BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. R e c h t z a k e n. Kerk en School. Ned. Heuv. Kerk. Gemengd Nieuws. b. de tuinknechts en tuinjongens, die op genoemden datum worden gehouden en in den regel rneer dan drie dagen per week bij den belastingplichtige in dienst zijn. Hiervan worden echter uitgezonderd zij, die ia dienst zijn bij hen, die den tuinbouw als hoofd middel van bestaan uitoefenen. Art. 13. (Als in het ontwerp). Art. 14. fAls in het ontwerp). HOOFDSTUK TV. Grondslag C. Art. !5. (Als in het ontwerp). Art. 16. (Als in het ontwerp). Art. 17. (Als in het ontwerp). HOOFDSTUK V. Grondslag D. Art. 18. Volgens dezen grondslag worden getroffen zij, die een perceel of gedeelte van een perceel bewonen, zonder daarvoor in de Personeele belasting te zijn aangeslagen. Art. 19. Als belastbare som voor dezen grondslag geldt het product van het cijfer van den maandelijkschen zuiveren huurprijs met een factor die stijgt, naarmate het cijfer grooter is, in voege als volgt: Van f 1 tot 5 met60 5 10 62 - 10 - 15 64 - 15 - 20 66 - 20 - 2568 - 23 - 30 70 - 30 - 35 75 - 35 - 40 81 - 40 - 45 88 ,i ld ,1 oO 9.} Voorts wordt voor elke f 5 de factor vermeerderd volgens de reeks 8, 9, 10 enz. Art. 20. Voor hen, die in één som eene vergoeding betalen voor woning, voeding, vuur, licht enz. enz. of voor eenige hiervan zal de werkelijke huurprijs ambtshalve geschat worden. HOOFDSTUK VI. Aftrek voor kinderen. Art. 21. Het bedrag der belasting wordt verminderd in ver band met het getal eigen of aangehuwde kinderen, kleinkinderen cn pupillen van den belastingplichtige, die met hem hetzelfde perceel bewonen, ongehuwd zijn en op den eersten Januari van het belastingjaar den vollen ouderdom van twintig jaar nog niet heb ben bereikt. Zij, die tijdelijk elders verblijven tot het verkrijgen van onderwijs, worden als inwonend beschouwd. Een zelfde aftrek wordt toegestaan voor inwonende oudere kinderen, die door voortdurende gebreken niet in eigen onderhoud kunnen voorzien, en voor inwonende ouders of schoonouders boven 60 jaar of die door voortdurende gebreken niet in eigen onderhoud kunnen voorzien. Art. 22. De som waarmede de aanslag van den belasting plichtige wordt verminderd is f 1.— voor ieder eigen kind of daarmede in vorengaand artikel gelijk gestelde. HOOFDSTUK VI. Verplichtingen der Belastingschddigen. Art. 23. (Als in het ontwerp). Art. 24. (Als in het ontwerp). Art. 23. (Als in het ontwerp). Art. 26. Weigering van of verzet tegen het bepaalde bij art. 25, heeft den ambtshalven aanslag ten gevolge. HOOFDSTUK VII. j Algemeene Bepaling- Art. 27. (Als art. 28 van het ontwerp). Art. 28. Het belastingjaar loopt van 1 Januari tot 31 December, Zij die in den loop van het dienstjaar door ves tiging, en zij die naar een of meer der grondslagen B en C in deze verordening genoemd, belasting plichtig worden, worden op suppletoire kohieren ge bracht. Wanneer de aanslagen, voor de in het artikel be doelde belastingplichtigen op de rijkskohieren voor den grondslag A nog niet zijn geschied, en, om een of andere reden, het bepaalde hij art. 10 dezer ver ordening niet kan worden toegepast, wordt niet het aanslaan- verwijld tot bedoelde rijksaanslagen bekend zullen zijn. Art. 29. Belastingschuldigen wier aanslagen op de kohieren voor de Bijksbelaiting op het Personeel, tengevolge van wettige reclames of in de gevallen, bedoeld bij art. 65, 3 der Wet op de Personeele Belasting, worden verminderd, of die gedeeltelijk restitutie van over dat dienstjaar reeds betaalde belasting erlangen, hebben aanspraak op ontheffing van de daarvoor verschuldigde of op restitutie der daarvoor betaalde belasting. De aanvrage tot vermindering of restitutie op grond van door het Rijk verleende vermindering of restitutie (litt. a) moet aan den Gemeenteraad wor den ingediend, binnen een maand na de genomen eindbeschikking. Art. 30. (Als art. 33 van het ontwerp). Art. 31. (Als art. 34 van het ontwerp;. Art. 35. (Als in het ontwerp). De crisis. Naar wij vernemen, zijn de pogingen in het werk gesteld om den Minister van Marine voor dit ministerie te behouden, vruchteloos gebleven 'en moet de heer Jansen, na het votum der Kamer, besloten hebben zijn ontslag by de Kroon in te dieuen. Hofberichten. Aanstaanden Maandagavond wordt in Den Haag verwacht prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont, die gedurende eenigen tijd de gast zal zijn der Koninginnen. De Koningin-Regentes heeft den luitenant- generaal Kool, chef van den gen. staf, opge dragen gedurende den winter voor de Koningin een reeks voordrachten te houden over de organisatie en administratie van iiet leger en over het gebruik van het leger in tijd van vrede en in tyd van oorlog. Herdenking Vrede van Manster. Door de Synodale Commissie uit de Ned. Ilerv. Kerk is een schrijven gericht aan de predikanten der Herv. Kerk, waaraan het vol gende is ontleend Den 30sten Januari 1898 zal het 250 jaren geleden zijn, dat de vrede van Munster werd gesloten. Bij dien vrede werd de onafhankelijkheid der Geünieerde Provinciën ook door Spanje erkend en kwam er een eind aan de tachtigjarige worsteling, die onder biddend opzien tot ïden Heer der Heeren" onder de leiding der Oranje- Nassau's begonnen en voortgezet werd om de vrijheid, de vrijheid van religie bovenal. Ook in 't naburige Duitschland kwam een einde aan den oorlog die daar 30 jaren lang tusschen Roomschen en Evangelischen had gewoed. Als Nederlanders, Protestanten, als leden der Nederlandsche Hervormde Kerk, betaamt het ons dien dag te gedenken. Ais Nederlanders, die terugzien op een heer lijk verleden, waarin een nauwe band werd gelegd tusschen ons Volk en het Huis van Oranje, een band, die'ons ook aan haar ver bindt, die in deD loop van dit jaar, naar wij biddend hopen, de regeering zal aanvaarden. Als Protestanten, omdat sedert dien tijd ons Volk steeds aan de spits heeft gestaan, wan neer het gold de vrijheid om God te dienen naar de inspraak van het geweten en ons land het voorrecht heeft gehad aan talloos velen, die om des gewetens wil andere landen moesten verlaten, pa-tvrijheid te verleenen. Als leden leden der Nederlandsche Hervormde Kerk, die, hoe zij ook moge geleden hebben door bestrijding van buiten en verdeeldheid van binnen, nog staat op dezen dag en ten zegen is voor ons volk. Bijenteelt. Het Nedeilandsch Landbouw-Comité hield gisteren te Utrecht eene vergadering, onder leiding van den heer H. F. Bultman, voorzitter der commissie voor het ontwerpen van statuten enz. van de »Nedei landsche Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt", tol welker oplich ting in de vergadering van 29 October j.L was besloten. Tot leden van het voorloopig bestuurwerden benoemd de heeren dr. Moorrees, te Holien- heim bij Apeldoorn; 11. Dinger, te Lunteren; Baron de Grancy te VuchtHootsen te Hoe velaken De Biebersteijn te Sittard Tasman te MeppelKelting te Sandpooi'tBijdendijk te Brurnmen Henri Leesens te Barueveld en van YVelderen Baron Rengers, te Oenkerk. Professor Woedes, f Omtrent het leven van prof. Doedes, van wiens overlijden wij in een gedeelte onzer oplage reeds mededeeling deden, wordt nog gemeld Te Langerak geboren, waar zijn vader predi kant was, ontving wijlen prof. Doedes zijne opleiding aan 't gymnasium te Amsterdam en studeerde aldaar in de theologie onder de hoogl. Bouma, Vinke en Boijaards. Reeds toen hij student was, blonken zijne voortieflelijke gaven uit en was hij onder de zijnen slaciie princeps". Nadat hij op een proef schrift »De Jesu in vitam reditu" in 1844 tot doctor in de theologie gepromoveerd was, be antwoordde hij de prysvraag van Teyler's God geleerd Genootschap over de Tekstci itiek des N. V., die met goud werd bekroond en in 1844 verscheen. Na het beantwoorden van de genoemde prijs vraag werd prof. Doedes eerst predikant te Hall (bij Brurnmen) en later te Rotterdam, waar hij in al zijne kracht als evangeliedienaar geschitterd heelt. Zijn leerredenen waren degelijk met zorg bewerkt: zijn catechetische en prac- tische arbeid werden met voorbeeldige toewij ding verricht. Zijn invloed te Rotterdam was gioot. Nog zelfs nu denken vele te Rotterdam aan hun onvergetelijken leermeester en vriend. Ondanks zynen drukken practischen arbeiJ bleef de oveiiedene aan de wetenschap getrouw en toonde zulks door menige geleerde verhan deling. Als opvolger van prof. Bouman benoemd, hield hij in 1859 te Utrecht zijne oratie »De critica studiose a theoiogis exercenda." Als hoogleeraar was prof. Doedes aldaar voortreffelijk op zijne plaats en heeft zich door zyn onderwijs onvergankelijke lauweren ver worven. Ilij heeft gedoceerd de Exegese van de B. des N. V., Hermeneutiek en criliekvan de B. des N. V., de geschiedenis der gods diensten, de geschiedenis van de leer aangaande God en de encyclopaedic der Chr. theologie. Streng wetenschappelijk was zijne methode en zijne werkkracht onvermoeid. Honderden predikanten denken met dankbaarheid aan de lessen en wenken, van hem ontvangen. Als een bewijs van de vormende kracht welke van zijn onderwijs uitging, kan gelden dat zoowel te Leiden, te Groningen als hier de leerstoel van de oud-christelijke letterkunde en Exegese van het N.-T. bezet is door een discipel van piol. Doedes. Vele geschriften kwamen, van den overledene, toen hij hier werkzaam was, in het licht. Zijne Hermeneutiek van de Boeken des N. V. werd in het Engelsch vertaald. Hij, die later een geschiedenis van de theologie in Nederland be schrijft, kan op het gebied van de Exegese spreken van de school van Doedes. Stond de overledene als wetenschappelijk man zeer hoog, hetzelfde moet gezegd worden van zyne eigenschappen als mensch. Hij had een hart van goud en was trouw in zijne vriend schap. Bij zijne ambtgenooten stond hij hoog aangeschreven. Dr. Finsch. Omtrent dr. D. Finsch, die in plaats van dr. J. Büttikofer benoemd is tot conservator der vogelenafdeeling van het museum van Natuurlijke Historie te Leiden, wordt aan de Frank/. Zlg. uit Bremen gemeld, dat deze onderzoekingsreiziger thans in het nabij die plaats gelegen Delmerhorst woont en de be noeming naar Leiden heeft aangenomen, zeodat hij niet aan liet Berlijnsche Koloniaal Museum zal verbonden worden, Te Leiden was Finsch reeds als jongman als adsistent werkzaam. Daarna was hij veertien jaren directeur van hel Natuurkundig Museum te Bremen. In het begin van 1880 ondernam hij met steun der Humboldt-stichting zijn Zuidzee-reizen. De gewone audiëntie van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal op Dins dag 21 December niet plaais hebben. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oratije-Nassau J. C. Ramaer, lid en secretaris der commissie ingesteld bij Kon. be sluit van 5 Mei 1893 no. 16. Burgerlijke Stand van Overschie. Getrouwd: 1G. H. Hewitt jm 23 j. en E. J. Hartog jd. 19 j. Geboren: 13. Martians z. v. M. Pelcman en C. Romeijn. 18. Johanna, d. v. D. Kooren en E. de Ruiter. Overleden: 12. Levenl. geb. kind van hetvr. geslacht van J. P. P. v. Luijk en J. E. Debets. 15. J. Kool 85 j. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te IJselmonde, X. A. van Konijnenburg; te Winschoten, A, Gerber; te Groenlo, M. H. L. A. Bongaertste Oostburg, P. A. de Jong, allen thans in gelijke betrekking, respec tievelijk te Dokkum, Vianen, Weert en Holwerd; te Weert. P. Reitsma, thans surnumerair der registratie en domeinen en commies ter directie der registratie en domeinen te Maastricht; te Hohverd, W. Xanninga, thans surnumerair der registratie en domeinen. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter-plaatsvcr- vanger in de arrond. rechtbank te Rotterdam, rar. W. van Rossom, directeur der Rotterdamsche Hypot heekbank, wonende te Rotterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van bet postkantoor te Tegelen ,T. M. van den Driessen Ma- reeuw, thans commies der posterijen van de 3e klasse. Bij Kon. besluit is aan J. M. de Jongh, commies der posterijen van de 2e klasse, wegens ziekte eer vol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Bij besch. van den Min. van Binnenl. Zaken zijn de function van directicc van 's Rijks kweekschool voor vroedvrouwen tc Amsterdam tijdelijk tot weder opzegging opgedragen aan mejuffrouw M. H. Bing, meesteresse-vroedvronw aan die inrichting. Naar wij vernomen zal met 1 Januari a.s. ver schijnen Taix, geïllustreerd tijdschrift voor fotografie, bij den uitgever C. B. Centen, te Amsterdam. Als hoofdredacteur zal optreden dr. J.[ Doctors van Leeu wen, met vaste medewerking van dr. J. E. Rombouts, H. van der Masch Spakler en Ign, Bispinck. Tot boofd-bibliotheearis der universiteit te Leuven is benoemd de beer J. de Ras, archivaris en biblio- caris tc Maastricht. De dood van Alphonse Daudet kwam voor zijn gezin even onverwacht als voor het publiek. De schrijver was opgewekt en wel aan tafel gegaan. Plotseling kreeg hij een flauwte. De hulp der in allerijl ontboden geneesheeren mocht niet baten. Nog wordt gemeld: Men wist dat Daudet ziek was, maar wie niet hem gesproken had en hem hoorde klagen was ge neigd hem te behandelen als een ingebeelde zieke. Hij scheen Donderdag bijzonder wel. Den geheelen dag had hij opgewekt gewerkt, gelijk hij dat gewoon was, telkens afbrekende om over zijn arbeid te spreken, „hardop te denken", zooals bij het noemde, Aan tafel zakte hij onverwacht ineen. Twee ge neesheeren werden ontboden en wendden de meest krasse middelen, zelfs sterke cleetrische stroomen aan, maar het mocht niet baten. Tal van vrienden van den overledene vervoegden zich gisteren aan het sterfhuis. De president der republiek zond een ordonnance-officier om de familie zijn deelneming te betuigen. De lijkdienst zal Maandag plaats hebben in de kerk van de Heilige Clothilde. Zoo was"' ook de krib waardoor de onderhavige aanwas ontstond, na weigering van den oevereigenaar door den Staat gemaakt. Maar toen deze aanspraak maakte op den aanwas, deden ook de huurlieden daarop rechten gelden voor zoover die aanwas langs huD eigendom strekte, en vandaar een proces, het welk door het gerechtshof ten nadeele van den Staat werd beslist. Gepleit werd: voor den Staat door mr. W. Thor- becke te 's-Gravenhage, die meende dat de geheele aanwas den Staat toekwamcn voor de tegenpartij door mr. L. van Andel uit Gorinchem, die de uitspraak van het Hof verdedigde. De conclusie van het Openhaar Ministerie en de uitspraak worden later medegedeeld. Beroepen: Te 'sHeerenhoek (Z.-BevH. H. IJnzonides, cand. te Stedmn. Te Hornhuizen, H. Buiskool, cand. Aangenomen: Naar Hoogvliet, door D. den Breems, cand. Bedankt: Voor O. en W. Souburg (Walch.), door A. Timmerman, te Ter Nenzen. Geref. Kerken. Beroepen: Te Dirkshorn, J. Gispen, cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Bleiswijk, door F. W. Sluyter, te Maassluis B. Voor den Hoogen Raad werd gisteren gepleit in een geschil tusschen den Staat en particulieren over den eigendom van een stuk aangewassen land in de Maas. De bedoelde aanwas zou veroorzaakt zijn door eene krib welke de Staat in genoemde rivier deed maken. Nn zijn volgens eene publicatie van 26 Febr. 1806 de oevereigenaren verplicht eene krib te maken waar de waterstaat dit noodig aeht. Doen die eigenaren dit, dan wordt de door zoodanige krib veroorzaakte aanwas ook hun eigendom. Weigeren ze het, dan maakt de Staat de krib en wordt hij (de Staat) ook eigenaar van een eventueelen aanwas. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Candidaats-examen in de rechtenW. H. M. Wolters: doetoraal-examen in de rechtenG. M. H. Sassen en E. A. Cosmandoctoraal examen in de geneeskunde J. P. Plankeel. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap de heeren F. A. Ebbinge Wubben, geboren te Roden, en C. W. Stheeman, geboren te Appinge- dam, beiden na verdediging van Stellingen. Leiden. Doctoraal exatnen geneeskunde H. J. Lyc- klama a Nyebolt cn G. J. M. Couvée, examen voor den Indischen dienst mr. P. Hofstede de Groot; theo retisch geneeskundig examen, C. Bresier; doctoraal examen rechten J. J. de Meijier, H. Manger Cats en R Pb. Veenhoven; candidaats-exainen rechten J. C. Kielstra en J. Lunsingh Wichers; eerste gedeelte van het arts-examen mej. J. H. Schagen van Soelen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heeren A. Moens gob. te Beverwijk, en Joh. de Bergh geb. te 's-Hertogenboscb, beide met stellingen. Utrecht. Cand. ex. theol. 1D. van Lutterveld, W. H. Kelder en M. van Grieken. Cand. ex. rechtsw.: P. de Beaufort. Tot arts bevorderdW. Bal. Tot semi-arts bevorderdF. Sikkcma, J. Boer, F. H. Quix en L. W. de Vries. De Algemeene Nederlandsche Wielrijders-Bond heeft een prijsvraag uitgeschreven namens de com missie tot organisatie van een bloemencorso te 's-Gravenhage ia September 1898, ter gelegenheid der inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin, cn wel voor het ontwerpen van een of meer der nader omschreven wagens. a. Een wagen getrokken door 4 paarden, voor stellende den triumfwagen van het wielrijderstoeris- me met aangifte en arrangement van figuren, van versieringen der paardetuigen en van kostuums der stalknechts. Beschikbare som (buiten de prijzen) voor wagen en versieringen f300. b. Een wagen, getrokken door 6 paarden, met middenfiguur, voorstellende Neerlands Flora, omge ven door allegorische vrouwefignren, voorstellende Neerlands inheemseke bloemen; de versiering der paardetuigen, de kostuums der stalknechts en het arrangement der figuren moeten worden aangegeven. Beschikbare som (buiten de prijzen) voor wagen en versiering der paardetuigen f400. c. Een wagen, getrokken door 8 paarden, voorstel lende hulde aan Hare Majesteit de Koningin (deze hulde moet in verband worden gebracht met de rijwiclsport). De wagen moet worden voorafgegaan door 4 wapenherauten te paardde vier kwartieren van het wapen narcr Majesteit de Koninginver siering der paardetuigen, zoowel voor den wagen als voor de harnaehementen der paarden van do herauten, de kleederdracht der herauten, de kostuums der stal knechts en het arrangement der figuren moeten worden aangegeven. Beschikbare som (buiten de prijzen) voor wagen en versiering der paardetuigen f600. d. Een wagen, getrokken door 4 paarden, voor stellende de ontwikkeling van het rijwiel, allegorisch voorgesteld; versiering der paardetuigen, kostuums der stalknechts en het arrangement der figuren moeten worden aangegeven. Beschikbare som (buiten de prijzen) voor wagen èn versiering der paardetuigen f300. Aan de voorwaarden wordt het volgende ontleend Voor het bekroonde ontwerp van ieder der wagens wordt uitgeloofd een prijs van één honderd vijftig gulden (f 150). De vervaardiger van het beste, op het bekroonde volgende ontwerp ontvangt vijftig gulden (f 50). De wagens moeten kunnen passeeren onder eero- poorten, waarvan de hoogte der opening, van den grond af gemeten, 4'/s meter bedraagt. Do ontwerpen moeten gekeurd zijn. De antwoorden moeten worden ingezonden vóór 15 Februari 1899 aan den heer J. C. Burkcns, to Haarlem. De heeren Willy Martens, kunstschilder en Paul du Rieu, ingenieur-architect, beiden te 's-Gravcnhage, hebben zich bereid verklaard niet de sub-commissie de jury voor deze prijsvraag uit te maken. De sub-commissie voor de prijsvraag bestaat uit de heeren: C. Gebel, 's-Gravenhage; A. Koolhoven, O verveen; Frans Netseher, Rotterdam; K. Sluyterman, Delft; J. C. Barkens, Haarlem. Een oud kasteel. Het nHuis de Marsch" te Zutphen is eergis teren door brand verwoest. Het stond op de plek, waar zich vroeger het prachtige kasteel van dien naam bevond, dat reeds in 1272 wordt vermeld. De eerste bekende heer van dezen huize was Johannes de Marsclie, die 11 Juni 1231 voor komt als getuige tan graaf Otto III bij het verleenen van privilegiën aan de stad Harder wijk. In 1514 ging het over in het geslacht van Linteio, waarin het tot 1769 bleef, toen

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6