Üit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. SP0RT< Greinengd Nieuws. Finantiëel. V i s s c li e r ij. Scheepvaart. If a ii (1 e 1. ■mcraande linie: f 1,709,875 3o. in alle andere gevallen f 88,922 032; totaal f 251,992,687; i.rwijl het passief bedroeg resp. f 19,984,210 1251,227; en 7,030,997; totaal f27,266,734. Het aantal nalatenschappen, die geheel vrij gesteld waren van het recht van successie be droeg: in de rechte nederdalende linie enz. 9334; in de rechte opgaande linie 712 en in alle andere gevallen 2214, totaal 12,260; met 8en totaal bedrag van het zuiver saldo dezer nalatenschappen van resp, f 9,096,090, f 42,845, en f265,098; totaal f3,404,633; terwijl de waarde der in die nalatenschappen aangegeven en aan het recht van overgang onderworpen zaken beliep resp. f 1.713,409, f 4,873 en f60,822; totaal f 1,779,104. Volkshuisvesting. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver zamelt blijkbaar nadere gegevens voor een wets ontwerp betreffende de volkshuisvesting, althans hij heelt den Commissarissen der Koningin ver zocht, hem toe te zenden een exemplaar van de bouwverordeningen van die gemeente, welke meer dan 5000 zielen tellen, zoomede van een drietal kleinere gemeenten, zooals die verorde ningen op 1 Januari jl. luidden, benevens een exemplaar van de verordeningen op het sloopen of op het onbewoonbaar verklaren van wonin gen, waar die afzonderlijk zijn vastgesteld. De Bakkerij-tentoonstelling. Als voorzitter der internationale jury van de dezen zomer te 's-Gravenhage te houden ten toonstelling van bakkerij, maalderij en kook- kun-t zal opireden mr. Th. Stuart, advocaat te Amsterdam. Bij Kon. Besluit is de fuselier bij het leger in Ned.-Indië H. M. Broek, ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh op 23 Mei 1896, alsnog benoemd tot ridder 4e kl. van de «Militaire Willemsorde". Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat bij den Minister van Oorlog het voornemen om in de positie der marechaussees zoodanige ver betering aan te brengen, dat hunne bezoldiging •teer in overeenstemming komt met de diensten, elke zy bewijzen. Meer bepaald zou het in de bedoeling liggen de voorziening in de behoefte aau paarden voor de marechaussees dragelijker te maken en tevens bepalingen omtrent de te verstrekken fourage in ruimden en ook ineer billijken zin te regelen. Men meldt uit Middelharnis, dat dr. Breesnee, liet aftredend li i van de Prov. Staten voor d't hoofdkiesdistrict, verzocht heeft bij a. s. verkiezingen buiten aanmeiking te blijven. De vergadering va» het Ned. Werklieden verbond «Patrimonium" zal worden gehouden op Dinsdag na Pinksteren, 31 Met, des morgens te 10 uren, te Amsterdam. *OVERSCHIE, 16 April. Tot directeur der zang vereniging „Excelsior" alhier is in plaats van den heer C. L. Hoogeveen te Rotterdam, die onlangs zijn ontslag heeft genomen, benoemd de heer P. F. Bokhorst, onderwijzer te Rotterdam. *OVERSCHIE, 16 April. Van wege de reederij „de Schie," den stoombootdienst, dietussehen Rotter dam, Overschie en Delft passagiers en goederen vervoert, zullen met 1 Mei twee bootjes in de vaart worden gebracht voor het rechtstreekseh verkeer tussehen Rotterdam en Den Haag. Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 April a. s. lo. de schout-bij-nacht F. J. Stokhuyzen, eervol ontheven van de betrekking van lid der directie van het weduwen- en weezenfonds der militaire offi cieren bij de zeemacht, onder dankbetuiging voor de ais zoodanig door hem bewezen diensten 2o. benoemd tot lid der directie van gemeld fonds de kapt. ter zee A. P. Tadema, chef v/d marinestaf. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei a. s., de officier-machinist 2de kl. bij 's Rijks stoomvaart dienst J. M. Sporry bevorderd tot offic.-machinist le kl. Bij Kon. Besluit met ingang van 1 Mei 1898; lo zijn de kolonel R- Sturms en de luitenant kolonel H. P. G. Kruyff, beiden van den stat der genie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald voor den kolonel Sturms op f2100 en voor den luit,-kolonel de Kruyff op f 1800 s' jaarsen 2o. ia aan den luit.-kolonel de Kruyff voornoemd, de rang verleend kolonel. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei 1898 lo. benoemd tot commandant in het 2cgenie-conr- manderaent, de kol. F. M. van Panthaleon baron van Eek, van den staf der genie, thans hoofd der Ve afdeeling van het dep. van Oorlog, uit welke be trekking hij in verband daarmede eervol is ont heven en 2o. aangewezen tot hoofd der Ve afdeeling van het dep. van Oorlog de majoor H. F. W. Boeking, vaa den staf der genie. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Juli 1898 benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Hariingen, H. J. Schmidt Az.. thans in gelijke betrekking te Velp. Bij Kon. Besluit zijn de adspirant-opziehters der telegraphic J. W. Romijn, P. B. Bosch en J. G. C. Degens, met ingang van 1 Mei 1898, benoemd tot opzichter der telegraphic 2e klasse. Bij Kon. Besluit is de heer J. Louweris. arts, be noemd en aangesteld tot officier van gezondh. der 2de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. Solisten mevr. A. Oldenboom-Liitkeraann (Amster dam), sopraan; de heer I. J. Rogmans (Amsterdam), tenor; de heer F. D. (Leiden), bariton Accompagnateur: de heer H. M. Leopold Jr. Directeurde heer P. Boers. Den 15den April 1894 overleed te Haarlem de oud-uitgever A. C. Kruseman. Ter voldoening aan een opdracht van de „Ver- eeniging tot bevordering van de belangen des Bock handels", is door den heer J. W. Enschedé, biblio thecaris van de Stadsbibliotheek te Haarlem, eau werk samengesteld aan zijne nagedachtenis gewijd. Met belangstelling zal men vernemen, dat het eerste stuk van dezen omvangrijken arbeid juist heden is verschenen, op den dag, waarop Kruseman's ver scheiden verjaart. Tot opvolger van Anton Seidl te New-York, in 't bijzonder voor de Wagner-opvoeringeu en Beet hoven-concerten, is de violist Engen Ysaye, te Brus sel, benoemd. De afdeeling Delft van de Maatschappij ter Be vordering van Toonkunst zal Vrijdag 22 April, te 71Is uur, in do Stads-Doelea eene uitvoering geven. Dp het programma komen voor: „DieKreuzfahrcr", webW. Gade; „Lorelei",Fred.Hiller; „Lobgesang", i. Mendelssohn Bartholdy. Mishandeling van Krankzinnigen. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft Hitte van T., 49 jaren, oppasser in het krankzinnigen gesticht te Franeker. terechtgestaan wegens mishande ling van 2 verpleegden in dat gesticht. Den 31en Januari 11. wilde een der verpleegden zijn boterham niet eten, en daar dit meer gebeurt, werd beklaagde ongeduldig en gaf heut een paar slagen tegen den schouder en een tegen het hoofd. Ecu ander verpleegde zei „dat dit niet fatsoenlijk was". Hierop antwoordde beklaagde: „ais jij je bek niet houdt, dan dik je de deur uit", en toen de laatste zei: „doe dat dan maar," toen pakte be klaagde hem beet en trok hem van den stoel af. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. van Sons- beeck, acht het zwaartepunt niet gelegen in de mis handeling, die van geringe bcteekenis ismaar daarin, dat zij gepleegd is door een oppasser tegen krank zinnigen. Dat is niet de manier om tegenover die ongelukkigeu op te treden. Spreker vordert tegen hem 14 dagen gevangenisstraf. (Als oppasser is hij reeds ontslageo.) Woensdag 27 April zal de gewezen gemeente ontvanger van Leeuwarderadeel terechtstaan wegens verduistering van ongeveer f7000 en valsehheid in geschrifte. De burgemeester, een der wethouders en de secretaris zijn als getuigen gedagvaard. Beroepen: Te Utrecht, A. J. T. Jonker, te Dordrecht; te Oosternieland, It. W. Bruins te Zeerijp. Bedankt: Voor Terheide IJ. Bootsma, te Zoeter- mcer; voor Ond-Beierland, D. Hupkes, te Sprang. Ger. Kerken. Beroepen: te Baarland (Z.-Bev.) P. A. Lanting, te Nieuweudam; te Gouda, A. J. R. Dijkstra, te Joure (Fricsl.) De jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschcn Zwcmbond zal te Rotterdam gehouden worden, op Zondag 24 dezer, 's middags ts 1 uur, in het Café Tivoli, aldaar. Den 14den Mei a.s., zal de groote Bordeaux Parijs-wedstrijd plaats hebben, afstand 591 kilometers. De prijzen bedragen 3,000 francs, aangeboden door bet blad Le Vélo voor den eerstaankomende. Voor den 2den 1000 francs aangeboden door de Velodrönres dn Sud en het Pare des Princes. 3de 600 francs aangeboden door Le Vélo. 4e 400 francs id. id. 5o 200 francs door het velodrome van Roubaix. Verder zal aan iederen mededinger, proff. of ama teur, die den afstand binnen 60 uren aflegt, een berinneringsmcdaille worden uitgereikt. Volgens La Vélo zijn reeds ingeschreven Meyer, Dieppe; Cordang, Maastricht; Riviérrc, Parijs; Fourreau, Parijs; Dubois, Parijs; Rousset, Bordeaux. Brand in de gevangenis te Botterdam. Gisterenavond had te Rotterdam een ongeval plaats, hetwelk gelukkig geen ernstige gevolgen had. De N. R. Ot. meldt hieromtrent: Hedenavond omstreeks halftien werd er brand ontdekt in het Huis van bewaring op de Korte Hoogstraat. In den beginne liet zich deze brand vrij ernstig aanzien, doordat aan de zijde van het Gedempte Spinhuiswater de vlam door een der koekoeken speelde. De hoofdman der brandweer, de heer W. Veder, die zich bij de ontdekking in de onmiddel lijke nabijheid bevond, stelde zich terstond in de gevangenis op de hoogte van den toestand. Hij vond daar op de tweede verdieping een gang, geheel met rook gevuld; een paar be waarders trachtten met extincteurs den brand te blusschen, doch dit baatte niet. En uit deze rookwolken weet klonken de hulpkreten der gevangenen, opgesloten in de op deze gang uitkomende slaapzalen. Wanhopig schudden zij aan de hechte deuren en verdrongen zij zich voor de kijkgaten daarin, met smart uit ziende naar hulp. Spoedig werd nu ontdekt dat de brand in de slaapzaal no. 56 op die gang was ontstaan, en daarheen leidde de heer Veder nu de brand spuitgasten ter blussching. Inmiddels was ook de commissaris van poli tie, de heer J. W. C. Strang, met een sterk de tachement politieagenten aangerukt. Hij bezette de uitgangen binnen en builen het gebouw. Onder zijn toezicht en op aanwijzing van den directeur, den heer B. van Heuven, werden de gevaugenen, die waren opgesloten, in de slaap zalen op deze gang uitkomende, een verdieping honger aan de Hoogstraatzijde gebracht. Het waren ongeveer 42 a 15 personen, en niet één ontbrak op het appèl. Onder degenen, die opgesloten waren geweest in de slaapzaal 56, waar de brand ontstond, was de ook zoo beruchte W, A. Claris. Hjj werd onmiddellijk geheel alleen beneden in het gebouw afgezon derd; op trem toch rust de vet denking den brand te hebben gesticht. De koekoeken voor de raampjes der ver schillende zalen en celleu verhinderden den ver- stikkenden rook zich een uitweg te banen, en daardoor bestond er, vooral in den aanvang, gevaat- voor rnenschenlevens. Aan het snelle op treden der brandweer gelukte het echter den brand te bepmken tot de slaapzaal waar hij ontstond, en wel door de werking der spuiten 8 en 3. Een uur later was de brand geheel gebluscht, en konden de mede uitgerukte spuiten, 4, 9, 10, 18, 5, 19 en 16, en de stoomspuiten van het Oosteljjk en Westelijk Stoomgemaal inruk ken, zonder hulp verleend te hebben. De slaap zaal brandde nagenoeg uit. Op het gerucht, van den brand was een groote menigte naar de Hoogstraat gesneld, zij vulde in dichte rijen de straat voor het gebouw. Ook eentge leden van liet College van regenten voor de gevangenissen waren ter plaatse ver schenen om zich op de hoogte van den toestand te stellen. Bij het slichten van den brand is er vermoe delijk gebruik gemaakt van het stroo der ma- bassen. Onze correspondent bericht ons De opstootjes in hel Huis van Bewaring te Rotterdam hebben een zeer bedenkelijk karakter aangenomen, en de brand van gisteravond zet de kroon op het werk der rustvei'-toorders. Deelden wij leeds mede dal dezer dagen een poging in het vreik werd gesteld om deri cipier J. 11. de Poel de sleutelbos te ont rukken, waarbij ook getracht werd hem een prop in den rnoml te duwen, gisteren (Vrijdag middag) werd wederiiom de goede orde in het gebouw ernstig bedreigd door liet rumoer en poging tot verzet van eenige gedetineei den. De cipier zag zich dan ook genoodzaakt het college van regenten ijlings per telefoon op te roepjzn om maatregelen te nemen om de ot de te handhaven. Nader verneemt men dat in slaapcel No. 56, waar de brand uitbrak, de beruchte W. A Claris afzondei lijk was opgesloten; de dader van de brandstichting is alzoo niet ver te zoeken. Hedenmiddag werd hij zwaar geboeid naar de strafgevangenis aan den Noordsinge! over- gebiacht. Dit sujet die aan de opetibaie macht reeds zooveel werk verschafte, gaf reeds her haalde malen blijk alle maatregelen van politie en justitie te trotse eren. Dat bij thans eens voor goed onschadelijk wordt gemaakt, ware zeer wenscbelijk. Ten opzichte van het huis van bewaring zullen ook betere maatregelen getrolfen moeten woiden wat bewaking en veiligheid betreft. Indien eigen brandslangen in het gebouw waren aanwezig geweest, had de brand zonder hulp van buiten gebluscht kunnen worden. Een zeldzaam verschijnsel. Door gebrek aan «zaken" behoeft de recht bank te Heerenvepii in de volgende week geen strafzitting te houden. Be geheimzinnige brand. Door de Rotterdamscbe politie wordt nog steeds tevergeefs gezocht naar den zich noemenden gep. sergeant H. Hendriks, die in verband moet staan met den brand waarhij juffrouw Gillet om het leven kwam. Men meldt aan Be Ned. daaromtrent nog het volgende Juffrouw Gillet wilde absoluut een man hebben en op een door haar geplaatste huwelijksad vertentie kwam de genoemde H. at. De te Meppel wonende familie der juffrouw is nog te Rotterdam geweest om het voorgenomen huwelijk af te raden. Woensdag vóór den r.oodlottigen Vrijdag, waarop de brand plaats had, heeft II. een open rijtuig gehuurd bij den stalhouder Stolk op den Goudschen Singe! en is mei juffrouw G. uit rijden geweest. Hij had veel geld bij zich en verteerde grof. Na den brand, die het leven van juffrouw G. kostte, is H. verdwenen, evenals de waarden, die het slachtoffer nog bezat. Kinderen-meelde. "Verleden week werd te 's-Heerenberg op zekeren dag een meisje van ongeveer 3 jaar bij den Molenberg gevonden, zonder dat iemand wist, aan wien het toebehoorde. Uit de ant woorden van het kind kon men, zooals begrij pelijk is, ook al niet veel wijzer worden. De politie deed ijverige nasporingen, doch aanvan kelijk zonder resultaat. Eindelijk is er iemand, die meent eenige familiegelijkenis te ontdekken met een zekeren H. uit Zeddam, van wien men bovendien wist, dat hij een talrijk kroost rijk was. Terstond begeeft zich een maréchaussee daarheen en vraagt H., die druk bezig is een kippenloop te timmeren, of hij niet een kind mist, «Lao'k is kieken," zegt de man en staakt zijn werk, om zijn kindertroep te verzamelen en te tellen «een, twee, drie negen, en 't mosten er tien bun, nou geleut ik verrechtig, da'k er een kwiet zun." Moeder de vrouw wordt ook geroepen. Nieuwe inspectie en nieuwe telling. Ook deze mist er een, en ontdekt eindelijk, dat het Fineke is. Ja, Fineke is weg. Er wordt een beschrijving gegeven van het kind en van de kleeren, die het aan heeft, en ja, dat komt uit, verklaart de maréchaussee, het gevonden kind moet het vermiste Fineke zijn. «Dan mot 'k maor met goan en haolen het kind" is het besluit der vrouw, even flegmatisch geuit als al het andere plaats had, en de man gaat weer kalm met zijn werk aan den kippen loop door. Toch was dat kind reeds tegen 12 uur in 's Heerenberg gevonden, en nu was het legen den avond. In al dien tijd hadden de ouders blijkbaar het kind niet gemist, terwijl er ook geen spoor van schrik of ontsteltenis viel waar te nemen, toen ze vernamen, dat het kind reeds zoolang verdwenen was. Moederloos. Met een trein uit Troves kwamen Woensdag twee kinderen van vijl en acht jaar bitter schreiende te Parijs aan. Zij verklaarden uit een dorp in Aisrie naar hunne moeder gezonden te zijn en gaven een adres op, waar men echter vernam dat de vrouw reed-; een jaar geleden naar Amerika vei trokken was en nooit meer iets van zich had doen hcoren. De kleinen zijn naar het gesticht voor verwaarloosde kinderen overgebiacht. Faillissementen. Uitgesproken: 12 April. G. J, van der Mark, steenhouwers- knecht, 1e bindendvvarsstiaat 3 te Amsteidnm. lleeli- ter-coinm. mr. J. J. Enneiins. Curator mr. H. van Manen, N. Spiegelstraat 27. Johannes Jacohus Halm, loodgieter en leidekker te Utrecht Rechtercomm. jlir. mr. II. M J van Ascli van Wijek. Cur. Geisvveit v. d. Netten, Koite Nieuwstraat 33 13 April. G. S. Waisvisz, winkelier in schoenen en laarzen te Rotterdam, Oldenbairieveltstraat 19. Kecli- ter-comm. mr. E. Feith. Cur. mr 11. J Knottenbelt. Cornells Kalis Corneliszoon, gnendbaas en steen- kolenbandelaar te Putlerslioek it.cbtor-enmm mr. D. aan Tienen Janse. Cur. mr. A. A. Mol! te Dordrecht. SCHEVENINGEN, 15 April. In liet laatste etmaal kwamen alhier 10 bomschuiten en 4 loggers hun vangst aanbrengen. Tarbot gold f'2 tot f7. tongen 60 tot 75 c griet 75 c. tot I .50, kabeljauw f 1.59 tot 2 per stuk; schol f3 45 tot 4.50, braid f2 25 tot 3 25 en -ehairen f2 tot 2.50 per mand. IJMUIDEN, 15 Apr il. Heden kwamen hier 20 schuit jes binnen met 10 50 tongen, enkele tai bot grietjes, 8 !4 mandjes middel en kl. schol, 24 mandjes «■char. De prijzen waien gr. tong 70 a 00 c. midd. idem 40 a 55 e., kl. idem 20 a 25 c., talbot f 5.50 a 9, nndd. schol f3 a 3 75, kl. idem f2.25 a 2 75, schil' f 1 50 a 2. ilooswatcr te Schiedam. April 17 v.in. 1.28 n m. 1.52 18 2.26 2.46 i 19 3,11 i 3 30 Kon on Slaan. 'in..opgang April 47: 5.v.in udergann 7.iiui >18: 4.58 7 02 s .19: 4.56 7.04 Nieuwe Maan 20 April. Eerste kwartier 29 April. PARUS, 15 April. Taiwe Loopende maand fr 29 90, Mei ft. 29.90, Mei/Juni fr 29.90, 4 rund. v. Mei fr 29.Juh/Aug. fi. 28.30, 4 laatste mdu fr. 24.85, kalm. Rogge Loupeude maand Ir Ir.75, Mei fr. 18.75, Mei.Juni fr. 19.4 mnd. v. Mei fr 18.25, Juli,Aug fr. 18.25, 4 laatste mdn fr. 15.25, kalm. HAMBURG, 15 April. Petroleum loco 5 05, brief, dito geld. Spiritus per April 25!/s, Mei/Juni --'5%. Stemmingvast. BERLIJN. 45 April. Spiritus. Loco 50.40. BUDAPEST, 15 April. Tarwe zwak. ANTWERPEN, 15 April. Tarwe vast. Amenk. fr. 22/k a fr.La Plata fr. 2 l'/s fr- 23 VjDonau fr. 2l/o a fr. 23. Mais vost. Amerik. Mixed fr. 10!/4 a fr.La Plata fr. 41 a fr. 14 V4 I Odessa fr 1! a fr. 111/4 Petroleum kalm. Loco fr. 151/s 3 eerste innd. fr. 15l/s Amerlkaausche Goederenmarkt. NEW-TORK, 15 April. Tarwe April. Mei. Juni. Juli. Sept. Dec. 45 April. 404 897/a 82 813/* 14 107 921/* 833/8 833/s 13 405 './a91 83'/a S3i/s Ma I s. April. Mei. Juni. Juli. Aug. Sept, 45 April.3<5/s3:>3/t 14 35 36'/s 13 35 36 AGENDA. Apr. 17. Gr. Schouwb. Rotterdam, Robert en Bertrand of de Lustige Vagebonden, 8 uur. 17. Tivoli, Rotterdam, Een bittere Pil, 8 uur. 18. Tivoli, Rotterdam, Een bittere Pil, 8 uur. 19. Gemeenteraad van Schiedam, 2 uur. 19. Gr. Schouwb., Rotterdam, Stadslucht, 8 uur. 21. Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. afd. Schie dam, Vereenigingslokaal, Broersvest, openbare samenkomst met lichtbeelden, 8 uur. 22. Schiedams Mannenkoor «Orpheus". Concert met solisten, Mnsis, 8 uur. 22. Afd. Rotterdam van Toonkunst, zaal Harmonie. Missa Solemnis van Beet hoven met solisten, koor en orkest. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uurFlora, Coolsingel, 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 7