51"'" jaargang. Woensdag 29 December 1897. N°. 9512. DE JONGE WEDUWE. iH! herschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Kennisgeving. L FEXJTT iLETON. stadsnieuws/ UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. 3.34 H..A. Gri'iend BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 r. franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommersoqo BUREAUBOTERgTKAAT tO, Tclnpltoon Wo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Conrant/"0.52 Iedere geivone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schiedam zijn voornemens op Donderdag: 6 Januari a.s., des namiddags te 2 uur, in het openbaar bij inschrijving en voor 5 jaren te verpachten achter den strekdam tegenover Pernis, het oostelijk gedeelte vormende van Perceel no. 88 van Sectie N der gemeente Schiedam. De voorwaarden liggen ter lezing op het bureau der gemeentewerken. De gesloten inschrijvingen moeten ter Secre tarie zijn ingeleverd den 29n December a.s. De COMMISSIE VOOR GEMEENTEWERKEN te Schiedam, is voornemens op Vrijdatj den 7n Januari 1897 's namiddags 2 uur, namens Burgemeester en Wethouders ten raadhuize aan te besteden de levering van: Ijzerwaren, Gereedschappen, Borstels, Doeken, ürogislartikelen en verdere materialen ten "behoeve van den dienst der Gemeente werken. Het bestek ligt ter inzage op de Stads- timmerwerf en is, tegen betaling van 25 cents ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. Algemeen overzicht. Schiedam, 28 December '97. Het eenige nieuws dat er over de gebeurte nissen in het verre Oosten tot ons is gekomen, is zeer zeker belangrijk, maar lang niet onbe twistbaar. Jt Komt uit den koker der Daily Mail. De 4/espondent van dit blad te Shanghai meldde "~'t goede bron", dat de Engelsche vloot Zondag troepen had ontscheept te Chemulpo. -»Bovendien dezelfde correspondent is nog aan het woord loopt hier (te Shanghai n.l.) het gerucht, dat de Engelsche vlag is geheschen op een eiland aan de monding van de Yang- tsé-Kiang. Minder positief is een telegram, eveneens uit Shanghai aan de Times. Daarin wordt gezegd dat de Phoenix Shanghai heeft verlaten om zich te voegen bij het Engelsch eskader in de Chineesche zee. Dit eskader is zeventien schepen sterk en staat onder bevel van den admiraal BtilJer. De bewegingen van het smaldeel worden geheim gehouden, maar men meent dat het zich richt naar Ta-lien-Wau. De Times merkt hierbij op, dat Ta-lien-Wan voor Engeland niet \an belang is, en dat het voorloopig het veiligst is de bewegingen van het eskader als doodgewone manoeuvres te beschouwen. Aan het bericht, door de Daily Mail ont- .mngen, wordt nog iets toegevoegd. -i Yolgens dezen correspondent ondersteunt ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 29) XVIII. ïF.r rust dus een vloek op mij1" steunde zij, toen zij zich alleen zag. uLeo zijn En Zir- 'kow en Rudorf weten er van! Onmogelijk 1" Zij stond op en met wankelende schreden liep zij door de kamer heen en weder. Zij zou nooit meer rust hebben Leo's hand niet meer durven aanraken. Maar kon hij, die altijd zoo openhartig om zich heen zag, tot zulk een misdaad in slaat zijn «Het is niet waarHet kan niet waar zijn I' riep zij eindelijk uit. »Als er getuigen zijn dan zullen die verklarenAlleen Rudorf, die zoo vreemd kan doen Maar die is immers partijdig Hij is nooit een oprecht vriend van Egon ge weest En Leo zelf, als ik het hem op eer en geweten vraag INeen, het kan, het mag nis; zoo zijn, nadat hij mij zelf heeft gezworen.- admiraal Bnller krachtig den Engelschen con sul-generaal Jordan, die een protest, een soort ultimatum, heeft gezonden aan den Koning. Met dien Koning wordt dan zeker bedoeld de Koning van Korea, want Chemulpo is een vrij belangrij ke ha ven, dich t bij Seou id e Koreaansche hoofdstad. En daar Korea, na den laatsten oorlog, eigenlijk onder Japansch protectoraat is geplaatst (al wordt door Rusland dat protectoraat met terdaad uitgeoefend), zou een bezetting van Chemulpo door Engeland een aanwijzing zijn van zekere overeenstemming tusschen de regee ringen te Tokm en te Londen. Evenwel, een bevestiging van die bezetting is zeker nog noodig. Wel heettte liet reeds sinds een paar dagen, dat de Britsehe vloot zich in die streken ophield, maar in de gegeven omstandigheden lag daarin niets abnormaals. En het kruisen van Britsehe oorlogsbodems in de wateren van Korea bewijst nog niet de be zetting van Chemulpo. Toch lijdt net geen twijfel, of Engeland ziet uit naar een noordelijker punt. Met Shangaï en Ilonkong, die de kusten van Midden-China beheerschen, kan het zich niet meer tevreden stellen. Zal Chemulpo dat begeerde punt zijn Wij zullen het spoedig genoeg weten. Het feit is, dat op het oogenbük de toestand in het Verre Oosten uiterst verward is. In dit opzicht is het niet van belang ontbloot op te merken, hoe de publieke opinie in Duitsch- land zich vrij ontevreden en ongerust toont over de drukte die van de bezetting van Kiautschau en het vertrek van prins Heinrich is gemaakt. Die drukte scheen te wijzen op ernstige gebeurtenissen in de naaste toekomst. Men verzuimt ook niet op te merken dat Bismarck, de vader van Duitschland's koloniale politiek, het gansch anders zou hebben aan gelegd. Hij kondigde niet met groot reclamegeschet- ter en veel tooneeleliect de plannen aan, die hij in stilte uitgebroed had hij werkte óok in stilte en handelde zóo in het geheim, dat hij de wereld verraste met een voldongen feit, waardoor iedere tegenstand voorkomen werd. De »nieuwe koers" heeft ook hierin verande ring gebracht, maar men vraagt zich af, of die verandering wel ten voordeele van het Rijk is. Men vreest voor ernstige verwikkelingen in het Oosten, waar Duitschland geen vast steun punt bezit. En ook de handel maakt zich ongerust. De Voss. Ztg. verneemt o. a. uit Sydney, dat men in Australië al zeer weinig gesticht is over Duitschland's optreden in het Oosten. De groote industrie in Duitschland leeft van den export, en voor haar bevat de ontstemd- heid der Britten in Engeland en de koloniën een ernstig dreigement. De correspondent der Times te Peking deelt overigens een nieuw staaltje mede van Rus- land's grooten invloed in het Hemelsche Rijk van het Midden. De Chineesche regeering weigert in te gaan op den eisch, dat zekere inkomsten onder buiten- Tevergeefs poogde zij de tegenstrijdigheid te vei klaren lusschen Leo's eed en deze aanklacht, die haar veroordeelde tot een troosteloos bestaan aun zijn zijdo Ten siolte verzonk zij in een toestand van ge voelloosheid geen zenuw trilde in haar; zij lag onbewegelijk op den divan neer. Reeds verscheiden malen was haar kamenier in de kamer gekomen, maar had haar niet wagen te storen. Zij had elk bezoek afgewezenmaar nu kon zij twee dames niet verhinderen naar binnen te gaan mevrouw von Zirkow die nog in reis- costuum naar haar vriendin was gesneld, gevolgd door een bejaarde dame, gravin Lubienoff. nOm Gods wil, moet ik je zóo vinden. Is dat prinses Kontschakow, jij, bleek ais een martelares riep de jonge, drukke vrouw uit, terwijl zij zich over Maximinia heen boog, die zich half oprichtte en haar met een matten glimlach begroette. sik breng je je moeder, die jo nog niet in je nieuwen zonneglans heeft gezien en je nu hier vindt in een Apriibui, want je hebt geweend, dat zie ik. Wat scheelt jo, gelukkige en benijdens waardige?" Maximinia deed vetgeefsche pogingen om haar kalmte te herwinnen. sik voelde mij niet wei," zeide zij, haar vriendin de hand drukkende. sMiju moeder, zei je Waar is zij?" landsche controle zullen worden gesteld als waarborg voor een leening bij de Ilongkong- Shanghai-bank. "Wanneer deze leening niet gesloten kan worden zonder die voorwaarde, dan zal terstond het contract eener Russische, gegarandeerde ■i procents-leening worden gepubliceerd ten bedrage van 100 mülioen taëls tegen den koers van 93%. Als waarborg voor deze leening zal dienen de opbrengst der grondbelasting, waarover het beheer evenwel aan China blijft. Daarentegen zal Rusland dan het monopolie krijgen voor spoorwegen en mijnen benoorden den Grnoten Muur, met een open haven als eindpunt voor de spoorlijn. Ook zou China er in toestemmen, dat een Rus sir R. Hart opvolgt als generaal-inspec- teur der tollen. Het was te verwachten, dat dc oproeping van Sherman, in opdracht van president Mc. Kinley, ten behoeve der slachtoflers op Cuba, in Spanje zeer vijandig zou worden gecom- menteerd. Men is te Madrid natuurlijk zeer achter dochtig en ziet in deze oproeping een daad van verbloemde inmenging in de Cubaansche aan gelegenheden. De pers spoort dan ook de regeering aan eens voor al het Amerikaanse he gouvernement aan het verstand te brengen, dat Spanje geen bemoeiing in zijn koloniale politiek duldt. Ongelukkigerwijze is er voor de oproeping van Mc. Kinley slechts al te groote aanleiding. Gedurende net bestuur van generaal Weyler is het belangrijkste deel van de sParel der Antillen" tot een vallei des doods" geworden. Er is geplunderd en gebrand, verwoest en gemoord. In den omtrek van Havanna zelfs heerschte hongersnood. Te betreuren is het clan ook, dat het kabinet- Sagasta niet meer zooveel voortvarendheid toont als bij zijn optreden. Zeker, het heeft Cuba in een staat van totale anarchie gevonden en het heeft krachtigen tegenstand ontmoet in Spanje zelf. Maar dat wettigde juist groote energie en een onwankelbaar besluitbet wettigde die en maakte ze noodzakelijk. Het ware beter, indien de Spaansche regee ring minder met groote woorden protesteerde tegei. wat men noemt de trouweloosheid van president Mc. Kinley, en liever een wellicht baatzuchtig medelijden der Yereenigde Staten voorkwam, door elk voorwendsel uit den weg te ruimen voor Amerikaansch mededoogen. Yooral thans is daartoe een aanleiding, nu een nieuwe annexatie de Vereenigde Staten kan bezighouden. Het schijnt dat Denemarken zijn bezittingen in "West-Indië, St. Thomas, St. Croix en St. John, waarop het jaarlijksch 30.000 p. st. toelegt, wil verkoopen. Duitschland en Engeland zouden er een bod op willen doen, maar reeds in 1868 was er sprake van aankoop door de Vereenigde Staten voor 1.600.000 p. st. Toen mislukte het be- De gravin, die verbaasd en wrevelig midden in de kumor was blijven staan, trad, leunende op haar stok, naderbij. Maximinia ging haar tegemoet en legde de hand op haar schouder. nU ziet er ook slecht uit, mama," zeide zij om de aandacht van zichzelf af te leiden, en bezorgd haar moeder in het inderdaad bieeke en vermoeide gelaat schouwend. »Wees welkom; ik heb al zoo lang naar u veiiangd." ®Waar is Leo?" vroeg de gravin. rMaak je maar klaar, Minia! Ik kom je straks met mijn man afhalen." Met die woorden snelde mevrouw von Zirkow heen. »H| is op jacht, mama." sEn wat scheelt jou vandaag? Ik heb met de Zirkow's hier in het hotel mijn intrek genomen ik blijf maar enkele dagen." »U zdl vermoeid zijn van do reis." Maximinia trok een stoei naar zich toe en bood dien haar moeder. rOrn die paar uur in den trein geef ik niets. Laat mij maar een kleine verfrissching brengen, en verte! mij inlusschen wat je scheelt. Ik zie, dat er iets bijzonders moet zijn." Maximinia beide en bestelde wat haar moeder verlangde. i>Kom", zeide de gravin weer, iverte! bet mij nu voordat mevrouw von Zirkow terugkomt. Heb je ongenoegen met Leo gehad?" treffende voorstel evenwel in den Amerikaan- schen Senaat. Thans is de zaak weer bij dit staatslichaam aanhangig. De senator 1 lodge zal er over rnp- porleerun, en het schijnt dat de Commissie voor Buitenlandschc Zaken vóór den aankoop is. De Amerikaansche jingo's zouden op die wijze toch hun West-Indische bezittingen krij gen, en kunnen dan Cuba ongemoeid laten. Gemengde Jledcdcclingen. Mevrouw Jouffroy d'Abbans zal, volgens den Eclair, van Esterhazy de verklaring eisch en, dat zij niet de gesluierde dainc is. Zoo niet, dan zal zij aan den krijgsraad opzienbarende mede- deelingen doen, want de werkelijke »dame voilóe" is haar bekend. Zij is de gewezen minnares van Esterhazy volgens een vroegere mededeeling een hooggeplaatste dame, ide ge lijke van mevrouw Faure". De partij van onafhankelijken in de Ilon- gaarsche Kamer, wier leider Frans Kossuth is, heeft beproefd Zondag te Buda-Pest een moeting te houden tegen het voorloopig vergelijk en vóór douane-autonomie. De meeting kon niet doorgaan wegens het groote aantal aanwezige sociaal-democraten die de orde verstoorden. Onder de christenen op Kreta heerscht groote opgewondenheid wegens de werkeloosheid der mogendheden. Aan de Times wordt uit Kassala gemeld, dat kolonel Pearson de Derwischen in het fort Osobri kwartier heeft aangeboden, indien zij zich overgeven. De Derwischen hebben geweigerd en beproefd een uitval te doen. Men verwacht dat het fort spoedig zal ge nomen worden. Aguinaldo, het hoofd der rebellen op de Philippijnen, Heeft verklaard nooit weer de wapenen te zullen opvatten tegen Spanje. Yolgens hem is de opstand alleen te wijten geweest arn het wanbestuur van den archipel. Haat jegens Spanje was niet de oorzaak ge weest. In zijn Troonrede heeft de Mikado alleen de buitenlandsche betrekkingen goed genoemd, zonder gewag te maken van de gebeurtenissen in China. De minister-president en de minister van marine van Japan zijn afgetreden "Waarschijnlijk zal graaf Ito als premier optreden. Onder leiding van hunnen diiecteur, den heer Georg Rijken, zullen de bekroonde mannen koren »Rotterdamsche Liedertafel" en ïSchie- dam's Mannenkoor Orpheus", gezamenlijk een concert geven en wel op den 9n Januari a. s, in sde Doele" te Rotterdam voor de buiten gewone leden met hunne dames van de ïRot- terdamsche Liedertafel" en op den 13n Januari a.s. in de zaal der sOfficieren-Vereeniging" te Schiedam voor de buitengewone leden met Maximinia schudde het hoofd. Zij vond het ver schrikkelijk, haar moeder het gebeurde te vertellen, en toch, t ij kon haar raden, haar troosten. »Ik zal u alles zeggen", begon zij eindelijk. »Van middag heeft Egon's broeder mij een bezoek ge bracht. Ik kon hem niet ten tweeden maie af wijzen." En vastberaden deelde zij nu haar moeder alles mede, wat Emmerich haar had gezegd. En toen zij gedaan had en in koortsachtige spanning op een antwoord wachtte, riep zij opge wonden uit Egon's moordenaar! Verstaat u, mama? Gelooft u het?" De gravin glimlachte koe!. ïEen sprookje, uit laffe wraakzucht uitgedacht Hij moest er liever dankbaar voor zijn, dat Leo zoo grootmoedig al zijn eisehen heeft ingewilligd i Een ander had den avonturier de deur gewezen 1" »En de getuigen dan, die hij noemde?" ïlk geloof dat je zelfs zijn partij kiest i!k sidder alleen bij de gedachte, dat er maar een greintje waarheid in is!... Leo kan driftig, opbruisend zijn, dat weet u 1" »A1 wat je mij vertelt, bewijst alleen dat die lasteraar ook nog anderen tracht te compromit- teeren. Spreek noch met hen noch met Leo over dit alles. Zij zouden een bloedige verantwoording van hem eisehen." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1