5!"" jaargang. ondag 5 en Maandag 6 December 1897. N°. 9493. Eerste Blad. ST. NICOLAAS. FETJILLETOJST. DE JONGE WEDUWR Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Asosnemestspbus voor Schiedam, per kwartaal ocmuuiuu, per Kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1,05 r» r>pr nn«f r» lr«ro*-+r»r>1 i - T) n v.«»öpv,uuvluami3tu,p1i; franco per post, p. kwartaal. Afzonderlijke nommers Dit nummer bestaat uit drie bladen. Heden en morgen en Maandag wordt het aloude St. Nicolaasfeest weer in gansch Neder land gevierd. Wij stellen dat aardige feest hoog, vooral omdat het een Kinderfeest is bij uitstek, omdat kinderen alleen onder de eigenaardige mystieke bekoring er van kunnen komen, die zoo aan trekkelijk is. Wat blijde gezichten zullen er zijn, wat gulle lach zal er weerklinken, tot wat dankbaarheid zal er gestemd worden, zoo hij gevers als bij ontvangers. Straks zullen de schellen der huizen geheim zinnig klingelen, en van overal zullen geheim zinnige mannen pakjes en doozen aanbrengen en met schuchtere verwachting zullen zij ge opend worden dan zullen de kleinen ver rast zijn over dien onuitputtelijken Sint, die weer zoo precies hun geheimste wensehen ried en precies wist, wat zij gaarne hadden, en Je grooteren zullen met aandoening dank weten voor zoovele bewijzen van trouw en sympathie, die vriendelijke handen hun zonden, de vruchten soms van maandenlangen arbeid. Wij houden van het St. Nicolaasfeest, omdat liet ons volkskarakter zoo teekentde gulheid, de blijheid om anderen te verheugen, om, al is het niet altijd van weelde, wat af te staan voor maag en vriend. Wij houden van het St. Nicolas deesl omdat het is een oude traditie van hecht volksgeloof, waarin zich onze ouders en voorvaderen ge lukkig voelden. Wij houden van het St. Nicolaasfeest omdat het den familieband versterkt, en wat in den loop der tijden uit elkaar ging, op dien éénen avond in het jaar, zij het ook in den geest, weer bij elkaar brengt. Een kinderfeest is hetwant wie vierde ooit prettiger en gedenkwaardiger St. Nicolaas dan in zijn eigen ouderlijk tehuis. Wie bereidde zelf ooit met meer enthousiasme zijne verras singen dan daar; waar was ooit de bloheid grooter dan in die dagen der kinderlijke en on bevangen jeugd in het ouderhuis? En voor de ouderen, zou er wel met meer liefde en warmte pgepakt" worden dan door ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 1.30 - 0.02 BUREAUBOTERSTRAAT fO, Tcloplioon !*o. 123. ADVETiTENTrarRus: van 15 gewono regels mot inbe grip v.in ccno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. 10) sDat vervelende sterfgeva! heeft mijn geheele seizoen bedorven, en 't was pas begonnen," mom pelde deze wrevelig. ïVoor mij is de zaak zoo helder als glas; maar het is beter dat de sluier nooit wordt opgelicht, schoon het toeval dikwijls de beste dienaar is Ik wed, dat het dis Rudoif is geweest, dien ik met Alban in de restau ratie van het Kurhaus te Homburg op dien avond heb gezien; ik meen ham aan zijn bleoke gelaats- Ideur te herkennen de tijd zal immers alles doen vergeten." Met moeite stond zij op en greep haar sierlijken slok, die zij sedert eenige dagen wegens een nieuwen aanval van jicht noodig had, Vogue la galère 1" riep zij uit, «Hij zelf heeft dit huwelijk ontbonden, dat ik zoo haatte. Mmia 18 ffijde rest is m ij n zaak. Vóór alles weg uit Parijs!Met dezen mijnheer Rudolf, dien lor/1 Ruiiiwen Uit de opera Vampier", aan wieti zijn bleek gezicht mij steeds doet denken, zou ik gaarne nog eens een voordje spreken maar n'imporle! Alleen dat rouw jaar is nog vervelendMaar ook dat zal voorbij gaan, en ik reken op Minia's opgewekten aard VI. Weer waien er drie jaren voorbijgegaan. In de stire van haar moedors villa, ver buiten de stad de moeder, die het geschenk voor hare kin deren in geheimzinnig omhuhel wikkeltzou er wei grooter heerlijkheid gevoeld worden, dan door de moeder, die harer kinderen van vreugde stralende oogen ziet als het hulsel valt, van hare kinderen, die wel weten dat de goede Sint alles aldus heeft beschikt, maar die toch als het ware voelen, dat de ouders wel op heel goeden voet met hun bescherm heilige staan Wij geiooven het niet. En zijn er zooveel kinderen, die van St. Nico laas niet veel te wachten hebbener zijn zooveel kinderen, die ook den goeden Heilige wel kennen, maar bijna slechts bij naam. Hun ouders kunnen St. Nicolaas niet te spreken krijgen en een visite met zijn goe 1 voor- zienen korf brengt hij hun niet. Ieder heeft gezinnen in zijn omgeving waar het aldus toegaat. Als zij, die het nu wat rutnier heb ben, eens ieder een of' meer van die gezinnen in staat stelden ook voor de kinderen daar wat te doen als hier eens een warm klecdingstuk, nu de barre koude nadert, gegeven kon wor den, en daar een versnapering. Een inzender wees er deze week op in ons blad, hoe hij rzijn" gezinnen placht te be denken in overleg met zijne vrouw. Voor velen kan de opolle.ing niet groot zijn velen zouden aanspraak hebben op groote dank baarheid. Eene georganiseerde St. Nicolaas- viering voor kinderen van minderbedeelden, is hier, zoover wij weten, niet. Als zij bestond, zouden wij ons er hartelijk over verheugen, maar wij kennen haar niet. Laat ieder nu voorloopig nog eens afzonderlijk werken, mis schien is er later aanleiding tot samenwerken. Een gelukkig en tevreden St. Nicolaasfeest voor allen zouden wij zoo begeerlijk achten. Kom Iaat ieder dan in zijn kring zijn best doen Algemeen ovarxieHit. Schiedam. 4 December '97. Duitschland is aan de Iviautschau-baai gaan zitten en schijnt van zins er te blijven ook. Wanneer ooit een aanleiding van pas is ge komen, dan is het wel de moord op de Duitsche zendelingen in China geweest. Onmiddellijk is een kruiser naar de Kiautschau-baai gezonden, heeft daar troepen aan land gezet, die, nadere orders afwachtende, bezit hebben genomen van dit deel der kust. in Westend, waardoor men uit het salon in den tuin kwam, zat Maximia in een huisjapon, mot haar dochter, een meisje van ongeveer vijf jaar met donkerblonde krullen, tegenover zich. De lente tooide alles met nieuwe pracht De knoppen der hoornen, de bloesems der heesters, vei spreidden hun geur; de bijen gonsden in de kampei foelie, die langs een luchtig, ijzeier. hek omhoog klom. De hemel was slechts met lichte veer- wolkjes bedekt. In den salon en den tuin heerschte diepe stilte alleen zong in een der boomen een bastaard nachtegaal. Drie jaren weduwe! Het waren zeer onrustige en zeker geen gelukkige jaren voor haar geweest. Droomerig en apathisch zag zij voor zich uit, toen zij de naald liet rusten en naar buiten keek. Ha ar dochtertje zag slechts even op zij kende de stem ming harer moeder, die zich zoo eenzaam voelde, ook al klaagde zij er niet over. Vandaag was het do dag van den dood van haar echtgenoot. Sedert zij met haar moeder Darijs had verlaten, was er zooveel gebeurd, dat haar vaak met bitter heid had vervuld, maar dat zij met kindoilijke berusting had gedragen, ofschoon zij met haar groot vermogen volkomen onafhankelijk had kun nen zijn. Haar moeder, nog even rusteloos ais vroeger, had haar en haar kind weer meegevoerd, nu hier, dan daarheen; het spel was haar eenige afleiding en hartstocht; uiaar waar zij zag, dat de een of andere heer, met wien zij kennis maakten, de jonge weduwe met ernstige bedoelingen naderde, was zij tusschenbeide gekomen. i Over Leo daarentegen had zij altijd gaarne met Dat het Duitschlands voornemen zou zijn, voor goed bezit te nomen van liet bezette ge bied. is zeer waarschijnlijk. Wel heette het. dat de bezetting alleen was geschied om de Chineeschc regeering tot scha deloosstelling te bewegen, maar 't kon hier mede wel eens gaan als met Engeland en Egypte. Reeds wordt officieus verzekerd, dat Duitsch land met de mogendheden, die er het meest bij betrokken zijri, van gedachten heeft gewis seld over de Kiautschau-baai, en dat die ge- dachtenwisseling volkomen tot genoegen van Duitschland is afgeloopen. En 't is zeker niet een toevallig feit, dat tegelijk hiermede de I'oss. Ztg. uit Wilhelms haven verneemt, dat duizend man marine- infanterie en tweehonderd man marine-artillerie met eeti groot aantal veldstukken mobiel worden gemaakt om op transportschepen naar Ciiina te vertrekken. Op het schiereiland Sjantung moeten ook de Cliineezen hun troepen samentrekken. China schijnt intusschen pogingen gedaan te hebben om Rusland lot tussehenkonist te be wegen. Maar de regeering van den Czaar, die zelf zoo aardig partij heeft weten te trekken van den oorlog tusschen China en Japan, om in Korea vasten voet te krijgen, loonde geen zin om Duitschland hier in 't vaarwater te zeilen. En ook de andere mogendheden toonen daartoe geen neiging. Het Journal des Dóbats zegt hierover bv., dat verschil van meening tusschen de mogend heden, die gemeenschappelijk de herziening van het verdrag van Simonoseki hebben tot stand gebracht, niet waarschijnlijk is Rusland zit in Mantsjourye, Frankrijk in Tonkin en Duitschland had niets. Intusschen verneemt de Times uit Shanghai, dat de Chineesche regeering de zaak aan een scheidsgerecht wil onderwerpen. Zou 't niet al te laat wezen De zaak-Dreyfus is een nieuwe phase inge treden door het schrijven van Esterhazv aan genei aal de Pellieux, waarin hij verzoekt voor een krijgsraad terecht te staan. Dit schrijven luidt aldus: sGeneraalDe marteling die ik onschuldig sedert veertien dagen heb ondergaan, is meer dan een mensch kan verduren. Ik geloof dat u de bewijzen bezit der schandelijke intrige, die opgezet is om mij in het verderf te stor ten. Deze bewijzen moeten te berde worden gebracht een gerechtelijke behandeling, die zoo ver mogelijk moet gaan. Het volle licht behoort er over te worden uitgespreid, en noch het laten vallen der instructie noch een staking van het onderzoek, kan mij op het oogenblik de mij toekomende rechtvaardiging verschaften. sAls officier, die openlijk van hoogverraad is beschuldigd, heb ik recht op een krijgsraad, Maximinia gesprokenzij had haar verweten, dat de ongelukkige zich uit wanhoop vrijwillig had aangesloten bij een rnilita'ue zending naar Azië, en zelfs daar, naar men haar verteld had, dacht hij nog steeds aan haar met dezelfde liefde. Omdat Leo zelf onvermogend was geweest en alleen door zijn oom bij de keizerlijke garde kon blijven, daarom had zij (Maximinia) zich door een man als Alban laten verblinden. Maar Leo zou rijk worden, zeer rijk, wanneer zijn oom stierf, en zij hoopte er stellig op, Leo nog eens in een schitterende positie en gelukkig te zien. Het laatste had zij er met krachtigen nadruk bijgevoegd. Op Maximinia's aandringen had de gravin, ter wille van het kind, dat een systematisohe opvoeding noodig had, eindelijk toegegeven en besloten haar villa bij Berlijn weer te betrekken, want op haar kasteel^ iri de provincie had zij het zeker niet uitgehouden. Maar ook hier beviel het haar niet. Zij had in de hoofdstad wel vele aanzienlijke bekenden, die zij ook opzocht, maar ook deze, voor het meerendeel bejaaide dames, waren trekvogels zooals zij. Den zomer brachten zij door op badplaatsen of ep het land, alleen de eerste wintermaanden bleven zij te Berlijn, on dan reisden zij naar het Zuiden. Met wrevel keerde de gravin steeds van haar bezoeken naar haar woning terug, wanneer Maxi minia haar niet had veigezeld. Het was haar onaan genaam, ter wille van haar kleinkind zulk een bestendig leven te moeten leiden. Het kind kon immers bij betrouwbare menschen worden achter gelaten, bij wie het een opvoeding volgens zijn stand kieeg. Dat delen andere jonge weduwen ook; bovendien, vroeg z'j Maxitninia voortdurend, den verhevensten vorm der militaire recht spraak. iAlleen de uitspraak var, zulk een rechter bezit liet vermogen, door een vrijspraak ten overstaan der publieke opinie, tot welke de laaghartige lasteraars zich hebben durven wen den, htm weefsel van bedrog te vernielen. sik verwacht van uw iioog gevoel voor rechtvaardigheid, dat ik voor den krijgsraad te Parijs zal tc recht staan." Deze brief geeft aan de zaak een gansch andere wending. Wij hebben nu niets meer te doen niet een zaak-Dreyfus, maar allereerst met een zaak-Esterhazy. De Figaro is tevreden over dit verloop der dingen, maar meent evenals alle bladen, die ten gunste van Dreyfus zijn geklemd, dat Esteihazy van hoogerhand is gedwongen dezen brief te schrijven. Wanneer evenwel dit nieuwe proces niet den noodigen eerbied voor wet en gerechtig heid wordt gevoerd, dan twijfelt hel boulevard blad niet of bet rechtvaardigheidsgevoel zal bevredigd worden. De A urore zegt, dat Esterhazy, wel wetende dat een beklaagde geen invloed kan oefenen op den loop van liet proces, alleen een mooie rol tracht te spelen, door de onvermijdelijke be slissing zelf aan te vragen. IJ-f Esterhazy-blad Matin vraagt zich alleen af. of Esterhazy niet op de beslissing, die hij ziet aankomen, is vooruilgeloopen. De Libra Parole inerkt wrevelig op, waarom Esterhazv niet de beslissing van zijn superienr beeft afgewacht, daar de beschuldiging tegen hem bij lange niet bewezen is. De Gaulois, die een vrij onpartijdig stand punt inneemt, constateert alleen dat die krijgs raad eerst over twee a drie weken kan bijeen komen, gelijk dus met de behandeling van het Panama-staartje. Dat is dus heel wat vuile wasch op eens! Zeker is ook nog een geheimzinnige bewe ring in den Courrier du Soir, die voor een officieus blad doorgaat. Esterhazy zou niet vreemd zijn aan de samenstelling van het bordereldaar hij in dienst der tegenspionage was. Een revisie van het proces zou wel mogelijk zijn. 't Is waar, het blad kenschetst dit slechts als een gerucht. Bevestiging blijft dus af te wachten. De Libre Parole verzekert, dat generaal de de Pellieux zijn rapport aan generaal Saussier heeft ter hand gesteld. Van zijn kant beweert de Petit Parisian te weten, dat te Mont-Valérien, de preventieve gevangenis, zeven arrestantenkamers worden gereed gemaakt. Voor wie? Gememoreerd dient ten slotte nog te worden, dat kolonel Sclnvartzkoppen, de thans terug geroepen militaire attaché van het Duitsche gezantschap te Parijs, aan den Zwitserschen kolonel Chauvet zou hebben verklaard, over tuigd te zijn van Dreyfus' onschuld. wilde zij dan haar jeugd treurig laten voorbij gaan Intusschen deed zij al het mogelijke om haar dochter niet te brengen in klingen, waar men veel heeren aantrof. Zij bracht haar alleen in dames gezelschap, waar Maximinia zich verveelde. Zij coriespondeeide druk met Petersburg, voor het beheer van haar goederen, zooals zij zeide. Door dit alies had tussihen moeder en dochter natuurlijk dikwijls groote spanning bestaan. De eerste werd al te onverdraagzaam, klaagde boven dien vaak over haar jicht, vermaakte zich urenlang met een patience spil, werd knorrig, keek dikwijls, wanneer zij in den tuin wandelde, lang naar het vliegen der wolken, en vei klaarde ten slotte catego risch, dat zij het hier niet langer uithield. Toen de herfst in bet land kwam, zeide zij baar dochter vaarwel, om den winter voor haar kwaal door te brengen in een zachter klimaat. Sedert dien tijd was weer een jaar voorbijgegaan. Brieven waren er nooit van haar gekomen alleen telegrammen. Van terugkomen was daarin geen sprake, en eindelijk kwaaien ook die zoo schaars, dat Maximinia bijna niet meer op lijding rekende. Ook zij werd ten slotte door onrust bevangen. Zij bad zich geheel uit de wereld teruggetrokken, ging slechts met enkele peisonen om, ontving slechts weinig bezoeken, maar dacht er dikwijls met smalt over na, hoe zij deze afzondoring op haar jeugdigen leeftijd zou kunnen volhouden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1