STADSNIEUWS. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. 2o. Het door stukken gestaafde relaas van de oneeniglieid tusschen Picquart en -zijn supe rieuren 3o. Brieven van Esterhazy en een verzame ling vermoedens tegen hern. De conclusie van Seheurer-Kestner's dossier is altijd volgens den correspondent der Dépêche de Toulouse dat Esterhazy het borderel heeft geschreven, waarop Dreyfus is veroordeeld. Dit borderel zou hij hebben ge maakt om van de Fransche regeering geld te krijgen als prijs voor zijn ontdekking van Dreyfus' verraad. Meikwaardig is, dat in dit systeem van ver dediging van Dreyfus dat, wat betrouw baarheid betreftgeheel voor rekening van dezen correspondent blijft ook weer alleen sprake is van een poging tot oplichting. De correspondent voegt er zelfs nog aan zijn mededeeling toe de opmerking, dat Mathieu Dreyfus in zijn brief aan den minister van oorlog niet spreekt van verraad, maar dat hij alleen Esterhazy beschuldigt de schrijver van het borderel te zijn. Op deze nieuwe opvatting der quaestie legt ook de Courrier du Soir den nadruk in een entrefilet, dat zeer de aandacht heeft ge trokken. sin officieele kringen," zegt het blad, »is men overtuigd dat de zaak-Dreyfus haar op lossing nadert. «Kolonel Picquart, van wien men hoogst belangrijke verklaringen v er wacht, zal vóór het eind dezer week te Parijs aankomen en direct worden gehoord. ®Wat hem betreft, kunnen wij zeggen, dat geen enkel vermoeden \an schuld tegen hem bestaat op zijn hoogst zou men liern daden te laste kunnen leggen, die alleen zijn ver antwoordelijkheid jegens zijn superieuren raken." Het blad wijst dan op de nieuwe beschouwing der zaak, die het onwaarschijnlijk maakt dat er werkelijk verraad is gepleegd, en eindigt met de bemoedigende verzekering dat een revisie van het proces-Drevfus zeer waarschijn lijk is. Intussehen zet generaal Pellieux zijn onder zoek nog voort. Daartoe schijnt ook noodig te zijn geweest een huiszoeking in Picquart's woning te Parijs. Volgens de Temps geschiedde die op de ongeteekende aanwijzing van «Een patriot". Er zouden alleen eenige brieven zijn meege nomen, en iemand die er bij tegenwoordig was, zou hebben hooren zeggen «Wat wij gevonden hebben bevestigt volkomen wat wij reeds wisten." Aan den kapitein der stoomboot, waarop Picquart zich heeft ingescheept, zou bevel zijn gegeven te zorgen, dat Picquart niet in aan raking komt met journalisten. Dat er nog tal van nieuwe, dikwijls onzinnige beweringen in de bladen voorkomen, is te be grijpen. De Libre Parole valt notabene het leger bestuur aan, omdat het toegelaten heeft, dat Mathieu Dreyfus een villa heeft gebouwd vlak bij Belfort, op een heuvel dicht bij het fort Bellevue. Hetzelfde blad beweert van een lid van het vroegere kabinet-Dupuy te weten, dat de hoog staande persoon, die volgens Scheurer-Kestner zijn overtuiging van Dreyfus' onschuld deelt, waarschijnlijk Felix Faure is, die in het kabinet- Dupuy minister van marine was. Scheurer-Kestner zou zich althans na een diner op het Elysée in dien geest hebben uit gelaten. Op gezag van Scheurer-Kestner zelf spreekt de lemps dit laatste echter tegen. In het Wiener Fremdenblatt verklaart graaf Nicolaas Moritz Esterhazy, dat de Fransche lijn der Esterhazy's sedert 1876 in de man nelijke afstamming is uitgestorven. Walsine Esterhazy moet de achterkleinzoon van een gravin Esterhazy zijn, die een morga natisch huwelijk met een officier Walsine heeft gesloten. De drie bestaande takken der grafelijke familie Esterhazy hebben Walsine Esterhazy nooit als graaf erkend. De tweede lezing van het ontwerp voor het voorloopig vergelijk met Hongarije is in de Oostenrijksche Kamer gisteren aan de orde ge komen, en onmiddellijk heeft ook de oppositie haar obstructionisme weer begonnen, gepaard gaande met nog onwaardiger en schandelijker tooneelen dan vóór eenige weken. Al dadelijk stelde de Jong-Tsech Dyk voor, enkele van de verzoekschriften tegen de taalverordeningen voor te lezen en in de notulen in te lasschen. De linkerzij roept: »Dat is een staatsgreep Er ontstaan opgewonden woorden wisselingen en groot rumoer, er wordt over en weer gescholden, de afgevaardigden ver dringen elkander rondom het voorzittersge stoelte. Een maakt zich meester van de bel. De vergadering wordt geschorst, maar de opgewondenheid duurt voort, en de vergadering is nauwelijks heropend, of ze moet weer ge schorst worden. Gedurende de schorsing trachten verscheiden leden Wolf van den stoel van den voorzitter te sleuren ettelijke minuten is er een hevige vechtpartij. Kreten van verontwaardiging gaan op de publieke tribune op. Schünerer pakt een ministersstoel en zwaait hem door de lucht. Een afgevaardigde, Arthur Lemisch, lid der Duitsche volkspartij, in het gedrang in't nauw gebracht, trekt zijn mes; zijn collega's ontruk ken het hem. Ten slotte zag de Voorzitter zich genoodzaakt de vergadering te sluiten. Onmiddellijk liet de Voorzitter daarop de afgevaardigden bij zich komen, die getuigenis konden alleggen omtrent het gebeurde. Verscheiden afgevaardigden legden getui genis af. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat eeriige leden der Kamer wegens geweldpleging in hechtenis zullen worden genomen. En dan meende de afgevaardigde Dipauli nog wel in de budget-commissie te mogen zeggen, dat de inwendige vrede in Oostenrijk ondanks den tegenwoordigen strijd gemakkelijk verkre gen zou kunnen worden liet aantal personen, dat te Barcelona de aankomst van generaal Weyler afwachtte, wordt op 6000 geschat. Voor het huis van een vriend, waar Weyler logeert, kwamen eenige duizen den bijeen. De generaal vertoonde zich op het balcon en riep: »Leve Spanje! Leve Spaansch Cuba! Leve de nationale arbeid!" Een delegatie kwam den generaal begroeten. Hij verklaarde tegenover deze, dat hij een voorstander was van bescherming van den nationalen arbeid, dus tegen het recht van zelfstandige heffing van invoerrechten voor Cuba. Op Cuba had de generaal zich nooit met de politiek ingelaten. Hij betreurde zijn terugroe ping en was zeer ontevreden over de Spaansche pers, die volgens hem de opstandelingen in de hand had gewerkt. Zijn verklaringen kwamen zoowel de indus- trieelen als de aanhangers van Romero Robledo en de Carlisten in liet gevlei. Weyler heeft ook een onderhoud gehad met den gouverneur-generaal van Catalonië. Van dit onderhoud is niets uitgelekt. De bevolking is zeer onverschillig gebleven. Intussehen heeft de regeering verklaard, haar programma ten opzichte der heffing van invoer rechten op Cuba in geen enkel punt te kunnen wijzigen. Gemengde llededeclingcn. Te Konstantinopel zijn Dinsdag de beraad slagingen Over art. 11 van het vredesverdrag voortgezet. De schadevergoeding aan particulieren is nu vastgesteld op '100.000 pond. Men verwacht dat vandaag of morgen de vrede zal geteekend worden. In de nota's, welke Vrijdag door den Rus- sischen gezant te Konstantinopel bij de Porte zijn ingediend, vraagt Rusland onmiddellijke betaling van het achterstallige deel der oorlogs schatting, dat willen zeggen een bedrag van een millioen honderd vijf en tachtig duizend pond sterling. President Kruger maakt een rondreis dooi de provinciën. Op een vergadering van burgers zeide hij. in antwoord op verschillende vragen, dat het dynamiet een der hoeksteenen van de Republiek was, maar de prijs moest verlaagd worden om aan de behoeften der mijnen te gemoet te komen. Voor het naasten van de spoorwegen was de tijd nog niet gekomen. Hedennamiddag te twee ure werd door Burgemeester en Wethouders ten raadliuize aanbesteed het leveren van het drukwerk der gemeente, gedurende het tijdvak van 1 Januari 1898 tot ultimo December 1902. Hiervoor waren ingekomen twee in'chrijvings- bilj"tten en wel van de heeren Gebrs. tan Noortwijk en M. C. M. de Groot. De be-dissing van burgemeester en wethouders zal laier geschieden. In de gisterenavond gehouden vergadering van de Kroningscommissie hier ter stede, werd het bureau dier commissie als volgt samen gesteld: G. Visser Bzn, voorzitter, J.C.Sander secretaris en T. A. J. Zoetmulder, penning meester. Onze stadgenoot, de heer C. J. Prins, is bij Kon. Besluit van heden benoemd tot officier van gezondheid der tweede klasse. Bij de heden te Rotterdam gehouden acte- examens Teekenen L. O. is o. a. geslaagd de heet* W. J. Merten alhier. Zuster Cecilia, gedurende een reeks van jaren werkzaam aan de bewaarschool van het ge sticht aan de Korte Haven, hoopt den 46en December den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in de orde trad van den H. Dominicus. Van het consulair agentschap der Vereenigde Staten hier ter stede, wappert de vlag der Unie, ter herdenking van den Dankzeggingsdag", welke heden in de Vereenigde Staten van Ame rika wordt gehouden. In de etalagekast van den heer J. van Diggelen zijn de eereprijs en de medailles geëxposeerd, die nOrpheus" te Amsterdam heeft verworven. Een sierlijke étalage is voor deze expositie ge maakt, zoodat de prijzen in een huu waardig entourage geplaatst zijn. Een paar dagen zal deze expositie slechts blijven. Gcvomlen voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een kinderzak met een portemonnaie met f 0.05, een kindei mof, 2 witte schorten en een houten stop van een melkkan. b. Terug te betomen aan de volgende adres sen: een bruinas htige eend met kuif, aan het gistpakhuis van Ris Zijlstraat 38een bruin bout, bij Leendeis, Breedstiaat-41 een donker grijze pelerine van een jongensjas bij Ilölscher, achter de Teerstoof 24; een witte handdoek, bij Schilperoord, Ilelenastraat 1een pelsmutsje, bij Svvai tjes, Overmaasche steeg 4een rijks daalder, bij Bokhorst, Broers vest 130 en een zwarte hond met bruine en witte vlekken, bij Van Velzen, Broers veld 449. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 25 November. W. J. van Paassen, 22 jaar, on J. C. J. Steelier, 24 jaar. Geboren 2i November. Johan Gabriel, zoon van P. B. Gerlach en J. M, van der Laan, Hendrik Gabel straat. 25 November. Johanna Elisabeth, dochter van W. Nesse en W. Feeldeis, Breeds Harktsteeg. Overleden 23 November. Hendrika Christina Elisabeth Gordijn, oud 7 maauden, Rotterd. Dijk. 24 November. Johanna Wil hel mi na Kaas, oud 68 jaar, wed. van 14. Lindeman, Hoofdstraat. Voor de Rotterdamsckc Rechtbank stond heden terecht W. A. Claris, die den 8 October 1.1. van zich deed spreken wegens zijn aangifte van een door hom geplecgdeu moord te Feijenoord en daarna te Oversehie, en die met geweld zijn erfdeel van zijn ouders opeischte. Kon hij voor deze feiten niet vervolgd worden, toch vond de justitie termen hem voor een ander feit te vervolgen n.l. landloopenj. Het O. 31. sehetite den allertreurigsten levensloop van dezen beklaagde en eischtc de maximum-straf op landlooperij gesteld nl 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting Door het O. 31. bij de rechtbank te Arnhem is conclusie genomen in de zaak van den minister van financiën tegen de Jlaatsehapdij tot Nut van't Alge meen, als erfgenaam van mr. Hamelberg, in 1896 daar ter stede overleden. Het hoofdbestuur der 3Iaatschnppij had een dwang bevel bekomen van den ontvanger der successie rechten tot betaling eener som van ruim 1100,000, wegens verschuldigde successierechten en boete (die zeer hoog is), waartegen hot hoofdbestuur in verzet kwam. Het bestnur was ook weigerachtig geweest tot het indienen van eene memorie van aangifte van de nalatenschap van mr. H., op grond dat deze geen Nederlander was en als consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat moet geacht worden daar zijn woon plaats te hebben gehad, en de erfgenaam dus niet tot het doen van bedoelde aangifte verplicht is. De officier van justitie, mr. Alpherts, concludeerde, dat de rechtbank aan het bestnur der registratie het bewijs zou opdragen, dat mr. H. niet het voornemen heeft gehad naar den Oranje-Vrijstaat terug te keeren, die alsdan als ingezetene vac Arnhem in den zin der successiewet zou moeten worden beschouwd. De beslissing der rechtbank volgt later. (A. C.) Aan een curator die tegen zijn curandus een eiseh bad ingesteld tot ontbinding van diens gedurende de curateele gesloten huwelijk, is door de Haarlemsche rechtbank deze eisch ontzegd, omdat tegen een curan dus geen eisch kan worden ingesteld cc de curator dus zich zelf had moeten dagvaarden. Nbd. Hbrv. Kerk. Beroepen: Te Ritthem ^alch.). H. J. F, Keers, eand. te Hazerswoude; te Oude Niedorp en Groot-Schermer, Q. C. Baeh, te Helder. Bedankt: Voor Genemuiden, door W. Zijlstra, te Waddingsveen en Blocmendaalvoor Waverveen, door J. Krull, te Amsterdam voor Elburg,doorIJ. Doorn veld, te Den Ham. Aangenomen: Naar Amsterdam, doorLamme- rink, te Scheveningen. Qerep. Kerken. Beroepen: Te Marken, J. Koning te Mijdrecht' Hooger Onderwijs. Amsterdam. Revorderd tot doctor in dc genees kunde op proefschrift „De beteekenis van Reilecto- rische bewegingen voor de zintuigelijke waarneming in verband met de wetten van Webor en Fechncr" de heer G. A. M. van Wayenburg geboren te Am sterdam; en op proefschrift „Verdere bijdragen tot de geschiedenis van de Vleeschvergiftiging" de heer Frits Basenau, geboren te Wasel a/Rh. Leiden. Bevorderd tot docter in de geneeskunde do heer J. L. Goemans, geb. to Goes, met acad. proefschr. get.; „De kapsel van Bowman bij chroni sche nierontstekingen". Utrecht: Cand. ox. theol. 2: C. W. Th. van Boetselaar. Cand. ex. rechtsw.M. S. Boon Hartsinck. L-ioer Ohdbewijs. Verschenen is „Gemaskerd op audiëntie, of van Zntphen begint de victorie" door P. van Nifterik, hoofd eener 0. L. S. te Amsterdam. Daarin wordt o a. de strijd tusschen schoolhoofden en klasse-onder wijzers uitvoerig geschetst. De heer van Nifterik komt tot de volgende con- elusién 1. „Het is buiten kijf, dat er samenwerking tus schen hoofden en onderwijzers wezen moet. Die samenwerking is buiten de deftige schoolvergade ringen ook wel te verkrijgen, daar bniten, in oen intiem gesprek nog 'tbest." 2. „Zoolang art. 21 der wet op 't lager onderwijs niet gewijzigd is, zijn schoolvergaderingen als de bond wil, niet te verkrijgen." 3. „Die wijziging is op dit oogenblik niet in het belang der school, omdat de tijd voor de repnbli- keinsche school vooreerst nog niet gekomen is." 4. „Schoolvergaderingen, als gezellige bijeenkom sten, zijn onder de bestaande wet niet verboden, maar moeten niet verplichtend worden gesteld-" 5. „Waar men ze verplicht, moet hare inrichting door de autoriteiten nauwkeurig worden bepaald en beeft men zorg te dragen met de wet niet in botsing te komen." 6. „Paedagogische strijdvragen zijn niet door stem ming uit te maken. Die ze in de schoolvergadering brengt, bepale zich tot bespreking, maar dringe dc deelnemers niet door stemming, partij te kiezen. Men bepale zich alleen tot schoolzaken. Niet alle voorstellen zijn voor die vergaderingen geschikt." 7. „Er zijn vele soorten van schoolvergaderingen. Waar zij worden gevraagd, dwinge men in de aan vragen nauwkeurig en juist te omschrijven, wat men verlangt, opdat geoordec-ld kunne worden, of de invoering wensckelijk en mogelijk is." Ren duister* zaak. In ons bijvoegsel van heden vindt men een beiieht uit Kethel, betreffende een poging die gisteravond zou zijn gedaan om een trein tusschen blok X en halte Buitenkerklaan te doen ontsporen, welke poging door den weg werker Esbeukman zou zijn ontdekt. Deze gebeurtenis heeft zich volgens de ver klaring van Esbeukman aldus toegedragen. Toen E. tegen 40 uur van den chef der halte Buitenkeiklaan naar zjjn woning aan blok X ging, zag hij dwars over de lijn, waar over binnen enkele minuten trein 241, een gecombineerde sneltrein naar Hoek-van-Holland en Rotterdam, moest passeeren, eenige balken liggen. Onmiddellijk trachtte hij die van de rails te verwijderen, maar werd daarin verhinderd door drie mannen, die onder de balken ver borgen lagen i*n hem te lijf gingen. Een dier mannen zette hem zelfs eeri mes op de keel. E. wist zich echter los te rukken en is daarop naar blok X geloopen, waar hij den blokvvachter A. Lanhester het gebeulde mededeelde, die daaiop onmiddellijk het sein op onveilig zette. Trein 241 stopte zoodoende vóór blok X, om zich na ernig oponthoud langzaam weer in beweging te zetten Geholpen door den conduc teur en den machinist van 241 had E. intus<>clien de balken van de rails verwijderd. In dien tu^schentijd waien de dadeis verdwe nen. F. kende geen van hen eri heeft ze in bet donker ook niet goed kunnen zien. Alleen zegt hij dat een er van een lange man met zwarte bakkebaarden was. Tot zoover het verhaal van Esbeukman, die in de worsteling niet verwond werd, een kleine schram op de wang daargelaten. Er is in dit verhaal veel, dat nog zeer duFter is. Waarom lagen die drie mannen b. v. onder de balken, op gevaar van zelf hij een déraille ment verpletterd te wuiden? Waarom is E. niet naar het veel dichteibij zijnde huis van den haltechef aan de Buitenkerklaan geloopen, om daar een roode lantaarn te halen en zelf op den weg het sein van onveilig te geven. Waarom ook heeft hij niet zelf aan blok X den seinarm op onveilig gehaald, terwijl be kwame spoed vereischt werd. Want toen dit alles gebeurde was trein 241 reeds van Delft aangekondigd. Bovendien is het opmerkelijk dat voor de plaats van den aanslag een punt is gekozen, waar rondom juist verscheidene huizen liggen. Ziedaar eenige punten, die nog een nadere verklaring behoeven, terwijl het ook moeilijk is een motief tot den aanslag te vinden. Iutusschen is de justitie een onderzoek be gonnen, terwijl de wegwerker E<-beukman en de blokwachter Lankester heden door den in specteur van den weg der H. IJ. S. M. te (s-Gravenhage gehooid zijn. Een huwelijks-inzegening. Gisterenmiddag werd in de Russische kapel te 's-Gravenhage, volgens de Russische gods dienstleer, liet huwelijk ingezegend tusscl en de tweede dochter van den Russischen gezant by ons Hof, freule Hélène de Struve en jhr. II. Steengracht van Moijland. Voor deze plechtigheid was de Russische kapel van wijlen H. M. Anna Paulowna prachtig met wit satijnen kleeden, kostbare tapijten, groen en bloemen versierd, waartusschen de kronen met brandende waskaarsen een schit terend effpct maakten en aan het geheel een vorstdijk aanzien gaven. Lang voordat de jonggehuwden de kapel binnentraden, hadden zich daar behalve de familieleden vele hooge staatsambtenaren, leden van het corpsdiplomatigue en der Haagsclie aristocratie met hunne dames in smaakvolle toiletten, vereenigd. De dienst werd gecelebreerd door den aarts priesters Bogolofsky, bijgestaan doorde psalmisten Grigorieff en Jacobofsky. Toen het jonggehuwde paar de kapel binnen trad werd het driemaal rondgeleid, voorafgegaan door den aaitspiiester, waarbij de gebruikelijke ceremoniën plaats liadden, terwyl een koor, daar toe overgekomen uit Saksen Weimar, een wel komstgroet volgens Russische gewoonte toezong, hetgeen blijkbaar een diepen indruk op de aan wezigen maakte. In de kapel waren geschenken en kostbaar heden, aan liet bruidspaar vereerd, tentoon gesteld. Nadat de kroning volgens Russische gewoonte en de zegening en wisseling van ringen had plaats gehad, werd de goddelijke zegen afge smeekt, waarmee de plechtigheid was geëindigd. De jonggehuwden hadden zich naar het keik- gebouw begeven in een galakoets, getrokken door 4 paarden, de tuigen met zilver gemonteerd. Vervolgens werd in de Willemskerk volgens

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2