Rechtzaken. Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. Finantiëel. Yissclierij. Scheepvaart. Handel. Maïs. 35 A. P. de Haan-Manifarges (alt) nit Rotterdam; de heer Robert Kaufmann (tenor) uit Bazel en de heer Job. M. Messeh.iert (bas) uit Amsterdam. Directeur is de heer A. 13. H. Verhey. Voor het gerechtshof te Arnhem stonden Dinsdag terecht 31. C. Th., burgemeester van Westervoort en "W. K., wethouder aldaar, in appel van het vonnis der arr.-recbfbank dd. 1 Maart j I., waarbij zij ter zake van smaadschrift in vercenigingzijn veroordeeld; de eerste tot f 75 boete, subs. 1 maand hechtenis, de tweede tot f 50 boete, subs. 3 weken hechtenis. Als getuigen werden gehoord de gewezen ontvanger A. W. de Rcchteren van Ilemert (van wien beid. hadden geschreven, dat hij was ontslagen wegens onbehoorlijk gedrag en het tekort in de gemeentekas) en do wethouder W. A. van Dijk, do laatste op verzoek van dc verdediging. Beiden werden ook reeds in eerste instantie gehoord. De adv.-gen. jhr. mr. Sandberg, die evenals de president, mr. Korteubout van der Siuijs, beide be klaagden ernstig onderhield over hun onwaardige handelwijze en met het proces-verbaal der liasopname in handen aantoonde, dat zoo er werkelijk een tekort had bestaan, zij zich aan een ambtsccdigen leugen hadden schuldig gemaakt, eischte tegen den len bo- klaagde eene gevangenisstraf van 3 maanden, tegen den 2en beklaagde bevestiging van het vonnis der rechtbank. Als verdedigers traden weder op resp. voor den len beklaagde mr H. T. do Wilde, voor den 2en be klaagde mr. J. W. A. van Einbden, die beiden tot vrijspraak concludeerden. Uitspraak 26 April. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Schardam e.a,, W. J. Aaldcrs, te Buikslootte Zandeweer, J. L. de Molmoneourt, te Drogehatn; te Utrecht, dr. A. J. T. Jonker, te Dordrecht. Aangenomen: naar Scheveningen, door G. van Mansfeit, te Amersfoortnaar Engelum, door A. van der Heide, te Scherpenzeel. Bedankt; voor Hecrenveen, W. A. ter Haar, te Franekcr; voor Woudsend, door Norel, te Wins en Engwiervoor Gelseiaar, door D. Lonkhuizen, cand. te Heterenvoor Parrega c. a., B. Jansen, te Eist bij Gelderinalscn. De voorjaarsvergadering van de Algomeenc Syno dale Commissie der Nederd. Herv. kerk is bepaald op 10 Mei a. s. Uit alle oorden van ons land waren gisteren pre dikanten en belangstellenden in het Concerthuis te Groningen bijeen, om de 26e samenkomst van de „Verceniging van predikanten der Evangelische richting" bij te wonen. De vergadering werd gepre sideerd door dr. Boon van Enkhuizen. Nadat ds. Kamp van Enkhuizen het 25e jaarverslag bad uit gebracht, werd door ds. Klinkenberg van Leeuwar den een referaaat gehouden over; Is het geoorloofd in de Christelijke ethiek de tegenstelling tusschen egoïsme en altnü'me scherp te stellen? De inleider kwam tot de slotsom steeds de opvatting van de persoonlijke onsterfelijkheid te verdedigen. Door ds. Heesen van Leeuwarden werd ter bespre king ingeleid: Hoe dacht Jezus over aardsebgoed? Volgens den referent bracht aards goed geen ver dienste, maar daarentegen groote verplichtingen mede. Besloten werd dc volgende vergadering in 1899 te Zwolle te doen houden. Ger. Kerken, Beroepen: te Oud-Vosmeer, Joh. Visser, te Yerseke. MIDDELBAAR OnUERWIJS. De eindexamens der boogcre burgerscholen in Zuid- Holland zullen dit jaar worden afgenomen te Delft. De examen-commissie bestaat uit de heeren J. Brals, voorzitter, en J. Appeldoorn, te Delftdr. G. J. M. Coolhaas en dr. N. Quint, te 's Gravenhage dr W. C. L. van Schaik en dr. H. W. Heinsius, te Rotterdam A. S. Mink en F. Tijmstra, te Dordrecht A. Feenstra en J, B. Melsen, te Gorinchemdr. G. Bakker on R. de Boer, te Schiedamdr. F. W. Raabe en A. Roozebooiu, te Gouda. Lager Onderwijs. In de op 31 Mei te Amsterdam te houden alge- mcene vergadering van de Verceniging van R. K. bijzondere onderwijzers in bet bisdom van Haarlem zal o. m. worden behandeld; Wat ban dc school doen om bij de a. s. inhuldigings feesten bij de leerlingen den eerbied voor het wettig gezag te versterken en de liefde voor ons Vorsten huis, in het bijzonder voor onze geëerbiedigde Koningin, aan te wakkeren? In te leiden door den heer J.Th. Averkamp, hoofd van de St. Vincentinsschool te Amsterdam. In de gemeente Wychen schijnt de gemeentekas leeg te zijn. De Bode bericht, dat de onderwijzers den len April bun kwartaal-tractcment niet konden krijgen en dit eerst op 2 Mei zullen ontvangen. In de te Nijmegen gehouden jaarlijksche algemeen® vergadering der Ned. Gyinnastieb-onderwijzersver- ecniging is het bestuur voor 1898 samengesteld als volgtP. C. Adrian, te Amsterdam, voorzitter; H. Pfaff, te Tilburg, secretarisC. J. G. Micremet, te Utrecht, penningmeester; A. B. Meilink, te Rotterdam en R. Franssen, te Nijmegen, commissarissen. Do heer H. van Krul, van Utrecht sprak over: „De gymnastiek der toekomst". Hij betoogde, dat de gymnastiekleraar zich niet langer moet bezighouden met orde oefeningen enz., dat afgemetene, dat vor melijke, maar meer met wat het kind noodig heeft, nl. gehoor verleenen aan den natuurlijken eisch van het individu, een flink stuk arbeid verrichten met de meest gepaste vrijheid, een vrije omgang met de leer lingen met het noodige respect, de sport in de goede richting leiden door het tegengaan van de verschil lende wedstrijden en de gymnastiek hoog houden, opdat zij voldoe aan de eisehen des tijds. De heer Van Aken, van Rotterdam, bestreed de meening d.\t men pbysiologcn slaafs moet navolgen velen, waaronder dr. Mosso, uit Italië, beschrijven toestanden, die in Nederland onbekend zijn. De pao- dagogiscbe waarde der gymnastiek moet men meer voor oogen houden; de meisjes kunnen evengoed als de jongens staafoefeningen uitvoeren; spel en gymnastiek, beide goed, zijn vereenigd van oneindig veel tneer waarde; de wedstrijden op sportgebied onder de leerlingen van de H. B. S. moeten worden tegengegaan, omdat het hoofd in die tijden alleen vervuld is met die wedstrijden. De heer Roemer, van Amsterdam, betwijfelde of de overdrijving en misstanden, welke hier en daar bij het gymnastiek-onderwijs bestaan, op rekening gesteld mogen worden van het geheelc stelsel. Zaak-llogerhuisen. Paulus van Dijk deelt thans in een locaal Friesch blatl mede. dat hij nimmer tegen mr. P. J. Troelstra bij de justitie een klacht zal in dienen wegens laster. Uit zijn schrijven blijkt, dat v. Dijk bij het afzenden van dien brief nog niet wist, dat de door hem gevraagde som voor reiskosten, ver goeding enz. bijeengebracht was wel echter, dat hangt zijn overeenkomst vail eene aan klacht zijnerzijds tegen mr. T. af hij niet naar Nederland overkomt. Ontploffing in de kruitfabriek te Huiden. Te Minden heeft Dinsdag aan de kruitfabriek een ernstige ontploffing plaats gehad, waar omtrent het volgende te melden is Het ongeluk gebeurde in een der zij-wals- werken, een geheel geïsoleerd staand gebouw, ongeveer een kwartier gaans van het kantoor gelegen, waar het rookvrij buskruit, dat de fabriek vervaardigt, tusschen twee zware walsen wordt gerold en geperst. Door de sterke wrijving is een betrekkelijk geringe hoeveelheid kruit, vijf èt acht kilogram, ontploft. Er waren op dat oogeoblik twee werk lieden aanwezig, J. Kersten en J. de Graaf, die toevallig door de spuitvlam werden getioflen. De eerste, gehuwd en vader van vijf kindeien, werd onmiddellijk gedood. Zijn gelaat is verbrand en het lichaam zwaar verminkt. De ander werd doodelijk gewond. Door de goede zorgen van den diiecteur en vau den geneesheer, dr. H, J. M. ■Walterink, die spoedig ter plaatse was, werd de ongelukkige, een gehuwd man zonder kinderen, naar Muiden gebracht. De dokter had echter geen hoop meer hem in het leven te houden des avonds te half tien is de man overleden. Bjj de ontploffing werden de zware, stalen cylinders van het walswerk geheel uit elkaar geslagen. Het gebouwtje uit gegolfd ijzerblik vervaardigd, werd zwaar beschadigd. Ongelukken als deze zijn niet te voorkomen; het eenige, wat men kan doen, is te zorgen, dat liet onheil geen grootere afmetingen krijgt en dat een ontploffing beperkt blijft. En dit is hier geschied, dank zij de voor treffelijke inrichting van de fabriek, die zoo is gebouwd, dat geen groote hoeveelheden bus kruit by eikaar liggen en dat de weikplaatscr. en gebouwen ver uit eikaar zijn geplaatst en niet van steen zjjn, znodat geen brokken muur ver worden weggeslingerd, maar van gegolfd plaatijzer, dat uit elkaar geslagen wordt en in het struikgewas terecht komt, waarmee het geheele terrein opzettelijk is beplant. Bij dit geval bleek de goede inrichting duide lijk hieruit, dat onder hetzelfde dak van het gebouw, waar de ontploffing geschiedde, een tweede afzonderlijk walswerk is, dat geheel onbeschadigd bleef. De werklieden, die daar aan den arbeid waren, kouden zich ongedeerd ver- wijdeien. Van den weg af is van liet gedeeltelijk ver nielde bijgebouw niets te bespeuren. Kapers. Dat er tegenwoordig nog kapers op de Noord zee rondzwerven, ondervond op Goeden Vrijdag een Pemisser visclischoener, F 8. Met de beug visschende werden hem niet minder dan ongeveer drieduizend hoeken met visschen van de lijn gestolen. De kleine lijntjes waren allen met een mes afgesneden. Verongelukt. Men kan thans als zeker aannemen, dat de Pernissef sloep Johannes Cornells F. R. 50, schipper Jacob van Vliet, met man en muis in de Noordzee vergaan is. Tijdens den sneeuw storm werd de sloep Donderdag gezien aan den binnenkant van Doggersbank door de beman ning der sloepen Qualtherie van Weezei en Jacoba Maria, en zij moet toen te veel zeil op gehad hebben. De beide sloepen waren geheel dicht gereefd. Het vermoeden bestaat dus, dat het ongeluk gebeurd is tusschen Donderdag en Vrijdag. Thans is binnengekomen de sloep Wassenaar, van Vlaardingen, welke boven Texel een stuk van het dek zag drijven, terwjjl de eveneens binnengekomen sloep Burgemeester s' Jacob plankeu heeft zien drijven, wat vermoedelijk lanen waren, van een vischsloep afkomstig. De sloep had echter te veel vaart om ze op te visschen, en niet wetende wat er gebeurd is, werd er ook geen verdere notitie van genomen. Van de opvarenden waren de schipper en 2 matrozen gehuwd, en 10 ongehuwd. Het schip is tegenn verlies verzekerd. Door den trein gedood. Op den overweg van de spoor aan den Mare- dijk, gelegen op weinige minuten af»iands van het station Leiden, weid gistermiddag met den trein, 4.21 uur uit Amsterdam vertrekkende, een spelend 12-jarig knaapje, Jacobus Verwer, zoontje van den spoorbeambte van dien naam, aan de Hoilanchche Spoor, overreden. Op onbe grijpelijke wijze had het ventje zich toegang tot de spoorbaan weten te verschaffen. Zwaar verminkt, de beide beenen waren afge reden, werd het knaapje opgenomen, aan liet station Leiden afg«zet en ppr brancard overge- biacht naar het Academi-ch Ziekenhuis. Al.iaar kon, helaas, slechts de dood worden geconsta teerd. Goed afgdoopen. De sneltrein no. 9 van Amsterdam naar Parijs der H. S. M. stond gisleimorgen na een hevigen schok te Delft stil. Bij onderzoek bleek dat de koppektung van een ie en 2e klasse rijtuig was geinoken, zoodat deze wagen uit den trein moest verwijderd worden. Een der conducteurs viel door den schok tegen een reinstang en bezeerde zich nogal aan den pols. Beignets en politiek. De eigenaar eener beignetkraam te Amster dam verspreidt ter aanbeveling zijner zaak het volgend epistel; »Als volbloed Nederlander behoorende tot het land met recht de bakermat der vrijheid genoemd, gruwt men in den laatsten tijd over het geweldige onrecht dat in Frankrijk tegenover een op losse gronden veroordeelden kapitein gepleegd is en zijn verdediger Zola n et smaad en schimp overladen is en ook nu heeft men een man omdat hij een getrouw verslag van dit gebeurde aan het Eandelsllad gat namelijk mr. Xsiaëls uit het land willen bannen. Amsterdammers, zult ge door de Fransche beignetkramen boven de mijne te begunstigen met dat begane onrecht willen instemmen Neen, dat zult ge niet, daarvoor zijtgij Neder landers die met kracht en geweld in de bres gesprongen zijt. Komt dan allen in mijn kiaam, mijn van ouds bekende echt Nederlandsche kraam die een nadere aanbeveling niet noodig heeft en waar met de beste Fransche en Belgische beignet-kramen gewedijveid kan worden, zoo wel wat de netheid der kraam als de con sumptie betreft. Aardbeving. Het plaatsje Klappai, bij Lobochowitz in Bohemen, is door een aardbeving geteisterd. Vier en twintig huizen zijn ingestort en 38 families zijn zonder onderdak. Daar de aardschokken nog aanhouden is men in den omtrek zeer onge rust. Menschenlevens zijd er lot heden niette betreuren. Moordaanslag. Een gepensionneerd oveiste, Ssawitsch ge- heeten, heeft een aanslag willen plegen op den prefect van Petersburg. Hij ging naar den schild wacht, die voor het huis waarin de prefect zich bevond op post stond, en vroeg dezen hem aan te dienen. Toen de schildwacht zulks weigerde, schoot hij hem meteen revolver dood. De moor denaar werd gevat. Ssawitsch, op wien ook een aantal scherpe patronen en een mes gevonden werden, ver klaarde een aauslag te hebben willen plegen op den prefect, omdat hij daardoor kracht hoopte bij te zetten aan een verzoek, dat hij bij den Senaat had ingediend. Uit papieren die de moor denaar bij zich had bleek, dat hij tengevolge van een zonnesteek langen tijd in een krank zinnigengesticht was verpleegd. Brutale diefstal. Te Berlijn heeft dezer dagen een diefstal plaats gehad, die om de brutaliteit, waarmee de dieven gehandeld hebben, vee melding ver dient. Bij de firma Tobier in de Mülleisirasze was in den loop der laat«te jaren reeds drie malen ingebroken. Zij had daarom een bijzonder steike brandkast aangeschaft en de concierge had last gekregen om den geheelen nacht door in het kantoor licht te laten branden, en om zelf daar vei blijf te houden na iederen rond gang die voorgeschreven was. In den bewusten nacht nu, om halftvvee, terwijl de concierge bezig was de contióleklok bij te zetten, sprongen plotseling vier mannen op hem toe, wierpen hem een zak over het hoofd en sleepten hem daarna ongeveer 40 meter van de plaats, in een der gangen. Daar namen zij hem zijn geladen revolver af en stopten den man toen weer m deri zak, die hem tot aan de voeten reikte, en zetten hem in een hoek. Zijn hond hadden de inbrekers reeds verjaagd. Terwijl een der spitsboeven den concierge met diens eigen revolver in bedwang hield, gingen de drie anderen naar het kantoor terug en waren daar volle drie uren bezig om met- allerlei inbrekerswerktuigen de brandkast te beweiken. Eindelijk gelukte dit en daarna namen zij uit de kast 5300 Mark in bankbil jetten, verscheiden coupons en eenige gouden en zilveren muntstukken. Een clièque a 700 Maik, verscheiden bewijzen van aandeelen en voor 20.000 Mark aan wissels lieten zij echter liggen. Vier Piuisische loten wierpen zij in den tuin. Nadat het werk in liet kantoor was afge- loopen, gingen zij naar den concierge terug, bonden dezen nog een schort om het hoofd en om den hals, bonden hem de handen stevig op den rug en sleepten hem weer naar het kantoor terug. Daar zetten zij hem in een hoek neer en namen de vlucht. Den volgenden morgen vonden een koetsier en de portier den concieige in het kantoor liggen en bevrijdden dezen. De inbrekers waren alle vier gemaskerdeen hunner heeft zyn masker van gaas in den tuin verloren. Ben vervolgd predikant. In een dorp van het Zwitsersche kanton Appenzell zal de volgende week over de afzetting van den predikant worden beslist. Deze heelt een boekje, getiteld Der Dorfshriser, geschreven, dat vele gemeenteleden zeer geërgerd heeft. Toch is het doel van dat werkje geen ander dan de bestrijding van een ondeugd: het spel. In Zwitseriand zjjn loterijen vesboden, maar Oo-Aemijk, dat aan Appenzell grenst, kent de Staatsloterij Nu zijn de Appelzellers van oudsher hartstochtelijke speleis en riemen dan ook druk deel aan de Oostenrijk-die Sta.itsloteiij Natuur lijk m het gnheim, door middel van nkullekters", die ais mai ^kramers rondtrekken en die onder één hoold staan. »de Keizer" geheeten. Het ligt voor de hand, dat hierdoor veel misbruik is ontstaan en de skeizer" en zijn trawanten een aantal lieden in hun macht hebben, tot spel aanzetten, woekerhandel drij ven en reeds velen hebben te gronde gericht. Dit wordt alles met veel talent beschreven in het werkje van den predikant, zóó levendig en natuuilijk, dat vele dorpvgenooien er hun portret in meenen te herkennen. Ofschoon het werkje zonder den naam van den schrijver was uitgegeven, was het spoedig bekend, wie de maker wasen nu hebben 44 gemeenteleden een kerkelijke vergadering bij eengeroepen, met den eisch dat de geestelyke zal worden afgezet, Zjjn aanhangers hebben hem geraden vrijwillig zijn ontslag te nemen maar hjj wil slechts wyken voor dwang. Buiten zyn dorp heeft bij vele bewonderaars, maar men voorziet dat zyn eigen gemeente hem zal uitdrijven. De weervoorspellingen in Engeland. Uit het officieele verslag, loopende over het den 31 Maart 1897 eindigende dienstjaar, blijkt dat de door d>- Britsch meteorologischen dienst gedurende dien tijd gedane weervoorspellingen zeer gunstige resultaten hebben opgeleverd. Be aankondigingen in de ochtendbladen waren in 81 van de ÏOU gevallen geheel of ten deele juist. Bijzondere weersvoorspellingen in de oogst tijden werden in 88 van de 100 gevallen be waarheid wat belieft de voorspelling van stormachtig weder, met deze was dit 91,5 pCt. maal het geval. ■faillissementen. Uitgesproken: 8 April. J. J. de Gilde, van beroep timmerman en aannemer. Rechter-commissaris R, Melvil baron van Lyndcn. Curator mr. dr. Dion Kooien. 9 April. Willem 't Hart, vroeger koopman in si garen, thans colporteur, te Rotterdam. Recliter-com- iniss.uis mr. J. H. van Meurs. Curator mr. il. H. C. Castendijk, Leuvehaven 78. SCHEVENINGEN, 13 April. Heden werd alhier ver kocht de vangst van 2 bomschuiten en een partij levende kabeljauw van Ilmuiden Kleine tarbot gold fi tot f4, tongen 80 tot 90 c, kabeljauw f 4 50 tot f 2 75 per stuk schoi f 3 75 tot f 4 25, braad f 2.75 tot f 3.50, scharren f 1.50 tot f2, bolk f2 tot f2.50 en zeehanen f3 tot f3.50 per mand. IJJiUIDEN, 13 April. Heden waren hier 15 sloepen aan de n.arkt met 150250 kabeljauwen, 5—110 lengen 20140 heilbotten, 100900 roggen, 2060 vletten, 4001200 schelvisschen. Verder 1 kotter met 50 tongen, -20 mandjes schol en schar. Van Ostende aangevoerd 12 tarbotten van geringe qualiteit Ue prijzen waren: lev. kabeljauw fi.15 a 1.30, doode idem 60 a 90 c-, lev. leng f 1.25 a 1.50, doode idem f090 a 1.10, i eilbot f3 a 20, rog 30 a 40 c., vleet T0 70 a 1 40, gr. tong 90 c. a f 1.10, kl. inidd tong .0 a 70 e.( alles per stuk; gr. lev, schelvisch f !2a in, kleine lev. idem f4 a 6 gr. doode idem f7 a 11, k! doode idem f2 a 3, per mand van 40 stuks; kl. schol f2 a 2 75, schar f 1 a 1 20 per mand. Hoogwater te Acliiedam. Apri! 15 v.m. 11.15 ti tn. 16 12.08 12.41 Xon en Maan. Zonsopgang April 15: 5.03 v.m ndergang 6.58 n.m 16: 5.02 6.59 Nieuwe Maan 20 April. Eerste kwartier 29 April. PA RU8, 13 April Tarwe. Loopende maand fr 29.80, Mei fr. 29.80, Mei/Juni fr 29.80, 4 mnd. V. Mei fr 29.Juli/Aug. fi. 28.20, 4 laatste mdn fr. 24.85, stijgende. Rogge. Loopende maand fr 1».5U, Mei fr. 18.50, Mei'Juni fr. 18.50, 4 mnd. v. Mei fr 17.50, Juli/Aug fr. 16.50, 4 laatste mdn fr 15.kalm. HAMBORG, 13 April. Petroleum loco 5 05, brief, dito -.geld. Spiritui per April 24%, Mei/Juni 24%. Stemming: nauwel. prijsh. BERLLJN, 13 April. Spiritus. Loco 48.40. BDDAPEST, 13 April. Tarwe kalm onveranderd. LONDEN, 13 April. Granen stil rnaar vast. Tarwe 6 en Gerst 3 a 6 p. hooger voor de week. BRUSSEL, 13 April. Tarwe en Mais vast Amerlkaansclie Goederenmarkt. NEW-YORK, 13 April. Tarwe April. Mei. Juni. Juli. Sept. Dec. 13 April. 105% 91 Va 83% 12 103 891/4 81% 11 1013/4 88% 80% April. Mei. Juni. Juli. Aug. 13 April. 36 12 34% 35% 11 343A 35i/s

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6