52"e jaargang. Vrijdag 27 Mei 1898. N°. 9636 Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. /Kennisgeving. Openbare Aanbesteding. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kerk en School. SPORTr Gemengd Nieuws. ABOMTEMBSTSPBias voor Schiedam, per kwartaal 1 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BVItEAr: BOTEBSTOAAÏ ffO, Telephoon lïo. 123. Advertentieprijs: ran 15 gewone regels met inbe grip ran eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van J. GROENENDAAL om vergunning tot oprichting van een unedertj aan de Hoofdstraat no 110, kadaster sectie L no, 1376. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 0den Juni a s., des na middags ten 2 ure, ten ïaadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek m te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 2(3sten Slei 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VEHNEDE. CiEIHEEKTG SCHIEDAM. Op Vrydag I© Juni a.s., 's namiddags 2 uur, zal door Burgemeester en Wethou ders van Schiedam in het openbaar worden aanbesteed Het vernieuwen van een gedeelte bazalt- en kaaimuur aan de Nieuwe Haven en het afdammen van een gedeelte kaaimnnr langs de Schie, beiden in de gemeente Schiedam. Het bestek is veikrijgbaar ter gemeente secretarie tegen betaling van f 0,50 en ligt met de teekeningen ter inzage aan het bureau 'lei- gemeentewerken. De aanwijzing ter plaatse geschiedt op uins- dag 7 Juni, 's voormiddags ten 10 ure, te be ginnen aan de Nieuwe Haven. Inlmldlgingsfecsten. Te Amsterdam is, in opdracht van den minister van koloniën, het geheele Vicloriahote! bij bet Centraalstation afgehuurd, van 3 tot en met 9 September, ten behoeve van den sultan van Siak en de gezantschappen van Solo en Koptei, met het oog op de inhuldigingsplechtigheid. Een leerplicht-curiosum. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ci. deelde onlangs als curiosum mede wat erover leerplicht te lezen staat in de Handelingen van de Tweede Kamer van 16 Februari 1883. De heer Clerx bracht als lid van de com missie voor de verzoekschriften het volgende rapport uit sin de handen uwer commissie zijn gesteld de volgende verzoekschriften-. IV van Johan Herman Harms, te Rotterdam, strekkende om den algemeenen leerplicht te doen invoeren. »Daar dit verzoek echter niet te rijmen is met de bepalingen der wet ah onder meerderen die van art. 2 Burgerlijk Wetboek, de vrijheid waarborgende voor allen die zich op het grond gebied van den Staat bevinden, alsmede dat slavernij en alle andere persoonlijke dienstbaar heden, van welken aard ook of onder welke benaming ook, niet in het Rijk geduld worden, is uwe commissie van oordeel en heeft de eer aan uwe vergadering voor te stellen, ten deze over te gaan tot de orde van den dag." s De vergadering vereenigt zich met de voor gestelde conclusie." Aldus is geschied 16 Febr. 1883 dus nog nauwelijks 15 jaren geleden De Zeeuw merkt naar aanleiding van deze herinnering op, dat deze correspondent door eene waarheid te zeggen en eene waarheid te zwegen, feitelijk een curiosum maakt, waar er geen is. Hij verzuimde namelijk 't verslag der volgende zitting na te lezen, dat hem alles zou opgehel derd hebbeD. Hoe geschiedde vroeger door de Tweede Ka mer het onderzoek der verzoekschriften? De discussie van 18 Febr, heelt 't aan 't licht gebracht. De leden der commissie verdeelden de stukken onder elkander; ieder zag de hem toegeschikte stukken door en maakte zelf op eigen hand, volgens afspraak, zonder nader overleg te plegen met de overige leden der commissie, de con clusie op. Nu waren in de toenmalige commissie 3 liberalen en 2 anti-liberalen gezeten en het anti-liberale lid Clerx (Roomsch) kreeg het adres van Harms om Leerplicht tot zijn deel. Hij maakte de conclusie, las die voor, te midden van groot lawaai; want er werd nooit geluisterd naar het uitbrengen van dergelijke rapporten, er werd druk door de leden onder elkander geconverseerd en niemand wist dat dit rapport zou worden of werd voorgelezen en dat de heer Clerx heel ondeugend deze conclusie zou voor stellen. De voorzitter der Kamer, vol verbazing over- die conclusie, wachtte opzettelijk een beetje lang eer hij den hamer vallen liet, vroeg met nadruk of ook iemaud het woord er over verlangde, doch wijl er niemand zich aanbood, daar immers niemand geluisterd had, liet hij den hamer vallen, en zoo werd deze conclusie binnen ge loodst. De heer Borgesius en anderen hebben hiertegen in de volgende zitting geprotesteerd, doch er was niets aan te veranderen. Sedert dien tijd hebben de commission voor de verzoekschriften haar taak een beetje ernstiger opgevat; mr. Harmen Smeenge komt de eer toe dezen Augiasstal te hebben geruimd, zoodat het binnenloodsen eener conclusie zonder voor kennis der commissie van rapporteurs niet meer mogelijk is. De heer Clerx heeft er uatuuriijk grooten schik in gehad. Ned. Slngersbond. In het Brongebouw te Haarlem werd gisteren de 8e algemeene vergadering gehouden van bovenstaanden bond. Voorzitter was de heer E, M.S. van Santen, die in zijn openingswoord warme hulde bracht nan den heer J. Rooyen te Haarlem, den op richter van den bond, die door ziekte verbinden! was de vergadering bij te wonen. De bond heeft nu 21 afdeelingen, 868 ge wone en 30 buitengewone leden. De rekening sluit met een batig saldo van f 299. De begrooting voor 1898 99 is f 1480.23. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. Schontlmler en H. J. van Zadelhof!. De volgende vergadering zal te Groningen worden gehouden. Er zullen 31 aandeelen van het vakblad worden afgelost. Het salaris van den secretaris werd bij accla matie en onder luid npplaus met Vu verhoogd. Hem werd een bewaarplaats voor zijn papieren aangeboden. Aan den slagersgezel C. A. van Vliege te Rot terdam wordt een bondsmedaiüe uitgereikt wegens 35-jarigen dienst en f100 zijn toege staan voor medailles aan onderscheidene land bouwtentoonstellingen. Het bondsorgaan zal voortaan zoo spoedig doenlijk verschijnen. Afzonderlijke nummers zullen f 0.-15 kosten en aan niet-abonnés zal een gratis exemplaar worden toegezonden, mits zorg worde gedragen voor frankeerkosten der brieven die op de geplaatste advertenties komen. Wegens de gepleegde fraude bij de stempe ling van spek te Delft, is de stempelaar ont slagen en is aan hem, die stempeling had ge vraagd, voor één jaar het stempelrecht ont nomen. Naar een voorste! van Deventer zal alles wor den gedaan wat mogelijk is om de bepaling in de keurverordening te Rotterdam, dat alleen halve dieren mogen worden ingevoerd, vernie tigd te krijgen. In het vakblad zal, als daaruit geen gevaar voor den bond kan ontstaan, gewaarschuwd worden tegen flesschentrekkers. Een voorstel van de jGeldersche Spekslagers- vereeniging", om een proef te nemen met mais- voer, werd gesteld in handen eener commissie. Het voorstel van Gouda, om de militaire slachterijen afgeschaft te krijgen, werd verwor pen eveneens een voorstel van Rotterdam, om aan de afdeelingen oningevulde getuigenboekjes af te geven. Aan de Dordtsche vereeniging werd de raad gegeven zich tot den gemeenteraad te wenden om vrije keuring of althans gelijk en billijk keurloon te verkrijgen. Op rijkskeur zal worden aangedrongen. Door een commissie zal een reglement wor den samengesteld van de kenteekenen, waarop juryleden hebben te letten bij tentoonstellingen. Aan Amsterdam werd opgedragen een schema te maken voor een regeling van het gezellen- en meestersproefstuk. Bij de Regeering zal worden aangedrongen over te gaan met tuberculine inenting tegen tuberculose bij runderen. Na eenige plichtplegingen ging de vergadering te ruim 4 uur uiteen en werd een rijtoer ge maakt. Later was er diner bij de Gebr. Brink- mann op de Groote Markt. Naar de Bred. Courant verneemt, zal de heer Van Kol, afgevaardigde tor Tweede Kamer van de Staten-Generaal, zich metterwoon te Prinsen- hage vestigen. Bij Kon. Besluit is de kapt, der art. G. J. Neis- zen, tkaus op non-act. op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f773 'sjaars. Bij Kon. Besluit is dc officier van gez. 2e lel. A. Klein, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op zijn aanvraag, voor den tijd van 1 jaar op non-act. gesteld, buiten bezwaar van de schatkist. Bij Kon. Besluit is eervol ontslag uit Rijks dienst verleend aan II. Lavics, adj.-coimn. aan bet Dep. van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Neb. Hkp.v. Kerk. Synode. In de zitting der Algemeene Synodale Commissie van Dinsdag werd het rapport besproken, uit te bren gen aan de Synode, omtreutde facultatieve invoering van het parochie-stelsel, voorgesteld door het Provin ciaal Kerkbestuur van Noord-Holland. Van het Be stuur der Evangelische Unie was een schrijven inge komen, waarbij het voorstel onvoldoende geacht wordt, om in de rechten van de minderheden te voorzien. De vergadering werd voorgelicht door een rapport van den heer Grouemeijer, waaruit bleek, dat door hem de kerkerade.ii der aanzienlijkste gemeenten officieus zijn geraadpleegd, die voor de groote meerderheid het voorstel onaannemelijk geacht. Tot leden der spoedcommissie werden gekozen de heeren J. W. van Hoogstraten, pred. te Edam, eo mr. W. J. L. Umbgrove, oud-ouderling te Zutfeu, en tot hun secundi de heeren C. E. Groncmeijer, pted. te Amsterdam en jhr. A. C.Roell, oud-ouderling teZierik- zee. Tot leden der guaestorale commissie werden be noemd de heeren C. E. Gronemeijer en jhr. A. C. Roell, en tot hun secundi de heeren J. W. van Hoogstraten en mr. W. J. L. Umbgrove. In de gisteren gebonden zitting der Algemeene Synodale Commissie werd behandeld het voorstel van hot Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland, tot facultatieve parochievorming. Dit voorstel was door de Synode in handen der Synodale Commissie gesteld, om daarop te adviseeren. Besloten werd te adviseeren niet tot behandeling van het ontwerp over te gaan, op grond datzooals bleek uit een adres van het bestuur der Protestantsche Unie, alsmede uit i'.c verklaringen yan onderscheiden kerkeraden de bedoeling van het voorstel niet duidelijk was uitgedrukt: dat bij evcntucela vast stelling van bet ontwerp, dit toch niet gunstig door de kerk zou worden ontvangen, aangezien de kerk raden der groote gemeenten, op wie het voorstel van toepassing is en die langs officieusen weg hierom trent zijn geraadpleegd, over het geheel een ongun stig oordeel over het voorstel hebben geveld; dat eindelijk blijkbaar de tijd nog niet is gekomen om ccn soortelijk voorstel aan het oordeel der kerk te onderwerpen. Dc vergadering meende tevens de aandacht der Synode te moeten vestigen op het denkbeeld door een der genoemde berkeraden geopperd, om de kerkelijke verkiezingen districtsgewijze te laten houden, zooals thans met de staatkundige het geval is, o. a. met de verkiezing voor de Gemeenteraden. Na afdoening van nog cenige stukken werd de ver gadering op dc gcbruikelijken wijze gesloten. Beroepen: te Gnpingc, J. W. A. Klinkamet Bredius, cand- te Utrecht" Te Wissckerke en 's-Heer Hendrikskinderen, G. Steenhamer, cand. te Nijkerk. To Barneveld, H. van Gricthuyscn, te Oosterwoldc. Tc Schcrmerhorn, F. Knipscheer, cand. Te Gelselaar en Daarle. J. C. Krovnsigt, cand. te Dordrecht. Te Meed huizen en Zeerijp, F. Siega, cand. te Utrecht, Te Ingcn, H. J. C. Pierson, te Ressen en Doornik. Te Oosterdijk, F. Knipscheer, cand. te Amsterdam. Tc Oudeschild, S. Miedema, te Anna Paulowna c. a. Te Tzum, D. Vonk, te Oldchroek. Bedankt: voor IJtens en Hennaard, door G. Steenhamer, cand. te Nijkerk. Voor Helenaveen, A. C. Ie Grand, te Woubrugge. Voor Puiflijken Leeuwen, door A. A. Schouten, te Wamel c. a. Voor Blokzijl, door H Visser, te Idsegahuizen. Voor Dubbeldam, door E. H. Jonkers, te Znid-Beier- Iand. Voor Genemuiden, door H, Viaseher te Delft. Aangenomen: Naar Oorschot, door F G. W. Kemirmnn, te 's-Gravenhage. Naar Oldehoitwoldo, door F. de Boer, te Ureterp. Ger. Kerken. Beroepen: te Kockengen A. Na wijn, te Mids- land (Terschelling). Te Bleiswijk, C. Hoek, te Schettens, en Langerhouw. te Winsum, D. Steen huis, te Blija. Te Hindeloopen, R. J. Aalberts, cand. Amsterdam. te Wijho, O, Wisse, cand. te Kamperland. te Murmerwoude (Fr.j, C. J. Bos, te OpcindeNijcga. Bedankt: voor Zaltbommel, J. Hania Pzn to Oosterbierum. Voor Fijnaart c. a., door C. B. Scboemakers, te en W. Souburg.voor Berlicuvn, door H. J. Allaart, te Harlingen B. Hoooeb Onderwijs. Amsterdam. Candidaatsexamen in de rechten Ber nard Terivindf, Leiden. Doctoraal examen in de klassieke letteren J. G. van Pesch; theoretisch apothekers-examen C, B. Duyster. Middelraar Onderwijs. Aan het christelijk gymnasium te Utrecht zijn, met ingang van 1 September, benoemd tot leeraren in dc oude talen de heeren E. Bessem, litt. hum. cand. en jur. cand, en L. A. van Melle, litt, hum. doctorandus en cand. theol. Evenals vorige jaren zal ook in dit seizoen dc S. C. F. C. Hermes" wederom mededingen in de tweede klas-competitie. Verder spelen daarin mede R. C. F. C. „Victoria", D. C. F. C. „Concor dia", II C. C. II en L. C. F. C. „Ajax II". De aanstaande wedstrijden zijn voor „Hermes"5 Juni tegen H. C. C. II alhier; 12 Juni tegen „Conoordia" te Delft; 19 Juni tegen „Victoria" alhier. „Hennes" heeft Donderdag 19 Mei zijn seizoen geopend met een overwinning op „Concordia" (buiten de competitie om). De respectievelijke scores waren „Hermes" 67 en 103, „Concordia" 19 en "I. Zondag a.s. zal bij wijze van oefeningsmatcb alhier een wedstrijd, gespeeld worden tegen het 1ste elftal der H. C. C., hetwelk in de eerste klns-compctitic mededingt. Het Bestuur van het NederL Gymn.-Verb. richt de volgende oproeping in zijn officieel orgaan tot zijn leden. De mededcelbg van 19 April heeft u doen zien, dat alle pogingen in 't werk worden gesteld om het verblijf ia de hoofdstad, hij gelegenheid dor inbul- digingsfeesten, zoo aangenaam mogelijk te maken. Het Bondsbestuur kan thans beschikken over lokalen, waarin voor twee nachten logies is te be komen. Een militair nachtleger zal worden opgeslagen en voor de benoodigdheden van wasseben enz. zal gezorgd worden. Het is te begrijpen, dat aan dit alles groote kosten verbonden zijn en om deze ecnigs- zins te dekken, hebben wij gemeend een prijs van f 1 te moeten stellen voor 2 nachten logies. Wanneer de bijdrage der feestcommissie voldoende is om de uitgaven van een en onder te bestrijden, dan geven wij gaarne vrij logies. Waarschijnlijk zullen wij over 400 stellen nacht leger kunnen beschikkenmocht de aanvrage grootcr zijn, dan zal ook daarin worden voorzien. Het is dus noodig tijdig te weten hoe groot het aantal deelnemers aan de betoogiag zal zijn,omdenoodige maatregelen te treffen. Reeds velen hebben toezegging van deelneming gedaan, doch nog velen ontbreken. Laat ons toch bedenken, dat nooit de gelegenheid schooner kan zijn, om voor onze turnzaak propaganda te maken, dan op den 7n September 1898. Jaap Eden en zijn vrienden Gongoltz, Lambcrjack en Robertson zijn er slecht afgekomen met hun over winning op de BuTalo-baan. De directie is in gebreke gebleven de prijzen en de vooraf gestelde toelagen uit te betalen en de kampioenen van de korte baan hebben bun horloges, ringen en medailles in de bank van leening moeten achterlaten om naar New-York te kunnen komen. Zij zullen tegen de baandirectie te Buffaln een actie instellen. Een beraamd duel. In de Oude Plantage le Rotterdam zou dezer dagen een duel plaats hebben tusschen twee jongelieden, die op een zelfde meisje verliefd waren. De wapens zouden in deze beslissen, wie de gelukkige minnaar zou wezen van het meisje dat van buitengewone schoonheid was. Op het bestemde tijdstip des morgens te zes uur waren een achtal politieagenten van de afdeeling Kralingen ter plaatse, voorts een paar nieuwsgierige journalisten en een amateurpho- tograaf. De duelisten bleken evenwel van gedachten, veranderd te zijn, ten minste zij lieten op zich wachten, Tragisch. Een wielrijdster, de dochter van een geacht predikant te Utrecht, had gisteren het ongeluk op de Kromme Nieuwe Gracht in botsing te

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5