51"c jaargang. insdag|28 December 1897. IN0. 9511. FEUILLETON. DE JONGE WEDUWE. /erschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Bericht. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Scliiedam, pet kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0 02 BUREAU: BOTERSTRAAT Tclcplioon No. 123. AnvEr.TENTrErra.TS: van 1—5 gewone regels mot inbe grip van eene Courant0.53 Iedere gewone regel meero_po Bij abonnement wordt korting verleend. Zooals gewoonlijk zal «leze Courant ook In den ochtend van den Nieuw jaarsdag verschijnen. NIEUWJAARSGROETEN worden op de gewone wijze daarin opgenomen tegen den prijs van vijftig cents. Algemeen overzicht. Schiedam, 27 December '97. De zaken van het verre Oosten houden nog steeds in de eerste plaats de aandacht der politic van Europa bezig. En ook de pers geeft den voorrang aan dit zeker zeer belangwek kende vraagstuk. Stellige berichten van nieuwe gebeurtenissen in China of in de Chineesche wateren zijn er evenwel niet ingekomen. Maar de Duitsehe, Russische en Fransche bladen hebben voldoende stof van bespreking aan de positie van Engeland in deze en aan de belangen van Japan. Of er werkelijk een »entente" tussehen Duitschland en Rusland heeft bestaan, zooals de Duitsehe bladen willen doen geloovm, de Fransche daarentegen weigeren aan te nemen, is een vraag die naar den achtergrond wordt gedrongen. Engeland en Japan, met die beiden hebben Rusland en Duitschland te rekenen, veel meer dan met China zelf. De Nciuosfi althans constateert de volkomen onmacht van het Hemelsche Rijk, en komt tot deze slotsom, dat de verdeeling van China door de 'Turopeesche mogendheden noodzakelijk moet volgen. Het blad spoort daarom aan dit in eensgezindheid te doen, in plaats van om den sbuit te vechten. Dat is evenwel juist de quaestie. Tot nog toe hebben Duitschland en Rusland gehandeld, zonder zich te bekommeren om En geland, Japan of de Vereenigde Staten, die alle belangen hebben te verdedigen in China. Een poging om de Vereenigde Staten over te halen om gezamenlijk op te treden met En geland en Japan, is evenwel mislukt. In een Zaterdag te Washington gehouden kabinetsraad moei besloten zijn, dat de Veree nigde Staten geen stuk van China zullen be zetten, maar zich zullen vergenoegen met de gebeurtenissen gade te slaan en de rechten, die bij tractaten aan Amerikanen zijn toegekend, te handhaven. Dat China stappen zou hebben gedaan bij de Vereenigde Staten is onwaar. Van 't grootste belang is evenwel het al of niet bestaan eener overeenkomst tussehen Japan en Engeland. Men bedenke slechts, dat Japan in Formosa, Engeland in Hongkong ieder een uiterst be langrijke basis vcor hun operaties bezitten, ROMAN DOOR HANS WACHENIIUSEN. 28) Zij kleedde zich cn ging haar ochtendwandeling maken. Toen zij tegen den middag, van haar wandeling teruggekeerd, in haar salon stond, werd haar een kaartje gebracht, dat zij slechts aarzelend aannam. Met een kloppend hart las zij «Graaf Emmerich Alban." Wat te doen 7 Hem afwijzen, zooals zij te Berlijn had gedaan? «Mijnheer verzoekt dringend u te mogen spreken over gewichtige dingen," deelde het meisje mede. Maximinia richtte zich op, knikte zwijgend, wischte zich met den zakdoek het voorhoofd af, haalde diep adem en trad naar het venster toe, om zich eerst om te keeren toen zij eenig geruisch achter zich vernam,. Dezelfde heer dien zij gisteren reeds had gezien, stond voor haar en boog beleefd. Een beangstigd gevoel overviel haar dat zij ver bleekte, toen zij op dat bekende gelaat staarde. Het waren dezelfde ernstige oogen, hetzelfde gelaat, schoon door weer en wind gebruind cn hij keek haar zoo vreemd, zoo vragend aan. Alleen zijn stem was dieper en forscher, toen hij begon «Uw Hoogheid vergeve mij mijn aandringen, terwijl de Brit in de Chineesche wateren een vloot ter beschikking heeft, bestaande uit niet minder dan 28 schepen, bemand met 0000 koppen en bewapend met 400 kanonnen. Bij die vloct zullen zich nog twee kruisers van den eersten rang voegen, die het eskader van prins Ileinrich op den voet volgen. Men houdt zich dan ook te Londen alsof men ten volle gerust is. 'Het Foreign Office had de gebeurtenissen in het Oosten voorzien", zegt de Daily Graphic terwijl de Daily Chronicle meent, dat Enge land zijn moreelen steun zal verleenen aan Japan, dat krachtig protest zal aanteekenen tegen het optreden van Duitschland. In diplomatieke kringen te Tokio houdt men het er voor, dat er reeds een overeenkomst tussehen Engeland en Japan is gesloten. Een verbond is tot stand gekomen, en men heeft afgesproken gezamenlijk een vlootdemonstratie te houden in de golf van Petschïli. O vei' Shanghai werd bovendien naar Londen bericht, dat het Japansche gouvernement eenige legercorpsen mobiliseert onder de beste gene raals uit den oorlog met China. De Japansche regeering heeft zich daaren boven zekere vrijheid van beweging verschaft door de Kamer te ontbinden. De samenstelling en de houding der partijen lieten een votum van afkeuring tegen de regeering verwachten, en in de gegeven om standigheden mocht deze zich blijkbaar daar aan niet blootstellen. Te Rome heeft het gerucht geloopen, dat Engeland steun gezocht, maar niet gevonden heeft bij Italië. Eindelijk meent men te Londen te weten, dat Engeland aan Rusland heeft voorgesteld een conferentie te houden met China. Wat zal deze strijd van belangen in het verre Oosten opleveren Zal dat zelfde Oosten het strijdperk worden, waar de giganten van het Westen zullen strijden om de hegemonie over de wereld Wie zal het zeggen De verstandhouding tussehen Spanje en de Vereenigde Staten schijnt allengs beter te worden. Althans de Amerikaanscbe bladen, met uit zondering van de Worldspreken met groote verontwaardiging over den moord op den adju dant van maarschalk Blanco, kolonel Buiz, in het kamp der insurgenten gepleegd. Die verontwaardiging wordt in Spanje op lioogen prijs gesteld, en schoon er zijn die hier aan weinig beteekenis hechten, zijn de Spaan- sche staatslieden over het algemeen van oordeel, dat deze moord er slechts toe kan bijdragen, om een toenadering teweeg te brengen tot de Vereenigde Staten, en samenwerking van beide landen om een einde te maken aan den ramp zaligen oorlog op Cuba. De Spaansche regeering heeft gedaan wat gedaan kon worden dit wordt ook in de Bood- maar ik kotn hierheen, omdat ik u noodzakelijk moet spreken over dingen «Er waren omstandigheden, graaf', antwoordde zij vlug, «die mij verboden «Ik begrijp u." Een bittere trek vertoonde zich om zijn mond. «Ik verzoek u nu om eenige aan dacht. Alleieersw dank ik u voor de gereede inwilli ging mijner eischen, die ik gedwongen was te stellen want al is het mij gelukt, mij een bestaan te verschaffen, het is slechts een bescheiden be- bestaan. Laat deze aangelegenheid hiermede zijn afgedaan." Maximinia knikte zwijgend. Zij kon niet nalaten zijn vrijmoedigheid te waardeeren, en zij voelde zich eoriigermate gerustgesteld. Toch mocht zij niet verwachton, d°'. hij in een vriendschappelijke ver houding tot haar wenschte te treden. «De tweede aangelegenheid is het beheer van ons gemeenschappelijk grondbezit; maar dit schijnt mij meer iets, wat ik met uw echtgenoot heb te regelen. Ik zal dus volstaan met de mededeeling, dat ik nooit genoegen zal nemen met den verkoop van mijn deel. «De derde quaestie", ging hij met plechtigen ernst voort, «is die van een broeder, op wiens familienaam een smet is geworpen, dien hij moet verwijderen. Ik heb de taak op mij genomen, te bewijzen dat Egon niet zich zelf om het leven heeft gebracht." Maximinia zag hem dankbaar aan. «Een edel besluit!" zeide zij. «Onze pogingen zijn helaas mislukt." «Ik twijfel niet, Hoogheid, of de mijne zullen met meer succes bekroond worden. Ik geloof zelfs dat dit reeds is geschied." schap van president Mc. Kirde v toegegeven. En in Spanje hoopt men nu, dat ook te Was hington al liet mogelijke gedaan zal worden ten gunste van den vrede op Cuba. Die gunstige indruk dreigt evenwel weer eenigszins uitgewricht te worden door het feit. dat opnieuw een Amerikaanscbe vrijbuiters- expeditie op Cuba is geland. En wat zal men in Spanje zpggen van de oproeping, die de staatssecretaris van buiten- landsche zaken te Washington tot het Ameri kaanscbe volk heeft gericht? Op bevel van Mc. Kinley verklaart Sherman dat <le regeering er toe wenseht mede te wer ken om de slachtoffers van den Cubaanschen opstand te ondersteunen. Een schikking is getroffen, opdat aan den Amerikaanschen consul-generaal op Cuba al het noodige voor ondersteuning vrijuit kan worden gezonden. De consul-generaal zal, gesteund door de instellingen van weldadigheid, de verdeeling der giften leiden. Intusschen houden strijd en vernieling nog steeds aan op Cuba. Volgens een telegram uit Havanna is van daar uit :e zien, hoe verschillende suikerplan tages in lichte laaie staan. De opstandelingen hebben er den brand in gestoken. Tussehen Griekenland en Turkije is, ondanks de wederzijdsche ratificatie van liet vredes- tractaat, nog lang niet alles in het reine. Wel zijn de diplomatieke betrekkingen her steld, en keeren ook de Grieksche gevangenen naar hun land terug, in uitstekende conditie zelfs, maar de ontruiming van Thessalië laat nog op zich wachten. De bewoners maken zich daarover ongerust, en vreezen, dat de oogst zal verloren gaan, in dien de Turksche troepen met Maart nog in het land zijn. De Grieksche bevolmachtigden hebben boven dien bevel gekregen bij de Porte te protesteeren tegen het rooven van Grieksche oudheden in Thessalië door de Turken. Een vreemd incident heeft zich ook voorge daan in de golf van Ambracië. Op de Griek sche kanonneerboot Aclium is bij het verlaten van de golf uit het Turksche fort bij Preveza een kanonschot gelost, waardoor de Aclium en andere kanonneerbooten, die haar volgden, ge dwongen werden terug te keeren. Onmiddellijk is aan den Grieksclien geza nt ie Konstantinopel gelast een vriendschappelijke verklaring van de Porte te verlangen. In Griekenland zelf vergt op het oogenblik de Mhnike Iletaeria aller aandacht. De rechter van instructie, die een onderzoek heeft begonnen naar de verrichtingen van dit geheim genootschap, heeft bij een der banken beslag willen leggen op 200.000 francs, die op naam van de vereeniging stonden. Maar de gelden waren reeds van de Bank teruggenomen. «Dan verdient u grooten dank. Aanvaard bij voorbaat den mijnen, want Egon's nagedachtenis is mij steeds heilig gebleven." Zij wilde hem de hand reiken, maar hield die terug, toen zij zag, hoe onverzoenlijk zijn gelaat stond. «Heeft U niet aan een duel gedacht?" vroeg hij met klem. Zij staarde hem met wijd geopende oogen aan. «Een duel! O zeker!Maar zooals men hem heeft gevonden ...Ik geloofde er aan, maar mama en de anderen Een due!En met wien «Met den voormaligen luitenant der garde Leo Kurovski Onverbiddelijk rustte zijn scherpe blik op haar gelaat, toen zij verbleekend terugdeinsde en een kreet van schrik slaakte. «Streng genomen, wel is waar, doet men verkeerd van een duel te spreken. Een moord, dat is beter qualificatie van de daad, te oordeelen naar de wijze waarop men het lijk van mijn broeder heeft gevonden. Maar er zijn getuigen bij geweest, en zelfs die kan ik u noemen, namelijk von Zirkow, toen oveneens luitenant der garde, en een mij onbekenden mijnheer von Rudorf." Maximinia verstond nauwelijks wat hij zeide. Haar goudblond haar lag op de leuning van haar stoelzij drukte de hand krampachtig op de borst, haar oogen waren gesloten. Hij zag haar aan, tevreden over zich zelf, maar minder over de uitwerking zijner woorden, want zij was onschuldig en had niets vermoed. Dat be greep hij, en daarom bekroop hem een gevoel van medelijden. Hij stond op, naderde haar en wilde haar toe liet Nationaal Genootschap hoeft nu een brochure uitgegeven, waarin bet zijn gedrag tracht te rechtvaardigen. Vooral poogt het aan te toonen, dat de re geering de Ethnihc Iletaeria steunde, en dat een groot aantal officieren leden van het genootschap waren. De oud-premier Delyatinis moet het genoot schap krachtig hebben ondersteund. De militaire commissie, die een onderzoek moet snstollen naar de houding der officieren in het Grieksche leger, schijnt een algeheele opruiming te willen houden. Niet minder dan 400 officieren wil zij om verschillende redenen uit het leger zien ver wijderd. Op Kreta wordt middelerwijl, naar de corres pondent der Times te Kanea bericht, de toe stand met den dag slechter. Ciiristenen en Mohammedanen liggen voort durend met elkaar overhoop en geven natuurlijk elkander de schuld. De Nationale Vergadering heeft een memoran dum tot de admiraals gericht, waarin zij de onmogelijkheid betoogt, dat Kreta aan den Sultan een schatting betaalt. Gemengde Mededeel logen. Bijna alle machine-arbeiders in Engeland hebben, naar uit de gepubliceerde cijfers blijkt, de voorstellen der patroons verworpen. Te Parijs is een ontploffing ontstaan op de kamer van zekeren Adricn Moucherondie bekend staat als anarchist. Moucheron beweert proeven te hebben ge nomen voor het vinden van beweegkracht voor een bestuurbaren ballonmaar de politie gelooft aan een bom. Men acht het te Buda-Pest zeer waarschijn lijk, dal baron Banfly, door de obstructie in het Parlement daartoe gedwongen, bij ministerieel besluit het voorloopig vergelijk zal afkondigen. Baron Banfly moet in de club der regeerings- partij zich tegenover verschillende vertrouwden hebben uitgelaten dat hij waarschijnlijk de laatste constitutioncele minister-president van Hongarije zal zijn. Zoo in Oostenrijk als in Hongarije heeft het parlementarisme gevoelig geleden. In Algerië dreigt hongersnood onder de inlanders. De regeering heeft reeds uitdeelingen gedaan en vraagt een crediefc aan om in den nood te voorzien. Kassala is Zaterdag overgegeven aan de Egyptische troepen. De kolonels Wingate en Gallaway zijn op gerukt naar de grenzen, waarschijnlijk omdat de Khalif zich gereed maakt de Engelscli- Egyptische troepen aan te grijpen. Woensdag 1.1. zijn de Derwischen met be spreken. Maar zij sloeg de oogen op cn staarde hem ontzet aan, met bevende, bleeke lippen, die geen woord konden stamelen. «Vreeselijkfluisterde zij eindelijk, de handen voor het gelaat slaande. «Leo zijn Zij waagde het woord niet uit te spreken richtte zich op en zag voor zich uit, ais trachtte zij te begrijpen. «Neen, neen riep zij uit. «Leo heeft mij ge zworen dat hij hem niet baatteLeo kan niet haten Het is een wreede dwaling Maar toen herinnerde zij zich hoe onaangenaam Egon getroffen was, doordat hij Leo aan haar zijde zaghoe Egon reeds te Parijs van haar kinderlijke liefde voor Leo had gehoord, en hoe door een ongelukkig toeval Leo's portret onder zijn oogen was gekomen. Zij sidderde. Toch kon zij niet begrijpen, dat Leo zijn moor denaar zou zijn geweest. Emmerich had haar don tijd gelaten om tot bedaren te komen. Nu stond hij op. «Het doet mij diep leed, dat ik u verdriet moest aandoen," zeide hij zacht. «Ik had u kunnen sparen, maar tot wien anders moest ik mij wenden. Ik beken u eerlijk, dat ik sedert uw huwelijk met prins Kontschakow overtuigd was, dat het u niet onbekend was aan wien de dood van uw eersten man te wijten was. «Vergeef mijl Ik ben Egon's broeder; ik heb gezworen zijn dood te wreken. Ik moest spreken, en wel tot u Maar ik ga heen, met de overtui ging dat ik u onrecht heb gedaan. Wat verder mijn plicht is, ook dat zal en moet geschieden." Met een eerbiedige buiging vertrok hij. (IVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1