BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Do militaire autoriteiten moeten hun, die zich tegen de landswetten verzetten, de in werking zijnde en op liet leger betrekking hebbende Voorschriften in herinnering brengen, liet herstel van den vrede op de Philippijnen wprdt als een voldongen feit beschouwd. Rolpens een te Madrid ontvangen telegram uit Washington heeft de Amerikaansche kruiser \i'suvio het vrijbuiters-stoomschip Dauntles vermeesteni. Pc regeering te Madrid vraagt nadere inlichtingen. Kr liepen te Rome geruchten, dat de Paus ziek was. liet blijkt, dat de Kerkvorst Donderdag 1.1. alleen wat ongesteld van verkoudheid was. De Porto is thans werkelijk in een nota door het Russische gezantschap aangemaand een deel van de schuld uit den Iaatsten oorlog af te betalen, nu de Porte van zins is geld uit te geven voor onnoodige wapening. De Porte antwoordde, dat zij geen besluit heeft genomen over nieuwe krijgstoerustingen. De Russische gezant kreeg tevens een hooge orde. Uit Zanzibar komt bericht, dat de expeditie- Maedonald, met verlies van 1G man, er in ge slaagd is een aanval van muitende Soedaneesche troepen, bijgestaan door 150 Mohammedanen uit llriganda, af te slaan. De muiter» hadden 100 dooden. Naar Macdonald wordt hulp gezonden. Een extra-nummer der Natalsche Staats-Gt. maakt een besluit openbaar, waarbij aan bet uitieveringstractaat met Transvaal terugwer kende kracht is gegeven, behalve waar het geldt politieke misdrijven. Dit, besluit is genomen voornamelijk met het oog op twee misdadigers uit Johannesburg, die naar hier zijn uitgeweken en gearresteerd zijn en op nog :Ji anderen van wie men vermoedt dat zij hier verblijven. «Eind goed al goed" gebit ook voor de be richten omtrent Montevideo. Na meldingen van een aanslag op Herera, wat weer tegengesproken werd, een dreigende dictatuur van Cucstas, hetgeen later ongegrond werd genoemd, komt nu de tijding: sTe Mon tevideo heerscht kalmte Als 't maar niet op één lijn staat met het beruchte: l'ordrc rèjnc il Varsovie neemt, is aan alle Nederlandsche beambten en geëmployeerden van den Grand Central Beige" de vraag gesteld, of zij, als de verschillende lijnen van dien spoorweg door den Belgischen tStaat worden overgenomen, Belgisch onderdaan zullen worden en in België zullen gaan wonen. Daar de Nederlandsche legeering zich in 't geheel niet heeft bemoeid met liet lot dezer beambten en ook de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen haar plannen te hunnen opzichte niet heeft doen kennen, zoo staan, voegt het blad er bij, deze mannen wellicht voor de keuze van nationaliteit ver anderen of aan den dijk gezet worden. Duitseh- land heeft anders gehandeld. De Duitsche regee ring neemt alle Duitsche beambten hij haar spoorwegdienst over. Bij de behandeling dezer regeling in de Tweede Kamer zullen de Limburgsche afge vaardigden de aandacht van den Minister wel op dit punt vestigen. Bij Kon. Besluit is den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië machtiging verleend om de detacheering van officieren der infanterie van het leger hier te lande bij dat in Ned.-Imlië. bij daartoe door den belanghebbende te kermen gegeven verlangen, in afwachting van homolo gatie bij kon. besluit, met 3 jaar te verlengen. Blijkens de begrooting der Algemeens Lands drukkerij voor 1898 zullen aldaar twee zet machines ft f 10,700 aangeschaft worden, nom zooveel mogelijk aan de lastgevingen der werk gevers te kunnen blijven voldoen." 1Iet Centrum verneemt, dat dr. Schaepman sedert enkele dagen ongesteld en bedlegerig is. Generaal Vetter en zijne echtgenoote zijn uit Amsterdam te 's-Gravenhage teruggekeerd. Zij zijn voornemens den winter in de residentie te blijven doorbrengen en houden hun vei blijf in het hotel »deu Ouden Doelen". Prof. rnr. G. .4. van Ilamel te Amsterdam is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. De alge meen geachte hoogleeraar in het strafrecht is lijdende aan eene ingewandsziekte, die eene operatie noodzakelijk maakt. Naar wij vernemen, zal er in 1898 een congres worden gehouden van alle Nederlandsche ver- eenigingen tegen drankmisbruik, (if. 22. Ct.) In de derde afdeeling ging de strijd tusschen een elftal vereenigmgen. Met du gebi ui kei ij ke plechtigheden begon de wedstrijd Zaterdagmiddag. Erato van Amsterdam zong de feestvierende vereenigingwier directeur de heer J. H, Presburg ook die van Erato is, eeu feestlied toe. De president van Orpheon, de heer J. van Cauvcren, bood den lieer Presburg een bloemen krans en Eraio een herimieringsmedaille aan, hetgeen door Erato met een gelijke beleefdheid werd beantwoord. Ltaaiop deden zich in twee sectiën achter eenvolgens hooien de vereenigingen, die in de 3e afdeeling mededongen. Hier was de uitslagEerste sectie1ste prijs Arion te Leidon, directeur II. Vollmar, aantal zangers 59.2de prijsDiamantbewerkers Mannen koor te Amsterdam, directeur Sal. L. Wertheim, aantal zangers 80. 3 prijs: Typografisch Man nenkoor te Amsterdam, directeur W. Eggelte, aantal zangers 45. 4de prijsHelders Mannen koor te Helder, directeur A. J, Leewins, aantal 'zangers 19. Bovendien werd nog op verzoek van de jury een eervolle vermelding toegekend aan Scheve- ningsch Mannenkoor te Seheveuingon, directeur II. P. T eeu wisse, aantal zangers 27. Tweede sectie. Ie prijsWerkmanslust te Krommenie, directeur M. Lürsen, aantal zangers 35. 2e prij«: Crescendo te "s-Gravenhage, direc teur IJ. M. v. d. Bosch, aantal zangers 42. 3e prijs: Euterpe, te Utrecht, directeur L. O. Keereweer, aantal zangers 50. 4e prijs: Zang en Vriendschap, diieeteur Henti F. Robei t Brandts Buijs. aantal zangers 3G. Bovendien werd op verzoek van de jury nog een eervolle vermelding toegekend aan Kunst en Vriendschap, te Alkmaar, directeur J. B. Muhren, aantal zangers 31. Gistermiddag kwam de tweede afdeeling aan de beurt. Ook deze was gesplitst in twee secties. In de eerste sectie streden'om den eerepalm Bergen op Zoom's Mannenkoor te Bergen op Zoom zang- en muziek vereeniging De Adelaar te YVeesp; Amstels Werkman te Amsterdam; mannen-zangvereeniging Orpheus te Duiten; •naimen-zangvareenigtng Aurora te Arnhem; rnann en-zang vereeniging Kunst na Arbeid te Amsterdam; zangvereeniging St. Caecilia te 's-Gravenhage; Zaaulandseh Mannenkoor te Koog a/d ZaanNationle Zangschool en Zang vereeniging te Amsterdam; liedertafel St. Cae- cilia-Inier nos te Amsterdam. De jury, die in deze sectie bestond uit de heeren C. van der Linden, voorz.Jos. Wage naar, J. H. Garms Jr., Ph. Loots en M. IT. van 't Kruys, besliste als volgt: le prijs, met alge- meeue stemmen (verguld zilveren medaille en premie van f 150) Aurora, van Arnhem (direc teur Leon O. Bonman) rnet (Rudolph van Har- denlerg van Hegar en Gute Nacht van Henschel; 2e pi ijs met 3 tegen 2 stemmen (verg. zilv. med. en premie van f75) Kunst na Arbeid te Am sterdam (directeur \V, F. Eggelte) met De Eik van H. Walput en Super fluinina Babilonis van F. Hiiler; 3e prijs (verg. zilv. med. en premie van f 50) met 3 tegen 2 stemmen St. Caecilia te 's-Gratenhage (ürecteur Y. M. v. d. Bosch) met Lontelied van Joh. I. II. Verhulst en De Iersche Landverhuizers van Gevaert; 4e prijs (verg./zilv. med.) met 3 tegen 2 stemman Berg en- op-Zoom's Mannenkoor (directeur Alphonse Barbe) met 3 tegen 2 stemmen met Invocation van Leon Jouret en Hymne an die Musik van Lachner. De tweede sectie bestond uit: manneuzang- Tereeniging Onderlinge Oefening te 's-Graven hage; liedertafel Caecilia te Dordrecht; man nen-zangvereeniging Fidelio le Utrecht; vrerk- üedenvereeniging Kunst na Arbeid te Delft; mant>enzaiigvereenigiiig Fidelio teAmsteidam; zangvereeniging St. Caecilia, onderafdeeling van de afd. «Schiedam" van den Ned. R.-K. Volks bond iiedertafe! Oefening en Ui/spanning te Bovericarspelmannenkoor Caecilia te Amster dam; Ilaagsch Mannenkoor te 's Gravenhage mannenkoor Orpheus te Schiedam. De juiy, in deze sectie samengesteld uit de heeren Dan. de Lange, voorz., Jos. Verheyen, Jos. Cramer, Ulfert Schultz en J. A. Presburg besliste als volgtle prijs met 3 tegen 2 stemmen, (verguld zilv. med. en premie vau f 150) Orpheus van Schiedam (directeur George Rijken) met tSauls liergang" van F. A. Gevaert en 3>Sur les remparts" van A. Saintis2e prijs (verg. zilv. med. en premie van 175), met 3 tegen 2 stmnmen Caecilia te Amsterdam (directeur N. H. Andriessen) met Magnificat van Fr. Riga en De Wraak van A. Tilman 3e prijs (verg, zilv. med. en premie van f 50) met algemeene stemmen Ilaagsche Mamnenkoor (di- rectenr J. D. Hs, de Fuente) met De Grenzen van Richard Hol en Zonneschijn van Jacob Kwast; 4e prijs (verg. zilv. med.) met 4 tegen 1 stem men Caecilia te Dordrecht (directeur A. C. Hazenbosch) met Omhoog van G. A. Heinzeen Serenade van J, J. H. Verhulst. Als laatste, maar niet als de minste, trad Orpheus in den strijd. Klein was het aantal harer zangers, veertig slechts, en -de verwach tingen waren daarom in de zaal niet zeer hoog gespannen. Maar daar hieven zij Gevaert's schoonen zaug aan, en met volle aandacht, in doodsche stilte, luisterde het publiek van den eersten toon aan tot het einde toe. Men bewonderde de zuivere tenoreD, men prees de bassen, en niet het minst stak de gekuischte uitspraak gunstig af bij vele van Orpheus' mededingers. Orpheus de eerste prijs 1 Waarlijk, hij was verdiend; vooral om de voortreffelijke uitvoering van liet eerste nummer: Sauls Lierzang" van Gevaert. Toen de laatste toon nog niet was wegge storven, barstte een donderend gejuich los. Orpheus' eerste lied was een verrassing voor publiek en jury, een heerlijke voldoening voor den ijverigen directeur, den heer George Rijken. De uitvoering van het tweede nummer: sSur- les remparts," van Sar* is was, naar men ons meldt, veel minder. De zangers zakten wel een halven toon, en de bassen kregen 't soms wel wat te kwaad. Ware het tweede nummer even vlekkeloos ten gelioore gebracht als liet eerste, zeer zeker zou de jury eenstemmig Orpheus den eersten prijs hebben toegekend. St. Caecilia, directeur de heer A. M. den Draak, is minder gelukkig geweest dan haar oudere mededingster. Toch mag ook deze ver eeniging met zekere voldoening terug zien op den dag van gisteren. Zij had te strijden met geduchte concurrenten; zij heeft de nederlaag geleden, maar met eere. St. Caecilia heeft ongetwijfeld een zeer gun- stigen indruk gemaakt. Des avonds was het de beurt der eerste af deeling. Hier was de uitslag aldus: 1. Kon. Zangver. Caecilia's Gravenhage, met algemeene stemmen. {Do Bots in Zee, Richard Hol en Les Poscrits, F. A, Gevaert). Dir. Richard Hol. 2. Kon. Liedertafel Zang cn Vriendschap, Haailern, met 10 tegen 1 stem. Deus nostra spes, L. F. Brandts Buys en Germania, F. Riga). Dir. W. Robert. 3. Bolterdamsche Liedertajel, Rotterdam, met 9 tegen 2 stemmen. {Les Martyrs ante A ré nes, L. de Rille en Lentelied, J. J. H. Ver huist). Dir. Georg Rijken. 4. De Vereenigde Zangers, Amsterdam, met algemeene stemmen.{Deus nostra spes, L. Brandts Buys en Les Cloches, Henry Volmar). Dir. 11. F. R. Brandts Buys. 5. Crescendo, Haarlem. (Superfiumina Bahi lonis, F. Hiiler en Jehova, A. F. Wouters.) Dir. N. H. Andriessen. In het kamppeik traden dus: Orpheus, Schie dam (afd. *2 B); Aurora, Arnhem, (afd. 2 A); Kon. Zangver. Caecilia, 's Gravenhage, (afd. 1); Arion, Leiden, (afd, 3 A); Wermanslust, Krommenie, (afd. 3 B). De jnry besliste als volgt: "1. Caecilia Den Haag, met algem»ene slem- men, dir. Richard Iloil. 2. Orpheus, Schiedam, met zes tegen vijf stemmen, dir. George Rijken. Er deed zich een klein incident voor, toen Caecilia ten tweeden male optrad. Er waren ontevredenen, die meenden, dat deze vereeniging door de jury werd voorgetrokken. Het grootste deel van het publiek deelde die meening evenwel niet. Een luid »Leve de jury!" weerklonken de ontevredenen werden tot zwijgen gebracht. Eindelijk moest nog laat op den avond dooi de vereenigingen, die een eersten prijs hadden gewonnen, gezongen worden in den Eere wedstrijd. Om half twee in den nacht eerst eindigde deze uiterst welgeslaagde wedstrijd, die onzen stadgenooten zult een schoon succes heeft ge- biacht. Om één uur hedenmiddag werden in »Plan- cius" te Amsterdam de prijzen uitgereikt. 4 Met den eereprijs behaalde Orpheus ook de zilveren medaille der Koningin-Regentes. Ite Inhaling. Hedenmiddag zou het zegevierend Orpheus worden ingehaald. Als een ioopend vuurtje had zich deze mare door onze goede stad verspreid en honderden, neen duizenden waren naar het station gestroomd om daarvan getuige te zijn. De muziek der d.d. Schutte) ij was op liet perron opgesteld, terwijl op het Stationsplein fakkeldiagers iu een lange lij staande, als het ware een gleuf tusschen het opgepakte volk vormden. Een drietal landauers stonden gereed om de besturen van Orpheus en andere ver eenigingen te ontvangen. Te 5 uur ruim stoomde de trein het station binnen, ontvangen door fanfares der muziek. Het bestuur van Orpheus uit den trein stappend, werd opgewacht door vertegengenwoordigers van de besturen der afd. Schiedam tan de Maatschappij van Toonkunst, Euterpe, Sgm- phonievereeniging en Officicreneereeniging cn zooals vanzelf spreekt door de leden van Orpheus. De president van Euterpe de heer W. A. Beukers, sprak daarop het bestuur toe. Het was, zegt spr., hier niet enkel een hulde gebracht aan een Vereeniging die in de kunst een overwinning had behaald, maar een hulde die twee overwinningen gold, voorwaar geen kleinigheid in zulk een strijd. Het was spr. dan ook een zeer aangename taak, die hem was op gedragen, om namens Toonkunst afd. Schiedam, Symphonie- VereenigingOfficieren- Vereeniging en Euterpe die hulde te mogen uitspreken, de eerste die hier tot de overwinnaars werden gericht en een krans te mogen hechten aan het vaandel namens deze vereenigingen. Wederom weerklonken de fanfares en luide weerklonk het herhaald hoera! dat alle aan wezigen daarna aanhieven. In de wachtkamer eerste klasse werd ver volgens gelegenheid gegeven om de behaalde prijzen te bezichtigen en de kreten van be wondering, die van alle zijden opstegen, spanden de nieuwsgierigheid van hen die er nog reikf halzend naar stonden uit te zien. Het prachtige stuk bestaat uit een schild met Gedenkteeken voor de Regentes. Door de afdeeling 's-Gravenhage van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, daartoe aangezocht en in staat gesteld dooi de commissie tot stichting van een gedenktee ken ter eere van de Koningin-Regentes en ter herinnering aan Harer Majesteit regentschap van 18091898, is een 1 uitengewone prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp van een gedenk- teekeu op het Regentessepiein te 's-Gravenhage. liet gedenkteekeu moet worden ontworpen in natuurlijken steen of ijzer of in eene com binatie van beide materialen; bet geheel moet duidelijk de bestemming uitdrukken en passend zijn bij de omgeving. Het gebruik van zink of surrogaten is uitgesloten de keuze van stijl wordt den ontwei pers overgelaten. Voor de oprichting is beschikbaar f6000, waaruit alle kosten, ook die van fundeering, moeten worden bestreden. Voor de ter bekioning waardig gekeurde ontwerpen worden uitgeloofd twee prijzen het getuigschiift der afdeeling, benevens een som van (175 en genoemd getuigschrift en f 75. De met den len prijs bekroonde woidt, wan neer tot de oprichting is besloten, met de leiding van de uitvoering belast. Programma en situatie van deze prijsvraag zijn bij den len secretaiR, den heer F. J. Brernmer Hz., in Den Haag, veikrijgbaar en worden op aanvrage toegezonden. De Kroonjnweelen van Lombok. Zooals bekend, bevinden zich de kroonju- weelen, in den oorlog op Lombok buit gemaakt, in bewaring bij de Nederlandsche Bank. Zij werden door HU. MM. bij het bezoek dit jaar aan Amsterdam gebracht, bezichtigd. De onlangs afgetreden minister van koloniën was voornemens deze kostbaarheden ten bate der schatkist te laten verkoopen, doch zijn opvolger, de minister Cremer, is blijkbaar van andere meening, althans wij vernemen dat deze kostbaarheden eerlang onder goede be waking publiek zuilen worden ten toongesteld in het Rijksmuseum te Amsterdam. Voor de bezichtiging zal een klein entrée worden geheven dat ten goede zal komen aan hel Nationaal Fonds," opgericht ten behoeve van in den Indischen krijg verminkte militairen en hun weduwen en weezen, waarvan de heer mr. N. P. van den Berg, directeur der Neder landsche Bank, voorzitter is. Daarna zuilen deze kostbaarheden terugge zonden worden naar Batavia en aldaar in bruik leen afgestaan worden aan de verzamelingen van het «Bataviaasch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. Eersfe Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroe pen op Maandag 29 dezer, des avonds te half negen. Het Sederlandsch Personeel van G. C. B. Naar de Limb. Koerier uit goede bron ver- Bij Kon. Besluit is aan mr. J. Pk. Castendijk, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als IR van het college van regenten over het huis van bewaring te Winschoten, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en is benoemd tot lid van gemeld college van regen ten, mr. I. C. Roosenburg, officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Winschoten. Bij Kon. Besluit is J. S. Korteweg, burgemeester van Heenvliet en Abbenbroek, benoemd tot burge meester der gemeente Zwartewaal. Bij Kon. Besluit is benoemd tot wetenschappelijk assistent bij de Kon. Bibliotheek te 's Gravenhage, mr. A. de Stoppefaar £'znthans klerk bij de biblio theek van de Pol. School te Delft, uit welke laatste betrekking hem eervol ontslag wordt verleend. Bij Kon. Besluit is aan L. J. C. Somers, genees kundige te Harnont (België), tot wederopzegging vergunning verleend tot uitoefening der geneeskunst in haren geheelen omvang in de gemeente Maarheeze, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Bij Kon. Besluit is benoemd tot directeur van bet post- en telegraafkantoor te Umuiden, T. C. G. ten Bokkcl, thans iu gelijke betrekking te Wormerveer. Bij Kon. Besluit is aan den directeur van het postkantoor te '«Hertogenbosch, H. M. Wierts van Coehoorn, op zijn verzoek, eervol ontslagj.verleend uit 's Rijks dienst. „Orpheus". f Schiedam's Mannenkoor Orpheus heeft mede gedongen in den grouten nationalen zang- wedstiijd, Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehouden, en met roem beladen keert het naar onze stad terug. Den eersten prjjs in de 2de afdeeling, 2de sectie, en den tweeden prijs in den eerewedstrijd brengt het wakkere koor huiswaarts. De wedstrijd was uitgeschreven door de Mannenzangvereeniging Orpheon te Amster dam, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, en vond onder het gehoor van een zeer groot auditorium plaats in de versierde zalen van het Paleis voor Volksvlijt in de hoofdstad. in de jurry hadden zittng genomen deprimi inter pare onzer verdienstelijke toonkunste naars. Zij was samengesteld als volgt Peter Benoit (Antwerpen), voorzitter; Jos. Cramer en J. H. Gars Jr. (Amsterdam), M. H, van 't Kruijs (Groningen) Dan. de Lange en C. v. d. Linden (Amsterdam)Ph. Loots (Haarlem), W. Mengelberg, J. A. Presburg, Ulfert Schults, Jo° Yerheijen (Amsterdam) en Joh. Wagenaar echt). In drie afdeel..,gen waren de verschillende zangvereenigingen gesplitst In de eerste afdeeling, vereenigingen die reeds een eereprijs of een eerste prijs in een eerste afdeeling dongen med ei Kon. Zangver. Caecilia, 's Gravenhage; Kon.Liedertafel Zang enVriend- schap, Haarlem; Kotterdamsche Liedertafel, Rotterdam; DeVereenigde Zangers, Amsterdam; Crescendo, Haarlem. In de tweede afdeeling waren geplaatst twintig vereenigingen,waaronder Orpheus na St. Caecilia, beide van alhier.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 12