Van het le naar het 2e studie jaar gaan over: aanleiding van de door het hoofdbestuur gestelde vragen. Als vergaderplaatsen voor de algemeene ver gadering in 1898 worden voorgesteld 's-Graven- hage en Utrecht. Het hoofdbestuur van het Ned. Ond. heeft de afdeelingen verzocht de volgende vragen aan be spreking te onderwerpen en de antwoorden vuor 1 Juli in te zenden 1. Wordt er in uwe omgeving iets gedaan voor het onderwijs van schippers- en kramers kinderen 2. Zijn u plaatsen bekend, waar vee! schippers en kramers hun domicilie hebben 3. Weet u iets omtrent het aantal hunner kinderen 4. Is u iets bekend omtrent het schoolbezoek dier kinderen Aan het verslag van de gewestelijke ver- eeniging Zuid-Holland, van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap over het jaar 1897, is het volgende ontleend Op 1 Januari 1897 telde het gewest Zuid- Holland 28 afdeelingen en in den loop van '97 is dit aantal nog met 1 vermeerderd door de oprichting van de afdeeling Leerdam, met 10 leden. Het aantal leden bedraagt ruim 1340. Voor standers zijn er in Zuid-Holland slechts 8. Uit de ingezonden verslagen van de afdee lingen blijkt, dat in alle afdeelingen aan de zaken van liet Genootschap de noodige aandacht is gewyd; enkele afdeelingen behandelden uitslui tend genootschapszaken. Het ondersteuningsfonds mocht zich in alge meene belangstelling verheugen. In elf afdee lingen zijn sub-commissiën gevestigd en waar zulks niet het geval is, trachten de leden allen naar hun vermogen toch bij te dragen voor deze goede zaak. Uit de meeste verslagen blijkt verder, dat er behalve genootschapszaken ook onderwerpen ontleend aan de paedagogiek, aan de letter kunde, aan land- en volkenkunde, enz., zijn behandeld en dat er een aangename toon heerschte, die getuigde van onderlinge waar- deeriug ook bij verschil van opvatting. Het bezoek aan de vergaderingen liet over het algemeen te wenschen over; bij de meeste afdeelingen is het bezoek het grootst, als er genootschapszaken of wetsvoorstellen worden behandeld. De ontvangsten bedroegen in 1897 f 345,47'/», de uitgaven f304,50, saldo derhalve f40,9TA. Uit het gewestelijk bestuur traden de heeren R. J. Kortmulder, N. Cramer, H. J. W. Iluber en H. J. Hjjman, zoodat het gewestelijk bestuur thans is samengesteld uit C. W. Valken, voor zitter, mej. B. W. Corneider, secretaresse, J. Kuyk, penningmeester, en J. A. Koenraads, H. A. Ekker, J. van der Schenk, Nic. Beye en W. Visse, de laatste tevens gedelegeerde van het gewest in de gewestelijke commissie van het ondersteuningsfonds. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer zijn giste ren gereed gekomen met het onderzoek van al de wetsontwerpen die aan de orde waren gesteld. Aanstaanden Dinsdag te 11 en te ltya ure komen de afdeelingen weer bijeen tot overweging van de z.g. Ongevallenwet. Nieuw telegramtarief. De Staais-Courant bevat het Kon. besluit van den 20 Mei j.l., houdende wijziging van het regle ment voor den dienst der Rijks-telegraaf. Het eenige artikel van dat besluit luidt als volgt «De seinkosten voor telegrammen tusschen twee Nederlandsche kantoren in verschillende plaatsen bedragen 25 cent voor de eerste tien woorden of minder; 5 cent voor elke volgende 5 woorden of minder, van 11 tot en met 50 woor den, en 5 cent voor elke volgende 10 woorden of minder voor de woorden boven 50. «De seinkosten voor telegrammen tusschen een Rijkskantoor en de binnen den bestellings- kring van dat kantoor gelegen bijkantoren (lo caal telegrammen) bedragen 15 cent voor de eerste 10 woorden of minder: doch worden voor de woorden boven 10 berekend als in het eerste lid van dit artikel voor de gewone tele grammen is bepaald." Leerplicht. In de vergadering van «Christelijk-nationaal schoolonderwijs" is o. a. behandeld het bekende tegen het wetsontwerp op den leerplicht ge richte rapport. De bespreking werd ingeleid door mr. Th, Heemskerk en eindigde met de aanneming van rapport en conclusion onder applaus. Prof. Fabius had vooraf aan het slot der discussie den wensch uitgesproken, dat er van het wetsontwerp, dat stamt op «de sata nische idee der revolutie", niets zou komen hetgeen eveneens met applaus begroet werd. De nlenvre vfce-president van den Raad van. Indië. In tegenstelling met JRet Vad. wordt in Insulinde gewezen op het bedenkelijke der be noeming van den heer De Meester «Men heeft, zegt laatstgenoemd blad, meer malen de afschaffing of ten minste de reorga nisatie bepleit van dat hooge Regeeringslichaam op grond, dat zijn nut niet opwoog tegen de kosten. Deze benoeming is een zeer eigenaardig tee- ken, hoe weinig eischen gesteld behoeven te worden aan een voorzitter van dat coilege. Hiermede wordt niet bedoeld iets af te dingen op de buitengewone bekwaamheden van den nieuwen titularis maar men kan toch moeielijk beweren, dat zijn commiesschap ter provinciale griffie te Zwolle van 18751885, zijn secreta risschap der gemeente Groningen van 1885 1892, ja zelfs zijn administrateurschap der Generale Thesaurie bij het departement van Financiën van 1892 tot heden, ook maar in de verste verte zweemt naar een voorbereiding voor de hooge betrekking, die hem thans wacht. Zeker is het, dat het een moeielijk te ver gulden pil is voor de tegenwoordige leden van den Raad van Indië. Ontmoedigend is zulk een benoeming trouwens voor elk Indisch ambte naar. Weldra begint nu weder liet groot-ambte- naars-examenten overstaan van een breede commissie van mannen, die hun sporen verdiend hebben op het gebied van velerlei vakken van Indologische wetenschap, zullen tal van jonge lieden streng vergelijkend worden beproefd voor een luttel aantal plaatsen. Strenge, zeer strenge erichen stelt de Staat aan hen, die, zij het aanvankelijk in de nederige betrekking van ambtenaar ter beschikking, zullen waardig gekeurd worden in kolonialen dienst te treden. Maar als de eerste van het hoogste col lege in Indië wordt schier te gelijker tijd iemand benoemd, die, hoe bekwaam ook op zijn eigen gebied, van Indië niets weet, er nooit was en nooit van eenig Indologisch vak studie maakte. Is het ontbreken van kennis van Indische zaken juist een aanbeveling, met het oog op door te voeren bezuinigingen, die niet licht zouden gesteund worden door iemand, die Indische toestanden kan beoordeelen En koos men daarvoor een Nederlandsche financieele specialiteit 1" Van andere zijde wordt aan Insulinde ge meld, dat de benoeming van den heer De Meester inderdaad gevolgd zou zijn op een verzoek van den Gouverneur-Generaal om uit zending van een financieele specialiteit. fcdir-expeditie. Gisteren berichtten wij, dat aan het departe ment van koloniën het volgende telegram was ontvangen van den gouverneur-generaal, ge- dagteekend 3 Juni «Eergisteren van Segli uitgerukteerste object Garoet genomen; de vijand vuurde veel, maar hield geen stand. Toekoe Oemar is terug getrokken, waarheen onbekend. Onzerzijds ge sneuveld 3, zwaar gewond 3 en licht gewond 12 militairen beneden den rang van officier". Volgens particuliere berichten van het IIhl. zouden de verliezen onzerzijds grooter zijn geweest. Van den correspondent te Medan ont ving dat blad gisterrsamiddag het volgend tele gram «De Pedir-expeditie is op 1 Juni voorwaarts getrokken en heeft Garoet Aree bemachtigd en bezet gehouden. Oemar had zicli uit de voeten gemaakt. «Onzerzijds zijn 10 gesneuveld en 19 gewond. De verliezen der Atjehers zijn onbekend. «De expeditie trekt verder." De correspondent te Batavia seinde het vol gende «De colonne Van Heutsz heeft to Garoet haar bivak opgeslagen. Tot gisteren waren onze verliezen 10 dooden en 19 gewonden, allen be neden den rang van officier. Des avonds werden de gewonden naar Segli vervoerd. «De pretendent-sultan is te KampoDg Latigga, Polim te Padang Tidji. Toekoe Oemar is terug getrokken, men weet niet waarbeen. «De gezondheidstoestand is goed, weersge steldheid gunstig." Koninklijke Militaire Academie. De uitslag der gehouden overgangsexamens is als volgt Van h e t 2e naar het 3e studie jaar gaan over: Infanterie hier te lande: F. II Prager, C. A. Bik, R. C, Bakker, jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, f. H. Reynders, N. Visser, O. G. James, H. G. Keppel Hesselink, El. W, van Kerkwijk, G. A. W. Massink, P. Clerx, C. L. A. J. Graaf van JAmburg Stirum, L. L. P. Calkoen, F. E. Jochim van Nootdorp, A. J. van Lakerreld de Ileus, II. Jespers, W. P. P. Tielenius KruythofT, Cavalerie hier te lande: II. A. C. Fabius, jhr. J. W. Godin de Beaufort, J. B. van der Dussen, W. J. Jeltes. Infanterie O o s t-I n d i II. A. Cramer, P. C. Haalmeijer, J. C. A. Bannink, II. L. van Hoogstraten, jhr. \V, E. van der Does de Bije*, E. L. de Kok, C. A. Remmert, J. J. Sparry, W. C. Lemei, P. R. D. de Kok, J. Oudsburg*, W. Lnsonder, J. J. C. Geul', A. K. Nanniug, J. Feikema, W. II. Cassa, W. Bneno de Mèsquita, J. II. A. de Voogt, J. M. Scheurer', B. W. van Weideren baron Rengers', N. Wiegand, C. van Roggen, P. A.Charbon', I). G. Draaijer*, J. W. M. Diemont', F. II. A. Brans', J. F. K, Hansen. Cavalerie Oost-I ndië. G. van der Zoo de Jongh*, D. C. Dinger*, G. B, F. van der Schoot*. Infanterie hier te lande: W. Arriens, J. M. van der Made, A. Rietveld, C. E. Stolk, D. J. Gorter, J. J. Quadekker, J. J. Hoogeboom*, G. II. O. W. van der Nagel, J. J. Coliard, W. C. C. van Strijen, L. J. de Wolf, F. G. H. M, Steenberghe, J. Kamphuis Suer- mondt, J. A. ten Cate, H. J. van der Take, J. T. Heins, E. R. Bgleveld*. Cavalerie hier te lande: A. Die mont, A. Sprée*, F. J. J. baron van Heemstra, L. H. H. Crommelin, A. H. W. van Blijenburg*, H. L. E. G, J. Werner, H. L. Stennekes*. Infanterie O o s t-I n d i C. P. Win- ckel, M. J. van Lakerveld, M. J- E. Bos, W. K. L. H. C. Campen, C. W. ten Brink, G. A, gchefier, H. J. Vermeer, C. Schultz, S. G. Badings*, E. Franssen, E. Sieburgh', H. J. K. Schuitenvoerder, B. W. A Koopman, J. A. van Velthuvsen, E. J. van Son", J, II. F. Gelpke', W. C. Okhuyzen', E. L. A. Bouman, M. J, Berckenhofi", P. V. M. 1*'. Amoit*, W. de Vos tot Nederveen CappeP, P. H, de Boer, J. J. Riel', II. J. A. van Geuns*, A. II. Hofkamp, C. G. Bach", L. V. Ledeboer*, A. J. Rooseboom, G. A. Veenendaal, A. II. Bennewitz, D. M. Püstma*, F, W. Bering*, W. J. Meynema', J. E. Stok', L. Derajanl', j. D. P. Bouman*, H, J. Schmidt*, H, W. Warnsiock, A. M. Verhaar*. Cavalerie O o s t-I n d i A. Jvan Riemsdijk', H. D. Simon*. Eén cadet heeft niet, één slechts gedeeltelijk aan het examen deelgenomen. Voorwaardelijk. De vrouw in Indië. Omtrent de samenkomst ter bespreking van den arbeid der vrouw op verschillend maat schappelijk gebied in onze Indische bezittingen, welke op 22, 23 en 24 Augustus in de Congres zaal van het gebouw der tentoonstelling van vrouwenarbeid te 's-Gravenhage zal plaats hebben, kan het volgende worden medegedeeld. De samenkomst zal Maandag 22 Augustus 10 uur 's morgens worden geopend. Door den heer R. A. van Sandick zal een kort woord worden gesproken over den beschavenden invloed der vrouw op de Europeesche samen leving in Indië. Vervolgens zal dr. R. F. P. Maasland spreken over ziekenverpleging door vrouwen en des namiddags 2Vs dr. S. Monniken dam over vroedvrouwen en hare opleiding. Dinsdag 23 Augustus, *10 uur 's morgens, zal mevr. de wed. J. P. EsserHovy de taak der vrouw bij de Christelijke zending behande len en zal mevr. D. van AsseltMalga over hetzelfde onderwerp spreken terwijl des namid dags 2Vs uur mevr. de douair. jhr. A. Klerck geb. jkvr, van Hogendorp het onderwerp zal inleiden «De werkkring van de Vereeuiging tot bevordering der zedelijkheid in onze over- zeesche bezittingen." Eindelijk zal op Woensdag 24 Augustus des morgens *10 uur dr. A. A. Fokker spreken over: «De opleiding der Indo-Europeesche vrouw, vooral uit het oogpunt van kunstnij verheid en ambacht", en des middags 2l/a uur de heer W. F. G. L. Haanstra over: «De op voeding der vrouw voor hare taak als moeder." Toonkunst. Den lSen van deze maand zal te Bussum de negen-en-vijftigste gewone algemeene ver gadering van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst worden gehouden. Mr. L. J.G. van Ogtrop moet als hoofdbestuurder worden vervangen, waartoe worden aanbevolen mr. J. B. Roelvink en de heer J. Weetjen. Van de afdeelingen konten dan in behande ling de volgende voorstellen De afdeeling Dordrecht stelt voor een fonds te stichten waaruit aan leeraars en leeraressen bij de inrichtingen voor onderwijs der maat schappij, onder nader vast te stellen voorwaar den, een pensioen uitgekeerd zou kunnen worden. Het hoofdbestuur, sympathie gevoelende voor liet denkbeeld door het bestuur der afdeeling Dordrecht uitgesproken, heeft gemeend dit denkbeeld aau de goedkeuring der algemeene vergadering te moeten onderwerpen alvorens een uitgewerkt voorstel wordt ingediend. Het uitwerken toch van het denkbeeld is van zeer omvangrijken aard en zal opgedragen moeten worden aan een specialiteit op het gebied van levensverzekering. De afdeeling Nijmegen vraagt een extra- toelage van f 400 tot dekking van het nadeelig saldo, ontstaan doo'r de zeer geringe ontvangsten van het huishoudelijk muziekfeest, gegeven in *1897. Als toelichting tot dit voorstel dient, dat uit de rekening en verantwoording van het muziek feest blijkt, dat de ontvangsten zeer ver beneden de raming gebleven zijn. Daardoor is ontstaan een nadeelig saldo van f 1.636.15. Inderdaad meent de afdeeling Nijmegen, dat zg in deze bijzondere omstandigheden een beroep mag doen op een welwillende beschikking der algemeene vergadering. Het geringe bedrag der ontvangsten toch was geheel onafhankelijk van de voorbe reiding en van de inrichting van het feest. De afdeeling Utrecht wenscht in Juni 1899 een tweedaagse!) muziekfeest met kunstenaars concert te geven en vraagt daarvoor een crediet van f2800 tot dekking van het eventueel tekort. Het hoofdbestuur wenscht ditmaal geen be paald prae-advies uit te brengen het acht het houden van een tweedaagsch muziekfeest in een der grootera afdeelingen zeer zeker wen- schelijk. Toch moet het wijzen op den toestand van het muziekfeesten fonds. De besturen der afdeelingen en de leden der maatschappij kun nen zelf nagaan in welken treurigen toestand dit fonds zal verkeeren, wanneer een crediet van f2800, zooals de afdeeling Utrecht vraagt toegekend zal worden. Voor het geval dat de aanvraag der afdeeling Utrecht niet door de algemeene vergadering mocht toegestaan worden, vraagt de afdeeling Alkmaar de voorkeur voor het houden van een huishoudelijk muziekfeest ter viering van haar 25-jarig bestaan. Als vraagpunt stelt het hoofdbestuur: I. Is het in het belang der leden-kunstenaars en der Maatschappij in de toekomst de leden kunstenaars te splitsen in twee categorieën, en wel stemhebbende leden-kunstenaars en niet- stemhebbende leden-kunstenaars Stemhebbende leden-kunstenaars zouden zij zijn die in 't bezit zijn van een diploma der Maatschappij en zij, die op een vergadering van stemhebbende leden-kunstenaars bij ballotage zijn aangenomen. Niet-stemhebbende leden-kunstenaars zijn alle overige kunstenaars, die als leden bij de Maat schappij zijn ingeschreven. Alle leden-kunstenaars zonder onderscheid hebben eventueel recht op een toelage uit het Kunstenaarsfonds. II. Is het in 't belang der leden-kunstenaars en der Maatschappij jaarlijks een vergadering van leden-kunstenaars te doen plaats hebben? Woede wenken. Nu het onvermijdelijke daar is, en de afschaf fing der plaatsvervanging bij de militie zeer waarschijnlijk ook door de Eerste Kamer zal worden goedgekeurd, geeft de pastoor Bots te Leiden in de Maasbode twee wenken, die ook voor niet-katholieken zeer behartigenswaard zijn. Hij noemt ze: kracht tegen den alcohol en goede kennis der pulliciteilswegen. Met deze wel wat vreemdsoortige uitdruk kingen bedoelt hij lo. dat de «vaders en moeders, meer nog dan feitelijk reeds geschiedt, hun jongens van kindsbeen at sterk moeten maken tegen de jene verbekoring". Dat daartoe «hier en daar een ouderpaar zoodoende eerst ook de eigen levens wijze moet herzien", noemt de pastoor B. te recht «een heil dat dan meteen wordt meegenomen". Geen beter raad kan aan onze bevolking ze ker gegeven worden, nu het drankgebruik hier te lande nog zoo schrikbarend hoog is en alleen aan belasting ongeveer 27 millioen 's jaars kost. 2o. dat de miliciens leeren, dat tegen mis bruiken in de kazernes enz. de weg der publi citeit voor hen open staat en «de redactie van elke ordelijke courant in Nederland ieder die waarachtig op goede gronden tegen genoemde zaken in de courant optreden wil, gaarne voorthelpt en den weg wijst, met geheimhouding van naam". Als deze beide wenken van pastoor B. worden opgevolgd, zat stellig voor de schrikbeelden; die velen zich thans nog van den militairen dienst plicht vormen, geen reden meer bestaan. (H) Haven te Scheveningen. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage De Commissie voor de Zeehaven te Scheve ningen, den 39en Juni 1896 bij Kon. Besluit benoemd, heeft thans haar verslag aan den gemeenteraad openbaar gemaakt. Zij stelt den gemeenteraad voor te besluiten tot aanleg van gemeentewege vau een visschershaven, in den geest van een ontwerp van de heeren de Bruyn c. s. met verzoek aan de regeering voor rekening van het rijk te maken en te onderhouden een buitenhaven als toegang tot een vanwege de gemeente te maken visschershaven te Scheve ningen, in den geest van dat ontwerp van de heeren de Bruyn c. s,, en voorts met verzoek aan de Prov. Staten, om aan de gemeente voor den aanleg van een visschershaven te Scheve ningen een subsidie van 3 ton te willen blijven toekennen. Volgens het bedoelde ontwerp van de heeren de Bruijn c.s. is de havenbodem aangenomen op 2 M. -F A. P. Bij gewoon hoog water zal zij dus een waterdiepte hebben van 3.01 M., bij gewoon laag water van 1,38 M. Zij draagt daardoor het karakter van tij-haven, zooals vele kleinere havens in het buitenland. Als plaats voor de haven is aangawezen het Duinterrein tusschen den vuurtoren en de mon ding van het afvoerkanaal. De ontworpen haven bestaat uit een buiten haven, gevormd door het uitbrengen van twee havenhoofden, en binnenduins een binnen-voor- haven en een los- en berghaven. De ingang van de buitenhaven is breed 130 meter. In de binnenhaven zullen 48 schepen tegelijk kunnen lossener zijn ontworpen scheepshel lingen en -werven, en remmingswerken, leg en losplaatsen. In 't geheel zullen in de binnen haven 312 bomschuiten kunnen worden opgelegd. Spoorweg-aansluiting kan worden verkregen met den stoomtramweg der H. IJ. S. M. Voor onbruikbaarmaking, zoo noodig, is gezorgd. De kosten van aanleg worden geraamd op 2 millioen gulden, en die voor het onderhoud op f 45.000. Op het te Antwerpen geopende Internationaal Congres ia het belang van verwaarloosde kin deren, ontslagen veroordeelden en landloopers, zijn voor Nederland benoemdtot onder-voor zitter mr. Rethaan Macaré, lid der Tweede Kamer en officier van justitie te Haarlem, en tot secretaris de heer Simon van der Aa, referendaris van de afdeeling gevangenissen enz. aan het departement van justitie. De datum van het jubilé des heeren A. K. P. F. R. van Hasselt, gedelegeerd lid bij den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., is niet 14 Juli, zooals wij gisteren meldden, maar 10 Juni.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6