51"'" jaargang. onderdag 30 December 1897. N°. 9513. In het fiscale doolhof. /erschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Kennisgeving. FEUILLETON. DE JONGE WEDUWE. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. 3.34 H.A. Griend BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1,30 Afzonderlijke nommers0 02 BUREAUBOTERSTRIAT TO, Telepl.oon Xo. 123. AdvcRTHNTiErsusvin 1—5 gewone regels met inbe grip van ccno Courant0.59 Iedere gewone regel meer o.io Bij abonnement wordt korting verleend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schiedam zijn voornemens op Donderdag 6 Januari a.s., des namiddags te 2 uur, in het openbaar bij inschrijving en voor 5 jaren te verpaclilen achter den strekdam tegenover Pernis, het oostelijk gedeelte vormende van Perceel no. 88 van Sectie N der gemeente Schiedam. De voorwaarden liggen ter lezing op het bureau der gemeentewerken. De gesloten inschrijvingen moeten ter Secre tarie zijn ingeleverd den 5en Januari a.s. Wij zijn verward geraakt in het fiscale doolhof. Dat rnoet dunkt ons de wethouder van finan- tiën gedacht hebben, toen gisteren art. '1 zijner ontwerp-verordening viel. Nauw twee en een halve maand geleden draagt men hem bijna unaniem op eene belasting naar grondslagen samen te stellen en thans verwerpt men een ontwerp, gevormd naar den geest van een vroeger raadsbesluit. Let wel, men verwerpt niet de uitwer king, maar het principe. Wie tegen art. 1 stemde, omdat hij meende, dat B. en W. niet hadden gevolg gegeven aan de hun dezen zomer gegeven opdracht, en het lid dat zich indertijd tegen de geheele opdracht verzette, had daartoe natuurlijk het recht, en zelfs gebood plicht, daarvan bij het uitbrengen der stem te doen blijken. Het getal der raadsleden, die zich echter op dat standpunt hadden gesteld, was gering; ook zij dan alleen, benevens deleden die vóór art. 1 stemden, waren consequent. Of het juist was gezien bij art. 1 de cardi- nale beslissing te laten vallen, wij gelooven het niet. De heer de Groot informeerde dan ook nog eens uitdrukkelijk of dit de bedoeling was. Nu gaf het een verwarde stemming; tegen standers van het principe, tegenstanders van het gemis aan kinderaftrek, tegenstanders van de schalen, allen hielpen de bres schieten, waar die niet geschoten mocht worden. Immers B. en "W. weten thans niet juist meer, waaraan zij zich te houden hebben. Wil men thans een inkomstenbelasting, of is het raadsbesluit van 28 September nog van kracht, en zoo ja, wil inen dan een verterings- ting, of een inkomstenbelasting naar grond slagen volgens eene andere uitwerking, b.v. ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 30) Maximinia staarde haar moeder angstig aan. «Dus u verlangt, dat ik het in mijn binnenste mat mij zal ronddragen, en ook verder een lief- hebbende vrouw zal zijn voor Leo, aan wiens hand het bloed van mijn eersten man7 Dwingt niet alles mij, aan hem te denken 7" «Onzin Ik verlang alleen dat je je verstand gebruikt. Ook mijn advocaat vertelde mij onlangs dat naar zijn overtuiging Alban bevreesd was, dat zijn broeder zijn erfdeel zou opeischen. Hij had boven zijn krachten geleefd, dat lijdt geen twijfel «Laat ons er niet meer over spreken 1 Misschien dacht die Australiër, je nog meer te kunnen afzet ten. Laat Leo er maar niets van hoeren. Dat zou weer een schandaal geven. Ik heb nog genoeg van die geschiedenis indertijd, en jij ook, zou ik denken. Het zou belachelijk zijn, als je je weer op ieders tong bracht... Wij zien elkaar van avond bij het concert." Zij greep naar haar stok, die op tafel lag, stond met het onverschilligste gezicht ter wereld op, en ging weg. Het scheen bijna, of haar laatste gezegden Maxi- minia eenigermate hadden gerust gesteld. Peinzend stond zij daar, zich vastklampend aan die verklaring gelijk wij die gaven. Wil men daarnevens eeen straatbelasting Ziedaar een vijftal vragen, die zich gereedeliik laten stellen. Wat men thans heeft gekregen is een s c. li n baar principieels beschikking» Wij herhalen: behalve de enkele leden, die de opdracht aan B. en W. gegeven, onjuist uitgevoerd achtten, hadden de overige ledeu aan het principe, neergelegd in art. 1 hun stem moeten geven, evenals b.v. de wethouder van financiën zelf dat deed, die après coup allicht aan een directe inkomstenbelasting de voorkeur zal geven boven een inkomstenbelasting naar grondslagen. Maar in des wethouders gedrag zat conse quentie. Men weet het, wij dweepten met het ontwerp nietwij hadden echter nog te veel eerbied voor een raadsbesluit van zoo reeenten datum, dan dat wij aan het principe van het ontwerp tornden. Wij hebben dit bij herhaling duidelijk gezegd. Het principe was, met het oog op het raads besluit, juistin de uitwerking wilden wij niet onbelangrijke wijzigingen. Wij zouden dan ook consequent vóór artikel 1 hebben gestemd, zoolang niet het raadsbesluit van 28 September was ingetrokken. En zou ten slotte tegen de uitwerking van het principe onoverkomelijk bezwaar ge rezen zijn, het ware nog tijds genoeg geweest oin, met voldoende motiveering van stem, tegen het geheele ontwerp zijn stem uit te brengen. Als zoodanige punten van gewicht hadden kunnen gelden: kinderaftrek, wijziging van den multiplicator, aanslag van de niet in het Personeel getroffenen enz. Nu is er o. i. eene onzuivere stemming ge weest. Bij vele leden heeft zeer stellig in het stemmen tegen art. 1 een willen terugkomen op het raadsbesluit van 28 September gewicht in de schaal gelegd. Of wij de genomen beslissing, afgezien van de wijze, waarop zij tot stand kwam betreu ren Volstrekt niet. In ons blad van 1 Octoberj.l. waarschuwden wij reeds tegen liet den 28sten September ge nomen besluit. Wij voorzagen moeilijkheden. Die zijn niet uitgebleven. En geen wonder, want zonder inkomstenbelasting, komt men er op billijke wijze niet. Zeer terecht merkte de heer Maas gisteren op. dat een verteringsbelasting geen progressie mag kennenzij zou aldus o. i. worden een contradictio in terminis. Daarbij mag gevraagd worden, of men te Schiedam, dat exceptioneel weinig gegoeden heeft in vergelijking met andere plaatsen, er in slagen zal voldoende geld bij elkaar te krij- wanneer men niet de oeeonomisch sterken ten minste evenveel laat bijdragen van hun reve nuen als de oeeonomisch zwakken. van Alban's dood, en zoo vond mevrouw von Zir- kow haar ook. Het gelukte deze haar vriendin eenigszins in een andere stemming te brengen, en Maxïminia wilde zich zeif, althans voor het oogenblik, gerust stellen. Alleen toen Von Zirkow naar haar toe trad om haar te begroeten, vertoonde haar gelaat weer een angstigen trek. Maar zijn opgeruimd gelaat en zijn vrooltjkheid wisten dien te verdrijven. Haar moeder had misschien wei niet geheel ongelijk XIX. Leo keerde 's avonds terug, en hoorende dat zijn vrouw hem met de Zirkow's in 't «Konver- sationshaus" wachtte, haastte hij zich daarheen en drukte allereerst zijn vroegeren kameraad hartelijk de hand. Maximinia schrok wel toen zij hem zag komen, maar een blik op zijn van vreugde stralend gelaat steido haar gerust. Neen, Loo was onschuldig! Haar moeder had gelijk; zijn geweten was niet met zulk een daad bezwaard. Haar moeder was in de speelzalen, maar hoorde dat Leo terug was en kwam dezen begroeten. Een blik op haar dochter overtuigde haar dat de on aangename indruk was uitgewlscht. Toch zou de avond niet voorbijgaan, zonder Maximinia eenige pijnlijke oogenblikken te bezorgen. «Zooeven ontmoette ik tot mijn verrassing je ouden bewonderaar von Rudori", zeide haar moeder, naast haar plaats nemend. «Ik vertelde hem dat je hier bent, en hij zal je dus wel opzoeken. Misschien weet hij nog mets van je huwelijk, ofschoon ik hem er te Petersburg reeds op had voorbereid." Maximinia verschoot van kleur. Hij, Zirkow en Wij willen niet eens spreken van progressie. Met een verteringsbelasting alleen, die aan den den eisrh, welke aan dergelijke heffingen ge steld mag worden beantwoordt, komt men er niet, tenzij men de middenklassen 10 a 20 pet. van het inkomen laat betalen. En dit zal toch wel niet in de bedoeling liggen. Reeds wilde men Schiedam voorstellen als een plaats, waar het ambt van gemeente-ont vanger eigenlijk een sinecure is! Zoo bejammeren wij het feit van de ge vallen beslissing niet, maar verheugen ons daarover, vooral nu, zooals door enkelen reeds gevreesd werd, door onzen wethouder van finan tiën, volkomen terecht de Kabinetsquaestie niet is gesteld. Zijn houding was, ook naar het oordeel der meerderheid van den Raad, volkomen correct. Slechts één ding betreuren wij. Dat is de nuttelooze arbeid door den wethouder van finantiën verricht. Men had hem dien kunnen sparen. Voor de meesterlijke en gevatte verdediging van zijn fiscaal geesteskind alle hulde. In zooverre jammer dat het niet tot de onderdeelen toe kwam. Nu was het, zij het al niet een mort sans phrase toch een dood, die feitelijk hierop neer kwam. Dac het onzen wethouder van finantiën moge gegeven zijn een ontwerp samen te stellen, dat aan de billijkheid beantwoordt; niet onwaar schijnlijk komen wij dan wel weer terug tot een verbeterde editie van de «gehate" inkom stenbelasting, waartegen in de laatste jaren al heel weinig reclames waren, die daarenboven, voor zoover wij weten, steeds met de meeste hoofschheid en plooibaarheid werden behandeld. Algemeen overr.icht. Schiedam, 29 December '97. Het nieuws uit het Verre Oosten is schaarsch, en daarom houdt men zich maar onledig met gissen en phantaseeren. Zoo is van een bezetting der haven van Chemulpo doo? de Engelsche vloot blijkbaar niets waar. Althans Reuter's bureau ontving van de admiraliteit bericht, dat het Britsche eskader in de Chineesche wateren zich vermoedelijk ophoudt in de buurt van Port-IIamilton. Van de aankomst te Chemulpo was der admiraliteit niets bekend, schoon zijhet moge lijk achtte, dat de schepen op hun gewonen kruistocht in de gelegenheid waren geweest die haven aan te doen. Dus bij Port-Harnilton, waar volgens een tweede bericht uit Londen ook de Japansche vloot wordt samengetrokken. Daarentegen meldt men uit Nagasaki, dat graaf Emmerich Haar oog dwaalde naar Leo, die met haar vriendin in gesprek zat. «Ik wilde dat hij Zij hield op, want juist trad Rudorf de zaal binnen. Zijn zoekend oog trof juist haar. Hij aarzelde nog, toen hij twee heeren aan haar tafeltje zagmaar hij kon niet meer terug, want Maximinia had hem opgemerkt. Niet zonder eenige veriegenheid kwam hij nader bij om haar te begroeten. «Mijnheer von Rudorf mijnheer en mevrouw von Zirkow en prins IContschakow, mijn schoon zoon," stelde de gravin voor. Het gelaat der drie heeren toonde zekere ver warring, die Maximinia deed schrikken. Maar die verwarring maakte weldra plaats voor de gewone wederzijdsche beleefdheidsvormen. «Er is nog plaats voor u, mijnheer von Rudorf," zei de gravin hem een stoel aan de andere zijde van Maximinia wijzend. Rudorf richtte zich staande met eenige koele woorden tot de jonge prinses. «Uw Hoogheid vsrgunne mij u mijn gelukwen- schen aan te bieden." Zijn stem was onvast, zijn gelaat dat van een ver-inaden aanbidder, terwijl zij hem mat een gemaakten glimlach bedankte. Rudorf wiide blijkbaar weg. Zwijgend bedankte hij toert de gravin hem ten tweeden male uitnoo- digde plaats te nemen. «Ik trof zooaven mijnheer von ilebrmann", ant woordde hij, «en ik heb beloofd met hem tesou- peeren." Eerst nu vie! Leo's blik weder op hem. Zijn gelaat werd eensklaps ernstig, als was Rudorl's bijzijn hem niet aangenaam. de Japansche vloot de haven nog niet heeft verlaten. Ook van een soort ultimatum, door Engeland aan den Keizer van Korea gezonden of te zenden, schijnt geen sprake te zijn. De zaak was, dat de administratie der Kore- fiansche douane, tot nu toe berustende bij een Britsehen commis-aris, Mc. Leavy Brow n, thans door liet ontslag tan dezen iieer geheel in handen zou zijn gekomen tan den Russischen zaakgelastigde. Zooals gezegd, schijnt deze zaak geen aan leiding te hebben gegeven tot krachtige maat regelen als eett ultimatum, onderstreept door de bezetting der zeer belangrijke haven van Chemulpo. t Men houdt zich te Londen graag of men volkomen gerust is. Men gelooft niet, dat de gebeurtenissen in het Verre Oosten aanleiding zullen geven tot een gewapend conflict, heet het b.v. in een bericht vandaar. Toch zijn er die ook voor Engeland op han delen aandringen. De Daily Graphic b.v. eischl, dat een krach tige politiek worden gevolgd in Korea. «Wij moeten", zegt het blad, «de taktiek der andere mogend heden in het Verre Oosten volgen. «Indien zij graven en woelen, dan moeten wij hun voorbeeld volgen, voordat wij voor een voldongen feit worden geplaatst." Te Parijs schijnt men de bedoeling van den Russischen vriend niet goed begrepen te hebben. Althans daar is, naar men beweert, een verklaring van de bezetting van Port-Arthur ontvangen. Die occupatie zou alleen zijn geschied om Duitschland te beletten zijn invloed in China te vergrooten. Slecht klopt evenwel deze verklaring met een anderen uitleg, als zou de bezetting van Port-Arthur inderdaad slechts tijdelijk zijn. De Russische vloot zou alleen uit behoefte aan een winterstation daar zijn binnengeloopen, en de haven weer ontruimen, zoodra het ijs verdwenen is. In Japan is men blijkbaar niet geheel op zijn gemak. Het geheele ministerie is daar thans demis- sionnair, daar een poging om het kabinet te reconstrueeren mislukt is. De pers maakte van die gelegenheid gebruik, om op een krachtig ministerie aan te dringen, dat in staat is front te maken tegen de ge beurtenissen in het Verre Oosten. De 3iste December, de termijn waarop het compromis tusschen Hongarije en Oostenrijk afloopt, staat voor de deur, en nog is het voor- loopig vergelijk niet tot stand gekomen, zoo min in Oostenrijk als in Hongarije. Ook in de Hongaarsche Kamer heeft de Maximinia zag het, maar haar aandacht werd afgeleid doordat Rudorf met een beleefde buiging afscheid nam. «Een medeminnaar van je, Leo 1" De gravin zag hem spottend aan. «Ik heb gehoord dat hij formeel aanzoek heeft gedaan om je hand", wendde zij zich tot haar dochter. Leo was ontstemd. Hij wilde het niet laten blijken, stond op en trad met Zirkow naar de deur der zaai waar beiden zich in een ernstig gesprek verdiepten, angstig gadegeslagen door Maximinia, wier onrust weer begon te klimmen. «Die drie!" zeide zij bij zich zelf. «Zij kenden elkaar blijkbaar." De onverschilligheid van haar moeder ergerde haar, toen deze opstond om naar haar hölel te gaan, daar zij brieven verwachtte. Intusschen keerden de beide hoeren terug en toonden de dames het onbevangenste gelaat ter wereld. Maximinia stond op. Zij wilde een wandeling in het park maken. Het was hier zoo warm, zeide zij, Leo's arm nemende. «Maximinia bevalt mij niet 1" Met die woorden nam mevrouw von Zirkow den arm van haar man. «Wat hadden jullie beiden toch 7" vroeg zij, terwijl zij door de zaal gingen. «Rudorf scheen jullie zoowel als onze prinses onaangenaam te zijn. Denk je, dat tusschen haar en haar man iets is voorgevallen?" Zirkow zweeg eerst, maar zeide toen ontwijkend «Er zijn van die oude geschiedenissen, die we! weer eens opleven, en Rudorf herinnerde ons aan zulk een gebeurtenis. Dat is niets voor vrouwen en allerminst voor de prinses Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1