STADSNIEUWS. Bij verzending van postpakketten ge durende het aanst. St. Nicolaasfeest noodigt de Administratie der Poste rijen het publiek uit: lo. de pakketten stevig in te pakken 2o. de pakketten en adreskaarten van duidelijke adressen te voor zien Bo. de adressen, voor zooverre deze niet op den omslag der pakketten kunnen worden geschreven, door mid del van lijm, gom of stijfsel op de pakketten te bevestigen. Men gebruike hiervoor geen lak, daar de adressen alsdan zeer licht loslaten. VLAARDINGEN. Knnst en Wetenschap. Overigens is het eenige der vermelding waardig, dat Dreyfus' advocaat Demange en de schriftkundige Bertillon het zeer oneens zijn. De laatste beweerde n,l., dat Drevfus ver oordeeld is op afdrukken, in zijn vloeiboek ge vonden, en waarover Bertillon een betoog van een uur bad gehouden voor den krijgsraad. Demange beweert daartegenover, dat het be toog urie uur duurde, dat. zooals in de zitting zelf werd uitgesproken, niemand er iets van begreepten slotte daagt hij Bertillon uit die stukken publiek te maken. Misschien beerijpt niemand er dan iets meer van, zegt hij ironisch. Het revolutionnaire centraal-comité te Parijs, waartoe een -vijftal afgevaardigden behooren, beeft een oproeping gericht tot alle goede bur gers, om volledige klaarheid in het door de zaak-Dreyfus blootgelegde militaire schandaal te eischen. 't Was een merkwaardig oogenblik. toen Donderdag Crispi, voor het eerst na zijn aftre den als minister-president, in de Italiaansche Kamer het woord nam om zich te rechtvaar digen omtrent de knoeieryen, waarvan hij wordt beschuldigd. Een dichte drom afgevaardigden stond om hem heen, en men luisterde aandachtig toe, toen hij verklaarde een volledig onderzoek in de zaak-Favilla te wenschen. Hij schuwde het licht niet, zeide hij; het onderzoek der feiten zou bewijzen, dat er tegen hem niets was in te brengen. Hij was de dupe van laster. Wanneer de zaak niet voor de Kamer was gebracht, zou hij zeif een aanklacht wegens laster hebben ingediend. Hij herinnerde aan hetgeen hij als minister had gedaan ter onderdrukking van den opstand in Sicilië en der Lunigiana en ter reorganisatie der financiën. Indien hij misstappen had gedaan, verlangde hij toch een zachter oordeel van de zijde der overwinnaars. Wanneer hij opgeroepen werd om te spreken, zou hij niets nalaten, om de volle waarheid aan 't licht te helpen brengen. Deze geschiedenis was voor hem op 73-jarigen leeftijd zeer smartelijk, nadat hij 53 jaren zijns levens aan den dienst van zijn land had gewijd. Hier werd de spreker op heftige wijze geïn terrumpeerd door de socialisten Prampoiini en Pescetti, die door den voorzitter tot de orde werden geioepen. Crispi ging voort met te verklaren, dat hij onder den smaad zijner tegenstanders zijn kalmte zou bewarenhij kon fouten hebben begaan, maar met een zuiver geweten en goede be doelingen. Hij zou sterven met den naam Italië op de lippenhij wenschte alleen zijn laatste levens aren in rust door te brengen. Wanneer Italië hem noodig mocht hebben, zou hij nochtans gereed staan zijn land te dienenmaar hij streefde niet naar macht, zooals hij ook nooit daarnaar had gestreefd. Deze peroratie miste zijne uitwerking niet, en verscheiden afgevaardigden kwamen den grijzen staatsman de hand drukken. Voor de geschiedenis van Italië moet men hopen, dat inderdaad de beschuldigingen, tegen Crispi ingebracht, laster blijken te zijn. De minister van buitenlandsche zaken der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchiegraaf Goluchowshi, heeft in de delegaties ook ge sproken van een overeenkomst tusschen Rus land en Oostenrijk. Die uitlating gaf het orgaan der Servische Russisch-gezinde radicalen Odjek aanleiding zijn leedwezen er over uit te drukken »dat het Oostenrijk gelukt was, Rusland zoo schandelijk om den tuin te leiden." Dit wekte groot opzien, dat nog toenam, toen het blad in zijn volgend nummer zijn aanvankelijke meening op grond van inlich tingen van »welonderrichte" zijde herriep en te gelijk verklaarde uit dezelfde bron gemach tigd te zijn den inhoud van de geheimzinnige overeenkomst, althans der voornaamste bepalin gen er van, te publiceeren. Die inhoud is deze 1°. Beide Staten laten zich in hun buiten landsche politiek ten opzichte van het Balkan- Schiereiland leiden door het beginsel der hand having van den status quo 2°. Beide Staten verklaren plechtig, dat zij van elke veroveringspolitiek op het schiereiland afzien 3°. Beide Staten verbinden zich, de onaf hankelijkheid en de zelfstandige ontwikkeling der Balkanstaten te eerbiedigen 4°. Bei 'e Staten verklaren, dat zij niet zul len stre >'.i naar eenig politiek overwicht in de afzonderlijke Balkanstaten 5°. Beide Staten verbinden zich gemeen schappelijk op te treden en, in geval zich nieuwe verwikkelingen op het Balkan-schier eiland mochten voordoen, daaraan in gemeen overleg een einde te maken of op andere wijze bij te leggen. Merkwaardig is het, dat het orgaan van Ristitsch deze mededeeling overneemt met de opmerking, dat de bron van de Odjek sditmaal niet geminacht mag worden." Te Belgrado denkt men dan ook algemeen dat deze publicatie van Rusland uitgaat. Daarmede is natuurlijk het bewijs niet ge leverd, voor de echtheid of feitelijke volledig heid van den inhoud dezer overeenkomst Maar in ieder geval moet deze openbaar making en, zoo zij waarheid behelst, deze overeenkomst tusschen Rusland en Oostenrijk- Hongarije van zeer groot belang worden geacht. Men weet reeds een en ander mede te dee- len over den inhoud der Boodschap, waarmede president Mc. Kinley het Amerikaansche Con gres zal openen. Natuurlijk is ook deze mededeeling aan »goede bron» ontleend. Melding zal worden gemaakt van de door Spanje aan Cuba geschonken autonomie, en na den toestand in bijzonderheden bloot gelegd te hebben, zal de Boodschap verklaren, dat onder de gegeven omstandigheden de Vereenigde Sta ten niet tusschenbeide kunnen treden. Verder zal over den toestand der munt en de buitenlandsche betrekkingen worden ge handeld. Behalve over de quoestie der reciprociteit, wat betreft de heffing van invoerrechten, zal eindelijk de Boodschap verklaren, dat een spoe dige annexatie van Hawaii een zaak van urgent belang voor de Unie is. De voordeelen, die deze annexatie met zich brengt, zullen worden uiteengezet. Of dit alles juist is, zal spoedig blijken. De opening van het Congres staat ons weldra te wachten. Vermeld dient evenwel nog te worden, dat Donderdag 1.1. op de New-Yorksche beurs eeu gerucht liep, dat president Mc. Kinley in zijn boodschap aan het Congres over Cuba een ooiïog<zuchligen toon tegen Spanje zal voeren en dreigen met een tusschenkomst van de Unie als Spanje er niet in slaagt vóór 1 Januari 1899 den vrede op Cuba, te herstellen. Of ook dit gerucht uit g'-ede bron is Gemengde Slededecllngen. Te Gent is gisteren overleden Edmond van Beveren, de voornaamste en bekwaamste stich ter der socialistische partij aldaar. De conferentie van patroons en arbeiders in het machine-vak in Engeland zal wel mislukken. Voorloopig is er nog geen resultaat, en eerst den tweeden Dinsdag dezer maand zullen de onderhandelingen worden hervat. Algemeen is men te Madrid van meening dat het niet meer noodig zal zijn opnieuw troepen naar Cuba te zenden. De daar aanwezenden zijn voldoende om den oorlog vóór den regentijd te doen eindigen. De Italiaansche kamer behandelde gisteren het ontwerp tot wijziging der wet op de bevordering der officieren. Niettegenstaande het verzet van den minister van oorlog werd een amendement aangenomen, dat den minister noopte de Kamer te verzoeken de discussie over het voorstel te schorsen. Gisteren is men het te Konstantinope eens geworden over artikel 11, waarbij de periode, binnen welke een nieuw handelsverdrag moet worden gesloten, wordt vastgesteld op den tijd van twee jaar. Gedurende dit tijdstip zal het thans bestaande stelsel worden gehandhaafd. Dinsdag zal weer een zitting worden gehou den en men hoopt dat dan de vrede geteekend zal kunnen worden. De Grieksche bevolmachtigden hebben aan hun regeering om instructies geseind. De Grieksche minister van financiën heeft aan de afgevaardigden der vreemde mogend heden een contróle-voorstel voorgelegd, hetwelk door dezen is goedgekeurd. De Japansehe regeering schijnt de bezetting van het eiland Formosa met 50.000 man te versterken. Naar de Times verneemt uit Montevideo, was de aanslag op Cuestas van geen beteeke- nis. De vooruitzichten blijven donker. Uit Johannesburg meldt men aan de Times, dat president Kruger, te Belfast sprekende, andermaal de instelling van een mijnbestuur op den Rand met Transvaals onafhankelijkheid onvereenigbaar heeft genoemd en bevestigd, dat er in Europa en elders geheime agenten zijn aangesteld. St. Nicolaas. Sterftecijfers. De Staatscourant bevat eene statistiek der geboorten eu der sterften naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Sep tember 1897. Daaruit blijkt, dat hier gedurende die maand levend geboren werden 81 kinderen, terwijl er 2 als levenloos werden aangegeven. Er stierven hier 32 personen, gevende een sterftecijfer over 'tj.iar en per 1000 van 14.62. Van het geheele Rijk bedroeg dit cijferl5.95; voor de provincie Zuid-Hollai.d 14.28. Van gemeenten van Schiedam's grootte was het stei fiecijfer lager voor Leeuwarden 10.01; Helder 11.87; Dordrecht 12.60; en hooger voor Gouda 15.95: Breda 15.95; Zwolle 16.94; Til- buig 19.44, en 's-Hertogenbosch 25.91. De Nieuwlandsclie Polder. De jongste vloed heeft, aangetoond, dat de kaden o.a van den Nieuwlandschen polder in onvoldoenden staat verkeer en; terwijl er zelfs bij het Hoogheemraadschap Dellfland een klacht is ingediend over de verontreiniging van den boezem van dien polder, waarbij de aandacht was gevallen op het fabriekswater, dat vooial bij Imogen Schiestand naar den polder afliep. Het be-uuur van den polder heelt de onder houdsplichtigen aangeschreven de kaden op te Imogen tot 50 cM. -f D.P. oflOcM. -f N.A.P. Om het binnendringen van water door de fabrieksriolen te beletten en om tevens aan de klachten over het afvloeien van fabriekswater te gemoet te komen zonder het brandersbedrijf ie veel te belemmeien heeft het polderbestuur voorgeschreven dat de bestaande riolen van afsluiters voorzien of de vrije inloopen tot de hoogte van de kade moeten gebracht worden. Naar vanwege het polderbestuur werd mede gedeeld, zouden op de koudwatenïolen alsluiteis moeten komen, terwijl de inloopen der heet- waterriolen opgehoogd moeten worden, wat met geringe kosten kan geschieden. Nog werd ons medegedeeld, dat gisteren een ambtenaar van Delfland ter plaatse aanwezig was, om een onderzoek in te stellen in ver band met de klachten over het afioopen van fabriekswater naar den poldei boezem. St. Nicolaas in de Alida-Bewaarschool. 't Was vanmiddag echt gezellig in de Be waarschool van liet jNut" in de Leliestraat. Niet dat 't er anders ongezellig is, o neen, daar weten de onderwijzeressen wel voor te zorgen. Maar vandaag ging 't er tocli bijzonder prettig toe. Hoe zou 'took anders kunnen? De goede Sint, die trouwe vriend der kinderen, had de kiemen der Alida-Bewaarschool zijn eerste be zoek toegedacht. En daarom was 't er zoo vrooüjk daarom zongen de kleinen zoo opgewekt eu huppelden ze zoo vroolijk, daaiom stonden die kijkertjes zoo helder, en toch Als St. Nicolaas eens boos op hen was om al die kleine ondeugend heidjes, als hij eens een gard bracht in plaats van suikergoed en matsepeiu I Geen nood. De jonge dames, die St. Nicolaas hadden uitgenoodigd de kinderen der Bewaar school met zijn komst te verblijden, hadden hem vooraf gunstig gestemd, en dat kostte waarlijk zoo veel moeite niet bij den goeden Sint. Om twee uur kwamen de kinderen, 179 in getal, in hun Zondagsche pakjes. In de speelschool verzamelden ze zich en met grooten tact hielden de jonge dames van liet Sinterklaas-comité (zoo zullen we haar maar aanduiden) en de onderwijzeressen hen prettig bezig. In vijf afdeelingen werden ze daarop naar een ander lokaal gevoerd, steeds onder een vroolijken lofzang op den kindervriend, en daar daar kwam St. Nicolaas, in zijn tabbaard gehuld, den mijter op het hoofd, met zijn knecht naar binnen stappen. Wat zetten die kleinen groote oogen op en wat zal menig hartje getonsd hebben! Maar de brave Sint sielde ze spoedig gerust, en toen er een bedje te zijner eere was aan geheven, vloog al spoedig het strooigoed over den grond, naar alle kanten door den Bisschop uitgestrooid. Dat was een gegrabbel en gegris, een gejuich en gejool, en de goede Sint kon zich bijna niet van de kleinen losmaken. De kinderen werden daarop onthaald op choco lade en krentebroodjes en speculaas. Zoo ging het voort, de eene afdeeling na do andere, en altjjd was de Sint even vriendelijk en goedgeefscli. Toen speelden de oudste kinderen nog ge zamenlijk een spelletje, om daarna dank baai- voor het genotene huiswaarts te keeren. Maar niet met leege handen gingen ze heen het jonge dames-comité had den Sint nog ingefluisterd wat elk der kleinen noodig had of prettig zou vinden, en zoo kreeg de een een warm kleedingstuk en de ander een stuk speelgoed. De jonge dames, die den kindervriend tot een bezoek aan de Alida-bewaarschool hebben bewogen, en die met den Bisschop zoo prettig en ongedwongen de kleinen wisten te onthalen, verdienen een woord van hulde en lof. Maar is er ook iets, dat meer voldoening geeft, dan een kinderhart gelukkig te maken? Voor den nationalen Zangwedstrijd op 20 en 21 November 1,1. uitgeschreven door de Zang- vereeniging »Orpheon" te Amsterdam, was bij den tweeden Eereprys, bestaande uit een kunst voorwerp in zi! ver, nog door H. M. de Koningin- Regentes welwillend beschikbaar gesteld een zilveren Medaille. Beide eereblijken werden zooals bekend is door de jury toegekend aan Schiedam's Mannenkoor sOrpheus", waarvan doir het Bestuur werd kennis gegeven aan H. M. de Koningin-Regentes. Dezer dagen mocht genoemd Bestuur een schrijven ontvangen van II. M.'s particulieren secretaris, waarin namens H. M. dank ge zegd wordt voor deze mededeeling, waarvan door 11. M. met belangstelling was kennis ge nomen. Gelijk men onder onze visscheiijbericbten kan zien, is liet visschelijseizoen voor onze ge meente afgeloopen. Naar wij vernemen is het niet ongunstig geweest; de hier bestaande vis«cliery heeft niet onprofijtelijk gewerkt. Er ligt hier thans een visschersvloot te over- winieien, zoo groot als nog nimmer te toren. Van liet pakhuis »de Rijsthalm" heeft inen een gedeelte gehumd voor zoutbergplaats. Wij zijn verzocht geworden, onze lezers er op opmerkzaam te maken, dat de openbare samenkomst der Geheel Onthouders-vereeniging die Donderdagavond gehouden zal woi den, zal plaats hebben in bet Verenigingslokaal op de Bioersvest, hetwelk in de advertentie in een ander blad verzuimd is te vermelden. Door een paar opgeschoten jongens zijn van eenige bewoners aan de Lange Haveri de doppen gestolen der gevelkommen van de waterleiding. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. BURGERLIJKE STAND. Geboren 3 Dec. Jacoba, dochter van L. C. Klaasse en J. Bezemer, Nieuwsticlit. Overleden s 3 Dec. Maria Hoedes, 75 jaar, wed. J. M. Vermeulen, Breedstraat. Frederika Wilhel- mina Kornfeld, 14 dagen, Rotlerdamsche Dijk. ïEeu ba! op", werd gisterennamiddag te half drie ure onder groot gejuich door oud ea jong geroepen, en op den stadstoren weideen loode bal, met eeu Hollandsche vlag er aan, geheschen. Die roode bal met de vlag is het teeken dat de laatste logger van de haringvloot in 't gezicht is en alles wel aan boord is. Heeft men gedurende de reis een man dei- equipage door den dood verloren, dan is de wimpel, die liet visschersvaartuig gewoonlijk voert, omlaag gehaald en door de torenwacht wordt dan geen bal geheschen. Aan het spreek- wooid skwade tijding komt altijd vroeg genoeg" is men ook hier gedachtig, want ontbseektde wimpel dan verneemt men eerst de aankomst van het vaartuig wanneer het in de haven is. Het schip, dat nu in 't gezicht was, is de Charlotte van den heer J. H. Warneke, schipper Nic. Hoogerwerf, en het seen ba! op" werd nu juist zoo luidkeels aangeheven, omdat men voor dezen logger met 13 man equipage erg in ongerustheid verkeerde, daar hij in de laatste dagen niet meer was gezien. Gisteren middag was de bemanning van een logger aan de Oosthaven bezig, om de zeilen van het schip op te laden op een langen kuipers wagen, die steun had tegen de kop van den logger. Door het spoedig achteruitgaan van den logger raakte de wagen in beweging en kwam rechtovereind in de Haven terecht, terwijl de reeds opgeladen zeilen te water raakten. Een en ander werd door een twintigtal per sonen spoedig weer op het droge gebracht. Twee paarden van de wed. de Zeeuw, ge spannen voor een ledigen wantwagen, waarop koetsier en jongen gezeten waren, raakten giste renmiddag te 3 '9 uur aan de Oosthaven alhier op hol en renden in vliegenden vaart de brug over naar de Westhaven, waar de wagen in aanraking kwam met een telephoonpaal, zoodat het omkleedsel veibrijzeld werd. Door die aan raking maakte de wagen eeu wending en kwa men paarden en wagen op aldaar liggende tonneu haring terecht. De jongen, die van den wagen afsprong, kreeg een gat in 't hoofd eu de koetsier bekwam lichte blessuren. BURGERLIJKESTAND. Geboren s 2 Dec, Kornelis Johannes, zoon van A. Rij en J. C. Betist, Vossenstraat. Overleden 5 Dec. Arie Verhejj, oud 12 dagen, Achter straat. Hot eerste concert in dit seizoen van „Toonkunst" (afd. Rotterdam) cn „Eruditio" zal plaats vinden op Donderdag 28 December a. s. avonds 7'Auur, in de Groote zaal der Harmonie te Rotterdam. Als solisten treden daarbij op de hoeren Joh. 31. 3Iessehaert. uit Amsterdam, zang, en Willy Burmester, uit Weimar, viool. Directeur is professor Friedrich Gernsheim uit Berlijn. Donderdag 9 December a.s. geeft de Kamermuziek - vereeniging te Rotterdam haar tweede uitvoering in dit seizoen. Het strijkquartet, bestaande uit de heeren J. Mes sias, A. J. Schnitzler, M. Meerlo en 0. Eberle, zal met medewerking van den heer A. B. H. Verhey (pianoforte) ten geheore brengen „Strijkquartet" (op«

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2