers haar levendige voldoening uit over de nieuwe en door haar zeer hooggeschatte bewijzen dat hij nog bewoonde zonder iemand om hem te bedienen, richtte hij alles zelf in, gelijk hij gedaan had, toen hij nog in de koloniën diende en in de kazerne, daar hij alle kleine huishoudelijke bezig heden kende. In zijn uiterlijk beu aarde hij dezelfde correctheid, die hij vroeger had bewaard hij kleedde zich keurig, met het lint van zijn medaille van verdienste altijd in het knoopsgat, en om zijn arm steeds een rouwband. In het eerst ging hij niet naar de kroegen in het dorp, waar zijne makkers zich op de koude winteravonden verzamelden. In die drie jaren van reizen, lezen, samenspreken dan met den een en dan met den ander, waren vele nieuwe ideeën in zijn ontvankeiijken geest opgenomen; onder zijne makkers van vroeger voelde hij zich niet meer op zijn geraak, omdat duizenderlei kleine zaken, waaruit het leven is opgebouwd, hem van hen scheidden. Langzamerhand evenwel, door het steeds ge dwongen alleen zijn, door de noodzakelijkheid waarin hij was otr. kroegen en drankhuizen voorbij te gaan waar achter de vensters altijd oenigen zijner kennissen zaten was hij geëindigd met er een gewoonte van te maken binnen te gaan en zich bij de anderen neder te zetten. Het was thans hot jaargetijde, waarin de Pyre- nciien, ontdaan van de talrijke wandelaars, die des zomers daar rondzwerven, gehuld werden in zware nevels en sneeuwwolken. In de kroegen levende, verlichte stippen te midden van de ontzaglijke leege duisternis dor velden kwam er een weinig van den geest van de oude tijden terug in deze verlaten streken. "Voor de reusachtige vaten met landwijn, die op den achtergrond in het duister \an sympathie, die de Paus aan den Koning en de Regentes heeft gegeven, juist nu de Carlisten zich gereed maken opnieuw den in- wendigen vrede te verstoren, indien de zaken op Cuba slecht gaan. De liberale pers en de bevolking der steden in het Noorden van het schiereiland protesteeren krachtig tegen de handelwijze der lagere gees telijkheid, die als steeds de partij van den Pretendent openlijk steunt. Gemengde Rcilcdccllngen. In de Noorsche Kamer beschikt de linker zijde thans over 77 leden, reeds één meer dan de meerderheid, die voor grondwetsherziening wordt vereischt. De radicalen rekenen er op, dat die meer derheid nog grooter zal worden. Het Berliner Tagcblall deelt mede »Van welonderrichte zijde wordt ons bericht, dat de gezondheidstoestand van vorst Bismarck helaas! slechter is geworden. »De geheele familie is aan het ziekbed ge roepen." De vorst leed reeds sinds eenigen tijd aan rheumatiek en slapeloosheid. WolfFs bureau noemt evenwel het bericht van het Berl. Tag. ten eenenrn-.de ongegrond. In den loop der volgende week gaat de be kende Dnitsche sociaal-democraat Liebknecht weer eens voor vier maanden naar de gevan genis, wegens majesteitschennis. Liebknecht is 71 jaar oud. Koning Carol van Rumenië zal eerstdaags een bezoek brengen aan den Czaar. Men hecht aan dit bezoek geen bijzondere beteekenis. Naar de Times verneemt, hebben de admi raals aan den voorzitter der Nationale Verga dering van Kreta doen weten, dat zij niet kunnen antwoorden op de nota betreffende de autonomie, voordat een nieuwe gouverneur is benoemd. De directeur en een commissaris van het succursaal der Ottomaansche Bank te Beyruth zijn ernstig gewond door dolksteken. De aanslag is vermoedelijk eer. particuliere wraakneming. Uit Kaïro wordt bericht, dat Kassala ver moedelijk den 24sten December door 2000 man Egyptische troepen zal worden bezet. De Times publiceert den tekst der verdra gen, door Engeland in het achterland van Lagos met iniandsche vorsten gesloten. liet blad concludeert ïin naam der bescha ving", dat Engeland het geheele gebied van den Niger, minstens tot de 12de parallel, moet behouden. In naam der Engelsche begeerlijkheid toch zeker ook.! zijn opgetast, werpt de lamp, die aan de baiken is opgehangen, haar licht over de heiligenbeelden, die de wanden sieren, op de groepen bergbewoners, die daar zitten te praten en te rooken. Van tijd tot tijd zingt er een een liedje, dat uit den nacht der eeuwen gekomen schijnt het geluid der tam- bourin doet de oude wijzen herleven liet getokkel der guitaar wekt de herinnering aan de tijden der Mooren of wel slaan een paar mannen op do castagnetten en dansen er de fandango bij toet antieke schoonheid van bewegingen. Vroegtijdig reeds trekt men zich terug uit deze onschuldige kroegjes, vooral op deze slechte, regen achtige nachten, die zich door hun donkerheid zoo uitstekend Kenen voor het smokkeiwerk; en ieder hier heeft wel het een en ander te doen aan gene zijde van de grenzen. Op dergelijke plaatsen, in gezelschap van Ar rochkoa rijpte bij Ramuntcho zijn heiligschennend plan, en overwoog hij daarvan de bijzonderheden of wel, gedurende enkele nachten van helderen maneschijn, die elk smokkeiwerk aan de grenzen onmogelijk maakten, waren zij beiden op weg en vertraden zich uit kracht der gewoonte. Godsdienstige gemoedsbezwaren gaven heat zeer veel wroeging, zonder hem echter van zijn plan te doen afzien. Zijn gansche wil, zijn stoutmoe digheid, zijn bestaan concentreerden zich en strekten zich meer en meer naar dat édne doel. En het verbod van Itchoua om Gracieuse weer te zien, voor het plan tot uitvoering zou zijn gebracht, putte zijn ongeduldig gemoed uit. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1