BINNËNÏXm Staten-Generaal. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. "Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. aangeboden Hawaii over te dragen aan de Ver- eenigde Staten, die het dan zouden kunnen bezigen als basis voor de operaties der vloot tegen de Spanjaarden. Ook biedt hij aan steen kool en levensmiddelen aan de Amerikaansche schepen te leveren. ficmengde Mededeel In gen. De Duitsche Rijksdag heeft bij hoofdelijke stemming het ontwerp tot hervorming dei- militaire rechtspraak met 177 tegen 83 stem men aangenomen. Vooraf legde de Rijkskanselier ter beant woording eener vraag van het cer.trumslid dr. Lieber de verklaring af, dat hij den wenscti van den vorigen spreker, voor een spoedige overeenkomst met Beieren ten opzichte van de hoogste instantie in de militaire rechtspraak, deelde in dezen zin dat hij hoopte dat de overeenkomst spoedig tot stand zou komen en hij daartoe het zijne zou doen. De Rijkskanselier zeide verheugd te zijn te kunnen mededeelen, dat sedert zijn vorige verklaring in den Rijksdag, in de gevoerde onderhandelingen tusschen de allerhoogste lege [bevelhebbers een werkelijke vooruitgang is te bespeuren. Hij twijfelde eri daarom niet aan dat deze quaestie tot weder- zijdseh genoegen zal worden opgelost. Deze verklaring werd levendig toegejuicht. De bakkers te Berlijn hebben een adres gezonden aan de regeering, waarin zij aan dringen op opheffing van het invoerrecht op graan, daar zij anders hetzn het gewicht van het brood moeten» verminderen of den prijs verhoogen. Met 72 tegen 29 stemmen heeft de Bel gische Kamer geweigerd het voorstel van den sociaal-democraat Defuisseaux in overweging te nemen, om de grondwet te herzien ten einde tot algemeen stemrecht te komen. Koning Oscar van Noorwegen heeft de door de Storthing aangenomen wet geteekend, waarbij algemeen stemrecht wordt ingevoerd voor alle burgers boven de 25 jaar. In Italië komen nog steeds op verschillende plaatsen broodoproertjes voor. De regeering heeft de rechten op het graan tot 30 Juni geschorst. De Manchester Courier zegt in staat te zijn uit goede bron mede te deelen dat lord Salisbury Boussa aan den Niger erkend heeft als Fransche bezitting. Als compensatie zou Frankrijk zich verbonden hebben niet aan te dringen op de terugroeping der Britsche troe pen in Egypte. Er gaat trouwens eerstdaags een tweede Britsche brigade naar Egypte. In het achterland van Sierra Leona, Afrika's Westkust, zijn ten gevolge van de onlangs in gevoerde hutbelasting onlusten uitgebroken, die zich snel verbreiden over de andere districten tot zelfs in de nabijheid van Freetown, waar een vrijwilligerskorps georganiseerd wordt. Paul Kruger zal den 12den Mei opnieuw den eed afleggen als president der Zuid-Afri- kaansche Republiek. Er worden groote toebereidselen gemaakt om aan de derde installatie van den President een plechtig karakter te geven. OVERSCHIE, 5 Mei. Op de lijst van hoogstaan geslagenen in 's Rijks directe belastingen, opgenomen in de Staatscourant van heden, komen voor de gemeente Overschie de volgende namen voorM. Rodenburg, A. Speelman. KETHEL EN SPALAND, 5 Mei. Toen de vrouw van M. de Bruin de kinderen gisterenavond naar bed bracht, kwam er op eens iets uit bed op den grond vallen. Bij nader onderzoek bleek dit iets een duif te zijn en wel een postduif, want aan den rech terpoot zat een ringetje met de woorden: Snelviiegen j q7 qq Rotterdam. Het dier is behoorlijk verzorgd en kan door den rechthebbende teruggehaald worden. DELFT, 3 Mei. De rekening van het Hoogheem raadschap van Delfland over 1897 sluit met een vocr- deelig saldo van f84,479. Onder de ontvangsten komen voor het saldo der vorige f106,005; opbrengst eigendommen f 11.047; omslag sluisgeld f 133,494 geidleeningen f 199,630: onder de uitgaven huishou delijk bestuur f38,144; onderhoud eigendommen f2958; kosten van alle gewone werken f70,316; buitengewone werken voor de vijf sluizen f69,095; voor de werken te Scheveningen f 83,370; aflossing en renten f121,167, waaronder begrepen f60,567, voor tijdelijk opgenomen gelden met de renten. Burgerlijke Stand van Oversclile. Ondertrouwd. 28 April. O. de Bruijn jm. 27 j. en G. P. Mïndermau jd. 25 j. J. Westeijn jm. 27 j. ca M. van Vliet jd. 24 j. Getrouwd. 28. G. van der Leo jm. 23 j. en G. A. Gravesteijn jd. 21 j. Geboren. 21. Hendrik, z. v. C. de Bonter en A. Riedeman. 23. Adrianus, z. v. B. de Kroes en G. J. van Ree. 27. Holland Simon, z. v. J. v. d. Horst en Q. Heijkoop. Aagje, d. v. W. Treurniet en J. H. den Koster. Overleden: 22. G. A. van der Ende 1 j. 23. J. H. van den Berg 13 j. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 4 Mei. (V er volg.) Bij art. 57 drong de heer Lncassc aan op ver- oetering der bezoldiging van de kwartiermeesters en sloeproeiers te Vlissingen. De Minister zal onderzoeken of daartoe aan leiding bestaat. Bij art 62 (verlichting) dringt de heer De Klerk aan op beperking van den tijd van verblijf öer wachters op lichtschepen. De matrozen moeten thans twee maanden aan boord blijven. De heeren Lucasse en S t a a 1 in ai onder steunen dien wensch. De Minster zegt, dat vermindering van de be manning onmogelijk is, zoodat spoediger aflossing grooter personeel zou eischen. Bij de afdeeling pensioenen beveelt de heer Lucasse vroegere pensionneering van loodsen aan. Bij art. 74 (versiering marinegebonwen bij do inhuldiging der Koningin f 10,000) verklaart de heer Va n dor Zwaag dat hij dezen post pro memorie wil boeken in de hoofden der proletariërs, die niet weten boe klompen te koopen voor hun kinderen. Hij wijst er alleen op dat die inhuldigingspost hoe langer hoe meer geklommen is. Hij zal met stemming vragen, maar tegen het hoofdstuk stemmen, dat hem f 15,386,000 te hoog is. Hoofdstuk Marine wordt aangenomen met 70 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Kol, Van der Zwaag en Troelstra. Morgen Leerplicht in de sectien. Vereeniging tegen Bedelarij. De Veieeniging tegen Bedelaiij hield gister avond haar jaarvergadering in het Volkshuis. Aanwezig waren het bestuur en een gering aantal leden. De voorzitter, de heer J. C. H. Kramers, opende de vergadering te ruim acht uur, waarna de notulen gelezen en ongewijzigd gearresteerd werden. Daarop deed de secretaris, de heer J. Lechner C.Sz., voorlezing van het jaarverslag, dat in druk aan de leden zal worden rondgezonden. Uit dit jaarverslag valt op te merken dat het ledental eenigszins daaldehet bedraagt thans 203. De belangstelling der leden liet te wenschen over. Het bestuur hoopt op de mede wei king der ieden om nieuwe aan te werven. Een woord van hulde werd gebracht aan wijlen den heer S. A. Maas, in wian de vereeniging een der oprichters en een steeds belangstellend lid verloor. Vaa het informatie-bureau werd geen zeer druk gebruik gemaakt. Opmerkelijk is dat een vrij aanzienlijk aantal malen inlichtingen werden gevraagd door niet-leden. Daarentegen bleven de armbesturen voor het bestuur een gesloten boek. De zoo noodige onderlinge verstand houding wordt gemist. De vermindering in ledental bleef ook niet zonder inrioed op de kas. Het batig saldo werd kleiner. Het bestuur doet een beroep op den steun van hen, die den arbeid der vereeniging waardeeren. Alsnog wordt in bet jaarverslag, na een kroniek der gebeurtenissen in het leven der vereeniging gedurende het afgeloopen jaar, uit voerig besproken de geschiedenis der wijkver pleging. Uitdrukkelijk vrerd daarbij opgemerkt, dat het onjuist was te zeggen dat het bestuur der Vereeniging mede had ingezien dat wijk verpleging niet op den weg der vereeniging lag. Het had slechts noode, en alleen om practische redenen, de zaak der wijkverpleging overgedragen aan het voorloopig comité, dat thans definitief is geconstitueerd. Gewag werd voorts gemaakt van de school- spaarbank, die ook zonder financieele aanmoe diging der vereeniging stand houdt. Dankbaar neemt het bestuur de meerdere sympathie waar, die het lijdelijk verzet van vroeger neeft vervangen. Ook de medewerking van het gemeentebestuur en van de pers wordt zeer gewaardeerd. Aau het dames-comité wordt hulde gebracht voor haar ijverige bemoeiingen. Nog zij aangestipt, dat het bestuur het voor nemen te kennen gaf om zich eenige leden te assumeeren, met het doel leden te werven en zoo mogelijk het arbeidsterrein der vereeni ging uit te breiden. Zoo noodig, zal het bestuur dan op een volgende veigadering een voorstel indienen om het getal bestuursleden te brengen op 5. De penningmeester, de heer dr. W. A. Leh man de Lehnsfeld, deed vervolgens rekening en verantwoording van den geldelijken toe stand, die accoord bevonden en goedgekeurd werden. In kas was aan het eind van het boekjaar 1896 een batig saldo van f 58.231/2. De inkom sten bedroegen f 230.de uitgaven f 245 54, zoodat thans het batig saldo bedraagt f 42.99 Va. Nadat ten slotte voorlezing was gedaan van het jaarverslag van het dames-comité, waaruit bljjkt dat ook dit comité meerderen geldelijken en zedelgkea steun zeer wel kan gebruiken, wrd overgegaan tot de verkiezing van een bestuurslid. Aan de beurt van aftreden was dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld, die herkozen werd. Bg de gebruikelijke rondvraag werden door eenige leden nog enkele opmerkingen gemaakt betreffende den arbeid der vereeniging, vooral wat betreft het bestrijden van collecten van vereenigingen buiten de stad, het bedelen van kinderen enz. De vergadering werd hierop gesloten. I „Het Vaderland Getrouw." Wat warme geestdrift niet vermagI De dorre achterzaal van de St. Joris Doele, welbekend bij kiesgerechtigden en dienstplich tigen, was door eenvoudige versiering van groen en vlaggen trofeeën gisteravond herschapen in een feestzaal. Maar ook al had die tooi ontbroken, de eenvoudige en natuurlijke feeststemming der aanwezigen zou ook aan een kale ruimte een feestelijke wijding hebben geschonken. De Schiedamsche afdeeling van i> Het Vader land Getrouw", de vereeniging van Indische oud-strijders, zonder onderscheid van rang, ge decoreerd of niet gedecoreeril, door hun goed levensgedrag waardig geoordeeld mede het insigne van «Het Vaderland Getrouw" op de borst te dragen, vierde gisteren haar eersten verjaardag. Nu, een jaar na de oprichting, heeft de afdeeling bewezen levensvatbaarheid te be zitten; nu heelt het doel der Vereen'ging, ondersteuning van weduwen en weezen in breeder kring waardeering gevonden. En daarom werd zoo opgewekt feest gevierd. Hartelijke belangstelling in de jeugdige afdee ling spiak uit de aanwezigheid van liet Hoofd bestuur der Vereeniging, afgevaardigden van zusterafdeelirigen, den eere-voorzitter der afd. Schiedam, den heer G. Visser Bz., en niet het minst van mevrouw C. Kempers-Stutterheim, de imoeder van de soldaten" zooals haar eerenaam luidt en naar waarheid mag luiden, met haar echtgenoot en kinderen. Haar en den eere-voorzitter heette de voor zitter der feestvierende afdeeling, de heer P. J. Akkerman, in 't bijzonder met een woord van hulde welkommaar ook het hoofdbestuur, de vertegenwoordigers van andere afdeelingen en de leden der afd. Schiedam dankte hg voor hun opkomst tot dit feest. Hieiop nam de heer G. Visser Bz. het woord. Spr. zeide eerst geaarzeld te hebben, toen hem het eere-voorzitterschap der afdeeling werd aan geboden. Hij kende de vereeniging, haar doel, haar leden niet. Maar eenmaal daarmede kennis gemaakt hebbende, had hij ingezien dat hij het eere-voorzitterschap niet kon, niet mocht weigeren. Nu werd het woord gegeven aan mevr. Kempers. Op de haar eigen hartelijke wijze sprak zg den heer Vis«er toe en hechtte hem het insigne als eere-voorzitter op de borst. Daarop richtte zij zich tot den heer H. Buster, die wegens zijn verdienste ais commissaris jegens de afdeeling benoemd was trt lid van verdienste met de gouden medaille, endeu heer Van Harmeien, die eveneens tot lid van verdienste was benoemd, en spelde ook hun het nieuwe insigne op de borst. Vervolgens sprak mevr. Kempeis nog op prettige wijze de leden met hunne dames toe. Hierop werd de eerewijn aangeboden. Nadat vervolgens opgewekt het Bondslied was gezongen, nam de algemeene voorzitter, de heer Beekink van 's-Gravenhage, het woord. Hij schetste het tot stand komen van de afdee ling Schiedam, dank zij de toewyding van het bestuur der afdeeling. Namens het hoofdbestuur benoemde "hij het bestuur der afdeeling tot leden van verdienste. Nu werd de reeks der voordrachten geopend door mevr. Kempers, die het door haar zelf gedichte Vlaggelied met warmte ten gehoore bracht. Hierop vertrok de heer Visser, en de heer en mevrouw Kempers maakten zich mede gereed huiswaarts te keeren. De voorzitter der afd, Rotterdam dankte nu mevrouw Kempers voor haar toewijding voor de vereeniging en sprak de beste wenschen uit voor haar en haar gezin. De heer Akkermans, voorzitter der afd. Schie dam, dankte de «moeder der soldaten" en haar echtgenoot voor hun tegenwoordigheid en uitte mede zijn en der afdeeling beste wenschen. Toen nam mevr. Kempers nog even het woord. >Bioeders," sprak zij op hartelijken toon, «ruimt in uw harten een klein plaatsje voor mij in. Ik zal er innig dankbaar voor zijn." Nadat de heer Kempers en de heer Beekink nog kort gesproken hadden, vertrokken de gevierde gasten onder het onbedaarlijk gejuich der aanwezigen. Het deed goed die spontane uitbarsting van hartelijke wederzijdsche gevoe lens bij te wonen. Het feest werd hierop nog een wijle voort gezet met een dansje. Vroolijk en ongedwongen, zonder dat één wanklank de orde verstooide, vermaakten de aanwezigen zich, en toen de klok middernacht sloeg, kwam het uur van scheiden zeker velen te vi :eg. De afdeeling Schiedam van «Het Vaderland Getrouw" heeft op waardige, echt-kameraad- schappelijke wijze haar jaarfeest gevierd. Heden namiddag ten twee ure had door Burgem. en Weth. ten Raadhuize plaats de aanbesteding van het uitvoeren van verf- en leerwerken aan gebouwen, bruggen, beschoeiin gen, hekken enz. binnen deze gemeente. Perceel I bevat het verven, met blackvarnish bestrijken of afboeneo van gebouwen, bruggen en hekken, benevens het verven van school banken. Perceel If. A. Verfwerk op het terrein der Gasfabriek en B. Verfwerk op het terrein van de Waterleiding. Perceeel III. Teerwerk. Ingekomen waren de volgende inschrijvingen P. F. van der Hammen en T. Polderman alhier, pere. I S2048, perc. II f1185 en perc. III f 777Gebrs. van der Hammen alhier, perc. I f2080, perc. II f 1200; P. Hoogenboezem alhier, perc. I f2150, peic. II f 1049 T. Stahlie alhier, perc. I f2121, perceel III f725; A. J, Schreu- der alhier, perc. I f2088, perc. II f1180; J. T. HickendorfT alhier, perc. I f2180, perc. II f1240, perc. III f792; M. van der Burgh en L. Perquin alhier, perc. I f 1949, perc. II f 1094, perc. III f 694 G. van Meurs alhier, perc. I f2227, perc. II f1120; P. Albers alhier, perc. III f650; J. F. J. Bakker te Rotterdam, perc. II f969, perc. III f580; J. van Katwijk alhier, perc. I f2126, perc. II f1202. Door Burgemeester en Wethouders werden de perceelen toegewezen aan de laagste inschrij vers en wel perceel I aan M. van der Burgh en L. Perquin voor f1949; perceel II en III aan J. F. J. Bakker te Rotterdam, respectievelijk voor f 969 en f 580. I De op 2, 3 en 4 dezer alhier gehouden col- lecte ten behoeve van het toevluchtsoord voor dakloozen, Bierhaven No. 17 te Rotterdam heeft f 27.65s opgebracht Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen opgenomen, in de Staats courant van heden komen van de gemeente Schiedam de volgende namen voor: W.A.Beukers Th. C. Melcheis, A. C. A. Noiet, J. M. van der Schalk, H. J. Versteeg, W. A. J. Witkampf. Door trein 9 van Scheveningen naar Rotter dam is hedenmorgen nabij de spoot brug over de Delfshavensche Schie overreden B. v. d. W. wonende te Rotterdam, student te Delft, met het gevolg dat het hoofd van den ongelukkige werd verbrijzeld, zoodat de dood wel onmiddellijk zal zijn gevolgd. Per trein die te 9.12 stadstijd arriveert, werd het lijk aan het station alhier aangebracht, waar door Dr. Endtsz de dood werd geconstateerd. Het lijk is daarop in de magazijnkamer gebracht, totdat het heden naar Rotterdam zal worden vervoerd. Hedenmorgen had de brandersknecht W. Scheme, werkzaam in de branderij van den heer A. Berkel, het ongeluk te vallen van een trap, die tegen den ketel stond, waarbij hij ernstig aan het hoofd werd verwond en de hand zoo° danig bezeerde dat die opzwol. Hij moest naar zijn woning in de Louronstraat gaan, waar geneeskundige hulp werd verleend. Hedenmorgen waren aan de vi0chmarkt aan gevoerd 2 manden scholde prjjzen waren vanaf f0.35 tot f4.12V3 per koop. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 5 Mei. L. van Bellen, 23 jaar, en J. van Wie- ringen, 22 jaar. J. de Voogel, 25 jaar, en W. Brand, 23 jaar. J. P. M. van de Water, 26 jaar, en A. FI. M. B. Brumlief, 23 jaar. J. Taal, 22 jaar, en J. Bras, 22 jaar. H. de Haan, 22 jaar, en G. van Vooren, 20 jaar. D. Groeneweg, 26 jaar, en W. Scheffers, 26 jaar. W. Th. Stolk, 28 jaar, en B. Snel, 22 jaar. Th. Rehermaun, 39 jaar en M. Bots, 32 jaar. C. II. L. Willemse, 24 jaar, en M. Gokkp, 24 jaar. - J. H. Hendriks, 31 jaar, en Tii. Kipping, 23 jaar. Gehuwd 4 Mei. J. Oosterveer, 30 jaar, en M. C. van den Bos, 20 jaar. \V. van Marion, 30 jaar, en A. J. Leuman, 24 jaar. C. Verkade, 23 jaar, en M. van den Berg, 22 jaar. H. J. Verver, 33 jaar, en J. Th. Kalkman, 24 jaar. A. Maagdenbeig, 29 jaar, en Th. vanSchooten, 33 jaar. 5 Mei. M. A. J. H. F rid t, 26 jaar, en G. M. E. van Gent, 26 jaar. J. Lenselink, 31 jaar, en E. G. de Goederen, 24 jaar, S. J. Boer, 35 jaar, en J. C. de Wolf, 24 jaar. C. Kok, 23 jaar, en J. H. Verkade, 22 jaar. Geboren 4 Mei. Neehje, dochter van W. Groeneweg en N. Jongsten, Baan. Antoinetta, dochter van V. H. Hille en H. A. Merscii, Konijnenbuurt. Gerardus Johannes, zoon van J. Rebers en J. E. van Poppeten, Kreupehtraat. Maartje, dochter van M. van Dijk en J. de Jong, Prove niershuis. 5 Mei. Johanna Hendrica, dochter van S. Tim mermans en J. Verboom, Grof baan. Overleden 3 Mei. Jacob Kool, oud 4 maanden, Oude Dijk. 4 Mei. Cornell's Stolk, oud 52 jaar, Overtelde- sche Straat. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rgks directe belastingen, opgenomen in de Staatscourant van heden, komen voor de ge meente Vlaardingen de volgende namen voor: J. C. van Buuren van Heyst, P. van Dussel- dorp, J. Hoogendgk Azn., P. Kikkert, A. W. Schippers. 'BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd s 5 Mei. Gerrit van der Lugt en Gerritje Penning. Te Nieuwer-Amstel is gisteren op zijn vriendelijk buiten „Meerhoeve", na een smartelijk ziekbed, in den ouderdom van 51 jaar overleden de heer Martin Kalff, een man, singulier van bart en geest. Jaren lang was de overledene verbonden aan den staf van het Algemeen Handelsblad, het laatst als secretaris der directie; als letterkundige heeft hij eenige aan gename werkjes in het licht gegeven. De dood van dezon man is voor zijn omgeving een zeer zwaar verlies. Het Openbaar Ministerie bij het Gerechtshof to 's-Gravenhage eisehte heden bevestiging van bet vonnis, waarbij een arbeider der H. IJ. S. M. te Schiedam tot 14 dagen gevangenisstraf is veroor deeld wegens diefstal van eene hoeveelheid moutwijn in eene branderij. Uitspraak over 8 dagen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6