UIT I) E PERS. Met St. Nicolaas winkels kijken. BINNENLAND, van Vincennes even .koninklijk behandeld als hun lotgenooten. Linguet, een talentvol, maar berucht dag bladschrijver, had zich alleen te beklagen over zijn huisvesting; maar niettemin erkent hij dat zijn voeding uitmuntend was. Hij schreef een bekend pamphlet tegen de Bastille, dat de revolutie heeft verhaast, maar waarvan een tijdgenoot kon getuigen: sHet is de langste leugen die ooit gedrukt is." Zeker, men kan niet wenschen, dat de Bas tille weder wordt opgebouwd. Maar het is aardig, te constateeren dat de schrijvers, die verwende kinderen der 18de eeuw, een instelling ten val hebben gebracht, waaraan zij niets dan weldaden te danken hadden. Per slot van rekening waren zij ondankbaren. De geschiedenis is vol van dergelijke groote inconsequenties. Indien de staatsgevangenis nog bestond, zou den tal van debuteerende jonge dichters wel licht verzoekschriften indienen om er op zulk een voordeelige wijze te worden gekerkerd. Maar de regeering zou die eer zeker bewaren voor minder eischende burgers. En daarin zou zij gelijk hebben. De Vrede va.n Munster. Het denkbeeld is geopperd om op 30 Jamiaria 1898 leest te weren, naar aanleiding van hei feit, dat toen vóór 250 jaar de Vrede van Munster is ge teekend. Hei Ned. Dagblad zegt dit denkbeeld van harte toe te juichen, mndat die gebeurtenis een nieuw en schitterend tijdvak in onze Vaderlandsche ge schiedenis opende, en het blad is van oc.deel dat ook onze Ro.unsche iandgenooten dat dankbaar belmoren te erkennen. De tachtigjarige oorlng is aanvankelijk zoo herinnert het blad nooit een godsdienstoorlog geweest, want Egmond, Hoorne en nagenoeg al de aanzienlijken, die het smeekschrift der edelen aan Marg-iretha van Parma onderteekenden, waren goed R'.omsch. Eerst veel later is Roomsch het zelfde geworden als Sp.ianschgezind. maar met dat ai heelt onze worsteling tegen Spanje toch nooit geheel zijn kaïakter verloren van een nationaien strijii tegen een vreemdeling die onze handvesten en privilegiën niet eerbiedigde en ons door vreemde landvoogden en vreemde soldaten liet onderdrukken. Ook de Roomsche Nederlanders moeten blijde zijn, dat zij met een deel zijn gebleven van een Rijk, dat ons thans zeker in zijn diepen val zou hebben meegesleept en dat zijne Roomsche provinciën in Fi ankrijk (Franche-Comté), Italië (Napels. Milaan) en elders (Zuid-Amerika), evenmin heeft weten te behouden als de Trotestantsche. Dat wij niet voor het meerendee! Roomsch ge bleven zijn, mogen zij vrij van harte betreuren, maar dia droefenis mag hen niet beletten het goede te vvaardeeren, dat onze vrijheidsoorlog ook voor hen heelt opgeleverd Philip II heeft in Spanje vele Rnomscben even ha>d vervolgd als hier de de Protestanten. Onder zijne slachtoffers behoorde de biechtvader zelfs van Karei V. Hij was een tiran, dien het niet om de zuiver heid der leer, maar om de onbepeiktheid van zijn gezag la doen was en die, met ai zijn schijnbaren ijver voor de Roomsche kerk, den hei tog van Alva met zijne soldaten, niet alleen tegen ons, maar ook legen den Paus zelf in het veld heelt gezonden. Professor Jorissen heeft ons zijn beeld voortreffelijk geteekend en van den vermeenden geloofsheld niet anders overgelaten dan een despoot, die den gods dienst voor politieke oogmeiken misbruikte. Ook de Rot.mschen hebben dus reden tot dankbaarheid en zoo zij ooit eene gelegenheid hebben gezocht om aarzelend, sof vinden jelui 't naar zonder iets er bij?" Nu, dat is ook wat," viel juffrouw van Mun- teren in, »denk je dat wij er thuis altijd iets bij hebben? Ik ten minste niet, en zeker niet door de week; Zaterdags koop ik altijd een stuiver zoute bollen voor Zondags." »lk eet er meest een boterhammetje bij," bekende juffrouw Kruisberg, »een boterham metje met Zwitsersche kaas, dat is hartig, 't Eten van den bok is nu niet zoo veel, ten minste niet, als je er twee dagen over doet, zooals ik." 3>Ik ook," verzekerde de gastvrouw. »De meeste dames," voegde de derde aan zittende er bij. Daar sloeg 't half acht en tegelijkertijd sloeg de schrik om 't maagdelijk hart van juffrouw Cato. »Ik weet niet, wat ik er van denken moet," zei ze bevend, »'t is nu over de dertig jaar, dat mijn neet 't volhoudt." Toen, op eens van kleur verschietende: »Als hij maar niet ziek is of faillietja, je kunt toch nooit weten." »Neen daar hoef je je niet ongerust over te maken," verzekerde juffrouw Betsv. sToe- valüg was ik er van ochtend in den winkel." Zoo, snoepster," lachte juffrouw Alida, »nu weten we 't »n eens." bOcIi ver ld je, ik snoepen. Voor mij zelve koop ik nof van mijn leven, iets, hoor. Ik verzeker je, dat de letters van To 't eenige is, wat ik ooit proef, behalve dan bij een enkelen verjaardag. Maar wat ik zeggen wou, ik was van ochtend in den winkel bij je neef om fets te koopen voor 'tkind van mijn huisjuf- rouw. Ze heeft me, toen met de influenza, zoo erg goed opgepast en nu wou ik toch ook wat terugdoen, ik kocht dus een borstplaat voor 't kind, maar 't viel niet mee, wat is"tfet goed zwaar. Voor 40 ets. had ik maar een heel gewone. ïHielp mijn neef je zelf? informeerde de hunne gehechtheid aan het Huis Oranje te toonen, dan hebben zij di» nu gevonden. De viede van Munster was de kronn op het werk dt>r Oranjes, de bevestiging der banden, die Nederland en Oranje saam verbonden en de grond legger van dat alles, was Willem de Zwijger. Laten dus nu alle Nederlanders zich saam veieemgen Kit vioring van een echt nationaal feest. De Israëlieten omdat zij door opneming in ons staatsverband deel lietihen gekiegen aan onze geschiedenis, de Pra- tüvtanten en de Roomsciien omdat zij beiden te zamen eendiachtehjk het groote werk der bevrij ding van den vreemdeling zijn begonnen en beiden te zamen reden hebben zich over de uiikomst te verheugen. (Slot.) Kont, nog een half uurtje! Veel hebben we reeds gezien en goeds ook, maar St. Nicolaas is nog niet uitgekeken. En wij, we leiden hem gaarne rond. Maar ge moogt wel een ferme winterjas aan trekken. 't Is er waarlijk koud genoeg voor. Zoo, is uw jas wat oud Nu ga dan maar even naar den heer D. H. WEIJFFENBACH, Hoogstraat 6S, dan zijt ge dadelijk klaar. Bij den heer G. VAN DER HEIJDEN, Boter- straat 15, een flinken manufacturier, zult ge voor een stevigen, wannen rok niet vergeefs aankloppen. Hij heeft ze in aiie soorten en prijzen. Nu, 't is St. Nicolaas en Zaterdagavond, dat komt net goed uit. Da heer A. VAN DER ZEE, Groote Markt 12, kan u ook aan een rok helpen. Maar niet voor dames. Een Jakensche rok of een mooie gekleede jas, voor bruiloft of partij, zal uw zoon niet on welkom zijn, mevrouw. Toch wiilen wij ook de dames te vriend houden. Dat is goede politiek. Daarom een kijkje genomen in het magazijn van den heer J. L. BRUNS, Hoog straat 174, waar een uitgebreide collectie japor.- stoffen te vinden is. En hebt ge er in uw omgeving, die ge, nu het zoo koud is, in hun nood wilt bijstaan, flinke dekens vindt ge hier ook. Maar bedenk, dat koude hongerig maakt. Een flinke Gelderscbe rookworst van de firma HOOGER BRUGGE, Hoogstraat 94, kunt ge er, dunkt me, wel bijvoegen. Of zendt ge liever wat eieren Dan zijt ge bier ook te recht. Of als het een zieke of zwakke geldt, zou ik een flinke lap biefstuk beter vinden. Daarvoor moet ge bij LOUIS DE VRIES wezen, Hoogstraat 80. Opsteken O jé, ik heb er geen bij me. Maar wacht, bij P. A. J. 11EINSBROEK, Hoogstraat 78, krijgen we vast een goede sigaar. En keurige kistjes voor cadeau's zie ik er ook staan. Bij K. MALTHA, Hoogstraat 8, moeten we wezen voor ons souper. Wat ziet die rolpens er appeti- teiijk uit, en dan die heerlijke versche zultGe zoudt er zoowaar in bijten. Zijn naamgenoot, D. MALTHA. Broersveld 25, mogen we niet vergeten. Een kinderparadijs, die eZoete Toco", maar ook de dames zullen er graag eens wezen. Wie van chocolaad of suikergoed houdt, is hier terecht. De bakker J. VAN RHIJN Jz,, Broersveld '105, houdt over 't algemeen meer van degelijk. Rogge brood dat is zijn fort. Maar den goeden Sint brengt hij toch ook hulde, door lekker speculaas te bakken. Ziezoo, thans even naar den boter- en kaas handel van den heer A. NOORDAM, Singei 130. Voor prima boter en kaas, of puike Gelderscbe waar, kunt ge hier gerust binnengaan. En een lekker Edammertje zendt Sinterklaas met evenveel pleizier als iets anders, hoor. Gaat ge al naar huis? Wij nog niet. St. Nico laas heeft mij zijn portret beloofd als aandenken aan onze wandeling. Dus naar den "neer N1ESTADT, Singel 97die zal mij wel een goed portret be zorgen. gastvrouw, die 'tnu toch werkelijk benauwd kreeg. »Nee, maar ik zag hem toch staan, dus ik meen maar, je hoeft je niet ongerust te maken." »Korn je er wel eens?" vroeg juffrouw Van Munteren. Cato kleurde, terwijl ze langzaam antwoordde slimnee, eigenlijk niet." »Toch geen kwade vrienden 3>Nee. anders zou hij me toch niet, trouw alle jaar, een kistje met lekkers sturen. Och ik wil 't jelui wei vertellen, hoe 't'm zit. Je moet weten dat Chris mijn neef met mij had willen trouwen vroeger dan een jaar of dertig geleden. Hij was vroeg in de zaak gekomen, door dat zijn vader, op be trekkelijk jeugdigen leeftijd, gestorven was. Enenfin, toen had hij een vrouw noodig en hij was ook erg verliefd op me, jelui hebt me toen gekend, maar ik was lang niet leelp." »En gaf je niet om 'm sOch wat zal ik je zeggen Eigenlijk wel, hij was een mooie, knappe jongen en heel solide en daarbij verbazend hartelijk. Nee, ik hield wel van hem, heel veel zelfs, maar ik kon er niet toe besluiten om met een koeke- bakker te trouwen, dat was 't 'm nou. Zijn vader was de eigen broer van mijn moeder, maar pa was commies bij 't Ministerie en dat was zoo'n heel andere stand. sMa was natuurlijk mevrouw en ik zou maar juffrouw geworden zijn. Doch, dat was 't ergste niet; ik voor mij zou er wel overheen zijn gekomen. Maar, zie je, bij ons thuis waren ze nogal trotsch, de jongens waren eerzuchtig en erg voor de hoogte en zoo. De oudste was al kadet en studeerde voor officier. Nou en dan had 't niet gestaan om een zuster te heb ben die in een winkel bediende, al was 't ook haar eigen. En voer Pa ook niet, ik was zoo bang, dat 't zijn promotie in den weg zou staan. Dat was 't voornaamste, voor mijzelven Nog even doorgeioopen naar de Kinderbuurt 28. Want een ftkvche banket- of boterletter van J. DRENKELFORTH willen we ten slntte nog wel even giianruiken. Met eten moeten we nog even wachten, Als wij maar niet tol de onge- lukkigen behooren, die een gard krijgen Bij een banket letter behooit eigenlijk een glas geurige bissthnp. niet waar? Een gnede flesch wpn levert J 11 C. VA!-' WAART, Hoogstiaat 154 u met ploizier. Bacchus zou gaame eens bij hem logee ren En nu gaan ook wij vour dit jaar naar huis. Onze vriendelijke Snit weet nu den weg, on hij heeft zich zeker niet onbetuigd gelaten. Ten minste, hij kan hier voor alles goad terei Sit, verzekerde hij nu], en het deed me voor onze stad pleizier dit van hem te hooren. Maar ik wist vooruit wel dat hij tevreden zou zijn, en dat li ij nu nooit meer ergens anders gaat koopen Inhuldlgingsfeesten. Door de Staten van Noord-Hoiland is in hunne laatste bijeenkomst besloten aan HH. MM. vanwege de provincie een openlijk blijk van hulde aan te bieden by gelegenheid van het verblijf van HH. MM. te Amsterdam, voor de plechtigheid der inhuldiging van H. M. de Koningin. Het heeft HH. MM. behaagd de daartoe tot Haar gerichte uitnoodiging te aanvaarden. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen ter uitvoering van het besluit der Staten, op nader te bepalen dag een vuurwerk op het IJ voor Amsterdam te doen ontsteken, dat door HH. MM. te midden der Staten in oogenschouw zal worden genomen. De leeftijd onzer Kamerleden. De nestor van de Tweede Kamer is, gelijk men weet, de heer J. H. Doener, geboren in 1824. En den bejamin Theodoor Matthieu Ketelaar, geboreu 6 Mei 1864 De jaartallen van geboorte der 100 leden zijn als volgt: Acht leden zijn 67 tot 73 jaren oud en aizoo geboren tusschen 1824 en 4830 1 iid in 1824, 1 in 1825, 1 in 1826, 1 in 1827,1 in 1820 eu 3 in 1830. Negentien leden hebben een leeftijd van 57 tot 66 jaren en zijn aizoo geboren tusschen •1831 en 1840; 2 leden in 1831, 2 in 1833, 1 in 1834, 1 in 1835, 2 in 1836, 3 in 1837, 3 in 1838, 2 in 1839 en 3 in 1840. Een-en-dertig leden zijn tusschen (ie 47 en 50 jaren oud en zijn aizoo geboren tusschen 1841 en 1850; 4 leden in 1841, 4 in 1842, 3 in 1843, 2 in 1844, 5 in 1845, 3 in 1846, 2 in 1847, 2 in 1848, 2 in 1849 en 2 in 1850. Negen-en-dertig leden hebben den leeftijd bereikt van 37 tot 46 jaren en zijn aizoo ge boren tusschen 1851 en 1860; 5 leden in 1851, 9 in 1852, 3 in 1853, 5 in 1854, 3 in 1855, 2 in 1857, 9 in 1858 en 3 in I860. En ten slotte zijn er drie Kamerleden beneden den leeftijd van 37 ledenéen van 36, eén van 35 en éen van 33 jarengeboren aizoo in 1861, 1862, en 1864. Zendelinggenootschap. Het Maandbericht van het Nederlandsche Zendelinggenootschap voor December begint met een herinnering aan den stichtingsdag van het genootschap, 19 December 1797. Bij dit num mer zijn de portretten gevoegd van de stichters was ik er wel overheen gestapt, want ik hield erg veel van Chris, en als ik alleen was ge weest, had ik »ja" gezegd, maar om Pa en de broers, zei ik sneen", toen hij mij vroeg." »Wel, wel! je hebt je dus voor hen opge offerd," merkte Alida ernstig op. sOpgeofferd, och! wat zal ik je zeggen ik wou toch niet mijn eigen geluk koopen ten koste der vooruitzichten van Pa en de jongens. Ik had toch niet gewild, dat ik hun carrière in den weg had gestaan. Ik deed tegenover Chris dus maar of ik niet om hem gaf?' »En trok hij zich erg aan?" »0ja, in 't begin was hij er bepaald naar over, dat hoorde ik van zijn zuster. Weet je, hij was zoo innig goed en hij wist wel, dat 't bij ons thuis nu niet zoo royaal was. We moesten alles doen doen om onzen stand op te houden en moe en ik behielpen ons altijd maar om de jongens alles te geven. Nou en hij had zoo graag voor me gezorgd. Maar 't ging nu eenmaal niet, en hij moest een vrouw in de zaak hebben, dus trouwde hij na een jaar of zoo. En ik geloof ook wel, dal hij heel ge lukkig is. Zijn vrouw is een ergburger-menschje, maar flink en iieel aardig. En hij heeft lieve kinderen ook!" IIij heeft zich dus wei getroost, en jij?" iNu, ik heb me ook moeten troosten, ik heb een poos later nog eens kunnen trouwen, met iemand van 't Ministerie, net als pa, maar dat wou ik niet. Daarvoor had ik nu te veel van Chris gehouden-" »En nu ben je alleen op je ouden dag, ziel," merkte juffrouw Alida op. »Ja, dat is nu eenmaal zoo. Als je niet trouwt en je ouders zijn dood, dan blijf je alleen. Mijn eene broer is in Indië en de andere in Breda, maar ik hoor zelden van hen." En sturen ze je wel eens iets, als 't niet onbescheiden is?" 5Och, ze weten, dat ik genoeg heb om van te leven't moet ten minste wel." J. Tli. van der Kemp, Th. Hoog. C. Brem, J. L. Versier, P. G Sprenger van Eyk, B. Lrde- boer en R. Uytdenbroeck, Vaoits vinden wij de 44e lijst van de feestgaven, zijnde f 3314 13 /a makende met de vorige gaven f 67,894.31 Vs. Voor de Tisschors. B. en W. van Katwijk hebben namens den raad hunner gemeente een adres gericht aan II. M. de Koningin-Regentes, waarin zij ver zoeken aan do zoo lang gekoesterde wenschen van den raad te willen tegemoet koinen, door hem in staat te stellen in het belang van de visscherij in het algemeen en in dat der ge meente in liet bijzonder, de reeds bestaande vaart Katwijk aan ZeeIJmuiden zoodanig te doen wijzigen, dat zij voor visschers vaartuigen bevaarbaar wordt gemaakt en dat wel door een deel der kosten, die voor iiet werk vereischt worden, gedeeltelijk ten laste van liet rijk te wilien nemen. De zaak Iloogerhuis. Volgens de Sociaal-Democraat is bij den of ficier van justitie te Leeuwarden doordeviou- wen Hoogerliuis eene aanklacht wegens meineed ingedieud tegen Gatze Raitsma, die de voor naamste getuige was in het proces-Hoogeihuis. Vergunning. De lieer J. de Groot te Amsterdam heeft ziel» met een uitvoerig adies gewend tot den minis ter van binnenl. zaken, waarin hij wijst op den handel in vergunningszaken, waardoor z. i. het drankmisbruik niet wordt gekeerd, wel be- void'-rd. Door een vergunning over te laten gaan, wanneer daarvoor twee, drie vergunningen in worden gebracht, zou, meent hij, de handel, waar nu slechts zaken van hand tot hand over gaan en geen enkele vergunning wordt opge ruimd, zicli kunnen ontwikkeien tot reëeien handel, terwijl zonder nadeel voor den fiscus vele krotten zouden worden opgeruimd, groote bouwplannen bevorderd en moderne inrichtingen nu noodzakelijk in liet moderne wereld vei keer, tot stand kunnen komen. Examen Machinisten. De Rijkscommissie tot liet examineeren van machinisten aan boord van koopvaardijschepen, heeft in hare zitting te Rotterdam gehoudeD, uitgerrikt het diploma B aan de heereriC. de Boer, P. M. Kiingen, J. P. Hendrikse, G. L. Leeuwenburg, J. Bouman, C C. Otto, W. Schol, R. Tannenbaum; het diploma A aan de heeren M. L. A. Daurev, J. W, Agterberg, G. Zaaijer, G. .1. Bol, K. van Soe en A. J. But. 20 candi date!! hadden zich aangemeld. 1 candidaat niet opgekomen. Naar de loopende geruchten moet bij de regeering het ernstige plan bestaan de tegen woordige bevolking yan het rijksopvoedings gesticht en de bijzondere strafgevangenis voor meisjes le Montfoort, binnen korten tijd naar eiders over te brengen, en doch dit ver meldt het blad onder reserve een gedeelte van de bevolking uit »De Kruisberg" naar Montfoort te verplaatsen. De Duitsehe rijksdag heeft de eerste en tweede lezing afgedaan van de overeenkomst tusschen Nederland enz. en het Duitsehe Rijk betreffende de regeling van verschillende met de burgerlijke rechtsvordering in verband staande quaestiën van het internationale privaatrecht. Toen na een tijdje gezwegen te hebben. s't Schijnt toch heusch niet te komen. Ik be grijp er niets van." »Ik stel voor de punch open te t r e k k e n," zei Betsy v r o o 1 ij k. De visite was weg en ze lag in haar bed in de alkoof, ze schreideen terwijl ze naar heur zakdoek zocht om haar tranen af te dro gen schaamde ze er zich over en zei ze halfluid: »Hè. wat lat 't is of ik een kind ben." Sint-Nicolaas is een kinderfeest natuurlijk En 't arme, oude juffertje schaamde zich, wijl ze schreide als een kind omdat ze niets gekregen had. Och't was niet om 't banket en 't lekkers, maar 't was omdat die kleine Sint-Nikolaas bezending nog de eenige zonnestraal was, die doorscheen in haar somber leven, nog de eeni ge echo uit haar jeugd, nog de eenige weelde in haar kommervol bestaan. Altijd alleen, altijd vergeten! Haar kamer steeds eenzaam, haar disch ka rig gespreid. Met moeite hield ze zich in 't Jeven. Maar op Sint-Nicolaas, dan kwam er een pakje voor haar, dan werd er om haar ge dacht, dan kwamen er lekkernijen op haar tafel, dan bevolkte de kamer zich met dierbare gestalten uit 't verleden dan was ze nog eens 't mooie Catootje, dat attenties van haar knappen neef ontving. 't Was een kinderfeest en zij was een oude juffrouw, nu ja Maar vaor dien édnen avond, werd ze nog eens een kind op nieuw. En die ééne vreugde was haar dit jaar ont zegd Terwijl ze insliep hoopte ze dat neef Chris het 't volgende jaar niet vergeten zou. Ze zou er zich in alle geval maar op verheugen. Thérkse Hoven.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6