Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Staten-ziilit.g te beiiandelen, wordt het volgende ontleend en wel ten aanzien van: 'lo. De verordening op de Gouwekaden. De beide denkbeelden, namelijk om deugdelijk onderhoud te verzekeren, door daarmede de provincie te belaften, en om billijkheid te betrachten zoowel jegens de polders als jegens de provincie, door aan de polders de verplichting op te leggen om jaaiüjks aan de ptovincie een bedrag uit te keuren, overeenkomende met hetgeen gemiddeld per jaar door de poldeis aan de kaden wasten koste gelegd, vonden in de vergadering der commissie algetneene instemming. Bij de bespreking der artikelen rees' ten opzichte van hel bedrag der uitkeoringeri waar mede de polders bela-t worden de vraag, of' voor den Oostpolder de verplichting moet worden opgelegd lot uitkeeiing van het bruto bediag van f 18G2.lvS of van het netto bedrag van rond f 41*31, De groote meerderheid was van oordeel dat de uitkeeting tot f1121 moest worden terug- gebiacht en stelt dat aan de vergadei ing voor. Verder stelt de commissie voor het bedrag der uitkeering voor den polder Laag-Boskoop te bepalen op f347. Overigens stelt de commissie nog eenige andere wijzigingen voor, maar adviseert zij gunstig ten opzichte der vet'oidening zelve. 2o. Bijdi age in de kosten van liet baggervverk in de haven te Maassluis. De commissie advi seert tot aanneming van het voorstel van Ged. Staten. 3o. de voorstellen tot Waierschnpsregeling op de eilanden IJselmonde en de Hoekscha Waard. Na eenstemmige uitspraak van Isaie waardee ring over den aibeid van het college van Gedep. Stater, gaat de commissie de aanleiding lot de vooistellen na en bleek bij de behandeling van het Reglement op het gemeen Wateistaats belang van het eiland IJselmonde, reeds aan stonds, dat er vei schil van gevoelen bestond aangaande de vi aag of de Prov. Staten bevoegd waren reglementen op liet gemeen watei staats belang als die van de eilanden IJselmonde en de Hoeksche Waard vast te stellen. Eene minderheid beantwoordde die vraag in onlkennenden zin, op gioud dat liet beheer en toezicht, geheel in strijd met bet bestaande stelsel van zelfregeering der wetenschappen, op Gedeputeerde Staten wordt overgebracht. Eene vrij belangrijke meerderheid der Commissie kon de wettelijke bezwaren niet deelen, overtuigd, dat krachtens art. '190 der Grondwet, de Pro vinciale Staten onder Koninklijke goedkeuring, de wetgevers voor de waterschappen zijn. Ten slotte stelt de commissie de vergadering voor aan de voorstellen van Ged. Stalen en de daai in door haar gebrachte wijzigingen hare goedkeuring te hechten. 4o. de wijziging van verschillende bijzondeie polderreglementen, stelt de commissie ad hoe voor goed te keuren. Belangen der vrouw. Het comité tot verbetering van den maut- schappeüjken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heelt zich met een adres gewend lot den minister van binnenlandsche zaken om ook zijneizijds de aandacht van den Minister te vestigen op de belangrijke punten in iiet adres door de Vereeniging tot behartiging van de belangen der vrouw te Rotterdam (in zake wijziging en aanvulling van enkele bepalingen van het B. W.) ter sprake gebracht en zijn instemming te betuigen met het daarin om schreven verzoek tot gelijkstelling van man en vrouw ten aanzien van ouderlijk gezag en voogdij. Eva nzoo heeft het comité een adres gezonden aan denzelfden Minister om adhaesie te betuigen aan bet adres van bovengenoemde Vereeniging in zake middelbaar en gymnasiaal onderwijs voor meisjes en het subsidieeren van industrie-, kook- en huishoudscholenen verzocht den Minister de maatregelen te nemen en de voor stellen te doen, welke kunnen leiden tol ver vulling der daarin aangegeven wentellen. Gebr. Hogerhuis. Op de vraag: of bjj een nieuw rechterlijk onderzoek de onschuld der gebr. Hogerhuis zal blijken? geeft de heer Z. Middelkoop te Leeuwar den iu Vooruitgang het volgende antwoord: »Wafli schijn lijk niet, omdat in het nieuwe strafgeding aüeen naar de schuld wordt ge zocht en het niet bewezen zijn der schuld, niet altijd onschuld in zich sluit. Maar wel kunnenJ in het nieuwe proces tal van bijzondei hedeif aan het licht komen, die moeilijk of bijna on mogelijk met hunne schuld zijn overeen te brengen. Verder zal men het denkelijk niet kunnen brengen. Hunne onschuld zou volledig blijken, wanneer bewezen werd, dat anderen dau zij de daders van de inbraak te Britsum zijn geweest. Zij (de gebr. II.) zullen zich denkelijk moeten tevreden stellen met tot zeer hoogen graad van waarschijnlijkheid te brengen, dat zij onschuldig zijn, wat natuurlijk gepaard moet gaan met hunne vrijlating. «Wil de Regeering of de leden van de Tweede Kamer iets doen, om de ongerustheid, die in deze zaak algemeen is, te stillen, dan bewan- dele zij den aangewezen weg." Kosten van stemkaarten. Indertijd werd door het gemeentebestuur van Breukelen-Nijenrode aan den commissaris der Koningin gevraagd wie de kosten van de stemkaarten in het kiesdisliict moest betalen en daarop werd ten antwoord ontvangen, dat de minister van binnenlandsche zaken (toen mr, S, van Houten) beslist had dat ingevolge art. 205 K. der gemeentewet, die kosten ten laste van de hoofdplaats van het kiesdisliict, in casu Breukelen-Nijenrode, behoorden te worden gebiacht. Het gemeentebestuur, inet deze uitspraak niet tevreden en eene nadere beslissing wen- skhende uit te lokkeu, weigerde een bevelschrift tot betaling voor gemelde kosten af te geven, waarvan aan de Ged. Staten werd mededeeling gedaan. Dit college nu heeft ingevolge art. 225 der gemeentewet den Raad doen hooren en deze heeft zich met de opvatting van B. en W., namelijk dat artikel 70 der kieswet geen be paald voorschrift bevat en artikel 205 K. niet van toepassing wordt geacht, vereenigd en de weigering goedgekeuid. Bakkersgezellen le Botterdam. Men meldt ons uit Rotterdam Zondag werd in het Sportgebouw alhier een vergadering gehouden van bakkersgezellen, welke belegd was door de vei eeniging sDoor Eendiaciit verbetering", ter bespreking van de afschaffing van nachtaibeid. De heer K. H. Rang uit den Haag leidde het onderwerp in met er op ie wijzen hoe eerst in '1890 de eerste ernstige stappen ge daan werden ter verkrijging van een betere regeling in het bakkersbedrijf, hetgeen de afschaffing van Zoudagsarbeid tengevolge had, en hoe thans afschaffing van nachtarbeid de tweede zaak is, waai voor gestieden moet worden. Verder gaf hij eeri verslag van de beweging te 's-Gravenhage in de vorige weken afgespeeld en waarvan reeds het voornaamste in dit blad medegedeeld werd. Spreker eindigde met er op te wijzen, dat het hier geen zaak van plaatse lijken aard gold, maar eene waarbij het belaug van alle gezellen in het geheele land betrok ken was. Daarom spoorde hij tot samenwerking aan, ook al mocht men niet reeds dadelijk zegevie- lend uit den strijd komen, het is een strijd' die moet worden voortgezet. Daarop werd een motie voorgelezen en bij acclamatie aangenomen, waarin de verontwaar diging wordt uitgesproken over de willekeurige handelingen van de Haagsche Brood- en Meel fabriek en de vvensch wordt uitgesproken dat het debiet der lfaagscbe fabriek prijsgegeven worde aan de publieke verachting, tenzij de uitsluiting opgeheven en het lidmaatschap van den Nederlandschen Bakkersgezellenbond erkend worde. Door Van der Pas werd nog de wenschelijk- lieid betoogd een comité te vormen uit de ver schillende bakkersvereenigingen tot voorberei ding van afschaffing van nachtarbeid. Door een groot aantal liberale kiezers te Rot terdam is aau het hoofd der politie toestemming gevraagd mr. j. A. van Gilse eene serenade te mogen brengen ter gelegenheid van zijne aanneming ais lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het verzoek is ingewilligd en een escorte bereden politie toegezegd. Intusschen vernemen wij echter, dat op ver zoek van mr. van Gilse van deze huldebetooging is afgezien. Bij Ko2. besluit zijn benoemd tot burgemeester; van 's-Gravenmoer, J. Loeff secretaris dier gemeente; van Oude Tonge, J. van Schouwen, secretaris dier gemeente; van Nieuwe Tonge, A. J. de Graaff; van Bcnnenbroek, P. N. van Doorninck; van Heemstede, mr. I). E. van Lennep cn van Hilversum, J. E. C. Schook. Bij Kou. besluit is lo. de gedane benoeming van J. M. Janssen tot voorzitter van den militieraad in het 2e militiedistrict van Limburg voor de lich ting der nationale militie van 18S8, wegens diens ongesteldheid, ingetrokken en 2o. benoemd voor de lichting der nationale militie van 1898 in het 2e militicdistrict ran Limburgtot voorzitter mr. I5. II. O. H. Beerenbroek, lid der Prov. Staten, vroeger benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van dien raad, en tot zijn plaatsvervanger C. Houben, lid der Prov. Staten. Bij Kon. besluit is aan mr. W. C. J. Alpberts te Arnhem, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en westelijk Noordbrabant. Naar wij vernemen, zijn door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem benoemd tot kerk meesters der parochie van den H. Johannes den Dooper alhier, de heeren G. M. Ham, P. C. Kreuger en Jac. J. Exler NS. O.) Met genoegen vernemen wij, dat onze stadge noot*- mej, S- van V. als soliste hare medewerking zal verleenen aan de uitvoering van «Gemengd Koor", directeur de heer George Rijken, in de Sociëteit «Harmonie" te Rotterdam, op Dinsdag 23 November e, k. Ten gehoore zal worden gebracht sPaulus", oratorium van Mendelssohn Barthohiy. Het bestuur der Vereeniging tegen Bedelarij meldt ons het volgende: In de laatste weken melden zich hier en daar om onderstand of met negotie aan, zekere van Mark en een vrouw zich noemende vrouw van Mark. Het verdient aanbeveling zich omtrent dit gezin inlichtingen te verschaffen alvorens onder stand te verstrekken. Heden zou, volgens het aanvankelijk plan, de nieuwe glasblazerij der Naamlooze Vennoot schap «De Schie", directeur de heer C. A. van Deventer, worden geopend. Wegens onvoorziene omstandigheden is de opening der glasblazerij alsnog moeien wot den uitgesteld. Gisterenavond had de 5-jarige Willem van Uden het ongeluk orn op de Hoogstraat zoo danig te vallen dat zijn arrn ontwrichtte. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 13 November. Notaris H. W. M. Roelants. Een goed onderhouden, in volle werking zijnde dubbele branderij, ingericht tot het vervaardigen van schopgist, voorzien van 4 ruw- en 2 distil leerketels en alle verdere tot een goed inge richte branderij behoorende werktuigen en gereedschappenbenevens koelbakken, open plaatsen en erf, in de Westmolenstraat en uit komende aan de Korte Haven no. 18, kadaster sectie C no. 980, groot 395 cent., in veiling f6260, daarvoor verkocht. Een goed onderhouden, in volle werking zijnde branderij, ingericht als voren, voorzien van 2 ruw- en 4 distilleerketel, en alle verdere tot een goed ingerichte branderij behoorende werktui gen en gereedschappen, benevens koelbak en stoommachine van 42 paai denkracht, open plaats en erve, gelegen en uitkomende als perceel I, no. 20, kadaster sectie C, no. 984, groot 325 cent., iu veiling f 3650, daarvoor verkocht. Een kantoor, open plaats en erf, in de West- molenstraat no. 22, kadaster sectie B no. 982, groot 35 cent., in veiling f 775, daarvoor ver kocht Twee aandeelen, ieder groot nominaal f 4000, in de naamlooze vennootschap de Stoomkoren- molen »de West", in veiling eik f *110, daar voor verkocht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 12 Nov. Willem Frederik Karei, zoon van J. v. <1. Broek en A. Hoogen doorn. Laan ons Genoegen. Overleden 13 Nov. Elisabetli Gouda, 91 j var G maan den, wed. van J. van Ravens, Broersveld. Willem Vollemaus, oud 73 jaar 5 maanden, Lange JSieuwstraat. 44 Nov. Jacobus Robert de Wit, oud 73 jaar i maanden, I/oogstraat. Gemeentebegrooting. Eindelijk in strijd met de gemeentewet, die voorschrijft, dat de begrooting vóór 1 Novem ber door den Raad vastgesteld moet worden is thans het verslag d"r afdeelingen ver schenen over de door B. en W. voor 1898 voor gestelde begrooting. UITGAVEN. In de tweede en derde afdeelirig werden algemeene beschouwingen gehouden. In de tweede afdeeling meende men, dat naar ver sterking der middelen, en inkrimping der uit- uitgaven moest gestreefd wordenvoor de meerdere kosten van aanleg en verlichting van nieuwe straten zou door de belanghebbenden een hoogere erfpachtsoin kunnen betaald worden. Voorts drong men er hier op aan, dat de Commissie voor gemeentewerken steeds mocht worden geraadpleegd, bij het maken van plannen voor aanleg en ouderhoud van gemeentewerken, terwijl deze sectie gaarne mededeeling aan den Raad zag geschieden, waar uitgaven die niet op de begrooting staan of den desbetrefferiden post overschrijden, worden gedaan. In de derde sectie drong men ook aan op advies van de Commissie voor gemeentewerken waar dit noodig was, en kwam er tegen op, dat leeningsgelden werden aangewend voor ge wone onderhoudswerken. Op versterking der middelen werd hier aangedrongen. Men achtte liet billijk van de bouwers eeu som in eens te ontvangen voor stratenaanleg, rioleering en vei lichting bij hun perceelen. In alle drie afdeelingen was men van oordeel, dat de salarissen van den burgemeester en deri secretaris moesten verhoogd worden, in verband met de uitkeering van het Rijk van 'A van de soin der jaarwedde voor burgemeester en secre taris. In overweging gegeven wordt door de afdeelingen aan Ged. Staten te verzoeken de jaarwedde van den burgemeester te stellen op f 1600 met vrije woning, waarvan het genot geschat wordt op f700 'sjaars; en die van den secretaris op f 2300. Het advies van B. en W. van 9 October 1897 om het verzoek van den gemeerite-out- vanger om verhooging van jaarwedde enz. aan te houden, totdat door B. en W. een bepaald voorstel zal zijn gedaan inzake de aanstelling van een bepaald beambte voor de inning van sommige belastingen, werd in de drie sectiën met instemming begroet. Omtrent de salarissen van de bouwkundigen, worden in de 2e en 3e sectie enkele opmer kingen gemaakt betreffende die der tijdelijke opzichters van Eysden en Vonkmen wenschte te weten uit welken post die jaarwedden ge kweten worden, terwijl men inlichting wenschte ook over de aanstelling van lijdelijke beambten. Wat de jaarwedde van den gemeenteveearts betreft, men vereenigde zich in alle sectiën met de meening van B. en W. dat de titularis nog niet lang genoeg in dienst is om nu reeds tot verhooging zijner jaarwedde te besluiten. In de derde sectie wenschte men, dat het be drag der jaarwedde bij de volgende begrootin" in overweging genomen zou worden. In dezelfde sectie vroeg men of het tarief, waarnaar de belooniiig van den waagmeester wordt berekend niet te boog is, nu de weo-inc toeneemt. In alle sectiën werd gesproken over de jaar wedden van den brugwachter. In de twee eerste sectiën vereenigt men zich met het advies van B. en W. vin het salaris te handhaven, tot dat de regeling zal worden herzien. Iu de derde sectie wilde men den brugwachter eene jaar- lijksche gratificatie van f50 toegekend zien. In de tweede sectie werd gewezen op de onvoldoende bediening van de kraan men achtte een onderzoek gewensebt. In de eerste sectie wees men op den ver vuilden toestand der sloot langs de Vettenoord- kade en vroeg of er wel genoeg gebruik op maakt wordt van de gelegenheid tot door- spuiïng. In dezelfde sectie dringt men aan op het hebben vnn meer boeien in de Maas bij de Haven, ten dienste der schepen, die op stroom moeten lossen. In de tweede sectie vroeg men hoe het kwam, dat waar door B. en W. in de Algemeene Be schouwingen bij de Begrooting wordt geze«d, dat de schoeiïng van de oude haven zoo slecht woidt, dat weldra een jaarlijksche som voor onderhoud van f12 a 15000 bezwaarlijk vol doende zal blijken, dat thans slechts f3000 voor heistelling is uitgetrokken. Men vroeg of deze som voldoende was. In dezelfde sectie werd de wensch uitgesproken, dat iu volgende begrootingen met het vicieuse stelsel gebroken mocht worden om het lichtgas van straatverlichting met minstens tegen den kostenden prijs aan de gemeente in rekening te brengen. In alle secties werd betreurd het voorstel tot wegneming der standpijp van de water leiding aan den Afrol wegens misbruiken. Ondanks deze achtte men deze gelegenheid otn gratis water te bekomen voor mingegoeden zeer ge wensch t. In de eerste en derde sectie zag men met verlangen eeu voorstel van B. en W, tegemoet tot herziening der jaarwedden der klasse- onderwijzers. In de eerste afdeeling zou men tevens gaarne zien, dat nevens dat voorstel ogk het vroegere door de schoolcommissie ter zake uitgebrachte rapport gedrukt aan deleden werd toudgezonden. In de tweede sectie werd het wenschelijke betoogd om den post voor de Kroningsfeesten met f 500 te verhoogen. Alle afdeelingen bespraken de bestrating van de Oost- en West-Havenkade. In de eerste en tweede vernam men gaarne het gevoelen van de commissie voor gemeentewerken hierom trent; in de derde sectie achtte men alge- iieele bestrating der beide havenkaden onnoodig en wilde die tot 100 it 150 M. bepalen aan de Westhavenzyde. Hulde bracht men hier aan eene bestrating met scoriaebricksechter had men er hier bezwaar tegen de kosten uit leeningsgelden te dekkenin dezelfde sectie wenschte men den post rioleering en bestrating van de Ged. Waal pro memorie uit te trekken en den beslratingspost van de Breede Haven straat te royeeren ook in de tweede sectie werd op dit laatste aangedrongen. Omtrent den post voor de restauratie van het Raadhuis wenschte de 2de sectie het advies van de Commissie in zake Gemeentewerken te vernemen, terwijl de derde sectie voorstelt, dat de Raad zich de goedkeuring voorbehoude van de plannen tot afwerking van de archiefkamer en van de restauratie van de bovenvestibule en van de politiewacht. De restauratie van den voorgevel en hoofdtrap van het Raadhuis, achtte de 3de sectie onnoodig en zij stelt voor dit pro memorie uit te trekken. Dat ook hier onderhoudswerken uit leeningsgelden bestreden worden, keurt zij af. De tweede sectie stelt voor den post voor nieuwe deuren in de keersluis te royeeren, omdat zij die nog niet noodzakelijk acht. In alle sectiën kwam de post voor een brug over de keersluis ter sprake; de kosten werden te hoog of overbodig geacht. Voorgesteld wordt deze post op f 10.000 te bepalen ten einde een voetbrug te kunnen aanleggen, wat men vol doende acht. In de tweede sectie drong men aan op zuinig heid bij de plannen vau de nieuwe Lngere- school. ONTVANGSTEN. Iu alle sectiën kan men zich met de voor gestelde regeling van de opcenten op het Personeel en de Inkomsten belasting wel ver eenigen. Men beval echter bij de laatste alge meen het stelsel van eigen aangifte aan. Behalve deze opmerking werden er nog slechts in de derde sectie opmerkingen gemaakt. Men vroeg hier, in verband met de kosten van de haven, of geen retributie kon geheven wot den van hen, die de kaden gebruikeneen voorstel van B. en W. werd in deze verlangd. Voorts wees men hier op de weischeljjkheid van invoering van een evenredig schoolgeld van leerlingen op de Burgerschool en de Meisjes school voor M. U. L. O., gebaseerd op de aan slagen in den Hoofdelijken Omslag. Ook hierin wordt een voorstel van B. en W. verwacht door de sectie. Ook het schoolgeld op de bewaarschool werd te laag geacht, met name voor hen die be hoorlijk kunnen betalen; men hoopte op een desbetreffend voorstel van B. en W. Voorts weusehte men de vischschepen niet

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2