51"e jaargang. Zondag 21 en Maandag 22 November 1897. N°. 9481. Derde Blad HARING VISSCHER IJ. FEUILLETON. «Q, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kunst en Wetenschap. O c in e ïi z d Nieuw e. Asosnekkhtspbijs voor Schiedam, per kwartaal I f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUROTEKSTRAAT 70, Telcpltoon Ifo. 123. ADVP-RTEKTrBPHiJSvan 15 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Hint/man. Naar reeds met een enkel woord is vermeld, is Dinsdag jl. te 's-Gravenhage overleden de heer J. H. Hingman, commies-chartermeester bij het Algemeen Rijksarchief, een door zijn groote kundigheden en algemeen geroemde wel willendheid zeer gezien ambtenaar en een be kende persoonlijkheid in de stad zijner inwoning. Het archief, dat toen Hingman er zijn intrede deed, nog van betrekkelijke kleinen omvang was, werd ge durende den tijd zijner meer dan 42}arige werkzaam heid voortdurend vergroot, de talrijke verzamelingen oude archiefstukken, berustende bij de ministerién en bij de vroegere rechtscolleges iu de provincie, de zeer omvangrijke koloniale archieven vonden in don loop van dien tijd hier hare plaats. Het rangschikken en inventariseeren dezer beschei den werd voornamelijk door Hingman verricht, dij zich daardoor een zoo algemeene kennis had vei- worven van haren inhoud, dat belangstellenden, die zich in steeds toenemende om inlichtingen tot hrt Rijksarchief wenden, slechts zelden geheel onbev.e- digd behoefden been te gaan. Ook de staat bad groote verplichtingen aan hem, vele ingewikkelde domcinguftcsties werden door hem opgelost, zijn groote knnde en ijver op dit gebied werden dan ook officieel erkend door zijne benoeming tot ridder van den Ne- dederlandschen Leeuw, bij gelegenheid van zijn 40jarig ambtsjubilee, den lsten April i895. Op dien dag, die voor den jubilaris tot een waren feestdag werd gestempeld, haddee tal van beoefenaars der geschiedenis, waaronder ve.-schillende hoog- Iceraren, zich vereenigd om den zoozeer gewaar- deerden ambtenaar een blijk van welgemeende ver eering aan te bieden. En nog onlangs we'd in bet thans m aanbouw zijnde nieuwe archiefdepot een gedenksteen geplaatst, waardoor zijn naam blijvend aan die instelling verbonden zal zijn. Door de hem gegeven opdracht om de gemeente en waterschaps-archieven in de provincie te ïnvcntari- seeren, had hij zich zeer vertrouwd gemaakt nwt de topograpbische geschiedenis, van daar dat uij op het onlangs te Dordrecht gehouden congres van Ncderlandsehe Taal- en Letterkunde benoemd werd tot lid eener commissie un het samenstellen van een geschiedkundigen atlas van Noord- en Zuid- Nederland. Verder was hij lid van verschillende geleerde ge nootschappen. Ook in het buitenland werden zijne verdiensten erkend, o. a. schonk hem de Braziliaanscbe regcering hot ordeteeken van dc Roos van Brazilië. Hingman heeft gearbeid zoolang hij kon, plotseling werd hij uit zijne drukke werkzaamheden weggerukt, maar de herinnering aan zijne sympatieke persoon lijkheid zal zoowel bij zijne medeambtenaren als bij zijne vele vrienden in dankbare herinnering blijven voortleven. Gelijk bekend is, zijn er in de laatste jaren in Zweden hydrographische onderzoekingen ge daan. De daarmede verkregen resultaten von den zooveel te meer belangstelling, sedert het bij die wetenschappelijke werkzaamheden onder anderen ook te doen was om nasporingen aan gaande de levenstoestanden van den haring ■welke belangstelling inzonderheid werd aan gewakkerd toen Zweden in het vorige jaar door het wegblijven dezer vischsoort in het Skagerrak groote schade leed. Men wist toch nog weinig of niets ter verklaring van het ver schijnsel, dat zelfs te midden eener goede vang- periode, die jaren achtereen placht voort te duren, de vangst eensklaps gedurende een jaar mislukte en in het volgende weder goed uit viel. Men moest zich dus tevreden stellen met vermoedens, terwijl men evenzeer in het duis ter rondtastte bij de vraag, waar de haringen zich ophielden -wanneer zij van de kust ver wijderd bleven. Eenerzijds geloofde men, dat zij zich in de •diepste gedeelten van het Kattegat en Skager rak achterwege hielden; anderzijds heerschte ook de meening, dat de haring een trekvisch is, wiens opkomen en verdwijnen naar onbe kende natuurwetten geschiedt. Actueel werd het vraagstuk vooral gelijk reeds gezegd is in den vorigen herfst en winter, toen in Zweden hij alle belanghebbenden, en ook in andere kringen des volks, het wegblijven der verwachte haringscholen zekere onrust teweegbracht. Daar om wendde zich de Gotenburger Visscherij- vereeniging tot de lieeren G. Ekman en prof. Petterson (die zich reeds lang met hydrogra- Het stoffelijk overschot van den heer Ilmgman werd gisteren op Eikenduinen ter aarde besteld in tegenwoordigheid van vrienden en vele belangstel lenden uit kringen van kunst en wetenschap, o. a. de rijksarchivaris, de adjunct-archivaris, ambtenaren van het Rijksarchief, een deputatie van Pltlilm, dat een krans zond, prof. Huiler uit Leiden, Victor de Stuers enz. Uit hun naam schetste jhr. mr. Van Riemsdijk do groote verdiensten van Hingman als arehiefkenner en mr. Tetling hoe deze sympathieke man anderen met zijn rijken schat van kennis diende. Elhe van Calcar. Aan mevrouw Elise van Calcar te 's Gravenhage viel gisteren het voorrecht ten deel, in het genot van een goede gezondheid, haren vijf-en-zeventig3ten verjaardag te mogen vieren. Er had zich een dames-comité gevormd, dat met voldoening werkzaam is geweest, met het doel om mevrouw van Calcar een gemeenschappelijk blijk van hoogachting, sympathie en waardeering aan te bieden. Dat comité werd des voormiddags in den huiselijken kring ontvangen en in welgekozen bewoordingen werden aller hartelijke gevoelens vertolkt Aan de jnbilarcsse werd een fraaie schrijftafel aangeboden, waarin zich ecne portefeuille bevindt cn waarbij een album was gevoegd. Dc jongejuffrouw Betsy van Kempen had op de eerste bladzijde er i an eene keurige bloemenhulde geteekend en achter de op dracht komen de namen voor van hen, tot het hul deblijk hadden bijgedragen. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel cn Nijverheid, is dr. P. J. H. Ouypers archi tect der Rijksmuseumgebouwen, te Roermond, be noemd tot lid der commissieingesteld door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ten einde hem van advies te dienen ter zake van het onderhoud en de herstelling van het gerechtshof cn de groote zaal op het binnenhof te 's-Gravenhage. De commissie is thans samengesteld uit de vol gende leden C. Muysken, ingeueur-arcbiteet te Am sterdam, tevens voorzitter; dr. P. J. H. Cuypers, architect der Rijksmuseumgebouwen, te Roermond; F. J. Nieuwenkuis, architect-directeur der gemeente werken, te Utrecht; C. H. Peters, Rijksbouwmeester in het 1ste district dor Landsgebouwen, te's-Graven- bage, tevens secretaris. St. Ct. Bij de opera Van der Linden is thans in studie genomen De Pioos van Dekama, woorden van mr. M. G. L. van Loghem en muziek van Willem Landré, welk werk verleden jaar in concertvorm is gegeven to Haarlem on 's-Gravenhage. Schilders en schilderessen, tcekenaars cn teekena- ressen worden uitgenoodigd een ontwerp-teekening te vervaardigen van een prachtband voor Evolutie en deze in te zenden aan het bureauSarphatiepark 61, te Amsterdam uiterlijk 15 Januari 1898. De teokeningen zullen beoordeeld worden door een te benoemen jury. Als prijs zal worden toegekend het werk van prof Quack of, indien men zulks ver kiest een ander voorwerp ter waarde van f 25.of het bedrag in geld. phi sell e expedition en met nasporingen aan gaande het onderwerp hadden bezig gehouden), met verzoek, nog in dien zelfden winter de toe standen in het Skagerrak na te gaan en, zoo mogelijk, de oorzaak an het treurig verschijnsel te constateeren. Dientengevolge werd reeds in December 189G de expeditie ondernomen, en tegelijkertijd ook eene Noorweegsche, onder leiding van dr. J. Hjort. De werkzaamheden werden nu zoodanig ver deeld, dat de Zweedsche expeditie het oostelijke eu de Noorweegsche het westelijke gedeelte van het Skagerrak op zich nam. Prof. Cleve en dr. Aurivillius steunden de zaak. door bio logische onderzoekingen, en thans is het resul taat dezer expeditie openbaar gemaakt, in een rapport van de heeren Cleve, Ekman, Hjort en Petterson, toegelicht met een aantal kaarten, die eene aanschouwelijke voorstelling van de daarin vermelde stroomingen geven. Dit een en ander wordt door de Deutsche Fischereizeitung in herinnering gebracht bij hare mededeeling van dat rapport, waaraan ten opzichte van den haring het volgende is ontleend. Reeds op grond der vroegere, sedert 1877, gedane waarnemingen had men vastgesteld, dat er in de zee periodieke veranderingen plaats hebben die invloed oefenen op de aanwezigheid van haring. Dit werd in Februari 1890 inzon derheid duidelijk waargenomen door eene Zweedsche hydrographische expeditie. Het Ska gerrak wisselt namelijk tweemaal 'sjaars het water van het bovenvlak, en beide keeren valt verschijnsel samen met het opkomen of ver dwijnen der haringen. In den winter is het Skagerrak bedekt met eene 30 a 40 meter diepe laag oceaanwater van 32 a 33 °/00 zout gehalte. Dat water wordt door de bovenver melde rapporteurs sbankwater" genoemd, welke benaming zij hebben gekozen, omdat water van die zelfde geaardheid langs de kusten en banken Een vrij lij vis werkje is verschenen bij de uit gevers Wenk cn Birkkofi te Rotterdam en Schiedam; bet is een catalogus van Feestgeschenken, bij het a s. St. Nicolansfeest goed te pas komende. Men vindt er de titels cn do prijzen van tal van pracht-plaat- cn andere werken van binnen- en buiten- landsehe schrijvers in vermeld. Op Woensdag en Donderdag 2t en 25 dezer zal te Utrecht, onder leiding van prof. Winkler, in Sic Semper de jaarhjkscbe vergadering gehouden worden van de Nederl. Verceniging voor psychiatrie cn neu rologie. In de maand April 1898 zal te Madrid het 9e internationale congres van hygiene en demographic worden gehouden, waaraan gedelegeerden van alle Enropcesckc mogendheden zullen deelnemen. Brand ie Amsterdam. Omstreeks 9 uur gisterenavond werd de bi and weer te Amsterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand in bet perceel aan de Spiegelstraat 76; aldaar. De heer Hinsen, eau de cologne fabrikant, drogist, koopman in reukwerken, zeep enz., die met zijn gezin dit perceel bewoont, wilde in liet sous-tenain, waar zich de werkplaats be vindt, een petroleumlamp aansteken. De lamp ontplofte en met geweld baanden de vlammen zich een uitweg naar buiten, deden de ruiten van den winkel die gelijkvloers is, stuk springen en veroorzaakten in dien winkel met zyn licht ontplofbare en biandbare stoffen een geweldige explosie en een lievigen brand die zich ook aan de hoogere étages, die voor woonvertrekken dienden, mededeelden. In een oogwenk stond het gebouw in lichte laaie. De brandweer, spoedig ter plaatse, tastte het vuur met kiacht aanzoodoende bleef de brand beperkt tot dit perceel, dat evenwel zoo goed als geheel is uitgebrand. Opmerking verdient, dat het sous-terrain, waar de brand ontstond, gespaard bleef. De familie Hinsen was dadelijk bij het iiooreD van de ontploffing naar beneden gevlucht. Toch viel nog een ongeval voor. De brand meester Van Eglen viel van een plat en werd daarbij, hoewel niet ernstig, gewond. Hij be zeerde zijn heup en rug. Bij een der buren binnengebracht, werd hij voorloopig verbonden. Overbienging naar liet Gasthuis was echter niet noodzakelijk. BaJckers-nacldarbeid. Van de 1800 biljetten door de bakkersge zellen te Almeloo verspreid, kwamen er 1637 van Nederland, Duitschland, Denemarken en Noorwegen wordt aangetroffen, alzoo eene soort continentaal kustwater is. Dit bankvvater nu is de waterlaag, die de haringen medebrengt. Zoodra in Augustus-September dat water liet Skagerrak binnenloopt, verschijnen aldaar ook de haringen. NVordt de strooming later in den herfst zoo sterk dat dit water ook in de diepste kustgeulen dringt, dan volgen de haringen mede daarheen. En zoodra het in het voorjaar wegstroomt en door het gewone zomervvater wordt vervangen, verdwijnen zij. Talrijke voor beelden, door dr. Hjort ook langs de Noorsche kust verzameld, strekken ter bevestiging van de juistheid dezer waarneming. Men kan inder daad zeggen, dat alle in die periode gevangen haring in bankvvater, of althans in de onmiddel lijke nabijheid er van, gevangen is. De haringen schijnen zich over dag in de diepere lagen van dit water op te houden en om tot nog toe onbekende reden des nachts in het hoogere zoete water op te stijgen, alwaar zij, hetzij met drijfnet in zee (herfst- haring), hetzij met andere netten binnen de klippen (winterharing), worden gevangen. In- tusschen gevoelen zij zich in dat minder zoutige water toch niet recht te huis. en zij gaan ook dadelijk de diepte of het open water in, wanneer het hun onbehaaglijk wordende volume te hinderlijk wordt. Dat aan- en afstroomen der verschillende waterlagen staat zeer onder invloed van den wind, en in dien zin spelen voorzeker wind eu weder ecne groote rol in de haringvisscherij. Het is echter eene onjuiste meening, dat de westelijke stormen haring in de Scandinavische wateren brengenwant het indringen van ha ring geschiedt naar groote periodieke verande ringen in den oceaan, op welke de onweder- centra's van het Skagerrak weinig invloed heb ben. Doch wanneer de haring in het water voorhanden is, dan kunnen de westelijke stor- terug. Vóór afschaffing van nacht- en Zondag- dienri stemden 1600 huisvrouwen, dus 9S pCt., tegen de afschaffing 10 huisvrouwen, dus ruim 72 pCt. en blanco 26. De beweging tot afschaffing van den nacht arbeid van de bakkers heeft ook Zwolle bereikt. Op een Donderdagavond gehouden vergadering van de Zvvolsche bakker«gezelien-vereeniging werd een stuk ter tafel gebracht, waarin een aantal dames, uit alle maatschappelijke kringen, de huisvrouwen van Zwolle opwekken, om de bakkers naclitiust te bezorgen. Jachtpartij. Donderdag werd door de hofdignitarissen van het paleis het Loo eeue jachtpartij gehouden op klein wild. Aan deze jacht was ook genoo- digd de heer II. P. J. Tutein Noltlienius, bur gemeester van Apeldoorn. Op deze jacht, ge houden onder leiding van jhr. mr. J. H. van Ilaersma de Willi, jagermeester van Gelder land, weid ruim 70 stuks wild geschoten. Armenzorg. Voor de betrekking van binnenvader en moeder in bet stads wees- en aimhuis te Ilarlingen, waaraan behalve vrije woning, voeding cn ge neeskundige hulp een traktement is verbonden van f500, hebben zicli 145 paren als sollicitan ten aangemeld. Leger des Ileils. De week van liet gebed en zelfverloochening heeft in Nederland voor het uLeger des Heils'' ongeveer negentienduizend gulden opgebracht. Een eigenaardig viertal. Door een Noordzeevisscher werd aargebracht eene krab, op wier rug zich vier bijna vol wassen oesters hadden ontwikkeld. De krab was ruim 2 dM. lang. BeMcesnijders. Te Nedervveert is zekere P. H, Yerheijen, arbeider aldaar, op onmenschelijke wijze toe getakeld. Tus=cben de drie gebrs. Hompes en genoemden "V. ontstond twist, waarbij een hunner hem een slag met een stok toebracht, waarop V. vluchtte. Hij werd achterhaald en toen werden hem toegebracht drie gevaarlijke wonden aan het hoofd, twee in den hals, drie in den rug en nog wel twintig kleinere sneden over andere deelen van zijn lichaam. NV. Hompes werd gisteren door de mare chaussees van NVeert naar de gevangenis te Roermond overgebracht, doch zijn beide andere broeders wisten zich hieraan te onttrekken door de wijk te nemen naar België. men in zoover gunstig werken als zij het bank vvater en daarmede de haring nader tot de kust, of nader aan het oppervlak brengen. Er is dus altoos een bepaalde hydographische toestand noodig om de haringvisscherij mogelijk te maken, en zonder dit helpen ook de westelijke stormen niets, gelijk zij in het lange tijdvak van 1809 tot 1878 ook niet in staat zijn ge weest, de haring terug te brengen. Vraagt men nu, hoe het komt dat de ha ringen juist het bankvvater volgen, dan blijkt dat zij daarin het hun passende voedsel vinden. In het 32 of 33%o zout houdende bankvvater (dat door eene vermenging van het 34 en 35o'oo houdende oceaanwater met het water der rivier mondingen ontstaat) gedijen namelijk de dier lijke en plantenvormen, het plankton, hetwelk hun bevalt. Het bankvvater komt in Augustus uit de Noordzee in het Skagerrak en verdeelt zich aan de monding van het Kattegat in twee stroomingen: een zuidelijke, die in het Katte gat vloeit, en een noordelijke, die de kust van Bohuslim volgt. Die naar het zuiden gaande be- nedenstrooming in het Kattegat loopt verder de westkant der Oostzee in, die hierdoor de laatste maanden des jaars warm grondwater heeft. Met dit warmer water komen dikwijls uit zuidelijker gedeelten van den oceaan zeld zame dieren, die anders niet in de Oostzee zijn aan te treffen. Evenzoo vertoonen zich aan de kust van Bohuslim in de herfstmaanden zuidelijke dier vormen, zelfs een soort inktvisschen, wier eigen lijk gebied de Fransche kust der Middellandsche Zee is. Uit dit verschijnsel, gelijk uit de aan wezigheid van zuidelijk plankton, leiden de bovengenoemde rapporteurs af, dat de bank- waterstrooming, die de herfstharingen mede brengt, afkomstig is uit het zuiden of midden der Noordzeedat alzoo de eerste phase der haringvisscherij afhangt van het instroomen van zuidelijk bankwater.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 9