BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWST Waar en hoe de eerste slag zal vallen, weet natuurlijk niemand. Te Madrid verwacht men op zijn laatst Zondag a.s. de opening der vijandelijkheden. Spanje schijnt besloten den aanval over te laten aan de Amerikanen. Anderzijds wil men echter weten maar natuurlijk is dit slechts een vaag vermoeden dat Mc Kinley voornemens is twee vracht schepen met levensbehoeften naar Matanzas en Sagna-la-Grande te zenden om de reconcentrados te helpen. Arnerikaansclie oorlogsschepen zouden die vracht hooi en escorteeren en afwachten of de Spanjaarden de vrachtschepen aanvallen. Zeker is het dat door het centrale comité voor hulpverleening te New-York een boot met levensmiddelen voor de reconcentrados is ge charterd, die Zaterdag a.s. zal vertrekken. De Amerikaansche Senaat heeft inmiddels zonder hoofdelijke stemming eene resolutie aan genomen, die den President der republiek mach tigt naar diens goedvinden den uitvoer van steenkolen en andere grondstoffen welke in den oorlog gebruikt kunnen worden, te verbieden. Met de leveranciers van levensmiddelen drei gen, naar de Daily Chronicle verneemt, moeilijk heden voor de regeering. De speculanten vormen corners ten einde de prijzen op te jagen. In Spanje heerscht groote geestdrift, evenals op Cuba onder de Spaanschgezinde bevolking. De fortificatiën en de onderzeesche verdedi gingswerken van Havanna zijn gereed. De vrijwilligers worden met Mauser-geweren ge wapend. De mobilisatie der eerste reserve wordt voorbereid. De Spaansche vloot, die bij de Ivaap-Verdische eilanden ligt, is met onbekende stemming ver trokken. Dit wordt althans van uit Washington aan de Herald bericht. De Amerikaansche regeering schijnt alle verantwoordelijkheid van zich te willen wijzen, en het vindt daartoe een gereede aanleiding in de houding der Spaansche regeering. Donderdagmorgen om 7 uur heeft de minister van buitenlandsche zaken, de heer Gullon, aan den Amerikaanschen gezant een nota doen ter hand stellen, waarin mededeeling wordt gedaan dat de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen zijn afgebroken. De Spaansche regeering toch beschouwt de handelingen van den President en het Congres der Vereenigde Staten als een blijkbare oorlogs verklaring. Die nola werd den gezant overhandigd, nog voordat hij het ultimatum aan de Spaansche regeering had kunnen doen toekomen. Met het blijkbare doel om de verantwoor delijkheid voor den oorlog op Spanje te laden, doet de Amerikaansche regeering mededeeling van de laatste gewisselde stukken. Het eerste is het telegram, do. 20 April, door den staatssecretaris Sherman aan generaal Woodford, den gezant te Madrid, gezonden. Die depêche luidt »Gij hebt den tekst ontvangen der gemeen schappelijke resolutie, den 1 Oden door het Congres aangenomen en heden goedgekeurd, betrekkelijk de bevrediging van Cuba. Overeenkomstig deze wet heeft de President mij opgedragen onverwijld aan de Spaansche regeering mededeeling te doen van de betrokken quaestie met de formeele kennisgeving dat de Amerikaansche regeering eischt dat Spanje afstand doet van zijn souvereiniteit en zijn be stuur over het eiland Cuba en dat het zijn troe pen te land en ter zee van Cuba en de Cubaan- sche wateren terugtrekt. j>Terwijl de Vereenigde Staten dien stap doen, verwerpen zij hunnerzijds iedere gezindheid of bedoeling om souvereiniteit of contróle over Cuba uit te oefenen en zij hebben geen ander doel dan de bevrediging van het eiland. De Vereenigde Staten bevestigen hun besluit om, wanneer eenmaal dit doel is bereikt, de regee ring en de controle over Cuba over te laten aan haar bevolking, die een vrije en onfhanke- lijke regeering zal constitueeren. nlndien Zaterdag a.s., 23 April, te 12 uur 's middags, de regeering der Vereenigde Staten geen volkomen bevredigend antwoord op de resolutie van het Congres heeft ontvangen, van dien aard dat het den vrede op Cuba verzekert, zal de President zonder eenige andere vooraf gaande kennisgeving de volmacht, die hem is geschonken en opgelegd door de gemeenschap pelijke resolutie, ten uitvoer leggen." Hierop antwoordde generaal Woodford gister morgen te 9 uur uit Madrid aldus Voordat ik de Spaansche regeering in kennis heb kunnen stellen van uw telegram, heeft de minister van buitenlandsche zaken van Spanje mij doen weten, dat de diplomatieke betrek kingen tusschen beide landen waren afgebroken en dat alle onderhandelingen tusschen hun wederzijdsche vertegenwoordigers hadden op gehouden. sDientengevolge heb ik mijn paspoort en mijn vrijgeleide gevraagd. Ik heb de legatie toevertrouwd aan den Britschen gezant en ver trek hedenmiddag naar Parijs. Ik heb daarvan kennis gegeven aan de Amerikaansche consuls." Terwijl de Amerikaansche regeering den tekst dezer depêches mededeelt aan de bladen van Washington en New-York, constateert zij tev'tr/» dat het de Spaansche regeering is die de diplomatieke betrekkingen heeft afgebroken. Nu de oorlogstoestand is ingetreden is het niet van belang ontblootte weten, welke houding de mogendheden zullen aannemen. Gistermiddag zou te Parjjs aan het depar tement van buitenlandsche zaken een conferentie worden gehouden ter vaststelling van de ver klaring van onzijdigheid in het Spaansch-Ame- rikaansche geschil en van de gevolgen die daar uit zullen voortvloeien. Maar bovendien eischt het de aandacht, dat Spanje noch de Vereenigde Staten zich hebben aangesloten bij de internationale conventie van ld December "1868, waarbij het gebruik van ontplofbare kogels werd afgeschaft. Spanje is aangesloten, de Vereenigde Staten echter niet, bij de conventie van Genève van 20 October 1868 ter bescherming der gewonden in zee-oorlogen. Eindelijk zijn geen van beide staten toege treden tot de conventie van 16 April 1856 te Parijs gesloten, waarbij de kaapvaart is afge schaft. Ook die punten gaan de mogendheden aan. In het Engelsche Lagerhuis zeide de waar nemend n inister van buitenlandsche zaken Balfour sHoewel noch Spanje, noch de Vereenigde Staten zijn aangesloten bij de conventie van Parijs, blijkt uit de verdragen en de verklaringen van beide landen dat zij in het algemeen de bepalingen van deze conventie onderschrijven. Heden hebben wij van de Vereenigde Staten de verzekering ontvangen dat 'zij deze begin selen zijn toegedaan. Spanje heeft nog niet geantwoord, maar ik verwacht met vertrouwen een dergelijke verklaring van Spanje." De Temps verneemt bovendien uit Madrid dat Engeland officieel aan de Spaansche Re geering heeft doen weten dat het steenkolen als oorlogscontrabande zal beschouwen en ge vraagd heeft, hoe Spanje het recht van onder zoek der schepen denkt toe te passen. De Spaansche regeering heeft daaromtrent nog geen besluit genomen. Volgens een later bericht echter heeft de Spaansche regeering geantwoord dat zij de ge bruiken en de regelen van het internationaal recht zal in acht nemen. Een telegram uit Rome aan de Times zegt nog, dat de mogendheden besloten hebben aan de oorlogvoerenden niet het recht toe te staan om onzijdige schepen te onderzoeken. Ten slotte zou Engeland den wensch hebben uitgesproken, dat Spanje zou afzien van het bewapenen van kapers. Er loopen weer geruchten van een verbond tusschen Groot-Britannië en de Vereenigde Staten. Ccmengde Medcdccllngen. Gisteren werd te Londen de algemeene ver gadering der Chartered Company gehouden, de eerste sedert het voorjaar van 1895. Rhodes werd met daverend applaus begroet. Hij en Maguire werden als directeuren, lord Grey, de hertog van Abercorn en de andere aftredenden als commissarissen herkozen. Beit alleen stelde zich niet herkiesbaar en werd vervangen door Sheppard. De hertog van Abercorn, die presideerde, wenschte de aandeelhouders geluk met het financieel succes van den Buluwayo-spoorweg. De vergadering keurde eenstemmig de ver slagen, balansen en rekeningen, alsook Cham berlain's voorstel voor het toekomstig beheer Tan Rhodesië, goed. Na zijn herkiezing hield Rhodes een krachtige en geestige rede. Hij verklaarde overtuigd te zijn var. den rijk dom van Rhodesië aan mineralen. Binnen 15 maanden zou het evenwicht tusschen ontvangst en uitgaven van den spoorweg zijn hersteld. Hij had aan de regeering den aanleg van een spoorweg van Buluwayo naar hen Tanganyika- meer voorgesteld, onder garantie der regee ring. Die spoorweg zou ook Kitchener-pacha in verbinding kunnen brengen met Khartoum. Hij drong voorts aan op een Britsch tolver bond, nu Engeland's vrijhandelpolitiek in ge vaar komt. Natuurlijk kreeg Transvaal nog even een Seitenhieb. Chamberlain verklaarde in het Britsche Lager huis. j>Hei besluit van den Transvaalschen Volks raad, waarbij de regeering wordt gemachtigd misdadigers uit te leveren aan vreemde landen met welke geen uitleveringsverdrag bestaat, is geen schending van art. 4 van de Londensche conventie. Wij hebben geen enkel bezwaar tegen deze regeling." De kamer van appèl in correctioneele zaken te Parijs bevestigde gisteren het vonnis der 9e kamer van strafzaken, waarbij deze zich competent verklaart in het proces der schrift kundigen tegen Zola, Deze heeft onmiddellijk voorziening in cassatie aangevraagd. De Noorsche Storthing heeft met 78 tegen 36 stemmen de wet aangenomen, waarbij het algemeen stemrecht wordt ingevoerd voor man nen bij verkiezingen voor de Storthing. Op één na waren alle voorstemmers leden der linker- zijde. Voor vrouwenkiesrecht stemden 33 afgevaar digden. De Spaansche Kamer koos Armyo tot haar voorzitter. Inbuldlgingsfeesfen. De Stoom vaartmautschappij sNederland" heeft, op verzoek van het comité tot ontvangst der buitenlandsche pers bij de inhuldigingsfeesten een zeer vrijgevige beschikking genomen ten aanzien van de journalisten, die, na hier te lande de feesten te hebben bijgewoond, het congres van de sAssociation de la Presse" willen be zoeken, dat einde September te Lissabon woidt gehouden. Op de mailboot Koningin Regentes die 17 September van Amsterdam vertrekt, heeft zij voor een 30ta! journalisten plaatsen gereserveerd, en met goedkeuring der postad ministratie zal deze bont, op de uitreis bij uit- zmdering Lissabon aandoen. Aan de naar huis terugkeerende Engebclie en Amerikaansche journalisten heeft zij eveneens met dezelfde gelegenheid gastvrijheid aangeboden tot South ampton. Het bezoek der buitenlandsche journa listen aan ons land zal hierdoor zeer worden aangemoedigd. Het schoolfeest in het Malieveld te 's Giaven- hage op Maan lag 12 September van 2iVs uur aan te bieden aan kindeien die inrichtingen .oor lager ondeiwijs bezoeken, zal door H. M. \voi den bijgewoond. Het voornemen bestaat door leerlingen van alle lagere scholen H. M. een aubade te doen brengen op 10 September in den tuin achter het Paleis. Storm waarschuwing. Met ingang van 1 Mei 1898 zullen, voorname lijk ten dienste der kustvaart en en van dei visschersvloot, van het Koninklijk Meteoiologiscli Instituut waarschuwingen uitgaan, wanneer de aldaar ingekomen telegraphische weerberichten storm doen verwachten. De Staatscourant ver meldt de plaatsen, waar daartoe seinpalen zijn opgericht, waaraan seinen worden geheschen, zoodanig dat zij zichtbaar zijn van tot vertrek gereed liggende of nabij de kust vertoevende schepen. De Museums op het Paviljoen te Haarlem. Directeuren der Nederl. Maatschappij tot be vordering van Nijverheid hebben, tot aanvulling van de commissiën der museums op het pavil joen, benoemd In de commissie van het koloniaal museum, in de plaats van wijlen den heer S. J. graaf van Limburg Stirum, den heer prof. H. P. Wijs man te Leiden. Tot penningmeester dier com missie den heer J. Müllemeister te Haarlem, In de commissie van het Museum en de School van Kunstnqveiheid, in plaats van wijlen den heer Van Limburg Stirum en van jhr. E. van Loon (die heeft bedankt), de heeren Armand Sassen te Amsterdam en jhr. Ch. van de Poll te Haarlem. Voorzitter der commissie van het Koloniaal Museurn is thans de heer W. P. Groeneveldt te 's-Gravenhagevoorzitter der commissie voor het Museum en de School van Kunstnijverheid de heer F. M. baron Van Lynden te Haarlem. De Palroons-Yereeniging It.-K. Gildenbond zal haar algemeene vergadering houden Don derdag 28 April as., des voormiddags 11 uren, in het Gebouw der St. Jozefs-Gezellen-Veree- niging, Rapenburg 52 te Leiden. Behalve de gewone punten van een jaar vergadering bevat de agenda de volgende vraagpunten Van het centraal-bestuur 9o. Verdient het aanbeveling, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, om den leden van den R. K. Gildenbond bij overlyden een nader vast te stellen bedrag uit te keeren, op den baris van onderlinge verzekering. Inleider de zeer eerw. heer G. W, Konings, adviseur van den R. K. Gildenbond. 10o. Op welke wijze kan verbetering gebiacht worden in het thnns heerschend systeem van aanneming en speciaal de verhouding tusschen aannemer en onderaannemer geregeld worden Inleider de heer Jos. Th. J. Cuipers. Van de afdeeling Amsterdam llo. a. is het mogelijk, dat door den It. K. Gilden bond pogingen worden aangewend tot aanspo ring van nog jeugdige werklieden, het vak- en teekenonderwijs ij ver ig te volgen, en zoo ja, b. kan dan als middel daartoe o. a. worden aan bevelen, om door commissies van patroons en werklieden de loonen dier jeugdige werklieden te regelen in verhouding tot hunne bekwaam heid, uit af te leggen proeven als anderszins te blijken 12o. In hoeverre kan het op den weg van den R. K. Gildenbond liggen, zijn afdeelingen op te wekken tot het uitreiken van getuig schriften aan die werklieden, welke gedurende een groot getal (25 of meer) jaren in dienst van denzelfden patroon of dezelfde firma zijn en door toewijding en bekwaamheid uitmunten? Inleider de heer J. N. Hendrix, Van de afdeeling Leiden: 13o. Welke pogingen kan de ïR.-K. Gildenbond" aanwenden om de consumenten in het algemeen beter op de hoogte te stellen van hetgeen door de Nederlandsche industrie, ook in concurrentie met het buiten land, wordt vervaardigd. Inleider de zeereerw. heer J. J. M. Teule, voorzitter der afdeeling Leiden. l4o. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. Naar de Noordbrab. verneemt, heeft de heer C. G. van w(jk Werneke, ontvanger der di recte belastingen te 's Hertogenbosch, tegen 1 Augustus a.s. zijn pensioen aangevraagd. Bij de op 20 April gehouden herstemming voor hoofdingeland-plaatsvervanger in het 4e district Maasland van het hoogheemraadschap »Delfland" is gekozen de heer As. Doelman, te Maasland. De heer J. Veltman, directeur van het post en telegraafkantoor te Helmond, heeft met ingang van 1 Juli eervol ontslag aangevraagd. O VERSCHEE, 22 April. Sedert eenige dagen ging door onze gemeente het gerucht, dat de Bijweg 'g avonds onveilig werd gemaakt door een ongunstig uitziend persoon, die het vooral op dienstboden zon gemunt hebben. Na eenige onderzoekingen, waaraan ook de jongelingschap een ijverig aandeel nam, is gebleken, dat dit gerucht van allen grond ontbloot is. Alleen zou op zekeren avond zulk een man aan een dienstbode gevraagd hebben, hoe lait de tram naar Rotterdam vertrekt. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Augustus 1898, den directeur van het post- en telegraafkan toor te Beverwijk, A. Stumphius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Bij ministrieële beschikking is de kommies bij 's Rijks belastingen H. Pieters alhier, met ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot kommies- verificateur te 's-Hertogenbosch. In het. lokaal aan de Bi oersvest had gisteren avond onder leiding van Ds. van den Broek een samenkomst plaats van de Nat. Clir. Geheel- onthouders-Vereeniging afdeeling Schiedam, waarin een serie lichtbeelden werden vertoond. In zijn woord van welkom constateerde Ds. van den Broek met genoegen dat de zaal geheel gevuld was en spr. hoopte dat hij van de meesten inoeht gelooven dat zij de zaak der drankbe strijding genegen waren. Ook wees spr. er op hoe het teleurstelling had veroorzaakt dat de begaafde spreekster, die eerst den sciopticon zou vertoonen, door ziekte verhinderd was, maar hoe ook die teleur stelling dTe blijdschap had na zich gesleept om te zien hoe de broeders van het Koning-Wiilem- huis bereid waren om in deze verlegenheid de helpende hand toe te steken. "Voorts wees spr. met voldoening er op dat de drankbestrijding meer en meer veld wint, niet alleen hier ter stede, maar inhetgeheele vaderland. Ten slotte spreekt hij den wensch uit dat deze avond er toe moge bijdragen om de zaak der drankbestrijding te bevorderen. Daarna werd overgegaan tot vertooning van den sciopticon. Na eenige draaiende sterren enz. werd de illustratie op den muur gebracht van een verhaal dat door den heer Dadingen werd voorgelezen en waarin het gevaar werd aange toond om reeds vroeg aan kinderen een glaasje wijn te laten mede drinken. Immers daaruit omstond de drankzucht en drankgewoonte die een aaneenschakeling van ellende bracht over het hoofd van den hoofdpersoon uit dat verhaal en diens moeder. Met grojte belangstelling werd het verhaal door de aanwezigen gehoord en de platen ge zien ten slotte werden nog eenige landschappen en humoristische platen vertoond om ten slotte te eindigen met het portret van de Koningin- Regentes en een serie portretten van Koningin Wilhelmina. Ds. van den Broek bracht daarop den dank aan de beide heeren die zich met de voorstelling en explicatie hadden belast en sprak de hoop uit dat de aanwezigen uit het verhaal en de platen zouden hebben begrepen het groote ge vaar dat in den drank schuilt. De vergadering, die met gebed en zang en een lied van het koor geopend was, werd op dezelfde wijze gesloten. Door het breken van een koppelstang onder vond de tram, die hedenmorgen om 9.40 naar Rotterdam moest vertrekken, een kwartier vertraging. Een inwoner dezer gemeente, werkzaam aan de viaduct te Rotterdam op de Binnenrotte, geraakte gisterenavond met zijn rechterhand tusschen een paal en een zerksteen beklemd, waardoor hij aan die hand nogal verwond werd. Hedenmiddag te ruim half twee had de brandersknecht H. Steenbergen in de branderij der firma C, Verboom Co. aan den Buiten havenweg, het ongeluk bij het storten van een kit heet water in een tobbe het heete water over beide voeten te krijgen, waardoor die vrijj ernstig gebrand werden. Per rijtuig werd hij naar zijn woning, Achter de Teerstoof 3219, overgebracht. Gisterenavond waren aan de visclimarkt aan gevoerd 3 partijen schol, tongen leng; de prijzen waren voor schol van f 0.25 tot f 0.75, tong van fl tot f 2.571/s per koop, leng van f 0.57Vs tot f 1,87 '/s per stuk. Hedenmorgen waren aangevoerd 4 partijen schol, tong en griet; de prijzen waren voor schol van f0.20 tot fl.42Va, tong van f 1.25 tot f3.47'/s, griet ft.90 per koop. Correspondentie. Een Bouwkundige, alhier. Wg kunnen slechts dan uw ingezonden stuk opnemen zoo gij ons uwen naam mededeelt, die natuurlijk niet ge publiceerd wordt. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 22 April. Notaris: H. W. M. Roelants. Een winkel- en woonhuis, met bovenwoning

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2