A 1 '1.8 BUITENLAND. STADSNIEUWS. Voor de 20 steden boven 25,000 inwoners vinden wij kiezers op) 1000 inwoners 1896 1897 verb. Amsterdam 45 75 1 1.7 Rotterdam 30 59 1 2 's-G ravenhagp. 47 85 1 Utrecht 40 100 1 2.5 Gi\,niiigen. 51 90 1 1.8 Haarlem. 47 78 1 1.7 Arnhem 51 90 l 1.8 Leiden 50 85 •1 1.7 Nijmegen Tilburg 66 90 l 1.4 39 90 1 2.3 Dordrecht. 55 90 •1 1.6 Maastricht 47 72 1 1.5 Delft 57 94 1 1.7 Leeuwarden. GO 99 1 1.6 Zwolle 52 106 1 2.0 's-Bosch 51 09 1 i 1.4 Schiedam 46 122 1 2.7 Helder 61 123 •1 2 Deventer 51 •120 1 2.3 Breda 63 82 1 1.3 Schiedam heeft dus no. 2 met 122; slechts de-n Helder heeft iets hooger cijfer n.l. 123. Percentsgewijze Klom men echter te Schiedam het meest; het getal kiezers werd bijna ver driedubbeld, terwijl het gelieele Rijk nog niet verdubbelde in kiezerstal. Te Schiedam is ongeveer 25% der manne lijke bevolking kiezer; \an het geheele Rijk 23 te Amsterdam slechts 15 Welke invloeden op dit gunstige en stellig verblijdende resultaat hebben gewerkt, is niet met zekerheid na te gaanmerkwaardig is het zeker dat een oeeonomisch niet sterke gemeente het grootste procent kiezers van de grootere ge meenten In het Rijk levert. De velerlei voorlichting over de geheele linie is stellig niet vreemd aan het resultaat. Algemeen overzicht. Schiedam, 8 Januari '98. De Siècle, Dreyfus niet ongunstig gezind, haalt nog eens op de akte van beschuldiging waarop de ex-kapitein is veroordeeld, en daaruit blijkt, dat het borderel de basis der beschuldi ging was, mèt zekere moreele elementen. Men weet hoe men er toe gekomen is dit borderel aan Dreyfus toe te schrijven, u). door hein zinnen en woorden uit het borderel te dictecren en liet schrift te vergelijken. Drie deskundigen verklaarden toen dat het borderel van Dreytur' hand was, twee anderen meenden van niet. Drevfus zelf hield vol dat zijn hand was nagebootst. Verder zegt de akte van beschuldiging, dat Drevfus dikwijls de waarheid verborg en wan neer hij in de engte gedreven werd, zich zon der al te groote moeilijkheid door zijn sluwheid er uit wist te redden. Zijn gewone leven was verre van voorbeeldig; voor en na zijn huwelijk had hij maitresseu, waaronder vermelding verdient een Oostenrijk- sche, wier broeder officier in Oostenrijk wa«. Dreyfus beklaagde zich ook bij de eindexa mens van de krijgsschool onrechtvaardig te zijn behandeld. Hij deed reizen naar den Elzas, waar hij zich onopgemerkt kon bewegen, ter wijl de Duitsche autoriteiten de oogen sloten. Drevfus was ook in staat alle documenten te verschellen, die in het borderel werden vermeld. De elementen der beschuldiging waren tweeër lei materieel en moreel, zegt het requisitoir. De materieele elementen bestonden uit het ge- ncrimineerde borderel. In hoofdzaak zou dit de inhoud zijn van akte van beschuldiging tegen Dreyfus. Opmerkelijk is, dat in deze mededeeling der Siècle een bedekte aanwijzing schijnt voor te komen van Oostenrijk als de staat, met wien Drevfus zou hebben onderhandeld. In ieder geval zou uit deze akte van beschul diging volgen, dat het borderel het eenige be wijsstuk is geweest. En is dit waar, dan is zeer zeker het strenge vonnis tegen Dreyfus op zeer losse gronden geveld. Infussclien houdt men zich nog steeds onledig rnet gissingen, of de krijgsraad, waarvoor Es- terhazv zal terecht staan, in besloten zitting of in het openbaar zal rechtspreken. Groot opzien wekt een lange brief van den senator en oud-minister van justitie Trarieux aan den minister van oorlog. In vragenden vorm, (waarop hij zelf telkens antwoordt: sik geloof zeker te zijn") dringt Trarieux aan op een nauwgezetter instructie en uitstel der behandeling voor den krijgsraad van de zaak-Esterhazy, Ilij meent dat alles in het werk is gesteld, om den beklaagde zijn verdediging gemakkelijk te maken en ben, die beschuldigen, in een slecht daglicht te stellen. Wat kolonel Picquart aangaat, beweert Tra rieux dat deze met goedkeuring van den mi nister van oorlog een onderzoek was begonnen n de zaak-Dreyfus, naar aanleiding der spionage waarvan men in 1890 Esterhazy verdacht. Na de interpellatie-G'astelin evenwel in den Senaat, werd volgens den ex-minister het onder zoek afgebroken en Picquart eerst naar de Ooste lijke grens, later naar Tunis gezonden. Trarieux verlangt in ieder geval een zooveel mogelijk openbare terechtzitting. De Echo de Paris weet mede te dcelen dat Esterhazy vry zal verschijnen voor den krijgs raad, alleen begeleid door een officier, om te voldoen aan de letter der wet. die militaire bedekking van den beklaagde eischt. De schoonvader van Dreyfus de heer Hada- rnan, laat inmiddels, in weerwil van de ont kenning van generaal Martini, door de bladen bekend maken lo. dat Martini hem om een onderhoud liet verzoeken2o. dat Martini den 22sten September voor dat onderhoud ver schenen is en woordelijk heeft verklaard dat hij officieus in opdracht van den minister van oorlog kwam 3o. dat, zooals ook door Mathieu Dreyfus is bevestigd, de mededeeling der Siècle over dit gesprek volkomen juist is. Anderzijds moet een medewerker der Gil Bias, daags nadat Mathieu Drevfus zijn be schuldiging tegen Esterhazy had openbaar gemaakt, met Martini een onderhoud hebben gehad, waarbij de generaal, hoorende waarvan Esterhazy beschuldigd werd, uitriep: »AhaMajoor EsterhazyIk heb geen bij zonder vriendelijke herinneringen va» dien man En toen, na eenige aarzeling»Ik heb nooit gehoord, dat die officier in het leger erg geacht wordthij is reeds ternauwernood aan de strengheid van het ministerie ontkomen." Toen de journalist verder aan den generaal vertelde, dat Esterhazy Parijs had verlaten (zooals toen werd geloofd), antwoordde de generaalNatuurlijk Weinig vleiend voorzeker voor Esterhazy. De Köln. Zlg. acht het nuttig den vorm te verdedigen, waarin China de Kiautschau-baai aan Duitschland heeft afgestaan. Het blad betoogt dat die vorm volkomen be antwoordt aan den toestand en de Chineesche gewoonten. De rechtvaardiging voor dezen afstand ligt in de erkenning der Chineesche regeering, dat »de billijke wensch van Duitschland worde ver vuld, om evenals de andere mogendheden een steunpunt voor zijn handel en scheepvaart te bezitten in de Chineesche wateren." Afgezien van het groote belang voor Duitsch land, wordt de verm-ling van dien wensch gerechtvaardigd door de diensten, die het China in den oorlog met Japan heeft bewezen. Dat de afstand in den vorm van een pacht- eontract geschiedt, is gewoon. Daardoor wordt Duitschland tot eene, zij het ook geringe, tegen- praestatie verplicht, terwijl anderzijds de Chi neesche regeering aldus tegenover de natie den schijn kan bewaren als handelde zij uit vrijen wil en niet onder pressie van buiten af. De Köln. Zlg. wijst daarbij op de verdragen met Engeland over Birma, die gelijke voor zorgen bevatten, zoo goed als betreffende Shanghai, hetgeen de Engelschen niet verhin dert daar onbeperkt te hearschen en zelfs op sommige plaatsen troepen beschikbaar te houden. »Bij al deze verdragen,'.' eindigt het blad zijn betoog, »komt het er voor de Chineezen minder op aan hoe hoog de pachtsom is, dan wel op het bewaren van den schijn of, zooals men in China zegt, »het gezicht te behouden." »De Chinees is in den omgang door en door een tooneelspeler uiterlijkheden gaan bij hem boven alles, en wanneer hij zijn gezicht d. w. z. den uiterlijken schijn zijner waardigheid verliest, dan is alles voor hem verloren. »Laat ons dus den Chineezen gerust hun »gezieht" gunnen en behouden wij daarvoor Kiautschauhet is tegen dien prijs niet te duur betaald." De officieuze Nordd. Allg. Zig. van hare zijde zegt, dat de zaken in het Verre Oosten meer en meer een kalmer wending nemen. Het is niet de bezetting van Kiautschau, die de begeerten ten opzichte van het Verre Oosten heeft opgewekt. liet blad neemt thans alleen zeker oecono- misch antagonisme aan tusschen Rusland en Engeland en acht een entente mogelijk. Een reden, waarom éen staat zich, met uit sluiting van anderen, met een Chineesche rege ling zou belasten, ziet de Nordd. niet. Wan neer men den toestand verstandig beschouwt, dan zal men inzien dat er grond is voor een overeenkomst om gemeenschappelijk te handelen. »Niet als veroveraar", gaat het blad voort, heeft het Duitsche rijk in China pogen te dringen, maar als medewerker tot den vrede. In dien zin zal Duitschland gebruik maken van de rechten, die het van de Chineesche regeeiing heeft gekregen. »Duitschland eischt voor het met China be sloten verdrag dezelfde eerbiediging, als het zelf voor andere naties heeft." Intusschen meene men niet dat de Engel- sche pers zich door dit zoete gefluit in den knip laat lokken. Hoor slechts, hoe de Standard er tegenover stelt, dat iedere bij 'China geïnteresseerde natie het recht heeft, tegen een verstoring van den status quo te haren nadeele te protesteereu. Het blad ziet in liet ingrijpen van JJuitsch- land en Rusland in de bepalingen van het verdrag tusschen Japan en China duidehjk overeenstemming. Wij zeggen niet", vervolgt dan de Standard »dat het goed zou zijn op een verandering aan te dringen, maar de staatslieden te Berlijn zouden al zeer onachtzaam zijn, indien zij zich verbeeldden, dat Engeland, de Vereenigde Slaten en Japan een eenzijdige inbezitneming van Chineesch grondgebied zonder protest zouden aanvaarden. sin bet denkbeeld der Berlijnsche bladen, dat de leening een internationale behoort te zijn, ligt een vermakelijke naïveteit. Wij zullen dat wel opknappen. Maar wan neer de financiën al een onderwerp van ge- meene overeenkomst moeten zijn. hoeveel te meer moet toeëigeriing van grondbezit dit dan wel niet wezen." De juistheid dezer laatste opmerking kan waarlijk rnoeielijk betwist worden. De kansen voor een Engelsche leening zijn nu ook aanu erkelijk aan het stijgen. In de City vindt men het idee niet kwaad, en ook de Chineesche regeering schijnt er wel ooren naar te hebben. Een Russische leening heeft zij althans reeds geweigerd, naar Peuter uit Peking meldt. Volgens de Globe liep Donderdagavond ook reeds op het Stock-Exchangc te Londen het gerucht, dat de Britsche regeering een 3i'ü p.Ct. leening van China had gegarandeerd. De leening zou groot zijn 400 millioen trancs tegen een emissieprijs van 110 pst. Lord Salisbury schijnt dus bekeerd te zijn. De heer Pitchard Morgan n.i. vertelde in een interview, dat hij reeds bij zijn terug keer uit China de opdracht had een even groote leening af te sluiten. Hij had zich toen in betrekking gesteld tot het Foreign Office om de regeering tot garantie over te halen, zonder welke de leening onmogelijk was. Lord Salisbury meende die garantie niet te moeten geven, maar Morgan had niet opge houden er voortdurend bij de regeering op aan te dringen, dat zij op haar besluit terug zou komen. Morgan gelooft dan ook, dat China steeds bij voorkeur die leening in Engeland heeft willen plaatsen terwijl hij wijst op de voor- deelige zijden dezer financieele operatie, wan neer zij gedekt wordt door de inkomsten der douanen. Te Berlijn schijnt intusscheu ernstig het denkbeeld overwogen te worden van een con gres, te Moscou te houden, om een regeling te treffen aangaande liet Verre Oosten. Onnoodig is dit zeker niet. Uit Shanghai! wordt althans bericht, dat Rusland te Port-Arthur dezelfde rechten eischt als Duitschland aan de Kiautschau-baai heeft verkregen. Bovendien zegt men, dat Hainan eerstdaags door Frankrijk zal worden bezet, en dat Japan nu de omstandigheden zoo zijn veranderd, van plan is Wai-IIei-Wai maar te behouden, ook al betaalt China de oorlogsschatting af. Te Weenen overweegt men, ot ook Oosten- rijk-llongarije niet stelling moet nemen tegen over de gebeurtenissen in Oos-Azië. Tot nog toe schijnt dit niet geschied te zijn, maar eerst sedert een jaar is er te Peking een keizerlijk- koninklijk gezantschap, en er is een geregelde stoomvaartlijn tusschen Oostenrijk en Oosl-Azië. Misschien zou men daarom ook te Weenen wel graag een liandelstation in China willen hebben. Intusschen bevestigt Router's agentschap te Peking, dat de Chineesche regeering Kiautschau heeft afgestaan aan Duitschland voor den rijd van vijftig jaar. Duitschland vroeg negentig jaar. Een gerucht, als zou er een geheime over eenkomst tusschen Rusland en China bestaan over Kiautschau, schijnt slechts eeu gerucht. De Duitsche gezant te Petersburg antwoordde althans aan den Japanschen gezant, dat Duitsch land er niets van wist. En te Parijs wordt het bericht tegengesproken als zou er een verbond bestaan tusschen En geland en Japan. De Japansche diplomatie bewaart een gere serveerde houding, welke het geloof wettigt, dat zij met alle mogendheden vriendschappelijke betrekkingen wenscht te onderhouden. Gemengde McdedecJIngen. De Secoio constateert dat Italië door het Drievoudig Verbond, dat de opzegging van het handelstractaat met Frankrijk noodig maakte, G3 millioen heeft gewonnen, maar 254 millioen verloren, hetgeen in tien jaar dus een verlies van bijna 200 millioen uitmaakt. De Ilongaarsche Kamer heeft het wetsont werp betreffende de voorloopige regeling aan genomen, nadat er een voorstel van den voorzitter van den ministerraad aan was toe gevoegd, krachtens hetwelk de Kamer verklaart akte te nemen van de beschikkingen, sedert den 'len Januari door de regeering genomen. Milan Obrenovitch is opperbevelhebber ge worden van het Servische leger. Daardoor is hij, ook zonder kroon, de feite lijke beheerscher var Servië geworden. Het ontwerp der autonomie voor Kreta, dat door de gezanten is uitgewerkt, is volgens de Dailg News door alle mogendheden goedge keurd, die ook allen aandringen op de ontrui ming van het eiland door de Turksche troepen. liet Duitsche oorlogsschip Oldenburg heeft Vrijdagmiddag 20 matrozen en 2 officieren te Kanea aan land gezet. De Duitsche vlag is weer geheschen. Maximo Gomez verklaart, dat de Cubanen in staat zijn den strijd vol te houden. Hij zegt dat Cuba geneigd is zijn vrijheid te koopen, en hij twijfelt niet of met behulp van een Amerikaansch syndicaat is dit alleszins mogelijk. Dr. Mc. Carthie, uit West-Afrika terug- keerende, zegt dat de Engelschen bezit hebben genomen van Gigi en Salaja, dat de Duitschers na er zich eerst van meester te hebben ge- maakt, weer verlaten hadden. In de laatste dagen woedt te Bombay de pest weer hevig. In 48 uren kwamen er" 142 ziekte- en 105 sterfgevallen voor. Het Nut. De vierde leesvergadering van wege het j »Nut" zal worden gehouden op 12 Januari. Ais spreker treedt op mr. G. Brantsma uit Arnhem, een aangenaam causeur. Voor de pauze zal bij eene causerie houden na de pauze voordrachten wij herinneren aan de bepaling: De toegang tot de leesvergaderingen is toe gestaan aan hen die, hoewel geen lid der maatschappij, voorzien zijn van een der aan den spieker of aan een lid des nestuurs voor die verga lering uitgereikte toegangsbewijzen, hei- welk zij aan den bode van het departement moeten afgeven. Orpheus. sOrpheus" zal hier Donderdag 13 Januari zijn reeds vroeger aangekondigde uitvoering geven in samenwerking met de sRottenlamsche Liedertafel". In der tijd deelden wij over deze uitvoering een en ander mede. He dames Hcijmann. Onze landgenooten, de damer Sophie en Jo hanna Heijmann, zijn in de muziekwereld geen onbekenden. Daar zij binnenkort hier optreden, zal liet zeker aangenaam zijn weder eenige bijzonderheden omtrent deze kunstenaressen te vernemen. Sophie Heijmann, die als waardige opvolgster van hare zuster Louise overal waar zy optreedt, groote triormen behaalt, werd reeds vroegtijdig door hai e leermeesteressen Marcltesi en Garcia Viardot een glansrijke toekomst voorspeld. Haar optieden in Frankrijk, België en Duitsch land, wekte niet alleen groot opzien door hare buitengewone zangkunstvaardigheid, maartevess juichte men der jeugdige zangeres toe om hare sympathieke stem en zielvolle voordracht. Mas senet die de zangeres te Parijs hoorde, was een en al verrukking over haar zang en uitte zulks in een schrijven aan haar gericht o. m. in de volgende bewoordingen »Non seulement vous eliantez comme un rossignol, mais votre fajon de dire est si intelligente, si vivante que je m'empresse de vous faire part de mes impres sions." Voor een gedeelte van het wiuterseizoen is onze landgenoote voor een reeks gastvoorstel- hngen en concerten te Monte Carlo geënga geerd. Wij twijfelen niet of ook in Nederland zal deze zangeres de schoonste lauweren oogsten, Johanna Heijmann, de pianiste, wier laatste kunstreis in Engeland groot opzien baarde en van wier optreden de Engelsche bladen met uitbundigen lof gewag maakten, ook wegens hare medewerking met het Bühmriche Streicli- quartett, is voor ons ook eene goede bekende. Keeds op zeer jeugdigen leeftijd is zij in om laud opgetredenzij heeft de verwachtingen van destijds nog verre overtroffen. Men weet niet wat in haar spel het meest te roemen, hare bijzondere elegance, verbazende virtuositeit of hare heerlijke poëtische voordracht, Eenig noemde men iu Engeland haar Chopin- vertolking en hare eigenaardige karakteristieke voordracht der Kinder-Scenen van Schumann; eveneens worden Bach en Beethoven op bewon dering afdwingende wijze door haar weergegeven. Aardig en juist is eene opmerking van de Kolnische Zeitungdie over hut artistieke zusterpaar schreef: uWie die Eine spielenJ singt, so spielt die Andere singend." Er is ons dus groot kunstgenot te wachten. Na de vol brachte concertreis in ons land, begeven de dames Heijmann zich voor een kunstreis naar Engeland. De heer ;G. A. Slagmolen, alhier, heeft be dankt voor het beroep naar de Ned. Hert. Gemeente te Rijsoord. Mejuffrouw A. Zonneveld, onderwijzeres aan de bewaarschool alhier, is benoemd tot hoofd der bewaarschool te Middelbands. f u: Naar wij vernemen zal de Gltr. Zangvere niging Hosanna", directeur de heer J. S. Bos man, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, op Woensdag 2 Februari a. s. in de groote zaal van Musis Sacrum alhier, eene feestuitvoering geven, waarbij zich als solisten zullen dos» hooren mevr. E. E. de Groot, te Rotterdam, mej, J. Pte Schiedam, en de heeren J. ft Bikbergen en H. H. Tobé te Rotterdam, De krans »IIelpt elkander" te Schiedam heef! in de maanden November en December aas 62 behoeftige gezinnen van de verschillend protestantsche gezindten, 376 stuks kieederen uitgedeeld. Met genoegen hebben wij de nieuwe zaal, die aan het gebouw Musis Sacrum" is bïjg®* bouwd, bezichtigd nu die voor het in gebruik nemen is gereed gekomen. De goede verwachting die vóór den bou« daarvoor werd gekoesterd is niet teleurgesteld-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2