5l"e jaargang. ondag 27 en Maandag 28 Maart 1898. N°. 9587. Ticeede Blad. NAAR DE ZEE. herschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FBÜILLBTON. i UITGEVER; H. J.~~C. RÖELANTS. BUITENLAND. 4 itBOiwBMBiresmjB toot Schiedam, por kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco par post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 C0VHMT. BUREAUB0TERSTRAAT ÏO, Telephoon Xo. 123. A»TERT3irrrEPRiJSran 15 gewone regels met Inbe grip van eens Conrantƒ0.88 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 26 Maart '98. ïFrankrijk heeft reeds lang parlementaire instellingen, maar parlementaire zeden kent het niet." Dat is een uitspraak, die in den mond van een buitenlander als een beleediging zou klin ken maar gelukkig is het de senator YValdeck- Rousseau, de pur-sang republikein, die deze woorden te verantwoorden heeft. Bij de opening van de haute nouveauté op politiek terrein te Parijs, de Groote Republi- keinsehe Club, wees de heer Waldeck-Rousseau op het gemis aan parlementaire zeden, en hij hoopte dat de nieuwe club in dat gemis zou voorzien. Zulk een politieke Cercle het woord nclub" schijnt sedert de Jacobijnenclub, be ruchter gedachtenis, in eeu slechten reuk te staan zulk een politieke cercle is in Frank rijk een even nieuwe, buitengewone inrichting als een gewone en ingeburgerde in Engeland. De Grand Cercle Republicain bedoelt dan ook na te volgen het voorbeeld der Reform- Club en der National Liberal-Clul te Londen te zijn een sociëteit van aanhangers derzelfde politieke beginselen, die een hechten band slaat om de leden van één staatkundige partij, Of evenwel de Franschen de gezelligen eigen schappen bezitten, die den Engeischman tot een ïclub-mensch" maken, is te betwijfelen. Dat echter thans, zoo kort voor de verkiezingen, deze cercle in 't leven wordt geroepen, betee- kent misschien, dat de Republiek zich niet zeer vast op haar beenen voelt en omziet naar een steun. Over de politieke kleur der club behoeft men niet in het onzekere te zijn, waar Wal deck-Rousseau de oprichter en de hoofdman is. Zij bedoelt het verzamelpunt te zjjn van de gematigde republikeinen. De heer Hanotaux, de bekwame leider der buitenlandsche aangelegenheden, heeft zich tegenover een redacteur der Figaro zeer opti mistisch uitgelaten over Frankrijk's betrek kingen tot andere mogendheden, Die betrekkingen zijn uitstekend. Tegenover de beweringen van enkele buiten landsche bladen, dat de verstandhouding tus- schen Frankrijk en Engeland minder hartelijk zou z\jn, achtte de minister het voldoende er op te wjjzen, dat koningin Victoria en de prins van Wales op Franschen bodem vertoeven, en dat lord Salisbury spoedig te Nizzazal komen. Wel gaf de minister toe, dat er nog moeilijk heden waren, maar die waren reeds voor de helft opgelost. In de Niger-quaestie was men reeds op weg om tot overeenstemming te geraken. De aangelegenheden van China zouden wel jaren lang duren, meende de heer Hanotaux. Frankrijk moet vóór alles een verbrokkeling I. Het was vijf minuten voor vijven. De kantoorbedienden waren opgestaan, en maak ten zich, in afwachting dat de klok vijf uur zou slaan, tot vertrekken gereed. Dat was het aangenaamste oogenblik van den dag. De patroon ontving tegen dien tijd gewoonlijk veet cliënten en men kon dus ongestoord wat babbelen. Da gesprekken, die dan gevoerd werden, bad- dsn gewooniijk niet veel in. Den dag, waarover wij spreken, hadden de heeren het allen over het zelfde onderwerp, den verloftijd. De patroon gaf zijne bedienden eens in het jaar acht dagen verlof, ader noemde eene plaats, waar hij heen dacht te gaan. Waar gaat gij heen, vader Courtal 1 werd er gevraagd. Maar oor dat deze had kunnen antwoorden, Repen alle heeren tegelijk Haar de zee Vader Courtal, een kloin oud mannetje, ant woordde, zonder zich over den uitroep van de heeren boos te maken en !lefc ineenstorten van het Cbineesche rijk verhinderen, omdat daardoor ook ernstige schokken in Europa zouden worden teweeg gebracht. Zoo zou Frankrijk ook alles doen om een breuk tusschen Spanje en de Yereenigde Staten te verhinderen. Frankrijk wenscht in deze, zooals overal en te allen tijde, met alle kracht den vrede te handhaven. Het is evenwel zeer de vraag of de vrede tusschen Spanje en de Vereenigde Staten te handhaven zal zijn. Te Washington is, volgens de jongste be richten, die thans zeer stellig zijn, het rapport der t/aine-commissie ontvangen. Het rapport verklaart dat de ontploffing is teweeggebracht door een uitwendige oorzaak. Wie daarvoor verantwoordelijk is, wordt niet vastgesteld, en evenmin wordt een meening uitgesproken over den aard der ont ploffing. Uit de getuigenverhooren blijkt echter, dat zij door het springen eener onderzeesche mijn is verooi zaakt. Wat zal nu het gouvernement te Washington doen Een tweede telegram zegt, dat president Mc Kinley geen eischen tot Spanje zal richten, maar bloot de feilen uiteenzetten, hetgeen met een verzoek om inlichting gelijk staat. Tegelijk zal hij aandringen op tusschenkomst op Cuba ten einde de noodlijdenden op het eiland te helpen. Of er oorlog zal zijn of vrede, luidt het verder, zal afhangen van Spanje's antwoord. De kansen op vrede zijn dan zeker niet groot. Want de Spaansche commissie van on derzoek naar de ontploffing op de Maine heeft eveneens haar rapport ingezonden, en zij is tot de conclusie gekomen, dat een inwendige oorzaak de ontploffing heeft teweeggebracht. Het schijnt evenwel dat dit rapport niet zeer duidelijk is gesteld. Uit Madrid wordt althans gemeld dat de regeering een nadere verklaring per telegraaf verlangt. Het rapport zal niet gepubliceerd worden, voordat de regeering het Amerikaansche rapport heeft ontvangen. De Correspondencia verzekert nog dat de Spaansche regeering een nota zal doen toeko men aan het gouvernement der Yereenigde Staten, waarin zij verzoekt het rapport over de Maine niet aan het Congres te zenden, voordat het door beide regeeringen is bestu deerd. Wat de stemming in de Vereenigde Staten betreft, in den Senaat wordt voortdurend heftige taal gevoerd. Mc Kinley daarentegen moet in een confe rentie met de partijleiders uit het Huis van Afgevaardigden verklaard hebben al zy n krachten te zullen inspannen om den oorlog te voorkomen. II hoopte daarin te zullen slagen. In 't betalen eener schadeloosstelling zal men in Spanje wel zeer weinig zin hebben toch blijft de mededeel ingaan de World uit Havanna, dat Spanje in dit geval een tegeneiseh zou instellen wegens de door Amerikaausche vrij buitersexpedities veroorzaakte schade, weinig geloofwaardig. Ja, zeker, vrienden. Naar de zee. Och kom, dat zegt gij al tien jaar lang. En als gij op kantoor terug komt, moet gij bekennen, dat gij niet uit de stad geweest zijt. Wij houden veel van u, vader Courtal, maar ik moet u zeg gen, dat ik geloof, dat gij ons voor den gek houdt, dat gij nooit naar de zee zult gaan. Welnu, gij vorgist u mijn vrienden, zoowaar ik Ernest heet. Het bewijs ervan is, dat ik hier vier mooie bankbiljetten van honderd gulden heb. Hij sloeg op zijn portefeulle, eraan toevoegende Ja, ik heb mijn reisplan a! gemaakt. Laat eens zien. Ja, ja, Dieppe, Havre, Etretat en de geheele kust langs. Terug over Havre naar Trouvilie. Gij ziet nu wel, dat tk het meen. Trouvilie, Beuzeval, Cabourg enz. En een papier uit zijn zak halende ging hij voort En hier is de lijst van hotels waar ik zal ver blijven. Maak er nu nog eens grappen over. Nu is het ernst. Dat is verbazend, zeide Martin. Ik geloof wer kelijk, dat alles in orde is. Hij zal vertiekken. Neen 1 Ja! Neen 1 Laten wij er otn wedden Aangenomen 1 Courtai wedde tegen al de anderen om een heerlijk ontbijt in de open lucht op den eersten moeien Zondag in de maand September. De Spaansche Bank zal de regeering 200 miliioen peseta's leenen onder garantie der nieuwe schatkistbiljetten. Met een zijner nieuwe schepen, den torpedo vernieler Audazis Spanje niet fortuinlijk. Volgens een telegram bij Lloyd's te Londen uit Waterford ontvangen, is de Audaz daar binnengeloopen met ïngedrukten boeg en den voorsteven gebogen tengevolge van het zware weer dat het, van de Clyde komende, gehad had. Van Cuba komt het bericht, dat Maximo Gomez, de aanvoerder der opstandelingen, de voorstellen van maarschalk Blanco heeft afge wezen. Oostenrijk gaat zijn troepen van Kreta terug trekken, maar dit beteekent volgens het officieuse Fremdenblalt niet dat Oostenrijk uit het Europeesch concert treedt. Oostenrijk heeft eigenlijk geen belangen bij Kreta. Ook van Duitschland werd dit gezegd, toen het zijn troepen naar huis riep; ook de regee ring te Berlijn zou Kreta overlaten aan de zorg der andere mogendheden. Maar niettemin heeft Duitschland niet opge houden den Sultan te stijven in zijn verzet, zoodat het nam met de eene hand wat het met de andere scheen te geven. Zal het ook zoo gaan met Oostenrijk? De pacificatie van Kreta, zeker, daarbij heeft het zeer weinig persoonlijk belang; maar bij den algemeenen staat van zaken aan den Balkan en de Aegaeiscbe Zee is Oostenrijk meer dan een onverschillig toeschouwer. En *t is aan den Balkan lang niet rustig. In Macedonië broeit het; de verhouding tus schen Turkije en Bulgarije is zeer gespannen. Men wordt niet recht duidelijk uit de elkaar telkens tegensprekende berichten en geruchten maar dit schijnt in ieder geval waar te zijn, dat de Porte al het mogelijke doet om een dreigende uitbarsting in Macedonië te voor komen. Zoo moeten in liet vilajet Kossovo niet min der dan '18000 man zijn samengetrokkenhet garnizoen van Saloniki is belangrijk versterkt, en te Uskub wemelt het van soldaten. De Bulgaarsche regeering heeft in de laatste weken troepen uit Oost-Bulgarije naar de zuidelijke grens gezondenmaar tegelijk schijnt zij toch haar best te doen om onnoodige con flicten te voorkomen. De Porte schijnt nu toch werkelijk ernstig over de ontruiming van Thessalië te gaan denken. Te Iionstantinopel liggen transport schepen gereed, die 10.000 man kunnen over brengen. Althans »men" denkt dat de schepen bestemd zijn om troepen uit Thessalië terug te halen. 't Gaat overigens Turkije als gewone ster velingen, die in schulden steken en een erfenis krijgen. Op de door Griekenland te betalen oorlogsschatting wordt van verschillende zijden beslag gelegd. Nauwelijks heeft de Porte met Rusland een schikking weten te maken, of nieuwe eischen worden gesteld. De gezanten van Italië, Frankrijk en Enge land hebben de Porte gelijkluidende nota's ter WIRW'IB'MMBB—————I——— Gij zult het déjeuner moeten betalen, vader. Neen heeren, ik zal op uwe kosten eens heer lijk smullen. 31. Naar de zee Vanaf zijn twintigste jaar en hij was nu vijftig had vader Courtal de zee willen zien. Maar hij had er nooit toe kunnen komen, er was altijd iets geweest, wat hem verhinderde zijn plan ten uitvoer te brengen. Maar nu zou het dan eindelijk verwezenlijkt worden, Zoodra hij verlof gekregen had, pakte hij zijn koffers in en ging naar den trein. Zijn ongeduld was zoo groot, dat hij reeds een uur voor het vertrek van den trein, een kaartje nam. Dieppe, tweede klas, als het u belieft. In den tijd, dat hij wachten moest, nam hij de verschillende personen, die langs hem heengingen, eens op. "Wat is dat een net heer. Wat ziet hij er fijn uit. Wie weet, misschien heb ik hem wel als me dereiziger. Zat ik gaan zitten in een rook-coupé, of in een niet-rooken. Hum Hum In de laatste zitten gewoonlijk dames en ik mag graag met dames reizen. Tien minuten over achten. Nog vijf en twintig minuten. Courtal bleef heen en weer wandelen. Hij ont moette eenige kennissen. hand gesteld, waarin ?ij verlangen dat de «cha- deioossttellingen voor de plundering van onder danen van hun regeeringen bij de Armeensche onlusten in 1S96 uit de oorlogsschatting zullen worden voldaan. Yoor de vermoording van den priester in Thessalic heeft de Porte algeheele voldoening beloofd. Andermaal heeft de Russische diplomatie een groote overwinning behaald. Ten spijt, van de tegenwerking en de open lijke en geheime intriges van verschillende zijden, heeft zij haar eischen door China ten volle zien ingewilligd. Dat die tegenwerking zeer ernstig was, blijkt uit hetgeen te Londen werd vernomen. De Keizer van China zelf wilde Rusland's eischen niet inwilligen, maar zich met geweld tegen Rusland verzetten. De ervaren Li-Huug- Chang begreep echter zeer wel, dat dit onbe gonnen werk zou zijn, en zijn raad, gepaard gaande met het nijpende geldgebrek, hebben den Keizer van besluit doen veranderen. Rusland heeft dus het volgende bereikt lo. liet krijgt Port-Arthur in pacht voor 25 jaar, als versterkte basis van operatie voor zijn vloot 2o. Ta-Lien-Wan wordt voor denzelfden tijd in pacht gegeven als vrijhaven en eindstation van den spoorweg door Mantsjoerije met het recht om het te versterken; 3o. De Russen krijgen het recht een spoorweg aan te leggen van Petuna naar Ta-Lien-Wan en Port-Arthur op dezelfde voorwaarden als de spoorweg door Mantsjoerije. Op de gewone wijze wordt ook thans weer door China den schijn bewaard. Het behoudt het souvereiniteitsrecht en geeft Port-Arthur slechts in pachtmaar het behoeft er waarlijk niet bij vermeld te worden, dat deze pacht van algeheelen afstand alleen in naam verschilt. Gemengde Rcdedecllngen. Het Engelsche Lagerhuis heeft het wetsont werp betreffende de garantie der Grieksche leening in eerste lezing aangenomen. Leon Bourgeois heeft een voorstel bij de Fransche Kamer ingediend om vrouwen, mits voldoende aan de eischen der wet, het recht te verleenen als advocaten voor den balie op te treden. Het voorstel wordt gesteund door Leveillé, Paul Deschanel en Poincarë. Vorst Bismarck heeft ter gelegenheid van zijn 60-jarig militair jubilee uit alle oorden van van Duitschland gelukwenschen en geschenken Door het verschil van meening over de vloot wet is de splitsing in het Duitsche centrum een voldongen feit geworden. De meerderheid der Katholieken blijft aan de zijde der regeering; daarentegen zullen de Beiersche katholiek-democraten met de "Welfen, Hébonjour. Waar gaat gij heen Naar Dieppe. En na nog eenigen tijd gekeuveld te hebben, draaide vader Courtal zich om en liep verder. Hé, daar is Martin ook Ja zeker, vader Courtai 1 Maar gij gaat immers niet uit de stad Wat moet gij nu hier doen Zien of gij veitrekt. Ik wil mij met eigen oogen overtuigen, anders geloof ik het nog niet. Nu, mijn waarde, gij ziet nu dat ik voor het vertrek gereed ben. Drommels, vader Courtal, ik geloof werkelijk, dat wij het dejeuner moeten batalen. Dat schijnt zoo, mijn beste. Wat zuilen de anderen oogen opzetten, als zij hooien, dat zij verloren hebben. Maar mijn vriend ik ben nog niet vertrokken. Wacht dus tot de trein vertrokken is. Niet noodig vader Courtal! Gij weet,{ dat ik precies om half negen op 't kantoor moet wezen. Gij niet, geluksvogel 1 Nu dan. tot weerziens. Mijne complimenten aan de heeren. Dank u. Martin ging heen, mompelende Wij hadden niet moeten wedden 1 Ik heb hun wei gezegd, dat wij dezen keer zouden verliezen. III Binnen tien minuten kon Courtal zijn kaartje .ff •M k

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5