BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLVAIiDIXGEN. burgerlui: r stand Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. land in dienst te stellen om in buiteniandschen dienst te -worden gebruikt. Een man, die verdacht wordt een Duitsch spion te zijn. is te Pasny-sur-Moselle gearres teerd en naar Nancv overgebracht. De Fransche '.orpedoboot 133 is bij het houden van oefeningen bij nacht op de kust van Algiers, in de nabijheid van de Golf van Matifou, vergaan door aanvaring met de Daudard de Grèce. De bemanning is door de Doudard de Grèce geredhet aangevaren schip zonk in vier mi nuten. De loods en een der torpedisten werden ernstig gewond. De Regentes van Spanje heeft de bemanning van de veelbesproken C.ouipelidor in vrijheid doen stellen, hetgeen volgens de Frankf. Ztg. te "Washington een uitnemenden indruk heeft gemaakt. In den Spaanschen Ministerraad, waar ook de aankomst van generaal Wevler is besproken, moet een nota van den Amerikaansdien ge zant zijn voorgelezen, die beantwoordt aan de mededeeling der Frankf. Ztg. De minister van binnenlandsche zaken heeft verzekerd, dat de regeering door het verblij dende telegram van den gouverneur-generaal der Philippijnen geenszins vernist was, omdat reeds eenige dagen geleden te harer kennis was gebracht, dat de onderwerping der opstan delingen spoedig z,,u volgen. Zij heeft het daarop betrekking hebbende telegram evenwel niet bekend willen maken vóór het bevestigd werd. De nota, door de Porte tot baron Calice schallen genoegdoening in zake Mersina, is in zeer concilianten toon vervat. De hoop wordt er in uitgesproken, dat de oplossing dezer quaestie de vriendschappelijke verhouding tus- schen de souvereinen en de regeeringen der beide landen zal doen toenemen. Men verzekert te Konstantinopel, dat de vredesonderhandelingen goed opschieten. Volgens berichten uit Johannesburg, vertrekt dr. Leyds in Februari a. s. naar Europa. Dalziel deelt mede, dat van de bezetting der Kiautschau-baai door Duitsche troepen vooraf door den Duitschen admiraal was kennis ge geven aan zijn Engelsche, Fransche en Russische collega's in de Chineesche wateren. De Russische admiraal zou zich goedkeurend daarover hebben uitgelaten. Een felegram uit Montevideo meldt, dat Herrera. de candidaat voor het presidentschap der Republiek Uruguay, gewond is door een revolverschot. Er heerscht een algemeene paniek; huizen en winkels zijn gesloten, en de troepen zijn in barakken geconsigneerd. Gist. Blijkens de Memorie van Antwoord op de Staafbegrooting houdt de Minister van Buiten- landsche Zaken zijn aandacht gevestigd op de belangen van bet artikel gist. Een invoerrecht daarop is, meldt deze be windsman, nog niet ingevoerd. Beschermend Tarievenstelsel. Ten aanzien van de vraag in hoever het voor ons land in het algemeen aanbeveling verdient tot een beschermend tarievenstelsel over te gaan, is de Minister van Buitenlandsehe Zaken van meening dat de wenscheljjkheid om bij onderhandelingen met andere Staten over een dubbel tarief te kunnen beschikken, hetzij dan een dubbel tarief waarbij naast het bestaande een verhoogd tarief werd ingevoerd of een zooals het in de aangehaalde uitlating van den minister Van Houten scheen bedoeld te worden, vooralsnog bezwaarlijk als vaststaande kan wor den beschouwd, vooral omdat bepaaldelijk ook in onze handelsregelingen van den lateren tijd het meest-begunstigings-beginsel uitdrukkelijk is gehuldigd. Het is niet wel denkbaar dat meer te ver krijgen zoude zijn of dat voor de zeer enkele gevallen waarin van achterstelling op tariefge- bied bij eenig ander land sprake zou kunnen zjjn, de aangeprezen maatregelen, die toch voor zeker voor ons eigen belang altjjd schadelijk zouden wezen, eenig gunstig gevolg zouden hebben. Naast die gevallen staat overigens meer dan één, waarop een beroep op onze tegenwoordige tariefwetgeving ons in eene bevoorrechte positie plaatste, zooals laasleljjk nog met betrekking tot Canada, dat ons, op grond van ons laag tarief van invoerrechten in het algemeen, de zelfde gunsten verleende die het voor korten tijd aan Engeland heeft toegekend. Uitvoer Yfta Vee. Blijkens de Memorie van Antwoord op de Staatsbegrooting doet de minister omtrent ^en uitvoer van vee opmerken dat het niet onver klaarbaar is dat een krachtige bestrijding der ziekte binnen de grenzen onvoldoende wordt geacht, zoo de mogelijkheid bestaat dat door invoer van ziek vee gedurig nieuwe ziektege vallen ontstaan. Maatregelen om dit laatste te voorkomen, kunnen dus geacht worden te passen in het stelsel der Belgische en Duitsche re geeringen. Herhaaldelijk werden, met name van de Duitsche en Belgi.-che regeeringen, verklaringen ontvangen, waaruit mag worden afgeleid dat ons vee weder onbelemmerd zal worden toege laten zrodra is aan te neme,, dat liet mond- en klauwzeer hier te lande geheel geweken is. Het komt den minister niet wenschelijk voor om voor het oogenblik op eene nadere beves tiging dezer verklaringen aan te dringen. Hij zal zijnerzijds niet verzuimen om, evenals zijne ambtsvoorgangers, het zoeken van nieuwe dé- bouchés voor ons vee te steunen, en ook op alles wat tot bevordering van den uitvoer onzer zuivelproducten kan strekken, zijue aandacht gevestigd te houden. Nog wordt medegedeeld, dat hst mond- en klauwzeer, blijkens de laatste opgaven op 31 October II. in Duitschland voorkwam in 1210 gemeenten en 5742 slaUen en in België op 15 d. t. v. in 147 stallen. Omtrent de resultaten, die in Duitschland met inenting tegen mond- en klauwzeer wer den verkregen, bericht Harer Majesteit? gezant te Berlijn dat de genomen proeven nog niet tot het vaststellen eener bepaalde gedragslijn geleid hebben en dat de proefnemingen waar schijnlijk voortgezet zullen worden. Het verzoek der Friesche maatschappij van Landbouw om het nut van inenting hier te lande door eene commissie van deskundigen te doen onderzoe ken, is in behandeling bij den minister van binnenlandsche zaken. De Commissie voor de versiering van de Lange Haven heeft zich thans definitief als gericht, betreffende de aan Oostenrijk te ver-f volgt geconstitueerd: J. van Ha^wegen den Breems, mr, H. M. C. Poortman. H. B. Heg- gelman, N. Verdoes, J. M. B. Coebergh, W. A. Hoek, P. Hoogenboezpm, J. H. van Buijsen en A. Zoetmulder. Gisterenavond had in het clubgebouw der Vereeniging Palaestra" alhier eene eigenaardige plechtigheid plaats. Zooals wij reeds meldden was het gisteren tien jaren geleden, sedert de directeur, de heer Chr. Krijger, als zoodanig was opgetreden. In tegenwoordigheid van alle leden der Ver eeniging en eenige eereleden bood de voorzitter van Palaestra", de heer A. Meijer, met eenige. passende woorden den jubilaris een bronzen beeld, le Chant du Ciel, van Lévy aan. De heeren H. A. M. Roelants jr. en de heer J. Vormer, eere-leden der Vereeniging huldig den den heer Krijger, aan wieus toewijding zij den bloei van Palaestra" toeschreven. Nadat nog de oud-voorzitter, de heer J. Mei - chers Thzn., de c-ereleden en oud-bestuursleden bedankt had voor hetgeen zij voor nPalaestra" hadden gedaan, en de hoop had uitgesproken, dat het tegenwoordig bestuur even ijverig mocht zijn, was de plechtigheid afgeloopen. Nog vele uren bleven de aanwezigen echter bij eikaar. Door den lieer Q. Rovers, adjunct-commies ter Gemeente-Secretarie, is heden met goed gevolg examen afgelegd in Staatsweten schappen (M. O.). Dcollecte van wege de vereeniging »Trouw aan Koning en Vaderland" heeft te dezer stede opgebracht f91.43, Gisteren is alhier door den keurmeester van het vleesch in beslag genomen een paard dat, uil Overschie aangevoerd, hier was geslacht. Het geslachte paard is onder politietoezicht begraven. BURGERLIJKE STAND. Geboren 19 Nov. Frederika Wilhelmina, dochter van P. Kornfeld en J. A. van Leeuwen, Rotter- damsche dijk. 20 Nov. Lydia, dochter van C. Koorengevel en N. van Schrevendijk, Singel. Bij de heden gehouden aanbesteding voor het maken eener afrastering met draaihek en eenige andere werken aan de Noordzijde der Nieuwe haven alhier, waren ingekomen negen biljetten Joh. Schutten en Co., te Raamsdonk f 1452; F. Vlielander, te Nieuw-Helvoet f985; J. v. d. End Lz., te Maassluis f1250; H. M. de Lange en A, Maarleveld, te Vlaardingen f 1098; Andr. de Haan, te Vlaardingen f1167; Jb. v. d. Berg, te Vlaardingen f1317,75; H. Kijne, te Vlaar dingen f1194; J. C. Maassen, te Vlaardingen f 1129; H. Verheul, te Katendrecht f1289. Gunning aangehouden. Bjj de op heden gehouden verpachting van de veerpont in de haven dezer gemeente waren ingekomen zes biljetten 1. W. Hoogerboord te Viaard.-Amb. f500; 2. N. v. Bree, f500; 3. N. v. d. Vlis, f612; 4. M. Hoogerboord, f430; 5. Jan Kornaat, f 4816. A. v. d. Meer, f 600.50allen te Vlaar dingen. Gunning aangehouden. Heden is te 's-Gravenhage geslaagd de heer H. Sparrius voor het staatsexamen boekhouden (schoolakte). Tot onderwijzer aan een bijzondere school te 's Hage is benoemd de heer Zwikke, alhier. Gisterenavond had alhier de eerste vergade ring plaats der nldeeliug Volksvoordrachten" van het Departement van het Nut van't Alge meen, waarin als spreekster optrad mejuffrouw E. Knappert uit Leiden, met het onderwerp: ,-iiDe opvoeding onzer meisjes." Dit door haar in de kleinste bijzonderheden behandelde onderwerp werd door de vele toe hoorders met aandacht gevolgd. De spieekster mocht aan het einde hater rede een welver diend applaus ontvangen. De president, de heer A. Knottenbelt, dankte in wel gekozen woor den voor den zoo leerzamen avond. Gisterenavond werd in het hotel nBellevue" de rekening en verantwoording uitgebracht dei- Bad- en Zweminrichting alhier over het afge loopen jaar. Daaruit bh dat er een voirdeelig saldo was ad f 70,16 behalve de uitloting van zes aandeelen (4 a f 25 en 2 a f 10). De aftredende bestuursleden de heeren K. S. van der Brugge en F. van der Tas, werden herkozen. Aan belanghebbenden wordt herinnerd dal de gelegenheid tot kostelooze inenting ot lier- inenting zal gegeven worden ten Raadlmize op Dinsdag 23 November a.s. des middags van 12 tot 1 ure. Aangiften hiervoor beliooren daags te voren te geschieden op liet bureau Militie en Schut terij, ingang Waalstraat. Geborer 18 Nov. Cornelia, dochter van K. Iloogendijk en H. van Santen, Ged. Bierstoof. Een nieuwe vereeniging voor Toon kunstenaars. In het Weekblad voor Muziek bepleiten de heeren J. H. Garms en Ary Belinfanle, rnuziek- leeraren, de wensclielijkheid van nauwere aan sluiting van musici. Zij zijn van oordeel dat er behoefte bestaat aan eene vereeniging, waarin liet mogelijk is dat de leden elkander regelmatig kunnen ontmoeten, waar ztj van gedachten kunnen wisselen over belangrijke vakonderwer pen en vakbelangen. Vooral voor de vertegenwoordigers van het muziekonderwijs achten de voorstellers eene vereeniging in den geest van den sMuriklehrer- verein" in Duitschland noodig en wenschelyk. De vereeniging zou de belangen voorstaan van muziekonderwijzers en onderwijzeressen en dit doel trachten te bereiken: a. door het bezit van een eigen lokaal waar tijdschriften voor letteren en muziek ter lezing liggen: b. door wekelijksche bijeenkomsten waarop voordrachten over theoretische en paedagogi- sche hervormiegen en besprekingen van be langrijke hervormingen zouden worden gehou den en waar theoretici en componisten van werken, bestemd om dij het onderwijs gebruikt te worden, gelegenheid zouden hebben deze voor te spelen en toe te lichten; c. door de periodieke uitgave van compo- sitiën, het geven van uitvoetingen door leden en het houden van tentoonstellingen van instru menten, leermiddelen enz. De voorzitters vragen schriftelijke bewijzen van instemming met dit plan zoo wei van dames als heeren. Zoodra de bewijzen talrijk genoeg zijn zal eene vergadering worden belegd om de vereeniging te constitueeren. Naar wij vernemen, zal liegin 1898 verschijnen bij den Uitgever D. B. Centen tc Amsterdam een bundeltje, getiteld„Het Kroningsfeest. Een tiental liederen van E. Laurillard," De melodieën, aan bekende volksliederen ontleend, zijn aangegeven in noten en in cijferschrift. Jeneverdiefstallen te Rotterdam. Voor de Rotterdamsche rechtbank stonden heden terecht G. M., G. Ph. en J. H., allen in dienst der firma Blankenheijm en Nolet, distillateurs te Rotterdam. Den 9 September 1.1. waren G. H. de Vries en Ph. J. Henzei aan het erf der fabriek gekomen, alwaar de drie beklaagden werkzaam waren. Door de V. en H. was toen om een borrel gevraagd, waarop door de drie beklaagden aan de V. en H. 7 of 8 kruiken jenever waren ter hand gesteld, zon der toestemming van de patroons of don baas. Tegen ieder werd 3 maanden gevangenisstraf geëischt. De beide eerste beklaagden waren reeds 14 en 7 jaren in dienst der firma. Daarna traden in de bank der beklaagden de beide getuigen de V. en H. uit do vorigo zaak. Toen zij de kruiken in hun bezit hadden, waren zij de stad doorgeloopen en ontmoetten zij op den Westersingel twee politieagenten, aan wien zij een „slokje" aanboden uit de gestolen kruiken. Dit kwam de agenten verdacht voor, waarop zij beiden wilden arrcstceren. Zij zetten het echter op een loopen, doch werden gearresteerd. De kruiken hadden zij echter tegen de straat geworpen;en ze waren alle op twee na gebroken. Ook tegen deze beklaagden werd 3 maanden ge- eischt. Reelame-woede. De tegenwoordige reclame-woede was de aanleiding tot een proces tusschen een huisbaas en een eigenares van een melkinrichting, in welke procedure heden voor de rechtbank te Rotterdam gepleit werd. Een boekdrukker -werd in Juli 1897 eigenaar -"an het bekende seheeve huis hoek Hoofdateeg en Steiger te Rotterdam, Het winkelhuis en de bovenwoning waren verhuurd aan genoemde melkinrichting. De eigenares daarvan had tegen den muur aan de Steigerzijde twee reclames laten aanbrengen, éen betreffende den Wilhelmina-Bazar en éen betreffende bet corsettenmagazijn van Van Steenivijk. Do boek drukker meende dat de melkinrichting daartoe niet de bevoegdheid had. sommeerde haar tot het weg nemen van die reclames, en toen aan die sommatie niet werd voldaan, dagvaardde hij tot ontbinding der huurovereenkomst met schadevergoeding. Mr. de Baat betoogde voor den boekdrukker, dat de billijkheid en bet gebruik niet medebrengen dat een huurder het genot heeft van buitenmuren om daarop reclames te schilderen. Hadden die reclames betrekking op een in bet pand uitgeoefend wordend bedrijf dan zou dit misschien door de vingers kun nen worden gezien, maar beide reclames hadden niets met de melkinrichting te maken. Bovendien stond achter aan het huurcontract geschreven dat de verhuurder het recht zon hebben de gevelzijde Steiger met reclames te beschilderen; volgens de huurBter zou dit wel uitsluitend op de muurvlaktc boven do pui slaan, maar deze bewering was onbewezen ge bleven. Volgens onze wet zou men voor iedere wanpracs- tatie ontbinding der overeenkomst kunnen vragen en hier zou het inderdaad een belangrijk punt betreffen, want voor de reclames werd in ecu groote stad veel geld betaald. Mr. Bichon van IJsselmonde daarentegen voerde voor de huurster aan dat zonder nadere bepalingen het geuot van een buis zoowel het gebruik van het inwendige als van het uitwendige moest omvatten. Hier zou trouwens wel degelijk tusschen partijen overeengekomen zijn, dat de verhuurder alleen de gevelzijde boven de pui mocht beschilderen. Het proces vond meer zijn oorsprong in het feit dat de boekdrukker de huur ontbonden wilde hebben; nauwelijks twee dagen na de overdracht van eigen dom had men gesommeerd om de reclames weg te nemen, die reeds zeer lang daar geplaatst hadden gestaan. Maar het betrof hier ook niet het nakomen van een essentieel gedeelte der overeenkonst, de clausule over hel beschilderen der gevels zoude meer opgevat moeten worden als een bijkomend beding, dat mis schien een actie tot schadevergoeding wettigde, maar geen grond tot ontbinding kon opleveren. Groot be ang had trouwens geen van beide par tijen bij hel gebruik van die muurvlakte. De reclames, waarover dstrijd liop, bad de verhuurster uit wel willendheid zich laten welgevallen, haar werd geen huur of eenige andere vergoeding betaald; op het voor den verhuurder beschikbare deel boven de pui waren slechis een paar onbeduidende reclames. Uitspraak 13 December. (JV. R. Ct.) Meineed. Voor de rechtbank te Amsterdam bad zich gisteren te verantwoorden de winkelier N. L. K., medefir mant in een kleerenmagazijn ,\an de Kalverstraat. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op 16 Juli naar aanleiding en tet beëediging van een civiele proce dure voor don kantonrechter een valsche verklaring onder eede zou hebben afgelegd. De beklaagde had destijds een vordering gehad van f 92.75 op iemand die in Februari van dit jaar kwam te overlijden. De familie besloot met do ver schillende crediteuren een aceoord te treffen en 50 pCt. aan te bieden, welke schikking door allen werd aangenomen. Ook de heer K. deed de toezegging dat hij zich met de helft van het verschuldigde zou tevreden stellenhij weigerde echter een schriftelijke verklaring af te geven, hoewel die later nog eens met nadruk werd verzocht. Toen zich twee der nabestaanden van don oorspron- kelijken debiteur bij K. vervoegden tot betaling, ontstond verschil over een postje van 50 cent op een andere rekening welke te gelijk voldaan zou worden. Do winkelier werd over de chicane zoo verontwaar digd dat hij weigerde, zijn belofte van het 50 pöts. accoord na te komen. Later wendde hij zieh tot den kantonrechter om beslissing en werd door mr. D. Simons, den advo caat der tegenpartij, gevorderd op een eed, dat hij nimmer de belofte van een accoord tc zullen aan nemen had gedaan. Op grond van dien eed werd hij in het gelijk gesteld en de betaling van het gcheclc verschuldigde bedrag volgde. Een en ander gaf aanleiding tot een vervolging wegens meineed, welke door het 0. M. bij do recht bank als bewezen werd aangenomen. De eiseh was 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Gigh, bestreed de bewijs voering. Goed afgeloopen. Gisteravond had aan de vormschool der Ned. Herv. Diaconie te Rotterdam een ongeval plaats dat vrij goed is afgeloopen, doch zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Tjjdens het nemen van een proef met waterstofgas bij het natuur kundig onderwp sprong door een of ander toeval de glazen retort, waardoor vele der leerlingen die er rondom stonden, glasscherven in het gelaat kregen. Gelukkig bleken de meesten slechts onbe duidende schrammen in het gelaat te heb ben, doch een kweekelinge was vrij ernstig aan het oog gekwetst zoodat het wenschelijk werd geacht haar naar het gesticht voor ooglijders over te brengen. Ook de onderwijzer de heer Zevenboom bekwam een kleine verwonding aan het oog. Reclame. Een onderwijzer in eene Geldersche gemeente schrijft aan de N. R. Ct. Eenigszins verrast keek ik gisteravond op, toen me de post een pakkelje bracht, met Engelsche zegels gefrankeerd. Nieuwsgierig om ■te weten, wat me zoo onverwacht van over de zee werd thuis gestuurd, haastte ik mij het pakket te openen, en tot mijn verbazing rolden een honderdtal aardige reclame-plaatjes over de tafel, welke mjj werden toegezonden door den heer Thomas Holloway, Oxfordstreet, Londen. Tusschen de plaatjes bevond zich een ge drukte brief, waarin de heer Holloway mij ver zocht de plaatjes aan de leerlingen mijner school te willen uitdeelen. Op verlangen zou m(j tevens gratis en franco een mooie schilderij, ter grootte van 91 x 63 cM. worden toegezonden, voorstel-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2