51"° jaargang. onderdag 18 November 1897. N°. 9478. RAMUNTCHO. /ersehijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Kennisgeving. EETJILLETO jST. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. ii!ÏÏEM:ï C1ÜRA Aboxnehestsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.3o Wonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTER9TRAAT TO, Telephoon Wo. 123. AnvERTEïTTrBrEijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courant?f 0.52 Iedere gewone regel meer- o.lO Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade of /hinder kunnen veroorzaken. fiURGEMEES TER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, Gelet op de bepalingen dei Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat bij hun be sluit van den lOen November jl aan de veigunning, dd. 25 October 1888 verleend aan de firma 11. JANSEN Co. en hare rechtverkrijgenden, tot oprichting van een doornmalen aan de Boterstraat allnei, de voor waarde is toegevoegd «dat vóór 1 Apnl 1898 een voldoende inrichting ïmoet zijn aangebracht tot het terughorden van fijn vkolengruis Schiedam, den 17en November 1897. Burgemeeifer en weihouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNEDE Algemeen overzicht. Schiedam, 17 November '97. Be zaak-Dreyfus -is gisteren in de Fransehe Kamer ter sprake gekomen, en wel naar aan leiding van een brief, dien de broeder van den ïverrader", Mathieu Dreyfus, aan den minister \an oorlog heeft gericht. In dat schrijven, gistermorgen doordeParij- sche ochtendbladen gepubliceerd, wijst Mathieu Dreyfus den majoor der infanterie, graat VValsine Esterbazy, geparenteerd aan de be roemde Hongaarsche familie Esterhazy, aan als den schrijver van het borderel, waarop Dreyfus is veroordeeld. Esterhazy heeft daarop aan den minister van oorlog verzocht een onderzoek te doen instel len, en ook deze brief is gepubliceerd. In de Kamerzitting van gisteren nu vroeg graaf d'Alsace naar aanleiding dezer brieven de regeering om juiste en nauwkeurige ver klaringen, waarop het leger en de natie wachten. Generaal Billot, de minister van oorlog, verklaarde daarop, dat hij een vertrouwelijk onderhoud had gehad met den heer Schcurer- Kestner, die zijn voornemen had uitgesproken om naar een revisie van het proces-Dreyfus te streven en hem ook stukken had laten zien, die de minister evenwel niet bevoegd was geweest in ontvangst te nemen. Be heer Scheurer had een enquête verlangd, waarop de minister had geantwoord, dat die steeds nog werd voortgezet, maar dat de uit slag daarvan geenszins de opinie derregeering aan het wankelen zou brengen. De regeering had daarop den heer Scheurer uitgenoodigd den bij de wet voorgeschreven weg te volgen. Deze schijnt daartoe niet bereid, Roman door Pierre Loti, lid der ïAcadénaie Franpaise". 43) Hoofdstuk XIII. Weken nog verliepen in voorbereiding, in onze kerheid hoe juist ie handelen, in het beramen van plannen en het ontwikkelen daarvan. Het antwoord van zijn oom Ignacio is onder- tusschen te Etchezar gekomen. Als zijn neef eerder gesproken had, schreef hij, zou hij hem gaarne ontvangen hebben, maar toen hij zijn aarzeling zag, had hij een vrouw genomen leeds op gever derden leeftijd, en sedert twee maanden had hij een kind. Aldus zou hij ook aan gene zijde van den Oceaan geen bescherming hebben en zou hij er zelfs geen schuilplaats vinden. Het ouderlijke huis was vei kocht met don notaris waren de geldzaken geregeldalles wat hij bezat had hij thans in goudstukken in zijn hand. Vandaag is het de dag bestemd voor de vol voering van het plan, de groote dag, reeds zijn de bladeren aan de boomen gek omen, en lang gras dekt weer de velden: het is Mei. In bet kleine rijtuigje, getrokken door het vlugge maar nu komt de familie Dreyfus met een beschuldiging voor den dag, waarbij de schul dige wordt genoemd. Onder deze omstandigheden, aldus eindigde '\'e. mj,n'sler! fs de gedragslijn der regeering duidelijk aangegeven. Zij zal den beschuldiger in gebreke stellen om zijn aantijgingen te be wijzen. Dat is zij verplicht aan de eer van het leger, waarvoor de minister van oorlog heeft te waken. Ook in den Senaat is de zaak ter sprake gekomen Daar sprak Provost de Launay den ven«ch uit, dat de regeering meer licht zou versprei den over de quaestie van Dreyfus. Als middel daarvoor stelde hij voor de wet op de spionage in behandeling te nemen. De ministei van justitie vroeg uitstel om het ontwerp eerst te onderzoeken. Het voorstel werd vervolgens verworpen. De lieer Scheurer-Kestner mengde zich niet in het debat en stemde ook niet mede. Intusschen is kapitein Esterhazy, die uitstedig was, te Parijs teruggekeerd. Aan een redacteur der Agence Ilavan ver klaarde deze officier, dat de Libre Parole reeds gewezen had op de intriges, die tegen hem in 't werk waren gezet. Hij sprak bedreigingen uit tegen Mathieu Dreyfus en verklaarde reeds vóór een maand geweten te hebben, dat men tegen hem aan 't werk was. Hij had toen terstond den minister van oorlog gewaarschuwd en de verdediging van zijn eer aan dezen toevertrouwd. Ilij zelf was in liet bezit gekomen van voor Dreyfus compromitteerende papieren en had die aan de regeering ter hand gesteld. Vooraf evenwel had hij de voorzorg genomen photografische rfilrukken van die papieren te laten maken, de hij nu tot zijn verdediging zou kunnen gebruiken. Wie ook di. schuldige zijn moge, in ieder geval mag men verwachten, dat er thans spoe dig meer licht in deze zoo duistere zaak zal worden verspreid. De Oostenrijksche Kamer heeft het voorloopig vergelijk met Hongarije nog niet in tweede lezing kunnen afdoen, en reeds zijn de gedele geerden der beide doelen van het rijk bijeen gekomen om de gemeenschappelijke begrooting voor 1898 vast te stellen. Hoe dit zal kunnen geschieden, terwijl het bestaande vergelijk primo Januari a. s. ophoudt te verstaan en het pro- visorium in de Oostenrijksche Kamer nog niet tot stand is gekomen, weet niemand. 't Gevaar dreigt dus, dat Hongarije, met zijn provisorium-ontwerp gereed, op eigen hand zijn begrooting van inkomsten en uitgaven zal regelen. Het heeft daartoe het volste recht. Intusschen heeft de Hongaarsche delegatie graaf Szapary tot voorzitter en Koloman Szeil tot ouder-voorzitter gekozen. Szapary hield daarop een vredelievende toe spraak. paard, rijden Arrochkoa en Kamuntclio voort over de schaduwrijke bergwegen naar het dorp Amez- queta. Snel gaat het vooruit; en naai mate de uren voorbijgaan, wordt alles woester om hen heen en eenzamer. In de schaduw der boomen, op de boomen der wegen, rijzen roode vingerbloemen op als in Bretagne, waarvan Baskié herinnert. Boven het hoofd dor beide jonge mannen, die op avontuur zijn uitgegaan, stapelen dikke wolken zich op dreigend en laag hangt de lucht. De weg dien zij volgen, aldoor tusschen de bergen kronkelend, loopt hoi tusschen het zware struikgewas. Dn onveranderlijkheid van verscheiden eeuwen, de onverandeilijkbeid in het wezen van menschen en dingen, men wordt er meer en meer bewust van naar male wen doordringt in dat oord van eenzame wouden. Onder de sombere overwelving van den hemel, waarin zich de toppen der ontzag wekkende Pyreneeën verhezen, duiken hier en daar eenzame woningen, eeuwenoude hoeven, en steeds geringer in aantal wordende hutten op, en verdwijnen weder uit het gezicht, en het is altijd weer onder hetzelfde gewelf van eikenhout, onder eeuwenoude kastanjeboomen, die hun wortels als begioeide slangen uitstrekken tot aan de voet paden. Deze hutten gelijken alle op elkaar, de een van de ander gescheiden door groote bosschen, bewoond door een oud ras, dat zich niet inlaat, met alles wat in de wereld onrust brengt en wis selt; hot nederige kerkje, meestal zonder klokke- toren en met zijn eenvoudigen grijzen gevel en zijn kaatsplcin, met de gewitte muur, waar liet tradi- tioneele kaatsspel wordt beoefend, waarin van vader op zoon de mannen hunne spieren harden. Overal heerscht de kalme vrede van het landleven, waar- In de Oostenrijksche delegatie verklaarde de Duitsche Volkspartij, met het oog op den in- wendigen politieken toestand en den verwarden siand der onderhandelingen over het vergelijk, wel aan de beraadslagingen te zullen deelnemen, zonder dat nochtans dam uit een conclusie zou mogen worden getrokken aangaande de meening der partij over de verdeeling der quoten, d. w. z. het aandeel door Oostenrijk en Hongarije te betalen aan de gemeenschappelijke uitgaven. Tot voorzitter werd hier gekozen Frans Thun, die in zijn toespraak de hoop uitsprak, dat de minister van buitenlandsche zaken zich zou laten leiden door trouw aan de bondgenooten, gepaard aan een vriendschappelijke verstandhou ding tot de overige staten. Tegelijk wenschte hij het land geluk met de overeenstemming met Rusland betreffende dc Oostersche quaestie; hij zag daarin een nieuwe waarborg voor het behoud van den vrede. Graaf Goluchowski, de minister van buiten landsche zaken, zal een verklaring in dien zelfden geest afleggen. Gemengde jflcdedecllngcn. De conferentie tusschen patroons en arbeiders in het machine-vak in Engeland, die Maandag zou plaats vinden, is niet doorgegaan. In den Franschen ministerraad verklaarde Hanotaux, dat de Fransch-Engelsche commissie haar enquête over de grensgeschillen aan den Niger geregeld voortzet. De verkiezingen voor de Noorsche Storthing zijn thans geëindigd. De radicalen beschikken nu over 79 zetels van de 114, zoodat zij de meerderheid van 2/3 bezitten, die voor grondwetswijziging noodig is. In de vorige Storthing zaten slechts 59 radicalen. Twaalf artikelen van het vredesverdrag zijn thans geteekend. Een deel derTurksche troepen is van Domokos teruggetrokken naar Phersala. Drie batterijen zijn naar Salonika en Tolo gezonden. Volgens de Neite Freie Presse heeft de Porte opnieuw in twee nota's geprotesteerd tegen de benoeming van Schiifer tot gouverneur van Kreta. Bij de verkiezing van de vice-presidenten en de griffiers der Grieksche Kamer verwierven de aanhangers van Delyannts de meerderheid. Van de Afghaansehe grens wordt bericht, dat de residentie van den mollah Akbar, die zulk een groot aandeel in den opstand hoeft gehad, is verwoest. Men vond er vele belang rijke documenten, waaronder een schrijven van den mollah van Iladdah, meldend dat de Turken de Grieken overwonnen hadden, die zich meester hadden gemaakt van de toegangswegen naar Indië, en aan de Engelsche versterkingstroepen den pas hadden afgesneden, en dat dus nu het van da overlevering in Baskië zuiverder is bewaard dan elders. Wanneer de beide drieste wandelaars enkele be- woneis van deze streek ontmoeten, dan worden zij even door het afnemen der bat et gegroet, uit de eerste plaats door aangeboi en beleefdheid en daat na, omdat zij bijna ieder kennen, want Arrochkoa en Rimuntcho zijn da beide meest geduchte kaats- spelers van de streek, al hadden ook velen Ramuntcho gedurende zijne afwezigheid vergeten, terwijl er niemand was van Bayonne tot St. Sebas- tiaan, in dit vei laten land, die de gestalte van Airochkoa niet kende. Hun reis in twee gedeelten splitsend, hebben zij te Mendichoco overnacht. En thans rijden beide jonge mannen weder met snellen vaart voort, zoo geheel bezig gehouden door hun plan, dat zij er niet aan denken om hun krachtig paard dezen nacht wat rust te gunnen. Itchoua is niet bij lien. Op het laatste oogenbiik is er nog een groote vrees bij Ramuntcho opge komen, dat deze makker misschien in staat zou zijn om een moord te begaan; in een plotselinge opwelling had hij de medewerking van dozen man geweigerd, maar hij had zich vastgegrepen aan de teugels van het paard om Ramuntcho ie beletten te vertrekken en in koortsachtige opwinding had deze hem goud in zijn handen geworpen, om zijn raadgevingen te betalen, en zijn vrijheid terug te erlangen om alleen te kunnen handelen en ten minste de zekerheid te hebben, dat hij zijn ge weten niet door een manslag zou bezoedelen. Langzamerhand, om van hem af te komen, heeft hij hem de helft van de som, die tusschen hen overeengekomen was, gelaten dan, het paard in tijdstip aangebroken was om voor den Islam een slag te slaan. Het Cubaansche blad Lucha heeft den Ameri- kaanschen consul Lee geïnterviewd. Deze verklaarde geen geheime instructies te hebben. De maatregelen van maarschalk Blanco waren door zijn regeering gunstig opgenomen. President Mc. Kinley had hem, bij zijn vertrek uit Washington, zijn wensch uitgesproken om den vrede te handhaven. De heer Lee verklaarde verder, dat men in niet-officieele kringen de verwezenlijking der door Spanje voorgenomen hervormingen afwacht. yrij-aiifircToIutionnaircn. Omtrent do vergadering der viij-antirevolu- tionnairen, waarvan wij gisteren melding maak ten, meldt thans de Nederlander Door een aanzienlijk getal antirevoluiionnaiien is gevolg gegeven aan de uitnoodiging, om ter vergadering van 15 dezer te Utrecht, voorloopig het Program van Beginselen van de christelijk- historische of vrij-antirevolutionnaire partij vast te stellen. Verscheiden der opgeroepenen hadden schriftelijk hunne instemming betuigd met het dooi de daartoe benoemde commissie van redactie voorgestelde ontwerp. Na eene warme, maar zeer aangename be raadslaging, van 11 uur des voormiddags tot 4 uur in den namiddag, werden de veertien voor gestelde, door de vergadering geamendeerde, artikelen aangenomen. Eerstdaags za! dit con cept-program worden gepubliceerd, Ter bekwamer tijd zullen de verschillende kiesvereenigingen, die het voorloopig vastge stelde program hebben aangenomen, worden opgeroepen om het program, zoo noodig ge wijzigd, definitief vast te stellen, alsmede te beslissen over de organisatie der partij, waar van de hoofdlijnen ook in de vergadering van 15 November zijn aangenomen. Daai bij zal worden uitgegaan van het beginsel, dat de districts-comile's zelfstandig zijn, en zich tot provinciale comite's beperkte bevoegdheid, zullen vereenigen. Deze provinciale comite's zullen de Algemeene Commissie van Advies benoemen, welke in geen geval bevoegd is besluiten te nemen, waaraan de districts- of provinciale comite's zijn gebonden. De voorioopige Commissie van Advies bestaat uit de heeren: B. J. Gerretson Jr., J. C. Hees terman. A. J. Hoogenhirk, mr. J. W. H. M. van Llsinga, jhr. mr. A. F. de Savornin Lob man, jhr. mr. J. II. J. Quarles van CJfiford, mr. R. van Veen en prof. dr. S. D. van Veen. De lieer Quarles treedt in die commissie op als secretaris. Zoodia in meer dan twee provincies zich een provinciaal comité zal hebben gevormd en deze provinciale comite's eene definiteve Commissie van Advies zulien hebben genoemd, treedt de voorioopige commissie af. galop voortdrijvende, heeft hij zijn geweten vellicht gevoeld, toen de onverzoenlijke gestalte achter een kromming van den weg verdwenen was. Van nacht moet je het rijtuig te Aranotz laten, bij de herbergierster, met wie dat is afgesproken, zegt Arrochkoa, want je begrijpt, wanneer de slag geslagen is, en mijn zuster is vortrokken, dat ik je dan laat loopen, want meer wil ik er niet van weten. Daarenboven moet ik van avond nog eenige paarden naar Spanje brengen dicht bij Amezqueta, en ik heb beloofd orn er voor tien uur te zijn. Wat zullen zij doen, hoe zullen zij precies han delen, zij weten het niet juist, de beide bondge nooten, dat zal afhangen van den loop, dien de zaken, zullen nemen; zij hebben velschillende plannen, alle even stoutmoedig naar mate het ge- va! zich zal voordoon. Twee plaatsen zijn gereserveerd, de eene voor Ramuntcho en de andere voor haar, aan boord van een groote landvel tiuizersboot, die den volgen den avond van Bordeaux zou vertiekken, met aan boord eenige honderden Baskiérs die naar Amerika gingon. Aan het kleine station van Arananotz, waar het rijtuig hen beiden zal afzetten, den minnaar en het meisje, zullen zij den trein naar Bayoime nemen, die daar om drie uur 's ochtends voorbij komt, en te Bayonne vervolgens den exprestrein naar Bordeaux. Het zal een gehaast- vlucht zijn, die aan de vluchtelingen geen tijd zal laten om na te denken. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1