STADSNIEUWS." K e r lt en School. Ned. Herv. Kerk. Landbouw en Teeteelt. Gemengd Nieuws. Voorstel van commissarissen van liet weik- liedenfonds tot wijziging van eenige artikelen van het reglement. De strekking van de wijzigingen is om de deelneming in het fonds te doen toenemen en vereenvoudiging te brengen in de admini stratie. Marine-comptabiliteit. De Staatscommissie, benoemd bij kon. besl. van '18 Febr. 1895 no. 18, heeft haar rapport aan de Regentes uitgebracht. Haar was op gedragen advies uit te brengen betreffende de volgende vragen: lo. Weike wijzigingen zijn, met inachtneming van de eischen van 's lands dienst, gewenscht in de inrichting der Marinebegrooting eu in de bij de wetsontwerpen dier begrooting behoorende bijlagen, tot bevordering eener goede controle van de Volksvertegenwoordiging op het beheer van het Departement van Marine? 2o. Welke wijzigingen zijn, ia verband daar mede, noodig in de administratie van 's Rijks werven 3o. Zou van invoering dier wijzigingen uit breiding van administratief personeel tot eeilig beleekenend bedrag het noodwendig gevolg moeten zijri? Uit den aard der zaak leent zich de beant woording dezer vragen tot de samenvatting in enkele beknopte conclusion niet. Deze ontbre ken dan ook in het zeer lijvige, met de bijlagen eenige honderden bladzijden groote advies. Bij de bespreking van de wijze van bewer king zoo lezen wij in het voorwoord bleek spoedig van verschil van gevoelen in den boezem der Commissie. De grootste helft meende dat men zich moest bepalen tot het aangeven van de eischen, waaraan de begrooting en hare bijlagen zullen moeten voldoen om aan de Vertegenwoordiging een volledig overzicht moge lijk ie maken omtrent het gevoerde beheer en de voornemens der regeering. De kleinste helft van de Commissie achtte het voor de Vertegenwoordiging van niet minder gewicht om de juiste waarde, de beteekenis van de in de begrootingsbescheiden voorkomende cijfers te kennen. Daarom kon naar haar meening zoomin het beheer, waarmede deze cijfers samenhaugen als het beleid van het departement onaangeroerd blijven; ter beoordeeling of de toegestane of toe te stane gelden werkelijk doeltreffend zijn of worden besteed. Het advies is ten slotte geheel naar den zin der meerderheid uitgewerkt; doch bevat als afzonderlijke nota een advies van de kleinste helft der Commissie, waarin deze het naar haar opvatting in het algemeen advies ontbrekende aanvult. Het aldus samengestelde rapport vangt aan met een Inleiding, waarin eenige algemeene beschouwingen ptaats vinden omtrent het budget recht der Volksvertegenwoordiging, omtrent de regelen der comptabiliteit en omtrent begroo- tingsvoorschriften (met vier bijlagen, waaronder overzichten van het verloop der behandeling van de begrooling in Frankrijk en in Engeland). In Hoofdstuk I wordt een Historisch over zicht gegeven van de inrichting onzer Staats- begrooting en van die der Marine-begrooting in het bijzonder; en verder herinnerd aan de wenschen en klachten, waartoe de inrichting en samenstelling dezer laatste gedurende jaren in het parlement aanleiding hebben gegeven. Hoofdstuk II beval de gegevens, welke de commissie meent dat verstrekt behooren te worden om de Volksvertegenwoordiging in staat te stellen tot een goede beoordeeling derp jaarlijksche Marinebegrooting en tot het ver krijgen van een volledig inzicht in het gevoerde beheer en de oritworpan regeeringsplannen. Vervolgens is aan elk der drie aan de Com missie gestelde vraagpunten een afzonderlijk hoofdstuk gewijd. Aan de twee eerste dezer hoofdstukken zjjn verschillende bijlagen toege voegd, bevattende een ontwerp van wet der Marinebegrooting, een oniwerp-livret, verzamcl- staten van matei ieel, lijst van verwerkt arbeids loon, werkrapport, enz. Het rapport besluit met het in 44 bladzijden neergelegde afzonderlijke advies van de minder heid der Commissie, bevattende een bylage betreffende de inrichting van de afdeeling Mate rieel bij de Admiraliteit in Engeland. De Staatscommissie bestaat uit de heeren G. J. Goekoop, voorzitter; Guyot, Van Vliet, L. A. Ditlof Tjassen*, C. L. Loder C.Lz.,J.W. Calten, C. H. Strumphler en J. van de Ven, leden; en W. N. M. Huart, lid en secretaris. De meergenoemde minderheid der Commissie bestaat uit de heeren Goekoop, Guyot, Van Vliet en Strumphler. Iïaagsclie Bakkers. In liet Sociaal Weekblad doet mi'. A. Kerdijk een beroep op hen, wier sympathie is aan de zijde der 42 bakkersgezellen, die door den directeur der Brood-en Meelfabriek te 's-Graven- hage ontslagen zijn, om hen door geldelijke hulp te steunen. De heer K. zegtHet comité van Haagsche bakkersgezellen heeft een beroep gedaan op hen, wier sympathie is aan de zjjde der uitge- slotenen. Het stelt de gelegenheid open, om van die sympathie daadwerkelijk blijk te geven door het geen medegevoel zal voorschrijven te zenden terwijl zoowel namens een dames-comité als door een tiental mannelijke ingezetenen van verschillende richting, behoorend tot de bevoor rechte kringen, ter ondersleuning van dit beroep de overtuiging wordt uitgesproken, dat de ont slagen gezellen van de Brood- en Meelfabriek in de gegeven omstandigheden zedelijk aan spraak hebben op de voor hen gevraagde gelde- ijke hulp. Dat beroep veroorloof ik mij hierbij te doen ook op elders wonenden, nu zelden of nooit, binnen of buiten ons land, een uitsluiting van werklieden heeft plaats gehad, waarvan met meer beslistheid kon worden getuigd, dat het ongelijk geheel en uitsluitend was aan den kant van den patroon. Het gezellen-comité, hetwelk de ingekomen gelden in het openbaar zal verantwoorden, geeft de volgende adressen: J. II. Adam, Koninginne straat 28; W. B. Muller, Ilobbema-traat 109; en A. J. Scholtes, Houdsholredijkstraat 170. Wensclit men de bijdragen liever aao mij te zenden, dan zal ik ze gaarne overbrengen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Woensdag 24 dezer niet plaats hebben. In het Kamer-overzicht van de Standaard wordt medegedeeld, dat toen de motie-Van Kol in stemming kwam, de heer Troelstra bij ver gissing, ouder luid gelach der Kamer, eerst tegen stemde. De koning van Siam heeft een liermnerings- medaille doen slaan aan zijn bezoek in Europa. De medaille draagt op de eene zijde iiet borstbeeld van den Siameeschen monarch, om geven door zijn naam en titelsde keerzijde behelst een Siameesche inscriptie herinnerende aan de voornaamste feiten van de reis. De buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Siam te Parijs, Phya Surcya, is door zijn souverein belast met de overbrenging en aanbidding van drie exemplaren der medaille aan de hoofden der Staten, aan wie de Koning een bezoek heeft gebracht, in goud, in zilver en in brons. De medailles zijn besloten in doozen van rood marokijn, omringd door goud draadwerk. De vier hoeken der doozen zijn versierd met de wapens van Siam in goud. (-Dagbl.) Naar wij vernemen, znl de HollandsclieIJzeren Spoorweg-maatschappij zich met uito. December 1898 afscheiden van de sedert het jaar 1891 bestaande centrale controle van Nederlandsche spoorwegen. 2V. 2Ï. Cf. Voor de benoeming van een directeur der Utrechtsche Tramweg-maatschappij is door commissarissen de volgende alphabetische aan bevelingslijst opgemaaktC. Bosman Jr., inge- uieur te AlkmaarA. van Eysden, 1e ambtenaar Dedemsvaartsche stoomtram-maatschappij te Dedemsvaart; F. M. Loep, ambtenaar der Gel- dersch-Overijsselsche-stoomtram-maatschappij te Deventer. U.-D Burgerlijke Stand van Overseliie. Ondertrouwd: IS. H. Hewit, j.m. oud 23 j. en B. J. Hartog j.d. ond 19 j. Geboren: 11. Laurens, z. v. L. de Koek en G. Hoekstra. 14. Cornefis z. v. Jobs. d. Jong en N. C. d. Hoedt. 17. Johanna Petronella Jacoba, d. v. W. Aminerlaan en C. C. Langelaan. Overleden: 11. Keeltje d. Bruin, oud 8S j. weduwe v. G. Vis. 12. Leentje Poot oud 7 j. 12 Aafke Boltjes oud 5 w. 13 Catharina Poot, ond 3 j. 16 Arina v. d. Wiel, oud 1 j. 17 Pieter Hoogerbrugge, oud 9 m. „Volkshuis." Wij wenschen met nadruk de aandacht te vestigen op de leeszaal dezer vereeniging, ge vestigd Lange Haven 55. Het bestuur heeft sedert de oprichting veel tijd, zorg en geld be steed aan de leeszaal, die het een zeer belang rijk onderderdeel acht van de vereeniging. Terwijl deze over het geheel alle reden van tevredenheid heeft over den gang van zaken, komt de leeszaal lang niet tot haar recht. L 1. Maandag brachten wij een bezoek aan het huis 5 van de 6 lokalen waren in gebruikeen cursus in staathuishoudkunde, een kniples, een naailes, een dozjjn leden zich verpoozend op genoegeljjke en ordelijke wijze in de ontspan- nittgszaal en- in de leeszaal2 lezers. En dit geelt een vrij juist beeld van de be drijvigheid in het huis. Dikwijls is alles in gebruik, ook de keuken op een enkelen avond, vooral des Zaterdags kan men in de leeszaal wel eens een tiental menschen aantreffen, maar vaak ook is er niemand. Waaraan ligt dit nu? Aan de inrichting toch zeker niet. Rustig, behoorlijk warm en licht, voorzien van een uitgebreide keuze van cou ranten, vakbladen, tijdschriften en illustraties en van een kleine, maar gestadig groeiende bibliotheek (die wij ter loops voor geschenken zeer aanbevelen), kan zij ons door de meeste zustersteden worden benijd. Het recht van toegang tevens tot de ont spanningszaal is gemakkelijk genoeg te ver krijgen: aanmelding bij een bestuurslid of den concierge en betaling eener jaarlijksche bijdrage, die men, met een minimum van f0.50, zelf bepaaltna 30 Juni lid wordende betaait men voor het loopende jaar slechts de halve bijdrage. Personen van 1517 jaar kunnen de leeszaal bezoeken voor minstens f0.25 per jaar. Tot vertering is niemand gehoudenintegendeel hoe minder er verteerd wordt, hoe liever het aan bestuur en concierge is. De verleiding van den sterken drank is er niet. Wij herhalen: waarom komt men dan zoo weinig? De lange arbeidsduur in onze stad zal het verschijnsel wel grootendeels veroorzakende .zin voor huiselijkheid, die gelukkig hier nog bestaat, voor een ander deel. Maar toch kan naar onze overtuiging het bezoek grooter worden, zelfs zonder verkorting van den arbeidsduur, die wij overigens vurig vveuschen, en zonder aan de huiselijkheid afbreuk te doen. Van de straat, uit de herbergen moeten de bezoekers worden geworven; beuzelachtige bezigheden moeten vervangeu worden, door opwekkende, veredelende en ontwikkelende lectuur. Misschien is het gewenscht hier eens even een greep te doen uit wat de leestafel biedt. Er liggen Nederlandsche tijdschriften, couranten en illustraties; en wel acht tijdschriften, waar onder de Gids, de Tragen des Tijds, de Ilol- landsche Revue, en de Natuurvoorts een viertal illustraties de Amsterdammer. Eigen Haard, de Wereldkroniek en de Eciholieke Illustratieen eindelijk alle belangrijk' dag en weekbladen van alle richting. Zoo vindt men er natuurlijk de Rotterdammer, liet Va derland, het Nieuws, de Standaard, het Centrum, de Schiedamsche Courant en voorts het Sociaal Weekblad, de Volksvriend, de Wereldstrijd, Ons Vakbelang, de Sigarenmaker, de Bode, de Timmerman enz. enz. Aan overvloed en veelzijdigheid dus ge"n gebrek. Mogen onze medeburgers er vocr'.aan in ruime mate hun voordeel mee doen, rijk en arm, man en vrouw. B o r o c p e nTe Baarland (Z.-Bcv.), .7E. B. Meloen, tc Geesterente Haaftcn, D. den Breems, cand. tc Utrecht; te Doesburg, Kruif, te Maassluis; tc Wil- sura, G. H. Loehcr, cand. te Elspeet; tc Ifuizen, J. H. W. Kalkman, te Woerden. Bedankt: Voor 't Zandt, door J. B. Keiscr, te Divingeloo; voor Helder, door H. Schuttevacr, tc Abbekerk. Door het provinciaal kerkbestuur van Overijsel zijn dc heeren G. Locber, H. Buiskool, P. H. Hugen- holtz, H. Klimp en I. A. Haag, toegelaten als can didates Gcref. Kerken. Beroepen: Te Sidderburcn (Gron.), S. Datema, te Mnrmenvoude. Bedankt: Voor Rottevafle, door W. Bouwman, te Lutjegast. Waalsche Gemeenten. Door dc Waalsche commissie is de heer Frèdéris Jean Krob, bachelier van de tbool. falculteit van Parijs, na afgelegd examen, als candidaat toegelaten. Hooger Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap dc heer H. C. van der Wijck, geb. te Soera- karta, met stellingen; tot doctor in de geneeskunde, de heer H. M. Hijmans, geb. te Tiel, met acad. proef schrift get. „Over de operatieve theraphie der tuber- culense iymphomen". Wecht. Cand. ex. thcol. 2M. Barendrecht. Tot arts bevorderdJ. C. Metz. Leiden. Tot arts bevorderd do heer J. Loopuyt. Toegelaten voor het eerste gedeelte de hoeren L. C. Kersbergen en G. P. van Laarzen. Dc algemeene vergadering van de vereeniging het Nederl. Paardenstamboek zal op 13 December te Rotterdam wordeD gehouden. De Maas dam" Betreffende het ongeval aan het stoomschip Maasdam overkomen op de reis van Rotterdam naar New-York, vermeldt de Western Morning News nog het volgendeHet stoomschip dat den 3en November van Rotterdam vertrok en den 5den met fraai weder de Lezard passeerde, werd later door lievig stormweder beloopen, totdat op Zondag 7 Nov., des ochtends eene hevige ontploffing in de machinekamer plaats vond, waardoor de passagiers zeer werden versehi ikt. Toen men echter bevond dat het schip niets geleden had, bedaarde de ontsteltenis en was de gezagvoerder kapt, A. Potjer, weldra in de gelegenheid de passagiers te kunnen mede- deelen, dat niemand door de ontploffing der cilinders was verwond, ofschoon een stuk van driehonderd pond zwaar op het dek was geslin gerd. Het machinepersoneel was druk in de weer om de achterste machine zoo goed mogelijk bruikbaar te maken, dewijl de voorste door de vernietiging der beide cilinders onbruikbaar was geworden. Door het slingeren van het stoom schip dat dwars in de zee lag werden de werk zaamheden zeer bemoeilijkt. Den Ssten November kwam het taukstoomsehip Elisa Marie in het gezicht, bestemd van Hamburg naar Baltimore, die assistentie wilde verleenen, doch door de hooge zee braken achtereenvolgens al de sleep trossen. De Elisa Marie bleef echter in de nabijheid totdat de machinisten met groote moeite en volharding er in geslaagd waren de achterste machine, die ook schade had geleden, in zoo verre weder bruikbaar te maken, dat men hoe wel met geringe vaart en geassisteerd door de zeilen de terugieis naar Plymouth kon aan vaarden, waarna de EHse Marie den lOen de reis naar Baltimore voortzette. Ten 3 uur des middags van den 12den Nov. werd de Lezard gepasseerd en arriveerde liet ss. den I3den Nov. des ochtends ten 10 uur te Plymouth. Bij het ten anker komen brak ook nog het spil, zoodat men moeite had om de ankers te lichten. Ook was de machine juist bij het binnenkomen weder delect geworden. De passagiers waren ten hoogste ingenomen met de betoonde zeemansschap van den ge zagvoerder, officieren en der bemanning en den ijver van het machinepersoneel en (oen kapt. Potjer het stoomschip verliet om zich aan land te begeven, werd hij door de passagiers luide toegejuicht. Het stoomschip is gisteren van Plymouth naar Rotterdam vertrokken, gesleept door de sleepbooten Oceaan en Noordzee. De passagiers vertrokken gisteren met liet ss. Vecndam naar New-York. De ontvoering. De ontvoering van een meisje uit het gesticht i>De Goede Herder" te Almeloo, is sinds eenige dagen in onderzoek bij de justitie. De drie per sonen uit Enschedé, die vermoedelijk aan de ont voering hebben medegewerkt, zijn reeds in ver hoor geweest Van de vluchtelingen zelf, die naar Duitschland moeten uitgeweken zijn, is nog niets bekend geworden. Vreemde vrienden. Het eerste gecombineerde optreden der nieuwe socialistische en radicale Kamerleden is waarlijk niet geschikt geweest, om hooge verwachtingen te doen koesteren van de eensgezindheid dezer vijf heeren. In de eerste plaats is gebleken dat waar de heer Ketelaar (en misschien ook de heer Nol- ting) naar de Kamer is gegaan om althans volgens zijn zeggen zoo min mogelijk te spreken, waarschijnlijk de heeren Troeistra c.s. met een tegenovergesteld oogmerk naar het Binnenhof zijn getogen. Trouwens, dat laatste was te verwachten; de parlementaire socialisten hebben het nooit ouder stoelen of banken gestoken dat zij het parlement hoofdzakelijk beschouwen als een geschikte tribune ter propaganda. Volkomen consequent blijven dus die heeren wanneer ze maar zooveel mogelijk op de groote trom slaan. Niet zij, maar de kiezers die hen hebben afgevaardigd, dragen de verantwoordelijkheid voor de 'daaruit voortvloeiende vermorsing van 's lauds tijd. Eventueele tekortkomingen in arbeidsverlichting aan 't eind dezer zittings periode zullen voor een goed deel op rekening te brengen zijn van de meerderheid der kiezers in Sclioterland, Tietjerksteradeel en Enschedé. Maar het bestaan van een meer innerlijk verschil van opvatting is bovendien gebleken tusschen de vijf heeren. Een vreemden vriendendienst heeft de lieer Troelstra den heer Van Kol bewezen door diens motie aan te scherpen lot een motie van wantrouwen tegen den Minister, De heer Van Kol, die deze persoonlijke be doeling zeker niet had gehad, kon zijn mede stander toch ook niet vei loochenen. Want dan had zijn socialistisch auditorium buiten het pailemer.t het wel eens kunnen uitleggen, alsof hij, Rienzi-Van Kol, vertrouwen stelde in een kapitalistische» minister. Hij moest de rauwe pil dus slikken. Maar daardoor werd de stemming aanstonds een ganscb andere en de beide nieuwe radi cale leden lieten den lieer Van Kol met zijn Mefistofeles uit Tietjerksteradeel en met den bij loopenden heer Van der Zwaag voor de motie opdraaien. Aan een groot gevaar ontkomen. De fraaie hoogere burgerschool te Sappenneer is Woensdagavond aan een groot gevaar ont komen. Onder het gebouw bevindt zich de woning van den concierge. In die woning is een gasmeter geplaatst, welke dien dag gerepareerd werd door een werkman der gasfabriek. Dit schijnt niet goed te zijn gebeurd althans de concierge rook des avonds een sterke gaslucht. Wel wat onvoorzichtig, ontstak hij een lucifer, om naar de oorzaak te zoeken. Plotseling hoorde hij een hevigen knal, gevolgd door andere. Er ontstond brand, maar de concierge had dc tegen woordigheid van geest de gaskraan af te sluiten, waardoor het grootste gevaar was geweken. De brand werd nu spoedig gebluscht door leeraren en leerlingen, die op het hooren der ontploffing tot hulp waren toegeschoten. Brand te Londen. Een van de ernstigste branden van de laatste jaren in de Londensehe City brak gisterenmid dag in Aldersgate street en Cripplegate uit. Een groot blok huizen, van Jewin street tot Nicholas Square, stond in laaien gloedtal van huizen stortten in. De brand vernielde een blok gebouwen over een uitgestrektheid van twee acres. Ongeveer honderd rijke magazijnen verbrandden. De schade wordt in het groot geschat op 3 millioen ponden sterling. De puinhoopon branden nog, maar men is het vuur meester. Naar de Pool. Opnieuw wil Frithjof Nansen een poging doen om de Pool te bereiken. Er zijn reeds voorbereidselen getroffen om een hut ter overwintering op Franz Jozefsland te bouwen, Met de Eram zal ook ditmaal de tocht wor den ondernomen, terwijl bovendien een ander schip, de Star Kodder, voor de expeditie zal gebruikt worden. Een gansche staf van geleerden zal de reis meemaken. Een der beide schepen zal zich zoover moge lijk in het ijs begeven, en de ontdekkings reizigers zullen dan in groepen met sleden naar het Noorden trekken.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6