STADSNIEUWS. YL A AllDIN GEN. Staten-Greneraal. wel spoedig eeu bealissendeu stap verwacht. liet blad meent, dat majoor Havary Ester- lur/.y niet gunstig beoordeelt, maar aan den anderen kant niets ten gunste van Dreyfus beeft gevonden. Dit zou volkomen overeenstemmen met de meening der regeering, die een zaak-Esterhazy naast, maar niet samengeweven inet l'a/faire- lfreii/iit, wil erkennen. Op het oogenblik trekt de Panaina-iptaestie weer de volle aandacht. Door agenten van de recherche zijn gister avond de oud-afgevaardigden Planteau, Laisant, Gaillard en Dover gearresteerd, als betrokken in de Panama-zaak. Zij zouden heden voorliet hof van assisen verschijnen. Verder zijn nog in verband met deze zaak gevangen genomen de afgevaardigde .Maret en de oud-algevaardigde Saint Martin. Het Neuc Wiener Tageblatt, de betuigingen van sympathie met de Oostenrijkscbe Duit- schers in den Duitschen Rijksdag besprekende, is niet voldaan over de door sommige sprekers daarbij te pas gebrachte argumenten. Oostenrijk zegt het blad vormt eeu krachtig, den geheel vormend organisme, en bet is niet in een toestand om ook maar tijde lijk de rol van »zieke man" te spelen. Met hart en ziel zijn de Duitsche Oosten rijkers gehecht aan hun Oostenrijksch vaderland. Daarom richten zij tot hun stamverwanten in het Duitsche rijk de mannelijke bede, liet aan hen zelf over te laten, hun doeleinden tot hun recht te brengen en zich zelf er voor te bewaren, dat zij in den strijd der nationaliteiten ondergaan. Het blad brengt hulde aan de verklaring, door den staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Bfilovv in den Rijksdag afgelegd, waarmede het ten volle instemt. De Hongaarsche Kamer zet intusschen de behandeling van het voorloopig vergelijk met Oostenrijk voort. In de zitting van gisteren verklaarde graaf Apponyi, de leider der nationale partij, zich vóór het compromis. Gemengde MededeeJIngen. De Beiersche gevolmachtigde bij den Bonds raad is voornemens in den Rijksdag uiteen te zetten waarom zijn regeering haar goedkeuring meent te moeten onthouden aan het ontwerp tot hervorming van het militair strafrecht. Naar men verzekert, zal een andere Duitsche Staat zich bij deze verklaring aansluiten. Een geval zonder precedentHet is nog nooit voorgekomen, dat de regeering van een Duitschen Staat er op stond in den Rijksdag officieel te verklaren, dat zij een besluit van den Bondsraad niet aanneemt. De Deutschland is te 3 uur te Brunsbüttel binnengeloopen. Prinses Heinrieh stond op het sluishoofd en wuifde haren gemaal toe, die op de commandobrug stond. Nadat de Deutschland was vastgemaakt, ging prins Heinrieh aan den wal en begroette zijne gemalin en zijn zoon Waldomar, waarna hij hen aan boord geleidde. De Gefion op de reede loste saluutschoten. De Deutschland zette om 5 uur de reis voort, en kort daarna keerde prinses Heinrieh met prins Waidemar naar Kiel terug. Prinses Heinrieh reist naai' Portsmouth om haar man daar. nog eens te zien. Keizer Wilhelm is Vrijdagnacht te 1 uur met prins Adalbert te Potsdam teruggekeerd. De commissie uit de Engineering Conference te Londen heeft ter kennis van de conferentie gebracht dat een voorloopige overeenkomst is getroffen op alle punten behalve den eisch der werklieden van een 48-urige arbeidsweek, welke eisch door de werkgevers werd verworpen. De conferentie werd daarop verdaagd, terwijl nogmaals de machine-arbeiders zullen stemmen over het geschilpunt. Intusschen is er een nieuwe werkstaking uitgebroken, en wel onder de machinisten, behoorende tot het personeel der stoomvaartlijn Allan, te Glasgow. Hun dienstweigering dreigt den stoomvaartdienst van Allan in de war te zullen sturen. De grief der werkstakers schijnt te zijn het zeer korte verblijf aan den vasten wal bij de aankomst der stoombooten. Heden wordt te Barcelona de staat van beleg opgeheven. Het daghet in het Oosten De Grieksche Kamer heeft in tweede lezing het definitief vredestractaat aangenomen. Ook in Griekenland heeft rnen intusschen geen gebrek aan Huge sale. De parlementaire commissie heeft aan de regeering medegedeeld, dat zij achter hande lingen van de Ethnike Helaeria was gekomen, die strafbaar zijn gesteld bij de wet. V noodigt den minister van justitie uit een ond oek te gelasten. Op Haïti wordt de toestand met den dag hachelijker, seint de correspondent van de New-York Jlerald. De bevolking wordt steeds meer opgewonden in plaats van kalmer en de regeering bereidt drastische maatregelen voor om een uitbarsting te voorkomen. De toestand is bijzonder kritiek in het binnen land, waar de ontevredenheid zeer hoog is ge stegen. Te Jacmel is een opstand uitgebroken. De rebellen bestormden de regeeringsgebouwen doch werden afgeslagen. Zeven hunner werden gedood en vijftien gewond. Rectificatie. In liet artikel over het Belastingstelsel, voor komende in het Twee.le Blad van heden is in een gedeelte der oplaag een zinstorende fout blijven staan. In de 4de kolom der eerste pagina, in artikel 2 ouder grondslag D staat in regel 3 dier alinea iets; dit moet zijn niet. Strekdam. Bij den gemeenteraad is ingekomen een advies van de Commissie voor Gemeentewerken aan B. eu W. om den Raad machtiging te vragen tot uitvoering der noodige herstellingen aan den strekdam tu*sehen de hoofden voor het terrein der firma Van Deventer Co. Brugwachters. Overeenkomstig de door B. en W. bij do behandeling der gemeentebegrooling vcor 1898 gedane belofte om te overwegen hoe liet best te voorzien is in het gebrek aan hulp bij de bediening der Hoofd- en Willemsbruggen, stel len B. en W. thans, na overleg met den titularis zeil, een regeling voor. Belastingen. Het volgende adres is nog ingekomen Aan Heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam. De ondergeteekenden, leden van den Ge meenteraad van Schiedam, hebben de eer, op liet hij den Raad ingediende ontwerp eener Verordening tot heffing eener plaatselijke directe belasting, volgens eene berekening van het inkomen naar grondslagen, ais amendement voor te stellen, in den titel der ontworpen verordening in plaats van de slotwoorden: svolgens eene berekening van het inkomen naar grondslagen" te lezen: volgens eene be rekening van de vertering naar grondslagen." Overeenkomstig Uw verzoek zenden zij dit amendement bij U in, doch zij behouden zich nochtans voor, ieder voor zich, om, bij even- tueele behandeling der artikelen, al die verdere amendementen nog voor te stellen, welke zij, in het belang der Gemeente, noodig of nuttig zullen achten. Schiedam, 16 December 1897. {get.) JE. Elzevier Dom. li Jac. J. G. Nolet. Mr. W. H. Jassen. B. en W. stellen aan den Raad voor, aan J. Flohil tot wederopzegging, doch ten langste voor vijf jaren, met ingang van 1 Januari a. s., onder zekere voorwaarden te verhuren 5 c. A. gemeentegrond naast het brandspuithuis No. 4 aan de Broèrsvest, voor den prijs van f 5 per jaar. Met genoegen vernemen wij, dat de heer J. C. Norenburg, inspecteur van politie le klasse, in zooverre p hersteld, dat iiij heden voor het eerst zijn huis mocht verlaten. Het jaai boekje der afdeeiing Schiedam van den Ned. Protestantenbond voor het jaar 1898 is verschenen. Het is vrij wat uitgebreider dan vorige jaren, bevat opgave, soms ook omschrij ving, van alle werkzaamheden onzer gemeente, en de namen van alle leden der verschillende besturen. Het wordt bezorgd bij alle leden der afdeeiing; ook anderen, die het wenschen te bezitten (en alleen reeds voor de opgave der sprekers in de godsdienstoefeningen is het dienstig), kunnen het gratis ontvangen. {Onze KringJ) Sedert eenigen tijd is in de O. L. Y. Visitatie kerk alhier opgericht eene afdeeiing der wereld lijke derde orde van den H. Franciseus van Assisi, waarvan Z. H, Paus Leo XIII reeds meer dan 25 jaren lid is. Deze afdeeiing houdt hare maandelijksche vergaderingen of conferenliën io de kapel van het H. Hart en tlmns is haar door een milde hand een beeld aangeboden van den H. Stichter, dat fijn afgewerkt gepolychromeerd eeu heerlijken indruk op den. toeschouwer maakt. Uitdrukking van gelaat en houding beant woorden volkomen aan het karakter van dezen Heilige. Met dankbaarheid werd dit geschenk door de afdeeliog aanvaard. Zoo nu en dan worden nog knoppen der watesleidiug aan gevels gestolen. Zelfs is aan een huis in de Tuinlaan, dat onbewoond is, de geheele kom uit den muur geschroefd. Tarwijl de zalmwagen van den zalmvisscher Van der Sluis de Hoofdbrug bij de Varkenssluis opreed, liep de lljarige Cornelia Morbus tegen het paard, doordat zij een andere richting uit keek. Het gevolg daarvan was, dat zjj door den wagen werd aangereden, waarbij een klompje brak en de voeten ontveld werd. Het ongeval liep dus vrij goed voor het kind af. BURGERLIJKESTAND. Geboren 16 Dec. Ary, zoon van A. van Dijk en M. M. Nederveen, Hoofdstraat. Maria, dochter van P. J. J. van Dijk en P. Verbeek, Stationstraat. Johannes, zoon van ,T. van dor Bijl en W. Waterman, htotterdamsche dijk. Anna Sophia Frederica YVifhelmma, dochter van D. van den Broek en J. J. van der Hoek, Dwarsstraat. Maria M.irgaretha, dochter van A.P. van Schen dt-! en en P. M. Piein. Noorderstraat. '17 Deo. Jan Adriatius, zoon van L. van Es en P. Rutgers, Maasdijk. Wilhelrnina, dochter van P. van Amen en P. vau der Kruijt, Foidersh aat. Jolum Dioderieh, zoon van J. D. Hartsier en M. 11. Rijke, 11 eerenstraat. Overleden 1G Dec. Ida Magdalena de Veld, oud 7 maan den, Botlerdamschv dijk. 17 Dec. Maria llendrika Rijke, oud '17 jaar 10 maanden, eclitgenoote van J. D. llansler, lieer enst raat. Door B. en W. is heden aanbesteed het verlichten van baggerwerk in en het onderhoud van de haven alhier, gedurende de jaren 1898 en 1899. Ingeschreven werd als volgt: C. Leenheer, te Heinenoord fS215. Corn. Westbroek en Fr. Oosterhout Rotterdam - 8360. G. Kampsteeg - 8900. D. Visser Sliedrecht - 6798. De gunning is aangehouden. Door het toenemend aantal leerlingen heeft liet bestuur der Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs besloten het aantal ouderwijzers met een te vermeerderen. Gisterenavond trad in de Volkslezing van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreker op de heer S. Rippe van Rotterdam met een tiental gedichten. Hij wist het talrijk opgekomen publiek den geheelen avond te boeien en mocht dan ook vau den voorzitter na afloop diens hartelijken dank ontvangen. Maandagavond zal alhier in het gebouw der jongeliiigsvereeniging aan de Ged. Biersloot een bijeenkomst gehouden worden van alle leden der kiesvereeniging »Nederiand en Oranje" alhier en voorts allen die in de antirevolution- naire beginselen belang stellen. Het onderwerp, dat behandeld zal worden, is Leerplicht in verband met vaccinedvvang." Bij het examen in November 1 1. gehouden te Amsterdam slaagde onze stadgenoot, de heer J. P. v. d. Borden Jr., leerling van de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam, als 3e stuurman in drie talen voor de Groote Zeilvaait A. Deze -week behaalde genoemde heer te Rot terdam denzelfdea rang voor de Groote Stoom- en Zeilvaart B. Donderdagmiddag 12 uur geraakte de prach tige hond van den directeur van 't postkantoor alhier onder den spoortrein. De kop van het dier werd geheel van den romp gescheiden en het lichaam door midden gereden. Op verzoek van een agent van politie werd het dier door een spoorwegbeambte begraven. B U R G E R L IJ K E STAND. Geboren 16 Dec. Maarije, dochter van P. L. den Breems en W. Roodenburg, Ged. Biersloot. Pieter Johannes, zoon van N. van den Berg en M, Bot, Eendrachts.traat. Overleden 17 Dec. Wilhelrnina van Steijn, oud 78 jaar, wed. van Hendrik Breekland, Vleersleeg. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 17 December. Staatsbegrooting. (V er volg.) De heer van Karnebeek vraagt wat hel nieuwe voedingstelsel van den soldaat meer kost do.n vroeger. Verkorting van den oefeningstijd voor de militie acht spr. zeer bedenkelijk. De voorge nomen afschaffing der dienstvervanging juicht spr. zeer tee, doch men verkorte, wil men de| waarde van het leger verhoogen, den oefeningstijd niet. Tegen de wijze, waarop in stilte de vcrlofsmaatregel is voorbereid heeft hij bezwaar. Het is als vreesde men critiek. De heer Van der Zwaag zegt anti-müitari3t te zijn uit principe. De departementen van Oorlog en Marine desnoods ook van Buitenlandsche Zaken moe ten vervallen in een beschaafd lander moet komen een departement van vrede. Er moet internationale arbitrage komen, wie den vrede wil, toonc dit door geen oorlogstoerustingen te maken. Een groot ge wapend leger is een gevaar voor den vredevorsten en staatslieden willen die zoo nu en dan eens tegen elkaar laten oprukken. En voor inpakken vau een klein ongewapend land is hij wegens de'jalonzie der mogendheden niet bang. Bij bet standpunt door dr. Kuyper ingenomen komt men gaandeweg tot militarisme. Als gevoelsmcnseh heeft spr. een afschuw van den oorlog. Wat moeten wij doen? Spr. wenscht de stellige verklaring dat de begrooting van oorlog het vol gend jaar 3 A 4 millioen minder zal zijn; over tien jaren behoort zij dan tot het verleden. Spr. maakt zich echter geen illusion. Voorts bespreekt hij het Militaire Strafwetboek. Waar men eenerzijds stipte gehoorzaamheid eischt, zorge men er voor dat de schuldige meerder streng worde gestraft. De heef de Ras is tegen verkorting van den oefeningstijd; de inwendige kracht van het leger wordt er door geschaad. Voorts beveelt spr. eenige verbeteringen aan. De heer van V 1 ij m e n acht invoeren van den persoonlijken dienstplicht te betreuren. In het stel sel van plaatsvervanging zijn verbeteringen aan te breugen. Spr. wenscht verder meerdere zuinigheid en beveelt eene commissie van enquête aan Hij ver dedigt schadeloosstelling of pensioen aan ouders van wegens den dienst ongeschikt geworden minderen of onderofficieren. De werking van den Militairen Pen sioenraad acht hij verkeerd, zij werkt niet mild. Spr. wil arbitrale uitspraak bij geschillen tussehen Rijk cu aannemers van geniewerken. Eindelijk ge looft, hij, dat de winteroefeningen voor de miliciens niet vruchtbaar kunnen zijn; er moeten zijn korte veldoefeniugeu. De beer van Kol acht de millioeneu voor oorlog nutteloos besteed aan vestingwerken en vuurwapenen Men neme voorbeeld aan Zwitserland. Door arbitrage make men den oorlog onmogelijk. Nu wij geld voor sociale beboetten noodig hebben, zij men uiterst schriel bij Oorlog. De beer V e r h e y driugt op bezuiniging aan. Spr. is van eene commissie van enquêtezij zou ver trouwen wekken. Spr. pleit nog eens voor samen smelting van ons offieierenkader met het Ncderlandsch- ludischo.. Dat het onmogelijk zou ziju ecu fonds ter pensionneering van weduwen en weezen van minderen tot stand te brengen, gelooft spr, niet. De zitting wordt verdaagd tot Zaterdag 11 uur. Zitting van Zaterdag IS December. De beraadslaging over Hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooting wordt voortgezet. De Minister vanOorlog zegt met de heeren van Kol eu van der Zwaag de vrijheid hoog te hou den daarom is hij voor arbritage en vredebonden. Echter is een nlgemceue vrede thans nog slechts ecu schoone droom. Wij moeten dus een zoo krach tig mogelijk leger trachten te hebben. Om onze onpartijdigheid te handhaven moeten wij bet óf tegen een gelijksoortig Rijk kunnen opnemen óf bij overmacht ons tijdelijk handhaven tot er hulp komt. Daarom hecht spr. veel aan de stelling Amsterdam, waarover spr. in nadere bijzonderheden treedt. Wat de verkorte oefeningstijd betreft deze zal noch oefening, noch discipline schaden. De deskundigen zijn het hierover eens. Spr. deelt het een en ander mede van zijn plan tot legerorgauisatie zonder echter de détails te kun nen of te willen aangeven. De cijfers dezer begrooting zijn grootcndeels van's ministers''s voorganger; post voor post nagaan kon hij niet; daarom weet hij ook niet of de volgende begrooting lager zal zijn. Minder kosten voor verplaatsingen, militair onder wijs, adjudant-onderofficieren, zullen worden over wogen echter op eenmaal kan alles niet geregeld worden. De provinciale staven zijn noodig, alsmede drie luitenants per compagnie, ook met het oog op de detachcecring in Indielater zal men misschien met twee kunnen volstaan. Dat deze begrooting, wat de gewone uitgaven betreft, hooger is dan do vorige ontkent spr.; met België kan men zich niet vergelijken, daar zijn allerlei aparte begrootingen van onderdeden. Kosten voor geweren on snelvuurkanonnen, als mede voor schietbanen zijn niet méér noodig dan de minister heeft aangevraagd. Wat bet denkbeeld eener enquête-commissie aan gaat, dit verwerpt bij omdat zij wel de oorzaken der kosten kan aangeven, maar niet de middelen om die weg te nemen, terwijl de minister de ver antwoordelijkheid zou behouden. Spr. voelt veel voor schadeloosstelling aan ouders vau miliciens; echter zou hij liever den kostwinner voor den dienst willen vrijstellen. Omtrent de arbitrage bij aanbestedingen zal spr. een onderzoek naar de algemeene voorwaarden af wachten. Om torpedodienst naar marine over te brengen, zal de minister nader overwegen. Samensmelting van de Nedcrlandsche en Indische officierscorpsen lacht den minister meer toe. Hij zal er met zijn collega van koloniën over spreken. Verhooging der pensioenen voor weduwen en weezen van minderen is bezwaarlijk; een nader onderzoek zal worden ingesteld. Drankgebruik in de cantines wil spr. niet afschaffen. Het voeren van onzedelijke taal is misschien minder dan op de openbare straat. Machtsmisbruik van officieren bestaat niet in erge matebovendien verzetten zich de voorschriften hier voldoende tegen. Geestelijk aan banden gelegd wordt de soldaat niet; echter wordt hem sommige lectuur onthouden, omdat zij de dissipline ondermijnt. De heer Van Karnebeek repliceert tegen de verplichte oefeningen. Spr. wil den maatregel schorsen. De heer Staalman blijft tegen het verstrekken van jenever in de cantinc. De heer Van der Zwaag acht 't waardiger te verklaren dat wij geen oorlog willen, omdat wij menschen zijn, dan meedoen aan den krankzinnigen wedloop der groote wapeningen. Wil men alle bladen weren die de diseypline onder mijnen, dan moet men ook de Christelijke bladen weren, die zeggengij zult niet a wdslaan. Het blijkt, dat men den invloed van De Klok vreest. Wij zullen juist darrem tot lezing aanmoe digen. De heer B a h 1 m a n n heeft den indruk gekregen dat wij een zeer duren minister hebben. Hij zal tegen de begrooting stemmen. De beer Van Kol wil het geheele land verde digen door een volksleger, naar het voorbeeld van Zwitserland. Wij moeten ons leger demoeratiseeren en Nederland weerbaar maken. Dat is het thans niet. De hoer De Ram beveelt het belang van den beer Bastiaanse in 's ministers aandacht aan. De heer Vcrhcy stennt den verkorten dienst plicht op grond van ervaring. Hij kan niet meegaan met het denkbeeld, afzonderlijke militiecorpsen te stellen tegenover vrijwilligcrcorpsen. Spr. verdedigt de overbrenging van het torpedo wezen naar Marine. De heer Van B ij landt (Apeldoorn) meent dat van regeeringswego het drankgebruik niet mag wor den bevorderd. Hij wil drankverbod in de kazerne. De heer Kuyper acht het ideaal des vredes niet te vetwezcnlijken, zoolang de zonde bestaat. En mag hij als vredesapostel optreden, die instemt met woor den en liederen die de standen tegen elkander op zetten. Spr. wijst er nader op, dat de beslissing over regecringsvoorstelleu alleen kan berusten bij de „Wet gevende Macht" als Kroon en Regeering. Men doe het volk niet gelooven dat de Kamer is een corps ligislatif. Hij begrijpt niet dat in 's ministers gedragslijn omtrent dc niet-aanschaffing van snelvuurkanonnen en geweren een stelsel is gelegen. De morcele standaard in de kazerne is niet de normale standaard. De oorzaak ligt in het rapaille

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2