ramFntoïïöT" Zaterdag 20 November 1897. N°. 9480. 51"° jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Kennisgeving. FETTIIALETOjST. UITGEVEkT H.J C 1ÖELANTS. BUITENLAND. DREYFUS. 45) BINNENLAND. AsohTfEHKhTSPEijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAUBOTKESTBAM T«. Telephoon No. 123. ADTMTEXTiErRijs: ran 1—5 gewone regels met inbe grip van ceno Courant.f 0.52 Iedere gewone regel meer- o.io Bij abonnement wordt korting verleend. Kleinhandel in sterhen drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterkeu drank en tot bet tigdmg \an openbare dronkenschap, {Staatsblad 110. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van A. MEIJKR, om vergunning tot verkoop van sterken drank in bet klein, voor zijn pand aan de West molenstraat no. 15. Schiedam, den 18den November 1807. Burgemeester en loefhouders voornoemdf VERSTEEG. De secretaris VERNÊÜE. Algemeen overzicht. Schiedam, 19 November '97. Er komt geen einde aart de 'ezri.gon en gissingen over den schubl of on-cbuld v. n den ex-kapitein Dreyfus of van Warine Mterha'y, en a! Mtraa-e men voor of iepen den banneling van bet Duive' eüand partij kiest, is ook de inhoud der dagbladartikelen een ver- dedig'ng van den een of den ander. Is men ten gunste urn Dreyi'us gestemd, dan moet Esterhazy het ontgelden andeis wordt Scheurer-Kesine de dupe van mislei ding, Mathieu Dreyfus een intrigant gebeeten. Opmerkelijk is het, dat n'emand de goede trouw van den heer Scheuver-Kestner durft te verdenken. Voorwaar, een zeldzaam verschijnsel in dit land van verdachtmaking. De tegenstanders v; a Dreyfus werpen die schuld op diens famü'eoet'ekkingen, of zooals liochefortzich ui drukthet »synd Jal Dreyfus Zoo zouden d!e zich het schri l van tal van offie'eren hebben verschdi. en daaruit gekozen hebben dat van Esterhazy als zeer veel ge lijkende op lat van Dreyfus. Het Journal publiceert stukken door Ester hazy en Drey'us geschreven, al-mede het be ruchte borderel, en waarlijk, de drie band schriften gelijken bijzonder op elkaar. Er zijn er ook, die de hand, waarmede het borderel is geschrei en. meer op d<e \a.n Estei- hazv dan van Dreyfus vinden gc'ijken Van veel belang zijn nu twee verschillende lezingen over deze geheele zark. De eer.-te is van de Echo de Parh, en be treft de samenstelb'ng van hel dossier van Sclieurer-Kestner. Volgens dit blad is Esterhazy Roman door Pierre Loti, lid der «Académie Frnnpaise', De beide smokkelaars, onbeweeglijk in hunne stoelen, schijnen slechts schaduwbeelden, donker geworpen op den witten muur en van hun doezelige trekken ziet men nauwelijks hunne snorren en oogen. De beide leligieuzen, in haie gelijke kleeding, zaten daar als twee zwarte beelden. Wacht even, zuster Marie Angélique. zeide de overste tot het jonge meisje, dat vroeger Gracieuse heette, wacht even, dan kan ik een iarop aan steken, opdat je ten minste je broeder kunt zien. Zij gaat heen en Iaat hen alleen achter, en opnieuw valt er een stilte in op dit zeldzame oogenblik, dat misschien nimmer meer zal voor vallen waarop zij alleen zijn. Zij komt terug met een klein lampje waarin de oogen van de smokke laars schitterend weetkaatsen, en op vroolijken toon zegt zij, terwijl zij Ramuritclio aankijkt En die daarDat is ook nog een broeder van je, wed ik. O neen, zegt Arrocbkoa op een eigenaardigeu toon, dat is jen vriend van mij. Hij is inderdaad hun broeder niet, deze Ra- reuntcho, die zich op den achtergrond houdt, somber en zwijgenden wat zou hij de nonnen niet, da oeuigc schuldige; hij zou oen mede plichtige hebben onder de subalterne ambte naren van liet -:1e bureau van het ministerie van onrlog. D'e ambtenaar ontvreemdde de stukken, gaf ze aan Esterhazy en legde ze later weer op hun plaats. Dikwijls ging hij ook op een ander bureau de ecu of andere cooie vragen, die hij nood'g had, en wel uit naam van kapitein Dreyfus. In 1893 nam deze ambtenaar zijn ont-dag en ging in den Elzas wonen. Daar waren de gemoederen zeer opgewonden over de zaak Drey'us, zoodat de ambtenaar, door wroeging aangegrepen, ten slotte zijn ver.-chr'kkelijke wandaad in het juiste licht had leeren bezien. Hij bad toen alles bekend aan don heer Sclieurer-Kestner, en deze had zich daarop met de zar.k belast. Deze ambtenaar zou dan ook een hoogst belangrijk getuige zijn. Itt het verhaal, dat Esterhazy van de zaak geeD, speelt daarentegen een zoor groote rol de in Straatsburg geboren kolonel Picquart. die leeraar is geweest aan de hoogere krijgs school, later verhouden aan deo generalen staf en ilians zich in Tunis bevindt. Zijn overplaatsing daarheen geldt als een straf. Esierhazy ei zijn aanhangers be.ehuldigen dezen kolonel vau vervalsching van papieren, teneinde de schuld op E-terhazy te kunnen werpen. Daarbij zou hij geholpen zijn dcor Leblois, den advocaat van Scheiuer-Keslner. Levaillou t, een gepen.-ionneerden hoofdambtenaar van poh'tie. c-n den voorma'igen agent üoufl'rin. Dat men niet nagelaten heeft, Esteriiazy's «doopceel te lichten," spreekt vanzelf. En dan moet erkend worden hij zelf erkent dit trouwens dat de feiten riet vóór hem spreken. In den Elzas, waar Esterhazy een landgoed heeft, wist men weinig van hem te zeggen. De Figaro heeft daarop naar hem geïnfor meerd te lioium, zijn 'aatste garnizoen. Men had daar eigenlijk nooit kameraadschappelijk met hem omgedaan, d.iar hij zich steeds zoo vreemd gedroegvoortdurend had hij gezin speeld op invloedrijke betrekkingen in het ministerie van onrlog. Geen der officieren vau het garnizoen verwonderde zich, dat hij in de zaak-Dreyfus werd betrokken. Toen de verslaggever van de Figaro een der officieren vroeg, hoe E- terluuy z.icli inlichtingen had kunnen verschaffen over de in het proces- Dreyfiis be-proken oefeningen met geschut, stond die officier perplex en .'iep uit: «Zonder ling! Ongehoord! Ik kan u riet- meer zeggen." Teekenend is, dat men Esterhazy in hi t leger steeds had aangezien voor een raslaquoitèrc. Voor xvic de beteekenis van dit onvertaalbare woord kent, is liet duide'ijk, hoe weinig vleiend deze uitspraak voor Esterhazy is. "Wat nu de feiten betreft, wordt het onder zoek voortgezet. Esterhazy is door generaal de een angst aanjagen, als zij wisten wat een storm liein hierheen brengt. Dezelfde stilte valt weder in, drukkend en onrust wekkend, tusschen deze wezens, die over onver schillige dingen moeten sprekenen de oude overste merkt bet op en begint er zich over te verwonderen. De anders levendige oogen van Ramuntcbo staren nu bewegingloos vooruit. Langzamerhand mankt zich een kalmte van hem meester en deelt zich mede aan zijne wezenstiekken zonder twijfel heelt de blanke geheimzinnige macht, die hier in de lucht zit, grootett invloed op hem wat hij aan godsdienstzin van zijne voorvaderen heeft geërfd en in zijn binnenste sluimert, vervult hem thans met onverwachte berusting en eerbiedde oude symbolen krijgen macht over hem; de kruisen, die hij dien avond op zijn weg heelt ontmoet, en bet beeld der Maagd dat blank als sneeuw op een console tegen den muur rust. Nu moet jelui maar spreken over je land on or er Etchézar, zeide de overste tot Gracieuse en baren broeder. Wij zullen jelui aileea laten, als je wilt, voegde zij er bij met een teeken aan Ramuntcbo, als om hem met haar mede te doen gaan. O neen, zeide Arrocbkoa, hij behoeft niet weg le gaan, hij hindert ons vols'rekt niet. Toen vertrok de overste in hare middrleeUWsehe kleedij. De deur bleef openstaan evenals bet ven ster, alles scheen volstrekt vertrouwen en volstiekte veiligheid te ademen tegen heiligschennende pogin gen. Thans dekten twee andore zusters, die beiden zeer oud waren, de ta'cl en plaatsten er twee con verts on, waarna zij voor Arrocbkoa en zijn vriend avondeten brachten een brood, wat kaas, wat gebak en druiven. Met jeugdige vroohjkheid en Pellicux twee maal verhoord. Volgens F.ster- hazy zou de generaal hem bij liet afscheid de hand hebben gedrukt, Ook Mathieu Dreyfus is door generaal de Pellieu.v verhoord. In den Senaat heeft de Provost de Launav vergunning gevraagd de regeering te mogen interpelleeren over de verklaring van den minister van oorlog in de Kamer. De datum voor die interpellatie zal na het sluiten der enquête worden bepaald. Esterhazy heeft zijn voornemen te kennen gegeven om een vervolging in te stellen tegen Mathieu ürcyfus en Sclieurer-Kestner, als mede plichtigen, indien de enquête niet tot zijn recht vaardiging mocht leiden. liet stuk, dat Esterbaz.v den minister van oorlog heeft ter hand gesteld, is, naar thans blijkt, slechts een photografische facsimile en stelt niet Esterhazy's onschuld, maar Dreyfus' schuld vast. Gemengde .tledciIceSingen. De Spaatvsche regoering heeft van den gou verneur der Phi lip pijnen bericht ontvangen, dat, naar men hoopt, de vrede aldaar spoedig zal hersteld zijn. Op Cuba is men zoover nog niet. Ondanks de concessies aan de antonomïsten, zegt de He- raldo, is er nog geen enkel teeken van onder werping gegeven. Onder de autonomisten moet een splitsing zijn ontstaan. De republikeinen onder hen willen van autonomie niet weten, voordat de vrede geheel hersteld is. De Monlserrat, met generaal Weyler aan boord, is gisteren te Corrunna aangekomen. De bevolking bereidde den generaal een geestdriftige ontvangst. Weyler zal waarschijnlijk te Barcelona aan land gaan. De Porie heeft besloten de Oostcnrijksch- Ilongaarsche regeering volkomen satisfactie te geven, en daarvan baron Calice terstond in kennis gesteld. De Ottomaanscbe Bank heeft Woensdag met de Porte een continet gesloten, om 800,000 ponden voor te schieten op de schadeloosstelling. Tan dat voorschot is reeds 200,000 pond betaald. De Duitsche troepen op Kreta gaan heden aan boord van de Kalscrin Augvsia scheep om het eiland te verlaten. Rusland heeft zijn eerst kort geleden be noemden gezant te Belgrado teruggeroepennaar men zegt, omdrt de Russische regecrïng zich niet in Servië wil laten vertegenwoordigen zoo lang ex-koning Milan en Georgevvitcli het land regeeren. Er schijnt ook een huwelijksbelofte van onder kinderlijk gebabbel zetten zij alles klaar, en haar gtdieeie houding steekt wel scherp af tegen den gloeiendon hartstocht, die bier weliswaar slui- meit en meer en timer in bet binnenste van Ri- muntclio's liajt wordt teruggedrongen. Thans nemen de beide smokkelaars, ondanks henztdven, aan tafel plaats, tegenover eikaar, en zij eten gehee! afgetrokken van de vruchten en het biood, die hen voorgezet zijn, Run breede schou ders, gewoon om lasten te dragen, leunen tegen de ruggen van de lichte stoeltjes en doen hel hout kraken. Om hen been komen en gaan de zusters, altijd zachtje» pratend en ktndei lijk lachend. Alleen zuster Marie Angéligue blijft stil en zwijgend staande naast haren broeder legt zij hare hand op zijn schouder zorals zij daar slank aan zijn zijde staat, zou men zeggen dat zij eano heilige was van een schilderij uit de kerk. Rarountcho staart beiden met somberen blik aan; liij heeft het gelaat van Gracieuse nog niet goed kunnen onderscheiden, zoo zeer is het weggedoken onder de stijve kornet. Ztj gelijken steik op elkaar, de broeder en de zusterin hunne langwerpige oogen, dte echter geheel verschillende uitdrukking hebben, woont iets onnoembaar gelijks, zij hebban hetzelfde licht, dat den een naar een leven van avonturen heeft ge dreven, en de andere naar mystieke droomen, naar de kruisiging en vernietiging van het vleesch. Maar zij is even tenger geworden als hij robust is. En thans zien zij elkaar voor de eerste maai aan, do minnaar en de verloofde, Ramuntcbo en Graciouse: hunne oogen richten zich scherp op eikaar, zij buigt iiet hoofd niet voor hem neler; maar liet is als zeer uit de verte, dat zij hem aanziet, bet is als van achter onoveikoombaren blanken nevel, ais van de andere zijde van den i sir vsKBsavrsBirsar. steps aagBaenaapgw» gon—ma— Milan aan een dame te Konstantinopol mee gemoeid te zijn. Arm .Servië Pit Simla wordt bericht, dat verscheiden stammen, die de door de Engelsehen voor onderwerping gestelde voorwaarden reeds luid den aangenomen, weer een vijandige houding aannemen. Men denkt, dat de Britseh-Indisehe troepen Zich wegens het invallen vttn den winter zullen moeten terugtrokken, zonder de opstandelingen tot aanneming der voorwaarden te hebben kunnen noodzaken. Het Duitsche eskader in de Kiautchau-bnai heeft aldaar een fort bezet en de Duitsche vlag gehosclion. Do Cliineesche generaal, die het fort com mandeerde, waagde geen poging tot verdedi ging en heeft zich thans gesteld onder be scherming der Duitsche troepen. Ongeveer 17 Engelsche officieren en .'10 onderofficieren zullen in de volgende week scheep gaan naar West-Afrika. met bestem ming naar het -achterland van Lagos. President Kruger begint in do volgende week zijn jaarlijksche reis door de verschillende districten. De reis zal waarsedijnlijk drie weken duren. Volgens de New-York Herald zal president Mc. Kinley. ook op verzoet der Spaansche regeering, de met Spanje gevoerde correspon dentie over Cuba, niet bij zijn Boodschap1 aan het Congres overleggen. De conferentie te Washington over de robben vangst in de Dehring-zee is geëindigd, zonder dat de quaestie difinitief is geregeld. De onderhandelingen worden schriftelijk voortgezet. Een portret der Koningin. Mi-juffrouw Théièsse Schvvnilze heeft het portret voltooid, waarvoor het II. M. de Ko ningin behaagde, dezen nazomer herbaa'(lelijk voor de schilderes te poseeren en dat H, M, voorstelt, ten voeten uit, in volledig kronings- ornaat. Men mag zich er in verheugen, dat een onzer beste portretschilders deze opdracht ont ving, want de photographie schijnt niet in staat te zijn, zoo volmaakt, als in dit doek is geschied, de zeer karaktaristieke mengeling terug te geven van waardigheid en allerinne mendste jeugdige bevalligheid, on/e Koningin e.gen. Het portret mocht dan ook ten zeerste de goedkeuring verwerven van II.II. M.M. en Haar intiemen kring. De uitgeversfirma Allert de Lange te Am sterdam zal van dit portret eene reproductie afgrond, van de andere zijde van den dood. Haar zachte trekken wijzen aan, dat bare gedachten eiders zijn, in een rustig en onbolreedbaar elders. En bet is Ramuntcbo, die ten slotte eindelijk zijn gloeiende biikken nederslaat voor de oogen der maagd. De zusters gaan met bare gesprekkon voort; zij wilden hen beiden voor dien nacht te Amezqueta houdenhet was, zeiden zij, reeds zoo iaat en de nacht zou weidra invallen. De pastoor, die een zieke in het gebergte was gaan bedienen, zou weidia terugkomen: hij had Arrochkoa vroeger gekend te Etchézar, waar hij vicaris was; het zou hem bepaald genoegen dben hem een nachtveiblijf in de pastorie te kunnen aanbieden, aan zijn vriend ook, wei te verstaan. Doch Arrochkoa weigerde, na een vragenden blik op Ramuntcho geworpen te b ibben. Het was onmogelijk hier te blijven, zij moesten zelfs binnen enkele oogenliiikken vertrekken, want men wachtte hen ginds voor zaken, aan de overzijde van de grenzen. Zij, die in het eorst in hare groote verwarring niet had durven spreken, begon thans haren broeder te ondervragen nu eens in het Fransch dan weder in het Btskisch; zij informeert naar hen, die zij voor altijd heeft verlaten. En moeder? Is die nu alleen thuis, zelfs 's nachts Neen, zegt Arrochkoa, zij heeft de oude Catharina bij zich om baar op te passen, en ik heb doorgezet dat zij ook bij ons thuis zou slapen. En hoe is 't met't kindje van Arrochkoa? Is'tal gedoopt Hoe heet 't Laurens zeker, net als zijn grootvader. ftFordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1