Genezing der Doofheid, BINNENLAND. STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeelingcn Neus. en Keelziekten. De minister-president van Hongarije heeft de Kamer aangeboden het ontwerp van de voorioopige oeconomisehe regeling met Oos tenrijk. Het tegenwoordig vergelijk zal tot 31 De cember 1808 behouden blijven, behoudens het sluiten \an een nieuw vergelijk tusschentijds. Indien dit laatste niet tot stand komt, zal de regeering den Isten Mei aan den Rijksdag een oeconomisch ontwerp aanbieden, dat de toepassing der nieuwe regeling tot het eind van lb98 vaststelt. Een der Spaanselie ministers heeft in een interview verklaard, dat blijkens de berichten van den gezant van Spanje te Washington Mc. Kinley's houding tegenover Spanje zeer be vredigend is. De regeering onderzoekt een plan om vrij willigers op Cuba te organiseeren onder ervaren bevelhebbers. De toestand der Spaanselie schatkist is niet zeer bevredigend, maar daarom is het nog niet moeilijk de noodige middelen te vinden. "Wij zullen do benoodigde gelden vinden, voegde de minister er bij. De regeering meent, dat op de Philippijnen de vrede spoedig zal hersteld zijn. Op Cuba hebben de Spaanselie troepen Guira hernomen, maai volgens een nog niet bevestigd bericht, zou een Spaansch detachement door de insurgenten te Caimanera zijn overvallen. De regeering heelt machtiging gegeven om op Cuba gedwongen schatkistbiljetten uit te geven. Elke maand zal door de regeering het uit te geven bedrag worden bepaald. De Turksche ministerraad heeft gisteren het vredestractaat goedgekeurd en ter sanctie aan den Sultan verzonden. Men verwacht binnen veertien dagen de wederzijdsche ratificatie. liet schijnt dat vele Franschen naar de Zuid- Afrikaansche Republiek emigreeren. Althans de Fransche liefdadigheids-vereeniging te Pre toria heeft er in het openbaar op gewezen, dat haar om bijstand is en wordt gevraagd voor een groot aantal naar de Transvaal verhuisde Franschen. Gelden der Rijkspostspaarbank. In de bepaling dal de beschikbare gelden der Rijkspostspaarbank niet mogen belegd worden door uitleening aan maatschappijen tot stichting van arbeiderswoningen, wenscht de Minister van Waterstaat geen verandering te brengen. Gelijk men zich herinnert was dikwijls er naar gestreefd om dat gedaan te krijgen. Nu echter deze Minister van Waterstaat zijn steun meent te moeten ontzeggen, kunnen wij den wenscli om ten behoeve der Volkshuisvesting Rijkspostspaarbankgeklen te mogen gebruiken, nog wel eenige jaren bij de pia vota schrijven. De luivcn te Scheveningen. Omtrent den aanleg van een vis'chershaven te Scheveningen zegt de Minister van Water staat in zijne Memorie van antwoord op de staats- begrooting. Dat de nadeelen, die voor de uitoefening van het visscherijbedrijf te Scheveningen zijn voort gevloeid uit den aanleg van de noodzakelijk geworden werken ter verdediging vaD het strand aldaar, op de meest afdoende wijze kunnen worden weggenomen door den aanleg van eene haven te Scheveningen zelf, kan, naar de mea ning van den minister, in redelijkheid niet be twijfeld worden. Mitsdien is hij kort na zijn optreden in overleg getreden met zijn ambtge noot van oorlog, len einde zekerheid te be komen omtrent de vraag, of bij den aanleg van eene haven te Scheveningen, het belang van 's lands verdediging de oprichting van een fort eischt, omdat zoowel de aanzienlijke kosten van een zoodanig verdedigingswerk als andere be zwaren, uit den aanleg daarvan voortvloeiend, van het maken eener haven zouden moeten doen afzien. Het resultaat van hel overleg is bekend. De minister van waterstaat zal thans het antwoord van het gemeentebestuur afwachten, alvorens verdere stappen in deze zaak te kunnen doen. De zaakHoogerhuis. Volgens De Sociaal-Demoeraat is bij den officier van justitie te Leeuwarden door de moeder en zuster der gebroeders Hoogerhuis een aanklacht wegens meineed ingediend tegen Gatze Raitsma, die de voornaamste getuige was in het bekende proces. Het is een uitvoerig opstel, waarbij zij tot de conclusie komen dat liet besvijs is geleverd dat het lantaarntje door de inbrekers achtergelaten, niet van de Hoogerhnizen, doch van Paulus van Dijk af komstig is dat sporen van de worsteling met SiedsJansma bij geen der gebr.Hoogerhuis, doch wel bij Paulus van Dijk aanwezig zijn bevonden dat de bloedvlekken op de vensterbank bij Haitsma gevonden, het noodzakelijk maken, dat een der inbrekers verwond is geweest, welke verwonding bij geen der gebrs. Hooger huis, doch wei bij Siebout Alberda is gecon stateerd; dat in den nacht van ded inbraak, zoowel daarvoor ais daarna, drie personen door ver schillende getuigen zijn aangetroffen op den weg naar en van Beetgum, welken weg de Hoogerhuizen om bij Haitsma te komen, niet hadden te gaan, terwijl Paulus van Dijk hem wel noodig had; dat een grondig onderzoek, door de justitie in te stellen bij Feitje Ringia, Pieter de Jong, Hermanus de Jong, Daan Bakker, Jelle F. Dijk stra en Klaas Stienstra en verder bij Pieter Wassenaar, Minse de Vries, Romke Althuis en Gei rit Reitsma, arbeiders te Beetgum, aan het licht zal brengen, dat de inbraak bij Haitsma niet het eenige misdrijf is, waarin Paulus van Dijk een rol vervult, en dat Van Dijk en Allard Dijkstra, die zich in den aanvang hebben meester gemaakt van alle pogingen, om den onschuld der gebrs. Hoogerhuis te bewijzen, intusseheu door het verspreiden van allerlei praatjes de publieke opinie tegen de Hoogerhuizen hebben trachten in te nemen. A. C. Wertheiiu Het JV. v. d. D. verleent de eereplaats aan de volgende dichtregelen, door 11. J. Schimmel gewijd aan de nagedachtenis van A. C. Wett- heim Idealist en toch: een héros in het leven' Weergaloos-schrander, spits in aanval en repliek! Auto-didact on toch wien niets is vreemd gebleven ,,Roos'' uit der Lettren gaard, noeh ..doom" der politiek. De macht mvs woords was groot. In kamp, in jok, in nooden Verhieft Ge uw stem eerst zwak, als ware Uw kracht een waan! Dan zeeg „de vuurtong" neer, en breed-gewiekte boden, Zij brachten „gouden vrucht op zilveren schalen" aan. 'kWenseh niet Uw praalgesteent, maar wel Uiv beeld, verrezen Op 't woeligst marktplein, bij de rijkst bevolkte straat, En dat de jonglingschap op 't voetstuk moge lezen „Houd altijd hoog de Idee, maar zet haar om in daad Uw hart was vrouwlijk-teor. Als gij schaamrood bekende „Mijn gift was ijdcl en misplaatst mijn medelij „Maar 't kleed was o, zoo dun," in de oogen kréét de ellende, „Toen ben 'k weer zwak geweest" dan waart Ge 't grootst voor mij. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Het le jaarverslag van de ^Tentoonstelling van Vrouwenarbeid" heeft liet licht gezien. Er blijkt uit, dat er hard is gewerkt en de meeste afdeelingen veel kans op slagen aanbieden. Met vertrouwen wordt dan ook de tentoonstelling tegemoet gezien, gelijk o. a. blijkt uit de vol gende zinsneden uit fiet verslag: Welk een leuzenschrede zal in dit eene jaar de vrouwenbeweging in de goede richting doen. En de tijd is gekomen dat zij dit doen moet 1 Voorbij zijn de dagen dat inen liet zoo inge wikkelde vrouwen vraagstuk meende te kunnen oplossen aan den eenen kant met een paar opge wonden zinnetjes over meer vrijheid en meer rechten en aan den anderen kant met even holle phrasetjes over »de vrouw aan den huiselijke» haard en de vrouw bij de wieg." Er zijn in Nederland pl. m. 00,000 vrouwen meer dan mannen, voor deze is het onzin en wreedheid om haar te verwijzen naar een haai d dien zij nooit bezitten kunnen, en er zijn ook vrouwen aan wier haard de wieg helaas ont breekt, en ook vrouwen wier wiegje staat, o bitterheid, bij een uitgedoofden haard, die niet branden kan door gebrek! Voor deze allen is weik noodig, men kan het betn-uren ol er zich in verheugen, bet is een feit, een onmis kenbaar, er is werk noodig. Maar duizenden en duizenden begrijpen dat nog altijd niet! Zelfs zijn er nog enkelen die in de vrouwenbeweging iets belachelijks zien 1 alsof liet ooit belachelijk kon zijn om te ijveren om het lot van medemenschen wat te verlichten en daarom juist is het zoo noodig dat er eene groote beweging over het garische land gaat, die vrouwen van alle standen, van alle gezindten, van alle leeftijden zusterlijk veresnigt, om samen te arbeiden aan deze studie Tentoonstelling genaamd, die de oplos sing der kwestie moet voorafgaan. In het voorbijgaan zij hier even met een glimlach vermeld, dat het tradiiioneele ngekibbel van dames gedurende dit gelieele jaar nergens te ontdekken is geweest, ofschoon er ver over de 500 vrouwen van de meest uiteenloopende denkwijze hebben saamgewerkt. Mogen wij ook het volgend jaar dit met dezelfde blijdschap kunnen vermelden 1 Misschien dat dan voor goed het zette praatje zal overwonnen zijn dat dames per se moeten kibbelen. Het verslag eindigt met een beroep op de financiën der vrouwen van Nederland. De kas verkeert nog lang niet in zulk een bioeienden toestand, dat een flinke uitvoering der plannen is gewaarborgd't zou zeker treurig zijn, wan neer door gebrek aan geld veel, wat zoo zorg vuldig is voorbereid, moest mislukken. Een prijsvraag voor rrouwenbleeditig. De rubriekcommissie voor Industrie van de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid heeft besloten, een prijsvraag uit te schrijven tot liet verkrijgen van een gezonde, practische en toch tegelijkertijd smaakvolle vrouwenklee- ding. In zeer vele opzichten zoo wordt in de des betreffende circulaire gezegd beantwoordt toch de tegenwoordige vrouwenkleeding niet aan dit ideaal en liet is daarom gewensclit, dat de vrouwen, wier belang het in de eerste plaats is, dat hierin verbetering kome, de handen ineen slaan om dit doe! te bereiken. De commissie stelt zich voor, dat het uit schrijven dezer prijsvraag bevoegde en belang stellende personen op te wekken, hun gedachten over deze briangiijke zaak te laten gaan, om door evenlueeie inzending te doen blijken, in hoeverre deze door velen zoozeer gevoelde be hoefte aan verbetering in de werkelijkheid tot practische resultaten kan leiden. Er wordL verlangd een volledig stel onder- en bovenkleeding (met uitzondering van hoofddeksel en schoeisel), waarbij uit de keuze van vorm en grondstof blijkt, dal de inzendster (inzender) de erichen kent, die de gezondheid stelt aan een doelmatige en tevens fraaie kleeding. Ter beoordeeling van het ingezondene heelt de industrie-commissie eeti jury bereid bevonden en benoemd, welke is samengesteld als volgt mevr. dr. M. Hammer L)u Saar, pres., Amster dam mevr .E. Verrjjn Stuart Gunning, secr., 's-Gravenimge, Witte Brug mevr. C. Goekoop L)e Jong van Beek en Donk, 's-Gravenhage niej.E. Keilen, hoofd eener teekenschool, Amster dam mevr. Emmerechts, 's-Gravenliage mevr. E. Koopmans Maire, 's-Gravenhage mej. A. F. Steyn, 's-Gravenhage. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld tot een bedrag van f 800. Voor onder- en bovenkleeding, ieder afzon derlijk, woidt een eerste prijs van f250 uitge loofd. Mocht een gecombineerde inzending voor komen, aan welke in beide afdeelingen de eerste prijs wordt toegekend, dan zal aan deze een extra prijs, boven de 2 maal f250, van f 100 ten deel vallen. Voor iedere afdeeling wordt een tweede prijs van f 100 uitgeloofd. Verder kunnen eervolle vermeldingen worden toegekend. Door de juty zijn verschillende eischen ge steld die men in het prospectus vermeld vindt. Op aanvrage zal dit aan belangstellenden gaarne worden toegezonden. Steenkolen en Cokes, Het bestuur van liet Rynsch-Westfaalsche Kolensyndicaat heeft met den raad van toezicht een nieuwe verhooging der prijzen vastgesteld. Deze zou tegen 1 April in werking treden en 25 pfenning per ton bedragen. De scheepsverzending uit de Ruhrhavens van steenkolen en cokes naar Nederland bedroes in de eerste 10 maanden van dit jaar t, 103,797 tonnen legen 1,178,109 tonnen in dezelfde tijd ruimte in 1890. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en Marine, respectievelijk bepaald op 8 eu '10 December, zullen niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag 9 Dec. a, s., te half twee ure in stede van 12 ure plaats hebben. Wellicht wordt de audiëntie voor het vervolg op eerstgenoemd uur bepaald. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank ƒ3,100,587.23 bij de betaalmeesters - 2,338,203.23 Te zamen ƒ5,804,790.40 De Haagsche correspondent der Arnh. Ct. zegt vernomen te hebben, dat de prins von Wied in eene, niet in den handel gebrachte, brochure een plan aan de hand heeft gedaan om de Haagsche wateren te ververschen door in- en uitgelaten zeewater. De vereeaiging tot behartiging der Stoom- vaartbelangen in Nederland heeft zich opnieuw tot den minister van financiën gewend, na reeds vroeger tot 's Ministers voorganger het verzoek te hebben gericht om wijziging van het reglement voor het meten der binnenvaar tuigen. Pogingen worden in het werk gesteld om een centrale vereeniging op te richten van ambtenaren, werkzaam bij de verschillende hier te lande bestaande spoorwegmaatschappijen. St. Nicolaas, De St.-Nicolansdagen zijn weer achter den rug. Bij de meesten onzer stadgenooten, ook den winkelstand, laten zij, naar wij meenen, geen ongunstige herinneringen na. Gisteren avond scheen het hier zoo wat de »echte" St.-Nicolaasavond te zijn, ten minste meer dan den Zaterdag of Zondagavond was er volk op de been. Het weer was anders niet uitlokkend. Tel kens kletterde de regen neer, en een gure wind blies den ganschen avond. Op de Hoogstraat lieten de kinderen zich ondanks dien tegenspoed niet van' de winkel ramen verdrijven en liepen lange rijen jonge mannen uitgelaten zingend rond, hier en daar natuurlijk vei kleed. Er was voorts een St. Nicolaas te zien op een paard, omstuwd door lakeien en volgelingen, die veel bekijks trok. Tot vrij laat bewoog zich een joelende menigte over de Hoogstraat. Hebben wij voor korten tijd melding gemaakt van de in uitvoering zijnde bouwplannen van den heer A. Meijer tot vergrooting en betere inrichting van «Musis Sacrum", thans kunnen wij een dergelijke mededeeling doen betreffende eeu vergrooting van het s Vei kooplokaal" des heeren J. H. C. van Waart. Naast dit verkooplokaal bevindt zich een open plaats, die bij de zaal van het verkoop lokaal zal worden aangetrokken. Dit nieuwe gedeelte zal worden ingericht in het midden voor tooneel, links voor het buffet en rechts voor de ietirade. De steunpilaren in het midden der zaal zullen worden weggenomen, evenals het tegenwoordige tooneelije en de andere uitspringende betimmeringen, zoodat de zaal een regelmatig vierkant zal worden, die van de verschil lende plaatsen uit een vrij gezicht geeft op het tooneel. Dit tooneel zal een opper vlak beslaan van G Ms, Voor hen, die in de tegenwoordige zaal wel eens uitvoeringen hebben bijgewoond, is liet duidelijk, dat de voorgenomen uitbreiding een zeer belangrijke verbetering is. Gistermorgen is men met de uitvoering aan gevangen. Door deze verbouwing zal, naar ons werd medegedeeld, geen stoornis worden gebracht in het geregelde gebtuik van het bestaande gebouw. Bij Img water is hedenmorgen met een baggerbeugel gevischt naar de twee guldens, die gisteren bij het koopen van mosselen in de Lange Haven waren gevallen. Rui-n een half uur is men er mede bezig gebleven zonder echter het gewensclite resultaat te verkrijgen. BURGERLIJKESTAND. Geboren 4 December. Alida Jacoba, dochter van G. Visser en H. van der Mark, Kinderbuurt. Corueüs, zoon van P. van .leveren en E. Pieters, Broersveld. Johannes Theodorus, zoon van J. B. A. M. Beukers en G. D. Jansen, Singel. 5 December. Johanna Geertruida, dochter van A. Breve en G. van lleijningen, Singel. Johannes, zoon van J. van der Burg en P. Hille, Villastraat. G December. Arie, zoon van J. Tettelaar en J. M. WetsteijnHieuiosticht. Johannes Josephus Marie, zoon van J. II. Voorvvald en M. W. Svvinkels, Hoogstraat. Overleden: 5 December. Pieterneila Molenschot, oud 7 maanden, Nienwstraat. Margarctlia van Gent, oud 71 jaar en '2 maanden, echtgenoot van L. van der Schaft, Qasstraat. ii SO ets. per regel. Genezing van een hoofdofficier. Tot eeri der aangenaamste voorrechten der drukpers behoort vooral nuttig nieuws mede te deelen en daardoor aan onze natuurgenooten hoop en tioost in te boezemen. Zoodanig voorrecht verandert in plicht, wan neer het niet enkel eerie eenvoudige uitdrukking van medelijdend gevoel, maar eene ernstige mededeeling betreft, die alle vrees en teleur stelling voor de toekomst vernietigt. Het is bekend, dat het door gansch Europa beroemde Instituut Drouet van Parijs, ook te Brussel en te Londen dergelijke geneeskundige inrichtingen heeft geopend, en onlangs nog voorspelde de Figarobenevens do liooge waar deering dezer methode door het Franscli genees kundig comité, den toekornstigen roem in België. Men moet dan ook bekennen, dat de uitkomst de verwachting verre' heeft overtroffen; dege nezingen die men van alle kanten mededeelt, bewijzen andermaal de uitmuntendheid van de geneeswijze in 1888 door den helaas overledenen Dokter Drouet ingesteld. De weinige plaatsruimte verhindert ons een grooter aantal genezingen mede te deelen, doch de zieken zullen voorzeker met belangslelling de volgende verklaring lezen, ons door een gepensionneerd hoofdofficier van het Belgische leger gezonden. sDen 13 Augustus laatstleden, schrijft M, Lbegaf ik mij naar het midden der stad. ^Nauwelijks had ik een honderd stappen ge daan, toen ik een groote verluchting in het hoofd gewaar werd, als of er een frissclie wind in speeldedit deed mij goed, en wat mij sedert jaren niet meer gebeurd was ik hoorde den weerklank mijner voetstappen den ganschen avond duurde dat zoo voort; waarna ik als de gelukkigste insliep ïEn wezenlijk was het, want ik was genezen. Steeds nog twijfelende aan de wezenlijkheid, zoo groot was de verrassing, zette ik de genees wijze nogtans voort. sThans, nu alle twijfel verdwenen is, vind ik geene woorden genoeg om U voor deze roemrijke verpleging te bedanken. »Na 17 dagen was ik genezen van eene der lastigste kwalen die het menschdom teisteren, van de doofheid. Welk geluk, welke vreugde in een dag ondervouden. Hoe vele erkentelijk heid ben ik U schuldig vooral dat goede aan mij bewezen. Dank, hartelijk dank." (was geteekeud) L Gepensionneerd luitenant-kolonel te Luik. Bij het lezen daarvan, schijnt het ons niet of men by de verdwyuing der kwaal aanwezig

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2