N°. 9488. 51"" jaargang. Dinsdag "30 November 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. DE JONGE WEDUWE. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f o.90 b ff omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per pest, p. kwartaal. l.go Afzonderlijke nommers- O 02 BUREAUBOTKR<8TKAAT Tclephoon lbo. 123. Adveiwenttepmjsvan 1—5 gewone regels met inbe grip van een o Courantf Q.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algesic*».! •verzicht. Schiedam, 29 November '97. Een bericht van groote beteekenis komt, onder dagteekening van gisteren, uit Weenen. Reuter's Bureau seinde toen: «Het ministerie heeft zijn ontslag aangeboden, dat door den Keizer is aangenomen. Baron Gautsch, minister van onderwijs, is belast met de vorming van een nieuw ministerie. Men ge looft, dat het nieuwe ministerie uit hoogwaar- waardigheidsbekleeders samengesteld zal wor den. De studenten en de werklieden hielden op het vernemen van het aangeboden ontslag der ministers een betooging op den Ring, onder de kreten«Leve Wolf, weg met Lueger De lang verbeide, hier verlangde, daar niet gewilde, beslissing is dus eindelijk gevallen. Graaf Badeni treedt terug van de ministerieele tribune, die hij èn voor eigen reputatie èn voor het belang der monarchie, beter altijd had gemeden. Zijn plaats zal nu worden ingenomen door Von Gautsch, die reeds vroeger als zijn opvol ger werd gedoodverfd. Dat Badeni nog zoo onverwacht door den keizer ontslagen is, is zeer zeker te danken aan de onlusten der laatste dagen, Weenen, Praag en Graz de drie hoofd plaatsen der politieke agitatie verkeerden Zaterdag en Zondag in een toestand, die niet ver van de revolutie af was. Te Weenen stormde het zoowel binnen de muren van het parlementsgebouw als daar buiten. Ziehier hoe het in de "Volksvertegenwoordi ging toeging: De president werd bij het binnentreden der Kamer ontvangen met gefluit, geschreeuwde- trompet en met proppen papier. De afge vaardigde Wolf drong de vergaderzaal binnen, vanwaar de wachten hem verwijderden. Nadat de zitting weer eenigen tijd geschorst was ge weest, hief de vice-president de zitting op, met de mededeeiing, dat schriftelijk bekend zou worden gemaakt, wanneer de eerstvolgende zitting zou worden gehouden. "Wolf sloeg met zijn stok de politieagenten, waarop hij naar een politiepost werd gebracht. Hij zal voor dit feit voor de correctioneele rechtbank terecht staan. Hij moet getracht hebben, met een valschen baard de vergader zaal binnen te dringen. Drie-en-veertig personen, die gisteren gear resteerd zijn, zullen aan de justitie worden overgeleverd. Op het oogenblik. dat Wolf gearresteerd werd, vielen verscheiden afgevaardigden de politie aan. De burgemeester verklaarde, dat graaf Badeni zich niet meer verantwoordelijk stelde voor het handhaven der orde in de hoofdstad. De politie moest Wolf met geweld plaats doen nemen in een rijtuig, dat door politie te paard werd geëscorteerd. ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 6) Tusschen hem en de jonge vrouw werd geen woord gewisseld. De laatste scheen zelfs verlegen en had moeite haar ontroering meester te worden. Buiten op het terras kwam graaf Aiban hen tegemoet. «Ons restte niets anders dan a op te zoeken, tnarnal" riep hij uit, haar hand aan zijn lippen brengend. «Q heeft ons geheel en al vergeten!" Tegelijk viel zijn blik vragend op des; jongen aan, in wien zijn geoefend oog een officier der Russische garde meendo te herkennen. «Mijn protégé, zelfs toen hij nog op de krijgs school was, baron Leo Kurovskigraaf Alban aldus stelde de gravin de beide heeren aan elkaar voor. Zij voelde, hoe haar dochter haar arm drukte, en zweeg. Zij zag hoe Alban's oogen flikkerden, terwijl hij zeer bteek werd. Toch wist hij zich genoeg te beheerschon, dat hij den groet van den jongen man beleefd beantwoordde. Het gezelschap wandelde verder over het terras. Aan de trap gekomen nam de jonge garde officier beleefd afscheid met de opmerking, dat hij wellicht stoorde. En dat scheen inderdaad zoo te zijn. Alban keek hem na; hij was verstrooid, en De socialistische afgevaardigden, die Vrijdag uit de zaal zijn gezet, trachtten Zaterdag even eens binnen te dringen, maar werden opnieuw naar buiten gewerkt, waar de menigte hen toejuichte. De zittingen der Kamer moesten verdaagd worden. Das liet zoo niet verder ging, schijnt ook de verschillende partijen ten slotte te zijn ge bleken. De bladen deelden althans mede, dat de presidenten der clubs, die tot de oppositie be- hooren, zich naar den heer Badeni hadden begeven om hem te verzoeken stappen te doen, welke konden leiden tot het eindigen van den tegenwoordigen stand van zaken. De heer Lueger vestigde, als burgemeester van Weenen, bovendien de aandacht van den minister-president op den volksgeest. Hij achtte, wanneer er niet spoedig verandering kwam. bloedvergieten onvermijdelijk. Zijn voorspelling is waar gebleven. Reeds Zaterdagmorgen hadden er ophoopingen plaats gevonden voor het gebouw der Kamer, die door de politie verstrooid werden. De stemming orider de menigte, vooral samen gesteld uit socialisten en studenten, werd oproe riger toen Wolf en de socialisten uit de Kamer werden verwijderd, waarbij Wolf o. a. uitriep »Volk van Weenen, men arresteert uw afge vaardigden 1" Om half een opstootjes voor de universiteit. De bereden politie maakte verscheiden charges, waarbij zij uit de ramen der universiteit met stoelen en flesschen werd gegooid. "Verscheiden studenten, maar ook verscheiden politieagenten, werden leelqk toegetakeld. Zaterdagavond bewoog zicli een ontzaglijke menscbenmenigte op den Ring. Het verkeer stond stil. De bereden politie deed plotseling een charge, waardoor verschrikkelijke verwar ring ontstond. Verscheiden personen werden gewond, en er hadden talrijke arrestaties plaats. Een cordon politie beschermde het politie bureau, waar de gearresteerden werden be waard. Zondagmorgen was het kalm op den Ring. In de voorsteden zouden socialistische ver gaderingen plaats vinden, waarheen de groote menigte zich begaf. Het gerucht liep, dat er bloedige botsingen hadden plaats gevonden, maar er hadden zich alleen eenige kleinere opstootjes voorgedaan. Op het laatste oogenblik nog werden de socialistische vergaderingen verboden. Toen drong het volk op naar den Ring, waar ook de studenten samenstroomden. In een lan gen stoet bewogen de manifestanten zich onder geschreeuw van «Weg met Badeni I" voort, daarbij de passage vrijlatend. De politie werd beleedigd, maar reageerde daarop niet. Dit duurde zoo voort van half twaalf tot half drie. Toen verschenen plotseling drie esca- drons Hongaarsche huzaren, die de geheele breedte van de Ring besloegen. I1MMBIffTffff zeker was het hem zeer welkom, dat hij, toen zijn bediende met een telegram op hem toetrad, daarin een aanleiding had, de dames alleen huiswaarts te laten keeren. Ihj zou haar terstond volgen, zeide hij. sWelk een ongelukkige ontmoeting, mama!" riep Mmia uit, toen zij door den «Kurgaiten" gingen. «U weet niet, dat Egon vóór ons vertrek uit Parijs een photografie van Leo heeft gevonden; ik had vergeten die te vernietigen. Hij herkende hem zooeven terstond, zooals u zag. Waarschijnlijk heeft hij het ook reels vroeger van een ander ge hoord. Sedert dien tijd is onze huiselijke vrede verstoord, en dat maakt mij zoo ongelukkig! En dat wij hem nu juist hier moesten ontmoeten 1" «Dus je bent onvoorzichtig geweest!" Da gravin scheen zich daarover niet verder te bekommeren. «Leo heeft mij inderdaad herhaaldelijk geschreven, toen hij hoorde, dat je getrouwd waart. Hij had de zaak heel tragisch opgenomen. Je hadt hem in ieder geval overijlde beloften gedaan, waar toch niets van kon komen. Het was jamroer, Minia, erg jammer 1" Maximinia was zeer opgewonden. «Ik dank den Hemel, dat Egon hier maar een paar dagen denkt te blijven. Ik wou alleen u weer eens zien. O, ik voel mij niet gelukkig sedert «Je voelt je niet gelukkig sederthoorde zij haar man zeggen, die haar achterop kwam. «Sedert vandaag soms?" De jonge vrouw verbleekte; zij wendde het hoofd af. «Je weet, dat ik er naar vei langde mijn moeder te zien." Zwijgend liepen zij naast elkander, Alban klemde de tanden opeen, maar zij kon het niet zien. Langzaam trok de menigte af, waarop de huzaren van de universiteit terugreden naar den Rijksraad, en vandaar weer stapvoets terug, de menigte verstrooiende in de aangrenzende straten. Ook te Praag sn Gratz hebben zich opstootjes voorgedaan. Te Gratz moest de infanterie eerst een charge met de bajonet maken, waardoor vier personen werden gewond. Toen de menigte hierop de troepen met sleenen bestookte, werd vuur gegeven. Eén persoon werd gedood en éen gewond, terwijl ook ver.clieiden manschappen gewond werden. Te Weenen liep nog het gerucht, dat het voorloopig vergelijk krachtens art. 14 der grond wet door den Keizer zou worden gedecreteerd, in de hoop dat Hongarije rekening zal houden met den toestand en geen bezwaren tegen dien maatregel zal inbrengen. Tal van dagbladen zijn in beslag genomen. Anarchie in de Oostenrij'ksche hoofdstad, anarchie te Parijs in de hoofden der dagblad schrijvers, der regee.ingspersonen wellicht en zeker van het publiek 1 Een ieder zal wenschen, dat de voorspelling van sommige bladen moge bewaarheid worden, dat generaal de Pellieux morgen zijn onder zoek zal sluiten en rapport uitbrengen aan generaal Saussier. Is dit zoo, dan mag spoedig eenige zekerheid worden verwacht. Wat, in afwachting daarvan, over de zaak- Dreyfus en den aankleve er van te zeggen? Al de dingen opnoemen, die de dagbladen «weten" of «uit betrouwbare bron vernemen"? Wij zouden er noch de plaats noch den tijd voor hebben. 't Zou ook weinig nut hebben, want het eene bericht spreekt het andere tegen, de eene stel lige verzekering elimineert de andere. Daarom zullen wij met een enkele greep uit de talrijke mededeehngen volstaan. Voorcp sta, dat zich geen enkele nieuwe ge beurtenis in de zaak-Dreyfus heeft voorgedaan. De Figaro deelt mede, dat generaal de Pel lieux de correspondentie met Esterhazy met derden in beslag heeft genomen. Esterhazy gaat daarin te keer tegen de bevelhebbers van het Fransche leger. De Figaro noemt die brieven sstupclïiants (verbijsterend)". liet blad publiceert er enkele, maar Esterhazy beweerd dat ze vervalscht zijn. De Courricr du Soir meent, dat het onder zoek niet zal leiden tot revisie van het vonnis, maar tot nieuwe vervolgingen, zegt dat Ester hazy onder bewaking staat. De Lanlurne beweert, dat de confrontatie van Esterhazy en Picquart tot heftige incidenten aanleiding heeft gegeven. Volgens de Matin heeft Picquart als zijn meening uitgesproken, dat Esterhazy zich had laten betalen èn door de Fransche èn door de Duitsche en Italiaansche regeeringen. Ilij zou «Sedert wanneer ken je dien mijnheer?" vroeg hij eindelijk, toen hij zijn gewone bedaardheid had teruggekregen. «Zij zijn samen opgegroeid," meikte de moeder met nadruk op. «Zij wisselden van portretten, toen Leo naar zijn garnizoen ging." vAvis au lecleur Zij is dus op de hoogte!" mompelde Alban. «Dat dacht ik ook voegde bij er, schijnbaar rustig, hardop aan toe. «Je bent toch niet jaloersch, mijn waarde?" vroeg de gravin spottend, in plaats dat zij trachtte te verzoenen, waar zij wist dat reeds ongenoegen bestond. «Volstrekt niet 1 Alleen in eer en eigendom be leedigd 1" «De arme jongen was zoo gelukkig, dat hij de vriendin zijner jeugd weer eens zag!" «Minia zwijgt I Zij zegt geen woord om zich te rechtvaardigen I ging Alban, altijd nog met de grootste zalfbeheerschmg, voort. «Omdat ik mij geen schuld bewust ben!" ant- wooidde zij zenuwachtig. «Dat leeft in Parijs en hoeft nog zulke ouderwet - sche begrippen van het huwelijk!" zei de gravin tergend, bij wie de oude antipathie jegens hem weer scheen op te leven. »Ik ben in mijn huwelijk gesteld op de goede, oude, Duitsche gewoonte." Zijn stern klonk kalm maar verwijtend. De gravin zweeg. De jonge vrouw zocht den arm van haar man. Hij had geen woord voor haar over, maar scheen alleen wat verstrooid. 's Avonds was er reünie m het kurhaus. Ook Alban verscheen daar tamelijk laat met zijn vrouw. Scherp nam hij de aanwezigen op. De oude daarbij een medeplichtige hebben gehad in het bureau van den generalen staf. Picquart zou dien medeplichtige hebben genoemd. De Depêche Coloniale toont aan, dat Drevfus van al hetgeen te Parijs geschiedt, niets weet. De Matin zegt, dat Scheurer-Kestner een twintigtal personen van aanzien uit de politieke, de letterkundige en de journalistieke wereld heeft uitgenoodigd tot een bijeenkomst, waar hij hun onder geheimhouding door voorlegging van zijn dossier overtuigd heeft van Dreyfus' onschuld. Daags na die bijeenkomst schreef Zola zijn reeds vermeld artikel in de Figaro. De Foedd. Allg. Ztg. om even naar Berlijn over te wippen verklaart beslist te kunnen tegenspreken, dat keizer Wilhelm ooit te gunste van Dreyfus een schrijven zou hebben gericht tot Casimir Périer, destijds President der Republiek. De pretendent, prins Philip van Orleans, heeft in een (door dezen gepubliceerd) schrij ven aan kolonel Perceval zijn smart uitgedrukt over den smaad, die het Fransche leger wordt aangedaan. De Intransigcant eindelijk wil weten, dat kolonel Picquart, die gisteravond van het hotel «Terminus" vertrokken is, dertig dagen ves ting-arrest heeft gekregen. De beslissing daaromtrent zou heden officieus bekend worden gemaakt. De minister zal verder, wordt er gezegd, Dinsdag mededeelingen doen betreffende het onderzoek van den heer Pellieux, dat gesloten is. "Volgens hetzelfde blad zou Esterhazy in deze zaak geheel onschuldig zijn verklaard. Gemengde Mededeelingen. Het plan tot uitbreiding van de Duitsche vloot is hekend geworden. De Reichsanzeiger deelt de beginselen van het ontwerp mede dat Dinsdag bij den Rijksdag zal worden ingediend. Te Berlijn heeft de inbeslagneming van liet bekende spotblad Kladderadatsch nogal opzien gebaard. Het blad bevatte een plaat, voorstellende den Duitschen keizer, bezig zijn jongste toe spraak aan de recruten voor te lezen. In den hemel ziet men Frederik den Groote, Napoleon, Alexander en Leonidas in de cou ranten die redevoering lezen. De Spaansche Staatscourant heeft de aan Cuba verleende autonomie voor Cuba en Portorico ge publiceerd, terwijl de inleiding daarvan de al- geheele oprechtheid van het Gouvernement bevestigt. De regeering van het eiland zal be staan uit een gouverneur-generaal en een parle ment als wetgevend lichaam voor koloniale aangelegenheden. Het zal samengesteld zijn uit twee Kamers, een Kamer van vertegenwoordi gers en de Raad van Administratie, die gelijke rechten zullen hebben. gravin was er nietzij had de voorkeur gegeven aan de speelzaal. Maximinia, die een bleekgele zijden robe droeg, was spoedig door een aantal dames, die zij kende, omringd, en haar man liet haar bereidwillig bij haar vriendinnen. Hij vond weldra een heer, dien hij hier verwachtte en met wien hij in druk gesprek over het slechts flauw verlichte terras heen en weder wandelde. Plotseling bleef hij, als door een voorgevoel ge dreven, voor een der vensters staan en keek naar de verschillende groepjes in de zaai. Hij zag Leo, met Maximinia en eenige andere dames in gesprek. «Je gaat toch even mijn vrouw begroeten, waarde Rudorf?" vroeg hij met voorgewende kalmte, «Het spijt mij, dat ik dat met kan," antwoordde deze. «Mijn reiskostuum verbiedt mij den toegang tot de zaai. Breng haar mijn groeten over; want ik moet morgen weer bijtijds weg. Misschien mag ik met u beiden in het Kurhaus soupeeren «Excuseer mij dan een oogenblik." Met vasten stap trad hij de zaal binnen, juist toen Maximinia, die hem niet zag, zich van den jongen gaide-officier weer tot haar vriendinnen wendde. Hij trad op den officier toe, terwijl zij zich pra tend verwijderde. «Een oogenblik, mijnheer," zei hij kortaf, maar beleefd. «U is mij een antwoord schuldig op een vraag, die ik u als man van eer heb te doen." Hij trok hem mede naar een der vensters. «Heeft u, zooals mij verteld is, tot mijn vrouw in eenige betrekking gestaan, waaraan u nu het recht ontleend, misbruik te maken van mijn af wezigheid?" Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1