STADSNIEUWS. TL AARDIN GEN. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Keek. Staten-Generaaï. Laatste Nieuws. Gemengd Nieuws. De Rodays had de heer Scheurer-Kestner eerst gezien, toen hij hem voor zijn steun kwam bedankende heer de Rodays had hem daarop een contra-visite gemaakt. De Inlransigeant weet intusschen te ver tellen, dat het ssyndicaat-Dreyfus" een geheim stuk bezit, verpletterend voor Esterhazv, dat gepubliceerd zal worden indien deze door den krijgraad wordt vrijgesproken. Maar het blad voegt er nu reeds bij, dat het stuk valsch is: het zal dit op het daarroor geschikte oogenblik bewijzen. Volgens de Soir is dit stuk een quitantie voor 5000 francs, ontvangen door Esterhazy, en geschreven op papier, waarop het hoofd der Duitsche ambassade is afgedrukt. Het stuk zou gephotographeerd zijn, en de Soir meent dat het authentieke document be rust bij een advocaat. De politieke toestand in Oostenrijk-TIongarije blijkt nog steeds kritiek. Ook de oppositie in de Hongaarsche kamer, zij die een onafhankelijk Hongarije willen toonde zich niet geneigd mede te werken om het voorloopig vergelijk voor 31 December tot stand te brengen. Door obstructie wilde zij de aanneming van het regeeringsontwerp verijdelen. Het gevaar daarvoor schijnt geweken. In de gisteren gehouden zitting der Kamer verklaarde de premier baron Banffy. dat hij het voorstel van Kossuth, om een autonoom douane-gebied op 1 Januari 1899 in te stellen niet kon aanvaarden. Daarentegen wilde hij een bemiddelings voorstel aanvaarden, volgens hetwelk Hongarije zelfstandig zijn oeeonomische verhouding tot Oostenrijk zal regelen, indien vóór 1 Januari a.s. geen regeling is tot stand gekomen. Baron Banffy meende gisteren, met erkenning der Hongaarsche rechten, dat een overeenkomst met Oostenrijk beter was. »I,aat ons geen toe stand scheppen", zeide hij, »die nadeelig is voor de gemeenschappelijke belangen der mo narchie." Intusschen heeft de Hongaarsche delegatie de voorstellen der budget-commissie voor een gemeenschappelijke regeling der financieele ver houding definitief aangenomen. De zitting der delegatie is daarop gesloten. Gemengde Kfededeellngcn. Het gerucht liep dat prins Ilohenlohe als rijkskanselier zou aftreden. De Nordd. Allg. Ztg. verklaart dit gerucht voor ongegrond. Het Duitsche eskader onder prins Heinrich, heeft gisteren Portsmouth weder verlaten. Na langdurige discussie heeft de Frunsche Kamer twee voorloopige twaalfden toegestaan. Generaal Weyler verklaart in een interview geen hoop te hebben dat dc autonomie op de Antillen zal slagen. De opstand zal hardnekkig voortgaan, zegt hij, en over eenige maanden is Spanje Cuba kwijt. De Cortez moeten daaiom niet worden ontbonden, opdat zij van de autonomie kunnen afzien, Weyler houdt zich nu bezig met het op stellen van een protest tegen de Boodschap van president Mc. Kinley, die hij beleedigend acht voor het Spaansche leger. Volgens de Spaansche bladen zijn ook twee andere personen gedood, die naar het kamp der Cubaansche rebellen wareri gezonden om hen tot onderwerping over te halen. De opstand schijnt in de provincie Matanzas zoo goed als bedwongen te zijn. Nadat de Italiaansche Kamer de muntcon- ventie deze week had goedgekeurd, is die giste ren ook door den Senaat aangenomen, die daarop tot 18 Januari is uiteengegaan. De meeste bladen komen tot de conclusie, dat er noch van een dreigende ministerieele crisis noch van het ontslag van Visconti-Ve- nosta, den minister van buitenlandsche zaken, sprake is. Het ontwerp der autonomie voor Kreta omvat de benoeming van een tijdelijke gouverneui, een leening van G millioen gewaarborgd dooi de douane-inkomsten, de vorming van een corps gendarmerie, de stichting van een adviseerenden raad. Die raad zal eene autonomie uitwerken en het bijeenroepen eener nationale vergadering voorbereiden. De Japansche Kamer is Dinsdag j.l. bijeen gekomen. De drie voornaamste partijen zijn het eens geworden en men verwacht een votum van wantrouwen jegens de regeering. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal de Dinsdag j.l. verdaagde vergadering continueeren op Dinsdag 28 Decem ber a. s. des namiddags te 2 uren. De heer G. A. Slagmolen, candidaat in de theologie alhier, heeft een beroep ontvangen naar Herkingen. Door den boodschapwagen van Van der Touw bestuurd door A, Ris werd hedenmiddag in de Kinderbuurt een uit een gevel stekende lantaarn stuk "gereden. Hedenmiddag te 2A uur werd de schuit Joanna schipper A. Brand door een nog onbe kende stoomboot aangevaren. De schipper sprong op de stoomboot over, terwijl 2 veerschippers van Pernis, in de nabijheid van welke gemeente het ongeluk plaats had, de schuitin de haven alhier binnen brachten. De schuit kwam van Maissluis en was op weg naar Rotterdam. Gisteravond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 3 partijen schol, spieiing en schelvisch; de prijzen waren voor schol van f 0.45 tot f 0.55, spiering van f 0.10 tot f 0.40, schel visch van f 0.30 tot f 0.52Vs. alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 2 partijen schol; de prijzen waren van 0.21'A tot f 0.92 Vs per koop. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een oud jongensjasje, een beursje met f 0.20, en een sleutel. b. Terug te bekomen aan de volgende adres sen een pakje met kinderkleeding en speelgoed, bij de Ronde, Singel 483, een hoeveelheid boter in een papier, bij v. Schie, Overschiesciie straat 54, een gutsbeitelije, bij Visser, Overschiesclie straat 90, en aan hetzelfde adres een R.-K. zang en vragenboek, een bruin geruit kinderjasje, bij Loomari, Wilhelminastraat 14, een R.-K. kerk boek, bij Etman, Westmolenstraat 28, een lederen tasclije, bij Meesters, Louronstraat 17, een grijs kindermofje, bij v. Harmeien, Baan 19, en een kortharige, gele hond bij de Bruin, Haga- straat G4. BURGERLIJKE STAND. Geboren 22 Dec. Jacobus Cornelis, zoon van N, J. Oostrum en J. M. van Hees, Zijlstraat. Johannes, zoon van W. Noordam en J. ICet, Kethelstraat. «verleden 21 Dec. Dina Stolk, oud 61 jaar 7 maanden, wed. van T. van Koesveld. Hoofdstraat. Michiel Leenders, oud 73 jaar 4 maanden, Wilhelminastraat. 22 Dec. Catharina Johanna Duymel, oud 19 jaar 11 maanden, Mariastraat. 23 Dec. Paulus Mak, oud 36 jaar 9 maanden, Oude Kerkhof. De voordracht voor twee onderwijzers aan de tussclienscliool bestaat uit de heeren 1. T. Duhen, tijdelijk ouderwijzer aan de tusschenschool. 2. P. Mosterdijk, te Zwarte waal, 3. J. van Katwijk, te Krimpen a/d. Leken 1. P. Mosterdijk, te Zwartewaal, 2. J. van Katwijk te Krimpen a'd. Lek, 3. N. SloofT, te Sommelsdijk. In de laatste zitting van den Militieraad te 's-Grarenbage, werden van de lotelingen uit onze gemeente onvoorwaardelijk afgekeurd A Vermeulen (No. 3), P. Steyger (No. 10) en J. C. Ruygrok (No. 16), zoodat bet laatst dienstplichtig nomtner nu 54 is. Tot telephoniste is alhior benoemd Mej. A. Weinbeck, te Rotterdam. Eenige huiseigenaars alhier hebben het plan opgevat om eene vereeniging op te richten met het doel, om achterstallige huurders voor ge- zamenlyke rekeniag c. q., het huis gerechterlfjk te doen onruirnen. De dag tot het houden eener vergadering zal later worden bekend gemaakt. BURGERLIJ KE STAND Geboren 21 Dec. Trjjntje, dochter van K. van Alewyn en M. de Ligt, Fransenstraat. WcgenB moord in de Zandstraat te Rotterdam ge pleegd jdoor een 15-jarigen jongen P. C. H. op een Engelschman Frederic Lewis, stoker aan boord van een Engelsch stoomschip, eisehte het O. M. bij d# Rotterdamsche rechtbank 3 jaar gevangenisstraf. Tegen S. de R., die den Engelschman tegen den grond stompte, waarna de le bekl. den noodlottigen messteek toegebracht had, eisehte het O. M. 2 jaar gevangenisstraf. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde heden K. F. H. v. H., kellner te Rotterdam, wegens zware mishandeling van den politieagent Grootcnboer tot 2 jaar gevangenisstraf met in mindering brenging der preventieve hechtenisW. A. Claris, wegens val- sche aangifte van moord tot 6 maanden gevange nisstraf. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terechtgestaan J. de Graaft, zich noemende J. van Hattum de Graaff, handelaar in muziekinstrumenten en automaten, be klaagd van in den laten avond van Zondag 12 Novem ber brand gesticht te hebben in het hoofdgebouw der tentoonstelling te Arnhem, waardoor gemeen gevaar ontstond voor goed, aan anderen toebehoorende. Eiach 8 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 28 December. De rschtbank te Assen deed uitspraak in dc zaak tegen Jan Nijkeuter, arbeider te Emmer-Compascuum, die in de vorige week heeft terechtgestaan terzake van mishandeling en moord op de 16-jarige Hendrikje Hummel, waarvoor het O. M. levenslange gevange nisstraf had gevorderd. De rechtbank heeft den bekl. veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 jaren. Beroepen: te Oldenhoven, H. Baijskool cand. Aangenomen: naar Heumen, W. de Vries,te Assendelft. Bedankt: voor Stapbor3t, door W. Zijlstra, te Waddingsveen. - Voor Cortgene (N.-Bev.) door A. Timmerman, te Ter Neuzen. VoorNieuw-Amster- dam (Dr.), door C. R. van Lelyveld, te Goes. Hoogi:p. Onderwijs Leiden. Tot arts bevorderd de heer M. AI. de Monchy, en geslaagd voor bet eerste gedeelte van het arts-examen de heer Lim Njat Fa. Strassburg. Aan de Kaiser Wilbelms Universiteit is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift ,.Galatinöse Lüsungen und Verflussignngspunkt der Nahrgelatine" de heer C. C. van der Heide, arts, geboren te Amsterdam. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 22 December. Staatsbegrooting. Vervolg. Aan de orde komt hoofdstuk X (Koloniën). De heer Geertsema wil, wanneer den koffle- oogst in 1898 ook gunstig mocht zijn, de verkoop van koffie in twee partijen te doen geschieden. De heer Kuyper bespreekt de ergerlijke tooneelen van dronkenschap, voorgevallen bij den tocht naar Segli. Drieërlei vraagt spr. aan den minister: of de mi nister zou kunnen verzekeren dat het met deze com pagnie voorgevallene geen regel, maar uitzondering is in het Indische loger; 2o. of de minister niet de verstrekking van jenever aan het Indisch leger te hoog acht en of hij ook de wijze van verkrijgbaar stelling van de jenever wil doen veranderen3e. of de minister niet tot geleidelijke afschaffing van de jeneververstrekking zou willen komen door te bepa len, dat de manschappen die zich laten aanwerven, dc keuze zouden hebben geplaatst te worden bij een bataljon waar jenever geschonken wordt, of wel bij een jeneverloos bataljon. En als dan uit zulk een bataljon ook „Trijntje" werd geweerd, zou dit wel licht leiden tot een deugdelijke hervorming van de toestanden in ons Indisch leger. De heer De Klerk wenscht ook in de bestekken voor werken door Koloniën aanbesteed, een maximum arbeidstijd en sen minimum-loon opgenomen te zien. De heer van Kol verzoekt nogmaals overweging van den rookeloozen stap van vestiging op Nieuw- Gninea. De Minister van Koloniën zal het denk beeld van den heer Geertsema overwegen. Wat het drankmisbruik betreft, dit zal worden tegengegaan. Echter is misschien de zaak wat sterk gekleurd. De splitsing van drinkende en dranklooze bataljons is reeds vroeger overwogen; zij is echter niet wel vol te houden. Bepalingen omtrent minimum-loon en maximum- arbeidsduur zijn moeilijk vol te honden wegens dc buitenlandsche coneurrcntie en het toezicht. Spr. antwoordt den heer van Kol, dat er van een serieus plan tot chartering van Nionw-Guinaa geen sprake is. De desbetreffendo aanvraag is niet als ernstig te beschouwen. De heer Kuyper dankt voor de nicdedeeling, dat de regcering het jenevermisbruik krachtig zal tegengaan. De algemeene beschouwingen worden gesloten. De heer van Karnebeck ontwikkelt bij art. 7 het amendement om een crediet van f70.000 te verleenen voor de ontvangst van Indische vorsten. De heer Yeegens is tegen het amendement, omdat daarin ligt een indirecte invitatie aan de Indische vorstenmen kan de zaak aan de regeering overlaten. De AI i n i s t e r zegt, dat de regeering bereid is het amendement over te nemen, eene invitatie licht er niet in; wie komt, komt op eigen kosten. De heer 21 a e k a y zegt namens de C. v. R. dat deze, op een lid na, het amendement aanbeveelt. D» heer van der Zwaag spreekt zijn innige ver ontwaardiging uit over hot amendement; Nederland zit tot de ooren in dc schuld en voor feestelijke ontvangsten wil men f70.000 uittrekken. De arbeider moest eens iets soortgelijks doen. Het amendement wordt mot 67 tegen 10 stemmen goedgekeurd. Tegen de lieerenBahlmann, Staalman, De Klerk, Nolting, Ketelaar, Van der Zwaag,Hcldt, Van Kerk wijk, Smidt en Schepel. Bij art. 11 koint de Begrooting voor Su riname in behandeling. De beer Mackay wenscht de telephoonParama ribo—Groningen in Suriname van rijkswege doen aanleggen. De Minister zegt dit toe. Do Begrooting van Suriname wordt goedge keurd. Bij art. 13 der Bogrooting van Koloniën komt de Begrooting voor Curasao aan de orde. Deze wordt zouder beraadslaging goedgekeurd. Hoofdstuk X in zijn geheel, op verzoek van den heer Van der Zwaag in stemming gebracht, wordt aangenomen met 6'i stemmen tegen 1, die van den heer Van der Zwaag. Donderdag 10 ure voortzetting. De interpellatie van den heer Kuyper over de ver deeling der -gelden voor de Heidensehe feesten op Lombok is aangehouden tot een nader te bepalen dag, in afwachting van de inlichtingen die de re gcering deswege nog uit Indië verwacht. Zitting van Donderdag 23 December. Aan de orde is de behandeling van de volgende wetsontwerpen Verhooging van het maximum-bedrag van de in Ned. Indie uit te geven koperen pasmunt. aangenomen. Wijziging Indische tarieven enz, (opheffing ge dwongen koffiecultunr Minahassa en inlijving van Menada bij 's Gourernemcnts tolgebied.) De heer B a s t e r t heeft financieele bezwaren. Ook Gorontalo behoorde bij het belastinggebied in gelijfd te worden. De Minister van Koloniën zegt dat zooveel mogelijk naar bezuiniging is gestreefd. De inlijving van Gorontalo zal later kunnen geschieden. De beide wetsontwerpen worden goedgekeurd. Afschaffing van het uitvoerrecht van suiker in Nederlandseh Indië. De heer Van Karnebeek ia tegen de afschaf fing, vóór de schorsing van het uitvoerrecht op sui ker. De particuliere induitrie moet bijdragen in de behoeften der schatkist. Afschaffing van uitvoerrecht moet tegen aequivaieut geschiedentot dit geschiedt kan men het uitvoerrecht enkele jaren schorsen. De Minister gelooft dat voortdurende schorsing van uitvoerrecht schade zal doen aan de industrie. Schorsing acht de min. niet aan te raden, omdat er groote onzekerheid door ontstaat bij handel en industrie. De heer Van Karnebeek blijft tegen de voor dracht. De Minister repliceert. De voordracht wordt aangenomen. Vervolgens worden goedgekeurd de ontwerpen: tot wijziging en verhooging der Indische begroo ting voor 1896; tot nadere wijziging van de berooting van Suriname voor 1896; tot verbooging van do begrooting van koloniën voor 1896 tot voorziening in het kastekort van den Indischcn dienst voor 1898. Hoofdstuk XI der Staatsbegrooting voor 1898 (Onvoorziene UitgaTen) wordt zonder beraadslaging goedgekeurd. Aan de orde komt de Wet op de Middelen. De heer van Basten Batenburg bepleit af schaffing van accijns op binnenlandsche vruchten- accijnsen. De heer Tan Karnebeek acht afschaffing van de accijns op 't geslacht vooral noodzakelijk, omdat die belasting een indirecte premie legt op de invoering der onderdeden van het rund. De Minister van Financiën belooft een voorstel tot afschaffing van den accijns op vruchten wijnen. Hij zet uiteen waarom een invoerrecht op huiden enz. nadeelig zou zijn. Door een invoerrecht op vet gaan de margarinefabrikanten te gronde. De minister wil de heffing van recht op gesmolten vet uit België overwegen. Het wetsontwerp wordt zonder stemming aange nomen. Behandeld en goedgekeurd worden daarna: Goedkeuring van den verkoop van grond onder IJsselmonde aan de maatschap „de Mérode". Begrooting der Algemeene Landsdrukkerij dienst 1898. Wijziging van de artikelen 100 en 102 der kieswet. In behandeling komt de vergunning aan Hellevoet- sluis, Middelbands, Vlieland, Den Helder, Urk, Ter schelling en Vlissingen, om in 1898 accijns op het gedistilleerd te blijven heffen. De heer Fokker acht die bestendiging niet meer noodig voor Hellevoetsluis, Middelharnis en Den Helder. Het is geen tijdelijke maatregel. Hij wil althans het volgend jaar een uitersten termijn zien gesteld. De heer Staalman hoopt dat Den Helder voor deze ramp moge gespaard blijven. Het onderwijs drukt daar zwaar, nu de H. B. S. is toegestaan. De Minister vanBinnonlandschZa- k e n zegt dat de H. B. S. Den Helder weinig zal kosten. Zooveel mogelijk zullen dergelijke ontwerpen in 't volgend jaar spoediger worden" ingediend. Het maximum zal dan nog noodig zijn. De ontwerpen worden daarna goedgekeurdook dit tot wijziging begrooting Buitenlandsche zaken voor 1896. Verschllendc naturalisaties worden goedgekeurd. Het verdrag tot vaststelling van regelen van internationaal privaatrecht wordt goedgekeurd, nadat de Minister van Buitenlandsche Zaken had medegedeeld dat ook Denemarken is toegetreden. Eenige formeele wijzigingen in het ontwerp wor den goedgekeurd. In behandeling komt het gewijzigde ontwerp van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting, gedeeltelijk cre- dietwet voor een half jaar. De heer Goekoop brengt namens de C. v. R. verslag uit op een adres der K. v. K. en F. te Am sterdam over de loodsvaartuigen en op de nadere regecringswijzigingen, die behooren goedgekeurd te worden. Het ontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming, na goedkeuring van de onderdeelen van art. 12. De Kamer is tot nader bijeenroeping uiteengegaan. De heer mr. S. Wildschut, sedert 1878 raads heer in het gerechtshof te Amsterdam is gisteren avond overleden. Tolkslad. Voor het dos? dc n'Jeeling Haarlem van de Noord-Hollandsehe vereeniging Het Witte Kruis op te richten svolks-douchebad" is thans voldoende geld bijeengebracht, zoodat met de aanbesteding van den bouw van het badhuis wellicht nog in deze maand kan begonnen worden. Men iioopt de inrichting dan in het voorjaar open te stellen. Het badhuis zal bevatten 12 douche-kamers voor mannen en vrouwen en gevestigd worden op het terrein aan hetSpaarne, voor de infanterie-kazerne. (Ebl.) Sterke magen. Bij gelegenheid van het Canisiusfeest te Nijmegen, werden vanwege het feest-comilé, de ouden van dagen en verpleegden in het St. Anna- en Canisius-gesticht feestelijk ont haald. Het is eigenaardig even na te gaan hoe, volgens De Qeld, het menu van dezon dag dientengevolge voor deze grijsaards geweest is. Al de verpleegden zagen 's morgens bij 't ontbjjt opgediend extra broodjes met vleesch, om 10 uur wijn met speculaas, te 12 uur diner, kalfs soep, kalfsvleesch met appelmoes, citroen pudding met saus, dessert, fruit, om 3 uur koffie met fijne broodjes, en te 6 uur chocolade met broodjes en beschuit. Don Carlos en de speld. Te Worms werd dezer dagen Don Carlos gespeeld. In liet groot tooneel van Don Carlos en prinses Eboli stond de prins eensklaps op van den divan, waarop die beiden zaten en liep het tooneel af. Maar al heel gauw kwam hij terug en speelde weer voort. Het publiek vernam later, dat de hartstoch telijke prins een speld, die aan de kleeren van

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2