BINNENLAND. Statcn-Gcncraal. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Ranst en Wetenschap. Landbouw en Teeteelt. Het geheel e bericht verdient wel onder voor behoud te worden opgenomen. Een delegatie van vijf leden der Nationale Vergadering van Kreta heeft aan de Europeesche consuls te Karma een geschreven verklaring overhandigd, voor dc gezanten der mogendheden bestemd. Daarin geeft de Nationale Vergadering te kennen, dat zij haar steun alleen kan verleenen aan den toekomHigen gouverneur van Kreta, indien alle Turksdie troepen het eiland verlaten. Gebeurt dit niet, dan wordt niet ingestaan voor de veiligheid der Turken in het binnenland. De delegatie voegde er bij, dat een ontrui- ming bij gedeelten de Kretenzers tevreden zal stellen. Gemengde Mcdcdeellngen. Volgens de Londensche bladen moet de secre taris dor Trade Unions te Londen verklaard hebben, dat 200 syndicaten bereid zijn afge vaardigden te zenden naar een Zaterdag a.s. tc Londen te houden conferentie, om te over wegen, hoe het host hulp te verleenen aan de stakende machine-arbeiders. Magnin heeft bedankt als gouverneur der Frnmche Dank, nu dit ambt onvereenigbaar is geworden met het lidmaatschap van Kamer of Senaat. Ilij wensoht Senator te blijven. hi zijn plaats is tot gouverneur benoemd Pollain, directeur-generaal der douanen. Matthieu Dreyfus is door den rechter van instructie llenthulus gehoord. Waarschijnlijk betreft dit een aanklacht tegen do Soa- wegens laster. Men verwacht binnen twee of drie dagen liet rapport van majoor Savarv, op grond waar van generaal Saussier Esterhazy naar den krijgs raad zal verwijzen. In de Hongaarsche Kamer verklaarde Appo- nyi, dat indien het vergelijk niet vóór 1 Mei goedgekeurd was, volgens zijn meening do be- trekiringen met Oostenrijk niet anders defini tief geregeld zouden kunnen worden dan met een afzonderlijk douanen-stelsel. De minister-president, baron lianlly, was van dezelfde meening als de heer Apponyi en zei, dat hij al het mogelijke zou doen om een tol verbond le sluiten. Gelukt dit niet, dan zal hij een overeenkomst met Oostenrijk en een doua nen-stelsel in het leven roepen, hetwelk het best overeenkomst met de belangen van Hon garije. Tn elk geval zal de regeeriug getrouw blijven aan haar beginselen. De Wiener Ztg. publiceert intusschen een Keizerlijk besluit, waarbij op grond van art. 1 der Grondwet het voorloopig vergelijk voor den tijd van zes maanden, tot uit0. Juni 1898, wordt verlengd. De Standard verneemt uit Konstantinopei, dat een ministerieele verandering op handen is. Mahomed Djellaleddin zou dan groot-vizier worden. De Italiaansehe afgevaardigde Martini, be noemd tot buitengewoon civiel regeerings- commissaris van Erythraea, is Dinsdagavond naar Napels vertrokken om zich daar in te schepen naar Massowah. Vooraf heeft hij herhaaldelijk met den mi nisterraad geconfereerd. Tot bevelhebber der troepen in de kolonie is kolonel Troja van de alpenjagers benoemd. De tekst van een 5 October j.l. tusschen Korea en den ltussisehen gezant afgesloten tractaat is thans bekend geworden. »Op verzoek" "'ia Korea heeft Rusland tot een financieden raadsman aangewezen den heer Alexiolf. Deze zal de inkomsten en uitgaven behceren, en, na overleg met de ministers en de ambtenaren de begrooting samenstellen. Hij zal voorts een directeur der douanen benoemen. De financieele adviseurs zullen Russen of Koreanen zijn. Een telegram van Cuba, uit Manzanillo, deelt mede dat Spaanscho versterkingen zijn gezonden naar Santa-Cruz, dat door de opstandelingen wordt bedreigd. In de hospitalen te Manzanillo worden 3000 Spaansche militairen verpleegd. Op de spoorlijn bij Havanna is een bom ont ploft, zonder slachtoffers te maken. Kiesrecht. De minister van binoenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen, opga ven van het aantal kiezers in elk der gemeen ten e:, in elk der kiesdistricten (vooiloopig met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht), alsmede een ver- zamelstaat betreffende de provinciën en het Rijk, een en ander met bijvoeging van gegevens omtient den omvang en de grondslagen der kiesbevoegdheid. Uit den verzamelstaat blijkt dat naar een bevolkingscijfer van 4,928,016 zielen, liet aan tal kiezers bedraagt: Voor de Tweede Kamer, krachtens artikel ia der wet 513,833, waarvan ambtshalve 502,512; krachtens artikel 1 blo. wegens bewening van een huis 15,234 (allen eigen aangifte); wegens bewoning van twee huizen "756 (allen eigen aangifte)wegens bewoning van een vaartuig 729 (eigen aangifte) krachtens art. 4h 2o. wegens dienstbetrekking 80,773 als inwonende zoons 10,243; wegens pensioen 298 (eigen aangifte); wegens dienst betrekking en pensioen 225wegens als inwonende zoons en pensioen genietende 16; krachtens art. IJ; 3o. wegens inschrijving Grootboek 16 (eigen aangifte); wegens spaar boekje 2035 (eigen aangifte)krachtens art. IJ; 4o. wegens examen 2895 (eigen aan gifte. Totaal krachtens art. 1 b 63,220; Totaal krachtens art, la en l 557,059. Ten vorige jare bedroeg het totaal aantal kiezers 302,015. Voor de Provinciale Staten krachtens art. 1 in verband met art. 6 der wet 575322, tegen 30174 ten vorige jare. Voor den Gemeenteraad. Krachtens art. la der wet 511280, krachtens art. 15 8731totaal krachtens art. 'la en 15 beide in veiband met art. 7 der wet 520011, tegen 301438 in het vorige jaar. Legerbenoemlngen. Bij het personeel der militaire administratie is benoemd tot generaal-majoor de kolo nel E van Gent, hoofdintendant. Bij de infanterie: tot generaal-majoor, com mandant der le divisie, de kolonel Jhr. II, Laman Trip; tot idem, commandant der 2e divisie, de kolonel G. L. Langguth; tot idem, commandant der 3e divisie, de kolonel W. G. F. Snijders; tot commandant van het regiment grenadiers jagers de kolonel J. L de Bock; tot commandant van het le regiment infanterie de luitenant kolonel E. D. II. Mac. Leodtot commandant van het 4e regiment infanterie de luitenant kolonel \V. B. J. Duycker; tot com mandant 7e regiment infanterie de luit. kolonel P. R. Goudschaal. Arbeidsinspectie. De inspecteur van den arbeid in de 3 in spectie (waaronder ook ons gedeelte van Zuid- fiolland ressorteert) heeft aan de burgemeesters verzocht Le willen opgeven lo, het aantal io 1897 uitgereikte arbeids kaarten 2o. liet aantal op 31 December 1897 geldige arbeidskaarten voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar afzonderlijk en voor vrouwen boven 16 jaar 3o. het aantal in 1S37 gehouden inspectiën en 4o. liet nuntii ter zake van overtredingen der arbeidswet opgemaakte processen verbaal. Apotheken. I* de gisteren gehouden vergadering van den Geneeskundigen Raad in Zuid-Holland kwam o.a. in behandeling het praeadvies van den voorzitter, den heer dr. Menno Huiziuga, uitgebiacht naar aanleiding van een ciiculaire van de heeren A. C. van den Bijllaardt Jr. en G. A. van der Wal, waarin de toepassing der Wet van 1SF>5 ten opzichte van een hoofd beginsel onjuist wordt genoemd, en waarin de aandacht wordt gevestigd op bet feit, dat de geheele wet krachteloos wordt gemaakt door toe te staan, dat onbevoegden eigenaars eener apotheek zijn. Wenschte men die wet aan te vullen, dan zouden zeker nog dienen te worden opgenomen de bepalingen dat een apotheker geen vennoot schap mag aangaan tot het gezameniijk drijven van een apotheek met onbevoegden en dat de apotheker moet wonen in het huis waar hij zijn bedrijf uitoefent. Met liet oog op dien pernicieusen toestand waarin de pharmacie ten gevolge van ver keerde wetsuitlegging verkeert, verzoeken deze heeren den Raad dringende stappen te doen om rechtspraak te krijgen in deze quaestie. Hierbij waren ingezonden een advies van rnr. K. M. G. De Meijier te Arnhem, die daarin o. m. zegt, dat waar een kapitaal bijeengebracht wordt om verschillende apotheken op te richten, men tegen den geest der wet handelt, zoodat zulks reden zou zijn om op een apotheker, die als zetbaas voor een riaamlooze vennootschap optreedt, toe te passen de strafbepaling van .art. 31 der wet. Blijkens advies van mr. W, Thorbecke be hoort gelet te worden op de vraag, of in het stelsel der wet van 1 Juni 1865 de apotheker eigenaar moet zijn van de apotheek. Het praeadvies van dr. Menno Huizinga be helsde omtrent deze quaestie o. a. de meening dat de pharmacie zich uit dien pernicieusen toestand niet zal opheffen, waarin zij volgens de stellers der circulaire zou verkeeren, voor en aleer de Staat de levering van geneesmiddelen tot gei eeskundig doel zelf ter hand neemt. Het pfaatsverv tngend lid van den Raad, de heer Swart, zond omtrent deze quaestie nog een circulaire in, waarin hij de wotslezing der heeren Van den Bijllaardt c.s. met volle overtuiging veidedigt en hoopt, dat waar reeds zoolang de rechten der apothekers vei kort zijn, de inspecteurs zich zullen beijveren hun tekort koming ten opzichte van den apothekersstand zoo spoedig mogelijk te herstellen. Na korte bespreking, waarbij de vraag werd gesteld of dit onderwerp niet gesteld moest worden in handen van rechtsgeleerden, werd op voorstel van den heer Swart de volgende motie aangenomen: »De Geneeskundige Raad van Zuid-Holland, gehoord de discussiën, spreekt de wenschelijk- lieid uit, dat het beginsel»de Apotheker, eige naar zijner Apotheek" aan de beslissing van den rechter zal worden onderworpen, noodigt den voorzitter uit daartoe de noodige stappen te doen." „Endegeest". In tegenwoordigheid van zeer vele belang stellenden werd gisteren het krankzinnigen gesticht »Emlegoest", onder Oegstgeesf, toebe- hoorende aan de gemeente Leiden, door den burgemeester van Leiden geopend. Dij deze plechtigheid waien o.a. tegenwoordig de minister van binnenlamLche zaken, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en de leden van Gede puteerde Staten, curaioien der Universiteit en wethouders en leden van den Gemeenteraad van Leiden. Nadat reeds sinds Januari patiënten in deze stichting werden verpleegd, is het getal nu tot 241 geklommen, en de Koninklijke mach tiging is vet kregen om patiënten op te nemen tot een getal van 377. Doodenlijsten. Tegen het eind van het jaar beginnen de lijsten met beroemde overledenen te komen eigenlijk behoorde de publicatie uit den aard der zaak eerst op of na 1 Januari van het vol gend jaar te geschieden, maar de bladen, vooral de groote, Jvinden het och zoo heerlijk elkaar een vlieg af te vangen. De N. R. Ct. had van ochtend a! een dooden- lijst. Het volgend jaar zal, naar wij vernemen, de redactie met St. Nicolaas aanvangen. J Bij Kon. besluit is mr. F. Was, burgemeester der gemeente Leiden, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De minister van koloniën heeft medegedeeld, dat de Januari-veiiing van koffie hier te lande van 36,000 tot 30,000 picols zal gereduceerd worden. Dat is niet liet doel om bij den kleinen koffie-oogst in liet volgend jaar en den grooten oogst van dit jaar, eeue gelijkmatiger verdee- ling der veilingshoeveelheden te verkrijgen. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 29 December. (Vervolg.) De heer R c g o u t driugt aan op krachtige voort zetting van den Atjeb-oorlogechter wil hij de uitgaven thans niet meer als buitengewone boeken. Dc Minister van Koloniën verilidigt de cijfers door de C. v. R. ter sprake gebracht. Bij een volgende begrootiug zal spr. een zuiver overzicht geven. De toestand der financiën is niet rooskleurig zoodat voor nieuwe spoorwegen zal moeten geleend worden; echter zal liet spr. geen bezwaar zijn dit zoo noodig te doen. De oorlogsnitgaven voor Atjeh als gewoon beschouwen, wenscht spr. niet; lang zamerhand zal de oorlogstoestand verdwijnen, en daarmede de uitgaven. De slaehtpacin zal opgeheven worden bij dc dob- bclpaeht heeft dit bezwaren, omdat deze de clande stiene spelen tegenhoudt. Over Marine wensoht spr. het stilzwijgen te be- bewaren tot er een nieuwe minister isover de berri-berri wil spr. een speciaal congres beleggen. De interpellatie over de offerfeesten op Lombok zal spr. kunnen beantwoorden op grond van ingewonnen in lichtingen men denke echter niet to laag over de Hindoes. Den zendeling Wijnveldt is eerst belet zijn arbeid voort te zetten, toen jiij de hem gestelde voor waarden overtrad en zijn dienstwerk niet alleen tot dc koelies bepaalde. Decentralisatie van gezag is reeds sedert lang een punt van overweging. De belangen der predikanten en onderwijzers zullen behartigd worden. Omtrent de bestuursreorganisatie zal spr. afwachten, wat de gouverneur-generaal daaromtrent voorstellen znl. in Atjeh meent spr. op den goeden weg te zijn; aanbouw van rccherchevaartuigen is noodiggrootere schepen met groote snelheid acht spr. niet gewenscht; omdat zij den smokkelhandel niet kunnen tegengaan. De Minister acht het niet noodig van de be- stunrs-regeling op Nieuw-Guinea een afzonderlijk voorstel te makenook bij de vorige regeering be stond hiertoe geen plan. Het belang der inlandsche bevolking staat op den voorgrondeen kleine keur bende ambtenaren met een kleine politiemacht zal voldoende zijn. Hst bestuur zal naast de zendelingen staanpolitieken invloed zullen deze niet oefenen. De kotfie veilingen te Batavia wil spr. niet staken; echter hebben de speculanten geleerd, dat er een limiet kon gesteld worden. De oogst van dit jaar en de kleine van het volgend jaar zullen gecon- bineerd worden. Na korte repliek worden de algemeene beraad slagingen gesloten. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd Aan de orde komt Hoofdstuk II. De heer RecLcrs verzoekt den Minister na te gaan wat er aan is van de brochure van den heer Roesïiogh van Iterson over de Indische comptabiliteit. De Minister zegt, dat een vertrouwd Indisch ambtenaar de brochure zal beantwoorden; die hun daartoe van offieieele gegevens gebruik maken. Hoofdstuk II der Uitgaven en de beide hoofdstuk ken der Middelen worden zonder stunning goedgekeurd. Daarna komt in behandeling het wetsontwerp tot invoering van de opiumregie op Java en Madura on op Lombok. De heer van der Biezen is principieel tegen dit voorstelhij acht het opiumschuiven verderfelijk wordt het strafbaar gesteld, de draagkracht der bevolking zal rijzen en zij zal toch kunnen op brengen, wat thans aan pacht of regie wordt be taald. De regeering mag deze zaak niet tot een zaak van winstbejag maken. De heer Schimmelpenninck meent dat dit voorstel rechtstreeks ingaat tegen hot streven van den anti-opiumbond. Beperking van het gebruik kan nooit samengaan met vermeerdering van het debiet. De Minister vindt ook het opiumgebruik af te keuren, maar het gaat er mede, als met de jenever hier te lande; verbood men het gebruik, men zou op kostbare wijze tegen een reusachtige smokkelwijze te strijden krijgen; bij afschaffing van het pacht stelsel komt men heter op do hoogte van den feite lijken toestand, wat van belang is ter bestrijding van den vijand. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt geschorst tot Donderdag. Zitting van Donderdag SO December. Aan de orde is het verdrag met verschillende vreemde mogendheden, bevattende regelen van internationaal privaatrecht. De Minister van Bnitenlandsche Zaken deelt mede, dat dit verdrag morgen ook door Rumenië en Rusland zal worden geteekend. De heer Van Zinnicq Bergmann meent dat het tractaat, wat betreft den lijfsdwang, een wapen tegen flesschentrekkers uit handen geeft. De Minister van Justitie bestrijdt die meening. Het verdrag wordt daarna goedgekeurd. {De zitting duurt voort.) Door Burgemeesters en Wethouders werd hedennamiddag te 2 uur aanbesteed de voor 18981900 voor de gemeente benoodigde: schrijf-bureau- en schoolbehoeften, leer- en lees boeken, atlassen enz. alles in één perceel. Ingekomen waren de volgende inschrijvingen: De heeren Wenk en Birkbof f 1640.20de heer G. Odé f1664.49. De gunning zal later worden medegedeeld. P De zangvereeuiging sSt. Gregorius" alhier, die opgericht werd in 1886, zal ophouden te bestaan. De heer A. M. den Draak mist den noodigen tijd om zich ten volle te kunnen wijden aan het directeurschap dezer Vereeniging, en deze overweging heeft, naar wij vernemen, vooral geleid tot het besluit om »St. Gregorius" te ontbinden. Op aanklacht van den uitgever A. L. A. v. Pinxteren alhier is ter zake van het opzettelijk inbreuk maken op zijn auteursrecht, proces- vei baal opgemaakt tegen den uitgever L. C. M. Malmheeg, te Nijmegen. Het geldt 't nadrukken van een beknopte handleiding voor misdienaren, volgens den ritus der eerw. prediklieeren. Wij vernemen nog dat deze uitgever wegens een zelfde feit voornemens is een hooggeplaatst persoon te vervolgen. Bij liet te Amsterdam op 20, 21 en 22 dezer gehouden examen-Boekhouden, van wege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, Haagden onze stadgenooten de heeren J. A. Bouman F. B. Nieuwaard. De gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis Andries Berkelaar, verpleegde in liet Si. Jacobs-Gasthuis alhier, is in den ouderdom van 90 jaar ovei leden. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 6 manden schehisch de prijzen waren van i0.45 tot fl.25 per koop. B IJ R G E R L IJ K E STAND. GcIlUWll 29 Dec. T. Leenders, 34 jaar, en C. Vrijen- Hoek, 28 jaar. 30 Dec. J, Plooij, 24 jaar, en J. C. van Wassenaar, 23 jaar. BURGERLIJ KE STAND. Geboren 29 Dec. Johannes, zoon van J. Boon en M. Nieuwstrnten, Hoogstraat. 30 Dec. Maarteu, zoon van C. Goedlcnegt en L. van der Sjourd, van Leijden Qadstraat. Te Dordrecht is overleden de etser en genreschil der Carel Frederik Bendorp, in 1819 aldaar geboren, De oud-toonccispeler L. J. Veltman vierde gisteren zijn 80en verjaardag. Gisteren is te Parijs, 72 jaar oud, overleden Leo Carvalho, directeur der Opéra-Comique. aldaar. De Provinciale Groninger Courant zal weldra in morgen- en avondeditie verschijnen. Hollandschs Maatschappij van Landbouw. De 65ste algemeene vergadering dezer maat schappij weid gister gehouden in het hotel »Krasnapolsky"' te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer P. J, A. de Bruine. Deze deelde mede dat de heer D. Bauduin, de voorzitter, wegens herstel van gezondheid eenige weken buitenslands vertoeft, waarom spr. de leiding dezer vergadering op zich heeft go- nomen. De waarnemende secretaris, de heer S. C. Korteweg, deelde nu mede dat tegenwoordig z(jn 41 afdeelingen, uitbrengende te zamen 360 stemmen, terwijl de 12 leden der algemeene vergadering nog 12 stemmen uitbrengen. Te zamen dus 372. Minderheid 407 stemmen. De voorzitter wees er op dat de rekening van de te 's-Gravenhage gehouden tentoonstelling sloot met een batig saldo van f150 a f200, zoodat men niet gebruik had behoeven te maken van de regeeringssubsidie en evenmin van het waarborgfonds van de Maatschappij. Hierna werd het woord verleend aan den heer Keestra, zuivelconsulent te Hoorn, die door een misverstand op de vorige vergadering geen mededeeliug had kunnen doen. Het rapport zal worden gedrukt in het Neder- landsch Landbouw Weekblad. In de middagvergadering werd bekend ge maakt de uitslag der bestuursverkiezing: lo. moest er een lid gekozen worden van het

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2