sport" BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. De Kroon en de gouverneur zullen het recht hebben de Kamers te schorsen of te ontbinden met de verp'ichting, evenwel om ze binnen de 3 maanden te hernieuwen of weder bijeen te roepen. De gouverneur zal worden ter zijde gestaan door een raad van ministers, die verantwoordelijk zal zijn tegen over het koloniale parlement. "Van de Philippijnen is te Madrid bericht ontvangen, dat de hoofden, der opstandelingen het niet eens zijn geworden. Zij keeren naar hun provincies terug, maar men wil trachten ze door Spaansche troepen den weg te doen afsnijden. De Rumeensche Kamer is Zaterdag met een troonrede geopend, waarin niets belangrijks schijnt voor te komen. Naar de correspondent der Times aan zijn blad bericht, stellen de hoofden der Kretenzers voor een corps gendarmerie van 1500 man op te richten. Het bericht van een botsing tusschen Engel- schen en Franschen in "VVest-Afrika blijkt on gegrond te zijn. Volgens de Daily Mail heeft Frankrijk verzet aangeteekend tegen de vergunning, door de Vereenigde Staten aan Engeland verleend, om een der Sand wich-eilanden als station te gebrui ken voor een telegraafkabel van Canada naar Australië. Inhuldigingsfeesten. De Minister deelt in zijn Mem. van Antw. op de Staatsbegrooting mede dat de post «inhuldiging van H. M. de Koningin" thans in verband met een waardige ontvangst van de Indische vorsten en de buitenlandsche pers van f 50.000 op f 100.000 is gebracht. Meeting-- Hoogerliui?. Gisteren werd te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt de «landelijke" meeting (d. w. z. nationale) meeting gehouden in zake de ge broeders Hoogerhuis. Ongeveer 4000 menschen waren opgekomen om te hooren wat Domela Nieuwenhuis, Cor- nelissen en Nauta over het veelbesproken von nis nog zouden zeggen. Cornelissen was even wel verhinderd. Na het antwoord van den minister van justitie naar aanleiding van de afdelingsver slagen achtte men nog voldoende redenen voor het houden van de vergadering aanwezig. En meer dan 70 vakvereenigingen uit alle deelen des lands hadden sympathie betuigd met de beweging en deelneming toegezegd. De voorzitter, de lieer J. van Zutphen, zeide dat voor deze zaak wat verdeeld was in partij en godsdienst zich vereenigd had om te zamrn te maken de stem des volks. Als de minister van justitie aanwezig was, zeide deze spreker, zou hij de schouders ophalen over deze groote vergaderiDg van slecht ingelicht volk. Maar al is mogelijk dat volk slecht ingelicht, het luistert naar de stem des gevoels, die zegt dat de drie mannen die daar in het noorden in den kerker vertroeven, onschuldig zijn. In gelijken geest sprak Domela Nieuwenhuis en ten slotte Nauta, een jong anti-revolutionair die echter veel belang stelt in zaken, waarvoor zich gewoonlijk juist de revolutionairen plegen te spannen. Ten slotte werd zonder veel geestdrift de volgende motie aangenomen: «De nationale meeting, gehouden op Zondag 28 November 1897 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, »van oordeel, dat bij de behandeling der zaak tegen de gebroeders Hoogerhuis, beschul digd van inbraak in het dorp Britsum, zoo wei het wettig dan toch niet het overtuigend bewijs hnnner schuld is geleverd. «van oordeel, dat na die veroordeeling er bovendien een aantal feiten aan het licht zijn gekomen, gewichtig genoeg om de overtuiging te vestigen, dat de veroordeelde broeders niet de schuldigen konden zyn, waardoor de opinie hoe langer hoe meer veld heeft gewonnen, dat hier een gerechtelijke dwaling in het spel moet zyn «dringt er met klem op aan de gebroeders Hoogerhuis alsnog ten spoedigste in vrijheid te stellen, opdat aan de gerechtigheid worde vol daan." Aan de moeder van de veroordeelden werd een telegram van sympathie en hulde ge zonden. De vergadering ging daarop ongeveer half drie kalm uiteen. Het voornemen bestaat in het inhuldigings jaar een gelegenheidspostzegel uit te gevenin verband daarmede moet Prof. StraDg bezig zjjo met het etsen van een beeltenis der Koningin. De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal Dinsdag 30 November niet plaats hebben. Evenmin die van de ministers van Justitie op 1 December en van Oorlog op 2 December. De begrooting van het Hoogheemraadschap Delfland bedraagt in ontvangst en uitgaaf f237,352.72. Onder de ontvangsten komt voor f76,000 als saldo van den vorigen dienst; voor onvoorziene uitgaven is f 16,609,22 uitgetrok ken. De hoofdelijke omslag is voor 1898 be paald op f4. Nadat de bond van commiezen-verificateurs zich reeds driemaal met een adres tot de opvol gende ministers van financiën wendde om lots verbetering, heeft hij thans voor dat doel adressen gezonden aan de leden der Tweede Kamer. OVERSCHIE, 29 November. Door een schipper, die in de Rotterdamsche Schie te snel voer op dcD hoek tusschen de Zestienhovensche Kade en den Kouwen- hoek is een gedeelte van den muur van het huis, bewoond door do weduwe J, van Nieland ingevaren. De bewoners, die in hun slaap hiervan niets gehoord hadden zagen 's morgens pas, welke verrassing hun bereid was. KETHEL EN SPALAND, 29 Nov. Het water in de poldervaart heeft een ongekende hoogte bereikt. Op verscheidene plaatsen stroomt het water met kracht over den oever; men vreest voor doorbraak. De boeren uit den omtrek zijn allen druk in de weer den kant op te hoogen. Zij vreezen echter daar het water nog blijft stijgen dat het niet te houden zal zijn. De Harrigpolder en de Westpolder loopen het mee-ste gevaar. KETHEL EN SPALAND, 29 Nov. Zaterdagavond reed N. v. d. Kraan met zijn wagen langs de Kerk- laan. Door do duisternis misleid reed hij van den weg zoodat de wagen in het water terecht kwam. Zondagmorgen is hij met behulp van anderen wedor op het drooge gebaald. De eigenaar had geen schade. DELFT, 27 Nov. In de vereenigde vergadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofdingelanden van Delftland, is besloten den heer J. B. Nierman alhier niet toe te laten als hoofdingeland in het 6e district, hoofdplaats Pijnacker. Een nieuwe verkiezing zal nu plaats hebben. Bij Kon. besluit is benoemd tot president der ar- rondissements-reehtbank te Zutfon, jhr. mr. D, O. Engelen, thans rechter in gemeld college. Bij kon. besluit zijn benoemd tot heemraad voor de scheepvaart voor de gem. Breda van het heemraadschap van de Mark en Dintel, mr. M. P. M. van Dam; in het bestuur van het waterschap van den Ouden IJsel, tot heemraad, W. G. E. Jut, en tot plaatsver vangend heemraad, C. B. W. Kehrer; tot dijkgraaf van den polder Westzaan, C. Kuyt Dzn. tot dijkgraaf voor den polder Ser Lippens. F. Dekker; tot dijkgraaf voon den polder Willem, jhr. P. H. A. Martini Buys; tot lid van het dijkbestuur van den Ouden Lin- dedijk, in de gem. Weststellingwerf. K. P. Oosten; tot dijksgedeputeerde van het waterschap de Zeven Grietenijen en Stad Sloten, R. van Dijk; tot dijksgedeputeerde in het Contributie Zeedijken van Oostdougersdeel, A. E. van Kleffens Storm en hoogwater. Nadat het gisteren den geheeien dag vrij hard had gewaaid, gepaard met hevige regen buien, ging de wind gisterenavond onder felle bliksemstralen en zware donderslagen over in een waren storm, die gelukkig slechts blazende uit het W.Z.W., toch het water reeds begon op te zetten. Later draaide de wind naar het W, en te 2 uur reeds was het water gewassen, e°n uur voor den tijd dus. Te 5 uur moesten alle vloeiplanken geplaatst worden en te 7 uur was het water gerezen tot 2.20 M. -f A.P., zoodat het water nog flink tegen de huizen stood. De landerijen buiten den Sehinkeldijk en den West-Frankelandschen dijk zijn onder water geloopen. In stede dat het water na den vloed van hedenmorgen tot op gewoon peil zakte, is het blijven staan tot aan de rij boomeu langs de Hoofdstraat. Daar stond het nog heden middag te 2 uur, toen het water ongeveer zyn laagsten stand moest hebben bereikt. Üe wind is thans geheel door het westen been geloopen en waait nu uit het N. N, W. zoodat, wanneer de wind heden mocht blijven aanhouden, de vloed van avond een belangrijke hoogte zal bereiken. In de stad wordt eveneens de last van het overvloedige water ondervonden. De Kinder- buurt en het Hofje van Beiois staan geheel onder water, zoodat men dan door een tamelijk hoogte water moet stappen. Door den hevigen wind is een boom aan de Haven omgewaaid nabij de Alcoholfabriek. Opnieuw is ons by deze gelegenheid, toen wij een bezoek aan het Hoofd brachten, ge bleken in welk een ten eenenmale onvoldoenden toestand zich het zgn. brandpad bevindt. Nu het bruggetje aan het eind van het pad gere pareerd wordt, is de passage al heel moeilijk. Van ernstige onheilen, door den storm in onze stad aangericht, hoorden wij niet. Dat het aantal verbrijzelde dakpannen en ruiten legio is, spreekt evenwel vanzelf. Ook de schoorstenen hebben veel te verduren gehad. Van het huis van den heer Jac. J. A. Engering, in de Hoogstraat, kwam de schoor steen met groot geweld ueer in de Lombard- steeg. De politie zette de steeg af, totdat door de schoorsteenveger Borrani verder neervallen van steenen was voorkomen. Op het Spinhuispad stond het water zóó hoog, dat er kinderen waren, die op stelten naar school gingen. By Kon. besluit zyn, voor den tyd van drie jaren, benoemd tot directeuren uit den handel bij het vrij-entrepot te Schiedam, de heeren J. J. G, Nolet en P. Loopuyt, beiden te Schiedam. {St.-St.) Onze stadgenoot de heer J. G. van Vlaardingen slaagde heden voor bet akte-examen L. O. Teekeuen. Zaterdag moest een lichter met graan met eenigen spoed gelost worden, waardoor de dragers het graan te veel op één gedeelte ophoopten op den zolder van het pakhuis van den heer Kranen, in de Elzensteeg, voor wien het graan bestemd was. Door dien ongelyken last zaaide de zolder meer dan gewoonlijk door, zoodat een schutting die onder een der balken staat, de drukking ondervond en boog. Daar in deze schutting een raam is, had deze doorbuiging het gevolg dat van de 6 ruitjes die daarin zyn er 5 braken/ evenals het kruis hout. Zondagmorgen is een gedeelte graan van dien plek verwijderd, waarna de te groote doorbuiging was weggenomen. Van gevaar is dus geen sprake meer, daar de zoldering volstrekt niet heeft geleden. Alhier is een geval van miltvuur geconstateerd onder het vee van den veehouder C. Doelman, Hoofdstraat. Van een gist.wagen geladen met gist van de firma Th. Melchers brak gisterenochlend de as. De gist werd daarop in een anderen wagen overgeladen. Ongelukken hadden er overigens niet bij plaats. Hedenmorgen had de 17-jarige J. van Gom- mel het ongeluk om in de fabriek van de firma H, Jansen Sc Co., in een bak te stappen met kokend vocht waardoor hij ernstige brand wonden bekwam aan de beide beenen. Hij werd daarop naar zijn woning gebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 26 Nov. Hubertus, zoon van J. H. Kreuger en H. M. Zagwijn, Broersveld. Willem Nico- laas, zoon van W. C. van den Broek en A. van Eenige, Leliestraat. Alben, zoon van J. van der Touw en A. Draaisma, Broersveld. 27 Nov. Maria Fianciska, dochier van H. H. Gudde en IJ. van Oers, Singel. Pieternella Cornelia, dochter van G. Krabbendam en E. S. van Riet, Korte Haven. Maria, dochter van M. A. Koendermau en M. van den Tempel, Bakkersstraat. Overleden 27 Nov. Clasina Eikenboom, oud 88 jaar, wed. van P. Vreesniet, Nieuwe Haven. De Koningin Wilhelmina van den reeder H oo- gendijk alhier is het eerste Nederlandsche stoomschip, dat de beug- en haringvissclierij heeft medegemaakt. De uitkomst heeft de verwachting nog overtroffen. In vijf reizen is 120 last haring gevangen, terwijl de besom ming van de beugvissscherij f 13.000 bedroeg, te zamen ruim f 38 000. De aanbouw en uitrusting wordt berekend op f60.000. De equipage telt 15 koppen. In de laatste weken doen zich hier weder eenige gevallen voor van roodvonk. In de maan den October en November zijn 7 gevallen aan gegeven. BURGERLIJ K E STAND. Geboren 26 Nov. Kornelis, zoon van L. van Marion en J. B. Zomer, Achterstraat, 27 Nov, Johanna, dochter van H. van der Ster en M. T. Borsboom, Wilhelminastraat. 28 Nov. Joannes Adrianus Kornelis, zoon van H. J. van Ette en H. C. M. vanLuenen, Hoog straat. Kornelia Adriana, dochter van P. Reicbivein en K. Boer, Smalle Havenstraat. Jacob, zoon van J. Yerwyen en M. Brouwer, Weeshuisplein. Overleden 28 Nov. Cornelia van den Broek, oud 82 jaren, weduwe van Johannes van den Boogert, Afrol. Met ingang van 1 December 1867 zal Be Gelder lander, Nijmeogsch Dagblad, tweemaal daags ver schijnen. Het zal hier tc lande het eerste Katholieke dagblad zijn dat èn 'a morgens èn 's avonds uitkomt. De Hooge Raad heeft heden de Rotterdamsche Soda- en Chemicaliënfabriek der firma Kortman ont- «lagon van rechtsvervolging in zake de bekende ver oordeeling dier firma wegens ontduiking van azijn- accijns. Ned. Hert. Keek. Boroepen: Te Grijptkerke (Walch.) H. J. P. Keers, eand. te Hazerswoude; te Garsthuizen H. H. Unzonides, cand, te Stedum; te Wezep. D. van Lonkhuizen, cand. te Heteren; te Schettens, F. T. Salverds, te Lollum. Bedankt: Yoor Onddorp (Flakkee), door A. J. Loois Jz., te Delftshaven. Geref. Kkrkek. Beroepen: Te Gaastmeerc.a. (Fr.),E.Prinsen, te Oostwoldte Giesendam c. a. B. C. Steketee, te Bolnes (gem. Ridderkerk)te Bieiswij'k, F. W. Slniter, Ite Maassluis. Bedankt: Yoor Strijen e. a., door G. de Braai, te Oosterbeek. Vrijs Gemeente. De «Vrije Gemeente" te Amsterdam be3taat morgen 20 jaar. In een plechtige godsdienstoefening werd dit feit gisteren door den voorganger, den heer P. H. Hugenholtz Jr. herdacht. Hoogeb Onderwijs. Amsterdam. Door de geneeskundige staatscommis sie zijn bevorderd tot arts de heeren J. C. Went geb. te Amsterdam, C. G. van der Lee geb, te Soera- baya en G. Buis geb. te Hoorn en is toegelaten voor het 1ste gedeelte de heer H. J. M. Lindner. Leiden. Candidaats-examen godgeleerdheid tweede gedeelte H. Dubbeld. Alg. Ned. Wielrijders-Bond. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht werd gisteren de jaarlyksche algemeene vergadering gehouden van den »Alg. Ned. Wielrijdersbond", onder presidium »an den heer Edo H. Bergsma. De vergadering was flink bezocht. De voorzitter riep een hartelijk welkom toe aan de aanwezigen. De notulen der vorige algemeene vergadering werden goedgekeurd, waarna door den penning meester verslag werd uitgebracht, waaruit bleek dat de financiën van den bond in goeden toe stand verkeeien. Door den heer J. C. Burkens, de secretaris van het dagelijksch bestuur, werd daarna verslag uitgebracht over de verrichtingen tan den bond in het afgeloopen vereenigingsjaar. De bond gaat in bloei vooruit. 6451 nieuwe leden traden toe, zoodat er na aftrek van inge komen bedankjes enz. nog een vermeerdering van het ledental met 5453 personen is te constateeren. De bond beeft thans 17118 leden. Ook het aantal damesleden is steeds stijgende. Op 1 November telde men 2574 damesleden, waarvan alleen te Amsterdam 652. De voorzitter neemt daarna het woord en zegt dat aan het Dagelijksch Bestuur is voorgekomen dat bij de a. s. Kroningsfeest eene hulde van de Nederlandsche Wielrijders niet achter mocht blijven. Dit voorstel is ook door het algemeen bestuur met groote instemming ontvangen en men is daarom reeds in overleg getreden met de Centrale Commissie voor de feestviering te 's-Gravenhage. Door het bestuur wordt voorgesteld lo. dat de alg. vergadering met algemeene stemmen hare goedkeuring aan dit voorstel zal hechten en 2o. dat aan het bestuur een crediet worde verleend van f 10.000. De heer Veijt vraagt waarom 's-Gravenhage is uitgekozen als plaats voor de feestviering. De voorzitter zegt dat de dagen in Amster dam zoozeer bezet zijn dat het bezwaarlijk zou de gaan de feestviering daar te doen plaats heb ben, terwijl bovendien de aanwijzing van 's Gra- venhage is geschied in overleg met het Cen traal Comité «oor de feestviering. Er zullen maatregelen genomen worden om den leden op zeer gemakkelijke wijze de ge legenheid te geven de feesten te 's Gravenhage bij te wonen. Het voorstel werd daarna onder daverend applaus bij acclamatie aangenomen. Naar aanleiding van het voorstel von den heer P. J. H. de Jager, te Leeuwarden, om de verkiezing van leden voor het Algemeen Bestuur in afdeeiing X (Friesland) ODgeldig te verklaren, op grond van pressie door den afdeelingsconsul uitgeoefend, sprak de vergadering als haar meening uit, dat geen presvie was uitgeoefend. Over hel verzoek van de firma H. C A. Thieme te Nijmegen, tol gedeeltelijke wijziging van het contract over de uitgave van De Kampioen, strekkende om, zooals reeds bij het laatst ver schenen nummer was geschied, tekst en adver- tentiën beurtelings een bladzijde in te ruimen om daardoor de waarde te doen toenemen, omdat zy dan meer de opmerkzaamheid der lezers zullen trekken, ontspon zich een levendige bespreking waaraan o. a. deelnamen de heeren Frans Netscher, redacteur, en Thieme, uitgever van De Kampioen. Het voorstel werd aangenomen met 77 tegen 4 stemmen, met de wyziging, dat voor tekst en advertentiën beurtelings vier bladzijden zullen worden beschikbaar gesteld. Tot lid van het alg. bestuur voor 1898 voor Indië werd gekozen de heer J, F. J. Huyser van Bloemendaal en voor het buitenland de heer L. C. Steflelaar te Nijmegen, terwijl werden benoemd tot leden der belanscommissie de hee ren Kol, Rahusen. en Vas Dias en tot plaats vervangende leden de heeren Ger lings, Rovers en Bijvoet. Üe voorstellen tot reglementswijziging ver oorzaakten eene langdurige discussie. De ver gadering hechtte hieraan hare goedkeuring nadat verschillende kleine wijzigingen waren aange bracht. Het voorstel van den heer W. J. Lugard in zake de puutentoekenning hij wedstrijden in hel figuurrijden werd op voorstel van het bestuur in handen gesteld eener commissie bestaande uit de heeren J. C. Burkens, W. J. Lugard en F. Netscher, tot nader onderzoek en vaststel ling van de verschillende bepalingen. De heer W. J. Lugard sprak een woord van protest uit tegen het copieeren van den bonds- atlas, door enkele uitgevers. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur geen toestemming daartoe heeft verleend en in overleg is getreden met de rechtsgeleerde commissie. Men zal thans trachten het bonds- insigne te laten deponeeren en te maken dat aan dergelijke handelingen een einde komt. Ten slotte sprak de heer Mulder een woord van dank tot het bondsbestuur voor de leiding

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2