STADSNIEUWS. Intusschen verklaart de Matin dat er geen sprake van is, zooals in de couloirs der Kamer wordt beweerd, om een nieuwe perswet te maken, daar de regeering in de bestaande wetgeving voldoenden steun vindt. De Soleil meent dat een tlinke regeering moet handelen looze dreigementen geven een bewijs van zwakheid en onmacht. Intusschen heeft de Temps Joseph lleinach geïnterviewd, en dc/.e verhaalde dat hij inderdaad zijn aktentasch in den trein had laten liggen, en dat die tasclx, behalve eenige parlementaire stukken, ook een paar reeds gepubliceerde en alom bekende facsimiles bevat had van het borderel en de hand van Esterliazy. Toen hij het verlies bemerkte had hij terstond aan den stationchef getelegrafeerd, die hem den eigen avond de tasch bad teruggezonden. De zaak was .van alle belang ontbloot. Niettemin heeft de regeeringseommissaris, majoor fiavarv, gistermorgen den stationchef van Meaux en verscheiden van diens onder geschikten verhoord. Den dag te voren iiad de majoor twee deskundigen gehoord en later Esterhazy twee uur lang aan een verhoor onderworpen. Volgens de Patrio zal het parket de zaak- Drevfus ter hand nemen. Er zou reeds een rechter-commissaris zijn aangewezen en een opzienbarend arrestatie zou aanstaande zijn. De Spaansche regeering acht het noodig in een ofticieuse nota de buitenlandsche pers te waarschuwen tegen dwaze geruchten over Cuba en de verhouding van Spanje tot de Yere.migde Staten, zoowel van gebeurtenissen op het eiland zelf, als overdreven voorstellingen van de out vangst van Weyler in Spanje, van de houding die het leger aanneemt en van den indruk dien de Boodschap aan liet Amerikaansche Congres in Spanje zou hebben gemaakt. Inderdaad zijn tal van berichten, zoolang de Cubaansehe opstand duurt, zeer onbetrouwbaar gebleken, en er is grond om van de meeste feiten een nadere bevestiging af te wachten. Volgens de laatste meldingen overweegt de Spaansche regeering op het oogenblik, hoe aan de middelen te koinen voor den oorlog op Cuba en op de Philippjjnen. Op Cuba zal nu wel spoedig de autonomie worden ingevoerd, en verkiezingen worden uit geschreven. Wie zitting zullen nemen in het voorloopig bewind, is nog niet bekend, Genoemd worden de namenGalvez, Mon- toro, Bruzon en Amblard. Intusschen is de opstand nog lang niet be dwongen. Volgens den heer Canalejas bevinden zich zoowel in de provincie Havana als in Pinar del Rio nog benden opstandelingen, in de laatste het meest. Daar heeft men ook weer eens een bom laten springen op den spoorweg, zonder dat er onheilen werden aangericht evenwel. Generaal Pando is er in geslaagd Maximo Gomez met 200 zijner aanhangers te nood zaken naar het gebergte te vluchten. Een bericht uit New-York als zou de aan voerder Jder insurgenten Sanguilly maarschalk Blanco zijn diensten hebben aangeboden, wordt door Sanguilly tegengesproken. Maximo Gomez heeft een proclamatie ver spreid, waarin hij de autonomie voor Cuba verwerpt. Maarschalk Blanco heeft middelerwijl aan den Spaanschen gezant te Washington geseind, dat de Spaansche consuls gemachtigd kunnen worden paspoorten voor Cuba af te geven aan uitgeweken Cubanen, behalve dezulken die wegens schending .van het gcmeene recht rijn veroordeeld. Den uitgewekenen wordt veiligheid van persoon en goederen gewaarborgd. Blanco heeft aan president Me. Kinley tele grafisch zijn deelneming betuigd met het over lijden van diens moeder, die gisteren met groote statie is ter aarde besteld. De demoncratische club van het Ameri kaansche Huis van Vertegenwoordigers heeft een motie aangenomen, waarhij de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, het Senaatsbesluit om de Cubanen als oorlogvoerenden te erken nen, in overweging te nemen. «Gemengde MededecIIngcn. Men zegt dat de commissie, aangewezen door de conferentie in zake het machinevak in Enge land ten opzichte van de hoofdpunten van het geschil een voorloopige overeenkomst heeft verkregen. Deze overeenkomst moet nog onderworpen worden aan de goedkeuring van de voltallige conferentie. Het wordt onjuist genoemd, dat graaf Cou- denhove, de stadhouder van Bohemen, zal aftreden. Coudenhove is gisteren door den Keizer in particuliere audiëntie ontvangen. Het nieuwe ministerie wordt door de Italiaan- sche bladen, met uitzondering van deciericale en socialistische, zeer gunstig ontvangen. Griekenland heeft bij de Porte een verzoek ingedienii om den termijn, gesteld voor de uit voering van het vredesverdrag, rnet een maand te verlengen. In diplomatieke kringen is men over dit verzoek 'zeer verbaasd. De Porte noernt het ongerechtvaardigd en niet voor inwilliging vatbaar. Het bericht is van de Wiener Tügliche Corr.- Blatter. Volgens verschillende te Parijs ontvangen berichten is liet onjuist, dat de expeditie- Marchand in Soudan is vermoord. I „Derde Nutslezing." I Het departement der j»Maatschappij tot. Nut Ivan het Algemeen," alhier, hield gisteravond 'in J.Musis Sacrum" haar derde leesvergadering. Als spreekster trad op mevrouw Regina Corte- beeck, uit Brussel, met het onderwesp: sDe Vlaamsehe Beweging." Bij afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geopend door den heer A. Gouka, die er aan herinnerde dat liet den 30steu November 100 jaar was geleden, dat het »Nut" en het de partement alhier werd opgericht. Steeds heeft i »Nut" zijn laak vervuld, ook al is het ver- eenigingsleven thans met zeer intensief. Het bestuur der afdeeling nu wenscht dit 100-jarig bestaan feestelijk te herdenken en zal dit ter sprake brengen ter huishoudelijke vergadering op Donderdagavond. Het bestuur hoopt daarom op een groote opkomst. Mevr. Cortebeeck, alsnu het woord ver krijgende, zegt dat de Vlamingen veel van de Noord-Nederlanders kunnen leeren. In Noord- Nederland bestaat grootte sympathie voor het Vlaamsehe volk, dat vooral sedert 1830 zooveel heeft geleden, en wanneer men in Noord-Neder land dat ljjden kent, dan zal men ook met de Vlamingen strijden. Spreekster deelt een en ander mede uit de geschieden!, van Vlaanderen, sedeit den tijd dat het wer 1 ontwoekerd aan de zee. De Vlamingen k'egen gewoonten, die later rechten werden. Zij kregen graven, die Vlaanderen onafhankelijk maakten van Frankrijk, met hun volk als vaders leefden, later zelfs met Frankrijk in strijd kwamen, want het Vlaamsehe volk was naarstig, kunstlievend en vrijheidslievend. In de "10de en 11de eeuw ging van Vlaanderen het licht der beschaving uit. Kunsten en weten schappen bloeiden. Aan de universiteit van Leiden b.v. zijn na de scheiding, door den bloedigen godsdienst oorlog tusschen Noord en Zuid teweeggebracht, zeventien Vlaamsehe hoogleeraren achter elkaar geweest. De Vlamingen waren geletterd, zegt spreek ster, ze zijn het nu niet meer. De Dompierres kwamen aan het Fransche hof, en ook de edelen gingen Fransch spreken. Toen kwamen do Bourgondiërs. Karei V, te Gent geboren, was de oogappel der Vlamingen, maar op de puiuhoopeu der Vlaamsehe rechten wilde hij later een eeuigen staat stichten. Dat wilden de Vlamingen niet. Onder de Spaansche heerschappij was Vlaan deren zóo ontvolkt, dat de paaiden in de steden op de straten graasden. Van den rijkdom en de grootheid was niets over. Eerbied voor de taal, de rechten en de vrijheden bestond bij de Span jaarden niet. Albrecht van Oostenrijk kende zelfs geen Vlaamsch, en een vorst die de taal van het volk niet kent, kan zijn volk niet be grijpen. Onder de Oostenrijkers was het evenzoo. Toen kwam Vlaanderen aan Frankrijk, met zijn val.sche beloften. Sedert Lodewijk XIV had Frankrijk reeds de hand op Vlaanderen willen leggen, maar na de overheersching van Spar je, later van Oostenrijkging Vlaanderen nu zonder morren, maar wel met achterdocht aan Frankrijk over. Toen werd Vlaanderen gepluu- derd, in geld en :u kunstschatten. En Frankrijk wille nog wel vrijheid brengen aan Vlaanderen, de bakermat der vrgheid Vrijheid, gelijkheid, broederschapop de punt der bajonetten, roept spreekster uit. In 1816 werd liet volk gelukkigermaar Engeland noch Frankrijk wilden dat Nederland en -België samen een groot volk zoudeu worden. In 1830 kwain de »grootste politieke wan daad", zooals spreekster die revolutie noemt. Maar spoedig bemerkten de Vlamingen, dat zij er veel slechter aan toe waren. In '35 reeds vroegen zij, dat alles in het Vlaamsch zou worden geschreven. Met verontwaardiging ver telt de spreekster hoe de minister Roger het vanzelf sprekend achtte, dat Fransch de eenige taal in België was, en dat al het mogelijke werd gedaan om het Germaansche element in België te vernietigen. Inderdaad heeft men alles gedaan om de Vlamingen te vernietigen. Men kreeg toen Fransch aan 't hof, in de rechtspraak, in het leger, en wat het laatste beteekent kan men zich moeilijk begrijpen. Ook in het onderwijs. Te Brussel zijn nog 06.000 personen, die Vlaamsch spreken. Die zenden juist hun kinderen naar de volksschool, waar zij alles in het Fransch moeten leeren spreken, zoodat van hun onderwijs niets terecht komt. En dat worden dan werklieden, zoo ellendig als men zich niet kan voorstellen, zonder eerbied voor anderer eigendommen, die rasphuizen ea gevangenissen vullen. Onze Koning behoeft niet naar den Congo te gaan om civilisatie te brengen. Hij kan in Brussel beginnen, merkt spreekster op. Men klaagde en petitioneerde intusschen voortl Toen werd benoemd een Vlaamsehe Commissie, die een verriag uitbracht over den toestand en de rechten der Vlamingen erkende. Roger gaf evenwel in '59 een tegenverslag uithij wilde van geen Vlaamsehe Beweging en van geen grieven weten. In 1863 werd zekere Karsman wegens een persdelict te Antwerpen tot oen boete veroor deeld. Hij ging in hooger beroep, en te Brussel werd recht gesproken in het Fransch. Hij ver langde in het Vlaamsch te worden ondervraagd. Toen gaf men hem een tolk. Daarop nam Julius Vuvlsti'ke als advocaat zijn verdediging op zich en deze concludeerde dat in het Vlaamsch mocht worden gepleit. Het Hof besliste dat het pleidooi in het Franseii moest zijn. Yuylsteke wilde zich daaraan niet onderwerpen, werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld en week uit het land. In 180'! kwamen De I.aet en Gerrits voor Antwerpen in de Kamer, en legden in liet Parlement den eed in het Vlaamsch af, het eerste Vlaamsch dat daar werd gesproken. lu '67 stelde De Laet voor dat in dc Y'aarnsche provinciën niemand als rechter mocht worden benoemd, die de Vlaamsehe taal niet kenden. Want nóg worden in de Vlaamsehe provinciën Waalsche ontvangers, rechters en gendarmen benoemd. In dien zelfden tijd werden twee Vlamingen wegens een moordaanslag te Charleroi door Waalsche rechters, die den beklaagde niet ver stonden noch deze beu, ter dood veroordeeld. Zij werden onthoofd, maar later bleek dat zij onschuldig waren. Nog is evenwel de eer dier onschuldig gevonnisten niet hersteld. De wet-De Laet werd verworpen met 57 st. tegen 40. Het Vlaamsehe volk wreekte zich door het ministerie in 1870 te laten vallen. In '72 kwam Cuoremans in de Kamer. Deze stelde een wet voor, dat de magistraten in de Vlaamsehe provinciën in het Vlaamsch moesten rechtspreken. Het ontwerp werd door 17 andere leden mede onderteekeud. Het werd evenwel op de lange baan geschoven. Toen vond te Brussel een indrukwekkende rouwmanifestatie plaats, die ten gevolge had dat den volgenden dag een ministerraad bijeen kwam. De wet-Cooremans werd voor den dag gehaald, ingediend en aangenomen. In begin 1878 werd een wel betrekkelijk liet gebruiken der Vlaamsehe taal in bestuurs zaken aangenomen; m 1883 een wet op het Middelbaar onderwijs, dat het Vlaamsch moest geleerd worden in het Vlaamsch. In de Vlaam sehe gemeenten moeten nu "ook de commando's bij de burgerwacht in de Vlaamsehe taal wor den gegeven. Verleden jaar werd, met eenige stemmen tegen, de wet De Vriendt-Cooremans aange nomen, om de wetten ook af te kondigen in het Vlaamsch, .'.oodat de Vlaamsehe tekst kracht van wet zal hebben. In den Senaat werd de wet verworpen. Toen werden de Vlamingen, die ingesluimerd waren, weer wakker. Vlamingen van alle partijen vereenigden zich. Den 28sten Februari van dit jaar zou te Brussel een machtige betooging plaats vinden. Duizen den en duizenden stroomden er heen. De be tooging werd evenwel verboden, maar een meeting in de Vlaamsehe schouwburg werd toegestaan. Slechts 40UÜ personen kan die schouwburg bevatten, maar niettemin was het een onvergetelijke dag. Met een overvloed van overtuigende cijfers toont spreekster aan, dat de Vlamingen, die 64 pCt. der bevolking van België vormen, het meest bijdragen in de belastingen, maar het minst van den Staat ontvangen, en hoe zij een zeer geringe minderheid uitmaken onder de ambtenaren en in het leger. En die er van de Vlamingen nog worden benoemd, kennen zoo wel Fransch als Vlaamsch. Begrijpt ge nu, vraagt spreekster, boe wij, die den toestand van ons volk kennen, het eeri heiligen pücht achten, om het volk op te wek ken met ons te strijden voor onze rechten? De toestand ondet liet Vlaamsehe volk is ellendig; het klaagt, het buigt, maar durft zich niet te verzetten, ook al weet het dat het gelijk heeft. En toch zijn de Vlamingen kunstenaars in de ziel. Spreekster herinnert aan den bloeitijd der Vlaamsehe kunst en nijverheid. Alle »prix de Rome" in België zijn op twee na aan Vlamingen toegekend. Ook Rodenbach, Maeter linck enz. zijn verfranschte Vlamingen. Spreekster memoreert den strijd der vaderen, hoe in 1225 Van Maerlant zeideWat Waalsch is, valsch is; aan den Sporenslag, aan den strijd tegen Karei den Stoute, aan Philips van Arte- velde en den slag bij Roczebeeke. En hoevelen zijn er toch nog in Vlaanderen, die dit ver leden kennen, maar hun voorvaderen onwaar- dig zijn. De Vlamingen gaan nu vooruit al is 't zeer langzaam. Maar nu worden de Walen wakker. Zelfs lijken de rollen eenigszins omgekeerd, en bieden de Vlamingen den Walen aan herstel hunner grieven, niet hunner privileges. Ook in andere landen heerscht de strijd voor de taalde Irredenten in Italië, de Provenpalen in Zuid-Frankrijk, de Tsechen in Bohemen. Maar hun strijd is niet zoo heilig en zoo grootsch als in Vlaanderen. Want daar wordt de strijd niet gevoerd door de rijken en aanzienlijken, maar door het volk zelf. Ten slotte heeft spreekster een verzoek. Zjj vraagtGebruikt in uwe taal geen Fransche woordendat zal ons een groote steun zijn. De Fransche taal is armer dan de onzezij moet uit het Latijn of het Grieksch woorden ontleenen, en wij, we hebben drie woorden voor eenj en als we er geen hebben, dan maken we er een. YVeest fier op uw taal Er beslaat sedert 1830 een scheidsmuur tusschen Noord en Zuid, die niet uit den weg te ruimen schijnt. Maar alleen s c li ij n 11 Zou het niet mogelijk zijn dien op te ruimen? En spr. geeft daarop het antwoord: G ij hebt zulk een lieve Koningin, en wij hebben zoo'n mooien kroonprins 1" Een warm applaus dankte de sympathieke spreekster, niet het minst voor deze laatste woorden. De waarnemende voorzitterde heer A, Gouka, dankte de spreekster voor haar boeiende en geestdriftige improvisatie, en hij sprak de hoop uit dal zoolang de Vlaamsehe beweging zulke voorvechtsters zal vinden als .spreekster, en mannen die daarnaast strijden, zij zal blijven bestaan, om ten slotte te zegevieren. Hij riep mevrouw Cortebeeck een tot weerziens toe. Deze, nog even het woord riemende, dankte voor de haar verleende aandacht, vooral ook om het verschil in uitspraakdat het moeilijk maakt haar te volgen. Aansluitende aan de woorden van de heer A. Gouka, zegt zjj de eenige vrouw in België te zijn, die voor de Vlaamsehe zaak strijdt. Maar wan neer er meer vrouwen komen, dan zullen zjj o'ok mannen vormen, die voor de zaak der Vla mingen zuilen ijveren. Hadden wij sedert 67 jaren vrouwen gehad, die zich met den strijd bemoeiden, eindigt spreekster, het pleit zou reeds lang gewonnen zjjn. De vergadering werd hierop gesloten. Aan de leden van den Gemeenteraad is kennis gegeven dat van de raadsleden de heeren Van Westendo"- c, s. een voorstel is ingekomen om in de ontwerp-verordening lot heffing eener pl. directe belasting, een artikel op te nemen omtrent kinderaftrek en dat van den heer De Groot een schrijven ontvangen is, eenige be schouwingen omtrent dat ontwerp bevattende. Voor de betrekking van Hoofdopzichter bij den Reinigingsdienst der gemeente hebben zich aangemeld 133 sollicitanten waaronder onder officieren bij bet leger, bouwkundigen, opzich ters bij den reinigingsdienst in andere gemeen ten etc. Hiervan hebben zicli gisteren een 50-tal persoonlijk aangemeld. Ds. H. Hoekstra, alhier, komt voor op het tweetal voor een predikant bij de Gereformeerde Gemeente te Arnhem en op het drietal te 's-Gravenhage. In den afgeloopen nacht te ongeveer kwart over twaalven bemerkte een voorbijgenger, dat er achter de O. L. Vrouwe-Visitatiekerk aan den Singel brand was. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie, terwijl ook de torenwachter den brand gemerkt had en alarm blies. De slangenwagen der politie rukte terstond uit. Bij onderzoek bleek dat in het stookhuis van voornoemde kerk de vlam uit het dak sloeg. Dit stookhuis, vanwaar uit de kerk wordt verwarmd, staat met het kerkgebouw bijna niet in verbinding, zoodut het gevaar daarvoor niet groot was. Anders was bet evenwel met de achter het stookhuis gelegen huizen van het holje, die slechts door een smalle gang er van gescheiden zijn. Het brandende perceel was daarenboven moei lijk te bereiken. Het ligt geheel afgezonderd van de straat, zoodat de slangen over een groolen afstand moesten worden gelegd. De politie begon terstond met haar reddings werk de slangen werden aangesloten op de waterleiding en spoedig konden krachtige stralen op het vuur worden gericht. In betrekkelijk korten tijd, maar niet zonder groote inspanning, mocht men er in slagen den brand meester te worden, zoodat te twee uren de politie met baar slangenwagen kon inrukken. Een der brandmeesters, de lieer T. E. J. Kra mers Cz., was mede bij het blusschen van'den brand tegenwoordig. Van het stookhuis is het dak geheel uitge brand, terwijl er natuurlijk een niet geringe waterschade is. De oorzaak van den brand is ten eenen male onbekend. Een drietal kleine kinderen liep over de Hoog straat toen een der kleinen, van een iiond schrikkende, wilde wegloopen. Zij viel, waarbij ook de andere kleinen op de straat terecht kwamen. Ongelukkig kwam op dat oogenblik juist een fietsrijder aan, die niet kon uitwijken, daar eenige wagens hem den doorgang versperden, zoodat het rijwiel in aanraking kwam met de kinderen en een van dezen een kwetsuur boven het oog bekwam. Bij rr.ej. Mak werd het kind afgewassclu n en tot kalmte gebracht. De volgende brieven, geadresseerd aan onbe kenden, zyn gedurende de tweede helft der maand November aan 't postkantoor alhier ontvangen 1, P. Molenaar, Dordrecht. '2. Firma Ter Marsch, Enschede. 3. D. 't Hart, 's Gravenhage, 4. H. v. d. Slot, Gisteren waren aan de vischmarkt aange voerd 4 partijen spiering, voorn en schelvisch de prijzen waren voor spiering van f0.30 tot f0.42Vs, voorm van f0.20 tot f0.45, schelvisch van 0.45 tot f l,10, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 2 partijen schol en spiering; de prpen waren voor schol van f 0.55 tot f 0.17% spiering van f 0.25 tot f0.32V2, alles per koop. BURGERLIJKE STAND, deboren 14 Dec. Maartje, dochter van C. Vermeulen en J. Golhof, Lange SingeUtraat\

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2