BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAAK])INGEy In Spanje gaat men intusschen voort zich voor to bereiden op een eventueelen aanval op de kusten. In den parlementairen toestand daar te lande is nog geen verandering gekomen. Gemengde mcdcdcclfitgen. De „Hamburgischer Correspondent", die nog al eens geïnspireerd wordt, bevat een merkwaar dig artikel van den Berlijnschen correspondent van het blad, waarin den Rijksdag wordt aanbe volen de uitvoerpremies op de suiker op te heffen. Do Petite République" heeft veertien socia listische afgevaardigden die vóór de interpeila- tie-Fournière over de zaak-Dreyfns gestemd had den, daarvoor duchtig do les gelezen, 't Gevolg is nu dat, naar men zegt, deze veertien uit de socialistische Kamergroep zijn getreden- Do afgevaardigden der Duitsche partijen heb ben eenstemmig een motie aangenomen waarin verklaard wordt dat alle onderhandelingen met de regeering worden afgebroken en dat verzoe ning onmogelijk is, zoolang de taalverordeningen niet geheel worden ingetrokken. Nu de Italiaunsche Kamer geweigerd heeft vergunning te geven tot hun vervolging, zijn de socialistische afgevaardigden Bissolati en Costa in vrijheid gesteld. De eerste neemt onmiddel lijk weer de redactie der „Avanti" op. Volgens do bladen te Lissabon beeft Albu querque ontslag gevraagd als gouverneur van Mozambique. Do Bulgaarsche ritmeester Boitchcff en zijn medeplichtige, de prefect van politie Novelitch, ter dood veroordeeld wegens den moord op do zangeres Anna Simon, hebben gistermorgen te Philippopcl him straf ondergaan. De opstandelingen in Zuid-China hebben twee steden ingenomen en de keizerlijke iroepen, wes telijk van Wu-Tschau, geslagen. Tengevolge van deze nederlaag to Wu-Tschau zijn duizend man keurtroepen uit Kanton ge zonden. De prefect van Wu-Tschau meldt dat de ver liezen der keizerlijke troepen vijftienhonderd dooden bedragen. „Als er geen versterkingen aankomen voor Vrijdag ben ik genoodzaakt mij over te geven," zegt hij. De aanvoerders der opstandelingen hebben het voornemen te kennen gegeven de regeering der Mantsjoe-dyna-stie in de provincie omver te werpen. Voor gisteren of lieden was een alge- tneene aanval op Wu-Tschau. beraamd. !ïn Engeland begint deze opstand zeer de aan dacht te trekken; men riet den toestand ern stig in. Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over de maand J«ni opgebracht fl 1.592.599, tegen 19 489.471 in dezelfde maand van 1897, een verschil van ruim 2 miilioen ten gunste van dit jaar, Het 'Ju der raming is f 10.158.781. Bijna uitsluitend is deze vermeerdering het gevolg van de directe belastingen, die thans IS ton ruim meer gaven. De invoerrechten waren eveneens 35 mille hooger, de accijnzen een half miilioen, de posterijen tuim één ton, de telegraphie 15 mille, de loodsgelden 10 mille; achteruit gingen de indirecte belastingen met lïum één ton en de domeinen met 2 ton. De amice baten vloeiden ongeveer gelijkmatig. In vergelijking met het eerste halljaar van 1897 is het eerste halfjaar van 1898 gunstig. Er kwam 37» miilioen meer in de schatkist. De sommen zijn toor 1897 f 55.263.456 en voor 1898 (58.577.182. Het Vis der rarning voor 1898 is f60.952.690. Wij zijn dus nog een bedrag van IPs miilioen bijna beneden de raming gebleven, doch dit verschijnsel stemt niet tot ernst. Op het personeel o. a. zal de aanzuivering juist gedurende Juli en de eerste dagen van Augustus nog moeten plaats hebben. Op dit oogenbhk is de toestand dan ook niet onbelangrijk gunstiger dan op liet zelfde tijd stip van verleden jaar, toen men 4'/ü miilioen bij de rarning ten nebter was. Wat de splitsing der middelen betreft leverden de directe belastingen in de eerste zes maanden van 1898 1 miilioen meer op dan in 1897; de inioetrechten wonnen 1 ton, de aecijnsen ruirn 2 miilioen, de waarboig en belasting der gouden en zilveren weiken een halve ton, de posterijen bijna 3 ton, de lelegraphen bijna één ton; achteruit gingen de indirecte belastingen met 3 ton ruirn en de loodsgelden met 35 mille Mag dit laatste ook tot nadenken stemmen, over het algemeen blijkt de fmancieele toestand des rijks zeer gunstig. Dienstplicht. Zooals wij Zaterdag mededeelden, meent de heer Coolen, notaris te Helvoirt, het middel ge vonden te hebben om, terwijl de plaatsvervan ging is afgeschaft, toch voortaan een plaats vervanger te kunnen stellen. Dit komt hierop ."eer, dat de voor de militie ingeschrevenen, die zi-h vóór de loting als vrijwilügers aanmelden, in mindering komen van het getal miliciens, wc-1 <e iedere gemeente te leveren heeft. Moet nu Dene gemeente bijv. 12 miliciens leveren, rrr.ar hebben rich van te voren 12 dergenen, die dat jaar voor dc militie zijn ingeschreven als vrijwilligers aangegeven, dan behoeft de ge meente geene miliciens meer te leveren. De op lossing is dus, te zorgen dat men vóór de loting een voldoend aantal militieplichtigen door geld en goede woorden (hot eerste vooral) tot vrijwil lige dienstneming beweegt. Hiertegen merkt een inzender in de „N. R. Cl." op Do heer Coolen heeft buiten den waard ge rekend, of liever hij heeft uit de nrilitiewet iets gehaald dat er niet in staat. Hij heeft liet oog gehad op art. 9 der militie- wet. hetwelk bepaalt dat elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd, tot een vrijwillige verbintenis voor den tijd van 6 jaar of langer kan worden toegelaten bij de zeemacht, de manners, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, terwijl hij, die hij het aangaan van cene zoodanige verbin tenis reeds bij de militie is ingelijfd, „of daartoe later wordt opgeroepen," altijd in mindering strekt van het aandeel hl de lichting, te dragen door de gemeente, buiten welke hij is ingeschre ven. De aangehaalde woorden zijn het struikelblok voor de uitvinding van den heer Coolen, of deze zou het in zijne macht moeten hebben, dat van plm. 50 lotelingen van eeno gen eente als door hem bedoeld juist de 12, die na. de inschrijving doch vóór de loting eetie vrijwillige dienstver bintenis hadden aangegaan, ook de 12 eerste dienstplichtige nommers bij de loting trokken. Alleen dan zouden deze strekken in mindering van liet contingent, omdat zij in clat geval voor de militie zouden worden opgeroepen. Vallen evenwel aan die vrijwilligers hoogere nommers ten deel, dan zullen zij niet worden opgeroepen en dus niet in mindering van het contingent komen. De waarschijnlijkheid bestaat evenwel, dat zijne 12 vrijwilligers trekken de nos. 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 42 en 48; loopen nu de dienstplichtige nommers tot 24, dan komen slechts 6 vrijwilligers in mindering van liet con tingent en zullen 6 andere lotelingen, misschien juist zij die de lieer Coolen had willen redden, mede worden ingelijfd. Door den 2den luitenant-kwartiermeester D. C. de With to 's-Hertogenbosch wordt hiertegen in de „N. R. Cl." opgekomen. De heer de With zegt: De inzender slaat den bal geheel mis; hij heeft personen, die een vrijwillige verbintenis aangaan bij de staande armee enz. verward met vrijwilligers bij de militie, waardoor zijn gevolg trekkingen geheel onjuist zijn. De heer Coolen kan het oog niet genad heb ben op art. 9 der Militiewet als ter zake niet dienende, maar wel op art. 14 („De vrijwilli gers, bij de militie, strekken in mindering van het aandeel in de lichting te dragen door de gemeente, voor welke zij optreden") in verband met art. 1, 11, 12 en 13 van genoemde wet. Het komt me voor dat het plan van den heer Coolen theoretisch juist is; één loteling in een gemeente, welke door vrijwilligers in zijn aan deel wil voorzien, kan echter de uitvoering on mogelijk maken, tenzij anderen zijn aandeel in de gemeenschappelijke kosten, willen betalen. In de „Tijd" zelf, waarin zooals wij reeds vroeger mededeelden, het plan van den heer Coolen oorspronkelijk werd beschreven, meldt men thans over deze interessante quaestie: In een artikel, opgenomen in „De Noordbra- banter", wordt gezegd dat „De Tijd" ten op zichte van het voorstel van den notaris Coolen, om de voordeelen van de plaatsvervanging voor de militie te behouden, een gereserveerde hou ding aanneemt. Die gereserveerdheid spruit allerminst uit ge brek aan sympathie. Wel erkennen wij, dat wij ons de werking van het stelsel nog niet goed kunnen voorstellen. Is onze opvatting van de zaak juist, dan moe ten, zal de zaak uitvoerbaar blijken, twee voor waarden vervuld wezen: lo. Alle vaders of voogden van ingeschreve nen voor de militie in een gemeente moeten medewerken 2o, Er moet voor de uitgeloofde som een vol doend getal vrijwilligers te verkrijgen rijn stel in een gemeente zijn vijftig jongelieden voor de militie ingeschreven, terwijl do gemeen te tien lotelingen moet leveren. Wanneer nu de/ vijftig vaders gemiddeld ieder f 100 geven, er/ voor de zóó bijeengebrachte /"5000 kan men tijdig tien vrijwilligers vinden, dan marcheert alles naar wensch. Er behoeft in die gemeente niet geloot te worden, en iedereen zal tevreden zijn. Neemt men daarentegen het evenzeer moge lijke geval, dat van de vijftig vaders slechts vijf-en-twintig tot samenwerking te bewegen zijn, en dat niet meer dan vijf vrijwilligers onder de militieplichtigen in de gemeente zijn te vinden, dan zal, om het gevorderde contingent te verkrijgen, tóch een loting moeten plaats heb ben. En nu kan het toeval willen, dat alle zoons van vaders, die medewerking weigerden, vrij- loten en daarentegen vijf zoons van betalende vaders moeten dienen. Zullen, waar van aanwending van dwang geen sprake kan en mag wezen, wel in voel gemeenten dc veronderstelde voorwaarden vervuld worden? Zullen, als betrekkelijk velen zich onttrekken, de overigen bereid worden gevonden vóór de lo ting handgeld te betalen, daarbij kans loopende dat zij de vrijstelling bekostigen van zonen van onwilligen, terwijl hun eigen zonen voor de ka zerne zullen worden opgeroepen? En indien in een gemeente algemeen groote tegenzin bestaat om te dienen, mag dan worden aangenomen, dat ook voor geld onder de lote lingen van hetzelfde jaar steeds een voldoend getal vrijwilligers zal te vinden zijn Ook moeten wij erop wijzen, dat het getal deelnemers betrekkelijk nooit zoo groot zal zijn als wij veronderstellen. Vaders van zonen, die op grond van lichaamsgebreken of om andere redenen op vrijstelling rekenen, zullen niet dan bij uitzondering ertoe te bewegen zijn, geldelijk bij te dragen, om anderen vrij te koopen. Ook is voorgesteld, de gemeentekassen te doen bijdragen. Zou dit wel geoorloofd worden be vonden, met het oog op de gemeentewet? Niets zal ons liever zijn dan de ijdelheid onzer bedenkingen en de uitvoerbaarheid van het bedoelde plan overtuigend bewezen te zien. In het belang der zaak echter meenden wij op de boven medegedeelde punten de aandacht te moeten vestigen. Atjeli. De namen der licht gewonde officieren, waar van in ons Atjeh-telegram van gisteren sprake was, zijn de 1ste luitenant der infanterie L. E- F. Weijm5ang en de 2de luitenant der infante rie H. A. Gerth van Wijk. Bakkerij-tentoonstelling'. Gisteren is de historische afdeeling der Bakkerij-tentoonstelling te 's-Gravenliage met een toespraak van den heer Seriaas van Rooijen geopend. In de oud-Hollandsche eetkamer vonden daarna de genoodigden een bescheiden tafel gedekt met Chineesch porseleinen couverts en waarop twee groote pasteien pronkten, versierd de een met een opgezette fazant, de ander met een zwaan. In de pronkkeuken zat, dicht bij den hoogen schouw, een aardige Zeeuwsche. De eetkamer bevat vele kunstig gesneden meubelen, en aan den wand hangen oude schil derijen en nagebootste gobelins. Eetvertrek en keuken maakten overigens in 't algemeen den indruk dat men, meer dan naar volledigheid en historische juistheid er naar gestreefd heeft, de inzendingen van oude voorwerpen in een eenigszins passende en aan trekkelijke omgeving te plaatsen. In een nevenvertrek zijn o. a. boek- en plaat werken in verabnd tot het bakkersvak en de kookkunst ter bezichtiging gesteld. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 16 Juli 1898 niet plaats hebben. De te Atjeb gewonde 2e luitenant der infan terie 11. A. Gerth van Wijk werd den 11 n Aug. '96 tot officier benoemd, na zijn opleiding te hebben genoten aan de K. M. Academie. Hij is 23 jaar oud. Hij is een zoon van den oud-leer- aar aan het gymnasium Willem III te Batavia, den heer J. A. Gerth van Wijk. Met den gewonde dienen nog drie zoons in het leger. De eene is le luitenant in Indië; reeds eervol vermeld wegens zijn moed te Atjeh betoond, de tweede is in het oudste studiejaar van den hoofdcursus te Kampen, de derde is aan de K. M. Academie. In een talrijk bezochte vergadering der Libe rale Kiesvereniging to Oude-Tonge werd met overgroote meerderheid besloten den heer Dirk Breesneo te Nieuwe-Tongo te roijeeren als lid der verceniging, wijl door hem is gehandeld in strijd met art. 22 van het reglement, door een andere candidatuur te bevorderen dan die ge steld was door de kiesveroeniging. De gisterenmiddag le Nijmegen gehouden jaariyksche vergadering der vereeniging van officieren der sehutteiij in Nederland woonden 25 afgevaardigden by. Ze werd geleid door den heer J. W. Boelaard, commandant der schutterij te Amsterdam. Na ailoop der vergadering werd per tram een bezoek gebracht aan Amsterdam. Hedenochtend om 10 uur is de schietwedstrijd op i Hem mensoord" geopend. Te Groningen zijn ter benoeming van hoofd directeur van liet instituut voor doofstommen voorgedragen, de beerenjhr. nar. I. R. van Iddekinge, mr. F. J. Kool en Iz. Brugmans. - =T-^- Bij het toelatings-examen van het Gymnasium alhier zijn geslaagd voor klasse IM. Broese van Groenou, A. H. de Bruyn, L. K. van 't Hooft, I. I. Hille, IJ. I. Karreman, I. B. de Klerk, I. M. Korteweg, I. van der Lely, A. W. M. Odé, P. Veraoes, P. I. I. A. Willems en G. Witkampvoorwaardelijk toegelaten 3, af gewezen 3. Toegelaten tot klasse III II. P. A. van Schouwenvoorw. toeg tot klasseV één aspirant. Een aspirant voor kl. VI trok zich in den loop van het examen terug. f De uitslag der admissie-examens voor de H. B. S. alhier is heden bekend geworden. Voor de le klasse zijn geslaagd Th. J. Beek man, C. Bregman, F. H. Breukelman, A. H. de Bruijn, J. A. M, Riuineman, J. Dorsman, J. B. van der Drift, B. M. van Driel, C. J. van Dusseldorp, Th. P. van Harderwijk, H, Hoo- genboezem, J. C. de Jooile, M. de Lijster, C. II. W. Meijer, A. Noordhoek, J. L Norenburg, C. Pieters, J. H, van Rijn, J. W. Roels, B. L. A. Soudan, L. Vernède, C. Vreedenburgh, J. C. Zijderveid voorwaardelijk zijn toegelaten 5, afgewezen 9 aspiranten. Voor de 2e klasse werd voorwaardelijk 1 candidaat toegelaten. Voor de 3e klasse werden toegelaten voor waardelijk 2, afgewezen 1. Voor de 4e klasse werden toegelaten voor waardelijk i, afgewezen 3. Naar wij vernemen, bestaal het voornemen bij het comité ter versiering van het Singel- kwaitier om den 2den Augustus eene feest- vergadering te houden. Csi *.a Op die vergadering zullen, naar wij vernemen, de definitieve versieringsplannen aan de buurt bewoners, die bijdragen schonken, benevens hunne huisgenooten worden medegedeeld terwijl de avond na afloop der huishoudelijke werk zaamheden mei voordrachten, muziek enz. zal worden gevuld. Gisterenmiddag hebben de leerlingen der beide hoogste klassen van de 2de Tusschen- school (hoofd de heer J. van der Hout) een wandeltocht gemaakt naar Rotterdam, waar o.a. het Maritiem Museum werd bezichtigd. De mindeijarige L. J. de L., te Rotterdam thuis behoorende, die reeds eenige dagen op de kermis had rondgeslenterd, is gisteren door de politie aangehouden en hedenmorgen op transport gesteld om aan zijne ouders te wor den teruggebracht. Door de politie alhier is aangehouden H. de V., in het sAlgemeen Politieblad" gesignaleerd tot betaling van f 3 boete of het ondergaan van 1 dag hechtenis. De man werd naar het Huis van Bewaring overgebracht. In de gedeeltelijk uitgebroken branderij van den heer Oosterweghel, staande aan de Schie, werd hedenmiddag door deu brugwachter Nieu- wenburg en een agent van politie brand ont dekt, doordat een tamelijk sterke rook uit de ramen kwam. Na den toegang te hebben verbroken, zagen zij op het deksel van het z.g. beste vat een hoog opslaande vlam, die zij met emmers water na veel moeite bluschten. Zooals de eigenaar mededeelde was kort te voren op die plaats gesoldeerd, zoodat de brand daardoor waarschijnlijk veroorzaakt zal zijn. Hedenmiddag te 4'/s uur brak de as van een met steenen beladen wagen van den metselaar Yoogd, terwijl die wagen de Koemarktbrug passeerde. Hedenmorg-n werden aan de vischmarkt aan gevoerd 2 partijen schol, tong en tarbot. De prijzen waren voor schol van f 0.20 tot f 0.67Va, tong van f0.40 tot f 2.70tai bot fl.92Vz, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd t 14 Juli. J. A. Meijneken 31 jaar en M. den Baars, 30 jaar. Geboren t 13 Juli. Susanna Johanna, dochter van A. J. van Krugten en A. J. Veringmeier, Warande. Overleden 13 Juli. Jan Hendrik Gravenstein, oud 90 jaar, Lange Haven. De plannen, voor de feesten ter troonsbestij ging van H. M. de Koningin zijn in de laatste dagen door de Feestcommissie kier ter plaatso op verschillende punten gelieel vastgesteld. Het kinderfeest zal gehouden worden op 30 Augustus. Al de scholieren van de lagere scho len zullen een optocht houden on daarna ont haald worden; terwijl de kinderen van de be waarscholen ook getracteerd zullen worden. De volgorde van den optocht zal zijn als volgtDe school voor bijzonder Christelijk On derwijs, Hofjesstraat, (hoofd de heer S. van Kampen, Voorzitter van de Sub.-Commissie voor het Kinderfeest)de Kostelooze School (hoofd de heer A. F. Stolk, Lid van de Sub.- Commissie voor het Kinderfeest) de Rooinsch- j Katholieke Jongensschool (hoofd de heer A. A. Koster) met de Roomsch-Katholieke Meisjes school; de School voor gewoon en meer uitge breid lager onderwijs (hoofd de heer H. K. A. Vosbergen) met de meisjesschool; de School voor Gereformeerd Onderwijs (hoofd de heer J. f Smit)de Tusschenschool (hoofd de heer A. Schouten)de School voor bijzonder Christelijk onderwijs (hoofd de heer P. J. van der Schaar). De kinderop tocht zal opgesteld worden op do lïoflaan en van daar zich begeven naar do Oost havenplaats, Oosthavenkade, Oosterstraat, Ar nold Hoogvlietstraat, Schiedamsclie weg, Haven- brug, Westhavenplaats, Breedehavenstraat, Hoogstraat, Afrol, Gedempte Biersloot, Ge dempte Waal, Waalstraat, Markt langs Stad huis Zuid- en Oostzijde naar de Hoogstraat, Breedehavenstraat, Westhavenplaats, Boven- dayer, Buitenhaven, Vossenstraat, Landstraat, Zomerstraat, Breedesteeg on ontbinding op de Markt. Wat de Allegorische Optocht van Vakvereeni- gingen en Corporatiën betreft, deze zal gehou den worden op 31 Augustus. Nadat de drie eerste vakken bij keuze waren bepaald heeft do vjj rangorde van de overige vakken bij loting plaats gevonden. Do Landbouw met zijn aanzienlijken ruiterstoet opent de trein, daarna volgt de vis- scherij, hoofdbron van Vlaardingen's bestaan, daarna de kuipers daaraan nauw verwant. Dan volgen de Slagers; Timmerlieden; Metselaars, Steenhouwers en Stukadoors; de Hollandse!» fabriek van Melkproducten „Hollandia"de Roomsch-Katholieke Volksbond; Melkboeren; Schilders en Glazenmakers; Smeden; Bakkers. De stoet zal worden opgesteld op den Schie- damschen weg, hij zal waarschijnlijk een lengte hebben van de Steenenkade tot de Zaal „Har monie". De volgorde zal zijn als volgt: Haven-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4