Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. Ned. Herv. Keek. De Hooge Raad heeft evenwel 's kantonrech ters beslissing gehandhaafd uit overweging dat de kantonrechter omtrent het opleggen en den inhoud van den eed geheel vrij is gelaten en de bedoelde bepalingen van het wetboek niet van toepassing zijn. Uitslag der Statenverkiezing te Brielle. Uitgebracht 2052 stemmen. Gekozen mr. G. J. Goekoop (lib.) met 14GS stemmen. De heer D. Breesnee (lib.) kreeg 358, de heer A. R- van Beckum Maurisse (antir.) 184 stemmen. Kamer van Arbeid. Bij Kon. Besluit is voor de gemeenten Dor drecht, Zwijndrecht en Dubbeldam eeue Kamer van Arbeid opgericht, waarin vertegenwoor digd zullen zijn de navolgende bedrijven: het bewerken van hout, steen of metalenhet ver vaardigen en bewerken van glas; het leggen van eloctrische geleidingen of van gas- en wa terleidingen het scliilders-, stoffeerders-, be hangers-, beiers-, stukadoors-, mandenmakers-, kurksnijders-, riet werkers-, aard werkers- en straatmakersbedrijfhet ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen, en desgelijks eene Kamer van Ar beid, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de navolgende bedrijven: do brood-, koek-, be schuit-, suiker- en banketbakkerijende eaeao- en de chocolade-, de meel-, do zuivel- en de kunstboterfabrieken, benevens die van verduur zaamde levensmiddelen; de tabak- en sigaren fabrieken; de bierbrouwerijen, de jenever- en de likeurstokerijen, de mineraalwater- en azijn- fabrieken; de slagerijen; de zoutziederijen, de rijstpellerijen, de veekoeken- en de kunstmest- stoffenfabrieken. Landbouwrcrslag. Zooals men weet, berust van af het verslag over 1892, de bewerking van het verslag over den landbouw in Nederland sinds 1S93 in handen van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Landbouwcomité. Dit heeft thans uitgegeven het verslag over 1894 en 1895, omvattende: akkerbouw, tuin bouw, vruchtenteelt, boomkwoekerij, bloem- en bloembollenteelt, boschbouw en veehouderij. Het besluit om het verslag zoo nauwkeurig mogelijk te doen zijn, geeft tot velerlei corres pondenties aanleiding, terwijl aan het onder werp coöperatie, als aankoop van zaai- en poot- goed, meststoffen, voedermiddelen, bewerken van grondstoffen van land en weide, enz., eene bijzondere zorg wordt besteed, om ook dit hoogst belangrijk onderwerp tot zijn recht te doen komen. Het Bestuur hoopt thans do belangrijkste bezwaren te hebben overwonnen, zoodat 't het vertrouwen uitspreekt, dat het le gedeelte van het verslag over 1896/97 nog in den loop van het volgend jaar (1898) zal verschijnen. Het tweede gedeelte over 1894 on 1895 om vat koop- en huurwaarde van gronden, afkoop van tienden, hypotheekbanken, verschillende onderlinge verzekering-maatschappijen, stoom fabrieken, stoomgemalen, stoomwerktuigen op bedrijven van landbouw en veeteelt, coöperatie ve vereenigingen, waaronder de zuivelfabrieken, mestverzameling en invoer van mest, woeste gronden, hoog veen, laag veen, ontginningen enz. Bij de aanbieding aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van het tweede gedeelte van het verslag, betuigt het Dag. Bestuur Zijne Excellentie inzonderheid dank voor de welwil lende en krachtige medewerking van ZExc. on dervonden, alsmede aan de lieeren Commissa rissen der Koningin in de verschillende provin ciën, die het verkrijgen van juiste gegevens van heeren burgemeesters vergemakkelijkt heb ben, waardoor de landbouw-statistiek hoe langer zoo meer tot haar recht zal komen. Bovendien wijst het Dag. Bestuur er op dat bestuurders van vereenigingen en maatschap pijen op het gebied van veeteelt, akker- en tuin bouw, van coöperatieve aankoop- en verkoops- vereenigingenvan coöperatieve zuivel- en an dere fabrieken enz.eigenaars van inricktif- n en ondernemingen, bijna zonder uitzondei 0, de gevraagde inlichtingen hebben verschaft en ook voor het verslag hunnen gewaardeerden steun en hulp hebben toegezegd, zoodat ook ten dezen opzichte van grooten vooruitgang is te gewagen. Sterftecijfers. Volgens de „Revue des assurances" hebben Nederland en Engeland de gunstigste sterfte cijfers van alle Europccsche staten. De sterfte bedraagt volgens dat tijdschrift in Nederland per 1000 inwoners jaarlijks 18.6, En geland 18.8, België 19.5, Zwitserland 19.7, Frankrijk 21.6, Duitschland 22.1, Italië 25-3, Oostenrijk 27.6, Hongarije 29.6 en in Spanje 39.7. De minste geboorten komen voor in Fran krijk, namelijk 22.6 per 1000 nwoners, de mees te in Hongarije: 41.5. In Nederland bedraagt het aantal der ge boorten 32.8 per 1000het overtreft het aan tal geboorten in Frankrijk, België, Engeland en Zwitserland. De zaak-Hogerlrals. Zonder opgewektheid zet ik mij aan de ver vulling der mijzelf opgelegde taak, schrijft de hoogleeraar Simons in sHet P. v. J.": »Immers, na aandachtige en ernstige overweging van de te mijner beschikking staande stukken liet arrest van het Ilof, de verslagen van de behan deling in eerste instantie en hooger beroep, de beschikking van den officier van justitie en eindelijk de beschouwingen en mededeelingen van mr. Troelstra gevoel ik mij buiten staat eene welgevestigde overtuiging voor t8 dragen. Gaarne had ik het anders gewenscht. Ware het mijne overtuiging geworden, dat de veroordeelden onschuldig zijn gevonnist, ik zou mij gelukkig hebben gerekend mijrie stem ten hunnen gunste te kunnen verheffen en hunne invrijheidstelling te helpen bevorden ware elke twijfel aan hunne schuld bij mij verdwenen, ik zou eene poging hebben kunnen beproeven om dien twijfel ook bij anderen weg te nemen en aldus eene beweging te doen ophouden, die het rechtsgevoel van velen pijnlijk aaudoet. Noch in de eene noch in de andere richting zie ik mij in staat eene besliste conclusie te verdedigen en ware het niet, dat ik na het vroeger geschrevene spreken als mijn plicht beschouwde, ik zou hebben gezwegen, niet bij machte eenig licht te brengen in de nog beer- schende duisternis. Docli nu ik eenmaal in dit blad verklaard heb mijne meening te zullen zeggen, mag ik die niet terughouden. Anders handelen ware flauwhartigheid." De hoogleeraar geeft daarna een zeer uit voerig overzicht van de behandeling der zaak en van hetgeen daarbij is aan het licht ge komen. Zijn conclusie is »Ik blijf ook na overweging der nieuw bijge brachte aanwijzingen bij mijne overtuiging, dat aan de schuld van de Hoogerhuizen twijfel allerminst uitgesloten is." Echter laat de hoogleeraar hierop volgen, wanneer hij deze conclusie nader heeft toege licht, en heeft medegedeeld dat bij de stellige tegenover elkaar steunende getuigenissen, slechts het gebruik maken van het gratierecht voldoe ning kan geven sDe onschuld der Hogerhuizen is niet geble ken die het anders beweert, overschat de feiten, die ten hunnen gunste spreken", en zegt de heer Simons ten slotte»Twijfe! be staat een twijfel, die, voor zoover hij steunt op reeds voor het arrest bekende omstandig heden, geen recht geeft dit, op wettig en naar het oordeel der rechters ook overtuigend be wijs steunend dictum aan te tastenvoor zoover hij in nieuwe feiten zijn grond vindt, een nieuwe rechterlijke uitspraak zou kuonen rechtvaar digen thans en naar ons recht moet leiden tot eene beslissing van de Kroon, gebaseerd op liet advies van den rechter. Leidt die beslissing tot handhaving van het arrest ook in zijn gevolgen, voor hen, die aan de onschuld gelooven, bljjtt de hoop bestaan, dat de toekomst het ontbrekende onschuldsbe- wijs zal brengen en voor hen, die als ik twij felen, de innige wensch, dat die toekomst, in welke richting dan ook, het volle licht moge doen opgaan over deze nog niet geheel tot klaarheid gekomen zaak." De tentoonstelling te Parijs. Voor eenige dagen heeft vanwege het Fran- sche tentoonstellingsbestuur voor de Wereld tentoonstelling te Parijs in 1900 de eerste aan wijzing plaats gehad van ruimte in het tentoon stellingsgebouw op de Esplanade des Invalides en wel voor de groepen „decoration et mobilier des edifices publics et des hatitations" (XII) en „Industries diverses" (XV). De aan Nederland toegekende ruimte vormt een geheel op de eerste verdieping, en is zeer gunstig gelegen naast de Fransche afdeeling voor kunstnijverheid. Daar er een spoorweg komt op de hoogte van de eerste verdieping, zal men zeer gemakkelijk de Hollandsche afdeeling kunnen bereiken. De Centrale Commissie heeft ten aanzien van het landbouwvraagstuk aan allen, die inlichting kunnen verschaffen, 16 vragen ter beantwoor ding gezonden. Yercenlglng voor Gemeentebelangen. De Nederlandsclie Vereeniging voor gemeen tebelangen houdt 3 Augustus hare algemeene vergadering te Utrecht in een der lokalen van het gebouw voor kunsten en wetenschappen. In die vergadering moeten twee bestuursleden worden benoemd wegens periodieke aftreding van mr. J. G. Patijn en den heer R. A. Ver- ploegh Chassé, en zal in bespreking komen een opstel van mr- Zimmerman, secretaris van Dor drecht, betreffende de „gemeente-administratie en hare pers." Aan het den leden toegezonden verslag van het in 1898 gehouden examen voor aspirant- gemeentesecretaris of ambtenaren ter secreta rie, wordt het volgende ontleend. Van de gelegenheid om den Iaatsten dag van het mondelintr examen als toehoorder te wor den toegelaten, werd door 21 personen gebruik gemaakt. Van de 100 candidaten, die aan het schrif telijk examen hadden deelgenomen, werden 45 het mondeling examen als toehoorder te wor- slaagden. Het gehalte van de toegelatenen was dit jaar over het algemeen iets gunstiger dan in de twee voorgaande jaren. Van de 100 deelnemers behoorden 47 afge wezenen van do vorige jaren. Van deze slaag den 24, van dc 53 voor het eerst verschenen candidaten 15- De oorlam. In eenige opvolgende nommers van het »Sociaal Weekblad" heeft mr. A. Kerdijk de resultaten neergelegd van een uitgebreid onder zoek, door hem ingesteld bij verschillende reederijen in het buitenland over het schenken van jenever aan boord van schepen. In zgne conclusie laat de schrijver de vraag ter zijde, of het geraden wezen kan, in zeer bijzondere omstandigheden van weer en wind 1 als uitzondering, een oorlam te geven ter op wekking. JiZij schijnt mij van voel minder belang, dan deze; dient het geregelde dagelijkschejenever- rantsoen op onze oorlogsbodems te worden be stendigd Mij dunkt, dat er. op grond van het geheei der gedane mededeelingen, reden is om èèk van den minister van marine een ontkennend antwoord te verwachten. Maar dan ook zijner zijds de daad, die bij dat antwoord past. Hij verklaarde immers op 4 Mei jl. tot afschaffing van het rantsoen bereid te zijn, bijaldien wei d aangetoond, dat het kan zonder overgroot be zwaar. Welnu, ik vlei er mij mede, door hem erkend te zuilen zien, dat dit bewijs geleverd is. Afgezien toch van op zichzelf staande ervaringen van enkelen, is gebleken, niet alleen, dat de minister een heel eind zich vergiste, toen hij opmerkte, dat nog geen builenlandsche oorlogs marine het zonder de jenever, ook ais dage lijksche verstrekking, meent te kunnen stellen maar tevens, dat de Britsche handelsvloot ge heel, of zoogoed als geheel, met die verstrekking gebroken heeft. Mag dan niet - ik herhaal het van hetgeen is geconcludeerd worden tot hetgeen kan? Wat ik bovendien herhaal, is, dat de zaak niet van het standpunt van den afschaffer be hoeft en behoort bekeken noch beoordeeld te worden, 't Is hier niet een quaestie van sdiin- ken", maar van sschenken". Of nog juister uitgedrukt: van toekenning van sterken drank sals deel van het rantsoen, door de overheid uitgereikt". Er zijn gronden aan te voeren voor de stelling, dat aan de bemanning niet alle gelegenheid, om aan boord met haar eigen geld eenigen sterken drank in geringe boeveelheid te koopen, behoort te worden onthouden. Men kan wijzen op de onbillijkheid, om in dit opzicht tegenover het gewone scheepsvolk anders te handelen dan tegenover de officieren. Men kan er ook op wijzen, dat rekening dient te worden gehouden met den soms langen tijd, gedurende welken de menschen niet aan wal komen. Men kan einde lijk er op drukken, dat de overheid geen voor zienigheid heeft te spelen voor meerderjarigen. Zoo valt er te pleiten voor het te-koop-stellen van jenever, op soortgelijke wijze als zulks ge schiedt in de cantines van het legermits natuurlijk onder deugdeiijken en waarlijk gemakkelijk genoeg te verkrijgen waarborg tegen drankmisbruik. Persoonlijk zou ik on gaarne daartoe aanzettenmaar in elk geval ligt deze quaestie buiten het onderwerp, het welk ik behandeld heb. Dat de overheid harerzijds jenever doet uit reiken als deel van den dagelykschen mondkost tot de menschen als 't ware zeggend, dat jenever een dagelijksche levensbehoefte is dit is de grief, met het oog op de jongeren onder het scheepsvolk een dubbel ernstige grief, die hoe eer hoe liever worde weggenomen." Notarieel examen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het notarieel examen eerste gedeelte de heerenP. Th. van. den Berg, te Heerenveen.H. J. L. D. van. Doesburgh, te Zetten; W- J. van Dusseldorp, te Waspik; W. A. Th. Warren, te Utrecht; J. van der Werf, to Heerenveen; J. D. Vrie- sendorp, G. Sluis en W. Wachtel', allen te Hoorn. Tweede gedeelte de heeren :A. J. H. van Clarenbeek, to Berg-en-Dal; jlir. A. E. H. Roëll, te ArnhemJ. C. Dalebout, te Tholen Pli- B. Libourel, te Oosterhout; J. Klopper, te Amsterdam; R. Zijlstra, te Makkinga; P. C. J. Kruijs, te 's-GravenhageP. W. van der Ploeg, te Helder, én J. L. van Deven, te 's-Her- togenbosch. Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit is de datum van de grooto revue vastgesteld op 21 Sept. aanstaande. Van de groot© troepenmassa, die in Septem ber de groote manoeuvres in Gelderland zal hou den, wordt liet grootste gedeelte ingekwartierd te Apeldoorn, Beekbergen en Loenen, terwijl tentenkampen zullen betrokken worden op do heide op twee plaatsen nabij Apeldoorn en een te Boenen. Op Hot Loo wordt de verplegingstrein inge kwartierd. Ook in Velp, Rheden en Worth-Rheden zul len troepen-afdeelingen verblijven. Na de afkondiging in het Staatsblad van de wet tot wijziging der militiewet, waardoor de dienstvervanging afgeschaft werd, zal overeen komstig art. 28 der statuten van die Vereeni ging do Anti-dienstvervangingsbond moeten worden ontbonden na een bijna 23-jarig be staan. Het hoofdbestuur, waarin van de bij de oprichting van den Bond benoemden alleen nog de heeren jhr. I. W. D. Roëll te 's-Gravenhage, vice-voorzitter, M. A- Perk, pred. te Amster dam en W. F. Wilkens, oud-kol. der d. d. schut terij te Rotterdam, over zijn, wenschte tot ont binding op plechtige wijze in een algemeene ver gadering op den verjaardag van H. M. de Ko ningin-Regentes den 2 Augustus a.s. over te gaan, daarbij hulde to brengen aan de nage dachtenis van den stichter van den Bond wijlen luit.-generaal M. D. graaf van Limburg Stirum door het leggen van een palmtak op diens graf ter Algemeene Begraafplaats aan het Kanaal, waarheen men zich in optocht zal begeven na het sluiten der algemeene vergadering, en een gemeenscbappelijken maaltijd in 't Kurhaus te Scheveningen te houden. De huldebetuiging op het graf van generaal Van Stirum zal omstreeks to half vijf uren geschieden. Naar het „Weekblad van. het Recht" ver neemt, heeft de minister van koloniën ingevolge koninklijke machtiging aan den heer mr. J. Sliugenberg, advocaat te Amsterdam, laatste lijk ^werkzaam als secretaris bij de thans ont bonden staatscommissie tot liet ontwerpen van een wetboek van strafrecht voor de European nen in Nederlandsch-Indië, thans opgedragen de samenstelling van liet ontwerp van een wet boek van strafrecht voor de inlanders, zoomede het ontwerpen der algemeene verordeningen, noodig voor en verband houdende met de in voering der nieuwe strafwetgeving in Neder- landsch-Indië. D<- lieeren mi'. S. van Houten en prof. mr. H. Krabbe hebben voor de Vereeniging voor do staatnuishoudkunde en de statistiek prae-ad- viezen uitgebracht over „de werkzaamheid van staat en gemeente ter verbetering der volks huisvesting." De „Hollander" deelt mede, dat dr. Kuyper half Augustus naar Noord-Amerika vertrekt, om in enkele groote Amerikaansche steden, zelfs in het verre Westen, zijn toegezegde voor lezingen te houden. Deze voorlezingen hebben ten doel. een prin- cipieele uiteenzetting te leveren van het Calvi nisme op ieder gebied. Hoofdzakelijk zal dr. Kuyper zich, om den breeder! kring zijner toehoorders te kunnen be reiken, bedienen van de Engelsche taal. De Hol landsche volkplantingen dringen er echter, naar de „Hollander" schrijft, op aan, dat dr. Kuyper voor zijne landgenooten in Amerika dezelfde voorlezingen ook in het Hollandsch zal houden. Het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie heeft het personeel der posterijen er op gewezen, dal, hoewel de aanduiding van het beroep op de adreszijde der briefkaarten geoorloofd is, deze aanduiding zoo kort mogelijk behoort te zijn en dat het niet geoorloofd is, daarin op te nemen eene opsomming van tal van artikelen of voorwerpen, waarin handel wordt gedreven, of van firma's, Maatschappijen, enz., welke in de een of andere hoedanigheid door den afzen der worden vertegenwoordigd. Hoewel tot dusverre in bedoeld opzicht eenige vrijgevigheid is betracht, is echter thans ge bleken, dat de aanduidiugen langzamerhand hier en daar zulk een omvang aannemen, dat beperking daarvan dringend noodig is, mede om te voorkomen, dat de adreszijde wordt over laden met medeelingen en aankondigingen, welke, niet strikt betrekking hebbende op het beroep van den afzender, door de ruimte welke zij innemen, slechts schade doen aan de duidelijk heid van het adres. Aan hen, die briefkaart-formulieren in voor raad hebben, welke niet aan de boven om schreven eischen voldoen, zal eene opgave worden gevraagd van het voorhanden aantal exemplaren, waarna zal worden overwogen ge durende welken tijd nog gelegenheid zal worden gegeven om dien voorraad te gebruiken. Tot secretaris van do „Billiton-Maatschap- pij" is benoemd de heer M. W. G. Krop, sedert 1884 boekhouder dier maatschappij. Burgerlijke Stand van Overschle. G e b o r e n 10. Annigje, d. van A. Groeneweg Oh. L. Kühne. 12. Arie, z. van J. Verkade en J. Lecflang. 13. Nellij, d. v. M. C. Speelman en II. Poot. 14. Jacob, z. v. A. Post en MVoogt. Overleden: 7. J. Jacobsen 29 j. Tot redacteur van „De Volksbond", orgaan van do „Vereeniging tegen drankmisbruik", is inet iugang van .1 Juli j.l. benoemd de beer W. C. van Haeften Jr. te Utrecht. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gcappfobeerd bet vonnis van den krijgsraad te Leeuwarden, waarbij de gewezen 2e-luiteDant dor infanterie L. C. J. P. de Bourbon, wegens desertie is veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden, met ontzegging voor den tijd van vijfjaren van het recht om hot Kijk als militair of als militair ge- employeerde te dienen. Gisteren is voor de rechtbank te Dordrecht de zaak behandeld tegen den varensgezel Antonie de Jol, die den 4 Juni zijn stiefvader Pieter Plaisier een wonde met een mes toebracht, waaraan deze bezweek. Indertijd hebben we omtrent deze treurige zaak de bijzonderheden medegedeeld. Jol trok partij voor zijn moeder, die een ongelukkig leven had bij haren man, die nogal misbruik van sterken drank maakte. Ook dien avond was dat het geval, waarbij een wor- Bteling ontstond en bekl. den noodlottigen steek heeft toegebracht. Bekl. erkent op de vraag des voorzitters dat do wijze waarop zijn stiefvader hem aangreep niet zoo danig was, dat het zich verdedigen met een mes bepaald noodig was. De moeder legt omtrent bekl. gunstige getuige nissen af. Met het oog op dc omstandigheden waaronder het feit is gepleegd, vroeg het O. M. eene gevangenisstraf van S maanden, wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbende. Daarna hield de toegevoegde verdediger van bekl., mr. Eekhout, een overtuigend pleidooi voor zijn ongo- lukkigen cliënt, voor wien hij vrijspraak vroeg, sub sidiair eene lichtere straf. Beroepen: Te Jaarsveld cn Streefkerk, H. A. Heijer, te Lienden. Aangenomen: Naar Stavenisse, door J. Haring, cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Sas van Gent,doorJ.F.Tisser,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2