51"" jaargang. Vrijdag 24 December 1897. N°. 9509. 9 TweedeBlad. JACHT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTh. j. c. rqelants. WIJZIGING roe k. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs toot Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommersq.02 HUISBUI: KOTERSTRl tT Tclopltrton Xo. 123. Advertentieprijs van 1—5 gewone regels met Inbe grip van ccne Conrantf 0.5a Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. van het besluit tot sluiting der Jacht op klein wild. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Rolland Genen het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 2! sten December 1897, li0. 32, tot herziening van hun besluit van den 2Psten A'011'. UBJ'lIl bevorens, n° 10, betreffende de sluiting der Jacht op KLEIK WILD; Gelet op ait 11 der wet van den 13den Juni 1837 (Staatsblad n" 87) Prengt ter kennis van belanghebbenden, tl it bij eerstgenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild, met uitzondering van die oj> houtsnippen, in deze provincie wordt gesloten op Vrijdag den 31 .■e'en December 1897 met zonsondergang terwijl het schieten van houtsnippen geoorloofd blijft tot 1 Mei 1898, doch alleen door houders van groote jachtacten, bij jachten op schadelijk gedierte, waartoe, ingevolge de artt. 10 of 26 der Jachtwet, consent of buitengewone machtiging is verleend, blijvende het in art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld jachtbediijf, van bet vangen van houtsnippen rnet laat-, war- of valdonwen toegelaten tot en inet den !8den Maart 1898. En zal deze kennisgeving, in plano gsdiukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge bruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Had en ir. de Nederlandsc/ie Staatscourant vvoiden geplaatst. 'f Gracenhage, den 22sten December 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd, Uit de Hofwereld. F). M, Koningin Willielmina en Hare Tante Ibinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont, woon den gisteravond in het nGebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te 's Flags het eerste ge deelte van hei derde Concert-Diligentia bij, waar de heeren Joh. Mescchaert (zang) uit Amsterdam, en AVilly Burmester (viool) uit Weimar, als solisten optraden. Nieu wjaar en de Post. Ter bevordering van eene geregelde bestelling der bij de aanstaande jaarwisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gelegen heid opnngesteld om blieven, kaartjes en ge drukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari a.s. aan de geadresseerden wenseht te zien uitgereikt, reeds van 23 December af Gr post te bezorgen. Om die htukki'U van de overige te onder scheiden, behooren ovei de geheele lengte van liet adres twee zich kruisende strepen getrokken te zijn. Z'.j moeten uiterlijk 31 December, te 11 uren middag, tri plaatse van bestemming zijn aangebracht. Het publiek wordt, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dien.st, bijzonder aanbevolen, van deze gelegenheid lot vroegere bezorging bij de jaarswisseling gebruik te maken. (St.-Ct Gemeentebelastingen, Ter voorbereiding van de door de gemeente besturen in te dienen voorstellen tot de her ziening iler verordeningen op de heffing van hoofdelijke omslagen en andere plaatselijke be lastingen, welke vóór 1 Januari 1901 moet plaats hebben, heeft de minister van binnen- landsche zaken aan die besturen medegedeeld, dat hij bij de vaststelling van verordeningen op de heffing van hoofdelijken omslag of andere directe belasting naar het inkomen of de ver tering, in het bijzonder wenschl gelet te zien op de volgende punten Toegelicht behoort te worden op welke gron den het bedrag steunt, dat volgens de ver ordening wegens noodzakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken van het totaal van liet inkomen of vun de vertering. Hies bij moet worden gelet op plaatselijke toestanden, meerdere of mindere eischen der levenswijze, de prijzen van woning en levensmiddeleu, enz. In stmmige verordeningen zijn behalve de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, ook inkomens tot een zeker maximum vrijgesteld. Zulke vrijstelling kan alleen worden toegelaten, wanneer dat maximum overeenkomt met den toegestanen aftrek, doch dan is zij tevens over bodig. Voorts dient te blijken hoe het inkomen »erekend wordt, en de aftrek welke toegestaan wordt voor de schulden, huren en andere lasten. Loodswezen. Jn verband met de vervanging van het zeil- loodswezen door het sloomloodsvvezen worden de gelden voor den bouw van den nieuwen zeilbotter voorloopig van de marinebegrootmg afgevoerd en is deze dientengevolge met f 29,320 verminderd, waardoor de post naanbouvr der luodsvaartnigen" op f 198,400 en het eindcijfer van het Vie hoofdstuk de Staatsbegrooting on f 14,636,926.17 gebracht is. G. II. Ilinfzen. De heer G. H. Hinlzen heeft ontslrg geno men als lid der Tweede Kamer voor Rotterdam. Er is dus aldaar een vacature in district IV. Reservekader. Het reserveka Ier heeft thans ook hare intrede gedaan bij liet wapen der cavalerie. Bij het 3e reg. huzaren te 's-Gravenhage is dezer dagen de eerste reserve-kornet, graaf van Bylandt, aan genomen. Zooals bekend is, moeten de vrijwilligers voor het reserve-kader bij dat wapen hun eigen paard meenemen. Werthcïm-Iiultle. Te Amsterdam heeft zich nu definitief eene commissie gevormd ten einde aan de nagedach tenis van den lieer A, C. Werthcim op eenige wijze hulde te brengen. In deze commissie zijn benoemd de heeren J. Boissevain, inr, C. A. Cos man, dr. II. F. R. Hubrecht, S. P. van Ecglien. Frits Olie, mr. J. A. Levy. J, W. Boellaardt tot Herwijnen, Berends, M. G. L. v, Loghem, W. B. G. Molkenboer, J. F. L. Blankenberg, Matthias Duy=, D. A. v. Waalwijk, i. W. Bottenheim, J. Ingenohl, mr. H. L. M. Luden, mr. D. L. de Lead Laguna, A. May. P. A. L. van Ogtrop, mr. J. E. Velt- rnan, mr. W. H. K. Moutlman, J. Nienhuys, C. de Viies van Buuren, A., D. Zur Mülilen en mr. F. S. van Nierop, allen te Amsterdam. Deze Commissie heeft het recht van assum- tie verkregen, voornamelijk met het doel ook vertegenwoordigers vau werkliedenrereenigingen in de commissie op te nemen. Bereids zijn verschillende plannen van hulde betoon ingekomen. Drankbestrijding. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft zich m»t een rondschrijven gewend tot de geheelont houders in en buiten de Nedei landsche Ver eeniging. ten einde zijn leed wezeu uit te spreken over de oproeping van de heeren prof. Van Rees c. s, tot oprichting van een Algemeenen Geheeionthoudersbond. Dit leedwezen spruit niet voort uit de over tuiging, dat elke poging om de geheelonthouders anders te groepeeren dan tot nu toe, behooit te worden afgekeuid, doch uit het bewustzijn dat een overijld optreden als dat van genoemde heeren, zij het dan ook met de beste bedoe lingen, dreigt ten gevolge te hebben een zoo groote verbiokkeling en verwarring in de geheel- onthoudeiskringen, dat naar de meening van het hoofdbestuur der Neder!. Vereeniging eei. waarschuwend woord niet mag achterwege blijven om het oadeel, hierdoor aan de zaak der drankbestrijding toegebracht, tot zoo gering mogelijke afmetingen te beperken. Het hoofdbestuur geeft den raad, aan hen, die niet bepaald een christelijke vereeniging verlangen, en meenen, dat bij de drankbestrij ding de hulp der wet niet kan gemist worden, die integendeel van oordeel zijn, dat men moet ijveren voor een krachtig ingrijpende drank wetgeving, zich niet te laten medeslepen dooi de overhaasting van de heeren Van Rees c. s. Namens het hoofdbestuur za! ter algemeene veigadering principieel de quaestie worden gesteld, of de Nederl. Vereeniging haar legen- woordigen grondslag zal behouden, of wel dusdanig zal worden vervormd, dat slechts Tolstoïaansche elementeo of zij die een be paald Christelijke vereeniging verlangen, be zwaar kunnen maken tot haar toe te treden. Meent de Ned. Vereeniging haar tegenwoor- digen grondslag te moeten handhaven, dan is de weg geëffend voor een afzonderlijke geheel onthouders-organisatie met een duidelijk aan gewezen program. Het hoofdbestuur van oordeel, dat het belang der drankbestrijding vordert, dat een goed geor ganiseerde vereeniging met een flink werkplan niet wordt prijs gegeven voor een nieuwe ver eeniging, alvorens men weet, dat toetreding tot deze voordeelen oplevert, die de oude ver eeniging niet kan verschaffen, van meening dat een samenvoeging van dergelijke uiteenloopende elementen voor- en tegenstanders van wettelijke maatregelen als door het comité van den nieuwen bond wordt beoogd, noodzakelijk op mislukking moet uitloopen, heeft gemeend dit ernstige woord tot u te moeten richten. Overlading. Prof. C. Winkler, te Amsterdam, heeft in het Natuurkundig Genootschap te Groningen voor een vrij talrijk publiek behandeld liet onderwei p uovprlading". De nervositeit in onze generatie is in de laatste 25 jaren zeer belangrijk toegenomen. Dat blijkt o. a. uit de statistieken van de hoeveelheden zenuw-kalmeerende en zenuw- opwekkende middelen, welke uit medisch oog punt voor hospitalen worden voorgeschreven. Het blijkt ook uit het feit, dat het aantal zelfmoordenaars aanzienlijk is toegenomen. Spreker noemt enkele oorzaken van het ver schijnsel, dat zijns inziens vaststaat, al ligt er ook iets waais in de bewering van beu, die meenen, dat de toename van nervositeit slechts schijnbaar i«, wijl men beter heeft leeren ver staan wat nervositeit is. Daar is de tegenwoordige wijze van ooi log - voeren, en bovenal de verderfelijke invloed, dien de hygiëne en de geneeskunde op de ko mende geslachten uitoefenen. De beschaving heelt in zich zelve elementen, die streven naar verzwakking van het geslacht. Door de hygiëne en de verbeterde geneeskunde toch, blijven de zwakkeren langer in leven en vinden zij gele genheid, zich voort te planten. Een andere oorzaak moet gezocht worden in het zich uit breidende intelipctuelisme. Onze zenuwen wor den veel sterker overladen dan vroeger. Spreker geeft een korte verklaring van ons zenuwgestel en staat vervolgens uitvoerig stil bij het waarnemingsvermogen, het geheugen en het associatievermogen; hoe men daarvan de scherpte en vermoeienis bepalen kan, vooral in betrekking tot jonge schoolkinderen. Een enquête van ar. Ebbinghaus in Breslau wees uit, dal een schooltijd van vijf uur voor jonge kinderen te lang is; na vier uren les bleek hun associatievermogen aanzienlijk verzwakt. Aan het slot vin zijn rede drong prof. Winkler er op aan, dat ook hier te lande een dergelijk onderzoek worde ingesteld. (P. G. Ct De Engelsche Arbeidskerk. Mejuffrouw Emilie C. Knappert te Leiden hield op 15 Februari van dit jaar een voordracht in de jVrije Gemeente" te Amsterdam, welke sedert in de Stemmen uit de Vrije Gemeente onder redactie van P. H. Hugenholtz Jr. is op genomen. De voordracht handelde over de Engelsche Arbeidskerk. De Engelsche Arbeidskerk is een product van het socialistische idealisme. Vrij van voor- oordeeien en van allen vormendienstziet zij kloek en frisch de maatschappelijke toestanden zooals ze zijn met hun groote verdorvenheid en diepe ellende. Maar ze staat ver boven bet iu\ve en platte materialisme, dat gelukkig in de laatste jaren van zijn invloed veel veiloren heeft. De eigenlijke grondzuil van de Arbeids kerk is de onvergankelijke drang der mensehen- ziei naar 't hoogere, liet ideaal. De Arbeidskerk maakt zich niet los van het aardsche, maar Wil het doordringen van haar idealisme, haar menschenliefde en het zoo in overeenstemming brengen met een waarlijk hoog en rein men- schenbestaan. Men verzuime de lezing niet. Het boekje ligt o. a. op de leestafel van hel Volkshuis" te Schiedam. Valsche guldens. Men leest in de Deli-Crt.: De consul te Singapore heeft ontdekt dat reeds bij millioenen te Singapore geslagen guldens via Engeland naar Nederland zijn verzonden. De Pinang- Gazelte waarschuwt daarom zich daaraan te spiegelen, eer men zou overgaan tot het aan nemen van een nieuwe zilveren munt voor de Straits. De afgetreden minister van Marine, de lieer Jansen, heeft Dinsdag-middag van de ambtenaren van zijn departement afscheid genomen. Gisteren voormiddag half elf had in het departement de overdracht van de portefeuille aan den minister ad interim, gen.-maj. Eland, plaats. De bevordering in de hoogere rangen zijn infanterie kan in het einde dezer week ver wacht worden. OVERSCIIIE, 23 December. Gisterenmiddag had hot 4 jarig zoontjo van den tuinier A. C. Mast het ongeluk in een sloot te geraken, terwijl het bezig was met in den tuin te spelen. Stellig zou het kind ver dronken zijn, ware het niet, dat G. Stolï, die daar in do nabijheid aan het verven was. do hand van het kind boven het water bemerkte en het toen oogcnblikkelijk van een wissen dood redde. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeesters; van Rozendaal (Gelderland) mr, R. J. O. baron van Pallandtvan Ondewater R. W. Ilaentjens Dekker, secretaris dier gemeentevan Noord-Scharivoude C, Kroon Mz., secretaris dier gemeente; van Baarland A. Bruggeman, secretaris dier gemeente; van Mij drecht J. O. de Voog; van Dalfsen F. II. baron Mu- lert, secretaris dier'gemeente; van Schinnen R. S. Diederen: van St. Annaland A. J. Bierens; van Nieuw-Vossemeer J. A. Martelmansvan Doorwerth Pb. F. A. J. baron van Brakell DoorwerthvanOlst jhr. Q van Suchtclen van de Haarevan Lemstcr- land H. Luiking; van St. Maarten W. Schermerhorn, en vau Leeuwarden mr. J. baron van Earinxma thoe Slootcn. Bij Kon. besluit is aan den tijdclijken gepension eerden adelborst Xe kl. W, P. de Eerens opnieuw toegekend een pensioen van f 400 's jaars, voor den tijd van twee jaren. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te 's-Gravenzande R. .1. G. Bakhoven, thans in gelijke betrekking te Grouw. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken zijn benoemd tot leden van de plaatselijke commissie van toezicht op de Rijkstuinbouwwinter- school tc TielJ. G. H. R. Bonhof, burgemeester van Tiel; mr. P. H. A Tydenmn, voorzister der Geldcrsch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, te Tiel; mr. J. H. Pose, iid. van de Prov. Staten van Gelderland, te Eek en Wiel; C. C. van Lidth de Jcudc, wethouder en landbouwer, te Tiel; H. W. J. C. v. d. Sijp, voorzitter van de afd. Maas en Waal van de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, te Waniel. Kilomet erloehjes. Door de Staatsspoorwegmaatschappij worden 1 Januari ingevoerd kilometerboekjes oe klasse voor 5000 kilometers. De prijs dezer boekjes is f70 (dus f5 minder dan voor 5 boekjes voor 1000 KM.), de geldigheidsduur is één jaar, de waarborgsom f 5. De afgifte dezer boekjes geschiedt voorloopig slechts gedurende de maan den Januari, Februari en Maart 1898; naafloop der drie maanden zal worden beslist of de uitgifte zal worden gestaakt, dan wel of daar mede ook na dien tijd zal worden voortgegaan. Kinderhuig te Botterdam, Gisteren werd te Rotterdam de eerste steen gelegd voor een gebouw dienende tot uitbreiding van het Kinderhuis der Ned. Hervormde Ge meente, bestemd voor kinderen die niet in de termen vallen om in weeshuizen te worden op genomen. Deze stichting bestaat geheel van liefdegiften waarvan ook het nieuwe gebouw met meubi leering lot stand zal worden gebracht. De kosten, groot 62 mille, zijn reeds bijeen. Met die uit breiding beoogt men afscheiding der kinderen naar verschillenden leeftijd, terwijl tevens ook een School met den Bijbel in de plannen is opgenomen. Verdronken. De heer C. van Swieten, hoofd eener open bare tusschenschool te 's-Gravenhage, is, zooals wij reeds meldden, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Zijn lijk is nl. uit een der grachten opgehaald. Gisteren had op Eik-en- Duinen zjjtie begrafenis onder groote belang stelling plaats. Tot de sprekers behoorde ook dr. Le Rüxte, die er op wees dat de overledene reeds sedert jaren lijdende was ten gevolge van een over- pannen zenuwstelsel, voortkomende uit zijn rusteloozen arbeid. Reeds eenige jaren geleden werd hij tengevolge van dit zenuwlijden door een tijdelijke blindheid getroffen, en de genees heer uitte het vermoeden dat het ongeval, dat den heer Van Swieten overkomen was, van eenzelfden abnormalen toestand het gevolg is geweest. De verliefde schoenmaker. Te Winschoten had zich onlangs zekere Huis-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5