51,te jaargang. Vrijdag 26 November 1897. N°. 9485. Tweede Blad. FEUILLETON. De Londensche Brandweer. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAUBOTEKSTRAAT ÏO, Tclcpltoon ÏKo. 123. URANT. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courant/"0.59 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zij ne vergadering van den 12n November jl. is vast gesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der vei ordening op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijkheden, optochten, het houden van verlotingen en den handel in ge bruikte roerende goederen te Schiedam, Eenig artikel. In de verordening op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijkheden, optochten, het houden van verlotingen en den handel in gebruikte loerende goe deren te Sch'edam, vastgesteld den 30-ten Augustus 180J, wordt voor liet woord self" voorkomende in al. 1 van art. 4, gelezen 'twaalf'. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den gemeenteiaad van Schiedam, den "12n November 1817 De Burgemeester VERSTEEG. De secretaris VERNEDE. Zijnde deze veroidening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den "23/2i November jl. B no. 844 2e afd. G S no 0% in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 2östen November 1897. De Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNEDE. De Kieswet. Zonder daardoor le kennen te geven, dat andere technische wijzigingen der Kieswet on- noodig zijn, is er tocli naar de meening der regeering één punt, dat onmiddellijk vooizie- ning vordert. Bij de invoering der nieuwe personeeie helms- ting is gebleken, dat het opmaken der kohieren, voorafgegaan door besclnijving, schatting en regeling der aanslagen, in tal van gemeenten onmogelijk vóór 15 Maait kan zijn afgeloopen. Dientengevolge zouden de voorschriften, ver vat in de artikelen 100 en 102 der Kieswet, in 1898 en volgende jaren geen behoorlijke uitvoering kunnen erlangen. Tegen vei lenging van den gestelden termijn van 15 Maart bestaat overwegend bezwaar. Zoodanige verlenging, die, wilde zij doel treffen, zich ten minste over zes weken zoude moeten uitstrekken, zoude noodzakelijkerwijze verschui ving van de verschillende termijnen, bij ait. 105 en volgende bepalingen vastgesteld, na zich sleepen. Het aangenomen beginsel, dat de eeiste rechtei lijke uitspraak aan de periodieke verkiezing vooraf behoort te gaan, zoude dan weder moeten worden prijsgegeven. Naar aanleiding van den reusachtigen brand, die Vrijdagmiddag te Londen zulke verwoes tingen aanrichtte, en waarvan wij in ons blad van Zaterdag een uitvoerig verslag hebben opgenomen, deelt de heer J. T. Grein, corres pondent van het Handelsblad te Londen, enkele gegevens mede omtrent den brandweer aldaar. Hij schrijft Ik moet nog meedeelen, dat de politie en de brandweer zich voorbeeldig hebben gedragen en dat het publiek honderd duizenden minder overlast gaf dan gewoonlijk bij zulke gelegenheden. Het was echter een pijnlijk con trast hoe sommige dames en heeren in Al- dersgate de vensters vulden, en daar zaten te smullen en pret te maken als gold het een her haling yan de Royal Procession van 22 Juni, terwijl voor de brandende perceeien, een bijna zinlooze menigte klagend en krijtend den ondergang van haar have en verlies van arbeid betreurde. Voor de toeschouwers was, behalve rook- en vlamzuilen, niet veel te zien. De politie had Waar nu de kohieren van het loopende dienst jaar der personeeie belasting niet vóór 15 Maart alle in gereedheid kunnen zijn gebracht en die dagteekening zelve moet worden behouden als uiterste termijn voor de inzending der opgaven, welke tot het opmaken der lijst \an hoogstaan geslagenen worden vereischt, is het onvermij delijk, voor zooveel de personeeie belasting be treft, in stede van de kohieren van het loopende dienstjaar die van het laatstverloopen dienstjaar tot grondslag voor de samenstelling der lijst te doen strekken. Daartoe strekt een door den minister van binnenlandsche zaken ingediend wetsontwerp. Drankbestrijding". Hij gelegenheid van de bondsvergadering van R. K. werküeden-vereenigingen in bet aarts bisdom Utrecht, had Zondag eene vergadering plaats van de verschillende afdeelingen van het ïKt uisverbond" (matigheidsgenootschap). Be sproken werd o. m. liet houden van een congres van alle Kath. Ned. vereenmgen tot bestrijding van drankmisbiuik. Besloten werd om tn het volgende jaar een katholiek drankbestrijders- congres te houden. Een motie, in deze vergadering voorgesteld, en welke op de algemeene bondsvergadering bij acclamatie werd aangenomen, luidt »De bond van R.-K. werklieden-vereenigingen in het aartsbisdom Utrecht, overwegende, dat eene belangrijke verbetering van den maatschappelijken en stoffehjken toe stand van den werkmansstand onmogelijk is, indien het drankmisbruik in zijn verschillende vormen niet krachtig beteugeld wordt; spreekt als zijrie overtuiging uit: dat matig heidsgenootschappen onmisbare hulptroepen zijn van den weiküedenbond in het nastreven van zijn maatschappelijk en oeconomisch doel, en verzoekt den besturen der aangesloten weikiieden-vereenigingen om hunne bijzondei e aandacht aan de bestrijding van het drankmis bruik te wijden en mede te werken tot invoe- ling van passeude maatregelen van oveiheuls- wege, om het gevaar voor drankmisbruik zooveel mogelijk te beperken. Ons brood. In verband met het vraagstuk, dat thans dc bakkers en het publiek bezighoudt, of's nachts liet brood zal worden gebakken, komt uit En geland de opmerking, dat ons brood niet deugt: het is, zegt de te Londen verschijnende lloïlan- dia, slap, klef en waterachtig, 't Is daardoor ongezond als het versch en onsmakelijk als het oudbakken is. Het zoogenaamde Engelsche household-lread is daarentegen vast en wordt aantrekkelijker als het droog is. 't Leent zich dan bovendien uitnemend voor roosteren, wat tevens een ge zonde wijze van bioodetea oplevert zoodat men niet 's morgens op a versch bi ood" behoeft te wachten en de bakkers, als andere menschen, kunnen slapen wanneer het nacht is. Als nu de quaestie van den nachtarbeid van de baan is, waarbjj de bakkers zoo groot be lang hebben, is het te hopen, dat die van het gehalte van het brood aan de otde zal komen, wijselijk een groot cordon geslagen om den brand, en zelfs zij die de spuiten aan 't werk zagen, waren honderden yards \an den vuur haard af; de anderen raakten verloren in het menschenkluwen, en om op St. Pauls'of boven op het Monument in de City te klimmen wat een onvergetelijk schouwspel getoond zoude hebben daartoe was het te laat in den avond. Belangwekkender dan de brand zelf, zijn wellicht eenige gegevens omtrent liet dappere korps, dat hier evenals ten uwent het meest beminde en bewonderde van alle openbare lichamen is. Het zijn dan ook uitstekende mannen, die soldaten van commandant dr. Lantier Wells, iiij zelf is altoos vooraan op de bres, en is reeds als waardig opvolger van den grooten captain sir Eyre Massey Shaw (kortweg scap- tain Shaw") een paar maal in levensgevaar geweest; maar zijn manschappen doen voor hein niet onder en er zijn weer heldendaden verricht, die in steenen gedenktafels gebeiteld mochten worden. Toch is de brandweer van Londen, geloof ik, geenszins voldoende voor zulk een uitge strektheid. Het gaat er mede als met liet leger de qualiteit is uitstekend, maar de quantiteit is lang niet toereikend. Men ga slechts na, dat de brandweer een oppervlakte van 118 vier- waarbij het publiek zoozeer is geïnteresseerd. 'tZal echter heel wat tijd eischen, eer men het hieromtrent eens wordt, omdat het den smaak betreft, waarover niet te twisten valt, en de gewoonte, waaraan niet zoo licht een einde is te maken, zelfs niet door overtuigende argumenten. ArnhCt) Politietoezicht op de Tisscherij. De St. Ct van heden bevat het reisrapport van Hr. Ms. schoener Dolfijn, belast met het politietoezicht op de visscheiij op deNootdzee, van 11 October tot 1 November 1897. Gedurende dezen tocht voerde Hr. Ms. Dolfijn voor het eerst op het kruisgebied den inge- voerden onderscheidingswimpel voor poiitie- kruisers. Tal van vaai tuigen werden op dezen kruis tocht gewaarschuwd volgens de voorschriften de lichten en de mand te voeren, om wijl ver scheidene bommen er aan herinnerd werden geen ladder te hangen over hun nummer. De «chippers van enkele vaartuigen werden gewaarschuwd hun nummer, hetzij in liet zeil, hetzij op den boeg, duidelijker op te schilderen. Stoomwezen. Door den minister van waterstaat is aan de Gedep. Staten der onderscheidene provinciën ter uitreiking aan de burgemeesters gezonden eene circulaiie, waarbij wordt gewezen op hpt voorschrift van art, 25 der stoomwet, dat den burgemeester de verplichting oplegt om na elk ongeval bij het gebruik van een stoomtoentel, onverschillig of hij de bij art. 24 dier wet voorgeschreven mededeeiing van den gebruiker van het toestel hebbo ontvangen of niet, ~t gebeurde zoo spoedig mogelijk ter kennis te brengen van den bevoegden ambtenaar van het stoomwezen, omdat van het ontvangen, van zoo spoedig mogelijk bericht door dezen ambtenaar grootendeels afhangt, of het onder zoek, dat dien ambtenaar bij art. 25 is opge dragen, voldoende uitkomsten zal opleveren. Een waarschuwing. Naar aanleiding van berichten voorkomende in enkele dagbladen omtrent meisjes, die onder valsche voorwendsels als dienstboden door een tusschenpersoon te Johannesburg naar de Z. A. R. gebracht zijn, is de consul-generaal der republiek alhier aangeschreven het publiek le waarschuwen op zijn hoede te zijn voor advertenties, waarin oproeping wordt gedaan voor dienstboden, kellnennneti enz. eu laadt aan nauwkeurige inlichtingen in te winnen, alvoiens verbintenissen aan te gaan door be middeling van zoogenaamde verhuurkantoren voor dienstboden. De Haagsche bakkers. De firma Lensvelt Nicola heeft gisteren een viertal barer gezellen, die het werk hadden gestaakt en omt, :nt wie de patroons overtuigd waren dat zij tegen hun zin het voorbeeld hun ner kameraden hadden gevolgd, in dienst De gewone audiënties van de ministers van kante mijlen onder haar hoede heeft. En om deze, meestal dicht bevolkte, gemeente te ver dedigen heeft zij een korps van 820 volleerde brandvvachts en officieren, 225 brandwachts in instructie, 17 loodsen, 75 koetsiers en 137 paarden. Het personeel bedient in 57 vaste en 5 drijvende stations, en 259 zoogen. wag- gonposten, welke op wi.den staan en verplaatst kunnen worden, 9 drijvende stoomspuiten, 55 rollende stoomspuiten, 80 handspuiten en 259 brandladders. In 189( werd de brandweer 4845 maal opgeroepen en iri 3633 gevallen moest er brand gebluseht wordengemiddeld werd de hulp voor werkelijk gevaar dus 10 keer per dag vereischt en soms moesten eenige stations te gelijk de manschappen laten uitrukken, omdat de betrokken posten zelf tegen de taak niet opgewassen waren. Het personeel van ongeveer 1100 man werkt in afwisselende pelotons; te gelijk zijn er gewoonlijk niet meer dan 500 op hun post, 's nachts niet meer dan 400. Aan deze 400 tot 500 menschen is de veiligheid van 3V2 millioen inwoners toevertrouwd, terwijl zij ook kunnen worden opgeroepen om in voor steden, waar gemeentelijke en vrijwillige korp sen zijn, hulp te verleenen. Ik laat het aan deskundigen over die cijfers te beoordeelen, maar de klachtte weinig is reeds herhaaldelijk geuit, en ik voor mij vind het geval van de Financiën en van Oorlog op Donderdag 25 dezer, die van den minister van Marine op Vrijdag 26 November en die van den minister van Binnenlandsche Zaken op Zaterdag 27 November, zullen niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, van 24 dezer, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 479,000 pikols. (Stct.) Prof. Van Ilamel te Amsterdam heeft giste ren een operatie ondergaan, die voorloopig een bevredigend resultaat heeft opgeleverd. Het Hoofdbestuur van den Nederlandscben Hntelhoudersbond heeft de leden, die zich door hun aan«lag in de personeeie belasting bezwaard gevoelen, uitgenoodigd, bun huurceel en hunnen aanslag het bestuur toe te zenden. Dit verzoek slaat in verband met bemoeiingen van den heer mr. M. J. Pijnappel, lid der Tweede Kamer. Te Utrecht is gisteren, juist op zijn 57en verjaardag, overleden dr. L. J. van der Harst, oud-leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool, secretaris der nMaatschappij tot bevordering tan ne Veeartsenijkunde", en bestuurslid van de sMaatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde". Voor eenige dagen is te Buitenzorg plot seling overleden dr. L. B. E. Ledeboer, directeur-geneesheer van het krankzinnigen gesticht aldaar. KETHEL, 25 November. Tusscken halte Kerklaan cd blok X bemerkte gisterenavond de wegwerker J. L. Esbeuknian dwarsleggers of biels over de rails. Toen hij ze wilde verwijderen werd hij aangegrepen door een drietal personen, die hem met den dood dreigden, wanneer hij zich niet verwijderde. Na een korte worsteling ging Esbcukraan naar blok X, waar hij den daarwonenden blokwachtcr waarschuwde, die de seinlichten voor den naderenden trein onveilig zette. Langzaam vooruitrijdende is de trein toen nader gereden en hebben de beide mannen de biels verwijderd. De drie mannen, die E. ontmoet had, hadden de vlucht inmiddels genomen. Bij Kon. Besluit is aan mr. J. C. Beepmaker, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtbank te Rot terdam, onder dankbetuiging voor dc in die betrek- ktng bewezen diensten. Herplaatsing wegens mis stelling in de Staatscourant.) Bij Kon. Besluit is de kapt. H. J. F. van Over- veldt, van het 4e reg. infanterie, op non-activiteit gesteld. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot off. van gez, 2e ki., de burgergenecskundigen (artsen) P. B. van Leggelo en O. J. Prins. Bij beschikking van den Minister van Binnenland sche Zaken is aan H. J. Aonokkee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als vaste-kneeht bij het Depar tement van Binnenlandsche Zaken, en als zoodanig benoemd W. du Chatinier te Rotterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Zwolle c a. G. J- J. vorige week een klemmend argument voor de uitbreiding van het personeel. Toen waren er 44 stoomspuiten aan het werk (het getal brand ladders en handspuiten wordt niet opgegeven), dus bijna 80 pCt. van het gewichtigste mate riaal. Het aantal manschappen dat in de weer was, schat ik op 700. Als dus alle leden van het korps om van zieken en afwezigen niet te gewagen op hun post waren, bleven er voor geheel nden 400 man, 11 stoomspuiten, 9 drijvende .-.puiten (in het midden der stad niet te gebruiken) over, die volgens de statistiek, 10 branden te blusschen hadden. Men schrikt als men et- aan denkt, wat er zou kunnen gebeuren als eens twee groote branden, zooals die in Jewin Streel, te gelijk uitsloegen en twee groote branden op cén dag zijn zoo niet alledaagsche toch wekelijk- sche gebeurtenissen want feitelijk waren gisteren gewichtige stations wegens telkens opnieuw geëischte hulp, geheel van manschap pen en spuiten ontbloot. Ue pers heeft het nu nog te druk met ellenlange beschrijvingen van het vuur ginds in het Oosteinde; maar ik geloof, dat als men tot kalmte gekomen is, het vraagstuk van de numerieke zwakte der brandweer en van»Is Londen veilig?" op het tapijt zal komen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5