51*te Jaargang. Vrijdag 31 December 1897. N°. 9514. Eerste Blad. DË JONGE WEDUWE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgever" h j. c. roelants. FBTJILLETOJv- VISITEKAARTJES. BUITENLAM) Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 m b omliggende plaatsen, p, kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nomoerao.02 BUREAUBOTERSTRA.IT TO, Teleplioon Wo. 123. AjOTEitTEjrTiEPT!i.T3: van 15 gewone regels met inbo- grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De uitvinding der visitekaartjes is betrekke lijk nog niet zoo heel oud. Volgens de Gaulois vertoonden zij zich voor het eerst in het maat schappelijk leven onder de regeering van Bode wijk XIV. Met eenige reden mag men echter betwijfelen, of Frankrijk het eerste land was, waar zij in gebruik kwamen, als men ziet hoeveel Duitsche, Hollandsche en Italiaansche visitekaartjes uit dien zelfden tijd nog zijn over gebleven. Waarschijnlijk verspreidden zij zich in de tweede helft der zeventiende eeuw te gelijkertijd over geheel westelijk Europa. Eerst hestonden zij slechts uit een gewone speelkaart, waarop men zijn naam schreef, om haar ver volgens in het sleutelgat te steken bij den vriend, dien men niet tehuis trof. In het begin schenen zij nog weinig ge bruikt te worden, want noch in de brieven van mevrouw De Sévigné, noch in de Mémoires dier eeuw vinden wij melding gemaakt van visitekaartjes, ofschoon het overigens niet aan allerlei bijzonderheden over het intieme leven der tijdgenooten ontbreekt. In de achttiende eeuw, de eeuw der sier lijkheid en bevalligheid, waarin ook de kleinste en geringste voorwerpen verfraaid en opgetooid moesten worden, maakten beroemde kunste naars hun werk ervan, een visitekaartje te teekener. Cochin, Eisen, Fragonard, Chaffart, Moreau wedijverden om aan deze stukjes kar ton een artistiek voorkomen te geven. Soms ia de naam eenvoudig omgeven door een bloem krans van uitgezochte bewerking, soms vormt hij 't middelpunt van een meer of minder ingewikkeld motief, dat een allegorisch toe speling bevat op den smaak, het beroep of de woonplaats van den eigenaar. De narnen zijn meestal eigenhandig geschreven. Tegen het einde der eeuw begon het kaartje zijn karakter van luchtigheid en élógance te verliezen. De onderwerpen werden opzichtiger en gewoonlijk koos men ze uit deRomeinsche of Grieksehe mythologie. Men vindt er zelfs klassieke landschappen onder en vooral delta lianen maken misbruik van vergezichten met verwoeste tempels en antieke ruines. Tijdens het eerste keizerrijk voerde men op de gegraveerde kaartjes alle emblemata uit het troubadourstijdvak in. Elegante dames, zeker om aan te duiden dat zij niet aan overgevoelig heid leden, plaatsten haar adres op een kuras. Over het algemeen getuigen de proeven op dit gebied onder het eerste kiezerrijkvan een zeer slechten smaak, en ook de Restauratie schijnt hierin weinig verbetering gebracht te hebben. ROMAN DOOR HANS WACBENHUSEN. 31) De twee jonge paren gingen vroeger van elkaar, dan wel het plan was geweest. Leo gaf voor, dat hij moe was van de jacht, en Maximinia verlangde eveneens naar rust. Intusschen zaten Emmerich en Hehrmann nog tot middernacht op het terras van hun hotel met gedempte stern te spreken, totdat de eerste einde lijk opstond, en over den rand van hst balkon neerzag op het zachte ruischen van de Oos daar beneden, die in het licht der maan een zilveren band scheen. sik ben vast besloten onverwijld te handelen.' wendde hij zich weer tot Hehrmann. «Door een wonderbaarlijk toeval konden wij hen van avond allen bij elkaar zien zitten. Niemand ontbreekt, zelfs de oude gravin niet. Jij vraagt megen vroeg mijnbeer Rudorf om een onderhoud; ik ga naar majoor von Ziikow. Wij treffen elkaar later in het Konversationshaus. En nu, goeden nacl.t!" Hij ging naar zijn kamer, welk voorbeeld Hehr mann volgde. «Het courantenbericht zal opschudding maken 1" mompelde hij onder het uitkleeden. «Rudorf zal mijn briefje al in zijn hotel vinden." XX. Op een bank in de Lichtenhaler Allee zat 's mor gens vroeg een kleine, armoedig gekleede man, Als nu onze coupes, plateaux of wat men er al meer voor moge bestemmen, vaak reeds te klein zijn om de massa nieuwjaarskaartjes, die ons gezonden worden te bevatten, wat zouden wij dan wel moeten beginnen, als onze kaartjes, in plaats van de weinige centimeiers lengte en breedte, die zij beslaan, eens de ruimte innamen van een Chineesch beleefd heidskaartje In 1841 werd de heer De Lagrend, de Fransche diplomaat, door Louis-Philippe met een buitengewone zending naar China belast. De onderhandelingen hadden plaats te Macao. Op zekeren morgen werd er namens den gouverneur aan het hotel van den gezant een dikke rol papier gebracht. Die rol was tusschen de 25 en 30 centi meters lang en 15 centimeters dik. Niemand begreep, wat die zending beteekende, of wat die rol kon bevatten. Een Chinees, die op de hoogte van de ambte- naarsetiquette was, deelde aan de verbaasde leden van het gezantschap mede, dat de rol niets anders was dan het visitekaartje van den gouverneur van Macao. De cylinder werd afgerold, wat lang geen gemakkelijk karweitje was. Het blad papier besloeg zulk een oppervlakte, dat geen vertrek groot genoeg was om het uit te spreiden, zoodat men er maar van afzag, het «kaartje" verder in te zien. Algemeen overzicht. Schiedam, 30 December '97. Hoe men ook over de gebeurtenissen in het verre Oosten moge denken, of er al dan niet een Russisch-Duitsche entente bestaat, of Kiaut- schau en Port-Arthur definitief in handen van Duitschland en Rusland zullen blijven dan wel slechts tijdelijk zijn bezet, één ding staat onbetwistbaar vast, nl. dat de Britsche buiten- landsche politiek hier, zoo goed als bij ver schillende gelegenheden in den laatsten tijd, heeft gefaald. Men ziet dat in Engeland zeer wel in. Kort geleden nog publiceerde de Times een telegram uit Peking, dat iu de Chineesche hoofdstad de invloed van Engeland tegenwoor dig gelijk nul was. Vooral door het mislukken der jongste onderhandelingen over het sluiten eener leening. In een schrijven aan het City-blad wordt deze mededeeling nader verklaard. De Chineesche regeering had in den laatsten zomer de Engelsche regeering verzocht, haar bij het sluiten eener leening van 10 millioen p. st., ter betaling van het laatste gedeelte der oorlogsschatting aan Japan, behulpzaam te zijn door borg te staan, evenals Rusland dit bij een vroegere leening had gedaan. met een courant in de hand, peinzend voor zich te staren. Het was monsieur Bernard, die thans zijn geluk te Baden beproefde. Hij was armer dan ooit te voren; zijn vrouw was door ontberingen ziek ge worden, zijn kinderen leden gebrek. Hij had zich op deze bank neergez-'t in de hoop, een aalmoes op te kunnen doen, maar hetgeen hij in de courant las, die hij hier op de bank had gevonden, deed hem zijn ellende vergeten. Nog eens bracht hij het blad bij zijn oogen en doorvloog ten tweeden male een artikel van den volgenden inhoud. Een huiveringwekkende gebeurtenis. i Velen onzer lezers zullen zich nog het geheim zinnige voorval heiinneren, dat voor drietal jaren geleden op een der badplaatsen aan den Rijn ge beurde en wekenlang de bladen bezig hield. «Op een open plek in het bosch, dicht bij de stad, vond men 's morgens het lijk van een nog jongen, blijkbaar voornamen man, met een kogel- wond in da rechterborsthet gebruikte wapen lag aan zijn voeten. Terstond herkende men in den ongelukkige graaf A., verbonden aan een gezantschap te Parijs, die eenige dagen geleden met zijn jonge vrouw vandaar was aangekomen. «De aard van het wapen wees op een duel met bloedigen afloop, evenals versche voetsporen in liet zand, Ds laatste konden echter ook van een gezelschap zijn, dat op die plaats den vorigen dag een picnic had gehouden. De wond zelf sloot de mogelijkheid van zelfmoord niet buiten. «Niemand wist of men hier te doen had met een geheim gehouden duel of met een,zelfmoord. Voor geen van beide wist men eenig motief te vinden. s Arbeiders uit de buurt verklaarden dat zij in All tegenprnestntie had China zich bereid verklaard aan Groot-Britannié een of andere concessie te doen, die billijkerwijze kon wor den verlangd. De Britsche gezant te Peking en de consul- generaal te Shanghai hadden beiden de regeering er nadrukkelijk op gewezen, van hoe groot belang liet was deze voorstellen in gunstige overweging te nemen. Bovendien hadden tot oordeelen bevoegde personen met klem betoogd, dat dit wellicht de laatste gelegenheid was, die zich aan Enge land bood, om zijn prestige in China hoog te houden, terwijl liet risico zeer gering was. Maar lord Salisbury had bet anders ingezien en had geweigerd op het voorstel in te gaan. liet gevolg is toen geweest de moeilijke positie, waarin Engeland zich nu ziet geplaatst. Ook hier, zooals in Zuid-Afrika en aan den Bosporus, is de buitenlandsche politiek van lord Salisbury iu gebreke gebleven. 9 In den laatsten tijd zijn er besprekingen gevoerd tusschen Petersburg on Parijs, over de- wijze, waarop China aan geld zal worden geholpen, ten einde den oorlogssehuld aan Japan te kunnen betalen en tot ontruiming van Wei- Ilai-Wei door de Japansche troepen te komen. Daarvoor is noodig een bedrag van 0 millioen p. st., een som waar wel aankomen aan is. Nu wil Frankrijk ter wille van zijn Russi- schen vriend gaarne China uit de verlegenheid helpen. Les amis de mes amis sont mes amis, niet waar Maar en dit is niet meer dan billijk waar de Fransche spaarpotten weer eens zullen moeten aangesproken worden, daar wil men in Frankrijk ook dat een Fransche bank met de emissie der leening zal worden belast. En daarover is men het nu niet eens, zoodat de onderhandelingen voorloopig zijn gestaakt. Met China gaat het blijkbaar op een eind. Op den eersten dag van het nieuwe Chineesche jaar zal een zonsverduistering plaats vinden, en dat is een reden voor de langstaartige wichelaars om het ergste te vreezen. Dat Duitschland Kiautschau inpalmde en dat Rusland zich te Port-Arthur vestigde, zeker, dat spelde weinig goeds. Maar nu de natuurmachten gaan samen spannen met de barbaren van het Westen, nu schijnt er voor het Hemelsche Rijk van het Midden geen ontkomen meer aan. Dat de Russische regeering nog niets van zich heeft later, liooren over de voorgestelde leening, geeft ook aaideiding tot bezorgheid. Nieuwe ge' eurtenissen hebben zich intus schen niet voorgedaan. De regeling der quaestie met Duitschland, merkt een bericht uit Peking aan de Ind. Beige den vroegen morgen twee huurrijtuigen de richting van het bosch hadden zien inslaan; in ieder rijtuig hadden twee hun onbekende heeren, dus vermoe delijk badgasten, gezeten. sAlie huurkoetsiers werden in verhoor genomen, maar tevergeefs. Ook de nasporingen bij leveran ciers van wapens gaven geen resultaat. «De troostelooze jonge vrouw keerde met haar moeder naar haar kind te Parijs terug, en de politie staakte eindelijk haar onderzoek. «De zaak bleet een geheim, dat ondoordringbaar scheen. «Thans echter, meer dan drie jaar later, is de broeder van graaf A. teruggekeerd uit Australië, waarheen hij op jeugdigen leeftijd was getrokken, en waar hij niets van zijn bloedverwanten had gehoord. b Hij vond zijn vader, een hooggeacht land eigenaar in Wostfalen, niet meer in leven, en hoorde eerst nu van den treurigen dood zijn" broeders. «Vast overtuigd, dat zijn broeder niet tot een zelfmoord in staat was geweest, en verontwaardigd over den smet, dien men op zijn naam bad ge worpen, heeft hij nieuwe nasporingen ingesteld naar de oorzaak van zijns broeders dood. «Deze was gelukkig gehuwd geweest; dit bleek hieruit, dat zijn weduwe drie jaren over hem had gerouwd, voordat zij een nieuw huwelijk aan ging. Dat geen andere reden voor zulk een daad aanwezig was geweest, daarvoor mocht zijn prach tige positie in de groote wereld te Parijs als be wijs gelden, «Er bleef dus geen twijfel over of hij was ge vallen in een duel, dat niet volgens de wetten der eer plaats gehad en een moord ten gevolge bat gehad. «In die richting stuurde hij zijn naspormgen, ironisch op, blijft hangende totdat prins Hein- ricii van Pruisen zijn «geharnaste vuist heeft laten gevoelen en zijn lauweren heeft geplukt." China zou zich wel gaarne tegen Duitsch land verzetten, maar het voelt zich daar te zwak voor. Men is te Peking weinig gesticht over de commentaren in de Engelsche bladen, en teleur gesteld over het feit, dat Groot-Britanië China niet bijspringt. Over het Engelsche eskader bericht do Shanghai Mercury intusscliPn uit Tschifou, dat het smaldeel bij Port-IIamilton ankert, ter wijl Dalziet onder dagteekeriing van 28 dezer uit Shanghai meldt, dat de Japansche vloot, bestaande uit ongeveer 20 ten strijde uitgeruste schepen, bij het eiland Goto, in de buurt van van Nagasaki, op definitieve hevelen wacht. Zij zou in overleg handelen met het Engelseh eskader onder den schout-bij-nacht Duller. In Japan is de toestand eenigerrnato verward, nu de Kamer ontbonden en het ministerie af getreden is. De oorlogspartij dringt aan op krachtig han delen. In de departementen van oorlog en marine heerscht groote bedrijvigheid, en de vloot wordt toegerust. Ook de Vereenigde Staten schijnen zich in de zaken van het Verre Oosten niet onbetuigd te willen laten. Volgens een telegram uit New-York althans, heeft de Amerikaansche regeering besloten de vloot in de wateren van China te versterken. Daartoe zijn reeds kruisers naar China op weg. Een vreemde opvatting van den gesloten vrede hebben de Turksche autoriteiten te Preveza. Eerst wordt er op Grieksehe schepen ge schoten, die de golf van Ambracië willen ver laten. Daarop vraagt de Grieksehe gezant vrien delijk opheldering aan de Porto, die even vriendelijk wordt gegeven, met de toevoeging, dat de Grieksehe oorlogsbodems de golf van Ambracië kunnen verlaten. En nu de Grieksehe kanonneerbooten daartoe overgaan, openen niet alleen de forten van Preveza, maar ook het langs den oever ge schaarde garnizoen het vuur op het uitzeilende eskader. Geen der kanonneerbooten is echter door het vuur getroffen. Het schijnt dat men te Preveza nog graag een weinig oorlogje wil spelen. Wat Kreta betreft, tracht de Daily Mail nog eens een oud en versleten balletje op te gooien. Het blad beweert, dal R usland als gouverneur voor Kreta heeft aanbevolen prins George van Griekenland. De meeste gezanten zouden evenwel geen ooren hebben naar dit voorstel van Rusland. en deze stelden onbetwistbaar vast, dat zulk een duel had plaats gevonden zelfs gelukte het hem de personen uit te vinden, die or bij betrokken waren geweest. «Het komt er nu, naar wij beslist vernemen, nog slechts op aan, te bewijzen dat dit duel onder tegen de ééne partij gerichte voorwaarden heeft plaats gehad, dat die partij het slachtoffer is geworden van een samenspanning tut moord, dien men onder den schijn van een zelfmoord heeft pogen geheim te houden een daad, die te ge- meener is, omdat zij gepleegd is door mannen van den eersten stand, waarvan een zelfs een prins is." Het stuk eindigde met de woorden «Wij mogen dus een interessant strafproces verwachten." Bernard vouwde de courant samen en stak haar in den zak. «Als ik maar wist waar ik een belangeloozen getuige kon zoeken," fluisterde bij naderhand. «Baron Hehrmann! Die ook hier 1 Hij zou mij kunnen helpen Hij zag Hehrmann op eenigen afstand aankomen, l'tep hem te gemoot en groette diep. Hehrmann zag hem eerst verwonderd aan, maar herkende hem spoedig. «Neem mij niet kwalijk, baron", zoo begon Bernard, «de ellende noodzaakt mij u te vragen, mij, als u iemand voor het een of ander noodig mocht hebben Hehrmann gaf hem eenig geld om van hem af te komen. Als hij hem noodig had, zou hij hem ontbieden. Met tranen in de oogen keek Barnard hem na en zag, hoe hij een afgemeten groet wisselde met iemand, dien hij ook meende te kennen. (iVordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1