51 jaargang, Zaterdag 25, bondag 26 en Maandag 2? December 1897. IN0. 9510. Eerste Blad KERSTMIS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. DE JONGE WEDUWE. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. B e r i c li t. BUITENLAND. Aboxnembntsprus vow Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke noramerso.02 BUREAUBOTEKSTRAAT 70, Teleplioon tfo. 123. Advertentieprijs van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Wegens den Eersten Kerstdag xal deze Courant morgenavond niet ver schijnen. Geheel de tijd, die tusschen 't begin van December en den aanvang van Januari ligt, wordt bij onderscheidene volkeren op eigen aardige wijze gekenmerkt door allerlei gewoon ten en gebruiken. Van Sinterklaas tot Driekoningenfeest, met Kerstmis en 't Nieuwjaarfeest in 't midden, volgen in onderscheiden landen tal van feeste lijkheden elkaar op, die van het Oosten en het Westen haar stempel ontvingen. Heur eigen kleur hebben ze onder de volkeren van het Latijnsche en die van het Germaansche ras. Voor het meerendeel hebben zij, ze mogen in meerdere of mindere mate met christelijke denkbeelden en herinneringen verbonden zijn voor 't meerendeel hebben zij in overoude, vóór-christelijke tijden haar oorsprong. Sedert eeuwen reeds riepen de voorgeslachten in den naargeestigsten tijd van 't jaar die feesten in het leven. 't Was het verzet van 't menschelijk gemoed tegen de machten der natuur. Een sombere hemel welft zich over de ver storven aarde de zon kruipt langs den horizon de ontbladerde boomen heffen hun kale takken hulpeloos in den mistigen nevelde sneeuw buien jagen over het aardrijk, of, als de zon schijnt, vallen heur stralen, mat en ki-achteloos, of ook bij den schoonsten glansover een doodschen en omruchtbaren grondhet menschelijk gemoed zal zich door dat alles niet laten ter neerslaan, maar ook thans een feesttoon weten aan te heffen. De bewoners der noordelijk gelegen landen, zij juist, te midden der dichtste winternevelen en onder de zwaarste winterluchten het eerst, zij zullen zich in die dagen terugtrekken aan den gezel- ligen haard onder het gastvrije dak, en daar, V als 't groote licht in de natuur al moge kwijnen, het vriendelijk licht van hun huiselijk leven ontsteken en het verkwikkend schijnsel van allerlei huiselijke deugden verbreiden. ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 27) Den tweeden avond na hun aankomst bewoog Maximinia zich, leunende op Leo's armen, onder de andere gasten, die r.aar het concert luisterden, hier een vriendelijk woord, daar een groet wisse lend. Haar gelaat was dat eener gelukkige, en ook Leo was als altijd in een vrooliike stemming; men kon het hem aanzien dat hij trotsch was op zijn vrouw. Hij had alleen oog voor haar, totdat een groepje bekenden, die hen tegemoet kwamen, hen staande hield en van elkaar scheidde. Intusschen kwamen er steeds meer wandelaars. Plotseling verbleekte Maximinia, toen zij een jongen man zag voorbijgaan, die een bewonderende^ blik op haar wierp, eenige schreden van haar verwijderd staan bleef, maar ook zelf ontstelde, toen hij een der badgasten hoorde zeggen: «Prinses Kontscbakow Hij liep nog even door, maar trad toen achter een boschje en staarde naar het groepje, naar haar, die, naar het hem toescheen, ernstiger was geworden en nu en dan onrustig om zich heen keek. Zij zag hem niet meer, maar alle kleur was uit haar gelaat geweken, r Zulk een gelijkenis I" fluisterde Maximinia. «Hij alleen kan het zijn 1 Was het toeval of zocht. hij mij hier? Leo heeft hooghartig met een pennestreek In het midden van den naargeestigen en donkeren wintertijd, met zijn korte dagen en lange nachten, plaatste ook de oude Christen heid haar Kerstfeest, mede een feest des Lichts. Terwijl het klimmende zonnelicht, dat straks de winternevelen zou verdrijven, der oude we reld de profetie bracht van den komenden lentedag, jubelde de Christenheid van het licht in de geestelijke wereld, dat eens alle nevelen zou verdrijven en ze al vast uit het menschen- hart verjoeg. En zoo smelten omstreeks Kerstmis christe lijke denkbeelden met vóór-christelijke herinne ringen samen, en vertoonen de eigenaardige volksgewoonten op en omtrent Kerstfeest een mengeling van oud-heidensche en christelijke gebruiken, die wij menigmaal niet eens meer van elkaar weten te onderscheiden. D'oudste sterren keuvelen over d'oudc dagen, Toen zij heerschten in 't heelal En in de gemoederen der menschen. Die hen vereerden als goden Hoog in de donkerblauwe hemelvelden Leven daar allen hun nachtüjk leven 't Eenige wat hun nog overliet 't Kleine sterretje, looze verrader, Dat eens de Magiërs lokte naar Bethlehem, Flonkerend boven De stal, waar zoo even Een jongere god was geboren. Aldus Mr. C. Vosmaer indertijd in den Ned. Spectator. Daarin wordt van de zijde van zeker Huma nisme een verwijt uitgesproken tegen een Chris tendom, dat vele vriendelijke gestalten, door het menschelijk gemoed, het schoonheidsgevoel en de verbeelding in het leven geroepen, naai den achtergrond dringt, of als onheilig, als ge wrochten van het onwedergeboren hart ver oordeelt. De «jongere god" die in Bethlehem is geboren, verdringt alle andere goden, als zoovele booze geesten. Maar daar is ook een Christendom dat zich huwt aan het beste wat het Humanisme bezit. Een, dat de beste bestanddeel en der mensche- lijke natuur oproept en ten strijde roept tegen wat haar verlagen kan en ontadelen. Het heft zijn ïln menschen een welbehagen" aan. Het me_r.t dat onze tijd in 't bijzonder de roeping heeft ontvangen en aanvaard, om de goddelijke bedoeling van dat woord zoowel in de wetten van den Staat als in de inrichting der Maat schappij te verwerkelijken. Het Humanisme al zijn eiscli8n ingewilligd en wenscht n och hem zelf te zien noch dat ik hem zie." Zij trok Leo en de overigen mei zich mede. Emmerich bleef noch altijd staan, «Een interessante vrouw!" zeide hij bij zichzelf, rik moest haar dankbaar zijn voor haar bereid willigheid om mijn aanspraken te erkennen Maar daarvoor heb ik juist een ander motief gezocht. Zulk een groote som is wel een bagatel voor dien Leo Kurovski zoo noemde hij zich vroeger en zoo stond zijn naam naast dien van een anderen Russische gat de-officier in de vreemdenlijst Ik verlang eindelijk zekerheid te hebben. Ilehrmann zal ontdekt hebben wat ons nog ontbrak om onmeedoogend op Kurovski af te gaan De drukte om ham heen hinderde hem hij zocht een afgelegen plekje op, waar hij op een bank neerviel. Daar werd een hand op zijn schouder gelegd. Hij zag op. oZoo, neef." Hij drukte Hehrmann de hand. sik zocht je al een half uur." Hij ging naast Emmerich op de bank zitten. sBieng je nieuws?" «Belangrijk nieuws zelfs! In het vreemdenboek van het Hotel du Nord to Berlijn vond ik den naam van den Russischen garde-officier, Dïmitri von Zirkow, naast dien van Kurovski. Ik heb Zirkow te Berlijn ieeren kennen. Hij moet nu hier zijn met zijn jonge, mooie vrouw, of kan lederen dag komen, 't Speet mij dat je het te Berlijn niet meer kon uithouden." «Ik had nog een plicht in Westfalen te vervullen, nl. ons familiegraf te bezoeken. Oolc moest ik mij verstaan met den rentmeester van het landgoed, waarvan ik nu medeëigenaar ben geworden. kan er niet tegen hebben dat hierin de heer schappij van «den jongeren god" aan den dag trede. liet kan er evenmin tegen hebben dat de huldiging van dien «jongeren god", de ooi waarden tan een «menschwaardig beslaan' willende openstellen voor allen, voor elk in 't bijzonder den eisch hoog houdt, dat hij zich »mensch" toone in den waren zin des woords. Het Kerstfeest herinnert, dat voor de wereld de Christus is geboren, maar tevens dat hij moet geboren worden in elk onzer: »Waar' Christus duizendmaal iu Bethlehem [geboren En niet in u zoo zijt gij tóch verloren 1" Algemeen overzicht. Schiedam, 24 December 'U7. De Russische bladen hebben van hooger band bevel gekregen alle opmerkingen van slekeligen aard te vermijden, die Duitscbland, waarmede het rijk van den Czaar vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt, zouden kunnen grieven. Anderzijds heeft Keizer Wilhelm te Graudenz (West-Pruisen) sn een gelegenheidsspeecbje eveneens op de goede verstandhouding van Rus land gewezen. In deze beide feiten ligt eenig bewijs, dat de bezetting van Kiautschau door Duitscldand en van Port-Arthur door Rusland in zeker overleg is geschied. De Times evenwel wil zich daarin nog niet schikkenhet blad beschouwt de vervanging van Duitsche instructeurs in liet Chineesche leger door Russen als een bewijs, dat de be trekkingen tusschen Duitschland en Rusland wel wat te wenschen overlaten. «De Duitsche Keizer heeft zijn redevoering te Graudenz zeker gehouden, voordat hij van het ontslaan der militaire instructeurs heeft gehoord," voegt het blad er aan toe. Maar wist de Times reeds, toen deze hate lijkheid werd neergeschreven, dat Rusland bij de regeering te Peking aandringt op het ver wijderen der Engelsche spoorweg-ingenieurs? Ook dezen zullen waarschijnlijk door Russen vervangen worden. Dat Rusland's invloed als bet ware alles vermag, blijkt weer uit hetgeen de Times zelf uit Peking verneemt. De Chineezen voorzien Port-Arthur van pro viand. Tegelijk zegt men dat de versterkingen onder toezicht der Russische regeering, die ook de benoodigde gelden zal geven, weer zullen worden opgebouwd. De Russisch-Chineescbe Bank heeft boven dien aan de regeering te Peking 120,000 ge weren aangeboden, die in vijf jaar tijd moeten worden betaald. Dat Engeland in een hoogst onaangename t «Ik ben daardoor in een soort partnership met prins Kontscbakow, of liever met zijn vrouw en haar kind gekomen, Daarom alleen dien ik haar het bezoek te brengen, dat zij te Berlijn heeft afgewezen, en dan zal ook nog iets anders ter sprake komen, dat tot nu toe nog niet rijp was. Maar je sprak van nog meer verrassingen?" «Zeker I Toevallig ontmoette ik in genoemd hotel aan de table d'lióte ook een zekeren mijnheer von Rudorf, dien ik reeds had gezocht. Hij moet een intiem vriend van Egon zijn geweest en tevens een hartstochtelijk bewonderaar van diens jonge vrouw. De booze wereld zegt zelfs dat hij een blauwtje bij haar heeft geioopen. Ik sprak met hem over Egon en over jou, en hij verzekerde mij, dat zijn vriend steeds met groote deelneming over je had gesproken en je dood waande. Toen ik over Ku rovski sprak, verheelde hij mij niet dat hij hem niet goed gezind was. Dit ons gesprek bleek en dat is van belang dat hij Irnm reeds vroeger op een badplaats aan den Rijn had gezien. «Ik heb toen mijn aanteekeningen nagezien, maar Rudoif komt in dien tijd niet op de vreemdenlijsten voor. Toen ik hem den volgenden dag er naar vroeg, vertelde hij ontwijkend, dat hij zich op zijn doorreis te Frankfurt am Main had opgehouden; maar den vorigen dag had hij gezegd dat hij te Ems was geweest. «Ik trek daaruit de gevolgtrekking, dat hij niet zai verzuimd hebben zijn intiemen vriend op te zoeken. Maar waarom verzwijgt hij dat? Het geeft je aanleiding om prinses Kontscbakow een belang rijke vraag te stellen. Wij hebben dus, behalve Kurovski en Zirkow, nog een derden persoon uit dien trourigen tijd. «Let wel; drie! Voor een duel zijn er roinstens positie verkeert ten opzichte der gebeurtenissen in China, is duidelijk en het spreekt vanzelf dat de Britsche regeering rondkijkt naar een bondgenoot. Daan oor komen in aanmerking Japan en de Vereenigde Staten, die beiden hetgeen er in het verre Oosten voorvalt, niet onverschillig kunnen aanzien. Reuter s bureau deelt nu uit Washington mede, dat ter bevoegder plaatse is onderzocht welke houding de regeering der Vereenigde Staten zal aannemen in geval van verwikke lingen in Oost-Aziê, Men wilde weten, of de Amerikaansche belangen in China groot genoeg werden geacht, om een werkdadig ingrijpen der Unie te rechtvaardigen. "Van welke zijde men aldus geïnformeerd heeft, is niet officieel bekend, paar in politieke kringen neemt men aan, dat Engeland een actief optreden der Vereenigde Staten, ten doel hebbende een schotje te schieten voor de vor deringen van Duitscldand en Rusland in China, gunstig zou opnemen. Vorder meent men aldaar te weten, dat aan China zulk een optreden der Vereenigde Staten welkom zou zijn. ..-•Amerika, dat niet geïnteresseerd is bij de verwerving van grondgebied in China, zou er zich in zulk een geval toe bepalen krachtig zijn bestaande belangen te verdedigen. Meer waarschijnlijk is nog een samengaan van Engeland met Japan. Reeds liepen daaromtrent geruchten, die de Times evenwel voorbarig noemt, nochtans er jij voegende, dat het geen verwondering zou wekken, wanneer zulk een samengaan het resultaat ware van de politiek, welke door sommige Europeesche mogendheden in Oost- Azië wordt gevolgd. Dat Japan met leede oogen de gebeurtenissen der laatste dagen aanziet, is zeer begrijpelijk. De vruchten, waarop Japan aanspraak mocht maken na de oorlog met China, zijn voor het grootste deel geplukt door Rusland. Het krachtig opkomende rijk van den Mi kado heeft de hand uitgestrekt naar de kroon van het verre Oosten, maar ziet die voor zijn neus weggrissen door den Russischen slokop. De bezetting van Port-Arthur heeft dan ook op de Japansche regeering een diepen indruk gemaakt. Langdurige kabinetsraden worden er gehou den, waaraan ook militaire autoriteiten deel nemen. In de Figaro spreekt Whist over de Duitsche expeditie naar China. sik geloof," zegt hij, sdat de bescherming van den handel en het steeds klimmend succes der Duitsche producten in deze streken de hoofdoorzaak is van het optreden van Duitsch land. »Ik verwonder mij niet al te erg over den nijd en de ontevredenheid der Eugelschen over vier noodig, en deze vierde moet dus Egon zijn geweest, wiens mond gesloten is, en die niet ge tuigen kan tegen den éenen, die niemand dan Ku rovski kan zijn geweest. «Maximinia Lubionoff, gravin von Alban, heeft haar hand geschonken aan den moordenaar van haar man, dien zij vóór dezen heeft liefgehad, en zij misleidde de wereld door drie jaren weduwe te blijven Emmerich staarde sornber voor zich. «Op mij rust nu de taak, den dood m.jns broe ders te wreken,"' sprak hij op doffen toon. «Ik heb het aan zijn graf gezworenHij heeft jegens mij gehandeld als een broeder; ik zal het hem ver gelden." Hij stond op. Hehrmann vergezelde hem naar huis. XVII. Den volgenden morgen vertrok een cavalcade van heeren in roode rokken en hooge rijlaarzen, gevolgd door piqueurs en honden, van prins Kont- schakow's hotel. Het gold een vossenjacht, waartoe alles reeds was voorbereid. Maximinia wuifde Leo van het balkon een Iaatsten groet toe en zag hem lang na. Het was haar niet aangenaam vandaag alleen te zijndie ontmoeting van den vorigen avond had haar onrustig gemaakt. Een telegram dat zoo juist gebracht was, ont rukte haar aan haar gemijmer. Mevrouw Von Zirkow berichtte haar: «Wij komen heden avond. Wij hebben je moeder ontmoet." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1